Sloten gaan omhoog Reinigingsrechten m Waar en wanneer TRIMMEN in 1972 snekerH^LER w van Toekomst kerk op 't platteland de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en IJLST nn FNP: Shell N.V. gjin forgunning jaen Draadomroepnet wordt in Sneek eind 1972 opgeheven RONO behandelt probleem ongehuwde moederschap Provinciale Griffie gaf dit jaar 40.000ste rijbewijs af i - MS 635 aansluitingen Zaterdag in Fries programma Earste nümer fan Frysk en Frij NIEUW JAARRECORD Volgend jaar start met paspoort 65-plus WSNEEKER NIEUWSBLAD en de f SNEEKER NIEUWSBLAD ƒ250,— ƒ200- oorspronkelijke Verschijnt: maandags en donderdags De Hoofdstad Operette brengt woensdag 5 januari a.s. „Das Dreimaderlhaus” in Sneek. Hier een opname van het gezelschap. j 1 r 1972. Dat is in alles ook bij een krant. Eigenlijk moest op iedere paal een medewerker van het Sneeker Nieuwsblad staan, maar dit werd DONDERDAG 30 DECEMBER 1972 126e JAARGANG No. 104 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-1,233,5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,231, 1,235, 221,7. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Op de laatste donderdag van dit jaar, vanavond dus, komt de gemeenteraad van Sloten bijeen om een veertien punten tellende agenda af te werken. Eén punt daarvan is het in een gewijzigde vorm indienen van een „verordening op de heffing en invordering van een woonforensenbelasting”. Bij de behan deling van de betreffende verordening is voorbij gegaan aan een aantal ver anderingen in de bepalingen betreffende de gemeentelijke belastingen. Op grond daarvan komt de op 25 februari aangenomen verordening niet in aan merking voor Koninklijke goedkeuring. In de Stim fan Raerderhim van deze maand lazen wjj het volgende artikel van ds. Baas en ds. Keuning. „Je bent geen profeet en kunt dus geen goede prognose van de toekomst geven wel kun je proberen op basis van aan de gang zijnde ontwikkelingen ’n beeld te tekenen van het kerkelijk leven ten plattelande met enige speculaties ui teraard. Als eerste punt willen we stel len: de kerk zal er blijven. Welke kerk er zal blijven is dan minder belangrijk. Misschien is het daarom juister te zeg gen: er zal geloofsleven blijven, maar geloofsleven is niet denkbaar zonder kerkgemeenschap, gemeente. oin<i..i OifMn r. smuk, wiMMimuMiiuur ssxssl’ ---- VIA DE BANK De gemeente Sloten gaat ook een groot aantal van haar financiële werkzaamhe den via de bank doen. In deze gemeen te is de functie van gemeente-ontvan- ger gecombineerd met die van eerste ambtenaar ter secretarie. Als voorde len van het girale bankverkeer noe men b. en w. dat het aanhouden van kassen en het transport van geld ach terwege kan blijven, terwijl arbeidsbe sparing en rentewinst kan worden ver kregen. Men is in kontakt getreden met de Coöperatieve Raiffeisenbank in Balk, die een bijkantoor in Sloten heeft. Voorlopig wil deze bank de betaling en inning vuor de gemeente wel kosteloos verzorgen, maar indien de situatie in de toekomst sterk mocht veranderen moet er wel te praten zijn over een vergoeding. De populariteit voor het trimmen in Sneek ondergaat, zo vertelde ons de heer K. van Gorkum, die alle avon den „de leiding” heeft, een stijgende lijn. Startte men in november 1969 na een propaganda-avond met zo’n 40 liefhebbers(sters) .,u zijn ’t er on geveer 200. die regelmatig de trim- avonden bezoeken. De animo bij da mes is verreweg het grootst; de ver houding is ongeveer 3 tegen 1. Onge veer de helft van de dames en heren, in de leeftijd van (alweer) ongeveer 2060 jaar, blijkt nooit aan sport ge daan te hebben, maar door de erg on gedwongen manier („men doet ge woon mee naar eigen vermogen”, aldus de heer Van Gorkum) vormt niets een belemmering hieraan deel te nemen. gaat niet om prestaties. Wie