Hoera voor meester Van der Meer IJLST snekerWkoerier XIKUW-KM -^VOOR 8NKBK KN OM8TBMBM „Echte homofilie is niet te veranderen” 1 -f e! 1 de gemeenten SNEEK, WYM BRITSER AD EEL Officieel Orgaan en van B. en W. van Sneek richten zich tot bedrijfsleven inzake milieuvervuiling ■Ib ||S Voordrachtavond Duizendste lid Bibliotheekdienst in Wymbritseradeel 1 Hit G.S. Friesland dienen programma bevordering werkgelegenheid in Subsidie voor recreatiegebouw Kolmeersland Spaaroverschot bondsspaarbanken voor bejaarden „Wumkeshüs" 1 UB IIIIMHIIIIIIIIIIIIIIIIIIfflllllllllllllllllll# 1IIIMIIIIM1IBIIIM D. Ferwerda, arts Heeg sprak voor „Groene Kruis” Oudega-W Geslaagd I Ds. Van Dam sprak voor leden NCVB Lemmerhoek SNEEKER NIEUWSBLAD en de De twee (nog) op het terrein van het gemeentelijk gas- en wa terleidingbedrijf aan de Almastraat staande gashoudeis - in de volksmond spreekt men van „gasketels” - zijn renteloos ge worden. De heer H. Bakker, technisch hoofdambtenaar bij dit bedrijf: „Ze hebben nu geen nut meer. Als ze vandaag de dag volledig in dienst gaan, kunnen ze misschien tien minuten in de behoefte aan gas 'voorzien. De hele berging van gas is prac- tisch niet meer mogelijk. Vooral wanneer het koud is. Bij strin gente kou krijg je een afgifteverhoging van zo’n 40 procent.’ Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD O g ■F f j Verschijnt: maandags en donderdags gas er DONDERDAG 27 JANUARI 1972 127ste JAARGANG No. 8 AFGEBLIND De distributie van het gas bleef tot het najaar van 1971 doorgaan. In oktober, toen de houders nog zo goed als vol za ten, zijn ze deels geleegd. In de ene T. bij Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Te Groningen slaagde voor het vak- examen hoofdbesteller bij de PTT de heer B. Batstra te Sneek. Bij de Bondsspaarbanken werd in de afgelopen decembermaand 857,2 mil joen ingelegd en 834,8 miljoen terug betaald, waarmede een spaaroverschot van 22,4 miljoen werd bereikt. ‘t De meesterlijke wijze waarop de heer Jan van der Veer de geschiedenis over het ontstaan van Sneek en het leven van de bewoners door alle eeuwen heen heeft omgevormd tot een amusante voordracht vervulde de toehoorders met diep respect. Zijn uitbeelding van enkele bekende stadstypen bewees al leen al zijn groot acteertalent en be zorgde de bejaarden een onvergetelijke avond en een gevoel nog eens door hun jeugdperiode te hebben gewandeld. Zeer voldaan zochten de bewoners om tien uur hun kamer op. Onder het motto „Een wandeling door oud-Sneek”, organieerde de ontspan- ningscommissie van het bejaardente huis „Wumkeshüs” op 20 januari een voordrachtavond voor de bejaarden. Het betrof hier een zeer moeilijk on derwerp over de oude geschiedenis van Sneek, het ontstaan van de stad, de stadsrechten en belangrijke stedelingen met bekende namen. Voor de commis sie een experiment dus om hoog-be- jaarden deze zware kost voor te scho telen. Officieel 0.,... 4» I.-...!.» IMK, WTMIIITJIUIHI UL1T mee mur. ken. Maar: „Dat kun je niet naar bui- zeggen.” SNEEKER NIEUWSBLAD Ds. Van Dam vertelde wat hij onder „geloven” en „de kerk” bedoelt. De kerk ziet hij vooral niet als een in stituut, maar als een gemeenschap van gelovigen, die het Evangelie, zoals dat van uit de bijbel tot je komt, geloven. Na de pauze beantwoordde Ds. Van Dam de vele vragen. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben aan de direkteur voor de ar beidsvoorziening te Leidsedam een programma voorgelegd voor de verdel ging van de extra financieringsmidde len, die door de regering beschikbaar zijn gesteld ter bevordering van de werkgelegenheid in het noorden. Het betreft een programma van de provin ciale en gemeentelijke objecten tot een totaalbedrag van 93.760.800. De ob jecten zijn door g.s. verdeeld in drie urgentieklassen. Gemiddeld worden in Gauw, waar men wekelijks, op maandag, een half uur halt houdt 80 boeken uit geleend. Het gemiddelde ligt in Folsgare iets hoger: 90. In Wym britseradeel is de afname in Heeg het grootst: 300. Nog enkele cijfers; in