Politiek Trefpunt, deze keer tussen aanhalingstekens Fusie twee rk zangkoren Woudsend Werkgroep „Wyldemerk” dinsdag te Rijs opgericht ■ilMK en Heden en verleden besproken op feest - vergadering Dorpsbelang Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Nijland vierde tiende lustrum Hearing 22 februari in Treemter, Balk NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NEUWSBLAD de SOKERfisKOERIER WSNEEKER NIEUWSBLAD Belangengroepen in spoedvergadering bijeen llllfflllllllfflllllllllilllffllllllll!® GESLAAGD mm! 1 hmk f r 1 M Kfl Singelsma (FNP) vertrouwt Shell NV niet uit het Voorzitter L. Rijnja Illllllllll -J. B. Singelsma- alles achterbaks opvissen Verschijnt: maandags en donderdags DONDERDAG 10 FEBRUARI 1972 127ste JAARGANG No. 12 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Het Stedelijk Muziekcorps Sneek, bestaat dit jaar 50 jaar. Dit tiende lustrum wordt in oktober gevierd. Op een persconferentie werden nadere informaties verstrekt. Een verslag daarvan vindt U elders in dit nummer. In het archief vonden wij bovenstaande foto genomen nadat het Stedelijk in 1957 naar de V aandelafdeling gepromoveerd was. num van het koor Zangkoor Woudsend. f SNEEKER NIEUWSBLAD 0IIKI..I 0.,... twmu. JNtH. WTMUITSHAHIIm van Friesland de minister van econo mische zaken verzocht een onderzoek naar in het buitenland bij mijnbouw kundige zaken opgedane ervaringen te laten instellen. menwerkten komen nu in het vervolg uit onder de zelfde naam. De nieuwe zal zjjn R.K. PRIJZEN REDELIJK HOUDEN Tot zover een samenvatting van de ge beurtenissen tot dinsdagavond. Toen namelijk kwamen op uitnodiging van Dorpsbelangen Bakhuizen-Mirns-Rijs ’n beuren om Nijland zijn oude glorie als één van de grootste dorpen in Wym- britseradeel terug te geven. Als dat ge beurt ziet het er de volgende vijftig jaar goed uit voor het dorp. Besloten werd daarom de contributie met een gulden te verhogen, dit ook met het oog op het eventueel verplaatsen van het bus hokje aan de Rijksweg 43 onder Wol- sum-Blauwhuis. De bewoners van de ze dorpen dienen voortaan naar de abri onder Nijland te lopen. Het feestelijke gedeelte van de avond, per slot van rekening moest het tien de lustrum gevierd worden, werd op uitstekende wijze verzorgd door de heer Annema uit Akkrum die met zijn conference vele malen de lachspieren in beweging bracht. De twee r.k.-zangkoren in Woudsend, die reeds lange tijd samenwerkten zijn nu officieel een fusie aangegaan. Nadat eerst de besturen by een, een volledig akkoord bereikten, zijn thans de leden op een gezamenlijke vergade ring zonder één tegenstem tot deze fu sie gekomen. Beide koren die veel in kerkelyk verband en op festivals sa- van. het Krite Koor en bestuurslid van het kerkkoor zette in zijn openingswoord de zaak nog eens duidelijk uiteen, hoewel er ook op eerder gehouden vergaderingen reeds over fusieplannen was gesproken. Er werd een nieuw bestuur gekozen, be staande uit voorzitter L. Rijnja, secre taris S. Reekers, penningmeesteresse mevr. Gr. de Jong-v. d. Pol en mevr. H. Mulder-Vogelzang. Direkteur L. de Jong krijgt automatisch een plaats in het bestuur toegewezen. Ook werd een nieuw contributie-schema opgemaakt. Er zal een programma voor repetitie- avonden worden gecreëerd met een vas te vakantietijd van repetities. Pastoor Tenniglo, die voorzitter van het Kerk koor was, stemde ook volledig in met de fusie en kon het alleen maar toe juichen dat men tot zo’n nauwe samen werking was gekomen. Gezien het le denaantal van beide koren werd dit een ■noodzakelijk iets geacht. Het r.k. Kritekoor vierde vorig jaar november nog het 25-jarig bestaan; L. Rijnja die toen tevens 25 jaar voor zitter was kreeg