tijdens het trimmen, wat kan bestaan uit li chaamsoefeningen, lopen, springen en spelen, bij vermoeidheid even wil rus ten, kan gerust zijn of haar gang gaan. Het trimprogramma in Sneek voor 1972 gaat op dinsdag 4 januari in. Van af dan kunnen de dames maandags te recht in de Julianaschool dinsdags in de RHBS; woensdags in de Sporthal, donderdags weer in de RHBS en vrij dags in de Sporthal. Het trimmen voor heren is maandagsavonds in de Juliana school, donderdagsavonds in de RHBS en vrijdagsavonds in de Sporthal. Het inschrijfgeld is ƒ5,de contributie per maand is ƒ7,50. Voor echtparen is de contributie bepaalt op 10,— per maand. Het Sneker Trimcomité wil op onge dwongen en plezierige wijze de men sen in beweging brengen om strijd te leveren tegen de bewegingsarmoede. Er wordt, aldus staat het omschreven in het mededelingenblad, niet op gelet hoe mooi of goed men het doet. Hoofd zaak is, dat men in beweging is; het In het kader van de door de regering in 1964 genomen beslissing tot geleide lijke liquidatie van de draadomroep zullen in de maanden december 1972 en januari 1973 21 netten en 23 netgedeel- ten worden afgesloten, waarbij globaal 50.000 draadomroepabonnees betrokken zijn. Er zullen dan nog 38 netten met ongeveer 100000 aansluitingen over blij ven, waarvan eind 1973 nog dde helft zal worden afgesloten. Er resteren dan nog ongeveer 50.000 aansluitingen die, naar het zich laat inzien, in 1974 zul len worden opgeheven. Naast de verhoging van de rechten voor het ophalen van huisvuil, die ver hoogd werden tot 35,per jaar, worden de tarieven verhoogd: Privaat- tonnen eenmaal per week verwisselen van ƒ20,— naar ƒ30,—, tweemaal De oorspronkelijke verordening heeft I verboden men nog eens bekeken in het college automatis van burgemeester en wethouders en men besloot meteen de grondslag voor de heffing (de oppervlakte van de re creatiewoning) af te schaffen. Dat be tekende meteen dat men tot één be drag moest komen, in plaats van de en 300,Men besloot in het college om ƒ250,als uniform bedrag te aanvaarden, en dat per gemeubileerde woning. Dat betekent een opbrengst van ongeveer 5.000,per jaar. REINIGINGSRECHTEN De gemeente Sloten legt haar raad ook een voorstel tot goedkeuring van een overeenkomst met de NV Aanneming Maatschappij „De Toekomst” te Wil- nis voor. Met deze NV wil men in zee gaan wat betreft het afvoeren van huis vuil uit de gemeente. In de gemeente zelf wordt het door de reinigingsdienst opgehaald. De overeenkomst geldt voor vijf jaar en wordt dan van jaar tot jaar stilzwijgend verlengd tot weder opzegging. Men wil echter wel de clau sule opnemen, dat wanneer het gecon troleerd begraafsysteem in Friesland Alles wurdt naeit sa’t it knipt is. Op 30 desimber is it earste nümer fan de jiergong 1972 fan it niie blêd „Frysk en Frij” ütkommen. Foar dit earste nümerwie der fuort al mear as ge- nöch kop. De oplage wurdt 8000. De aksje om fan 100 aspirant-lêzers in rinteleaze liening of in skinking fan 100,to krijen is in great sukses wurden. Der hawwe al 95 minsken op yntekene. Fan dit earste nümer sille yn elts ge- fal 500 oer de post forstjürd wurde nei lezers en oare bilangstellenden dêr’t wy adressen fan hawwe. Hwa’t him (har) nou noch as lezer of as ynteke- ner foar de 100,aksje opjaen wol, kin dat dwaen by it foarlopige adres fan redaksje en administraesje: Osse- kop 11, Ljouwert (tel. 05100-35202). It lêsjild is 4,yn it jier. In 3000 eksimplaren sille yn de losse forkeap oanbean wurde by boek- en tydskriftehannels foar 0,40 it stik. Yn dy nüners fine jo in bon dêr’t jo jo mei opjaen kinne foar in a'jnnemint. Fierders sille yn Lemsterlan en inkel- de oare plakken nümers fan Frysk en Frij hüs oan hüs bisoarge wurde. In- kelde lju sille der dan yn jannewaris, oan de doar