Drs. J. Mooij: Is er maatschappelijke gelijkheid? 3 ift IJLST snekerWoerier KIXUWS-8M ADV«KTSMTIX&LAD^ ^VOOB SN8KK SN OM8TMUN Eerste uitvoering „Rhythm Stars” TREKPLEISTER VOOR GAASTERLAND’ en w f Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL H. SPOELSTRA WERD ERELID z a. 8 ■t Sportauto vliegt op vrachtwagen H Mr. A. van der Werf: TELEVISIE VERBRAND Vrijdag bij Folsgare NOORDELIJK SPORTCENTRUM BRANDWEER IN SNEEK WAS IN 1971 VAAK OP PAD J. JONKERS NIEUWE FRACTIEVOORZITTER P.v.d.A. SNEEK ..Het tekort aan lichaamsbeweging, daar willen we wat aan doen. We proberen in de toekomst gezondheid te verkopen, in die richting gaan we werken” zei de heer S. Holkema, één van de initiatiefnemers en promotors van het plan ..Wyldemerk” (tussen Rijs en Kippenburg), donderdagmiddag op een pers conferentie in Hotel Gaasterland te Rijs. USNEEKER NIEUWSBLAD 7 en de Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 'Sé p Wl SNEEKER NIEUWSBLAD Gezondheidsverkoop in de ,Wyldemerk I wij allemaal acht Verschijnt: maandags en donderdags „Krijgt Balk te zijner tijd niet een wa terzuiveringsinstallatie, dan zullen we in dit centrum zo nodig daarin zelf voorzien,” aldus nogmaals de heer Hol- kema, die hierbij nog opmerkte, dat de Tot slot van de avond riep presenta tor Joop Doevendans alle medewerken den nog eens op het toneel, waarna zij re verhoudingen. Zin vol lijkt de onge lijkheid die bestaat op grond van ver schil in prestatie. Het is nog niet zo ver dat de voldoening in het leveren van die prestatie de hogere beloning er voor overbodig maakt, zo besloot drs. Mooy. MAANDAG 14 FEBRUARI 1972 127ste JAARGANG No. 13 ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o De heer S. Holkema zei over dit plan, dat op de terreinen van het voormalige kamp voor Mohammedaanse ambonne- zen (waar de tweede moskee van Ne derland stond) zal komen, dat het de hele winter door gebruikt zal worden. „In ’t project zal men steeds de socia le en economische peilers kunnen ont dekken,” beweerde hij. De heer Holke ma zei voorts, dat de stichting „niet wenst mee te werken aan plannen, waar jaarlijks tonnen bij moeten. Maar het heeft in deze opzet mogelijkheden rendabel te zijn, zonder dat voor sub sidie bij de overheid behoeft te worden aangeklopt. Dat is uniek,” wist de heer Holkema. Gedurende deze 2 jaar zullen ongeveer 120 mensen werkgelegenheid hebben. Eenmaal van start gegaan hebben zo’n 25 mensen in „Wyldemerk” een brood winning, terwijl er voorts nog zeker een „seizoenwerkgelegenheid” zal be staan. Dit, zoals de heer Sikkema ver der zei, ook als trekpleister voor Gaas terland bedoelde, project zal bestaan de bedrijven een extra dimensie geven. „Voor de middenstand zal het een be hoorlijke injectie en stimulans zijn. Het klinkt allemaal erg onbaatzuchtig. Wel- - --W..1J-1. njet met OPPEPPERTJE „We hebben gemeend een plan te ma ken, toegespitst op activiteit, gezien de grote armoede op gebied van lichaams beweging”, aldus de heer Sikkema, die meende, dat het voor het hele gebied (ook voor de gasten) een stimulans zal inhouden, dit Recreatie-, Sport- en vormingscentrum. „We willen meehel pen dè sportaccommodatie in de Zuid westhoek, waar op dit gebied een stag- natiebestaat, te vergroten, een oppep- pertje geven”. Naar wij vernamen hoopt men „Wyldemerk” omstreeks april 1974 te kunnen openen. Daarvoor is nodig, dat er allereerst een aantal vergunnin gen, van zowel gemeente, G.S. als eco nomische zaken los komen, en verder dat de bouw naar wens (men trekt hiervoor 2 jaar uit) verloopt. Dit is echter nog maar één van de motiveringen, die de Stichting (in oprich ting) Wyldemerk heeft om tot een verantwoorde