evenals de leden mej. A. Nagelhout, F. Nagelhout, F. Rijnja, W. de Jong en directeur L. de Jong een leuke herinnering. De directeur kon diverse cadeaus in ontvangst nemen van afgevaardigden van de afdeling Zang van de culturele raad Wymbrit seradeel, en het bestuur van de Fede ratie van Zangkoren en korpsen in die zelfde gemeente. In maart zal men zo mogelijk gezamenlijk voor het eerst aan het gemeentelijke festival, dat in Heeg in het dorpshuis zal worden ge houden, deelnemen. WENSEN In zijn feesttoespraak ging voorzitter De Boer nog even in de toekomst kij ken. Hij meende dat de ontspanning, vooral voor de jeugd in verband met de steeds groter wordende vrije tijd, goed in de gaten moet worden gehouden. Het sportterrein wordt momenteel ver beterd, maar dat heeft bepaalde conse quenties voor de camping die voor heen op hetzelfde terrein was. Men zal nu trachten van landbouwer Vellinga naast het sportterrein een stuk land in eigendom te krijgen om hier de cam ping te vestigen. „In doarp dat libbet tinkt oan syn ta- komst”, zo varieerde hij op een be kende spreuk. Er moet nog veel ge- „Nee, dit is niet het officiële verslag,” legt de heer Singelsma uit, „want dat is geheim.” Het lid van Gedeputeerde Staten van Friesland maakte er na de pauze bepaald geen geheim van, Shell NV niet te vertrouwen. „Die lui, die Biafra uitmoorden terwille van een beetje olie, daar kun je van alles van verwachten,” zei hij. En wat de bo demschatten betreft: „Wij hebben dit niet systematisch onderzocht. Als wij informatie willen hebben, moeten we er achterbaks achter zien te komen. Langs officiële kanalen kan het niet. Maar dat moet toch zo niet, alles langs al lerhande slüpwegen.” Aldus was het hem ook met het rapport gegaan, waaruit hij de aandachtige toehoorders het een en ander voorlas. BODEMDALING Het ging daarin om een concessie aanvraag van „Westergo”, naar zoals het heet constatering van indampings- zouten, waaronder kalium- en magne- siumzouten in Barradeel. Het bleek, dat de NV Nederlandse Aardolie Maat schappij hiertegen bezwaar ha.’ aange tekend. Uit het verslag, wat de heer Singelsma op de „katheder” bij een hoop andere spullen had neergelegd, kwam naar voren, dat mensen van Shell „in great forlet fan Magnesi um” hadden geproefd. Maar hoe zat het met de bodemdaling, als gevolg van de boringen? Zoals bekend hebben GS groot aantal vertegenwoordigers van Dorpsbelangen, middenstands- en sportverenigingen, ongeveer 50 in to taal bijeen. De bedoeling van de bijeenkomst was om de stemming binnen deze or ganisaties die in de toekomst op één of andere manier wel met „De Wylde- merk” te maken zullen krijgen, te pei len. Dit in verband met de hearing op 22 februari in de Treemster in Balk. Een gezamenlijke standpuntbepaling voor de hearing, dus één stem namens de op de vergadering aanwezige groe pen behoorde tot de mogelijkheden. Het bleek dat er veel enthousiasme voor het project is. Voor 99 procent stond men er achter; de onbekende fac tor hoe de situatie in de toekomst zou zijn (over zo’n 20 jaar) vormde de ontbrekende één procent. Dit standpunt zal worden doorgegeven aan de ge meente en in de voorlopige stichting naar voren worden gebracht. Men pleitte wel, aldus de verklaring die de heer Meursing na afloop aflegde, voor prijzen in de sporthal van ver gelijkbare grootte als die in Sneek) die op het niveau als die in Sneek en Hee- renveen liggen en die door de aanwezi gen als redelijk werden beschouwd. Verder besloot men een werkgroep op te richten die bedoeld is om de plan nen te stimuleren en te coördineren en verder om als overkoepelend orgaan van de op de vergadering aanwezige verenigingen in dezen te fungeren. In