START DRUGGEBRUIK vooral uit nieuwsgierigheid i 1 IJLST de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan n 9 en van Gemeente Wymbritseradeel koopt grond in Scharnegoutum en Goënga lil] I I B Ondanks zelfde basis-opleiding hebben Johan Bok, Brugt Nauta en Jogchem Nieuwenhuis een aparte eigen stijl In dit nummer o.a.: SOLISTEN-CONCOURS ZATERDAG IN NULAND RAAD IJLST BEHANDELT VRIJDAG KORTE AGENDA •z an llllllllillllffillllUllllllHiN illBIIBIIIMIMIBIIffllIlllllffl llllllilBffl Mlllim ■M ■i I Roelof Vallinga grijpt „goud” in worstelfinale (WZS) tegen Auke Altenburg Volleybal-resultaten met standen Kampioenschappen zaalvoetbal Discussie in De Meerpaal na film „Heaven and Heil” II Sf WSNEEKER NIEUWSBLAD Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD en BE O SNEEKER NIEUWSBLAD Volle stadhuiszaal luisterde met genoegen naar Sneker pianisten aan I i: Mi Verschijnt: maandags en donderdags heid van de zijde van de niet-drugge- bruikers, zowel als van de zijde van de wel-gebruiker. MAANDAG, 24 JANUARI 1972 127ste JAARGANG No. 7 uit uit en UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233,5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4'234 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huls-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Nieuwsgierigheid is voor velen vooral aanleiding te beginnen met drugge bruik. Dit werd duidelijk tijdens de donderdagavond in De Meerpaal gevoerde discussie, die plaats had na afloop van de vertoning van de film Heaven and Heil”. Deze ongeveer anderhalf uur durende film, meegebraeht door de heer S. Vellinga van de Cefa projectie-centrale Friesland uit Marrum kreeg van de goed gevulde zaal de predikaten dom, smerig en vuil mee. Anderen vonden het een rolprent met een vooringenomen standpunt. „Het druggebruik wordt vanuit een bepaalde hoek belicht”, een „absurd verhaal samengeperst in IV2 uur”, aldus luidden weer andere commentaren. I DRIE PAAR HANDEN Een toegift kon niet uitblijven en de 3 musici hadden hier blijkbaar al op gerekend want ze zetten zich De gemeente Wymbritseradeel is in staat in het plan ,De Flearen” te Scharnegoutum twee percelen grond aan te kopen, gezamenlijk groot ruim 12 ha. aansluitend by de grond, van de Herv. Gemeente te Scharnegou tum aangekocht. De aankoop van de ze grond is voor de gemeente van be tekenis, omdat hierby de woningbouw in het plan „De Flearen” voor de eer ste jaren is verzekerd. 0IIM..I 0-,... r.. MHK. WTMHirHUBm De Kulturele Raad van Wymbritsera deel en de Federatie van Muziekver enigingen in Wymbritseradeel e.o. or ganiseren zaterdag aanstaande in het Hervormde Verenigingsgebouw in Nij- land een solistenconcours. Dit con cours begint ’s middags om 2 en ’s avonds om 7 uur; de jurering wordt verzorgd door de heren P. van Brug gen uit Assen en B. Feenstra uit IJlst. In het zes nummers tellende program ma waren vele tijdperken met elk hur. eigen stijl vertegenwoordigd in niet al leen een chronologische volgorde maar Op het middagprogramma staan on der meer de namen van leden van de muziekverenigingen „Héld Moed” uit „E.M.M." uit Oudega (W.), V’ uit IJlst en van leerlin- de Muziekschool voor Sneek omstreken genoteerd, ’s VOO* nu* »H OMVTBUn Er waren, toen met de vertoning van „Heaven and Heil” gestart werd zo’n tachtig belangstellenden in de zaal. Toen de toch wel geslaagde discussie los brandde merkte iemand op: Met een slechte film kun je bijna geen goe de discussie maken. Deze, en nog zo’n dertig aanwezigen zochten dan ook el ders een heenkomen, maar