ONDERZOEK BEGROTING 1972 SNEEK Italianen Q 9 jubilarissen bij Lankhorst plegen juwelen roof f. 1 8 r van „Twee generaties" verzorgden concert „Een uur kerkmuziek" Officieel Orgaan en de gemeenten SNEEK. WYMBRITSERADEEL en IJLST AUTO KRONKELT OM LICHTMAST n I M.0- diiiBiwiiniiiiwiiiiiiiiw GUNNINGEN TUINAANLEG EN GROENVOORZIENINGEN TWEE INBRAKEN IN SNEEK Auto onder Hommerts door slip in sloot BRAND IN NAPJUSSTRAAT INVAL IN WONING AAN SCHERHEMSTRAAT Verontreinigingsheffing werkbezorger provincie 1 - NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de SNEJ^ en de Hei Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van '111 - voeren „Te heer Van azzurri’s blijven MBi Welk beleid ten opzichte van vernielingen en vandalisme Verschijnt: maandags en donderdags straat zouden blijven rondhan- dan uit verveling tot het ple- baldadigheid overgaan. Even- MAANDAG 7 FEBRUARI 1972 127ste JAARGANG No. 11 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Boomfeestdag, die dit jaar door deel name van alle lagere scholen en voor bereiding door lessen een duidelijker pedagogische opzet krijgt en het voor nemen in Sneek een afdeling Jeugdna- tuurwacht op te richten, waaraan in eerste instantie de leerlingen van alle vijfde klassen zullen kunnen meedoen. ■"•‘1 i a QkirrifED NIMIWQRI AR Het ligt voor de hand, dat de contro le en de administratieve verwerking van deze aanvragen veel werk geeft. restaurant Piso. Hier ontvangen zij uit handen van de heer van de Maatschappij voor Handel het vererend getuigschrift en de legpenning. f SNEEKER NIEUWSBLAD De vertegenwoordiger van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel zei te menen, dat de negen jubilaris sen hebben bewezen de eigenschap te bezitten, die trouw heet. „Ieder van u heeft op zijn bescheiden wijze zijn steentje bijgedragen en de belangen van bedrijf en directie gediend.” Hij zei, dat genoemde maatschappij voor deze trouw en verdienste graag het ge tuigschrift en legpenning beschikbaar stelt. Behalve dit ontving mejuffrouw Van der Horst een prachtig voorjaars- boeket. Toen de overige jubilarissen het eervol diploma en de penning in ontvangst hadden genomen, besloot de heer Kwant zijn aandeel in deze feest avond met een geestig gedicht I van Annie M. G. Schmidt. Bjj het provinciaal bestuur zijn ruim 12.000 aanvragen binnengekomen om ontheffing van de op 1 januari j.l. van kracht geworden verontreinigingshef fing. Aangezien de behandeling van dit grote aantal aanvragen om ontheffing enige tijd in beslag neemt, bestaat de mogelijkheid, dat aanvragers van een ontheffing in eerste instantie toch voor de heffing (die in termijnen wordt in gevorderd) worden aangeslagen. In dat geval zal het reeds, via de periodieke afrekeningen voor verbruikte elektrici teit, betaalde gedeelte van de veront- I reinigingsheffing na toewijzing van de gevraagde ontheffing worden geresti tueerd. In zijn openingswoord had de heer G. Stallinga, behalve de jubilarissen en de heer Kwant, een welkom toegeroe pen tot alle directieleden en hun da mes, de naaste collega’s van de „feest varkens", afgevaardigden uit het gehe le bedrijf en enige medewerkers, die lin de jaren ’70 en ’71 met pensioen zijn gegaan. Dit gebeurde in de fees telijk met Lankhorst-produkten ver sierde zaal van Piso. VERANDERINGEN „In de laatste 25 jaar,” aldus consta- terde de heer Kwant in zijn toe spraak, „hebben zich in de hele wereld op wetenschappelijk en technisch ge bied grote veranderingen voorgedaan. Allerlei uitvindingen, ontwikkelingen in de luchtvaart en ruimtevaart hebt u in uw 25 jaar zien gebeuren”, aldus de heer Kwant tot de jubilarissen. Hij meende verder, dat zich een grote eco nomische en speciale vooruitgang ging voltrekken. De heer Kwant herinnerde zich een foto, waarop de aarde op gro