Wandelmogelijkheden in Sneek uitbreiden Vraag- en antwoordspel gemeentebegroting 1971 Handhaving slachthuis in Sneek vraagt omvangrijke investering SCHADE DOOR BRAND AAN HET POMPSTATION TE SPANNENBURG IJLST snekerWoerier I I I I 1 en I II ISE jagi»','. de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan van Functionele raad voor recreatie binnenstad Sneek is niet nodig I I ■El Geeske Sijbesma kampioene adspirant-dames BEVOLKINGSTOTAAL RAUWERDERHEM MET VEERTIEN GEDAALD GESLAAGD miimswbh •;;z «Si X. ■IIIIUIIlililllNIIIIIIIHIIIWIIIIIIUUllHHlilUIHlHHHUIUIIIIIIIIH ■KHMHi DS. VAN BINSBERGEN GAAT NAAR BOLSWARD PEUTERSPEELPLAATS IN RAUWERDERHEM „Advendo”-Ieden boekten veel sukses in Bergum W SNEEKER NIEUWSBLAD en de Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD f SNEEKER NIEUWSBLAD vraag Zij werd in A b.g.g. Verschijnt: maandags en donderdags ke de grondoverdracht aan het desbe treffende stichtingsbestuur worden op genomen. Dinsdagmiddag ontstond er een felle brand in een naast het filtergebouw van het IWGL-station gelegen gebouw bij Spannenburg. Om een uur of één waren werknemers van het installatiebedrijf Rossmark uit Almelo bezig laswerkzaamheden boven in het houten gebouw uit te voeren. Vermoedelijk functioneerde een on-deugdelijke gasfles niet goed. Andere werknemers die in het als tijdelijk bedoelde gebouw bezig waren, het water wordt er onthard, zagen een vlam die steeds groter werd. Eén van hen trachtte de kraan nog dicht te draaien, maar het was al te laat en binnen de kortst mogelijke tijd stond het gebouw in lichterlaaie. De brandiveer van Doniawerstal was zeer snel ter plaatse en had de brand binnen twintig minuten onder controle. >- De bedieningshal is geheel intact gebleven. De schade zal in de honderdduizenden guldens bedragen, (foto John Schlaepfer, Kampen) DONDERDAG 3 FEBRUARI 1972 127ste JAARGANG No. 10 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. - Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o ^voon bkmk ïb omstbsxib ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233,5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Op 15 februari a.s. ’s middags om twee uur zal de gemeenteraad van Sneek de begroting voor 1972 behandelen. De sectieverslagen en de memorie van ant woord van burgemeester en wethouders zijn inmiddels verschenen. De behan deling van de begroting is vroeg, veel vroeger dan in voorgaande jaren. Zo werd vorig jaar de begroting 1971 behandeld op 29 maart. In de sectieverga deringen hebben verschillende leden te kennen gegeven bij de behandeling van de begroting algemene beschouwingen te zullen houden. Eén der leden zou daarbij in het bijzonder de financiële situatie van de gemeente in zijn betoog betrekken. Een ander lid van de raad kondigde aan het woord te zul len voeren over het woningbedrijf. Burgemeester en wethouders antwoorden lakoniek dat zij de te houden algemene beschouwingen met belangstelling tegemoet zien. B. en W. zijn, zo zeggen zij, erkentelijk voor de door een raads lid uitgesproken dank voor het feit dat de indiening van de begroting op een vroeger tijdstip plaats vond dan vorig jaar. Ds. A. J. van Binsbergen, Nederlands hervormd predikant te Jutrijp-Hom- merts heeft het beroep naar Bolsward aangenomen. Hij heeft voor het be roep naar Mjjnsheerenland bedankt. Ds. Van Binsbergen zal, naar wij ver namen, omstreeks juni naar de hanze- stad vertrekken. t.imniinnuiiimn «ssffls»- - uumwwim Aan de Rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor het doctoraal examen psychologie mejuffrouw J. Renema te Nijhuizum. Het bevolkingstotaal van Rauwerder- hem is volgens „De Stim van Raerder- him” (4e jaargang no. 9) in 1971 met 14 gedaald. De gemeente telde op 1 ja nuari 1971 nog 2.499 inwoners. Er zjjn vorig jaar 24 jongens en 22 meisjes ge boren. 