de werkgroep hebben de heren F. D. Hoekstra uit Balk, E. K. J. Meursing uit Bakhuizen en de heer Volbeda uit Harich zitting. Het plan „De Wyldemerk” belooft iets groots te worden. Het wordt voorzover het op het moment dar we dit schijven bekend is, een gecombineerd recreatie sport- en vormingscentrum. Op het ter rein zijn een groot aantal bungalows ge projecteerd, plaatsen voor stacaravans en een zwembad. Er komt geen jacht haven ondanks de direkte nabijheid van één van de mooiste watertjes in Friesland, de Luts. Eén van de pro motors is de heer S. Holkema, momen teel werkzaam bij Philips, welk con cern geen bemoeienis heeft met het project. Vast staat wel dat men van de zijde van een aantal landelijke organisaties en stichtingen morele en technische steun mag verwachten. De heer Hol kema c.s. hebben tézamen met de bur gemeester van Gaasterland, de heer H. L. Sixma baron van Heemstra, een bespreking op het ministerie van Eco nomische Zaken gehad, waarbij vooral de financiële kant ter sprake is geko men. Het grote, zo’n 22 miljoen gulden kostende, project „De Wyldemerk” houdt de gemoederen in Gaasterland danig bezig. Veel is er over wat er allemaal op en bij de terreinen van het voormalige Ambonnezenkamp tussen Rijs en Kip- penburg komt, nog niet bekend. Vanmiddag is tijdens een persconferentie in Hotel „Gaasterland” in Rijs een beeld van de plannen gegeven. In een vol gende editie meer daarover. Dinsdagavond echter is voor een aantal organi saties in een besloten bijeenkomst in datzelfde Hotel „Gaasterland” een tip van de sluier opgelicht. Een maquette van het plan werd getoond en, zoals de voorzitter van de vergadering, de arts E. K. J. Meursing uit Bakhuizen, voorzichtig opmerkte op onze vraag of de gemeente-secretaris van Gaaster land, de heer K. A. de Groot, een toelichting had gegeven: „zo kun je het waarschijnlijk wel stellen, zuiver technisch dan.” Mensen van het Staatstoezicht op de mijnen zouden in januari verklaard hebben, dat by zoutwinningen enige verzakking mogelyk is. Een ander punt hierbij is de watervervuiling. In Barradeel zijn, aldus de heer Singel sma, vier boorlokatles geweest. De eerste was mislukt, de tweede is aan geboord. Hierin wordt volgens Singel sma water gepompt. Het loog, dat in dit proefstadium eruit komt, wordt in de Waddenzee gepompt. Elke dag 15.000 kilo. Het loog wordt, zo wist de Goutumer, niet verwerkt. De dikte van het kalium- of magnesiumzout be draagt in deze boorput NE II 20 tot 25 meter. Ondergronds blijven bij de activiteiten allerhande gaten met pe kel over, zo bleek eveneens rapport. Nu zijn er twee methodes om deze Bar-dancing ,,’t Singeltsje” werd maandagavond door de Goutumer FNP- voorman J. B. Singelsma omgedoopt in enerzijds een collegeruimte, en ander zijds een lokaal, waarin hij van de gelegenheid gretig gebruik maakte een serie onthullingen te doen. In deze editie van Politiek Trefpunt, waarvoor een alleszins redelijke belangstelling bestond, sprak de onderwijzer - als stond hij voor de klas; het bord en krijt ontbraken dan ook nietlange tijd over gas- en oliewinning, en kwam vervolgens met een „langs achterdeuren” be machtigd rapport, opgesteld naar aanleiding van een op 12 januari gehouden vergadering van o.m. Shell Delfstoffen Nederland N.V. en Staatstoezicht op de Mijnen. De heer De Boer bracht met een anekdote de heer Cazemier enigszins in verlegenheid. Wat was het geval? Hij vertelde op een bepaald moment dat men vroeger, evenals overigens heden ten dage, te snel door het dorp reed. Een klacht bij de plaatselijke rijkspo litieman haalde niets uit, want, zo ver klaarde de dienaar van het gezag, wanneer een gedeputeerde geverbali seerd en