Motor- en Autoclub ,J. C. Visser’ vierde 25-jarig bestaan en van Konijnen door hond gebeten? „Niet beslagen ten ijs" I Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST i 99 In dit nummer o.a. 0ud-2e Kamerlid W. Wierda voorzitter Sudergoa 't Was de verkeerde.... 4-- - de MEVROUW NOOITGEDAGT-ORANJE IN ALGEMENE BESCHOUWING: ■llffllllllillllffllllllllllllllllllllllffl Traditionele Elfmerentocht wordt nachtrit - 0 BRANDJES EN AANRIJDING HIELDEN POLITIE EN BRANDWEER ZATERDAG FLINK BEZIG RES-doelman scoort tegen LSC Wedstrijden turnkring Friesland KNGV Vannacht in Tirns l Dominee Chr. Mondt te Sneek neemt beroep Eindhoven aan Bleeker scoort 2 keer voor Black Boys, maar. Midwinterwandeltocht SWU WSNEEKER NIEUWSBLAD I sit NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de m^rHkoerier Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van i H lil ■n reeds (Foto Studio Ger Dijs). b.g.g. Mevrouw J. NOOITGEDAGT-ORANJE geen lachertje in IJlst Verschijnt: maandags en donderdags MAANDAG 20 DECEMBER 1971 126e JAARGANG No. 101 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o ken en wel van woensdag op donderdag (Hemelvaartsdag). Gehoopt wordt dat hierdoor de deelname verhoogd zal worden, ’s Nachts is het bovendien rustig langs de wegen wat dus de ver keersveiligheid met 100 procent ten goede komt. In plaats van drie zal er dit jaar met twee teams aan de P.C.C.-ritten wor den meegereden, omdat het steeds moei- lijker wordt het derde team samen te stellen. De contributie voor het komend andere vermakelijkheden. de ónder hoofdstuk cultuu^ en Dit was voor 1971 geraamd op f 1000,—. Daaruit concludeerde de heer R. Was senaar (CHU) dat het met de r^tn itei- ten in IJlst terugloopt. Dit betreurt hij, maar een oplossing had hij (nog) niet voorhanden. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233,5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4334 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. -31BS oilui.al Ort»> nu O INIIK, WTMMITtllAMtl n Uil! ,1b .—r. itiuMPwm Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf vond op de kruising Stationsstraat-Al- mastraat een aanrijding plaats tussen een Renault-personenauto van de 30-ja- rige Sneker J, Adema en een Chevrolet bestuurd door de 32-jarige L.B. uit Lemme’ reed in de richting Manthiplein en verleende geen voonang aan de van rechts komende Adema. Deze klaagde over pijn in zijn hoofd en werd op advies van dokter W. L. Bogtstra naar huis gebracht; bei de wagens werden beschadigd. De Sneker brandweer moest zowel za terdagmiddag als zaterdagavond uit rukken om brandjes in containers met afval te blussen. In beide gevallen, bij de Huishoudschool en het L. Raster- hoff-bad, was men het vuur in enkele minuten de baas. De politie veronder stelt dat de jeugd een nieuw spel heeft uitgevonden, namelijk brandende peu ken in de containers gooien. De C-klas geldt ook voor de tippel- tochten, waarvan de eerstvolgende op 28 januari is. Net als vorig seizoen, zal er weer een Waterpoort-kaartleesrit worden gehouden. De heer Methorst zal deze lit weer verzorgen, ook weer volgens het T-systeem. Wat betreft de Elfmerentocht: Deze rit is nu 21 maal verreden, doch he laas wordt de deelname steeds kleiner. Na veel gepraat werd uiteindelijk be sloten om hier een nachtrit van te ma- het openbaar gewoon lager onder wijs in 1970 voorlopig op ƒ5.169,79 werden geraamd. Hiervan was 1 ƒ4.083,50 beschikbaar gesteld. Deze zei, in antwoord hierop, dat de kans bestaat, bij veel vergaderen, aldoor met kleine agenda’s te zitten. Of dat nou wel zo prettig zou zijn, trok hij in twij fel. Wat oud-IJlst betreft, voorzitter Mumsen zag „hier niet zulke grote leeu wen en beren op zijn weg.” Hij hoopte echter wel, dat ook de bewoners van dit stadsgedeelte ervan doordrongen zijn, dat hieraan iets moet worden ge daan, voordat het te laat is. De begroting voor 1972 is sluitend met op de post onvoorzien een totaal van ƒ85.142,76. In de toelichting schrijven b. en w. bij het punt „urgente zaken, die nog om een oplossing vragen o.in.: De bouw van garageboxen, de bibliotheek voorziening in IJlst, de realisering van het bestemmingsplan „De Rat” en de uitvoering van een recreatieplan aan