accommodatie in Frieslands zuidwesthoek op het gebied van de actieve recreatie in Nederland te komen. Zij wil namelijk ook: een bijdrage leveren in de werkgelegenheid; het be drijfsleven en de sportorganisaties de mogelijkheid bieden vorming te geven aan haar kader en medewerkers en deze regio voorzien van een kwalitatief goede accommodatie, die ook gebruikt zal worden door gasten van de overige seizoenrecreatiebedrijven. Naar aanleiding van een artikel van professor dr. J. M. M. de Valk, hoog leraar aan de Nederlandse Economi sche Hogeschool te Rotterdam, hield drs. J. Mooy, leraar aan de Rijksscho- lengemeenschap in Sneek voor de ge meenschap Sneek van het Humanistisch Verbond zondag een referaat getiteld: Maatschappelijke gelijkheid. 0KW..I Hint, WtHIllllHUtll UW,»».: Deze avond werd door amateurs ver zorgd en eigenlijk kan men spreken van een duik in het verleden, om het mo dewoord „Jeugdsentiment” niet te ge bruiken. Wat was namelijk het geval? Speciaal voor deze avond waren de ar- tisten die zo’n twaalf jaar geleden in ’t cabaret „Showparade” triomfen vier den weer aan het repeteren geslagen. De buikjes waren wat meer zichtbaar, de haardracht was iets moderner, maar voor het overige ademde het de sfeer uit de vijftiger jaren, met een snelte kenaar, de Hawaii-muziek en de mop pen, waarin de sex nog niet om de hoek kwam kijken. Als eersten kwamen de leden van het korps aan bod. Tijdens het openings nummer kwamen de majorettes ach ter uit de zaal opgemarcheerd en bo den het publiek bloemen aan. Zij ble ven echter maar kort op het podium want de ruimte was te klein om goe de echte majoretten-show-nummers uit te voeren. De nadruk lag deze avond ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. eerste brieven („onzerzijds”) al aan de desbetreffende instanties verzonden zijn. Hij zei verder, in antwoord op een vraag dat ’t wel de bedoeling is dat er sauna- en massagemogelijkheden zul len komen. „Gedacht wordt aan alle accommodatie, die kernploegen even tueel nodig hebben.” Mr. A. v.d. Werf, die als jurist en als man op de hoogte is met diverse sportorganisaties, in het bestuur zitting heeft, vertelde, dat hij Wyldemerk ziet als een soort Noorde lijk sportcentrum.” Niet vergelijkbaar als dat in Zeist, maar wel in die rich ting.” Op deze ook door het voltallige colle ge van b. en w. van Gaasterland en secretaris K. A. de Groot bijgewoon de persconferentie kenschetste de heer K. Sikkema, verder met de heren Hol kema, H. Postma, Sneek, mr. A. van der Werf, Sneek, O. Th. Schuurmans, Sneek en K. Moedt deel uitmakend van het voorlopige stichtingsbestuur, het plan op meerdere manieren als uniek. Allereerst qua investering (22 miljoen) en oppervlakte (75 hectare). Wat betreft de opzet is er, volgens de heer Sikkema geen plan in Nederland, dat zich hiermee kan meten. In Duits land is een project, wat in omvang met „Wyldemerk” overeenstemt, maar ver der zal men er in geheel Europa niet zo eentje kunnen aantreffen. Marx ziet vooral het verschil in bezit als oorzaak voor de ongelijkheid. In onze tijd blijkt het vooral het verschil in macht te zijn dat verantwoordelijk gesteld moet worden voor maatschap pelijke verschillen. De natuur van de mens is ook wel eens aangezien als oorzaak. Deze bron van ongelijkheid Het teniet gaan van de feodale maat schappij door de opkomst van indus trie en verstedelijking in het laatst van de 18de eeuw heeft de maatschap pelijke betekenis van de adel verloren doen gaan. Een nieuwe groep komt op: de bourgeoisie, niet als stand maar als klasse. Daar tegenovei’ komt dan het proletariaat te staan. Deze groe pen zijn niet meer zo exclusief als de standen uit de