en van 1 1 Sneek doet niet mee aan bestuurskundig onderzoek PLEZIERRIT VAN COMMUNELEDEN WERD IN SNEEK ONDERBROKEN s Sv Geref. Vrouwenverenigingen in Sneek vierden 25-jarig jubileum 4. snekerWoerler I de gemeenten SNEEK, WYMBRITSER AD EEL Officieel Orgaan I L 1 IJLST I wo In dit nummer o.a. Geen publikatie van uitlatingen „privé- sprekende" rijks waterstaatambtenaar Motorrijder bij Kippenburg tegen stilstaande auto DRIE GESTOLEN AUTO'S TERUG f 4000,- voor Fries Scheepvaart Museum Ook dit jaar weer 'Himmeldei'in Friesland i ■iiiniiiiiiiiiffliiw SNEEK lllfflBlifflfllMllfflffllllli ■Ml EERSTE STEEN VOOR NIEUWE ’FRITTEMAHOF’ UITSTEKENDE SUKSESSEN VOOR LEDEN „ADVENDO” IN ZWOLLE A WSNEEKER NIEUWSBLAD Ingevallen Theo de Haan keepte 22 minuten bij ONS-Elim Olympus „oefende” tegen Olympia Sneek-Emmen was weer voetbalshow Ongeregeldheden in Oudega (W.) GROND VOOR BOUW VAN NEGENTIG WONINGEN IN NIJLAND 1 -3 Tijdens de rondvraag, donderdag in het stadhuis, van de ver gadering van het Comité Milieuzorg Sneek, zei de heer W. Lofvers (namens de kruisverenigingen in het comité vertegen woordigd): „Wat gebeurt er met het eilandje, dat aanstonds in de Geeuw zal ontstaan? Dat moeten wij eigenlijk confisque ren verbeurdverklaren) voor het milieu. Het moet in elk geval geen autokerkhof worden.” Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT. DRUFHOUTS NIEUWSBLAD en f SNEEKER NIEUWSBLAD ainrwMI iwututhw-ai^ (Foto Studio Ger Dijs) k MAANDAG 28 FEBRUARI 1972 127ste JAARGANG No. 17 Verschijnt: maandags en donderdags UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-11.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o V digde men bij de jonste telg, namelijk de gereformeerde vrouwenvereniging in de Lemmerweg-wijk. De dames lie ten bij deze revue het talrijke publiek menigmaal de lachspiere: in werking stellen. Hoogtepunt van de avond was ongetwij feld de huldiging van 17 leden, die een kwart eeuw lid zijn van de vereniging. Het oudste lid, mevrouw Hofman, werd speciaal in het zonnetje gezet. Overi gens kregen de jubilerende dames alle maal een zilveren lepeltje met inscrip tie. De leiding van de avond was in handen van mevrouw S. van der Mark- de Wal. Op de foto van links naar rechts mej. Betzema, die de jubilaressen toesprak en speciaal mevrouw Hofman, die als Ook wrakken van schepen zouden, naar de heer Lofvers meende, tot ontsiering van het landschap bijdragen. Hij noem de- in dit verband een situatie in de Geeuw. De zelfde heer Lofvers had vernomen, dat het met de vervuiling bij de Zwette „verschrikkelijk” is. Dr. J. P. Otto vond een bron van ergernis in de toestand van het wandelpad langs het hertenkamp. „Het wordt steeds beroerder”, zei hij. „Zo gaat het een- In de nacht van donderdag op vrjjdag werden om twee uur door in burger surveillerende agenten op de Harinx- makade te Sneek twee personen aan gehouden, die net te voren een por tierraam hadden vernield van de nieu we Peugeot van de heer E. de Weerd te Sneek. De jongelui namen de be nen doch één van hen kon enige me ters verder worden gegrepen terwijl de ander een uur later in. de stad werd aangehouden. Het bleken de 24-jarige L. L. uit Almelo en de 20-jarige P. G. uit Heilo te zijn, beiden zonder be roep en verblijvende in een commune te Broek op Langedjjk. OIIKImI 0.,... 4. (..HM» 1NIII. WTMtlIljnUfll UIIT ttSCXSCT' Op 10 maart a.s. ’s morgens om half elf zal door de heer W. G. Baarda, voorzitter van het bestuur van de Stichting tot verzorging van Bejaar den te Sneek, een herinneringssteen mer koker worden gelegd in het in aan bouw zijnde verzorgingshuis Frittema- hpf aan de Leeuwarderweg (Stadsfen- ne). „Frittemahof” zal plaats bieden aan 101 bejaarden. Het zal de huidige ge meentelijke tehuizen „Cruycebroeders- hof” en „Nieuw Frittemahof” vervan gen. „Toekomstig eilandje in Geeuw confisqueren voor ’t milieu” Het zaterdag in Zwolle gehouden solis tenconcours van de Unie van Neder landse Christelijke Tamboers- en Trom- petterscorpsen heeft voor het tamboer-, trompetter- en pijpercorps „Advendo” te Sneek uitstekende resultaten opge leverd. Advendo veroverde op dit con cours drie eerste prijzen, drie tweede