Kinderen stuurden 120.000 kaarten naar zieken en bejaarden Eerste lichtwedstrijd in Sneek TONEEL „APART SLIEPE” I de gemeenten SNEEK, WYMBRITS ER AD EEL IJLST Officieel Orgaan van I 1 I I i a. SNEKERUsKOERIER en Nieuwjaars receptie IN YSBRECHTUM Diensten in de Kerstnacht u Louis le Roy dinsdagavond in Bogermancollege: GESLAAGD KERSTDIENSTEN O.J.C. I „NATUUR HEEFT ZELF ORDENEND SYSTEEM” KERSTZANGDIENST OP EERSTE KERSTDAG SFEERVOLLE KERSTBIJEENKOMST NED. VER. VAN HUISVROUWEN SNEEK ANJERFONDSSUBSIDIE VOOR STADHUISCONCERTEN i. WSNEEKER NIEUWSBLAD H 1 i •a Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en L 4 SNEEKER NIEUWSBLAD KN QM8TBMBM Schaalvergroting is identiteitsverlies A Verschijnt: maandags en donderdags Negen en negentig dames kon de pre sidente, mevrouw Nauta, donderdag avond j.l. welkom heten in -de „Hoffy- bar” waar leden van de vereniging Van Huisvrouwen een kerstbijeenkomst met broodmaaltijd aangeboden werd. Een feestelijke bijeenkomst in de sfeer van het naderend kerstfeest en de jaarwis seling. DONDERDAG 23 DECEMBER 1971 126e JAARGANG No. 102 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling) UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. 1 LOUIS LE ROY men moet geduld hebben Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Jï® Olllclul 0-,... 4, SNEEK. WTMIllBEUHfl ULJT -JY'W - - De huidige flatbouw heet bij de Hee- renvener „zelfrijzend bakmeel, dat al les verplettert”, of „een ponskaartje op z’n kant” of „een kruising tussen een dominosteen, een huis en weet ik Van zijn tuin in Mildam liet de heer Le Roy heel wat dia’s zien. „Toen ik dat stuk land had gekocht, zei ik: en nu handen thuis. En dan gebeuren er gekke dingen, maar er is een over gangsperiode (op zandgrond 8 a 9 jaar, op kleigrond soms tot 25 jaar) nodig, om dat daarvoor benodigde evenwicht te verkrijgen. Het verrijken van het landschap kan, door de randgebieden te vergroten, te vermeerderen. Maar tussen de grond en de beplanting blijft aldoor een wisselwerking bestaan.” „Iedere breuk, coupe met de oude tijd vind ik catastrofaal”. Dit is één van de talrijke uitspraken, die de heer L(ouis) le Roy uit Heerenveen, de man, die de natuur gewoon zijn gang wil laten gaan, en alle gereedschap wat vandaag de dag bij het tuinieren gebruikt wordt overbodig acht, dinsdagavond de aula van het Bogermancolege in slingerde. Het is een bijzonder interessante avond geworden, op touw gezet door mensen van het Comité Milieuzorg Sneek, die met genoegen geconstateerd zullen hebben, dat de ruimte, waarin de „Heerenveense tuinkabouter” zijn lezing hield, nagenoeg geheel gevuld was. veen, bijv, beelden worden neergezet. Met de tuinen in de steden in Neder land is het volgens Le Roy niet best gesteld.” In Parijs kan men nog vluch ten voor het verkeer, maar hier wordt alles aan banden gelegd. De haag mag hier beslist niet hoger dan zo hoog. De traditionele Kerstzang bij zieken- en rusthuizen start weer om 7.00 uur Eer ste Kerstdag bij het Antoniuszieken- huis aan de Westersingtl. Vervolgens wordt gezongen bij Cruyce- broedershof, het Bonifatiushuis, Nij Nazareth en ’t Skülplak. De begeleiding wordt weer verzorgd door de chr. muziekvereniging „Har monie”. Tekstblaadjes worden ter plaatse uitge reikt. Organisatie Open Deur Onderweg Harmonie. Ook dit jaar organiseert de Open Deur Commissie in de Kerstnacht (vrijdag avond) om 11 uur een kerstnacht- dienst. Di' jaar is het een dienst samen met de Gereformeerden. Daarom doen dr. K. M. Witteveen en ds. J. N. Nam- mensma ieder een Gedeelte van de pre diking. Dirk S. Donker speelt orgel en om twaalf uur bespeelt hij de beiaard. Aan de dienst werken verder leden van de Christelijke Muziekvereniging „Har monie” mee. De deuren van de Mar tinikerk gaan om half elf open. Cen traal staat het open deur thema: „God ziet naar ons om.” Te Rijssen slaagden voor het diploma kraamverzorgster de dames: A. Grond- sma, Heeg, J. Brunia, Exmorra, G. Ban ga, Buitenpost en A. Ensing, Kuinre. Zij kregen hun opleiding bij