Huurharmonisatie is doodgewoon huurverhoging Gesprek met instanties over kaaspakhuis in Sloten Ontwikkeling flora en fauna „Cronenburgh” het dagverblijf voor geestelijk gehandicapte volwassenen de gemeenten SNEEK, WYM BRITSER ADEEL IJLST Officieel Orgaan en van Pleidooi voor speelveld en dorpshuis in IJsbrechtum ffl ygf DE SNEKER HEEMTUIN: Raadsvergadering Sneek V W SNEEKER NIEUWSBLAD eMW"' wntMimuim JAARVERGADERING VER ‘VOOR VOLKSVERMAKEN Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD BBA I f SNEEKER NIEUWSBLAD C - B «Ki Vervolg op pagina 17 WMWWWWWWWUWWtVWt ^•9 *9* L. RASTERHOFF ....regeling is niet eerlijk.... DONDERDAG 2 MAART 1972 127ste JAARGANG No. 18 Verschijnt: maandags en donderdags Het gezegdehet venijn zit in de staart ging maandagavond tijdens de raads vergadering van Sloten niet op. Tijdens deze zitting kwamen de tongen het meest in beweging bij behandeling van het ingekomen stuk van gedeputeerde staten van Friesland, die geen goedkeuring kunnen hechten aan het raadsbe sluit tot verkoop van het voormalige kaaspakhuis aan de Heerenwal aan de heer A. Veldman. Het college van b. en w. stelden de raad voor g.s. uit te no digen tot het doen van een nader voorstel betreffende de bestemming van het kaaspakhuis, en vtilde een uitgewerkt plan met de complete begroting over inrichting van de woning en het pakhuis bij de raad indienen. Uit de raad, en wel van de zijde van de heren Tj. de Jong (Gemeentebelangen) en J. Bouwsma (P. v. d. A.), kwam nu het voorstel de verkoop van het kaaspakhuis wel te continueren. „Het algemeen belang zowel als het financiële belang van Sloten zou hierdoor niet worden aangetast”, vonden zij. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 8,— per half jaar (bij vooruitbetaling UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o GOED BELEID De heer B. de Vries (GCP) was een geheel andere mening toegedaan. De huren moeten onderling in verhouding ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4934 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Een groot deel van deze raadsverga dering werd zoals gezegd in beslag ge nomen door het voorstel van burge meester en wethouders betreffende de huurverhoging per 1 april a.s. B. en w. verzochten de raad hen te machti- wel tegenstander van het voorstel. Hij veronderstelde, dat met de opening ’s middags wel met één uur zal kun nen worden volstaan. Hij stond in de ze mening alleen. Het college schreef in haar voorstel aan de raad uit de (eventuele) nieuwe situatie te conclu deren, dat dit „in deze gemeente met een zeer beperkt personeelsbestand ui teraard bijzonder zwaar weegt”. Zij vindt het dan ook billijk, dat de extra last over het gehele daarvoor in aan merking komende gemeentepersoneel wordt verdeeld, waarmee het begin sel der rechtvaardige verdeling van lasten zou worden gediend. De bezol diging van de opperbrandmeester werd bepaald op ƒ200,— per jaar; die van de Lions-club Sneek, welke op zaterdag 11 maart een Lentefeest organiseert, waarvan de baten geheel bestemd zijn om deze wensen te helpen realiseren. Wij zijn het bestuur van de Lions-club bijzonder erkentelijk voor dit sympa- tieke initiatief en houden ons beleefd aanbevolen voor soortgelijke acties ter navolging. Rest ons nog te vermelden dat de ex ploitatiekosten vanaf 1 januari 1972 geheel worden gedragen door de Alg'. Wet Bijz. Ziektekosten. Verwacht wordt dat het gebouw in mei-juni 1973 geheel klaar zal zijn. Voor hen die nadere bijzonderheden wensen te vernemen kunnen zich wen den tot ons secretariaat: Ooievaarslaan 30, Sneek, Tel. 4142. Bestuur „Stichting Dagverblijven