middeleeuwen. Voor het eerst hield het Tamboer, Ly ra- en Majorettenkorps ’Rhythm Stars’ in Amicitia haar jaarlijkse uitvoering. Dat gebeurde vrijdagavond en de zaal was flink gevuld. Dat voor het eerst is niet zo vreemd wanneer men zich bedenkt dat „Rhythm Stars” zich op 1 januari van dit jaar „afscheidde” van de moedervereniging TGP. En de ze eerste keer leverde meteen het eerste erelid op. Deze onderscheiding viel de heer H. Spoelstra te beurt, de man die zich vele jaren heeft ingespan nen voor het wel en wee van het korps en die het van het begin af aan heeft meegemaakt. Dat vertelde de voorzit ter van „Rhythm Stars” de heer J. Ta- lens in zijn openingswoord tenminste. Zaterdagmiddag om kwart over 2 ont stond in de woning van de heer Van der Schaaf aan de Salverdastraat een binnenbrandje. Oorzaak hiervan was kortsluiting in de meterkast. Als gevolg van het brandje, dat met eigen mid delen tot staan kon worden gebracht, werd het televisietoestel totaal ver nield. CONCOURS APELDOORN Het programma voor de pauze werd volgemaakt met het optreden van de door de voorzitter van „Rhythm Stars” rr '““L j x heer Taiens bedankt werden voor hun belangeloze medewerking, welke dankwoorden vergezeld gingen van een voor de leidster van het po, oftewel Ap Roosenstein zijn kunnen Majorettenkorps, mevrouw Bakker, en De brandweer in Sneek is vorig jaar in totaal 94 keer uitgerukt om bran den te bestrijden en om hulp te ver lenen Dit werd vrijdagavond in res taurant „Piso” medegedeeld door de commandant, dhr. W. Slob. De brand weer lieden hadden daar namelijk een gezellige avond, waarbij Kees Silvius aan de piano het muzikale gedeelte verzorgde en Bertus Poiesz de leiding had van het kienen. De Sneker brandweer is 47 keer uit gerukt om branden in Sneek te bestrij den, 15 keer werd hulp verleend bij het leegpompen van kelders en dergelijke, er werden twaalf oefeningen gehou den, vijftien keer was de brandweer in Wymbritseradeel in actie en vijf keer werd hulp verleend met de technische ongevallenwagen. Er werd op deze avond afscheid genomen van de heer J. Hemaamt, die 23 jaar dienst ge daan heeft bij de brandweer, maar die nu om gezondheidsredenen voor zijn functie moest bedanken. Hij kreeg van burgemeester B. van Haersma Buma, die de gehele avond aanwezig was, een cadeau. ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per hal] jaar (bij vooruitbetalingI Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling} 500.000 BEZOEKERS Hij zag wel aantrekkingskracht op de randstad Holland in dit plan dat aan weerskanten van de Van Swinderen- vaart geprojecteerd is. (Deze vaart vormt een verbinding tussen het Slo- termeer en de Fluessen, en is voor klei ne pleziervaartuigen te gebruiken). „Als het plein bij Emmeloord klaar en de situatie bij Muiderberg verbeterd zijn, is het vijf kwartier rijden.” Hoe zit het met de scholen; zullen die ook gebruik kunnen maken van het cen trum? De heer Holkema: We zouden als stichting teleurgesteld zijn wanneer scholen niet van het zwembad en de gebouwen gebruik zouden maken. Het verwachte of gehoopte aantal bezoekers jaarlijks bleek een erg moeilijke zaak. „Het cijfer 500.000 is wel genoemd, hierbij zitten dan de schoolzwemmers,” aldus de heer Holkema, die het „sei- zoengebeuren” op 110 dagen minimaal hield. Het gemiddelde dagbezoek gerekend naar 180 seizoendagen schatte hij op 1.500 a 2.000. „We hebben niet de indruk dat de regio overstroomd zal worden.” Het samenstel van de N.V. Internatio naal Transportmij. Pax uit Leeuwar den werd door een eveneens uit de richting Bols ward komende witte Volks wagen gevolgd. De bestuurder(ster) hiervan merkte de vrachtwagen