Hearing over stimuleringsobject: Voor een groot deel vraag-en-antwoordspel Tweede kamerlid Wisselink tijdens Politiek Trefpunt Kankerende gemeenten hebben wel wat aan zich zelf te wijten Pas naar uitbreiding bestaande campings wordt niet afgesneden snekerMkoerier van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en r Comité milieuzorg vergadert vanavond IJLST Angola-koffie-actie de li J „SUPERMARKT WORDT GEEN GEVAL VAN ALBERT HEIJN” „BLUE MOVIE” BLIJFT NOG IN AMICITIA WSNEEKER NIEUWSBLAD Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - f SNEEKER NIEUWSBLAD Wyldemerk: Geen haringen in een ton een grote DONDERDAG 24 FEBRUARI 1972 127ste JAARGANG No. 16 Verschijnt: maandags en donderdags Hoe het plan tot dit plan is ontstaan vertelde de voorzitter tijdens zjjn in leiding in de bomvolle zaal, waar minu- er nu met de autoped naar toe”, meen de hij, herinnerend aan de bezoekjes aan Emmeloord en Lemmer. „Als we deze accommodatie hier krijgen heb ben we ook geen kans meer op ruzies over het waar houden van sportdagen’. Symbolisch verschenen namens de 2830 sportbeoefenaars enkele gymnasten ten tonele. oplopen der bedrijvigheid: ....H. WISSELINK.... abortus legaliseren Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o De dinsdag in het gemeenschapshuis De Treemter te Balk gehouden hearing over het recreatie-, sport- en vormingscentrum „Wyldemerk” heeft een grote dosis onwetendheid over achtergronden en bedoelingen van dit object onder de Gaasterlandse bevolking getoond. De betogen, die de ruim dertig sprekers hielden, bevatten dan ook veelal een serie vragen, waarop de antwoorden de laatste weken uit de dag- en nieuwsbladen gepeurd hadden kunnen worden. „Is het allemaal niet te massaal, te groots opgezet” was vooral de tendens, die uit de voor een handmicrofoon gedane uitingen te beluisteren viel. Andries de Jong uit Balk stelde het aldus: We zitten hier in deze zaal als haringen in een ton. Hoe komt dat in Wyldemerk aanstonds? opbrengen?”, vroeg de duidelijk te gen het plan stemmende O. de Jong. Opnieuw de heer Sikkema: We zul len proberen dat Jan en alleman er kan komen. De sportverenigingen zullen de voorzieningen gebruiken tegen prijzen, die ze elders ook te genkomen. Wanneer er winst wordt gemaakt, zal dit in de prijzen te merken zijn, in positieve zin dan, en anders komt die ten goede aan nu al bestaande sportaccommoda ties. de zwaarste traf te geven. „Hiermee was de heer Gerrits het geheel eens: Men had bij de eerste veroordeling geen gratie moeten verlenen”. Ook hij toonde voor vrijlating te zijn „maar wie zijn wij om hierover te oor delen”. Dat het bos nu al vol zou zitten, be streed de voorzitter met klem. Sterker, volgens „opmetingen” zou het bezoek zelfs ontstellend laag zijn. De heer Hol- kema zette uiteen, waarom men niet als haringen in een ton zal zitten in Wyldemerk. Het cijfer 500.000 (het ge schatte aantal jaarlijkse bezoekers) zag hij als een geladen getal. In dit object, zo zei hij, heeft men 365 werk bare dagen iaarlijks. „We kunnen ons richten op minder validen, pensioenge- nieters en vakantiegangers. Goed, er komt wel een stroom mensen, maar, zo vervolgde hij, dat sil wol hwat óf- flakke. Der hoecht gjin fjouwerbaens- dy.k to kommen. Of tochten jou, dat wy der net oan tocht hienen. Kom nou, wy huppelje net oer ien nacht iis”. Dat deze nota eentje- is van korte-ter- mijn-planning verklaarde de heer Wis selink uit het feit, dat juist deze wer keloosheid de laatste tijd vlucht nam. „Eind 1971 zijn de inves teringen enorm tegengevallen, en van deze investeringen onder meer is de tal toehoorders de zaal al had verla ten. Vooral na de toespraak van de voorlopige stichtingsbestuur-voorzitter K. Sikkema was het vrijwel stil ge worden in de voordien nu en dan vrij rumoerige meute. Hij zei onder meer: Dit is geen plan van de Frieslandbank, neen, het gaat uit van een stichting, die geen winst maakt. En: er zullen straks in Friesland dingen door niet- Friezen gedaan worden, waarbij de 22 miljoen