of oer de telefoan, abon- nee’s winne. Der kurdt op rekenne dat foar in lêsjild fan 4,jiers foar it blêd greate tallen lezers to winnen wêze sille. i wordt, de overeenkomst automatisch ontbonden zal worden. Door het nieuwe systeem van vuil-op- halen zijn de reinigingsrechten ook op de helling gegaan. B. en w. hebben hier bij in het oog gehouden dat de lonen en sociale lasten bij de Reinigings dienst sedert 1968, toen de momenteel geldende tarieven werden vastgesteld, met ongeveer 40 procent zijn gestegen. Trouwens, men kan komen zo vaak, en wanneer men zelf maar wil. Het bo venvermelde programmaatje geldt evenwel niet voor de maand augustus, doch begin september worden de avon den normaal hervat. sa- een indruk geeft van het verloop van de afgifte van rijbewijzen in de loop der jaren. De afgifte steeg van 3.000 in ‘1927 via 8.000 in 1928 tot 12.000 in 1938. Na een inzinking van 3.000 in 1941 werd in 1945 de draad weer opgetrokken met 12.000 afgegeven rijbewijzen. Daarna vond een geleidelijke stijging plaats tot 14.000 in 1947, 18.000 in 1950 en 1956, 23.000 in 1962 en 33.000 in 1966. De afgifte vertoont om de vijf jaar een piek, wanneer een groot aantal rijbewij zen ter rlenging wordt aangeboden. Het 40.000-ste rijbewijs zal door burge meester E. Talstra van Dantumadeel persoonlijk aan Jan Vrieswijk worden uitgereikt. Versierd met een lint in de nationale kleuren (rood-wit-blauw) is dinsdag het, gloednieuwe rijbewijs voor de 18-jarige Jan Sake Vrieswijk van uit Leeuwar den naar het gemeentehuis van Dantu madeel verzonden, waar het aan de rechtmatige eigenaar zal worden uitge rekt. Op het rijbewijs van Jan Vrieswijk, die in Wouterswoude woont, prijkt het nummer 40.000, vandaar dat feestelij ke lint. Voor het eerst in de geschiedenis na melijk werden in één jaar 40.000 rijbe wijzen afgegeven ter provinciale griffie in Friesland, waarmee een nieuw re cord werd gevestigd. In 1966 passeerde de afgifte van rijbe wijzen in Friesland vo„r de eerste maal de 30.000. Het 30.000-ste rijbewijs werd op 24 november van dat jaar door burgemeester H. Huisman in het gemeentehuis te Heerenveen uitgereikt aan Wolter de Leeuw te Gersloot. Bij het rijbewijs van Jan Vrieswijk is een door het bureau paspoorten en rij- bewüZL van de provinciale griffie mengestelde grafiek gevoegd, die De bij de liquidatiefase van eind 1972 betrokken abonnees zullen één dezer dagen van de voorgenomen opheffing op de hoogte worden gesteld. Voor de meesten van hen betekent dit dat zij van eind 1972 af de diverse radiopro gramma’s via een eigen toestel moeten beluisteren. Huurder van bijzondere draadomroepinrichtingen, zoals vele ziekenhuizen en bejaardencentra, zullen in de gelegenheid worden gesteld deze installaties over te nemen tegen een kleine vergoeding. Ontvangst en distri butie van de programma’s zullen zij na de overname zelf moeten verzorgen evenals het onderhoud. Eind 1972 zul len in Sneek (635), Drachten (441) en Franeker (175) de netten ondermeer worden opgeheven. Tussen haakjes zijn het aantal aansluitingen vermeld. dorpsgemeenschappen veronachtzamen, ze hebben daarin nog een functie, maar ze zullen zich tevens moeten gewennen aan grotere verbanden. Dat zal moeten omdat er te weinig nieuwe leden komen en dus de financiële lasten te zwaar worden. De beweeglijkheid van vc'en via fiets, brommer en auto is groot. Met name jongeren voelen zich vaak niet gebonden aan één bepaalde kerk. Velen willen een bijzonder ruime kerk gemeenschap eerder dan één bepaalde kerk. De aanwezige kerken op het platteland zullen in oecumenisch verband hier en daar met elkaar werken, waarbij voor alsnog in het midden blijft, wat uit de ze contacten groeit. Er kan niet opzet telijk naar één kerk worden gestreefd, er moet gewoon samengewerkt