15 mensen overleden. In 1971 vestigden 160 mensen zich in de ge meente Rauwerderhem, terwijl er 205 verrokken. Op 1 januari 1972 telde Rauwerderhem 1283 mannen en 1202 vrouwen. Bij de behandeling van de gemeente begroting 1972 van Sneek stelden en kele leden in de sectievergaderingen vragen over het openbaar slachthuis- bedrijf in de Waterpoortstad. De be groting wordt op dinsdag 15 februari a.s. in het openbaar behandeld. I: Ui Voor het gezinsvervangend tehuis Is inmiddels een bouwplaats bepaald na melijk een gedeelte, ter grootte van ongeveer 1500 vierkante meter van het terrein gelegen op de hoek Kaatsland- Scherwolderhemstraat (Lemmerweg- westzjjde). Het raadsbesluit tot de bouw van een gezinsvervangend te huis van gemeentewege zal nog moe ten worden ingetrokken. Een voorstel hiertoe zal in het raadsvoorstel inza- '..Vï ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. WANDELMOGELIJKHEDEN Naar de mening van één der raadsle den zijn er weinig wandelmogelijkhe den in de stadsuitbreidingen Sperkhem en Lemmerweg. In verband hiermede werd gevraagd of burgemeester en wet houders de mogelijkheid willen schep pen een ommetje te maken rondom de sportvelden in deze wijken. B. en w. zeggen op deze vragen dat gedacht wordt aan een wandelpad langs de om gelegde Geeuw, terwijl zodra het tij- De bejaarden van Cruycebroedershof, evenals die van Nieuw Frittemahof, zullen bij plaatsing in het nieuwe te huis (Frittemahof aan de Leeuwarder- weg-Stadsfenne) voorrang verkrijgen. Ten aanzien van de overblijvende be woners van Cruycebroedershof ligt de zaak niet eenvoudig. Deze aangelegen heid is bij b. en w. opnieuw in beraad. Overleg hierover met rijks- en provin ciale instanties, alsmede met het be stuur van het te stichten gezinsvervan gend tehuis, vindt plaats. Wat de bouw van dit tehuis betreft hopen b. en w. dat deze dit jaar een aanvang kan ne men. delijke sportveld in de uitbreiding Lem- merweg-west als openbaar speelveld kan worden vrijgegeven, hier een mo gelijkheid zou kunnen worden gescha pen voor het maken van een wande ling. Voorts zal nagegaan worden of de binnen afzienbare tijd in uitvoering komende stadsuitbreiding Sperkhem II wandelpaden kunnen worden aange legd. Van het bestuur van de Stichting „In- steekhaven de Woudvaart” te Sneek is op 27 oktober 1971 een schrijven in gekomen, waarin het gemeentebe stuur in overweging wordt gegeven een functionele raad voor de recrea tie in de binnenstad in te stellen. De ze raad zal naar de mening van adres santen tot taak moeten krjjgen het be spreken en bevorderen van aanleg- accommodatie voor de inwoners van deze gemeente, alsmede voor toeris ten. In Poppingawier woonden op die dag 172 mensen, tegen 180 op 1 januari 1972. Het bevolkingstotaal van Sijbrandabu- ren liep met 18 terug tot 331. Terzool telde begin dit jaar 233 inwoners, te gen 236 in januari van het vorig jaar. In de gemeente Rauwerderhem liepen alleen de inwonerstotalen in de dorpen Irnsum en Rauwerd iets omhoog. Dit schrijven, dat de raad in de ver gadering van 16 november 1971 om ad vies in handen van b. en w. stelde, geeft aanleiding ’t volgende op te mer ken. Reeds op 17 maart 1970 besloot de raad tot de vaststelling van een veror dening op de raad voor de recreatie. De doelstelling van deze raad is in de verordening zo ruim omschreven, dat daaronder zeker ook de aangelegenhe den door het adresserende stichtingsbe stuur bedoeld kunnen worden begrepen. Aan het raadsbesluit tot instelling van de raad voor de recreatie is tot op he den geen uitvoering gegeven. Daarmee wordt gewacht tot zich duidelijker dan thans het geval is heeft afgetekend welke taken de nieuwe raad precies zal moeten gaan verrichten. Er moet n.l. tegen worden gewaakt dat op dit terrein doublures ontstaan. Ook moet rekening worden gehouden met de taak, die het Recreatieschap Sneeker- meer op het gebied van de recreatie isgaan verrichten. Zolang de nieuwe raad nog niet is gestart zullen de op het terrein van de recreatie aan de or de komende aangelegenheden voorlo pig bij de inmiddels werkende raden voor sport en jeugd- en jongerenwerk aanhangig kunnen worden gemaakt. Ook overigens bestaat aan een func tionele raad, speciaal voor de recreatie in de binnenstad, naar het oordeel van b. en w. geen behoefte. Als het adres serende stichtingsbestuur van mening is dat de coördinatie tussen de ver schillende op het terrein van de water sport werkzame stichtingen te wensen overlaat, zou het zich met de bestu ren van de andere stichtingen in ver binding kunnen stellen teneinde tot een vorm van overleg en/of samenwerking te komen. In het rapport worden verschillende vragen gesteld en uiteraard ook beant woord door het college van burgemees ter en wethouders. Er zijn onder meer vragen (en antwoorden) over het wa terleidingbedrijf, het openbaar slacht- huisbedrijf, het woningbedrijf, bejaar