Sneek en omstreken” ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. Anderhalf jaar na de totstandkoming van de stichting „Dagverblijven Sneek en Omstreken” waarin, zoals bekend, de drie ouderverenigingen voor gees telijk gehandicapten, alsmede de ge meente Sneek en de vier geledingen van het maatschappelijk werk een drachtig samenwerken, is er een ein de gekomen aan een lange periode van voorbereiding. Het stichtingsbes. ar is.bijzonder inge nomen met hét, door het architecten bureau Ir. S. H. Schaafsma te Gronin gen, ontwikkelde bouwplan, waarvan u op de foto een duidelijk beeld krijgt. De entree is met een luifel overdekt en direct links daarvan bevinden zich de kamers van leiding en personeel. Midden in de rechtervleugel zijn uit gebreide sanitaire voorzieningen ge troffen en daar omheen, langs de bui tenmuur bevinden zich de zes bezig- heidslokalen voor elk 6 a 8 pupillen. (Max. capaciteit 48 pupillen). Mid denachter is een ontmoetingsruimte van waaruit men, bij goed weer, ge bruik kan maken van het buiten aan gelegde terras. Linksachter is eveneens een sanitaire eenheid aangebracht, In de dinsdagavond gehouden vergadering van de raad van Sneek kwamen verschillende punten aan de orde, zoals toekenning van een renteloze lening aan „Advendo”, aankoop van weilanden, dat voorlopig niet doorgaat omdat de stemmen staakten en het voorstel om huurharmonisatie toe te passen op vooroorlogse woningen. Tegen dit laatste voorstel waren vooral mevrouw Unema-Elhardt en de heer Meijer fel gekant. Het verwonderde mevrouw Unema vooral dat er geen minderheidsvoorstel van wethouder Scholten bij de stukken lag en de heer Meijer drong aan op het oprichten van huurders- comité’s. Tenslotte werd het voorstel na langdurige besprekingen toch door de raad aanvaard met veertien stemmen voor en zes tegen. MEVR. UNEMA-EHLHARDT (P.v.d.A.) harmonisatie is net zo’n grapje als liberalisatie. doch hier aangevuld met doorloop- douches en een zitbad voor meervou dig gehandicapten en geheel links, on der het verhoogde gedeelte bevindt zich de therapiezaal. Het geheel is besteksklaar. Er is een rijksgarantie verstrekt voor de finan ciering en de bouwvergunning is reeds verleend. Het bouwterrein aan de Jan- cko Douwamastraat, groot plm. 3100 m2 en eigendom van de gemeente Sneek, is bij raadsbesluit van dinsdag 15 februari 1972 overgedragen aan on ze stichting. De aanbesteding, welke bij uitnodiging geschiedt, zal plaatshebben in de twee de of derde week van april. Ter financiering van de niet-subsidia- bele posten zijn reeds niet onbelangrij ke toezeggingen gedaan, onder meer door de ritssluitingfabriek Yoshida. Tot de vrome wensen behoren o.a. speel- tuin-attributen zoals schommels, glij baan, wip en groot formaat trapauto’s, een aangepast instructiebadje en video apparatuur. Wij maken gaarne melding van het feit dat wij hierin mogen rekenen op de medewerking van het bestuur van Deze beide raadsleden wilden uiter lijk op 18 maart een bijeenkomst beleggen met de raad van Sloten, ge deputeerde staten, de „Vrienden van Sloten”, het hoofd van de rijksdienst voor monumentenzorg en de heer Veld man, de aspirant-koper. Dit laatste voorstel haalde, in tegenstelling tot dat van de raad, wel de eindstreep. De meerderheid van de raad was er vóór. Hierop lieten (waarnemend) bur gemeester L. Rasterhoff en wethouders weten het besluit van de raad om de verkoop te continueren op dit ogenblik in strijd te achten met de wet en de bestuurlijke verhoudingen. Aan ’n der gelijke bijeenkomst zullen zij dan ook geen medewerking verlenen. B. en w. vinden de door de raad aangenomen