prijzen en zeven derde prijzen. Aan dit concours werd deelgenomen door duo's, trio’s, kwartetten terwijl men ook indi vidueel naar de prijzen kon dingen. Het duo Ellen Lolkema en Marja Roet hof behaalde een bijzonder goed resul taat, want van de 122 deelnemers be haalden deze meisjes op één na het hoogste aantal punten. Van de jury kre gen zij 108% punten en het predicaat „met lof”. Dit duo bleef slechts drie punten onder het hoogste aantal toege kend punten, namelijk IIIV2, die ver overd werden door ’n lid van een tam- boercorps uit Kampen. In de vergadering van 19 januari 1971 besloot de raad van Sneek mede te werken aan het verlenen van ’n collec tieve opdracht door de Friese gemeen ten aan de Vereniging van Nederland se Gemeenten tot het door haar afde ling sociaal-geografisch en bestuurs kundig onderzoek doen instellen van een bestuurskundig onderzoek in de provincie Friesland. Een dergelijk on derzoek werd voor Sneek en omgeving met name nuttig geoordeeld in het ka der van de herziening van de gemeen tegrenzen. Op deze, naar wij verwachtten openba re, vergadering hield de heer T. H. Weening, als hoofd van de dienst Sneek verbonden aan rijkswaterstaat, arron dissement Friesiand-west, een causerie over het werk van deze rijkswater staat. Éénmaal een behoorlijk eind in zijn praatje gevorderd achtte hij het - 'en ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetalingI Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 18 et. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. dus niet als ambtenaar van rijkswater staat- beter, dat van bepaalde door hem gedane uitlatingen geen pu bliciteit in dit medium zou worden ge geven. Weer later wendde hjj zich tot ons met het (vrij dringende) verzoek, géén van zijn opmerkingen in de krant af te laten drukken. Terloops vroeg me vrouw De Graaff-Nauta zich af, of het niet beter ware geweest, door middel van publikaties, Jan Publiek met >roe- ven e.d. van rijkswaterstaat op de hoogte te brengen. „Zou het dan niet gemakkelijker geaccepteerd worden?”, stelde de voorzitster terecht. nister van binnenlandse zaken in de kosten van het bestuurskundig onder zoek een subsidie uit ’s rijks kas zou verlenen. Bij schrijven van 21 septem ber 1971 deelde het bestuur van de Afdeling Friesland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten ons echter mede dat de minister hiertoe niet be reid is gebleken. B. en w. menen dat onder deze om standigheden handhaving van het be sluit tot deelname aan het bestuurs kundig onderzoek niet verantwoord is. Het college stelt de raad daarom voor tot intrekking over te gaan. Op 24 april 1971 werd door het bestuur van het recreatieschap „De Marrekri- te” een zogenaamde schoonmaakdag te water georganiseerd in het Friese Merengebied. Een groot aantal vrijwil ligers trok er die dag op uit om het vuil te verwijderen uit het Friese wa terland. De aktie werd een groot suk- ses. In verband hiermee is besloten deze aktie dit jaar te herhalen. De schoonmaakaktie te water zal dit jaar de gehele provincie omvatten en worden gehouden op zaterdag 22 april a.s. Gedeputeerde staten van Friesland hebben hun medewerking aan de aktie toegezegd. Zij zijn van mening, dat dergelijke akties een wezenlijke bijdra ge kunnen leveren om de bevolking meer en meer milieubewust te maken, terwijl de schoonmaakdag tevens daad werkelijk meehelpt aan een schoner leefmilieu. Gedeputeerde staten overwegen om naast de door „De Marrekrite” te voe ren schoonmaakaktie te water ook een dergelijke aktie te land te organiseren, bij voorkeur na het vakantieseizoen. van Sneek doorgezonden. Inhakend hierop liet dr. Otto los, van ge meentewerken vernomen te hebben, dat men het spoorwater in WSW- verband een opknapbeurt zal ge ven. sidle zou verlenen, werd de bijdrage van Sneek becijferd op 19.000, Toen bleek dat zes van de dertien in de Zuidwesthoek van Friesland gele gen gemeenten van deelname aan het bestuurskundig onderzoek afzagen, rees inderdaad de vraag of meedoen voor Sneek nog wel relevant zou zijn. De raad heeft deze vraag in zijn vergade ring van 17 augustus j.l., bevestigend beantwoord. Overwogen werd dat een