het Oranje- diger van de „gouden bergen”, ’t echt-Groene Kruis te Rijssen, Wolvega. Na afloop NIET VOORUITZIEN Dit verhaal begon in Frankrijk, waar hij een stuk of wat opnamen gemaakt had. Hij zei, dat iedere breuk met de oude tijd catastrofaal is. Dit betrok hij op de, door hem als waanzinnig beti telde papierproduktie. Want met het verdwijnen van hout zit het met het water ook in de war. Er is nu jaarlijks 1 biljoen kubieke meter hout nodig; voor 1985 vermoedt men het dubbele hiervan te moeten gebruiken. In zijn hoofdstuk oecologie (de leer van het verband met. de plant of dier met de omgeving) noemde hij iedere schaal vergroting identiteitsverlies. „Het voor uitzien zijn we kwijt. Wat in een stad verdwijnt, moet in kleine schaal terug komen.” Zo zullen in de toekomst in de één kilometer lange en 18 meter bre de tuin in de Kennedylaan in Heeren- ADVERTENTIETARIEVEN: 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233,5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4'234 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Voor het lopende seizoen werd door het Provinciaal Anjerfonds een subsidie van 450,toegewezen aan het Co mité Stadhuisconcerten te Sneek. wat”. „Wanneer u een flat bouwt,” zei hij, „leg dan eerst een bos aan, en begin daarna te bouwen”. Bouwen was er in de Kennedylaan niet bij. Le Roy vertelde, dat er een kerkge bouw is afgebroken, dat er koffiepot ten, ledikanten, af fijn noem maar op neergesmeten zijn en dat men zo met de tuin begonnen is. Alles wat wegge gooid zou worden, is hier weer ge bruikt. In de Doopsgezinde kerk wordt een speciale jeugddienst gehouden. Net als de paasdiensten die de OJC, de Oeku- menische Jeugddienst Commissie, die de dienst begeleidt, organiseert, is het een dienst van duisternis en licht. Het thema is „verschopten in de nacht”. Aan het eind van de dienst is c. open avondmaal en kan eventueel een broodje genuttigd worden. Het thema handelt over de discrimi natie. In de vier volgende OJC-dien- sten zal het verder uitgediept worden. .1 van de dienst zal er een nabespreking zijn in de Meerpaal. Voorganger in de dienst Is cis. Chr. Mondt. Medewerking zal worden ver leend door een jongerenkoor en door instrumentalisten. Ook de Werkgroep voor de Vrede is actief betrokken ge weest bij de organisatie. Een verzoek van ds. Mondt: iedereen liefst om kwart voor elf aanwezig. Er dient nog het één en ander doorgeno men te worden. Gisteravond is in Sneek op het terrein van de voetbalvereniging „Sneek” de eerste lichtwedstrijd gespeeld. Tegenstanders waren de keurtroep van deze eersteklasse club en eerste divisionist „Heerenveen”. Een ongetwijfeld belangrijk gebeuren in de Sneker sportgeschiedenis, waarvan dan ook een groot aantal be langstellenden getuige is geweest. Het bestuur van de voetbalvereniging „Sneek” stelt pogingen in het werk in januari een ontmoeting met het Nederlands militair elftal te doen plaats vinden. Contacten zijn reeds gelegd. Voor een verslag van de wedstrijd Sneek-Heerenveen wordt men verwezen naar elders in deze editie. (Foto Studio Ger Dijs) Het zien van een foto van gras is voor de heer Le Roy het mooiste, wat maar denkbaar is. Het gedoe op de Keuken hof noemde hij het tonen van kweek- produkten, „dat zijn geen planten meer.” Wat hij zelf in z’n tuin heeft, wordt nooit aan ’t zonlicht blootgesteld en hoeft niet bespoten te worden. De natuur beschermt zichzelf.” Natuurlijk, zouden we willen zeggen, kwam het woord milieuvervuiling in zijn betoog ook op tafel. Deze is, vol gens de heer Le Roy begonnen, toen de mens de techniek als hulpmiddel ging aanvaarden. „De natuur is als ge heel een machinerie, en daarmee moe ten we leven. Eigenlijk bestaat in ons land geen natuur. De spraakverwar ring begint, bij het in de mond nemen van dit woordje. Het is cultuur, want we zitten in een land, dat helemaal door menselijke ingrepen is bepaald,” zo zei de man uit het Friese haagje. Hij slaagde erin de zaal bijna drie en half uur bezig te houden, wat gebeurde met