Kerstfeest in Mist Ook in Sneek volle kerken met Kerstmis I. snekerMkqerier 1 VEEL VOORSTELLEN VOOR KOMENDE SKS-VERGADERING IJLST de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van I Tjalke de Boer, oud-directeur Z.W.H. overleden "1 Dreigt er gevaar voor een Sneker monument? ■llllillllllllllllllllllllBIIIIBIIIIIIIIIIIBIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM W SNEEKER NIEUWSBLAD o*"*1”1wnwü»m*Mii uur Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en LIS L' iMP f SNEEKER NIEUWSBLAD van het voor i Fr. H.H. (foto Studio Ger Dijs) Verbouwing of afbraak van t pand Schaapmarktplein 15? Dit is het pand Schaapmarktplein 15, waarin Jamin is gevestigd. Er bestaan plannen dit pand, een oudtijds deftig patriciërshuis van circa, het jaar 1175, voorzien van een typisch Sneker Lode- wijk XV-kroonlijst gevel, te verbouwen en te moderniseren. Het is een monu ment dat. voor Sneek behouden moet blijven, schrijft onze medewerker H.H. Foto Studio Ger Dijs maakte vrijdag een plaatje van dit pand. Verschijnt: maandags en donderdags westhoek had ling. De W.V. „De Fluessen” heeft een ver zoek ingediend om deze wedstrijdkalen- :sen wordt gezeild en op 10 juli bij Staveren. Dit in verband met MAANDAG 27 DECEMBER 1971 126e JAARGANG No. 103 UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. --jmuuutKiwwiiK den? Boomloos en lelijk als het schier overal al geworden is? Laten wij niet wanhopen en er op vertrouwen dat hier geen onherstelbare brokken worden ge maakt. Of zou het begrip milieube scherming écht aan onze stad voorbij gaan? Wat de binnenstad betreft lijkt het er soms wel op. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Hoe dat alles zo is gelopen, laten we in het midden, maar jammer is het dat juist het Kerstfeest en de viering daarvan van menselijke fouten en mis verstanden de dupe werd. Vrijdagavond om 10.00 uur was er een gelukkig wél gezamenlijke Kerstnacht- dienst, die goed bezocht was. Ds. Hoe-' kema, Doopsgezind predikant van on der meer ook IJlst hield de preek, met als thema: „God ziet naar ons om! Een groep uit Joure luisterde de dienst op met zang en moderne muziek, alles in de Engelse taal. Het schijnt dat Ne derlands en Fries minder geschikt zijn, althans voor deze jonge mensen, om zingend de vleeswording van ’t Woord de gemeente te brengen. Toch geloven we dat als we datgene wat gezegd of gezongen wordt niet kunnen verstaan, het ook niet kunnen volgen en dat het daar door minder of helemaal niet In de nacht van woensdag op donder dag is in Oranjewoud overleden de 70- jarige Tjalke de Boer, één van de grondleggers van het Autobusbedrijf De Zuidwesthoek. Hij begon in 1921 met een eigen busonderneming onder de naam Firma M. de Boer en Zo nen. Deze autobusonderneming was een voortzetting van de beurtdienst, die zijn vader M. de Boer, reeds op Sneek had. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-1,233,5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,231, 1,235, 221,7. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm, ingezonden v mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. Onlangs braken wij een lans voor het behoud van de halsgevel Peperstraat 1 in onze stad en tot onze vreugde bleek dat het pand zelf wel zal wor den gesloopt, maar de gevel behouden blijft. Wij mochten hierover een brief wisseling voeren met de architect, de heer H. List, en wezen hem er op dat diens plan niet voorzag in het herstel der oorspronkelijke roedenindeling der beide vensters van de eerste verdie ping. De voorheen hierin aanwezige schuiframen zjjn enkele jaren geleden uitgebroken om plaats te maken voor twee draaimolenpaarden en het zou toch jammer zjjn indien men de gele genheid niet aangreep deze beide ven sters weer in hun oude staat terug