dentehuizen, gemeentewerken, reini- gingsbedrijf, grondbedrijf, soc. dienst, gasbedrijf, brandweer en algemene za ken. Zo werd ondermeer gevraagd naar de bestemming van het oude Cruycebroe dershof. Krijgen de bejaarden van Cruycebroedershof voorrang bij plaat sing in het nieuwe tehuis? Gaan de ovefblijvende bewoners naar ’t gezins vervangend tehuis? Hoe ver zijn de werkzaamheden hiervoor gevorderd, zo luiden enkele vragen van een raadslid. B. en w. antwoorden op deze vragen dat aan de gemeenteraad een voorstel is gedaan omtrent de bouw van een ge zinsvervangend tehuis voor gehandi capten. Daarin is ondermeer gesteld dat het huidige Cruycebroedershof, zelfs na ingrijpende verbouwingen voor een gezinsvervangend tehuis geen Ideale op lossing zal kunnen zijn. Voorts dat het gebouw op een voor middenstands- en andere dienstverlenende bedrijven bijzonder geschikt punt is gelegen. In dien dit terrein, groot ongeveer 2000 vierkante meter, een bestemming zou krijgen voor de bouw van winkels of kantoren e.d. zou dit het aanzien van de Kruizebroederstraat en van de bin nenstad in het algemeen bijzonder ten goede komen. Een definitieve beslis sing over de toekomstige bestemming is echter nog niet genomen. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3779, L. Jellema, redakteur. FOTORÊDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 Zo vroeg een raadslid of naar aanlei ding van de door de Minister van Land bouw en Visserij voorgestelde reorgani satie van de keuringen, tot opheffing van artikel acht van de vleeskeurings- wet (de zogenaamde nadere keuring), tot het brengen van de keuring van vlees en vleeswaren onder de waren wet en tot het geheel laten vallen van de vleeskeuringsdiensten onder land bouw enz., er wel aanleiding bestaat om het openbaar slachthuis in Sneek te handhaven. Zo ja, welke zijn dan die redenen, aldus dit raadslid, die ook wilde weten of het al dan niet opheffen van het openbaar slachthuis nadelige gevolgen voor de gemeente zal opleve ren. Burgemeester en wethouders zeggen de indruk te hebben dat er ernstig re kening dient gehouden te worden met de afschaffing van de zogenaamde na dere keuring als bedoeld in artikel acht van de vleeskeuringswet, in welk ge val een aanzienlijke inkomstenderving voor het openbaar slachthuisbedrijf en de vleeskeuringsdienst van vee en vlees het gevolg zal zijn. Onder meer met het oog hierop is bij b. en w. in onder zoek in welke richting ten aanzien van deze tak van dienst een beslissing moet worden genomen. Daarbij wordt uiter aard aan verschillende facetten aan dacht geschonken, derhalve ook aan de mogelijke nadelige gevolgen, welke met een eventuele opheffing van het slachthuis gepaard zouden gaan, zoals het vervallen van de geheven slacht huisrechten, de noodzaak or perso neel op wachtgeld te stellen en de on mogelijkheid voor een grossier en 31 slagers (van wie 15 uit Sneek) om in Sneek nog te kunnen slachten, tenzij door of ten behoeve van hen voorzie ningen worden getroffen. Daarbij moet voorts onder ogen worden gezien dat bij handhaving van ’t slachthuis nog ’r omvangrijke investering nodig zal zijn om deze inrichting aan de gestelde wettelijke eisen te doen beantwoorden dat bij eventuele sluiting van het slachthuis wel de vleeskeuring ge handhaafd zal moeten worden. ONDIEP Te oordelen naar diverse obstakels in de vaart langs de Westersingel (bij het Postkantoor) moet het hier en daar behoorlijk ondiep zijn, merkte een raadslid op. Kan er in 1972 ook een pei ling plaatsvinden van oever tot oever, zodat er gegevens zijn over de diepte, vroeg dit raadslid, die voorts van me ning is dat een goede doorstroming van groot belang is, gezien de toena me van afvalwater van fabrieken on der andere uit de Franekervaart en de riolering van de Noorderhoek. Moch ten de metingen negatief zijn, kan dan een baggerplan worden opgesteld voor de stadsgrachten in de eerstkomende jaren, aldus dit raadslid. B. en w. zeg gen toe dat in 1972 peilingen zullen plaatsvinden in de stadsgracht langs de Westersingel waarna, zo nodig, een baggerplan zal worden opgemaakt. bouw van een rioolwaterzuiveringsin stallatie zal worden uitgevoerd door de provincie. Naar verwachting zal het bouwplan voor deze installatie in het derde kwartaal van dit jaar gereed ko men. DIEPRIOLERING Op een desbetreffende