regeling tèn opzichte van het college niet correct en evenmin eerlijk, omdat zij aldus niet in de gelegenheid zijn met complete plannen op tafel te ko men. GEMEENTE WIKT UDINK BESCHIKT De hee C. Meijer (CPN) bleek ook een fel tegenstander van dit voorstel. „Het gemeentebestuur wikt, maar Udink beschikt,” zei de heer Meijer, die deze harmonisatie beschouwde als een grove aanval op het levenspeil van de werknemers. In de raad is de dis cussie nog bezig over verbeteringen van deze vooroorlogse woningen en we kunnen nu moeilijk praten over huurverhoging. „Ik doe aan deze aan val op het levenspeil niet mee en ik zal tegen iedere huurder zeggen dat zij geen handtekening onder de huurcon tracten moeten zetten, er moeten huur- derscómité’s komen, de koppen moe ten bijelkaar gestoken worden,” aldus de heer Meijer. ook mogelijk zijn dat de huurprijs dan zou dalen. Al bij voorbaat een lacher tje, de huurder was en is overgele verd,” zo zei mevrouw Unema, die ver volgde met er op te wijzen dat het woord harmonisatie hetzelfde rookgor dijn legt. „Ik zou de huurders van de oude vooroorlogse woningen toe willen roepen: laat u niet voor de gek hou den. Het woord huurharmonisatie be tekent in wezen huurverhoging. En die hoeft voor uw oude woning niet door gevoerd te worden. En u kunt er geen verbetering door verwachten. Pas op, onderteken niets en betaal vooral niet meer, want dan zit u er aan vast,” zo riep mevrouw Unema uit. Zij meen de dat deze oude woningen op geen en kele wijze in een vergelijkend huur- systeem kunnen worden opgenomen, zolang niet eerst de verbetering van hét woongerief, waarover de raad nog geen beslissing heeft kunnen nemen, juist in verband met de huurprijs, is doorgevoerd. Dit voorstel is voor on ze fraktie onaanvaardbaar zo besloot mevrouw Unema. „Voor beide aktiviteiten, speelveld en dorpshuis, zal geld moeten komen en arbeid geleverd moeten worden. Als ons dorp groter gaat worden hebben we beide zaken hard nodig en bedenk, we doen het voor ons zelf èn voor on ze kinderen, opdat er speelruimte is zowel voor zomer- en buitenspelen als voor binnenhuis-recreatie”, aldus de WV-voorzitter, de heer R. de Jongh. Onder de titel „Ysbrechtum, ons dorp” zal een informatieboekje worden uitge geven, waaraan nu de laatste hand wordt gelegd. Na gereedkomen zal het aan alle bewoners worden verstrekt. Het zal misschien wel noodzakelijk zijn een kleine vergoeding (twee kwar tjes) te vragen aangezien de adverten- tie-opbrengsten de kosten niet geheel zullen dekken. „WANKLANK” Voor het nieuwe verenigingsjaar wor den al weer een aantal evenementen voorbereid, zodat jong en oud in Ys brechtum een aantal goede, volksver maken te wachten staan. Er was ei genlijk maar één „wanklank” op deze genoeglijke jaarvergadering; die kwam uit de mond van de penningmeester, die helaas vanwege stijgende kosten over de gehele linie een tekort op de jaar rekening had. De vergadering wist dit probleem evenwel kundig op te lossen door het snel eens te worden over een algemene kontributieverhoging. Gezin nen gaan 10,per jaar betalen, 65- plussers 5,en jongeren boven 16 jaar 7,50. Tot nieuw bestuurslid werd de heer J. Toornstra gekozen. Veel nieuwe gezinnen kwamen het af gelopen jaar het inwonertal van Ys brechtum versterken. De voorzitter sprak de verwachting uit, dat zij zich er thuis gaan voelen en dat mede door de aktiviteiten van WV het samenle ven in Ysbrechtum en een goede onder linge verstandhouding wordt bevor derd. Uit verschillende publikaties heeft men kunnen opmaken, dat het Comité Mili euzorg Sneek een terrein ter beschik king heeft gekregen, een