voor Wyldemerk een scheintje is. Uit dit overzicht van nog maar een deel van de zaal in het gemeenschapshuis De Treemter blijkt overduidelijk de grote belangstelling voor de hearing. De op deze foto van Ger Dijs afgedrukte 200 voor- en tegenstanders van „Wylde merk” kijken naar de voor in de zaal opgehangen tekeningen, waarvóór leden van het stichtingsbestuur, het college van b. en w. van Gaasterlamd, gemeen tesecretaris De Groot en notulist Visser hebben plaatsgenomen. Dezen werden voorafgegaan door een „echte” fakkeldrager, die de serie sportverenigingen door hen liet oplezen Verderop in de zaal werd tegelijkertijd een klaagzang over het Slotermeer aan geheven, ten teke van complete afkeu ring. Deze deed zich nog duidelijker opmerken, toen een vertegenwoordiger van de plaatselijke dorpsbelangen kwam zeggen, dat men in deze kringen voor 99 procent achter ’t plan staat, on der twee voorwaarden echter: Er moet een vertegenwoordiger uit de bevolking in het stichtingsbestuur komen, en er moeten redelijke tarieven in Wylde merk gehanteerd worden. Deze zekere heer Meursink zag Wyldemerk als een overlevingskans voor Gaasterland, en drong daarom met klem aan op reali sering ervan. De Nederlandse film „Blue Movie” wordt opnieuw voor een week gepro longeerd in Amicitia. Deze film draait nog tot en met woensdag a.s. uitge zonderd morgenavond (vrijdag), want dan verzorgt het Frysk Orkest een pro menadeconcert in het Amicitia thea ter. In de late voorstelling op zaterdagavond wordt de film „Vrouwen die elkaar be minnen” vertoond. Deze film gaat over een meisje van 19 jaar, dat nog maagd is en daar zo spoedig mogelijk van af wil raken. Het is haar lerares die haar vertrouwd maakt met de lesbische liefde. Een verhaal dat even opwindend als deerniswekkend is. Zondagmiddag draait de film „Alvarez Kelly” met Wiliam Holden en Richard Widmark in de hoofdrollen. Het ver haal speelt zich af aan het eind van de Amerikaanse burgeroorlog. Vanavond vergadert het Comité Mili euzorg Sneek opnieuw in de kleine raadzaal van het stadhuis. Op de agenda van deze vergadering, die om acht uur van start gaat, prjjken onder meer de onderwerpen Rode commis sie, Groene commissie en een gesprek met de heer T. H. Weening, mede werker van rijkswaterstaat. De heer Weening gaat, zo is de bedoeling, het hebben over ontginning in Friesland. De Rode commissie, die zich heeft gebogen over de vraag: Wat voor soorten milieuvervuiling zijn er nu ei genlijk allemaal?, zal vermoedelijk donderdag met een serie uitgangspun ten voor haar werk op tafel komen. De Groene commissie meent, dat men de natuur niet uit haar evenwicht moet halen, en vraagt zich daarbij dan ook af: Waarom moet in bijvoorbeeld nieuwe wijken al es glad gestreken worden? Waarom geen kronkelslootjes? Nu heeft de gemeente onlangs een ge bied aan de Groene Dijk ter beschik king van de Groene commissie ge steld. Deze commissie, die deze strook groen omgedoopt heeft in Heemtuin, is van mening, dat deze omgeving zich helemaal leent voor een dergelijke tuin, waar een natuurlijke begroei ing moet ontstaan; een begroeiing, die er thuishoort, zo vindt de groene com missie. Volgens ene mevrouw Van der Lin den gaan de winkeliers in het dorp kapot, als in Wyldemerk een su permarkt komt. Maar ook zij zweeg, toen de heer Sikkema hier op, antwoordde: Deze supermarkt doen we met elkaar; het wordt geen geval van Albert Heijn of zo. „Kan de gewone man de bungalowhuur BEGELEIDINGSCOMMISSIE Bij het „ethische” vraagstuk abortus moet, zo zei de heer Wisselink, de vraag naar de waarde van het leven voorop staan. Hij vindt het een kwaad, waarvoor hij legalisatie als redmiddel ziet. „De verantwoordelijkheid ligt niet alleen bij de ouders”, zei het CHU-ka- merlid, die voorstander is van een soort begeleidingsteam. Wanneer de ouders met dit team tot het plegen van abortus zouden besluiten, dan sta ik er achter. II: dacht, dat het goed was, die begeleiding, omdat de vrouw het in die situatie erg moeilijk heeft”. „Moeten we het