worden op bepaal de gebieden waarbij men moet afwachten wat er uit groeit. Er zullen ons inziens verschilllende ker ken blijven (kerkgenootschappen) die echter niet gezien mogen worden als op zich zelf staande kerken, maar als fa cetten van de ene geloofsgemeenschap. Voorlopig blijven o.i. de diensten op de zondagen het hoofdaccent behouden van verkondiging. Maar deze diensten zullen meer functioneren als een samenkomst der gemeente dan als zending, al moet de verkondiging het zendingselement niet verwaarlozen. Naast de eredienst zullen in de week andere bijeenkomsten gehouden moeten worden, met ver schillende accenten: getuigend, bezin nend, doord.nkend, discussiërend, voor lichtend, gericht op acties- op prakti sche hulp- op dienstbetoon. De diensten zullen o.i. een actiever aan deel van de gemeenteleden vragen. De voorgangers zullen hun min of meei' ge- nijgde status, zo ze die mochten hebben, verliezen, gewone gemeenteleden wor den, vrijgestelden, theologisch geschoold maar ook met inzicht in vormingswerk, gesprekstechniek, luister- en zwijgtech- niek, met gerichtheid naar specialisa tie ,naar werken in teamverband van voorganger(sters). Vandaag moet een predikant te veel kunnen. Dat is een situatie waaraan menige pre dikant is bezweken. Wij zijn dus niet somber gestemd ten aanzien van de toekomst van de kerk op het platteland. Dat is niet allereerst een geloofsuitspraak, -ar een gedach te, die mee gedragen wordt door de bij zondere mogelijkheden die het platte land altijd had en houden zal”. Ds. C. J. K. Baas. Ds. H. R. Keuning. verwisselen van 35,naar 50,I ledigen beerputten van 30,naar I 50,vergoeding halfmanuur 5, naar 6,en stortingsrecht per ku bieke meter van 3,naar 4,50. It bistjür fan de „Fryske Nasjonale Partij” hat kennis naem fan in for- sykskrift, datearre 17 augustus 1971, fan de nammeleaze fennoatskip „Shell Delfstoffen Nederland NV”, fêstige to Den Haech en dat bidoeld forsyk- skrift op 19 augustus 1971 troch De- putearre Steaten fan Fryslan üntfon- gen is. Boppeneamd forsykskrift haldt yn dat der in oanfraech foar in forgunning yn- tsjinne is neffens de Mynwet 1810 foar it winnen fan magnesium en kalium- salten üt ’e ündergroun fan Fryslan yn in konsesjegebiet neamd „Wester- go” mei in oerflakte fan 26.845 ha. De „Fryske Nasjonale Partij” hat bi- swier tsjin it forlienen fan in forgun ning oan „Shell Delfstoffen Nederland NV”, salang as de Mynwet 1810 noch net oanpast is oan de tsjintwurdige ta- stannen en wol dêrom der by jou kol- leezje op oanstean net earder tasiz- zings to dwaen dan as der in wetswi- ziging pleatsfoun hat yn dy sin dat net allinne it greatste part fan de opbringst to’n goede komt oan de eigen foarsjen- ningen yn i'ryslan, mar dat Depu- tearre Steaten ek nei it forlienen fan in forgunning altiten it rjucht hawwe om yn to gripen om de saken nei eigen han to setten. It bistjür fan de „Fryske Nasjonale Partij” forsiket dêrom it kolleezje fan Deputearre Steaten minlik bifoarderje to wollen dat de forgunning dy’t „Shell Delfstoffen Nederland NV” frege hat, net jown wurdt. Foar it bistjür fan de FNP: Tsj. J. de Jong (foarsitter) J. Veninga (skriuwer) Boppesteand skriuwen hat de F.N.P. 23 des. nei it kolleezje fan Dep. Steaten stjürd. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1,233 b.g.g. 3779, L. Jéllema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. Gespr.’