WETHOUDER DE VRIES wordt zwaar onderbetaald Afscheid en jubilea bij Tromp Groothandel NV r I „Geldsmijterij met al onze belastingcentjes” 4. snekerWkoerier en de gemeenten SNEEK, WYMBRITSER AD EEL IJLST kampioen op lang-ebaan Officieel Orgaan van J I Gevonden fietsen Morten Hoekstra uit Heerenveen Fries tl Geldkistjes bij Patrimonium gestolen _,Z'n vrouw moet het gelag betalen" "V i PvdA-raadslid Bouwsma van Sloten over ontwerp-begroting van het samenwerkingsorgaan Zuidwest Friesland: Ijlster raadslid Zijsling: ANTRACIET ONTVREEMD iffliiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiR A. FLAPPER KREEG KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING HARDRIJDERIJ VOOR LEDEN VAN H.J.S.C. WSNEEKER NIEUWSBLAD ,.Ik vind dit geldsmijterij met al onze belastingcentjes. Ik zie er de waarde niet van in.” Aldus het PvdA-raadslid J. Bouwsma van Sloten tijdens de donderdag gehouden raadsvergadering over de ontwerp-begroting van ’t samenwerkingsorgaan Zuid west Friesland voor het dienstjaar 1972. Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en *3$ SNEEKER NIEUWSBLAD si MARTEN HOEKSTRA Vervolg op pagina 7 I Verschijnt: maandags en donderdags Zaterdagmorgen was het in restaurant „Piso” een familiedag van Tromp Groothandel N.V. Ze waren er allemaal: direktie en medewerkers om afscheid te nemen van enkele medewerkers en om anderen te huldigen wegens een 25-, 40- of 50-jarig jubileum. Zoals bekend zijn wegens een fusie veranderingen op til bij dit bedrijf. Enkele oud-gedienden gaan verdwijnen, anderen gaan „mee over” naar Meppel, waar het centrale punt van de nieuwe vestiging komt. Afscheid werd genomen van de heren J. L. Hoekstra en J. Silvius, die beiden reeds langer dan vijftig jaar in dienst van het bedrijf zijn en de heer P. van der Weide, die elders een betrekking heeft aanvaard. De overigen, de heren A. Flapper, N. P. Draaisma, J. Werkman en E. J. Schuurmans gaan straks in Meppel werken. De wethouderswedde wordt door het college van gedeputeerde staten ver hoogd met dezelfde percentages, waarmee de overheidssalarissen in verband met de algemene bewegingen in het loon- en salarisniveau worden herzien, zonder dat alsdan de raad daarover gehoord wordt. Daarmee heeft de Ulster vroedschap zich destijds accoord verklaard, maar de socialist J. Zijsling kwam daar vrijdag tijdens de raadsvergadering op terug. „Er wordt ons al zoveel ontnomen. Moet ook dit nu weer naar g.s.? Dit is een zaak die we eigenlijk zelf in eigen hand moeten houden. De lonen van de wethouders in IJlst zijn te laag. Ik denk daarbij in de eerste plaats aan wethouder De Vries. Die wordt zwaar onderbetaald, en zgn vrouw moet het gelag betalen.” J. Bouwsma (PvdA) onverantwoorde zaak wel groot, maar de winst in verhou ding te laag”. Wel gaat men door met de afdeling zoetwaren. De heer Tromp ging ook nog even in op de fusie. „Er is geen halt toe te roepen aan de wijzi gingen in het zakenleven, het is alle maal harder en zakelijker geworden en we moeten nu eenmaal met de tijd mee gaan. Er is niet aan te ontkomen”, al dus de heer Tromp, die vervolgens al le jubilarissen toe sprak. Hij begon met de „vooroorlogse” garde, de heren J. L. Hoekstra, J. Silvius en A. Flapper, van wie de eerste twee vijftig jaar in dienst zijn en de laatste veertig jaar. MAANDAG 31 JANUARI 1972 127ste JAARGANG No. 9 UITGEVERS: Drukkerij H, Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 11, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233,5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. GETUIGSCHRIFT Namens het Departement Sneek de Maatschappij van Nijverheid Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o 0Hl<i..l 0.,... 