terrein waar in en waarop de heemtuin-gedachte zichtbaar gemaakt wordt. Het terrein ligt aan de Groenedijk, achter het kampeerterrein en de midgetgolfbaan en het bestaat uit een kade, een sloot, een lage berm en een berm op straat- hoogte. Het woordje „heem” in heemtuin be tekent huis, erf (Fries Hiem) en komt nog voor in woorden als heemhond, heemkunde, boerehiem en plaatsna men als bijvoorbeeld Ysbrechtum (het erf van Ysbrecht z’n geslacht). Het is dan ook de bedoeling dat deze heemtuin een gebied wordt waarin de flora en fauna van de Sneker omge ving zich goed kan ontwikkelen, zon der teveel door de mens beïnvloed te worden. Voordat deze ontwikkeling gaat beginnen, wordt er eerst iets aan het terrein veranderd; de lage berm wordt voor een groot gedeelte wegge graven, zodat er een grote vijver - uit lopend in een brede sloot - ontstaat. De diepte van deze waterpartij zal varië ren van heel ondiep tot ongeveer 3 me ter. Op het overige terrein zullen aan de randen bomen worden geplant; bo men die in dit gebied horen zoals bij voorbeeld elzen, wilgen en meidoorns. De bedoeling van deze ingreep is het scheppen van verschillende milieu’s. Immers in diep water zullen andere planten en dieren voorkomen dan in ondiep; een helling op het zuiden zal ’n andere plantengroei krijgen dan een noordhelling; schaduw en halfschaduw- planten zullen zich, evenals allerlei diertjes goed kunnen ontwikkelen on der en in de struiken en bomen. Dit hele proces zal verscheidene jaren du ren. Dit wil echter niet zeggen, dat het al die jaren een dode boel zal zijn. In tegendeel, het is juist interessant te zien hoe de ontwikkeling in dit gebied verloopt. Het zal echter in de begin fase noodzakelijk zijn het gebied af te sluiten, maar er zal op verschillende manieren getracht worden de geïnte resseerden op de hoogte te houden van de ontwikkeling van dit Sneker heem. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4933 3779, L. Jéllema, redakteur. gen om met de huurders van die wo ningen van de gemeente, die niet val len onder de werking van de Wet jaarlijkse huurverhogingen, in overleg te treden over een verhoging van de huur op basis van de harmonisatie- plannen. In feite komt een en ander neer op een huurverhoging voor voor oorlogse woningen. Mevrouw Unema- Ehlhardt (PvdA) zei dat b. en w. met voorbijzien van de raad, zelfs met voor bijzien van de commissie van advies voor de gemeentelijke woningbouw, ge kozen hebben voor een puntensysteem. Maar misschien kan dit puntensy steem wel de juiste zijn en daarom wil de mevrouw Unema hier verder niet over praten. Wel had zij bezwaar te gen het feit dat er automatisch voor oorlogse woningen in zijn opgenomen. Het t< kort aan woongerief bij deze woningen is al eerder een breekpunt geweest, waar het de huurverhoging betrof, aldus mevrouw Unema, die ver volgens wethouder Scholten - in decem ber 1970 nog raadslid citeerde, toen hij zei tegen huurverhoging van die woningen te zijn. „Waarom er nu van deze wethouder geen minderheidsvoor stel is, is' mij niet duidelijk. Er is ten slotte sinds december 1970 niets ver anderd. Heeft hij zich ook voor de gek laten houden door he woord harmoni satie”. Het is net zo’n grapje als de li beralisatie. Die „vrijmaking” zou lei den tot individuele huurovereenkom sten, afzonderlijke afspraken tussen huurder en verhuurder. En het zou Op de - geanimeerde-jaarvergadering van de Ysbrechtumer Vereniging voor Volksvermaken, waarbij ruim 30 leden aanwezig waren, is uitvoerig gespro ken over een aantal voor het dorp be langrijke zaken. In samenwerking met het bestuur van „Doarpsrounte