Burgemeester Cazemier .sloopt’ Blauwhuister tehuis s I I snekerWkoerier I I de gemeenten SNEEK, WYMBRITSER AD EEL Officieel Orgaan i 1 IJLST BI I en van Den Haag wijzen op Sneek als vestigingsplaats rijksdiensten 1922 50JAAR 1972 V Jubileumcommissie voert acties voor nieuwe instrumenten Zuidelijke stadsrond weg om Sneek in 1974 gereed „Theresiahuis" officieel geopend i „Uit de Marktstraat" m f 'W de Raadslid B. de Vries: ■mnHMMWMMMMI „Door dirigent Henk Bakker uit Koudum naar superereafdeling gevoerd” ■liilMiiUriSiilEIIIIIIIIIIIIIMIM H® In dit nummer is als bijlage opgenomen (voorlichtingsorgaan van de gemeente Sneek). WSNEEKER NIEUWSBLAD 1 De voorbereidingen voor de jubileumviering van de Christelijke Muziekvereniging Harmonie Sneek zijn in volle gang, maar dat zal bij niemand verwondering wekken. Het feest gaat 1 ja nuari 1972 van start, en eindigt op 13 oktober van dat zelfde jaar. Dan namelijk bestaat deze 50 leden, 20 leerlingen en 1000 donateurs tellende vereniging een halve eeuw. 10 I I I W f SNEEKER NIEUWSBLAD Harmonie’ gaat gouden jubileum tegemoet <5 B. DE VRIES door b.g.g. ■HM Verschijnt: maandagè en donderdags Een drilboor in een bejaardentehuis, het komt niet vaak voor, en het moet ook maar niet te vaak gebeuren, want dan is het met de welverdiende rust van de bejaarden gauw gedaan. Die drilboor kwam dinsdagmiddag in aktie en werd bediend door de zoon van de voorzitter van de stichting Theresia- huis, P. K. Bootsma, die burgemeester B. W. Cazemier van Wymbritseradeel assisteerde bij de opening van het „Theresiahuis” in Blauwhuis. De burge meester hield het bij handwerktuigen, een moker en een beitel. Samen verniel den ze een schilderij van het oude tehuis dat zoveel jaren dienst had gedaan. Nu was er een fonkelnieuw pand aangepast, zoals men dat dan zegt, aan de eisen des tijds. Het is een gebouw geworden dat bijzonder functioneel is inge richt. Er zijn verdeeld over de diverse afdelingen 67 éénpersoons- en 8 twee persoonskamers. Verder zijn er twee ziekenkamers en een dagverblijf voor de zieken, op iedere afdeling logeerkamers en keukens. Iedere kamer heeft een eigen toilet en doucheruimte. Tenslotte liggen achter het gebouw de garages, de ruimte voor de centrale verwarming en het mortorium. TEATSKE LOLKEMA’S LEGAAT Vooraf aan de toespraak van de bur gemeester had de heer J. D. Galama, secretaris van de stichting „Theresia- DONDERDAG 16 DECEMBER 1971 126e JAARGANG No. 100 UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAHD. SLOTEN e.o Vijftig jaar, waarin deze vereniging veel - maar dit slechts in positieve zin - aan de weg heeft getimmerd. Vijftig jaar ook, waarin men in Sneek, maar ook ver daarbuiten aan een steeds grotere bekendheid en populariteit heeft gewerkt. „We trachten”, zegt tweede voorzitter A. Brens, „elk jaar naar een climax, een hoogtepunt te werken”. Bij deze hoogtepunten mogen zeker de van ’59 tot en met ’64 gehouden Taptoes Sneek gerekend worden. En wat te denken van de promotie, die men zo’n zeven jaar terug onder leiding van de heer Henk Bakker uit Koudum maakte, toen de ere-afdeling werd verlaten, om op de diverse concoursen te gaan strijden in de superereafdeling. Het officiële gedeelte van het program ma werd afgewerkt in de recreatie zaal die bijzonder ruim is ingericht, al was het er dinsdagmiddag met al die genodigden wel erg vol. Daarom was het ook maar goed dat er niet gerookt mocht worden. De première was ’n groot succes, me de veroorzaakt door het stralende weer op die dag. Men was laaiend enthousi ast en natuurlijk zat er een vervolg in. Nagenoeg voor de vuist weg, en alleen maar werkend volgens een soortemet draaiboek werd ook de Taptoe in 1960 en de daarop volgende vier jaar ge houden. Financieel was het al met al geen voltreffer, maar bij het overzien van de balans na deze zes geheel en al door amateurs opgezette shows ble ken debet en credit elkaar toch wel zo’n beetje in evenwicht gehouden te heb ben. In dit chapitre mogen ook de optredens in Rijs, Wommels, Kollum en Garde- ren op de Véluwe niet ontbreken. Even vaak als men deelnam werd een prijs uit het vuur gesleept. In Wommels ken den de drie heren juryleden de „Har monie” zelfs het