te afstand, maar vroeg zich af, wat de mens van deze prachtige schepping, „die wij aarde noemen”, gemaakt heeft. „Er zijn nog steeds oorlogen en vier-vijfde deel van de mensheid heeft honger en leeft in armoede. Kan de éénling hier nog iets uitrichten?” UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Vrijdagmorgen werd op de Oppenhui- zerweg een auto aangetroffen, die zich als ’t ware om een lichtmast had ge kronkeld. De auto bleek bij onderzoek eigendom te zijn van de heer T. van Sloten, uit IJlst, die in de nacht van donderdag op vrijdag bestuurder is ge weest. Naast hem zat toen zijn stadgenoot de heer J. v.d. Zee. Hoe het1 ongeval - de auto raakte zo goed als total loss - gebeurd is, was hedenmorgen nog niet bekend. De politie zal een onderzoek instellen en proces verbaal opmaken van dit ongeval, waarbij wonder boven wonder geen der inzittenden persoon lijk letsel opliep. brieksarbeider B. de V. uit Woudsend in zijn personenauto om REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3779, L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. Zaterdagavond om ongeveer kwart over zes ontstond in de woning van mevrouw Van Gosliga in de Napjus- straat begin van brand. Mevrouw Van Gosliga bleek vergeten te hebben aan dacht te schenken aan een pan frituur vet, dat op het gasfornuis stond. Het vuur kon met eigen middelen worden geblust, zodat de gealarmeerde brand weer geen dienst meer behoefde te een zwak uitgevoerd tenorgedeelte. Gerben Bergstra verzorgde niet alleen de orgelbegeleiding maar speelde te vens van Andriessen een Thema met variaties. Hij werd ons inziens gehan dicapt door de beperkte mogelijkheden die dit kerkorgel biedt. Folkert Bmne- ma stond vermeld op het programma voor het bespelen van de clavecimbel; hij was aanwezig maar een lid van het orkest had zijn taak overgenomen. De „emancipatie in de kunst” was op dit concert al vergevorderd: in het koor en het orkest hadden de mannen een grote minderheid terwijl het Publiek dat dit concert bezocht hetzelfde beeld vertoonde. OBSERVATIE Een en ander was voor de Sneker po litie aanleiding bijzondere aandacht aan het doen en laten van de Italianen te schenken. Voorzover dit mogelijk was, werden zij de laatste weken I ’s nachts doorlopend door recherche en surveillancedienst geobserveerd. Er bleken al spoedig aan wijzigingen aanwezig, dat de vermoedens juist wa ren, en dat de heren het met mijn en I dijn niet zo nauw namen. Bewijzen waren evenwel direct niet voor handen. I In de vroege ochtenduren een tijd je teru,, werden twee van hen opge merkt toen zij zich op verdachte wijze ophielden op de Sudergoweg. Toen er die nacht ingebroken bleek te zijn in het kantoor van de wo ningbouwvereniging Patrimonium aan de Bothniakade werd bij dag licht ’n kijkje genomen in de berm van deze Sudergoweg. Op het ijs van een landsloot werden een geld kistje en papieren, afkomstig uit ’t kantoor van Patrimonium gevon den. De Italianen werden voorts e- nige keren op verdacht wijze gezien bij zakenpanden, waar later ook on gewenst bezoek bleek te zijn ge weest. Vrijdagmorgen om vijf voor half vier werd één van de etalageruiten van de firma J. F. Repko aan de Oosterdijk vernield en werden meerdere briljan ten uit de etalage gegrist. Een half uur 1-- - - - veel gCMXClVAAl^ gemeentepolitie een inval gedaan in nuanceerci met beide jammergenoeg een perceel in de Scherhemstraat, waarin een aantal Italiaanse gastarbei ders wonen. Twee Italianen, te weten de 28-jarige Michele Z. en de 23-jari- ge Carlo M. werden aangehouden. De auto van M. werd naar het politie bureau meegenomen. In deze auto werd een kleine hoeveelheid sieraden aangetroffen, geroofd uit de etalage van de firma Repko. In een WC-pot in de woning werd een gouden broche gevonden. De Commissie