wel tijdig op en reed er normaal aan de rechterkant langs. De kleuterleidster zag in de Renault sportwagen het sa menstel eerst toen zij op enkele meters ervan gekomen was. Zij kon nog net het stuur naar links omgooien, waar door zij slechts aan haar lip, hoofd en hand lichte verwondingen opliep. Met de door haar bestuurde sportauto liep het minder goed af: deze raakte total loss. Aan de vrachtwagen van Pax ontstond lichte schade aan het achter- spatbord. De Nijlander chauffeur was op weg naar huis. Vrijdagavond om kwart over vloog de 22-jarige kleuterleidster S. R. uit Heerenveen ter hoogte van het monument bij Folsgare op rijksweg 43 achterop een trekker met aanhang, bestuurd door de chauffeur Anton Huitema uit Njjland. De 37-ja- rige Huitema reed bij de afslag naar Tjalhuizum voorgesorteerd met een snelheid van ongeveer 8 km. De middeleeuwse feodale maatschap pij kende sterke standentegenstellin gen. Men werd in een bepaalde maatschap pelijke stand geboren en bleef daar meestal zijn hele leven in. Een uitzon dering vormde de geestelijke stand die steeds vanhit de andere standen moest worden aangevuld. De standen waren door God gewild. Nog in de 16de eeuw wordt in een verhaal melding gemaakt dat bij overstromingsslachtoffers God zich tevreden gesteld heeft met dienst knechten en de meesters gespaard heeft. In onze dagen bespeuren we het tegenovergestelde: „Hij is een jood” wordt licht opgevat als discriminatie, aldus drs. Mooij. Dit is een gevolg van de afspraak die bij de PvdA-afdeling is gemaakt, dat raadsleden niet langer dan drie perio den van vier jaar zitting mogen heb ben. De heer Van Dijk is aan zijn laat ste periode bezig, want hij heeft nu bij na tien jaar zitting in de raad van Sneek. Als fractievoorzitter heeft men een zekere aanloopperiode noejig en mede hierdoor heeft de fractie beslo- tn de heer Jonkers tot voorzitter van de fractie te benoemen, waardoor hij nog ruim 2 jaar gebruik kan maken van de adviezen en medewerking van dhr. Van Dijk, die al lange tijd met het voorzittersbijltje hakt, in de goede zin van het woord dan. Het is niet onmo gelijk dat bij de volgende raadsverkie zingen in 1974 de heer Jonkers lijstaanvoerder van de PvdA in Sneek wordt. Geruchten als zou de heer W. van Dijk, fractievoorzitter van de PvdA in de gemeenteraad van Sneek, de raad verlaten, zijn onjuist. Wel treedt met ingang van morgen, dan wordt de be groting 1972 van de gemeente Sneek behandeld, de heer Jonkers als frac tievoorzitter op. De heer Van Dijk blijft lid van de raad. houdt in dat er een fundamentele on gelijkheid zou bestaan tussen de ver schillende rassen, een gedachte die nu niet meer wordt aangehangen. Het hier genoemde verschil in macht wordt opgeroepen door de arbeidsver deling in de maatschappij. Het is nu eenmaal noodzakelijk mensen met grote begaafdheid en organisatietalenten als een elite (in de goede zin van het woord) op bepaalde plaatsen te hebben. De Tocqueville heeft in de vorige eeuw zijn bezorgdheid uitgesproken dat gro tere gelijkheid ten koste gaat van de vrijheid. Zijn woorden zouden kunnen gelden voor de sociale maatregelen in de huidige verzorgingsstaat: tot en met uitgestippeld nemen ze elk risico voor de burger weg. Als die zich nu maar houdt aan de voorschriften en maatre gelen, zo zei de heer Mooy. In de politiek is de emancipatie maar langzaam gegaan. Eind 18de eeuw wor den in Nederland joden en katholieken langzamerhand voor vol aangezien. Ondanks hooggestemde uitlatingen in de Amerikaanse Decletarion of Inde pendence en de Franse Déclaration des droits de l’homme et du citoyen komt algemeen kiesrecht eerst in onze eeuw. Pas in de 19de