te brengen. Zoals het nu is, kan het niet blijven en zou het een aanfluiting zjjn voor het geheel. Wij vertrouwen er dan ook op dat deze „Schönheitsfeh- ler” alsnog ongedaan worden gemaakt. Zoals gebruikelijk waren de kerken aan de vooravond van Kerstmis weer flink gevuld. De Martinikerk aan het Oud-Kerkhof werd bezocht door pro testanten en gereformeerden die voor het eerst in een Open Deur-dienst te zamen kwamen. Voorgangers waren dr. K. M. Witteveen (Nederl. Her vormd) en ds. J. N. Nammensma (ge reformeerd). Beide namen een deel van de prediking voor hun rekening. Bijgaande foto geeft een beeld van de belangstelling. Minder druk was het in de Doopsge zinde kerk aan de Singel. De Oekume- niese Jeugd Commissie hield daar een nachtdienst, die een experimenteel ka rakter droeg. Op een aantal stoelen na, was de kerk overigens ook vol. De dienst werd in het volslagen duister be gonnen, waarbij het lied van Herman van Veen „De Vluchteling” werd ge draaid. Evenals de berichten die aan de eigenlijke dienst vooraf gingen sloeg dit op het thema „Verschopten in de nacht”. In de prediking trok de voor ganger, ds. C Mondt, een parallel tussen de herders, een gediscrimineerd deel van het Joodse volk, en de huidi ge discriminatie. De dienst werd be sloten met een open communie. Na de dienst werd druk gebruik gemaakt van de mogelijkheid tot discussie. aanspreekt. Je kunt enkel het wijsje be oordelen, voor ’t overige gaat de in houd aan je voorbij. De meisjes-solo was als stem en voordracht heel mooi, de heren-solo had tegen dat hij gedu rig hét hoofd naar beneden liet zakken om de woorden te lezen, waardoor het geluid op die momenten niet door kwam. En toen werd het Kerstmorgen. Aan de uitnodiging van de jeugdverenigingen om ’s morgens half zeven met begelei ding van Concordia-leden op verschil lende plaatsen kerstliederen te zingen, was door veel meer mensen dan vorig jaar, gehoor gegeven en telkens nog groeide de groep verder, zeker tot een hondertwintig, honderddertig personen. De organisatie was prima, enthousiast klonken muziek en zang door de stra ten en over het water. Toch is het een behoorlijke wandeling om kris-kras nieuw- en oud-IJlst te doorkruisen en toen dan ook óm ruim acht uur als laatste: „Er ruist langs de wolken” werd gezongen, voor de burgemeesters- woning (de jeugd loert een beetje op een eigen jeugdhonk). In de „Skoen- der” werd na afloop koffie gedronken en wat gepraat. De kerkdiensten tij dens de Kerstdagen zijn flink bezocht en het feest voor de schoolkinderen is ook met veel animo gevierd. TOELATEN Schipper Hielke de Vries diende het volgende voorstel in: „naar aanleiding van het feit dat mijn aanvrage om toe gelaten te worden tot de vloot als het vijftiende skütsje, geen haalbare kaart bleek wezen, gevoel ik behoefte om al diegenen die mij steunden hiervoor dank te zeggen. Ondanks het feit dat de afwijzing voor mij een bittere teleur stelling betekende, is er van mijn kant toch wel begrip voor de beslissing om het aantal skütsjes op veertien te handhaven. Wellicht moge ik u allen dan ook verzoeken mij een claim te wil len verlenen als eventueel het veer tiende skütsje. De mogelijkheid is na melijk mijns inziens beslist niet uitge sloten dat er binnen niet te lange tijd wel eens sprake kan zijn van een ken tering in de belangstelling voor deel name aan de wedstrijden, reden dat ik dit verzoek tot u richt”. Het SKS- bestuur wil zich hierop niet al van te voren vastleggen. Bij wegvallen van een skütsje moet iedere nieuwe kandi daat evenveel kansen hebben, meent het bestuur. EN OMSTBKM I gevel te sparen VOOR 8NKEK Natuurlijk is in het, betrekkelijk, ker kdijk IJlst aan het Lichtfeest ook nu weer de nodige aandacht geschonken. Voorop hierin liepen, traditioneel, de verschillende vrouwengroepen. Dinsdag 21 december werden de bekende kerst- versjes gez >ngen <’.