misten on getwijfeld het meest belangrijke deel van de avond, het gesprek dat zo’n twee uur voort zou duren en dat ge kenmerkt werd door een grote open- De raad van de gemeente IJlst houdt vrijdag 28 januari a.s. een openbare vergadering. De agenda bevat dertien onderwerpen en is dus niet zo groot. Naast de opening, de notulen en inge komen stukken en mededelingen bevat de agenda voorstellen tot uitkering in verband met nacalculatie „trend” 1971 en een nieuwe regeling van de jaarwed den van de wethouders van de gemeen ten in Friesland. Daarnaast bevat de agenda voorstellen tot wijziging van de begroting 1971 en 1972 van de algeme ne dienst, een voorstel tot verhoging van het bedrag per leerling voor het openbaar gewoon lager onderwijs voor 1972 en een voorstel tot vaststelling van het voorschot op de exploitatiever goeding bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs 1972. Voorgesteld wordt het bedrag per leerling te brengen op 120,per jaar en dit betekent een verhoging van f 13,50 per leerling. Voor de Ylostinsschool betekent dit dat het maximum voorschot voor 1972 14.840,zal bedragen en voor de Maurltiusschool 8.880,De agenda bevat verder een voorstel tot het ga randeren van enige geldleningen. Met de eigenares kon na enig onder handelen overeenstemming worden bereikt omtrent een naar de mening van b. en w acceptabele prijs. Van de beide pachters zal de ene in twee fa sen het gebruik beëindigen, na beta ling van een afkoopsom, terwijl de an dere voorlopig in meerdere grond zal worden gecompenseerd. Vanuit het dorp Goënga is herhaalde malen aangedrongen op uitbreiding van de bouwmogelijkheden in dit dorp, omdat er wel belangstelling blijkt te zijn voor bouwen en wonen aldaar Nu kan tegen een aanvaardbare prijs een perceel grond in eigendom wor den verkregen aan de noordoost-zijde van het dorp Ongeveer 1/3 deel van de aan te kopen grond zal plaats bieden voor 20 tot 30 woningen, afhankelijk van de verschil lende typen De overige 2/3 oppervak- te van de grond ligt momenteel buiten het bestemmingsplan. Nagegaan kan worden of deze laatste grond door planwijzlging nog voor een deel bin nen het bestemmingsplan kan worden gebracht, dan wel als compensatie- grond kan dienen voor de verkrijging van grond elders in het dorp Doordat gekocht wordt van de eige- naar/gebruiker kan vrij over de grond worden beschikt. Voor de ontsluiting van het Breewar te Heeg met de Skatting dient van de fam. Van Netten een perceeltje tuin grond te worden aangekocht. Met be trokkenen is, gezien de waarde die de ze grond voor de woning heeft, over eenstemming bereikt op basis van een voor dergelijke grond redelijke prijs per m2. B. en w. stellen de raad voor tot deze grondaankopen over te gaan. Iemand meende, dat in „Heaven and Heil” (een verhaal over de zestienja rige dochter van een technicus en haar achttienjarige vriend, in wier leven een grote verandering komt, wanneer op hun school een psycholoog in een lezing over hash uitlegt, dat dit niet gevaar lijker is dan alcohol) bepaalde figuren „weer eens” een veeg uit de pan krijgen, zoals de handelaar in drugs, de psycho loog en mensen in een jeugdclub, waar de meest vreemde dingen gebeuren. Na het gesprek over de film, die overigens eerst nog gevolgd werd door een kwar tiertje pauze, ontstond de discussie over het onderwerp drugs in het alge meen. Waarom gebruikt iemand drugs? Waar op een lid uit „de groep” reageerde met: Het werkt sfeerverhogend. Een belangrijke reden, waarom men er aan begint zou vooral