het Zouw. Voor de heer R. Rijpma was het een vraag, of het een voordeel is, wan- Veehouder I. Schaap in Tirns, die op het erf bij zijn boerderij een konijnen flat van wel 15 hokken heeft staan, mist sinds de nacht van zondag op maandag acht konijnen. Een hond, waarvan ’t geblaf mevrouw B. Schaap- Frankena in die nacht om een uur of half vjjf niet geheel onbekend voor kwam verstoorde de nachtrust van de boerin. Deze meende aanvankelijk, dat het om een in de boom zittende kat ging, maar toen zij een aantal konijnen hoorde huilen wist zij wel beter. In het onderste hok van de „fiat” zaten 11 ko nijnen, waarvan drie zich in een hoek je konden verstoppen. De andere acht zijn, zo wordt vermoed, door de hond gebeten. Mevrouw Schaap-Frankena heeft hedenmorgen de politie van Wym- britseradeel van een en ander in kennis gesteld; men zal een onderzoek instel len. H. Wielinga, thans te Sunhuisterveen, voorheen te Heeg bood namens het KNMV en de afdelingen in Friesland naast gelukwensen ook enkele cadeaus aan. Wat het jubilerende bestuur zeer op prijs stelde was de aanwezigheid van mevrouw Visser, de weduwe van de man, die mede de club heeft opge richt en naar wie de MAC is genoemd. Verschillende leden en oud-bestuursle- den toonden eveneens belangstelling op deze receptie van „J. C. Visser”, die momenteerongeveer tweehonderd leden telt en op 13 augustus 1946 werd opge richt. De heer Wierda werd in 1908 geboren in Harich. Opgeleid voor onderwijzer heeft hij zich voor de oorlog echter vooral bezig gehouden met aktiviteiten in de sociale sector. In die tijd was hij betrokken bij omscholing van jonge werklozen in het Noorden van het land. Ook in de vakbeweging was hij aktief. In de jaren na 1945 diende hij als be roepsofficier in Indonesië. Na de sou- vereiniteitsoverdracht trad hij op als adviseur van de Indonesische regering. Toen de heer Wierda terug keerde in Nederland werd hij al spoedig lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. De ze funktie bekleedde hij van 1956 tot 1971. D|t jaar trok hij zich vrijwillig terug, ill de Tweede Kamerfraktie was hij in het bijzonder belast met de kon takten met de Zuidwesthoek. Ook hield hij zich bezig met defensie en buiten landse militaire aangelegenheden. Nadat de heer Wierda zidh terug trok als Tweede Kamerlid heeft hij zich ook grotendeels uit het openbaar leven teruggetrokken. Op maatschappelijk gebied bekleedt hij echter nog wel enige funkties. Het voorzitterschap van de Stichting Suder- goa biedt hem de mogelijkheid, zich nog enige tijd in te zetten voor de be langen van de bevolking van de Zuid westhoek. De vergaderingen echter in IJlst zijn volgens mevr. Nooitgedagt-Oranje te onregelmatig. „Er zou beter contact moeten zijn tussen het college van b. en w. en de raadsleden. Ook al zijn hier geen kabouters, ’t moet geen lachertje worden,” vond zij. Op informele bij eenkomsten zou men volgens haar on beslagen ten ijs komen. Mevr. Nooitge dagt-Oranje zou, als het aan haar lag in 1972 oud-IJlst als ’t meest urgent stel len. „Een dichter zei eens: Zij die gelo ven, haasten zich niet. Ik zou willen zeggen: Zij die vertrouwen haasten zich niet.” Dat vertrouwen betrok zij op het college met name op burge meester H. W. F. Mumsen. neer een begroting sluit. Hij miste in de begroting de begraafplaats en de stort plaats, die, zo vernamen wij, als het wa re aan elkaar grenzen. Verder zag hij wat graag ’t lager onderwijs in IJlst ge ïntegreerd, waarop de heer Mumsen liet weten, dat de meerderheid van ’t colle ge moeilijkheden voorziet, als dit wer kelijkheid zou worden. Aanvullend zei wethouder K. Frankena (CHU), dat ’t hem was opgevallen, dat het mensen van het openbaqf onderwijs waren ge weest, die het lager onderwijs in IJlst onder één dak zouden willen hebben. „Die opmerking moeten we niet zo maar aan onze laars lappen, maar er ernstig over nadenken.” De heer Wassenaar merkte in zijn be schouwing op, dat men in IJlst te wei nig financiële armslag heeft. Terloops zei hij als CHU’er zich verwonderd te hebben, wat er op tafel was „getoverd”. Hij hief een vinger op tot de Ulsters, die hij zou willen leren, niet zo maar te mopperen op het college van b. en w. „Kom liever praten