Woudsend worden, door de bank, 200 en in Hommerts-Jutrijp 190 ex emplaren uitgeleend. Nog ’n gemid delde: van 10 tot 14 januari konden in geheel Wymbritseradeel zo’n 1800 uitleningen genoteerd worden. Aan deze ’n hoera-stemming opwekken de berichten kan toegevoegd wor den het feit, dat sinds eind novem ber in alle bibliobussen een mobi lofoon aanwezig is, zodat steeds contact met het „waladres” (in Leeuwarden) kan worden gemaakt. Burgemeester en wethouders van Sneek hebben het bedrijfsleven in de Waterpoortstad een brief gestuurd, waarin wordt gewezen op de milieu verontreiniging. Hoewel Sneek wat de milieuverontreiniging (nog) probleem gebied is, dienen we wel attent te zijn en mogelijke vervuilingen zo snel mo- gelijk aan te pakken, aldus burge meester en wethouders, die van me ning zijn dat de milieuverontreiniging steeds verontrustender vormen aan neemt. Hierin speelt het probleem van het kwijtraken van afvalstoffen een be langrijke rol. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-1,233,5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,231, 1,235, 221,7. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. „ketel” zit nu nog een dikke 1.000 ku bieke meter gas, in de andere enkele honderden kubieke meter. De houders zijn afgeblind, zoals dat heet, met blindflenzen, wat betekent, dat er geen gas meer kan ontsnappen, wie er ook met z’n vingers aanzit. Wat voor deze winter nog kon de distributie op grote schaal is nu ónmogelijk. De oorzaak? De heer Bakker: „De druk van het gas in de houders is lager dan de distributiedruk. Wij kunnen het niet comprimeren. Vóór de winter kon dat nog.” Maar er zijn meer oorzaken, waarom de houders er renteloos bijstaan. „Wat voor nut heeft het, als je 8000 kubieke meter bergen kunt en je geeft een veel voud van 8000 af?”, aldus de heer Bak ker. Naar zijn mening is de gasafna me met duizenden procenten gestegen. Dit vooral sinds de komst van het goedkope Slochteren-gas. Maar ook toen in de vijftiger jaren de gasfabriek als zodanig ophield te bestaan, hebben zoals gezegd de gashouders nog lange tijd dienst gedaan. De heer Bakker: „Wat de stad niet vroeg, drukten wij erin; dat werd hier geregeld. De afna me kan per dag enorm verschillen. Kan zelfs van dag op dag bijna ver dubbeld zijn. Zo is het verbruik van bij voorbeeld vorige week maandag en de ze week maandag niet vergelijkbaar. De buitentemperatuur en de wind be palen het verbruik.” Gashouders renteloos geworden Dinsdagavond kwamen de leden van de NCVB-Lemmerhoek weer bij elkaar in de Christelijke Middelbare Land bouwschool. Naast de leden en gasten kon de presidente Ds. J. v. Dam, pre dikant te Sneek, welkom heten. „Ge loven, alleen in de kerk?” was het on derwerp van de lezing. De gashouders hebben een inhoud van 6.000 en 2.700 kubieke meter. Wan neer ze op het terrein geplaatst zijn, kon de heer Bakker moeilijk nagaan. Het gasbedrijf, vroeger heette het de gasfabriek, toen de gasproduktie uit steenkool plaatsvond, is in de Water poortstad al meer dan 112 jaar. De functie van de gashouders is de laatste jaren de „egalisatie van de inkoop” geweest. Sinds het een distributiebe drijf werd, zo legt de heer Bakker, die nu zo’n twaalf jaar in Sneek werk zaam is en z’n 40-jarig jubileum bij het gas- en waterleidingbedrijf nadert, uit, spreekt men van inkoop; daar voor van produktie van gas. De heer D. Ferwerda, arts uit Heeg, hield na de pauze een inleiding over „homofilie”. Met grote aandacht werd naar het indringende betoog van hem geluisterd. Hieruit bleek dat 5 pet. van de Nederlandse bevolking homo fiel is, en dat daarnaast een nog gro ter percentage wel homosexuele nei gingen heeft, maar niet echt homofiel is. Voorts, dat er een zee van misver standen bestaat wat betreft homofilie. Onder andere, dat wanneer die andere gerichtheid zich openbaart, men eigen lijk alles moet aanwenden om zo iemand een heterogeen leven te laten 1H „BINNENSKAMERS” Wat gaat er met de gashouders gebeu ren? De heer Bakker weet het niet, heeft