HET concert van het jaar I Mevrouw Den Duik: Bijna alle gebruikers zijn gevoelsmensen Advendo’ .protesteert tegen subsidievoorstel van b. en w. hs LANDBOUWVOORLICHTER BEETSTRA IN „HEECHHÜS" (HEEG) GEHULDIGD en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en - WEEKEND OVER DRUGS IN IJLST 1 A I 1 1 „EDOZA” EN MARCO BAKKER IN MARTINIKERK: r MAANDAG 21 FEBRUARI 1972 127 ste JAARGANG No. 15 Dft blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o 1 Twee auto’s in Tjalhuizum zwaar beschadigd >TO<M en de W Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD en de I Fr. ■•Jf, mogen zo ver- ouderdomsverschijn- de ruil- Verschijnt: maandags en donderdags ■-/. M J-1 van het jaarlijkse grote concert interkerkelijke mannenkoor Edoza met z’n 94 zangers vrijdag j.l. in h. B. en w. van Sneek zeggen in een voor stel tot de raad dat „Advendo” eén be langrijke en bijzonder nuttige plaats inneemt in de Sneker gemeenschap. Bij verschillende gelegenheden treedt Zowel het re- Openheid tussen ouders en kind is een heel gevoelige kwestie. De opvoeding van meisjes en vrouwen is de bron van alles omdat zij kinderen vóórtbren gen. Een kind is een ziel die zich in vlees kleedt. Bijna alle druggebruikers zijn gevoelsmensen, géén denkers, al dus mevrouw Den Duik. Het is begrij pelijk dat in de diskussie verschillen de vragen werden gesteld; soms scherp maar dat bracht de materie dan ook mee! „Drukte over drugs” dat was het the-I ma waarvoor zestien jongeren uit Bir- daard, Hollum, Steggerda en Dokkum naar Ijlst waren gekomen, waar ze in de „Skoender” werden verwelkomd door de gespreksleidster Wyp Brink, bijgestaan door Gerrit v.d. Sar. Het geheel werd georganiseerd door het provinciaal gereformeerd centrum, het Christelijk jongerenverbond en de Pro vinciaal Hervormde Jeugdraad. Met ernst en enthousiasme is men te werk gegaan. Alles weergeven zou een te lang verhaal vormen; samengevat: het probleem is er! Waarom gebruikt] men drugs? Is het wel zo echt plezie rig? Wat doen we er aan? Hoe gaat de toekomst er uit zien, denkend aan de werkloosheid en de vrije tijd. Sti muleert dat het druggebruik? Wordt de voortplanting er door beïnvloed? Is ge nezing mogeljjk en zo ja, en hoe? Heb ben de ouders er mede-schuld aan? Het hoofd van de Rijks Landbouwvoor- lichtingsdienst in Friesland, ir. G. Veld huizen uit Leeuwarden, overhandigt de jubilerende landbouwvoorlichter S. Beet- stra de enveloppe met inhoud. (Foto Studio Ger Dijs) het korps in het openbaar op. in binnen- als buitenland pleegt Sneek op verdienstelijke wijze te presenteren, aldus b. en w. Het college is dan ook van mening dat er aanleiding bestaat het verzoek in gunstige overweging te nemen. Met de Culturele Raad zijn b. en w. van me- Gisteravond zijn om tien uur in het dorp Tjalhuizum twee personenauto’s zwaar beschadigd geraakt. De 21-jari- ge Sneker automobilist J. V. week om nog onbekend gebleven oorzaak plotse ling nabr linkst uit, waarbij de auto van de heer M. Blauw (49) uit Sneek raakte. Bij zijn uitwijkmanoeuvre kwam de heer Blauw met zijn auto in de berm terecht. De grote 1-- jaar in Grouw over hetzelfde onder- de instanties doen besluiten een herha-| één ziekte bij hen dat is: gebrek aan ling er van t_- - uitstek geschikte gesprekleidster ver telde de deelnemers(sters) dat de eer ste avond tot doel had zuiver informa tief te zijn, om eigen mening over drugs te geven, om van elkander méér aan de weet te komen en zo zelf een standpunt te b’epalen. Daarvoor wer-] den ze in