probleem al niet voor de bevruchting inzien? Zetten we de vraag niet te ver terug?”, vroeg de heer Gerrits zich af. „Ik ben hard- stikke tegen abortus, dat weet u wel” zei hij tot de aanwezigen, van wie me vrouw R. van Hattem-Landman on middellijk reageerde met: maar u ver wacht ook geen kind, hé. Ze zette een groot vraagteken bij de begeleidings commissie. „Mensen die wel kinderen willen hebben worden toch ook niet begeleid?” Het voorlopig misschien laatste politiek trefpunt is op 13 maart. Welke D’66-er dan in ,,’t Singeltsje” de zaak inleidt stond nog niet vast. PARADEPAARDJE Oud-gemeenteraadslid van Gaasterland drs. J. Mulder had uit desbetreffende literatuur opgemaakt, dat verblijfs- en dagrecreanten „stringent” gescheiden moeten zijn. Nu, die komt er volgens de heer Holkema ook wel, die schei ding. Het plein moet men zien als mo gelijkheid tot het leggen van sociaal contact. Dat Wyldemerk het parade paardje van de gemeente wordt, wilde de burgemeester best onderkennen. „Maar dat is geen bezwaar, als het plan grote groepen mensen niet bena deelt”. De heer K. Moedt, procuratie houder van de Frieslandbank stelde, dat het niet in de bedoeling ligt de bank met dit plan in de weegschaal te zetten. „Maar het komt als stichting op je af. Slechts in beginsel hebben wij ons tot financiering bereid verklaard”. Andries de Jong, die met zijn uitlating een part van de zaal mee kreeg, meen de dat dit plan ruikt naar idealisme. Hij vond, met veel anderen, dat be staande campings meer gelegenheid moeten krijgen uit te breiden. Het naar zijn zeggen sobere gemeentebeleid op recreatie-gebied had hij ook hierbij willen aantreffen. Mevrouw Eyssen uit Oudemirdum was bang, dat met dit plan de pas naar uitbreiding van be staande campings in Gaasterland zou worden afgesneden. De voorzitter van deze bijeenkomst, burgemeester H. L. Sixma baron van Heemstra van Gaas terland hierop: We zullen proberen aanvragen van particulieren naar uit breiding van de campings te honore ren. Het moet volgens de normale pro cedure bekeken worden. Netjes gebundeld had de heer R. Wejj- ers uit Bakhuizen een aantal handteke ningen van zijn plaatsgenoten meege- bracnt. Namens het bestuur van de plaatseljjke feestcommissie bood hij dit versierde pakketje aan. Een ande re adhesie-betuiging aan 't plan kwam van de heer De Vreeze, ook Bakhuis ter, die het zwembad voor Gaasterland een hele verbetering noemde. „Als men geen auto of fiets heeft, kan men EEN SCHEINTJE „Een volksreferendum, aldus de voor zitter, komt in Nederland officieel niet voor. Doe je het wél, dan zou je de bevoegdheden van de gemeenteraad be slist te kort doen”. Het was al knap laat, toen de burgemeester van Gaas terland dit zei, en toen een groot aan- De Werkgroep voor de Vrede hier ter plaatse is van plan om de landelijke boycot-actie tegen Angolese koffie in Sneek te ondersteunen. Op het pro gramma staan o.a. de verkoop van koffie uit Tanzania op de markt, en een huis-aan-huis geldinzameling voor les boeken voor Angola, omstreeks me dio maart. Naast de koffie-actie is de ze werkgroep, die eerder onder meer het Vredesweek-programma in Sneek verzorgde, bezig met het opzetten van een wereldwinkel. tenlang stoelen moesten worden aange voerd, bij de ingang waarvan het een gedrang van jewelste was, en waarin als we het goed zagen op enkele na al le Gaasterlandse raadsleden acte de présence gaven. „Ik heb me laten ver tellen, dat bjj twee heren op een regen achtige dag, toen zij in een camping vertoefden een bepaald idee is gebo ren, en wel: recreatie in deze gemeente met een behoorlijke accommodatie”. Het bijzondere in Wyldemerk noemde hij de accommodatie voor verblijfs- én dagrecreanten. Merkwaardig noemde het kamerlid het bedrag, dat in Friesland voor rijkswerken besteed zal worden: 3 mil joen; oorzaken hiervan waren hem on bekend. De 52 miljoen voor de rest van het land vond de heer Wisselink een „behoorlijke som geld”, maar, zo ging hij verder: „De gemeenten moeten zelf ook zorgen, dat ze