>or de dames, ech ter ieder in eigen „huisje”, in tegen stelling met Kerstmis 1970 toen geza menlijk onder één dak het geboorte feest van het Christuskind werd ge vierd. Boer afscheid autobusondememing Zuidwesthoek. Hij Hij werd later, in 1941, algemeen di recteur van de Autobusonderneming de ZWH. De heer De Boer was de eerste voorzitter van het Welzijnsorgaan „Su- dergoa”. In het maatscl jpelijk en ver enigingsleven heeft de heer De Boer een vooraanstaande plaats ingenomen. Zo was hij jarenlang bestuurslid van „Balk Foarüt”, lid van de Adviescom missie Personenvervoer, lid van de Raad van Beheer van Cebuto en be- sturuslid van de Ora..jevereniging. De overledene was ridder i. de Orde van Oranje Nassau. Het wel en wee van Balk en trouwens van de gehele Zuid- zijn warme belangstel- Monumentenzorg is geen statisch be drijf. Voortdurend moet men op zijn „qui vive” zijn voor nieuwe aanslagen op het monumentenbezit. De wettelij ke bescherming van onze monumen ten is geenszins waterdicht omdat bij de behandeling van de Monumentenwet in de Tweede Kamer, bijna tien jaar geleden, de onderhoudsplicht uit de wetsbepalingen werd geschrapt. Hier uit volgt dat niemand de eigenaar van een monument kan dwingen, dit naar behoren te onderhouden, al zou het mo nument er ook aan ten gronde gaan. Het komt helaas wel voor dat iemand, in het bezit van e„n monument, dit op zettelijk verwaarloost om tenslotte een sloopvergunning te kunnen forceren. Een bouwval levert immers gevaar op en als de overheid afbraak niet wenst toe te staan, is de overheid aanspra kelijk voor de gevolgen van een in storting, afkomende dakpannen, los waaiende planken etc. Nu de rijksover heid bovendien aan het bezuinigen is geslagen en met name de subsidies voor restauratie danig in de knel zijn geko men ziet het er met ons monumenten bezit, in het bijzonder de kleinere mo numenten, in casu de woonhuizen en winkelpanden, uiterst zorgelijk uit. Toch is er met wat goede wil nog wel iets te bereiken. Naar wij hopen is deze goede wil aan wezig bij de directie van Jamin, eige naresse van het winkelpand Schaap marktplein 15. Het betreft hier een oudtijds deftig patriciërshuis van cir ca het jaar 1775, voorzien van een ty pische Sneker Lodewijk XV-kroonlijst- gevel. Hoewel de gevel nogal onderko men is, zou deze zeer wel kunnen wor den gerestaureerd. Het is bovendien een monument, dat wij kunnen ons moeilijk voorstellen dat men de gevel bruut zou gaan slopen en door iets „modems” vervangen. Toch zijn we er niet gerust op want als wij goed zijn ingelicht is Jamin wel degelijk van plan het pand met de gevel neer te ha len, en daar kunnen wij Sneek niet mee feliciteren. Het Schaapmarktplein De agenda voor de jaarvergadering de Sintrale Kommisje Skütsjesi- len, die op zaterdag 15 januari 1972 in restaurant Piso in Sneek zal worden gehouden, is vrij omvangrijk. Er ko men verschillende voorstellen aan de orde. Het bestuur van de SKS stelt voor het wedstrijdprogramma 1972 als volgt vast te stellen: 1 juli Grouw, 3 juli Drachten-Veenhoop, 4 juli Eernewoude, 5 juni Terhorne (Heerenveen), 6 juli Langweer, 7 juli rustdag, 8 juli Staveren, 10 juli de Fluessen, 11 juli Woudsend, 12 juli Lemmer (Leeuwarden), 13 juli Lem mer, 14 juli Sneekermeer. is al een aanfluiting voor de stad. De bomen zijn gekapt en vervangen door parkeermeters. De aangrenzende hui zen zijn vcor het merendeel bouwkun dige misbaksels, en na de brand van V. en D. is de aanblik helemaal af schuwelijk geworden. Het enige pand met allure wat er nu nog staat is no. 15, en dat zou uitgerekend moeten verdwijnen? Wij vragen ons af of onze binnenstad met deze afbraak is gebaat en het niet