voor het gerecht vrijgespro ken wordt, wie zijn wij dan om bekeu ringen wegens te snel rijden aan Jan met de Pet uit te gaan delen. De heer Cazemier vertelde in zijn toe spraak dat het betrokken lid van gede puteerde staten zijn grootvader B. W. Okma was, die bekend stond om zijn snelle rijden. De heer Cazemier kwam echter niet om deze anekdote uit te die pen of om namens zijn familie ’t boe tekleed te dragen. Hij prees het werk van „Dorpsbelang” Nijland, welke niet zoals sommige verenigingen een ver gaarbak van klachten was die op de bu reaus van burgemeester en wethouders gedeponeerd werden; in Nijland is men zelf aktief bezig en dat achtte hij een goede zaak. „Dorpsbelang” ver stond zijn opdracht uitstekend, een taak die in de naam duidelijk naar voren komt, de belangen van het dorp die nen in de ruimste zin van het woord. Zijn felicitatie deed hij vergezeld gaan van het bekende „slüfke”. Op examens, gehouden vanwege de Coöp. Modevakschoolver. „Danck- aerts” U.A. slaagden dezer dagen te Utrecht voor het tweede gedeelte cou peuse costuum- en mantelvak de da- REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779, L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bi] kontrakt lagere mm-prijs. gaten te dichten. Wordt in de eerste plaats de ruimte met cement opge vuld, dan treedt er een kleine bo- demverzakking op. Wordt het ce ment in lagen er omheen aange bracht, dan zal het erts beginnen te gloeien, er ontstaat een druk op het loog, Waardoor dit met het zout uit de gaten geperst wordt. Bij deze proce dure zullen, volgens het rapport waar uit de heer Singelsma ons tussen de bedrijven door vertelde, zeker verzak kingen aan de oppervlakte optreden. Uitermate gevaarlijk wordt het, als er op plaatsen gehoord wordt, waar gas uit de grond komt. Tijdens zijn „les” had de heer Singel sma uiteengezet, dat men het zout be reikt, door in de gaten heet water met olie te pompen. Hierdoor wordt een on deraards meer met een doorsnee van 60 meter gevormd. In Tzummarum staat 1 lokatie; er komen zo’n 20 gaten in de grond. Verzakkingen? Eerst werd dit opgevat als klinkklare non sens, aldus Singelsma. Nu evenwel wordt men er wat huiverig voor. Een deskundige op dit terrein, ene Borne man zou in Luinenburg tot de conclu sie gekomen zijn, dat boringen inder daad verzakkingen inhouden. In Gro ningen zou dit in de eerste 30 jaar een meter of meer bedragen. De grondwa terspiegel komt per 100 jaar door smel ting van gletsjers en ijs 17 centimeter hoger. De Scandinavische landen komen nu omhoog, en hier zakt het, zo beëindig de de inleider zijn aanvulling. Vervolg op pagina 17 UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4%34 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Onder grote belangstelling is dinsdagavond in het „Wapen van Wymbritse radeel” te Nijland, de feestelijke vergadering van het vijftig jarige „Dorps belang” gehouden. Voorzitter H. de Boer kon onder de aanwezigen burge meester B. W. Cazemier, die de gemeente Wymbritseradeel vertegenwoor digde, welkom heten. In zijn feesttoespraak memoreerde de heer De Boer een aantal zaken waarmee „Dorpsbelang” zich in de voorbije halve eeuw bezig gehouden heeft. Eén van de eerste dingen was het stoppen van de tram die via Nijland van Sneek naar Bolsward (en verder) reed, verder de aanleg van de waterleiding (dit speelde in 1937), het instellen van een noodkeuken in Nijland in 1945, waarbij men met moeite een aantal aardappelschillers (-sters) kon vinden. Lu mes A. ae rsoer te wuuubenu en i. vein Houten te Idskenhuizen, leerlingen van Modevakschool Krijtenburg, dir. T. Zwaagstra-van Dijk te Sneek. f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1