Sneeker Kerkconcerten bracht zondag in de Oosterkerk een driedelig programma waarvoor een goede belangstelling bestond. Daar concerteerde „Het Groninger Studen ten Orkest”, een generatie jongeren die het in de maatschappij nog „waar” moet maken en de „Christelijke Ora torium Vereniging” te Sneek, de oude re generatie die „er al is”. Men zou dus verwachten tegenstellingen in de keuze van muziek te horen te krijgen In de nacht van vrijdag op zaterdag is een inbraak gepleegd in de loods van de heer J. Brinksma op het spoorem placement. Er is een hangslot gefor ceerd en uit de loods zijn twee snij branders en aluminiumplaten ont vreemd. Zondagmiddag is tussen twee en vijf uur ingebroken in de woning van de gemeenteopzichter Bolt aan de Stationsstraat. Hier wordt een beurs met een geldsbedrag van ongeveer 100,vermist. Aan het Cultuurtechnisch bedrijf H. Donker N.V. te Sneek zijn de volgende werken gegund: de tuinaanleg rond het Mobilstation Aldlansdyk te Leeuwarden en rond de woningen van de Woning bouwvereniging midden-Friesland te Terhorne, Grouw, Roordahuizum en Akkrum, voorts het aanbrengen van groenvoorzieningen in het uitbreidings plan Eekwerd I te Bolsward, het on derhoud van de groenvoorzieningen op en om diverse terreinen van de IWGL te Leeuwarden, Franeker, Bolsward, St. Jacobi Parochie en Hemelum en het onderhoud van groenvoorzieningen van Maartenswouden teDrachten en het Protestants Ziekenhuis, eveneens te Drachten. Donderdagmiddag reed de 56-jarige fa- -• A VTT ^omstreeks kwart over twee op de weg van Heeg naar Hommerts. Vlak bij laatsgenoemd- dorp gekomen raakte hij met de rech- terwielen in de berm. De wagen kwam in een slip en schoot onbestuurbaar de weg over. De bermsloot was het einde van de tocht. De V. bleek een lichte shock te hebben en klaagde over pijn in de nek. Hij is naar huis gebracht. De wagen was flink beschadigd, maar niet total loss. Daarnaast moeten nog 35.000 aangiften van bedrijven worden behandeld. Tot dusver zijn rond 20.000 van de verzonden aangifteformulieren terugge komen. Voor het restant zal nog een waarschuwing of een herinnering moe ten uitgaan, dat de aangiftetermijn per 1 februari is verstreken. De betrokkenen zouden de taak van de betreffende ambtelijke afdeling zeer kunnen verlichten door alsnog met spoed aan hun verplichting te voldoen. Hiermee wordt overigens ook het eigen belang gediend, aangezien de heffings- verordening in het geval van nalatig heid de mogelijkheid aan gedeputeer de staten geeft de gegevens voor de aanslagberekening te schatten en op de daarnaar berekende aanslag een verho ging te leggen van 20 procent. Wie zich dus de kans op extra kosten of overbodige korrespondentie wil be sparen ,doet verstandig het verstrekte formulier spoedig in te vullen en terug te zenden. Het is niet uitgesloten dat in een enkel geval zgn. bedrijfsformulieren ter in vulling zijn toegezonden aan personen wier bedrijf is opgeheven sn waarbij ’t bedrijfspand thans als woning moet worden gerekend. Ook in deze gevallen is terugzending van het formulier met daarbij een be schrijving van de gewijzigde situatie nodig. maakte van het „Mag- Deum Laudamus”, VERVELING De suggestie van het vervroegen van het sluitingsuur zou eerder toename van vernielingen bevorderen, dan de ze feiten doen afnemen, aangezien be paalde personen, die thans in de late avonduren de café’s en bars nog bezoe ken, bij vervroeging van het sluitings uur op gen en gen van - min heeft het naar het oordeel van b. en w. zin met de vergunning te ram melen, daar niet de vergunninghouder, maar de barbezoekers de vernielingen aanrichten. In der Sluis op het belang dat mensen zich zowel kunnen als willen inzetten voor het bedrijf. Hij meende, dat met deze instelling bij Lankhorst Touwfabrie- ken veel