het tonen van een (groot) aantal dia’s, en een verhaal wat hij onderwijl af stak. paar Silvius als verrukkelijke typetjes, de heer Terpstra als verloofde jonge man en last but nog least de dames Spoelman en Zondervan in de eeuwige verleidstersrol vlot en komisch ge speeld. Het is heerlijk te ervaren hoe in deze overvoerde tijd vol televisiekleur een kleine groep enthousiaste toneelspelers het dorp met beperkte middelen heer lijk toneel kan brengen. Het herkennen van de eigen dorpsgenoten in de rol van de toneelfiguren, het bewonderen van hun kreaties, het genieten van de Frie se taal, kortom het genoeglijk samen zijn rodom een groepje eigen mensen, die ons de spiegel van het leven voor houden in een vlot gespeeld blijspel, is een traditie in Ysbrechtum, die hopelijk nog lang in ere gehouden wordt. Voor het Jeugd Rode Kruis is het elk jaar weer een strijd tegen de klok om een dermate groot aantal kaarten verantwoord geselecteerd en gegroe peerd tijdig de deur uit te krijgen. Het is een taak waarmee honderden uren werk zijn gemoeid. Het is nu een maal zo dat wat een kind in zijn on bevangenheid schrijft of tekent voor een bejaarde of zieke niet altijd even prettig is te ontvangen. Enkele exem plaren worden dan ook achtergehou- den. Na deze „censuur” worden de kaarten in verschillende categorieën gerangschikt: kaarten voor ouderen (met een beterschapswens), voor zie ke kinderen (in de jij-vorm) en voor buitenlanders. Voorts vinden er onder verdelingen plaats in „algemeen”, „ka tholiek” en „protestant”. En tenslotte wordt er nog voor gezorgd dat de be woners van een bejaardenhuis in bij voorbeeld Zeist niet allemaal een kaart van kinderen van dezelfde school in Roermond krijgen. Een bloemlezing uit wat kinderen aan bejaarden en zieken toewensen geeft een inzicht in wat er allemaal in jon geren omgaat. Ingrid (11) dacht voor al aan zichzelf, want ze schreef: „Mijn nieuwjaarswens is ijs, want ik heb met sinterklaas schaatsen gekregen”; Bert (10) daarentegen maakte zich bezorgd dat de bejaarde die zijn kaart zou ont vangen op Oudejaarsavond te veel zou snoepen: „Hebt u ook oliebollen? U moet niet te veel eten, anders wordt u misschien zeeziek”. Piet (11) hield het niet bij zijn wens van „zalig kerst feest en nieuwjaar”, maar voegde daaraan toe „Wilt u ook wat afstaan voor de oorlog in India en Pakistan en nog meer diverse andere landen en ook voor de geestelijk gehandicapten enzovoorts. Al is het maar op zijn hoogst een tientje (tien gulden).” Oorlogen houden kinderen intensief be zit, getuige ook de groet van Lidy (10) „Ik wens dat in de komende jaren minder oorlogen en gevochten mag worden. Dat de kinderen in de derde wereld niet meer honger hoeven te lij den en de vervuiling steeds op mag hou den.” Heel lief was de groet van Lydia (11): „Ik ben maar een klein mensje, maar schrijf toch een wensje. Ik heb wel niet veel te geven, maar ik hoop dat u nog heel erg vaak een goed nieuw jaar zult beleven.” Anneke (9) verlangde sterk naar het De burgemeester van Sneek en mevrouw Van Haersma Buma stellen zich voor op Nieuwjaarsdag van 11.30 tot 12.30 uur ten stadhuize een nieuwjaarsreceptie te houden. Het stadhuis staat dan open voor iedere belangstellende. ONZINNIG Plantenziekten komen af op cultuur terreinen van de mens (de mono-cul- tuur. Maar als iets dood gaat, is dat toch ook mooi. Wat een onzinnige toe stand op de Betuwe met appelbomen, die elk jaar weeraan zoveel kisten ap pels moeten afwerpen. „Speenkruid, wat voor velen onkruid betekent, is voor Le Roy een genade om in z’n tuin te hebben. „U mensen, moet straks naar huis gaan en zeggen: Ik doe nooit weer wat! Stoffen in huis is even onzinnig werk, als maaien in de tuin, want volgende week staat het gras weer zo hoog, en kunt u weerEn daar kon de zaal het voorlopig wel mee doen. Het was een leerzame avond, zonder meer, en een goed idee van het in de aanhef genoemde comité de heer Louis le Roy naar Sneek te laten ko men. einde van 1971; ze schreef althans: „Ik wens u een