bestuurskundig onderzoek niet alleen belangrijk is in het kader van het vraagstuk van de herziening der ge meentegrenzen, maar ook met het oog op de problematiek rondom de gewest- vorming. Terwille van laatstgenoemd aspect, dat in de vergadering van 19 januari 1971 buiten beschouwing was gelaten, werd niet deelnemen door Sneek, juist als centrum van de Zuid westhoek, niet raadzaam geacht. De raad besloot dan ook voor het doen instellen van het onderzoek een krediet beschikbaar te stellen van f 19.000, Zoals reeds werd uiteengezet is er van af het begin van uitgegaan dat de mi- Zaterdagmiddag om ongeveer half drie reed de 18-jarige Workumer W. J. Jager op een motor tegen de op de provinciale weg BalkRijs links voor gesorteerd staande auto, bestuurd door de heer U. Hoogeveen, 47 jaar, en le raar uit Sneek. De motor werd hierbij zwaar beschadigd, de auto liep aan de rechter achterzijde lichte schade op. De heer Jager kreeg bij dit ongeval een lichte hersenschudding. VOOR SMUK BH OMSTBUBH Uit een onderzoek bleek, dat de he ren enige uren eerder een Peugeot-per- sonenauto hadden ontvreemd in St. Pancras waarmee zij naar Duitsland wilden gaan. Bij Sneek raakte de ben zine op en werd besloten om in Sneek van auto te verwisselen. De auto uit St. Pancras, eigendom van de heer S. Kaijer te Ouddorp, werd naast de auto van De Weerd geparkeerd. Juist nadat zij het portierraam van laatstgenoem de auto hadden geforceerd en hierin hadden plaatsgenomen, sloeg voor hen het noodlot toe. Zij zijn na verhoor te Sneek overgedragen aan de Rijkspoli tie van de Groep Broek op Langedijk. Aangezien, indien de Sneek omringen de gemeenten zouden besluiten niet mee te doen, de zin van deelname voor on ze stad vrijwel vervallen scheen, be hield de raad zich het recht voor op zijn beslissing terug te komen, wan neer de standpuntbepaling van andere gemeenten daartoe aanleiding zou ge ven. De aan het in te stellen onderzoek ver bonden kosten werden geraamd op 1,per inwoner. Daar echter ver wacht werd dat de minister van bin nenlandse zaken in deze kosten een sub- Vrijdagnacht is door de gemeentepoli tie van Sneek op het Oud Kerkhof een Opel-Kadett aangetroffen, die in Zwol le bleek te zijn ontvreemd. Deze per sonenauto is door de eigenaar opge haald. Zaterdagmiddag trof de politie op het parkeerterrein aan de Markt straat een z.g.a.n. Simca-personenauto aan. Deze was in de voorafgaande nacht in Leeuwarden gestolen. Het tochtraampje van de Simca was ge forceerd. Ook deze auto is door de ei genaar opgehaald. In de nacht van vrijdag op zaterdag is de lichtblauwe Simca van mej. R. Zijlstra, wonende in Luxemburg maar verblijvende bij haar ouders aan het Grootzand ont vreemd. Zondagmorgen is deze auto in Haarlem door de politie gevonden. Ook hierbij bleek het tochtraampje te zijn geforceerd. Nu werden er deze keer in de kleine raadzaal nog veel meer wanklanken over oude auto’s gebezigd. Zo werd ondermeer opgemerkt, dat (welgeteld) 17 wrakken langs de „fraaie” Loox- magracht de daar staande boompjes in de vernieling helpen. Voorzitster van het comité, dat volgens één der aanwezigen best wat (meer) contact met soortgelijke groeperingen mocht hebben, mevrouw D. IJ. W. de Graaff- Nauta zei hierop: Er worden regelma tig wrakken opgehaald. We zitten er steeds achteraan. Je moet eigenlijk proberen ze op één terrein samen te brengen. Het zoeken van zo’n terrein, daarmee zijn we op het ogenblik bezig. Dat 'is niet gemakkeljjk. Organisatorisch, zo zei mevrouw De Graaff, is de boomfeestdag nu rond. Het ligt in de bedoeling deze manifes tatie over vier dagen (elke dag een aantal scholen) uit te spreiden. De of ficiële dag is woensdag 29 maart, maar de daaraan voorafgaande vrij dag, maandag en dinsdag zal er even eens geplant worden. Over deze boom feestdag zijn alle hoofden van scholen benaderd. De actie Juniorkamers (een organisatie van jonge afgestudeerde juristen en andere afgestudeerden aan universiteiten) vindt plaats in combi natie met de himmeldei. De organisa tie van het geheel berust bij de ge meentesecretarie, die een aparte actie Juniorkamers, net als de hoofden van scholen, wat te veel oordeelde. extra