eeuw wordt dé slaver nij opgeheven. In onze tijd zijn de verschillen minder geworden: proletariërs werden arbei ders en arbeiders beginnen de midden stand te naderen. Uiterlijk is de onge lijkheid ook aan het verdwijnen: stan- denkleding bestaat niet meer (hoogstens vindt men er nog iets van terug in de folklore). Titulatuur verdwijnt (sedert het kabinet-Biesheuvel is de titel excel lentie vervallen). Ongelijkheid in inko men wordt door de fiscus af geremd. Dit alles dank zij het toenemend.? de mocratische bewustzijn. De meest op de voorgrond tredende problemen in zake ongelijkheid zijn nu wel: de on gelijke inkomensverdeling en autoritai- Burgemeester H. L. Sixma baron van Heemstra van Gaasterland zei te menen, dat dit plan plannen in omlig- i gende gemeenten (Lemmer kwam hier bij ter sprake) niet in de weg zal staan. „Omdat het qua aanpak uniek is in geheel Nederland,” vulde de heer Sikkema aan. Over de rentabiliteit van Wyldemerk zei de heer Moedt, die algemeen procuratiehouder van de Friesland Bank is, dat de exploitatie kostenbedekkend zal kunnen gebeu ren. „Daarom heeft de Friesland Bank dit plan willen financieren.” De verdeling van garanties zal afhangen van berichten van het ministerie van economische zaken. heel sterk op de muziek. Onder lei- de maal een optreden mochten verzor- ding van instructeur Hans Bergijk gen en terecht omdat de avond om hen werden vele nummers uitgevoerd. In ging. Zij speelden in deze finale het een aantal nummers werden de Lyra’s nummer dat door de jury bij de con- ingeschakeld om de melodie te verzor- coursen het hoogst gehonoreerd werd, gen, voor de rest waren het allemaal „Rio Grande”, en het verplichte num- specifiek tamboer-nummers waarbij de mer voor de strijd om het Nederlands snelle nummers veel indruk op het pu- kampioenschap in Apeldoorn, „Triomf bliek maakten. door ritmiek III”, van S. Egberts. nu, wij proberen Wyldemerk verlies te laten draaien. Als er wat te verdienen valt, zal dit ten goede van het project komen.” „Waarom zouden we moeten wach ten op plannen, die gerealiseerd zouden willen zien. Wij hebben gezegd: Laten we met hulp van anderen zelf iets maken.” De voorzitter van de conferentie haalde een citaat van commissaris mr. H. Rijpstra (We moeten in Friesland primair constructief meedenken in plaats van altijd maar jammeren en kankeren) hierbij aan. „Buiten Fries land ziet men deze provincie als goed investerings- en beleggingsgebied. Nu, dat keuren wij beslist niet af. Wij zijn dankbaar voor steun en hulp, die we ondervonden hebben. Daarom heb ben we ook gedacht deze samenwer king in een stichting te bundelen. De stichting (de meest democratische vorm) is er vanuit gegaan dat men sen er op zo groot mogelijke manier in betrokken zullen worden. Om dit te bevorderen zijn erin 2 plaatsen voor vertegenwoordigers van provincie of gemeente open gelaten.” REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779, D. Jellema, redakteur. FOTOREDAKT1E: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 Hawaii-groep bestaande uit de gebroe ders Gerard, Herman en Joop Jansen, Cor Tamminga en zijn echtgenote Di- nie. Daarnaast kwam sneltekenaar Ap- bloemetje vertonen. De Snitser Ungetiders brach- voor de overige vrouwelijke medewerk ten de aanwezigen met hun boerenka- sters. Aan de avond kwam een einde pel in een uitstekende stemming. op de die Seth Gaaikema aangaf Na de pauze het tweede optreden van in zijn oudejaarsprogramma „Nooit alle medewerkenden. De „Rhythm meer doen”, wat we beslist niet voor Stars” waren de enigen die voor de der- dit soort avonden willen laten gelden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1