zalig kerstfeest en een zalig nieuwjaar en een spoedig 1972.” Monique (10) wenste dat „u gezond en wel door 1972 heen mag leven” en Bart (11) gaf veel moed aan de ont- vang(st)er van zijn kaart: „De dokter maakt u wel beter, wees maar ge rust.” Zeer bijzondere teksten waren „Help de zieken. Ze piepen om genezing” (Therese, 9); „Ik hoop dat u dit jaar nog een paar keer kunt lachen” Geert, 8); „Ik hoop voor u dat u gauw iemand zult vinden” (Wim, 13); „Ik wens u een prettig nieuwjaar, ligt u fijn?” (Martijn, 10) en „Lang mag u leven. Ik geef u nog zestig jaren. Mocht u dan al dood zijn, denk dan aan het Rode Kruis” (Frans, 11). Het Rode Kruis is trouwens vaak on derwerp van de kinderwensen. De elf jarige Alex schreef: Via ons aller Ro de Kruis krijgt u nu mijn tekening thuis. Gezonden en zieken wensen el kaar, het allerbeste voor het nieuwe jaar. Zo is er door de schepping van Henry Dunant, tussen ons allen een leuke band”. En dat laatste is één van de bedoelingen van het Jeugd Ro de Kruis, dat deze zomer zijn 25-jarig bestaan heeft gevierd en thans met de recordverzending van 120.000 wens kaarten naar chronisch zieken en be jaarden een zilveren kroon op zijn werk heeft gezet. Tot welke komische en soms ook wel pijnlijke situaties apart slapen kan lei den in een huwelijk werd aan de inwo ners van Ysbrechtum voorgehouden door de eigen toneelvereniging ,,’t Is sa ’t fait”. Zij gaf namelijk twee avon den achtereen een opvoering van het blijspel „Wij sliepe apart” van Franz Schauer in een Friese bewerking van B. Westra. Onder leiding van regisseur H. de Blauw werd een kundige en vlotte ver tolking gegeven van deze klucht, waar bij regelmatig lachsalvo’s aan de zaal ontlokt werden. ’t Ervaren toneelspelerskoppel, de he ren Zondervan en Van Balen, groeiden als vader en zoon op tot een „paar apart”, goed aangespeeld door vrouw en schoondochter (resp. mevrouw V.d. Eems-Suierveldt en mevrouw Boonstra- Langeraap), waarbij mevrouw V. d. Eems opviel door haar met vuur en echtheid gespeelde rol van „kwade moeder”. Rondom dit viertal kwamen ook de overigen tot knappe prestaties: de heer Meesters als de vertegenwoor- „Bij het einde van het jaar, heb ik steeds mijn wensje klaar. Dat zend ik u van huis tot huis, via ons aller Ro de Kruis. Veel voorspoed, heil en heel veel vreugd, in uw tweede, derde of vierde jeugd”. Dat was de tekst van de elfjarige Louis op één van de liefst 120.000 nieuwjaarskaarten die evenzovele meis jes en jongens van lagere scholen, voortgezet onderwijs en kweekscholen uit het gehele land de afgelopen maand van een tekening en een speciale wens hebben voorzien. Thans vinden deze kaarten via het Jeugd Rode Kruis een weg naar eenzame en/of zieke medemensen. Het waren onge veer 1200 pakken die vorige week uit Den Haag naar bejaarden- en zieken huizen werden gezonden. mKIWW *DV««TUm»M.iI>£ fcTOOS UUI Ut OKSTUKU De laatste weken van het jaar zijn, al dus mevrouw Nauta weken waarin ie dere huisvrouw extra haar best doet het voor h. ar gezin en naaste omge ving zo gezellig mogelijk te maken. Ook een tijd waarin wij ons moeten bezin nen op de onvrede die er in de we reld heerst. De avond werd geheel door leden van de vereniging verzorgd. Mevrouw Roel- sema droeg gedichten voor, waarbij mevrouw Dorlass zeer toepasselijke muziek gezocht had. Muzikaal omlijst door het Adagio uit het vioolconcert in C Major van Joseph Hayden, solist Her man Krebbers, bracht de declamatri- ce „Proloog van Eva” uit „De Ster van Bethlehem”. Ook de kerstwens van het oude moedertje van Ottilia Adelborg sprak wel aan. Afgewisseld door het zingen van kerstliederen werd er geluisterd naar muziek van Bach, vertolkt door Theo Olof en Herman Krebbers, maar ook o.a. White Christ mas, gezongen door Bing Crosby. De dames Roelfsema en Dorlass werd door de presidente als dank voor hun bijdrage voor deze goed verzorgde avond een plaat aangeboden. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779, L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1