een bloemetje kreeg aangeboden. Verder naast het „spreekgestoelte” me vrouw Oppewal, mevrouw S. van der Mark-de Wal, mevrouw Van der Goot, mevrouw Wiersma-van der Velde, me vrouw Hofman-Boersnaa, mevrouw M. Eisinga-Reitsma, mevrouw Nicolai-ten Ca te, mevrouw Bajema, mevrouw Pro- cee-de Jong, mevrouw de Leeuw-van Leersum, mevrouw A. Stirnstra-Jelle- ma, mevrouw R. Ykema-Wijnja, me vrouw Postma-Cuperus en mevrouw J. Gjaltema-Tinga. Drie jubilaressen ont braken op de feestelijke avond, name lijk mevrouw D. van Bekkum-Bakker, mevrouw T. Dijkstra-de Groot Boer- sma en mevrouw T. J. Bijlsma-van uer Horst. voudigweg niet. Het is wanhopig”. Mevrouw C. Zweep-De Vos klaagde in de rondvraag over de vervuiling, ver oorzaakt door het in werking zijn van ’n stuk of wat energie-opwekkende mo tortjes van schippers, gestationeerd langs de le Oosterkade. Weer een ander comitélid had het over het „zweven van papier in de wijk Tuindorp. Alles hang vol. Het is een grote ergernis”. Het comité heeft onlangs van de Sneker L. Boersma een brief ontvangen, waarin deze vervuiling van de sloot aan het begin van de wandel weg langs het Spoorwater aan de orde stelde. Een dag of tien terug, aldus vernamen wij van de comité- secretaresse mej. mr. K. Schuit, die overigens op deze vergadering wegens ziekte verhinderd was, heeft men deze brief aan het college van burgemeester en wethouders naar hij opmerkte „privésprekend REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779, L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKT1E: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 Wanneer de thans in uitvoering en voorbereiding zijnde bouwplannen te Nijland zullen zijn voltooid, zal daar de bouwgrond vrijwel zijn uitgeput. Het is daarom een gelukkig feit, dat de gemeente in de gelegenheid is aan de noordzijde van het dorp ongeveer 4 ha. grond aan te kopen, waarvan on geveer 3 ha. Pastoralia-grond van de Ned. Herv. Gemeente en rond 1 ha. van het Old Burger Weeshuis te Sneek. Volgens een voorlopige opzet van de stedebouwkundige kunnen aldaar zo’n 90 woningen worden gebouwd. Na overleg is overeenstemming be reikt omtrent een prijs van 1.30 per m2, totaal en pachtvrij, hetgeen geldt zowel voor de Pastorie- als voor de OBW-grond. Het verheugt b. en w. van Wymbritse- radeel, dat na deze aankoop de eerste jaren d: woningbouw te Nijland verze kerd is. De aan te kopen grond ligt gunstig gesitueerd aan de noordzijde van de dorpskom, zodat hier bij 'n ge varieerd straatbeloop een aantrekke lijk wijkje te creëren is. B. en w. stellen de raad voor tot deze aankopen over te gaan. Het Fries Scheepvaart Museum aan het Kleinzand heeft van het Provinci aal Anjerfonds Friesland een bijdrage van vierduizend gulden ontvangen in de kosten van verbouwing en inrich ting van de tweede etage van het mu- seumpand Kleinzand 14. In een van de vertrekken op deze etage zal een be- tegeling met oud-Hollandse wandte- gels worden aangebracht. Op deze verdieping, de laatste die nog ver bouwd en ingericht moest worden, zullen onder andere urnen, oude pot ten, aardewerk, scherven en andere oudheidkundige vondsten bij het af graven van terpen en dergelijke wor den ondergebraeht. Bij de uitgebreide collectie archeologie zullen ook voor werpen, die bij het graven en uitbag geren van sloten en andere graaf werkzaamheden in en in de soms wij de omgeving van Sneek te voorschijn zijn gekomen, zijn. Met een feestelijke bijeenkomst in de aula van het Bogerman College heb ben de gereformeerde vrouwenvereni gingen in Sneek vrijdagavond het 25- jarig bestaan herdacht. Het is een bij zonder goede avond geworden. Er wa ren meer liefst ruim 150 vrouwen op deze bijeenkomst, die eveneens werd bijgewoond door afgevaardigden van zusterverenigingen, van het Provinciaal bestuur, kerkeraden en predikanten uit de Waterpoortstad. Er werden enige liederen gezongen, waarbij de muzikale begeleiding, op de piano, werd verzorgd door de heer R. Teule. Door eigen krachten werd een revue opgevoerd, die de 25-jarige ge schiedenis van de vrouwenverenigingen nog eens liet zien. Bij deze revue ein-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1