vier groepjes verdeeld, kre gen ze kranten en tijdschriften uitge deeld om daaruit te knippen wat naar hun mening dienstig was, om die dan op coulages te plakken waaruit hun gedachtengang over drugs moest blij ken. Spannend voor de organisatoren is het eveneens geweest. Marco Bakker meld de een dag van te voren dat hij een stemaandoening had en waarschijnlijk niet kon komen. Eerst twee uren voor dat het concert zou beginnen wist men dat hij, gelukkig, wel zou komen en het programma niet behoefte te wor den gewijzigd. Dat verklaart dan te vens dat in het zo bekende slotnummer „The Holy City” van Adams voor so list en koor, de stem van Marco Bak ker niet boven het koor uit kon ko men en een herhaling van dit werk he- i laas, maar volkomen begrijpelijk, niet kon doorgaan. Het was gewoonweg een feestelijke avond. Heel veel mensen, heel veel mooie verlichting, zelfs heel veel warm te en vanaf het begin veel spontaan applaus. Dirk Donker opende het con cert met een „serieus” orgelwerk van Bach, de praeludium en fuga in G, waarmee we in de juiste luisterstem- ming werden gebracht. Het koor be gon zijn gevarieerd programma met de I psalmen 105 en 124, mooi strak en gezongen in de bewerking Dirk Donker. Mogelijk hadden er de coupletten kunnen zijn? de“aria „Mache dich, mein Herze, rein” uit Bach’s Matthaus Passion. On- ondanks" dat Foïkert Binnema ban dit werk toch "onrecht aangedaan. De ze prachtige aria is geschreven voor instrumentale begeleiding van oboe i con tinuo en het klonk maar magertjes zo met pianobegeleiding. Volgende keer óf de juiste begeleiding er bij of een zodanig stuk kiezen wat geen begelei- dingsconcessies oplevert. pe doorzichtige en daardoor zo moei lijke a capella werken (koor alleen zonder begeleiding) van Palestrina en Vittoria vereisen veel van koor en di rigent en werden vrij zuiver gezongen. Hier en daar iets minder grote dyna mische verschülen, of misschien moe- I ten we zeggen iets minder enthousiast de forse delen inzetten, zou de inter pretatie ten goede komen. De charmante air en gavotte voor or gel van de Engelse componist Samuel Wesley (zo rond 1800) zorgde voor een prettige afwisseling tussen de vocale delen. I De negro spiritual „Go tell it on the mountain” en „poor lonesome cow- j boy” .werden xnet de juiste ritmische Vele „pupillen” van landbouwvoorlichter S. Beetstra uit IJlst kwamen hem en zijn gezin vrijdagmiddag in het dorpshuis „It Heechhüs” in Heeg felicite ren met het feit dat hij 25 jaar lang werkzaam geweest is bij de Landbouw- vogrlichtingsdienst. Als voorlichter was hij vijfentwintig jaar werkzaam, maar niet als rijksambtenaar. Sinds kort namelijk, zo vertelde ir. G. Velt huizen, hoofd van de Rijks Landbouwvoorlichtingsdienst in de provincie Friesland, mag men de jaren die men in militaire dienst doorbrengt ook tot de rijksdienstjaren rekenen. In vergelijking tot de voorlichtingsdienst is de heer Beetstra nog een jonge man, trekt men de vergelijking door tot het be staan van de landbouw dan is hij nog maar een baby. Maar men moet de voor- i lichtingsdienst niet als een grijsaard beschouwen, want dan krijgen de land bouw en zijn voorlichtingsdienst misschien nog last van c- selen. bestuur vindt dat het gemeentebestuur van Sneek hier wel erg schriel op treedt ten opzichte van „Advendo”. Die renteloze lening van 4000,af te lossen in vijf jaarlijkse termijnen, be-| tekent in feite een rentederving van on geveer 160,per jaar (omgerekend naar een rentevoet van 8 procent). En dit bedrag vindt het bestuur van „Ad vendo” eigenlijk maar een fooi, als men I markant weet dat er door deze vereniging zelf van d.... - - reeds 27.000.