maximum van 150 punten toe. In Garderen viel men ook al alleen maar in de hoofdprijzen, waar bij een door prinses Wilhelmina ge- XIKUWMX ABVÏBTKNTIEBLAD^ -»VOOR SNEEK EN OMSTBBKIN „MANAGER COMMISSIE” Om het allemaal wat dichter bij huis te zoeken, de muziekvereniging heeft voor Sneek jaarlijks zo’n negen optre dens op de lijst staan, zoals op 4 mei, koninginne- of bevrijdingsdag, op eerste Kerstdag bij de bekende Kerstzang; bij de opening van de Sneek Week en de intocht van Sint Nicolaas. Zoals een voetbalclub vaak een manager, of om het nog duurder te zeggen; een coach heeft, zo kent men bij de „Harmonie” een clubje mensen (2 bestuursleden en 3 „buitenstaanders”, met veel organi satietalent) dat bij dergelijke optredens al voor veel werk heeft gezorgd. Dat het bestuur, geformeerd door voorzitter H. Hendriks; secretaris B. de Boer; penningmeester A. Hofstra; archivaris W. Kloosterman; tweede voorzitter A. Brens; tweede secretaris A. v. Houten; tweede penningmeester J. de Boer en tweede archivaris J. BIëëker daarmee erg ingenomen is, is duidelijk. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-1,233,5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,231, 1,235, 221,7. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. eens in een voorshow op de Taptoe Delft te mogen verschijnen. Dat men steeds naar hoogtepunten werkt blijkt temeer uit de reis, die 2 jaar geleden naar Zwitserland ondernomen werd. Het oogsten van veel succes was daar bij ondermeer weggelegd in Winterthur Nationale bekendheid werd vooral ver kregen door optredens voor de radio in een programma van de NCRV, waar bij - in competitieverband - men met de eerste prijs kon weglopen. Volgens de heer De Vries laten vesti gingen van nieuwe industrieën op zich wachten. Daartegenover staat dat de dienstensector wel groei vertoont. „Nu men in Den Haag plannen samenstelt om tot spreiding van de rijksdiensten te komen wil het ons voorkomen dat ook onze gemeente zich moet presente ren als mogelijke plaats van vestiging van één of meer rijksdiensten van niet te grote omvang. Het woon- en leef klimaat van onze stad is zeer aantrek kelijk, er is een uitgebreid scholenpak ket en er zijn vele mogelijkheden voor recreatie”, aldus de heer De Vries, die voorts nog zei dat voor hen, die het wonen op het platteland verkiezen bo ven het wopen in een kleine stad, de Zuidwesthoek nog vele mogelijkheden biedt. Burgemeester B. van Haersma Buma zei namens het college, dat de ze suggestie gaarne door burgemeester en wethouders zal worden overgenomen en dat er inderdaad een brief naar de ministerraad en de volksvertegenwoor diging zal uitgaan. De brochure die het samenwerkingsorgaan Zuidwest Fries land heeft laten uitgeven, is al een klein voorproefje van hetgeen in de Zuidwesthoek mogelijk is. Volgens de burgemeester zijn er inderdaad moge lijkheden voor vestiging van rijksdien sten in Sneek. De raad werd toegezegd dat een afschrift vair de bewuste brief ter inzage zal komen te liggen. huis” een uitgebreid overzicht van de tot standkoming van dit gebouw gege ven. Acht jaar is men bezig geweest om de plannen voor dit nieuwe complex rond te krijgen. In eerste instantie wil de men het in 1904 gebouwde pand net als in 1935 en 1952 verbouwen, maar gezien de nieuwe richtlijnen besloot men tot nieuwbouw. Eind 1963 werd een stichting in het leven geroepen, die de belangen van het „Sint Theresiahuis” ging beharti gen. In 1967 kregen de plannen een vas te vorm en werd een geldlening aange gaan. De eerste fase van de bouw was in maart van het vorig jaar gereali seerd en had Blauwhuis het oude be jaardentehuis afgedankt. In juni van dit jaar werd de tweede fase in ge bruik genomen. Meester B. R. Mulder was ter gelegen heid van deze opening in de oude kro nieken van de congregatie gedoken en had vele wetenswaardigheden over de bouw van het oorspronkelijke „Theresi ahuis” ontdekt, welke hij bijzonder hu moristisch naar voren bracht. Zo werd de laatste financiële barrière in het begin van deze eeuw weggeno- Volgens het destijds door Rijkswater staat verstrekte voorlopige tijdsche ma, zou de stadsrondweg eind 1973 voor het verkeer kunnen worden open gesteld. Daarbij werd medegedeeld dat indien zettingen van de aardebaan het niet mogelijk zouden maken de ver hardingen in 1973 reeds volledig aan te brengen, de ingebruikneming eerst in 1974 - in ieder geval vóór het zo merseizoen - mogelijk zou zijn. Van de zijde van Rijkswaterstaat is onlangs vernomen dat het thans zeker is dat de rondweg niet in 1973 gereed zal komen. De weg zal volgens het nieuwe schema vóór midden 1974 in ge bruik kunnen worden genomen. In dit verband kan nog worden mede gedeeld dat de bouw van de brug over de Geeuw volgend voorjaar zal worden aanbesteed. ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. De heer B. de Vries (GCP) heeft in de dinsdagavond gehouden raadsverga dering namens alle fracties het colle ge van burgemeester en wethouders verzocht aan de ministerraad en volks vertegenwoordiging ’n gedocumenteerd schrijven te richten, waarin gewezen wordt op de aantrekkelijkheden en de mogelijkheden die Sneek als vestigings plaats biedt voor rijksdiensten. Driftig zijn burgemeester B. W. Caze mier van Wymbritsedeel en P. K. Boot sma (rechts) bezig het oude Sint The resiahuis te slopen. (foto Studio Ger Dijs) Deze laatste heuglijke gebeurtenis vol trok zich in 1964 en wordt door de heer Brens vooral gedankt aan het stimu lerende werk van dirigent Bakker. De heer Bakker heeft tegelijk met de ver jaardag van de vereniging tien jaar volgemaakt als dirigent daarbij, en daaraan wordt stellig niet voorbij ge gaan. Het hele jubileum trouwens, waarvan men ons dinsdagavond in „Piso” op een persconferentie het een en ander vertelde, klinkt als een klok. ^7*2 0,0.11 m h ««mmIk SHHK, WTMI1IIHUMU UHI V*- - UMJJMKQMlf k migen opzij werden geschoven; men heeft zich afgevraagd of een en ander financieel Wel een haalbare kaart zou zijn, en allengs een programma op ta fel gebracht. Wat de centen betreft; ’t gemeentebestuur heeft een beroep op financiële steun ontvangen, terwijl van het Anjerfondscomité reeds een toezeg ging ad. 500,is gekregen. Men heeft goede hoop een en ander in kan nen en kruiken te krijgen. Maar dat mag ook wel, want er staat heel wat op stapel. Het jubileumjaar start, als gezegd, op 1 januari, wanneer in de Sneker Sport hal, een even kort als pittig concert wordt gegeven, 's Middags van half vier tot vijf uur. „Een concert voor jong en oud, de muziek zal goed in het gehoor liggen”, verzekerde men ons. Maar behalve de „Harmonie” zal men daarbij muzikale klanken kunnen aan horen en bewonderen van de bekende Leeuwarder zo’n vijftig leden tellende „Gospeltrain”, onder leiding van de heer Henk Oosterhuis. Even terzijde; de raambiljetten ter aankondiging van dit om-en-om concert, met populaire muziek zijn vervaardigd door leerlin gen van de Christelijke detailhandels- school. Een concert op ander niveau is gepland voor 23 maart. Dan zal in samenwer king met het interkerelijk mannenkoor „Edoza” gemusiceerd worden. Dit con cert wordt vermoedelijk in de Martini kerk gehouden, waar eventueel ook so listisch werk ten gehore zal worden gebracht. In de maanden mei of juni is de beurt aan waarschijnlijk een Oos tenrijks koor. Contacten zijn reeds ge legd, maar helemaal zeker was dit ge deelte nog niet. Dan bestaan er plan nen voor een boottocht met deze groep mensen, een koffiemaaltijd en wat dies meer zijn. Het klapstuk is uiteraard voor de 13de oktober zelf. Het ligt in de bedoeling in Amicitia dan een gala concert te geven, met daaraan ver bonden een receptie en reünie van oud- leden. Geheel andere plannen heeft de jubile umcommissie ook nog op het oog. „Har monie heeft instrumenten, die hoog nodig vervangen moeten worden”, zegt vertegenwoordiger Koopmans van die commissie. Met de aanschaf van nieuwe instrumen ten zal zo’n 20, 21 duizend gulden ge moeid gaan, en dat vraagt natuurlijk organisatie. Welnu, er is georganiseerd. Ten eerste wordt er een verloting onder de Sneker bevolking gehouden. 