er zelfs geen vermoeden van, naar hij zegt. Gaan ze dienst doen als watertanken? „Er zijn bedrijven, ge combineerde bedrijven (dus water en gas Red.), waar dit gedaan wordt. Het zou inderdaad hier ook zo kunnen.” In de decembermaanden van 1969 en 1970 deed zich een ontsparing voor van respectievelijk 0,7 miljoen en 1 miljoen. De gemiddelde saldotoeneming in december laat zich over de periode 1960/1970 becijferen op 7,8 miljoen, tegen welk bedrag het spaaroverschot van december 1971 gunstig afsteekt. Het totaal der toevertrouwde tegoeden bedroeg per 31 december 1971 8,85 miljard (31 december 1970: 7,96 mil jard), exclusief de over 1971 bij te schrijven rente. Vorige week woensdag hield het „Groene Kruis” te Oudega (W.) haar jaarlijkse ledenvergadering in „Ons Gebouw” te Oudega (W.). Voorzitter Joh. Abma opende de bijeenkomst met een kort welkomstwoord aan een verrassend groot aantal leden. Uit het verslag van de secretaris bleek dat ’t bestuur als volgt is samengesteld: Joh. Abma voorzitter, Sj. de Boer secreta ris, C. Jnz. Boersma penningmeester, mej. L. Walinga, mevr. G. de Jong- Baarda en mevr. B. Boersma-Winia bestuursleden. Bij het punt „bespre king begroting” gaf de aangekondigde verhoging van 3,per lid wegens tekort van de Wijk aanleiding tot nog al wat vragen. Nadat door het bestuur uiteengezet was, wat hiervan de oor zaak is, kreeg zij het vertrouwen van de vergadering om dit op de beste ma nier op te lossen. Het is namelijk zo dat de Wijk, omvattende Heeg, Gaast- meer en Oudega een geschat tekort zal hebben van 2500,tot 3000,-, zodat de verhoging ook wel eens tot ƒ5,— kan oplopen. Toch was de ver gadering het er over eens dat dit ge zamenlijk moet worden opgelost. Zuster Van Bruggen gaf een overzicht van haar werk in het afgelopen jaar. Veel is er gedaan dat vaak geen naam heeft. De voorzitter was de tolk van allen, toen hij haar hiervoor dank bracht. Ook kwam het beleid op lange re termijn van het provinciaal bestuur ter sprake. Dit houdt in dat Friesland ingedeeld wordt in districten met elk z’n eigen speciale helpers en helpsters. Dit is wel goed, maar als het maar niet gaat ten koste van de bijzondere band die elke vereniging heeft met z’n eigen „zuster”. Mej. L. Walinga werd met grote meerderheid in het bestuur herkozen en voor de aftredende secre taris, die niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer A. Roukema, die dit ook heeft aanvaard. Toen op maandag 25 oktober vorig jaar voor het eerst een bibliobus van de Centrale Bibliotheekdienst voor Friesland in de gemeente Wymbritse radeel aanstak, zal wel niemand be vroed hebben, dat goed drie maanden later al het duizendste lid in die ge meente boeken daaruit zou lenen. En toch is het zo. Het „feestvarken” is, of beter was de heer G. H. v.d. Meer uit Gauw, hoofd van de Christelijke lage re school in dit dorpje. Hier stond, zo als dat gebruikelijk is, ook maandag de bus geparkeerd. Nadat ’n flink aan tal kinderen al een tijdje in de boeken had staan snuffelen kon mejuffrouw G. Santema uit Bolsward, die deel uit maakt van de rayondirectie, de heer Van der Meer begroeten. Toen deze van het heuglijke nieuws hoorde, stond hij eerst even perplex. Het opspelden door mejuffrouw Santema van de (versierde) waardebon bleek even wel voldoende hem er in te doen ge loven, dat hij het duizendste ingeschre ven lid van Wymbritseradeel is. In de eerste urgentieklasse is een pak ket werken voorgedragen tot een to taalbedrag van 68.737.800, in urgentie 2 een aantal werken tot een totaalbe drag van 18.371.000 en in urgentie klasse 3 tot een totaalbedrag van 6.706.000. Tot de werken in de urgentieklasse 1 behoren ondermeer de verbouwing van de bijzondere bassisscholen in Balk en Sondel, in Sneek de bijzondere kleuter school Noorderhoek, het herstel van de damwanden, de bijzondere basis school Tinga en het gymnastieklokaal bij de Simon Havingaschool. Ook werd een aandeel in de ruilverkaveling Nij- huizum in de gemeente Wymbritsera deel als onderdeel van urgentieklasse 