verkieslijker zou zijn althans de en te restaureren. Eerlijk gezegd vinden wij de omstreeks 1910 aangebrachte winkel met pui ook zo onaardig niet en verre te verkiezen, juist voor het huidige publiek, boven iets gloednieuws, wat men overal el ders kan vinden en dat over een jaar of tien toch al weef- als verouderd wordt beschouwd. Hoe het zij, wij geven de moed nog niet op en hebben ons zow. tot de ge meente als het rijk gewend, alle po gingen in het werk te stellen in stede van afbraak, tot restauratie te komen. Zulks in het belang van alle partijen. De fraaie lijstgevel, opgetrokken uit fijne handvormsteen met ragdunne voe gen en voorzien van een subliem uit gewogen vensterverhouding alsmede een prachtig besneden kroonlijst, ver raadt eenmaal een patriciërsfamilie te hebben gehuisvest. Vermoedelijk is dit de familie Noyon geweest, van af komst Hugenoten, die zich via Utrecht en Wieuwerd de Labadisten in Sneek waren komen vestigen. Sommi gen waren industriëlen, anderen traden in overheidsdienst maar wij kunnen daar nu beter niet or> ingaan omdat wij geen zekerheid bezitten of dit geslacht werkelijk in het vorstelijke pand aan de Schaapmarkt heeft gewoond, en dit zelfs liet bouwen. Soms denkt men, is het heus nog mo gelijk da men anno 1972 monumenten in de Sneker binnenstad wil gaan slo pen? Waar er al zo weinig meer zijn overgebleven en onze binnenstad deze monumenten zo bitter nodig heeft om tenminste nog iets aardigs over te hou- Op 31 maart 1966 nam de heer De als directeur van d e autuuusuuueiueiiuïlg ZjUIï. wcöuiucr,. X±lj xvv.. vx... werd in die functie opgevolgd door zijn der te wijzigen in die zin dat op 8 juli zoon Marten de Boer. De overledene is op de I vandaag in Balk begraven. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1,233 b.g.g. 3779, L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 het 50-jarig bestaan van de W.V. „De Fluessen”. De Stichting „It Doarp Huzum” stelt voor de prijsuitreiking na afloop van de wedstrijd te wijzigen. Deze Stichting wil dat de volgorde en de waardering van de prijzen dient te geschieden door de organiserende commissies en dat hier van mededeling wordt gedaan aan de schippers en dan voor de wedstrijd aanvangt. De Stichting „Donia” te Langweer stelt voor aan artikel vijf toe te voe gen: „Wanneer de protestvlag in het want is bevestigd moet ook inderdaad een protest bij dc wedctrijdcommissie worden ingediend. Gebeurt dit niet, dan zou het „vlaggende schip” veertien niet aftrekbare pu. ten toegewezen moeten worden.” „Donia” zegt met deze bepaling te willen bereiken dat er meer volgens het reglement zal wor den gezeild. Indien er een overtreding is begaan, moet deze bestraft wor den en dient men het protest ook door te zetten. Nu is het vaak zo, dat een overtreding wordt toegelaten om er la ter zelf van te profiteren door ook eens iets buiten het boekje om te gaan en zodoende het ene vergrijp tegen het an dere uit te wisselen. De Stichting „Do nia” stelt tevens voor bij het verlaten van de wedstrijd, anders dan tengevol ge van opgelopen averij of verwondin gen, veertien niet aftrekbare i aten toe te wijzen. „Donia” licht dit als volgt toe: een bewezen overtreding waartegen geprotesteerd is, wordt met veertien niet aftrekbare punten bestraft. Door de baan te verlaten kan men ech ter de veertien strafpunten wel af trekken. Het verlaten va., de baan wordt als ’n sportieve daad beschouwd. Het heeft volgens „Donia” echter niets te maken met sportief of onspor tief te maken, het is gebruik maken van de mogelijkheid om zich van een bepaald aantal strafpunten te ontdoen. Het bestuur van de SKS adviseert dit voorstel af te wijzen omdat „het te gen de traditie in gaat.” I few»-!?»»?;:.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1