nieuwsgierigheid zijn. „Niet om de werkelijkheid te ont vluchten”, aldus een aanvulling. Nu dachten veel mensen in de zaal, dat er juist „gebruikt” wordt om moeilijkhe den op te lossen,-om de werkelijkheid te ontduiken. Een grote groep in de. zaal omstreed dit: Het ligt net anders om, stelde zij. Na het gebruik kunnen er moeilijkheden ontstaan, die je niet kunt „weg-blowen”. Men waarschuwde de zaal voor het gebruik van LSD, wat risico's met zich meebrengt. zikale zyweggetjes is gegaan amu sementsmuziek, radio, cabaret was hem de taak toebedeeld de te spelen werken in te leiden en hij deed dit kort en vaak vol humor. Bij nog geen enkel concert dat het Co mité Kamermuziekvrienden in het Sne ker stadhuis organiseerde was de be langstelling zo groot als donderdag avond j.l. Bij de ingang van de raads zaal in de „kassa” een zorgelijk kij kende mevrouw Brouwer, in de zaal twee optimistisch met stoelen slepen de heren Brouwer en Wadman die, met behulp van de grote vensterban ken, toch ieder nog een zitplaats kon den aanbieden. Drie solisten die de zelfde basis-opleiding genoten bij on ze stadgenoot Gezinus Schrik, traden op. Brugt Nauta, de ingetogen leraar aan het gemeenteiyk muziekinstituut te Leeuwarden, Jogchem Nieuwenhuis leraar piano aan de gemeentelijke mu ziekschool Sneek e.o. en Johan Bok le raar muziekvakken aan de Pedagogi sche Akademie te Leeuwarden. Aange zien Johan Bok waarschynlijk vele mu- In dit nummer starten we, met een serie artikelen over de dorpen van Wymbritseradeel. De bedoeling is dat in elk maandag- nummer van het Sneeker Nieuwsblad één of meerdere dorpen onder de Loep genomen worden. Het eerst aan de beurt is Nijland, het dorpje dat voor 1100 op de bodem van de Middelzee ontstond. Het maandagrmmmer van het Sneeker Nieuwsblad zal in het betreffende dorp huis aan huis verspreid worden. (Foto Studio Ger Dijs) „BOTTE DINGEN” Uit het gesprek werd duidelijk, dat de gebruiker de wereld anders ziet dan de niet-gebruiker. De stof, zo werd ge steld, die in je wereld aanwezig is, be paalt je behoefte. Het is begrijpelijk, dat ouders zich moeilijk kunnen inle ven in de situatie van hun kinderen. Waarop een jongere in de zaal zei: Maar uiteindelijk ben ik verantwoorde lijk voor mezelf, en heb ik het recht op een eigen leven, dat ik zelf ga maken. Volgens de heer E. H. G. T. M. Beu- lakker, reclasseringsambtenaar bij het Consultatiebureau voor drugs en alco holisme in Leeuwarden, die de discus sie leidde, wordt „de ideale samenle ving niet door het druggebruik ge maakt. M.a.w. 't beter mens-zijn wordt niet bereikt met drugs. En dan is drugs, aldus de heer Beulakker, nog maar één van de rotte dingen. Alcohol in z’n al gemeenheid draagt er ook niet toe bij”. Elk jaargetijde heeft, hoe men ‘t ook bekijkt, z’n bekoringen. Voor goed aansprekende sfeeropnamen kan men echter doorgaans ‘t best in de winter terecht. Vooral, wanneer door toedoen van Koning Thialf sneeuw van boven is komen dwarre len en water plaats gemaakt heeft voor ijs. Deze aanblik van een deel van de Westersingel bevestigt dit. Het ligt er ogenschijnlijk allemaal wat troosteloos bij,\ maar voor de dorstige eenden is de situatie zo hopeloos nog niet. En: Mocht u een (bijvoorbeeld) voor u niet verteerbare korst brood in de trommel overgehouden hebben, zoek dit soort (inderdaad) sfeerrijke plekjes in de stad eens op, en voer de dieren, die van water alleen ook niet kunnen rondkomen. (Foto Studio Ger Dijs) met z’n drieën aan ’t klavier. Nieu wenhuis met z’n lange slanke han den, Bok met zijn korte dikke vin gers en als derde Nauta die iets van de twee anderen in zich verenigde: korte slanke handen. Deze zes han den speelden een galop van Igor Strawinsky dat eigenlijk een bra- vour en showwerkje was maar toch ’n leuk slot dat de verbondenheid van deze drie Sneker pianisten waarop men toch wel een beetje trots mag zijn, tekende. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779, L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKT1E: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. leen een chronologische volgorde ook enigszins in muzikaliteit. Zo begon Jogchem Nieuwenhuis me. een drietal sonates van Domenico Scarletti. De eerste tkee „klonken simpel maar vereiste veel technisch vaardigheid, vooral in het pedaalwerl; De derde sonate was muzikaler ei bruiste van zuidelijk temperament. Het „Andante Favori” in F grote tertt was door Johan Bok uitverkoren als openingsnummer. Een romantisch werkje van Beethoven, veel gelegen heid biedend tot muzikale expressie g wat Bok goed naar voren bracht. Het hierop volgende werkje: Rondo in C was van dezelfde componist maar ge heel anders van opvatting. Bijzonder mooi van uitvoering waren de drie Novelettes van Robert Schu mann door de jongste van de drie so listen: Brugt Nauta, in heel zijn voor komen en optreden de ernstige, serieu ze musicus. Daarbij kwam ook dat deze Novelettes zich bijzonder leenden zich hierop muzikaal uit te leven wat Brugt Nauta dan ook uitstekend deed. Nog meer kon hij dat in de hierop volgen de vijf Spaanse Walsen van Enrique Granados. Vooral het slot was impo nerend en in forto nog net toelaatbaar voor de afmetingen en akoestiek van de oude raadzaal. De muzikaliteit steeg naarmate -het programma vorderde en Joghem Nieu wenhuis bracht dit tot uiting in zijn vijf Préludes van Claude Debussy, de com ponist van muziek met in franse char me en het „impressionistische” karak ter. Het programma werd besloten met een tijdgenoot van Debussy: Maurice Ravel, die een bijzondere voorliefde had voor de pianomuziek (de Sonatine in fis klein is een van zijn bekendste composities voor klavier). De gerouti neerde musicus Johan Bok bracht dit technisch moeilijke werkje zeer goed ten gehore, een slot van een muzikaal mooi programma dat met een lang en dankbaar applaus werd beloond. Voor de niet-geregelde concertbezoeker was een iets minder klassiek werkje mis schien wel leuk geweest. Oosthem, „Concordia’ gen van en omstreken genoteerd, ’s Avonds kan men solistische optredens aanho ren van opnieuw leerlingen aan de Muziekschool voor Sneek e.o., „Oran je” uit Bolsward, „Excelsior” Scharnegoutum, „Concordia” Gaastmeer, „Harmonie” uit Sneek „Excelsior” uit Nijland. Op het pro gramma komen niet minder dan 41 solisten voor. Het avondprogramma zal vermoedelijk tot 10 uur duren. Tydens de discussie maakte men de opmerking, dat wanneer de film voor lichting als doel heeft (voorlichting over drugs en de verschynselen by het gebruik er van) zij niet aan dit doel beantwoordt. „Er wordt slechts één aspect in belicht”. En weer een ander: Wat is het doel van deze film dan wel, en waarom werkt de Cefa er mee. Waarop de al in de aanhef genoemde heer Vellinga antwoordde: De film is onder voorbehoud aangekocht door de, Cefa. „Er bestaan bijna geen films over drugs”. Het doel echter, zo zei de heer Vellinga, is een discussie over drugs op gang te brengen, en dit wordt wel bereikt. Overigens vond ook hij de kwaliteit van de film slecht.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1