klaar zijn, dat ze bouwrijpe grond hebben. Kankerende gemeenten hebben wel wat aan zich zelf te wijten”. De pogingen op zich, om in de drie noordelijke provincies de werkgelegenheid te stimuleren, acht te hij zeer waardevol. bouwnijverheid juist afhankelijk. Daar door is de klap in de bouwsector het hardst aangekomen. Nu is het de be doeling om de nare inflatie (die zich uit in het steeds meer prijzen en af nemende gevolg werkloosheid) in te krimpen”, aldus het kamerlid. Hij zag als groot gevaar in de werk loosheid in de woningbouwbranche de gedachte, die bij de jeugd naar voren komt, namelijk: dit vak niet kiezen op school. Volgens de werkgelegenheids- nota evenwel zou een belangrijke tege moetkoming voor leerlingen in de bouw zijn opgenomen. Een zwak punt in deze nota zag de inleider in de budgettaire dekking, waarover gemeen ten moeten beschikken. „Artikel 12-ge- meenten staan er op deze wijze buiten, en dat is een kwalijke zaak”. De heer Wisselink hoopte, dat dit zal worden bijgeschaafd. De Gaasterlandse eerste burger zag wel degelijk nadelen in dit plan, n.l. landschappelijke: Een stukje ruig land- schap moet plaats maken voor een ge ordend landschap; er zal hier en daar een boompje worden weg gehaald. Eén van de voordelen noemde hij de ge dachte, dat de naam van de gemeen te straks een duw omhoog zal krijgen. Ene Hendriks, sinds kort Balkster, had de indruk, dat de kaarten al geschud zijn. „Kan er ook nog zoiets als een volksreferendum voor de beraadslagin gen in de raad hierover gehouden wor den?”, vroeg hij. Het luide en langdu rige applaus in de zaal liet horen, dat hij hiermee niet alleen stond. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779, L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. In het Politiek Trefpunt van maandag gaf het Tweede Kamerlid voor de CHU, de heer H. Wisselink, de ruim dertig toehoorders in zijn inleiding flink wat gesprekstof mee. Maar wat wil men, wanneer de onderwerpen: werkgelegen- heidsnota, onderwijs en abortus zo één, twee, drie op tafel worden gesmeten. De Overijsselse inleider had in eerste instantie bijna een uur nodig om zijn zegje te doen over deze punten, waarbij hij verreweg de meeste tijd uittrok voor de nota. Deze vond hij „over het geheel gezien toch wel wat kruimelig.” Hij koppelde hieraan meteen de vraag vast: Misschien is het wel haastwerk geweest. In elk geval wist de heer W isselink, dat men in veel gebieden van jiet land jaloers is op het noorden, dat 200 miljoen uit de grote pot zal krijgen. UITGEVERS: Drukkerij H, Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. OVERLEGSTRUCTUUR: ZWAK Het onderwijs zal naar zijn inzicht één der moeilijkste punten worden in de begroting van 1973, die hij met zorg te gemoet ziet. „Ik meen, dat velen den ken, dat je je handen van de financië le consequenties moet afhouden. Dit is onjuist, volgens mij. We zullen meer kostenbewust moeten werken, wat in het verleden te veel is vergeten. Er werd te veel de vinger bij de pols ge houden wat de financiële gevolgen be trof”, aldus de heer Wisselink, die de overlegstructuur bij het onderwijs beslist zwak en „wat vrijgevochten” achtte. De heer A. Gerrits, Sneker gemeente raadslid, conformeerde zich met de gedachte van het kamerlid, dat het lager beroepsonderwijs in de begro ting het zwaarts getroffen is. Hij zei: „Ik heb zo ’t idee, dat we dit on derwijs wel kunnen vergeten”. Naar de heer Wisselink zei, zal het lager beroepsonderwijs aanstonds meer al gemeen worden. Hém had het ge speten, dat de hele „constructieve” oppositie tegen de begroting gestemd had. „Een kwalijke zaak”, vond hij. „De minister heeft gelijk, als hij zegt: We moeten hier een keer vanaf”, zo zei het kamerlid, waar hij sprak over „de drie van Breda”. Hij begreep best, dat discussies in de kamer hierover het openrijten van oude wonden als ge volg hadden, maar meende dat het verstandiger ware geweest” ze met Mussert en al die andere nare mensen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1