4, «MMMtM tMO, WTMU1HUMIU HUT - -mur. -- - StHlXpfMOl U De socialist vroeg zich af, of zo’n „duur structuurplan” beslist noodzakelijk is. Hij zei tegenover dit soort plannen altijd een beetje huiverig te staan. „Ik zie er de reële waarde nu niet direct van in. Is zo’n plan als dit werkelijk ver antwoord? Kan dit structuurplan, helemaal vervallen wil ik niet zeggen, niet wat verantwoorder opgesteld worden?” Allemaal vragen waarmee de waar nemend burgemeester van deze gemeente, de heer L. Rasterhoff wel raad wist. Voor een structuurplan, zo zei de voorzitter van de raad onder meer, moet men deskundigen inschakelen. „Er is geen gemeente die, alleen of in samenwerking met anderen, een structuurplan kan maken.” In de nacht van donderdag op vrijdag werden van het opslagterrein van brandstoffenhandelaar V.d. Pol op het spooremplacement niet minder dan 20 mud antraciet ontvreemd. In de loop van vrijdag werden door de gemeente politie van Sneek de 26-jarige J. W. en de 24-jarige W. J., beiden los werk man, wonende aan boord, aangehouden. Zij bekenden zich aan de diefstal van de brandstof te hebben schuldig ge maakt. De ontvreemde antraciet werd in beslag genomen. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd ingebroken in het kantoor van de woningbouwstichting Patrimonium aan de Bothniakade. Men drong binnen door het uitnemen van een ruit van één der ramen. Twee geldkistjes werden ont vreemd, elk met een inhoud van enige tientallen guldens. De geldkistjes ston den in ’n schrijfbureaulade welke werd opengebroken. Aan het bureau van politie alhier staan drie z.g.a.n. fietsen, t.w. een zwarte herenfiets, merk President (gevonden op 12-8-1971) een zwarte damesfiets, merk Burgers (gevonden op 2-9-1971) en een groene damesfiets, merk Peerles (gevonden op 12-10-1971). ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. vanger J. Ronner zette uiteen, dat men zulks doet, om erachter te komen of eigen gegevens kloppen met die van de huurders, om eventuele misverstan den uit de weg te ruimen. „Het is een éénmalige zaak,” vulde burgemeester Mumsen hierbij aan. Men besloot nog de geldleningen aan de heren D. v. d. Wal uit Leeuwarden bij de Friesland Bank in de Friese hoofdstad en de heer S. E. Westerdijk in IJlst bij de Friesland Bank in Sneek te garanderen. van en Handel voerde de heer ir. G. J. Kwant het woord. De heer K ant memoreer de de gang van zaken in de wereld, waarin vier-vijfde deel van de aardse bevolking honger lijdt. „Wat hebben we voor deze mensen gedaan?” zo zei de heer Kwant, die meende dat we mensen nodig hebben met karakter, die stuk voor stuk iets kunnen doen voor de verbetering van de wereld. „We moeten mensen helpen, betrouwbaar zijn, dienstwaardig wezen, trouw zijn, een echte levensopvatting hebben”, al dus de heer Kwant die voorts betoog de dat de jubilarissen bij Tromp Groot- I Het gewestelijk kampioenschap lange- baan voor heren, dat zaterdag op de ijsbaan van de organiserende lisklub „lendracht” uit Hommerts-Jutrijp is verreden, heeft de Heerenvener Mar ten Hoekstra de titel opgeleverd. Hoek stra won zowel de 500 als de 1500 me ter in tijden van 43 seconden rond en 2,20,6, en mocht zich daardoor kam pioen noemen. Eerste in het algemeen puntenklassement werd zijn plaatsge noot Hans van Helden, die op de 5000 meter het goud in de wacht sleepte. Hij werd in de eindrangschikking twee de, gevolgd door Jan Palsma, die op het eerste onderdeel van dit geslaag de kampioenschap „in de fout ging”. De Heerenvener Palsma revancheer de zich echter op de twee andere af standen. Voor meer informatie over deze titelstrijd, die slechts een hand jevol toeschouwers kon trekken, ver wijzen we u naar pagina 3. Verder treft u in dit nummer verslagen aan van volleybal, badminton en zaal hockey. „Maar kan het niet eenvoudiger? Het plan is aanvankelijk berekend op 130.000,—. Nu is het al op 675.000 geraamd en wie zal zeggen of het daar bij blijft," zo reageerde de heer Bouw sma. Uit het op tafel gelegde voorstel van b. en w. bleek, dat naar schatting de gemeente Sloten over 1972 1800, moet betalen. Het college vroeg zich echter af, of de verdeling der kosten over de deelnemende gemeenten, naar het inwonertal, wel redelijk is. Zij meent, dat de verdeling hier niet in al le opzichten te billijken is. „Bij een structuurplan laten ook andere facto ren hun invloed gelden: de oppervlak te van de gemeente, de structuur, het karakter en de economische positie van de gemeente”. B. en w. pleitten in hun voorstel dan ook voor een andere ver deling der kosten, waardoor de last voor kleine gemeenten, zoals Sloten, wat wordt verlicht. Het bestuur van de