bereikt kan worden. Tussen de twee toespraken hadden Tetman de Vries, mevrouw De Vries en de op de piano uitstekend begeleidende Johan Bok veel succes geoogst met hun op treden, waarbij (uiteraard) het speci aal ter ere van de jubilarissen gezon gen lied, goed in de smaak viel. BIJ DE FOTO: Hier de 9 jubilarissen in de feestelijk versierde Piso-zaal. Staand v.l.n.r. de heren Jac. v. d. Veen, A. de Jong, F. de Jong, mej. P. v. d. Horst en de heer J. Nota. Zittend v.l.n.r. de heren E. Bleijenga, J. Harkema, H. Donkerbroek en E. Wierstra. (foto Studio Ger Dijs) I doen. Ook in de nacht van donderdag op vrij dag, vorige week, werd opnieuw bijzon dere aandacht aan verschillende groep jes Italianen, die zich in de stad op hielden besteed. Om zeven minuten over half vier werden de twee aange houden Italianen gesignaleerd, toen zij zich tegenover het pand van Repko ophielden. De betrokken politiemensen reden door, maar keerden even later lopende terug. Toen zij om half vier ter hoogte van de winkel kwamen, za gen zij, dat een etalageruit was ver nield. Op straat werden enige briljan ten gevonden. Nadat enige versterking was verschenen, werd een inval in de woning aan de Scherhemstraat gedaan. Een aantal tableau’s, afkomstig uit de etalage van Repko werden enige uren later in de berm van de Sudergoweg aangetroffen. De verdachte - blijven tot dusver ontkennen. Zij ver klaren dronken te zijn geweest. De ge meentepolitie ven Sneek acht de mo gelijkheid niet uitgesloten, dat er nog een derde persoon bij de roof betrok ken is geweest. Eén van de in die be wuste nacht aanwezige Italianen, van wie de identiteit bekend is, heeft de benen genomen. nificat” en Naar aanleiding van deze arrestatie vernamen wij van een woordvoerder van de politie, dat de aandacht al ge ruime tijd op verschillende van de op bovengenoemd adres verblijvende Itali anen was gevestigd. De meesten van hen zijn in de nazomer van 1971 van uit Twente naar Sneek verhuisd. Na een tijdje hier of in de omgeving ge werkt te hebben lieten zij het bij hun werkgevers afweten. Niettegenstaande hun werkeloosheid zij hadden dus weinig of geen inkomsten bleken zij dagelijks barbezoekers te zijn. Bij nacht en ontij werden zij met of zonder auto op straat aangetroffen. In de afgelopen twee jaar hebben negen medewerkers van N.V. Lankhorst Touwfabrieken Sneek kunnen terugzien op 25 dienstjaren bij dit bedrijf. Deze jubilarissen, te weten mej. P. v. d. Horst en de heren E. Blijenga, H. Don kerbroek, J. Harkema, A. de Jong, F. de Jong, J. Nota, J. van der Veen en E. Wierstra hebben dit feit reeds in de huiselijke kring gevierd. Vrijdagavond echter waren zij het middelpunt tijdens de officiële huldigingsavond, die plaats vond in 1-- G. J. Kwant, voorzitter van het departement Sneek Nijverheid en --- - Bii het onderzoek van de begroting neel zoveel mogelijk opgetreden. Het is 1972 van de gemeente Sneek werden in echter nagenoeg een onmogelijkheid ten de sectievergaderingen vragen gesteld aanzien hiervan een duidelijk standpunt over de openbare veiligheid. Zo werd in te nemen, omdat de oorzaken die gevraagd wanneer de raad een voor-I hiertoe leiden van zeer verschillende stel van burgemeester en wethoudersaard zijn, tot vaststelling van een nieuwe Alge- mene Politie Verordening (A.P.V.) NIET GECONSTATEERD kan verwachten. Voorts wil men we-1 F ten welk beleid b. en w. denken voeren ten opzichte van de toenemen- - de vernielingen en het vandalisme in teerd, of de feiten^ worden^ wel de stad. Er werd om standpunt van b. en waarbij als suggestie werd van I. café’s en bars en Eén der directeuren van het Lank- horst-concern, de heer R. A. v. d. Sluis onderstreepte in zijn rede ander maal het belang van medewerkers met een lang dienstverband. „Er wordt wel eens gemeend, dat