- is bijeengebracht en iets meer dynamische verschillen tus- m» door B.kk.r veel doet om de kosten zoveel moge- zong alg eerste werk van zijn optreden lijk te drukken. de aria „Mache dich, mein Herze, rein” uit Bach’s Matthaus Passion. On- Dit voorstel komt op dinsdag 29 fe- danks dat aria fraai werd gezongen bruari in de dan te houden raadsver- en ondanks dat Folkert Binnema han- gadering aan de orde. „Advendo” zal dig de lastige pianopartij speelde werd gaueiuig aaii dit werk toch onrecht aangedaan. De- aan het begin van deze vergadenn., prachtige aria is geschreven voor „protesteren” tegen dit voorstel door I een instrumentale begeleiding van on de Markstraat een „proeve van be- da caccia (jachthobo), strijkers en kwaamheid” af te leggen. ning dat er voor een schenking (van ding is en dat het gevraagde bedrag van 4000,— in zijn geheel in de vorm van een renteloos voorschot dient te 1500,—) in dit geval minder aanlei- worden verleend. Die 4000,dient te worden afgelost in vijf jaarlijkse ter mijnen van f 800,—, de eerste termijn op 31 december van dit jaar. NIET TEVREDEN Het bestuur van „Advendo” is over dit voorstel niet tevreden. Het zegt dat een bijdrage ineens van 1500,— op een totale omzet van het korps van 98.000 per jaar maar een klein bedrag is. Te meer omdat aan een beroepstoneelge zelschap als „Tryater” prompt een subsidie van f 5000,— is verleend en ook het Frysk Orkest een groot bedrag aan subsidie krijgt. Uiteraard gunt „Advendo” deze bedragen graag aan Tryater en Frysk Orkest, maar het De beantwoording van deze vragen werd zaterdagmorgen duidelijk door de gesprekleidster gegeven. Zaterdag middag was mevr. Den Duik aanwe zig, die vertelde over haar werk in het opvangcentrum voor verslaafden „tot den bron”. Zes druggebruikers waren met haar meegekomen om iets van hun ervarin gen te vertellen. Mevrouw Den Duik - een bestudeerde vrouw en een gewiek ste spreekster - zei dat degenen die daar komen „tot den bron” maar zó mogen komen, maar ze blijven vrij, ze mogen zo weglopen. Meestal zijn de druggebruikers zeer kreatief van aan leg. Zo luidde de omslag van het programma een uitverkochte Martinikerk gaf. Het was met recht het concert van het jaar. Al wie wel eens zijn gedachten over de cultuurpolitiek laat gaan wordt met groot respect vervuld wanneer een groep organisatoren het waar weet te maken om 1550 mensen van de beeldbuis weg te lokken naar een avond muziek en zang. Waren er meer plaatsen geweest zo waren er nog meer men sen gekomen, want reeds ruim van te voren moest men al melden dat de zaak uitverkocht was. Het bestuur van de Tamboer-, Trom petter- en Pijperkopsen „Advendo” heeft zich tot het gemeentebestuur van Sneek gewend om toekenning van een renteloos voorschot van 2500, en een bijdrage ineens van 1500,— uit de gemeentekas voor de aanschaffing van een nieuw instrumentarium. tenaar tussen de boeren”, aldus de voorlichter, „maar een boer tussen de ambtenaren.” Zijn meest markante uitspraak in zijn dankwoord was wel: „Ik heb de indruk dat de ambtenaren van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk meer belangstelling heb ben voor dit gebied dan hun collegas’ van Landbouw.” De groei in de landbouw, aldus de heer Velthuizen, gaat gestaag. In de laatste 25 jaar is er veel veranderd. Beschouwt men de landbouw als een boom, dan is de kruin in de kwart