Ys brechtum” vindt overleg met de ge meente plaats over een nieuw sport en speelveld, dat komt te liggen ten oosten van het nu bjjna volgebouwde complex de Finne. Om de kosten bin nen, door inwoners te laten verrichten, wordt overwogen om een deel van de werkzaamheden, die zich hiervoor le nen, door onwoners te laten verrichten. Als de plannen vastere vorm gaan aannemen zullen hierover nadere be kendmakingen aan de bewoners van Ysbrechtum plaats vinden. De bestu ren hopen dan niet vergeefs een beroep te doen op de inwoners voor het ge ven van steun in de vorm van geld en „mankracht”. Eveneens worden plan nen en mogelijkheden uitgewerkt om tot een dorpshuis te komen. Uit de mededelingen bleek onder meer, dat nog in de loop van dit jaar op een nader te bepalen plaats in Sloten een openbare telefooncel zal worden geplaatst. Een aantal voor stellingen van het college gingen maandag vrij gemakkelijk onder de voorzittershamer door. De raad be sloot tot het aangaan van een geldle ning van 300.000,mei de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. ,ter consolidatie van vlottende schuld’; b. en w. stelden de vroedschap voor de aanbieding van genoemde bank aan te nemen. De meerderheid van de raad schaarde zich achter het voorstel van b. en w. de openingstijden van de gemeentelijke brug voor zon- en feest dagen te bepalen op: gedurende de maanden mei tot en met september van kwart over acht tot kwart over negen ’s morgens; van één tot drie uur ’s middags en van half zes tot half zeven *s avonds. In gemeenten rondom Sloten bestond de openings tijd van één tot drie al, maar in Slo ten was dit onmogeljjk gebleken. Het CHU-raadslid J. Deinum was even- staan. Dit harmonisatiebeleid is goed, want men wil toch voor hetzelfde pro- dukt ook eenzelfde prijs betalen? De woningen worden gewaardeerd op woongenot en deze waardering is aan merkelijk hoger dan de feitelijke huur verhoging. Achtergrond is dat niemand meer betaalt dan een normale huurverho ging. De lonen zijn evenredig sterker gestegen dan de huren, zei de heer De Vries die de nieuwe regeling zeer redelijk en billijk vond. Bovendien wordt de rechtszekerheid van de huur der beslist niet aangetast. De heer De Vries zei voorts van mening te zijn dat mevrouw Unema en de heer Meijer zich door hun opwekking tot de huurders om niet te tekenen, zich niet als goede raadsleden hebben gedragen. Zij als beëdigde raadsleden hebben met deze opwekking niet in het be lang van de gemeente gehandeld, al dus de heer De Vries. Wethouder H. Pheifer zei dat hij ver wonderd was over de uitlatingen van mevrouw Unema. Er is in het voorstel geen sprake van een huurverhoging, maar een voorstel om b. en w. te machtigen overleg te plegen met de huurders, nadat een en ander eerst in de betreffende commissie is behan deld. Na deze machtiging komt later het eigenlijke voorst tot huurverho ging nog in de raad aan de orde, aldus wethouder Pheifer. Mevrouw Unema was van mening dat het sturen van een formulier aan de huurders geen overleg is. Overleg is een gesprek met die mensen. De heer Postma (FNP) miste de sociale gedachte van de harmonisatie bij mevrouw Unema en de heer Meijer. Die had hij niet in hun betoog kunnen beluisteren en de stellingname van deze beide raadsleden was voor hem dan ook onbegrijpelijk. Over en weer werd nog breedvoerig over dit voorstel gesproken. De stem ming wees tenslotte uit dat veertien raadsleden hun instemming met het voorstel van b. en w. betuigden. Zes le den waren tegen, n.l. de vijfmansfrak- tie van de PvdA en CPN-er Meijer.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1