de mens in een bedrijf minder belangrijk wordt, als gevolg van mechanisatie en automati sering. Door het meedenken en de ervaring van medewerkers valt de fac tor mens evenwel niet uit te schake len”, zo zei de heer Van der Sluis, die meende dat het bedrijf juist al tijd weer op die ervaring kan terug vallen. Hij hoopte ook in de toekomst op de ervaring en medewerking van de jubilarissen te mogen rekenen. Vergezeld van een zeer persoon lijk praatje overhandigde directeur van der Sluis hun elk een gouden horloge, terwijl de dames in de bloemetjes gezet werden. Bij deze overhandiging kwamen veel anec dotes naar voren. De heer Van der Sluis vroeg ziel? hierbij op zeker moment af, waar toch de bena ming „vlecht otter” vandaan komt. Het bleek, dat het hier om een vlecht-order ging, maar in „Lank- horst-spreektaal” was zij wat ver anderd. zijn slotwoord wees de De baldadige handelingen' worden be tel vendien dikwijls gepleegd zonder dat deze door anderen worden geconsta- l door een duidelijkanderen waargenomen, doch er wordt w. gevraagd, geen aangifte van gedaan bij de poli- „„j gegeven] tie, om welke redenen dan ook. Ver- het vervroegen van het sluitingsuur scherping van het politietoezicht is ge- van café’s en bars en het eventueel let op de beschikbare mankracht met „rammelen met de vergunning”. uitvoerbaar, aldus burgemeester en wethouders. Naast andere mogelijke maatregelen ziet het college ook het B. en w. van Sneek antwoorden op de- belang van maatregelen, die een pre- ze vragen dat het voorontwerp voor een 1 ventieve werking kunnen hebben. Zo nieuwe APV in het afgelopen jaar na- zaj het Comité Milieuzorg Sneek moe der bezien is aan de hand van ver-| ten worden gesteund in zijn streven de schillende instanies en de sectierappor-1 jeugd begrip voor zijn omgeving bij te ten van de raad. Binnenkort zullen b. brengen. In dit verband zij genoemd de en w. op basis hiervan een definitief’ ontwerp vaststellen dat naar alle waarschijnlijkheid in de eerste helft van dit jaar ter vaststelling aan de raad kan worden aangeboden. Tegen ver nielingen en vandalisme wordt politic- door de medewerking van 20 in be weging zijnde studenten en hun mate van geëngageerd zijn. Bij het Gronin ger Studenten Orkest was hier niets van te bespeurén en het enige afwij kende van „normaal” was dat dirigent Th. Geerlings zijn rokkostuum had ver wisseld voor een soort hip uniform. Gekozen waren werken waarvoor ve le generaties ai hun voorkeur toonden en dus was er helemaal geen sprake van tegenstelling. Scarlatti is „in” in Sneek. Harry Moo- ten en Jogchem Nieuwenhuis speelden deze produktieve componist tijdens de Stadhuisconcerten en ook hier begon het orkest met de Symphonie no. 4, een vijfdelig werk dat door het twin tig man sterke orkest, bestaande uit 2 fluiten, 1 hobo en voor de rest clave cimbel en strijkers vrij goed werd ge bracht met veel solowerk voor fluit. De Suite „Castor en Pollux” van Jean Philip Rameau was een ware opgave voor de jeugdige amateurmusici, de de len een beetje te vlak maar goed sa- menspel tussen de fluiten en de strijk- bas die een mooie partij in dit werk te vertolken had. De Christelijke Oratorium Verem- ging onder leiding van Hylke Algra ver zorgde het vocale deel van het pro- gramma met werken die waren aange past aan de plaats van uitvoering: de kerk. Begonnen werd met twee Motet ten van Andreas Hammerschmidt: „O, Vader aller v omen” en „Maakt open die poort” waarvan vooral het laatstgenoemde een mooie compositie was met een iets te duidelijke bege- leiding van het orgel. Hendrik Andriessen maakte twee prachtige bewerkingen - - - nificat” en „Te Dc_ later reeds werd door de Sneker sebrachte koorwerken, sterk ge- perceel in de Scherhemstraat,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1