voetbalvereniging HJSC uit Hommerts/Jutrjjp organi seert dinsdagavond voor haar senioren en junioren een hardrijderij op de ijs baan in Hommerts. De te rijden af standen waren bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet bekend. De aanvang van de wedstrijd is 7 uur ’s avonds. RECONSTRUCTIE Op een vraag van mevrouw J. Nooit- gedagt-Oranje, gesteld in de rondvraag, antwoordde de voorzitter onder meer, dat men met de reconstructie van oud- IJlst nog dit jaar hoopt te kunnen be ginnen. De heer Grondsma kreeg des gevraagd te horen, dat het met de ver zoeken woningwetwoningen aan te ko pen niet bijster snel loopt. Er is zegge en schrijve één gegadigde, wat de heer Grondsma en ook de burgemeester te gen valt, zo bleek. „Geldverspilling” noemde de heer Wassenaar het feit, dat huurders gemaand worden de huur te betalen, terwijl ze reeds betaald heb ben. „Heeft men hier geen inzicht van?’ ’wilde hij weten. Gemeente-ont- kiezers) was het met die onderbeta- ling van de wethouders in IJlst geheel eens. „Het is onmogelijk de functie van wethouder goed uit te voeren zo als het nu is”, zei hij onder meer. En daarbij kon het CHU-raadslid S. Was senaar zich weer volledig aansluiten: „Ik neem m’n petje voor hen af. Hoe zij dit werk, naast hun gewone werk doen; het is een soort liefdeswerk”. Voorzitter H. W. F. Mumsen zei blij met deze geluiden te zijn. „Het werk van de wethouder neemt steeds toe. Vooral nu we met verschillende plan nen aan het stoeien zijn”. In de twee de ronde zei de heer Zijsling nog, dat „we met telkens percentages erbij, er niet komen.” Toch wilde hij niet te gen het voorstel van het college stem men, dat luidde: accoord gaan met het feit, dat het per 1 juli 1971 vast te stel len bedrag van de jaarwedde van de wethouders in IJlst in de toekomst door G.S. van Friesland wordt verhoogd met de zelfde percentages, waarmee de overheidssalarissen in verband met de algemene bewegingen in het loon- en salarisniveau worden herzien, zon der dat alsdan de'raad daarover wordt gehoord. Éénstemmig ging de raad hiermee accoord. Alle drie zijn het zeer gewaardeerde medewerkers. Van de heer Flapper zei de heer Tromp dat deze een „ver tegenwoordiger met ere” is. Vervolgens kwam de „jongere generatie” aan de beurt en daarmee werden bedoeld de heren E. J. Schuurmans, J. Werkman, N. P. Draaisma en P. v.d. Weide, die een kwart eeuw in dienst van Tromp Groothandel N.V. zijn. Voor hen had de heer Tromp, naast waarderende woorden, een enveloppe met inhoud. De dames kregen elk een bloemetje. Hoogtepunt van deze gezellige bijeen komst was ongetwijfeld het feit dat de heer A. Flapper, die reeds veertig jaar in dienst van Tromp Groothandel N.V. is, de ere-medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ont ving uit handen van burgemeester B. van Haersma Buma. Het was voor de heer Flapper, die vooral in rooms-ka- tholieke parochie veel bekendheid ge noot, een volkomen verrassing. De heer Alb. Tromp deelde in zijn openings woord mede dat met ingang van van daag de afdeling tabakswaren zal wor den afgestoten. „De omzet daarin was Het daarvoor in aanmerking komende gemeentepersoneel krijgt over 1971 een suppletie van 3,53 pet. op basis van het salaris per 1 oktober van dat jaar. Deze uitkering wordt vermin derd met het voor het overheidsperso neel ten opzichte van het particulie re bedrijfsleven gunstiger effect van de 400,uitkering over de periode van 1 juli 1970 tot en met 30 juni 1971. Dit voorstel werd vrijdag door de raad aangenomen; de heer Zijsling wilde geacht te worden tegengestemd. Deze uitkering is een gevolg, aldus b. en w. in hun voorstel, van het achterblij ven van de salarissen van het over heidspersoneel bij de loonontwikkeling in het particuliere bedrijfsleven in ge noemd tijdvak. ONJUISTE ZIENSWIJZE Dit getuigt van een goede visie, vond de heer De Jong donderdagavond. „Het is mij uit het hart gegrepen”. Toch was hij met de heer Bouwsma van mening, dat „hier veel aan de strijkstok zal blijven hangen.” Hij zou ’t graag nog eens grondig willen la ten onderzoeken, en vooral niet op de ze basis verder gaan. „Dan wordt het een ondraaglijke last,” vóórspelde de