6000 lo ten worden door de leden a 5,aan de man gebracht; de belangrijkste daarbij te winnen prijzen zijn een Ford Escort; een vouwcaravan; 3 teevee- portables en 7 radio-portables. De start is op 1 januari 1972, en men hoopt 13 oktober alle 6000 loten verkocht te hebben. Dan, bij het galaconcert vindt de trekking plaats, en hoopt men de benodigde som geld aan het bestuur te kunnen offreren. Maar daarvoor wordt meer ondernomen. Medio maart gaat een jubileumkrant waarin zoal anekdotes, verschijnen en ten derde wordt verzocht aan de donateurs hun bijdrage op te schroeven en collega- donateurs te winnen. OUDEREN NIET UITRANGEREN Voorzitter KI. P. Bootsma vertelde in zijn inleidend woord op het „openings- geweld” dat men nu eens niet de tra ditionele sleutel wilde overhandigen. Er moest nu maar eens iets aan ge daan worden. Tevens wilde men voor het laatst eens laten zien hoe het te huis in vroeger dagen er uit zag. Bou- ke Hobma uit Blauwhuis had daarom een groot schilderij gemaakt, dat on der het geweld van de drilboor en de moker en beitel sneuvelde. Burgemeester Cazemier ging in zijn toespraak in op de plaats van de be jaarden in de huidige maatschappij. Hij citeerde daarbij de auteur God fried Bomans, die eens schreef dat bij de Romeinen ouderdom een teken van gezag was en „aan de top van ’n Griek se stadsrepubliek stonden de „gerontes” die de „Raad der Ouden” vormden”. „Deze tijd is er op ingesteld”, aldus de heer Cazemier, „om zo snel moge- lijk zoveel mogelijk uit de mensen te halen. De snelle technische ontwikke ling, het pragmatisch doelgericht den- ken en handelen in deze tijd, het al te veel willen ombuigen naar wat uit de historie is gegroeid en wat volgens be paalde groepen niet waardevol wordt geacht in deze maatschappij, maakt, dat mensen steeds sneller moeten wor den afgedankt”. „Voor de ouderen moet een nuttige rol in de samenleving gegeven blijven”, luidde de conclusie van de burgerva der. Dat in de samenleving van Blauw huis de ouderen nog lang niet uitge rangeerd zijn, illustreerde hij met het noemen van een aantal namen. RED AKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1,233 3779, L. Jellema, redakteur. FOTORED AKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 men door een legaat van Teatske Lol- kema*. Het huis zou dan ook in eerste instantie „it Teatskehüs” komen te he ten. Het werd echter „Theresiahuis”. Als langste bewoonster van dit huis, in jaren dan, noemde meester Mulder Sientje Appelhof, die als negenjarig meisje in het toenmalige gesticht was opgenomen en er nog is. Er werd een heel programma afge werkt met het optreden van onder an dere de Blauwhuster Flierefluiters en een zangnummer van „Opa en Wilma”, niet de echte maar een bewoner en een prille bewoonster van Blauwhuis. Ve le sprekers kwamen hun gelukwen sen aanbieden. POPULAIR CONCERT De jubileumcommissie, bestaand uit de dames („tante”) I. Wierda-Woud- stra, J. Boonstra-Jonker en de heren A. Koopmans, H. Donker, J. A. Wier sma, R. Dam en bestuurslid W. Kloo sterman heeft de diverse mogelijkhe den bij de besprekingen eens bekeken. Er zijn plannen gemaakt, waarvan som- Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en VOLGENS DRAAIBOEK Maar nu snel over, naar een geheel ander hoofdstuk: een aantal hoogte punten in het nu bijna vijftigjarig be staan van de „Harmonie”. De Taptoe’s Sneek zijn al even aangehaald. Men had daarbij meestal tegen de duizend deelnemers. Er waren shows bij, dat het aantal bezoekers de 3000 naderde. Dat men aan vernieuwing der in- stumenten toe is, wordt duidelijk als men weet dat in 1952 de laat ste „algehele opruiming” is gehou den. In dat zelfde jaar schakelde men van harmonie- op fanfaremu ziek over. En juist het gebrek aan instrumenten is er de oorzaak van dat er een ledenstop is ingevoerd. Aan belangstelling om ook toe te treden, is geen gebrek. Frappant bij deze vereniging is, dat ze 24 jeugd leden, in de leeftijd van 12-20 jaar telt. De anderen zijn voornamelijk ouder dan 40 jaar. schilderd en beschikbaar gesteld schil derij. In 1965 was het, dat men in Groningen op een pedagogische vormingsdag van de Christelijke muziekfederatie, waar bij de beste fanfarekorpsen uit de ge westen van de partij waren, de hoofd prijs opeiste. Vierde werd men op het in ’69 te Heemskerk gehouden Hoog- ovenconcours, wat vier weken voort duurde. Natuurlijk betekende het voor 'de Sneker muzikanten een hele eer SS? f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1