.sleider Klaas Wielinga ont vangt daartoe in de studio een aantal ongehuwde moeders, en verder me vrouw De Vries, leidster van het bu reau „Ongehuwde Moeder Zorg”, me vrouw Terpstra, maatschappelijk werk ster van Humanitas, de heer Seinen, di recteur van Humanitas, en de heer Ni- perus, mede-oprichter van de afdeling Friesland van de Stichting Release, die binnenkort gaat functioneren. Het programma wordt afgewisseld met enige muzikale bijdragen. De songs „Mister War” en „1’11 wave in the darkness” van Klaas Wielinga, wor den gezongen door Harry Kootstra en begeleid door het combo van Cees Bjjl- stra, die de muziek maakte. Hij schreef ook het instrumentale nummer „Octo pus”. De ontvolking van het platteland zet zich ten dele voort. Het ten dele is in gegeven door de vraag: zal het platte land vlucht-woonplaats worden voor mensen uit de randstad, uit de steden. Wij menen deze vraag positief te kun nen beantwoorden. De vraag wordt dan: zullen deze mensen apart leven van de dorpsgemeenschappen, los ook van de kerk? Veel hangt er van af, hoe de gevestigde dorpskerken deze nieuwe be woners tegemoet treden. Wij menen, dat bij een goed ingevoerde opnamegeest de dorpen dorpsgemeenschappen kunnen blijven, met de aantrekkelijkheid van dien, met ook de kans voor de kerken deze mensen in hun midden op te ne men of hen belangstellend naar de boodschap van de b;'bel te beïnvloe den. Gebleken is, dat de vergrijzing ten plat telande soms mee valt, vooral daar waar leegkomende huizen niet overwe gend recreatieve bestemmingen krijgen, maar weer bewoond worden. Worden de vele kerkgebouwen tot pro bleem? Wij zouden ze graag behouden, maar achten de mogelijkheid niet uit gesloten dat gebouwen moeten worden gesloten in de toekomst uit financiële overwegingen. De kerkgemeenschappen i zullen er toe opgevoed worden zich niet te plaatsgebonden op te stellen en te voelen. Dat wil niet zeggen, d-t ze de De Commissie Cultureel Jongeren Pas poort Friesland heeft besloten per 1 september 1972 van start te gaan met een paspoort 65 plus, min of meer naar voorbeeld van het Cultureel Jongeren Paspoort (Het CJP geeft redukties op de toegang tot musea en tentoonstellin gen en op voorstellingen en uitvoerin gen van. toneel, opera, dans en muziek), Uitgangspunt van het paspoort voor bejaarden is het vergemakkelijken van de deelname aan het maatschappelijk leven door de. verlaging van .anciële barrières Namens de Commissie CJP en de Frys ke Kultuerried wordt momenteel nog nagegaan of het paspoort naast kortin gen op kulturele evenementen ook faci liteiten kan geven op sociaal en rekre- atief gebied. Uit gesprekken met vertegenwoordigers van bejaarden en personen die direkt bij het werk voor bejaarden zijn betrok ken is namelijk gebleken dat er behoef te bestaat aan redukties op passieve en aktieve sportbeoefening (met name voetballen en zwemmen), op vervoer (de busondernemingen zouden moeten aansluiten bij de speciale voorzieningen van de Spoorwegen), op het lidmaat schap van bibliotheken en aan een in formatieblad (een periodiek verschij nend overzicht van de mogelijkheden die het paspoort biedt). Het paspoort, het informatieblad inbe grepen, gaat 6,— per jaar kosten. De ac mistratie wordt ondergebracht bij het CJP-bureau, Kunstcentrum ,Prinsetün”, Leeuwarden, tel. 05100 - 34615). Hef Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uifgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Het Fries programma van de Regio nale Omroep Noord en Oost, de RONO zal haar nieuwjaarsprogramma op za terdag 1 januari geheel wijden aan het vraagstuk van de ongehuwde moeder. Speciaal zal worden ingegaan op de wijze waarop dit in Friesland ver werkt wordt. De uitzending duurt van zes uur tot kwart voor zeven. Op fundamenten wordt een nieuw huis gebouwd. Op de fundamenten die in 1971 gelegd zijn, het jaar zo, c_.. r een onmogelijke zaak. Daarom alleen het beton. Desondanks bij dezen namens de redactie en ieder die direkt. of indirekt bij het Sneeker Nieuwsblad betrokken is een goed en voorspoedig nieuwjaar. Ook namens i Foto Studio Ger Dijs S&IXM K FW' s --jib,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1