met burgemeester en wethouders,” ried hij hen aan. Deze uitspraak deed voorzitter Mumsen goed, zei hij. „De burger heeft het vaak niet De motor- en autoclub „J. C. Visser” hield vrijdagavond ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan een receptie in Hotel Bonnema. Die receptie was maar matig bezocht. Na afloop hield de club een ledenvergadering tijdens welke het programma voor het komende seizoen werd vastgesteld. Het jubileum was in augustus reeds intern gevierd met een speciale oriëntatierit naar Gaasterland, waar de kinderen van de leden ook aan meededen. De receptie was het sluit stuk van de jubileumvoering. Namens het gemeentebestuur van Sneek bood wethouder H. Pheifer gelukwen sen aan en wethouder G. Miedema van Wymbritseradeel vergezeld van zijn echtgenote, was eveneens aanwezig. De Vereniging van Sneker Zakenlieden was vertegenwoordigd door de heren J. F. Repko en D. v.d. Werf. Oud-voorzitter jaar blijft 6,terwijl tevens werd besloten dat iedere rijder in het bezit moet zijn van een licentie. Het bestuur van de jubilerende M.A.C. „JC. Visser". Van links naar rechts: G. Methorst, Tj. Piersma, K. Korfma ker (penmngm.)R. P. Gerrits (voorz.), A. Hofstra (seer.), A. Wolthuizen en D. J. Pheifer. i in de gaten. De verwijten vloeien vaak voort uit onkunde.” Hierbij haalde hij als voorbeeld het doen geven van een bouwvergunning aan. De 21-jarige los werkman W. H. kwam vrijdagnacht enigszins beneveld uit een bar in Sneek. Kennelijk had hij onmin gehad met iemand die hij meende te kerkennen in een persoon op straat. Prompt maakte deze kennis met de straatstenen. Achteraf bleek hij zich vergist te hebben. De vergissing heeft de politie toch menen te moeten „ho noreren” met een proces-verbaal. „VERHELDEREND” Met voldoening had raadslid Rijpma ge constateerd, dat op de begroting ƒ4.000 voor het schoolzwemmen is uitgetrok ken. In dit verband sprak de heer J. Zijsling woorden van lof voor de men sen, die de kinderen aldoor per auto begeleiden. In zijn algemene beschou wing pleitte de socialist voor inspraak bij huurharmonisatie. „Een informatie ve vergadering kan al verhelderend werken. Achteraf heeft de huurder misschien wel inspraak, maar dan is het een verduivelste zaak, iets terug te krijgen”. Als prioriteit had hij, evenals mevr. Nooitgedagt-Oranje oud-IJlst. Aan de debet-zijde van de begroting prijkt onder het hoofd „Dekkingsmidde- len van algemene aard” een bedrag van goo,voor belasting op toneelverto ningen en a..d f SNEEKER NIEUWSBLAD REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3779, L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen 8,per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. LEDENVERGADERING Na afloop van de receptie opende de voorzitter om ongeveer kwart over ne gen de ledenvergadering. Uit het jaar verslag bleek dat de club een rustig jaar achter de rug heeft. De deelname lag gemiddeld iets hoger dan vorig jaar. Er werd één buitenrit georganiseerd. De aftredende penning meester de heer K. Korfmaker kreeg een waarderend woord van de kas commissie wegens het keurig verzorgen en beheren van de financiën. De heren Van Buul en Huizinga werden tot nieu we kascommissieleden benoemd, ter wijl als reserve de heer De Jager fun geert. Volgens de statuten treedt het gehele bestuur jaarlijks af. Niet her kiesbaar waren de heren K. Korfmaker en A. Wolthuizen. Als opvolgster van de heer Korfmaker is als penning- meesteresse gekozen mejuffrouw Boom- sma. In de plaats van dokter Wolthui zen werd de heer Dam uit Bolsward gekozen. Kampioenen in de zomercom petitie werden respectievelijk in de A-klas opnieuw de heer Stelenburg uit Leeuwarden en in de B-klas de heer Keuning uit Franeker. Punt 12 van de agenda betrof het instellen van een C- klas. De C-klas wordt speciaal inge steld om degenen die nog nooit aan een oriëntatierit hebben meegedaan in de gelegenheid te stellen ook eens mee te doen. Hier ervaring op doen, dan naar de B- en later in de A-klas mee te doen en misschien landskampioen te wor den. Wie weet. Gehoopt wordt door de instelling van de C-klas meer belang stelling te kweken. Mevrouw J. Nooitgedagt-Oranje, zichzelf nog een beetje „groen” noemend voor het houden