1 beschouwd. Wat betreft de urgentieklasse 2, daar in is de wegverbetering in Geaën ondergebracht. De staatssecretaris van cultuur, recre atie en maatschappelijk werk heeft bijdragen in het uitzicht gesteld voor het 'tot stand brengen van een aantal recreatieve voorzieningen. Daartoe be hoort een bedrag van 50.000 gulden als bijdrage in de toiletvoorzieningen van het recreatiegebouw op het starteiland in het Sneekermeer. Verder is aan de cultuurtechnische dienst een bedrag van 2.471.365 gulden toegezegd onder meer voor het inrichten van enkele pic- nick- en parkeerplaatsen in het kader van de ruilverkaveling „De Sneeker Oudvaart”. De Marrekrite ontvangt een bedrag van bijna 400.000 gulden, dit is onder meer bedoeld voor de aankoop van oeverstroken, het inrich- ten van ligplaatsen voor de watersport aan de Morra, bij Gaastmeer en Nij- huizum. Voorts is in dit bedrag begre pen een aandeel voor de voorlopige in richting van een 40-tal ligplaatsen in Workum en IJlst. Het totale bedrag dat aan subsidie in Friesland terecht komt is ruim vijf miljoen. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1,233 b.g.g. 3779, L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 18 et. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. „Fantastisch” zo reageerde mejuffrouw Santema, toen we haar vroegen hoe zij dacht over de grote en niet minder snelle groei in belangstelling voor de ze vorm van boekuitlening. „Het is wel bijzonder snel gegaan”, zei zij. „Het tekent de behoefte die hieraan in dor pen zoals dit bestaat. Het is een geluk kig besluit geweest, ook in Wymbrit seradeel hiertoe over te gaan”. De bi bliothecaresse in deze bus, mevrouw Rijpkema-Sikkema sloot zich hier aan. Er zijn veel homofielen, die zedelijk veel hoger staan dan hetehofielen. En het is beslist onjuist dat bij ontsporin gen op sexueel gebied, altijd een ho mofiel betrokken is; dit percentage is voor iedere gerichtheid gelijk. Bij de discussie die volgde werden vele vra gen gesteld en ook wel enige misver standen opgehelderd. Al met al een leerzame en boeiende avond. leiden. Dit zal in de meeste gevallen op een mislukking uitlopen, met alle gevolgen van dien. Het is namelijk wetenschappelijk een vaststaand feit dat echte homofilie niet is te veran deren. Het allerbelangrijkste is een homofiel zien als naaste, aldus de heer Ferwerda. Hem waarderen als mede mens. Waar het nog „opgeslagen” heer Bakker evenmin. „Men zou een paar kacheltjes in werkplaatsen op kunnen laten branden. Maar is dat de moeite?” Naar hij nog los laat wordt „ergens binnenskamers” over de toekomst van de gashouders gespro- De brief vervolgt verder met: „Sinds geruime tijd hebben wij ge merkt dat op verschillende plaatsen in de riolen in deze gemeente afgewerkte olie voorkomt; op enkele plaatsen is dit zelfs aanzienlijk. Niet alleen geeft deze olie in het rioleringssysteem veel over last, doch zoals u weet belandt alle af valwater in Sneek uiteindelijk (nog) on gezuiverd in open water. Het is duide lijk dat, hoewel de verontreiniging van het oppervlaktewater vele oorzaken heeft, de olieprodukten een zware be lasting voor het milieu vormen. Hoewel wij hieromtrent geen zekerheid hebben, bestaat bij ons de indruk dat tenminste een deel van de olieveront- reiniging door bedrijven moet worden veroorzaakt. Daarom vragen wij hier bij dringend uw medewerking om het verwijderen van olie via het riool in de toekomst te vermijden. Vanzelfspre kend geldt dit ook voor andere afval- produkten, die verontreiniging van rio len en water kunnen veroorzaken. Voor alle zekerheid willen wij u er graag op wijzen dat u afgewerkte olie en olie-achtige produkten altijd via de dienst van gemeentereiniging (tel. 2323) kwijt kunt. Voor inlichtingen over het verwijderen van andere afvalstof fen kunt u\ eveneens bij deze dienst te recht of de afdeling Milieuzorg van de provinciale waterstaat, Twee- baksmarkt 27 te Leeuwarden, telefoon 05100-31413.” s Of

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1