eeuw na de oorlog minder egaal en regelmatig ge worden. Als gevolg van deze verande ringen is de taak van de dienst ook veranderd. Toen Beetstra in zn rayon, Wymbritseradeel-zuid, kwam te wer ken, werd vooral op de technische on derdelen gelet; momenteel kijkt men naar het hele raderwerk, dat de klok van het bedrijf soepel moet laten ver lopen. Het bedrijf moet een goed so- ciaal-economisch inkomen garanderen. Beetstra is, zo concludeerde het hoofd van de voorlichtingsdienst in Friesland door de jaren een vertrouwensfiguur geworden met een goed klankbord bij de verschillende organisaties. De heer H. Vogelzang, hoofd van de voorlichtingsdienst in Sneek en chef van de heer Beetstra, vertelde het één en ander over de zaken die de heer Beetstra in dé loop der jaren hadden beziggehouden. Hij was vanuit Utrecht naar Sneek gehaald en had daar met groot succes de onkruidbestrijding ter hand genomen. Al gauw bleek dat de heer Beetstra bijzonder praktisch was ingesteld. En hij bleek niet bang te zijn om zelf ook eens de handen uit de mouwen te steken. Namens de collega’s kwam de heer D. Posthuma met een aantal cadeaus op de proppen. Hij haalde herinneringen op uit de samenwerking met de heer Beetstra, die zo merkte hij op, altijd een praktisch antwoord wist op een theoretisch probleem. NIET ALLEEN VOORLICHTER cadans gezongen. Dat de tekst van het laatstgenoemde lied een ware senti mentele smartlap is, doet gelukkig geen afbreuk aan de fijne bewerking van Rudolf Karsemeyer. Heel geslaagd klonk „swing low, sweet chariot” ge zongen door Marco Bakker samen met het koor. Hierna zong de grote zanger twee negro spirituals, voortreffelijk begeleid door Folkert Binnema aan de piano. Prachtig klonk zijn sonore ba riton voor de aandachtig luisterende menigte, de tekst duidelijk verstaan baar voor iedereen. Dat het koor ook de operastijl aankan bewees het wel met het Matrozenkoor van Richard Wagner. We zouden graag meer in de ze stijl willen horen, misschien met or kestbegeleiding? Uitstekend sloot hier bij aan de overbekende melodieën „Ach ich hab’ sie ja nur” en „Auf der Hei de blüh’n die letzten Rosen”. Het ge zegde „het oog wil ook wat” is goed tot Marco Bakker doorgedrongen. Hij draaide zijn knappe kop in alle wind richtingen zodat we hem allemaal van alle kanten goed hebben kunnen bekij ken. Fris, licht en fijn van tempo klonken de Friese liederen „Waldsang” en „It feintsje fan Menaem” in de bijzondere leuke toonzetting van onze stadgenoot Jelle Nauta. Het noodde uit tot mee zingen maar dat doen we (helaas) toch nog maar niet. Pet af voor het koor lid, de tenor Cor Bootsma die naast een grootheid als Marco Bakker de moed heeft in het laatstgenoemde werk te soliëren en het voortreffelijk Als intermezzo het orgelwerk „Nup tial postlude” van de Franse compo nist Alexandre Guilmant wat iemand vanuit het publiek de verzuchting deed slaken „dat middendeel, dat was het mooiste!” Opvallend mooi kleurde de orgelregistratie met de koorklank in de laatste drie gezangen door Dirk Donker voor koor en orgel bewerkt. Het slotnummer „The Holy City” ver meldden wij reeds hierboven. Eindimpressie: Marco Bakker: „goe de wijn behoeft geen krans!” Koor en dirigent Wybren Valkema: het enthou siasme straalt eraf! Dirk Donker en Folkert Binnema: goede geroutineer de musici. Last but not least: er werd fijn op tijd begonnen, het programma ver liep in een vlot tempo zonder één en kele stoornis, de kerk was méér dan vol. Zo bezien, met recht het concert van het jaar. Voor de organisatoren, mijn compliment! V .cL.Lz.