van een algemene be schouwing, vertelde vrijdagavond tijdens de begrotingsvergadering van de gemeenteraad van IJlst, dat het haar is opgevallen, dat er zoveel ruimte geschonken wordt aan mensen, die in de stad willen wonen. Zij ziet graag, dat IJlst een werkgemeente blijft. „IJlst groeit”, zei zij, „laat de werkgelegenheid ook groeien. IJlst moet geen slaap stad worden.” Het AR-raadslid sprak de hoop uit, dat het college van burgemeester en wethouders ruimte schept voor bedrijvigheid. Gisteren is aan het begin der diensten van de Hervormde Kerk in Sneek en Ysbrechtum bekend gemaakt dat do minee Chr. Mondt het beroep naar Eindhoven heeft aangenomen. Ds. Mondt kwam als jeugdpredikant in 1967 naar Sneek als opvolger van ds. W. J. v.d. Waal, die een functie als directeur van ’t vormingscentrum „De Oorsprong” in Sint Nicolaasga aan vaardde. Dominee Mondt zal in het voorjaar van 1972 Sneek verlaten. VERGOEDINGEN Nu we toch in de cijfers zitten, de exploitatievergoeding, anders gezegd de vergoeding waarop het bestuur van de bijzondere kleuterschool nog aan spraak heeft over het jaar 1970 is vastgesteld op 672.13 de vere niging voor Prot. Chr. Basisonderwijs in IJlst kan een bedrag van ƒ532,52 tegemoet zien, terwijl de uitgaven van MEER WONINGEN Het bestuur van de Stichting Bevor dering Volkshuisvesting in Friesland heeft voor een aantal woningen in tien Friese gemeenten de nodige fi nancieringsmiddelen kunnen aantrek ken en verzocht voor de bouw hier van medewerking te verlenen. Dit in de vorm van het garanderen van de tijdige betaling van rente en aflossing van de door deze stichting aan te ga- ne geldlening ad. 5.993.000 over 40 jaar. De rente is 8 procent. Nu heeft de gemeente Wymbritseradeel zich bereid verklaard te bevorderen, dat genoemde garantie door bedoelde gemeente wordt verleend, zodat Wym britseradeel op haar beurt garanties van de andere gemeenten krijgt. Het gaat hier voor IJlst zelf om 12, voor Wymbritseradeel om 46 en voor Sneek (we noemen maar 3 van de 10 ge meenten) om 18 woningen. Het voor stel van b. en w., de ondergarantie te verstrekken, werd zonder stemmerij, zelfs zonder een enkele op- of aan merking door de raad van IJlst aan genomen. De begroting (17 december van het vo rig jaar kwam die voor dit jaar op tafel en ging zij in pakweg 25 minuten onder de hamer door) toont diverse stijgin gen, die volgens burgemeester Mumsen het gevolg zijn van de loon- en prijs stijgingen. Het totale bedrag ligt ruim 12 procent hoger dan vorig jaar, en dan is nog niet eens de uitgave-verhoging per leerling in IJlst in dat bedrag verrekend. Over dit laatste zal, zo zei de voorzitter in de eerstvolgende vergadering in januari worden gesproken en ge stemd. De post subsidie en bijdragen aan kruisverenigingen is met ruim 4000 verhoogd, evenals die van de schooltandverzorging. Bijdrage in de kosten van bouw- en woningtoe zicht zal vermoedelijk meer dan 4Vs duizend gulden meer opslokken als dit jaar, wat onder meer komt, door het aantrekken van een opzichter voor alle dagen. Voor tertiaire wegen en vervangende wegen van het tertiaire wegenplan wordt bijna twee keer zo veel als vorig jaar voorgedragen, n.l. 26.055,14. Het zelfde geldt voor de quartaire wegen, die mogelijk een investering vergen van. 62.968,20 Kortom, openbare werken slokt véél meer op, dan voor 1971 was voor zien. En wat te denken van de bijdra gen, contributies en subsidies, vallen- 1 recrea tie: voorgedragen f 13.1135,66. De werkelijke uitgaven volgends .de laatst vastgestelde rekening ƒ194: De bij drage aan het Recreatieschap „De Marrekrite” is vastgesteld op 1000 een verhoging van 350. De regionale welzijnsstichting „Suder goa” werkzaam in de Zuidwesthoek van Friesland heeft een nieuwe voor- j zitter. Op donderdag 16 december j.l. besloot het algemeen bestuur met al- i gemene stemmen, de heer W. Wierda uit Harich in deze funktie te benoemen. Het is verheugend, dat de nieuwe me thode die Sudergoa gevolgd heeft, het zoeken van een voorzitter per adverten tie, een sukses is gebleken .Overigens past deze methode geheel in deze tijd van demokratisering. „IJlst moet geen slaapstad worden i. 'A:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1