heer De Jong. „Maar het apparaat wordt niet duur. Men gaat bepaalde dingen uitbesteden,” antwoordde de Zijslings buurman R. Rijpma (Vrije voorzitter. „Als de diverse colleges dio rm/jorWs. van b. en w. in de Zuidwesthoek om de tafel gaan zitten, hoeft het niet zo duur te worden, zo” luidde de reactie van De Jong toen weer. Dit vond de waar nemend burgemeester onjuist. „Dat is gespeend van de werkelijk heid. We zullen deskundigen moeten aantrekken. Dit werk moet gebeu ren door een onafhankelijk lichaam. Het moet los komen te staan van de verschillende deskundige bureaus die de gemeente zelf hebben”. De raad sloot zich tenslotte aan bij het plei dooi van b. en w. De zeven jubilarissen bij Tromp Groothandel N.V.: zittend v.l.n.r N. P. Draaisma, J. Silvius, A. Flapper en J. L. Hoekstra; achter v.l.n.r. J. Werkman, E. J. Schuurmans en P. van der Weide. (Foto Studio Ger Dijs) „BOUT GESPROKEN” Op dat moment kwam in de Zuid westhoek het idee dat er eigenlijk wat gebeuren moest. Het was een begin van samenwerking, ook met het welzijns- orgaan. De ontwikkeling, alles in gro ter verband zien, heeft deze samen werking gestimuleerd. „Is dat niet wat bout gesproken,” was de reactie van de oud-burgemeester van Sneek op de in de aanhef aangehaalde citaten van de heer Bouwsma. „Wat is namelijk de kerk van het geval? Het percentage kinderen, dat bepaalde vormen van voortgezet onderwijs volgt ligt in de Zuidwesthoek lager dan ’s lands ge middelde. En wat is daarvan nu de oor zaak? Ligt het aan het vervoer, de wel stand van de ouders, of zijn er mis schien nog andere factoren bij betrok ken? Als je die oorzaken kunt opspo ren is het zaak de lijn om te buigen. Maar welke gemeente heeft het appa raat dit te onderzoeken? Niet één, en Sudergo kan dit wel.” De heer Bouwsma verzocht ook nog l om wat opheldering over de doelstel lingen van het welzij nsorgaan Sudergo en het samenwerkingsorgaan Zuid west Friesland. „Zijn het niet twee li chamen, die precies hetzelfde bedoe len?” Voorzitter Rasterhoff: Toen ei een zekere ongerustheid bestond ovei de weinige activiteiten en het tekort in visie wat men bij gemeentebesturen aantrof is Sudergo ontstaan. Het voor deel van Sudergo is geweest, dat men de zaak in beweging gebracht heeft. Maar veel werk leverde het niet op, omdat zij een orgaan van begeleiding was. Verder had Sudergo geen apparaat en weinig middelen om wat te doen. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779, L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 De vroedschap van IJlst was deze keef binnen een uur door de dertien punten tellende agenda heen. Bij de in gekomen stukken was een verzoek van de gemeenteraad van Veendam om ad hesie te betuigen aan een motie inza ke de werkgelegenheid in het noorden des lands, ’t College stelde voor op dit verzoek afwijzend te beschikken. De heer Rijpma protesteerde hiertegen. Hij wilde juist, in verband met werk zaamheden die hiermee verband hou den, adhesie betuigen. „Hier zitten zeer belangrijke punten in,” verklaarde hij zich nader. De heer Zijsling was het hiermee helemaal eens, en zo kwam er, nadat de heer Mumsen uitgelegd had waarom het college had voorgesteld af wijzend te beschikken („we gaan op geen enkele motie in” en „hiermee zou den we een open deur intrappen”) een stemming. Met de heren Zijsling en Rijpma was alleen de CHU’er P. Grondsma vóór, zodat ’t voorstel werd verworpen. «VOOS SHSKK SS OMSTSSKSM Over het structuurplan zelf: Is samen werking in dit gebied belangrijk voor haar ontplooiing? Jazeker. Als er één gebied in Friesland is, dat geschapen is om samen te werken, dan is het I juist de Zuidwesthoek. Ook in andere provincies zal men lang moeten zoe- i ken, om zo’n gebied te vinden. Men moet erop rekenen, dat de Zuidwest- hoek als toeristisch gebied belangrijk |,s. Het is een potentieel gebied om als uidschapspark aan te wijzen. Als je 'gezamenlijk nu besluit een structuur plan te maken waar veel problemen over verschillende facetten in voorko men, dan ben je in beginsel op de goe de weg. Voor zo’n structuurplan heb je een aantal deskundigen nodig. I o

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1