~xx. groei in de landbouw, aldus de heer I sprak namens de standorganisaties jT- I kennen hem allemaal prima, niet alleen als de man die ons verteld hoe we iets kunnen verbeteren maar ook als de sportman die op de racefiéts bij ons aankomt, al is die dan de laatste jaren vaak vervangen door een auto. Organisaties en beroepsvoorlichters hebben elkaar nodig, daarom is de heer Beetstra altijd een graag geziene gast op vergaderingen, waar hij niet schroomt zijn mening te geven. Na mens de standorganisaties in Zuid- Wymbritseradeel bood hij de heer Beetstra een couvert met inhoud aan. Een verrassing voor de jubilaris was de aanwezigheid van de heer Lyckla- ma uit Surhuisterveen. Deze was vijf entwintig jaar geleden onderwijzer in Jutrijp-Hommerts en startte daar een landbouwcursus voor een aantal boe ren, waaruit de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting ontstond. Hij vertel de dat hij veel aan de heer Beetstra te danken heeft gehad en illustreerde dit met een aantal anekdotes. De laatste spreker was de voorzitter van de ver- eninging die deze receptie voor de heer Beetstra op touw had gezet, namelijk de heer A. Osinga uit Jutrijp. Hij noemde een aantal cijfers die voor het rayon van de heer Beetstra gelden, on der andere het aantal bedrijven, het stuks vee en de melkgift. Het bleek duidelijk dat ondanks het afnemen van het aantal bedrijven tussen 1960 en 1971 een voortgaande verbetering was opgetreden. Hij noemde de heer Beetstra ook als een van de gangmakers van de ruil verkaveling in zijn rayon. In zijn dankwoord trok de heer Beet stra een aantal parallelen en oefende irri+ipV uit. ..Ik ben een amb- UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4^33 b.g.g. 3779, L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKT1E: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: A Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. ondergaan verwantschap met oeroude tijd en wanen zich in verre landen, de een in Egypte de ander in Japan en een derde in India. ERVARINGEN Wat thuis niet kón dat mag bij ons. ’t Is heel erg zwaar en moeilijk om I er weer af te komen, maar ze helpen! elkander. Bijna iedere gebuiker wil er graag af, maar ’t slaagt niet. Del druggebruikers deden de volgende uit- I latingen: „Ik houd er van omdat het me die rust en stilte en ontspanning geeft die ik nergens anders vind”. „Ik heb het erg moeilijk gehad. M’n vader is aan de kanker gestorven en ik voel me daar schuldig aan en m’n vrien dinnetje waar ik veel van hield is aan heroïne overleden”. „Het is gewoon een hel geweest. Alles verdubbelt zich. De weg er heen is maar twee stappen, de weg terug is veel langer”. Me vrouw Den Duik: de druggebruikers f SNEEKER NIEUWSBLAD De groei in de landbouw, aldus de heer I sprak namens Velthuizen, gaat gestaag. In de laatste „We kennen l.~ iets kunnen EIGEN LEVEN De levensgrote vraag is: wat beweegt die jongens? Geen mens gebruikt een middel als hij gelukkig is. Wél als er angst is! De kardinale vraag is: waarom ben ik hier? Waar komen we vandaan en waar gaan we naar toe? Als je ze vraagt: waarom willen jullie belangstelling, die verledenI vuil zijn? Dan is het antwoord, omdat „„.7 over hetzelfde onder-1 jullie dan van ons afblijven en wij ons getoond, had bovengenoem- eigen leven kunnen leven. Er is maar :i te houden in IJlst. De bij liefde! uitstek geschikte gesprekleidster

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1