vraag ant woorden b. en w. dat aan het voor aan besteding gereed maken van het plan voor de diepriolering dat in fasen zal worden uitgevoerd ïnet voort varendheid gewerkt wordt. Besteks- klaar is inmiddels het gedeelte gele gen in het bestemmingsplan „Sperk hem II”, terwijl dezer dagen een uit gewerkt plan voor het deel langs de stadsrondweg tussen de Woudvaart en Westhemstraat bij de provinciale com missie voor de werkgelegenheid in Friesland zal worden ingediend voor uitvoering als aanvullend werk. Naar verwachting zullen voorts in de eerste helft van 1972 voor aanbesteding ge reed komen de deelplannen voor het industrieterrein aan de Oppenhuizer- weg en voor het bestemmingsplan „De Domp”. In de tweede helft van dit jaar zal daarom het plan voor het diepriool vanaf de stadsrondweg door de Westhemstraat en de IJlsterkade tot aan het Kaatsland besteksklaar worden gemaakt. Het plan voor de Vanavond zou in café Van der Wal in Poppingawier vergaderd worden over het stichten van peuterspeel zaal in de gemeente Rauwerder hem. „Meer moeders samen, meer mogelijkheden samen”, zo luidt het parool, dat Anje van Beek en Geer trui Vos gebruiken in het januari nummer van De Stim van Raerder- him. Zij omschrijven hierin een peuterspeelzaal als een ruimte, waarin kinderen van 2 tot 4 jaar enkele ochtenden per week kun nen samenzijn. „Het is niet een opbergplaats voor uw kind”, vinden zij. „Wel een ge legenheid voor onze kinderen, ook al zijn ze nog zo klein, om elkaar te ontmoeten, zoals b.v. bejaarden, voetballers en plattelandsvrouwen dat ook doen: in eigen kring be sloten met een bepaald doel. Ook al zijn we nog zulke goede moeders, onze kinderen hebben behoefte aan speelkameraden van hun eigen leef tijd, waarmee ze een groepje kun nen vormen, met eigen regels om te maken en te ontdekken in de om gang met elksfar”. PARKEERMETERS Burgemeester en wethouders houden de ontwikkeling nauwlettend in het oog en zullen nagaan of er aanleiding is tot uitbreiding van het aantal par keermeters over te gaan. Zo ja, dan zal de gemeenteraad een voorstel tot het beschikbaar stellen van het benodig de krediet voor de aanschaf van de me ters worden gedaan. Op een desbe treffende vraag zeggen b. en w. dat er een plan in voorbereiding is ter verbe tering van ondermeer de situatie in de omgeving van de Van der Heybuurt (Sperkhem). In verband met de aan grenzende, nog bewoonde woning, is niet verantwoord gebleken de door brand beschadigde woning Tranendal- hoek Ubbo Emmiusstraat af te bre ken. Naar de mening van b. en w. is de situatie op dit ogenblik, gelet op de omstandigheden, redelijk. BRUG Op een vraag of de nieuwe Koningin- nebrug een draaibare brug wordt, antwoorden b. en w. dat deze brug een ophaalbrug zal worden. De plannen voor deze nieuwe brug zijn echter nog niet zover gevorderd, dat een exacte doorvaarthoogte kan worden opgege ven. Er komt, wanneer met de werk zaamheden aan deze brug zal worden begonnen, tijdelijk wel een noodbrug voor fietsers en voetgangers, aldus het college. Zaterdag j.I. organiseerde het Gewest Friesland van het KNCGV in Bergum de A-wedstrijden voor adspiranten en dames en heren. Voor de eerste keer werd er tevens door meisjes en jon gens van 12-13 jaar gestreden om zich de kampioen van Friesland te kunnen noemen in hun leeftijdsgroep. Dat hier wel talent onderschuilt werd ook deze middag wel bewezen. Jam mer is het dat er maar weinig jon gens meer mee turnen. Van Advendo deden ook verschillende meisjes mee en dat had tot resultaat dat Marijke v. d. Zee tweede werd. Bij de adspiranten was het alleen Klazien Laanstra die de Advendo-kleu- ren vertegenwoordigde, haar afdeling tweede. Bij de dames en heren werd fel ge- strden om zo hoog mogelijk te eindi gen. Bij de dames bleek al gauw dat Advendo zeer hoge ogen zou gooien. Was Geeske Sijbesma vorig jaar nog kampioene ads. dames, deze keer werd ze gelijk ook kampioene dames met op de tweede plaats Wannie Bui- kema-Vogel gevolgd door Anneke Veldhuizen op de derde plaats. Bij de heren turnde Wisse Westra zich gelijk op een tweede plaats achter kampi oen Postma van Leeuwarden. De eer- te vijf bij de Ads. dames en heren en dames en heren worden uitgezonden naar Amersfoort om daar mee te kun nen doen aan de nationale kampioen schappen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1