Vader V. pleit z’n zoon vrij Skoalle yn Jutryp - Hommerts wol gjin trekkerforkear op parallelwei Kaap Sunion" zorgde voor n onvergetelijke S.Z.C. - avond Leo Bal met „Bedevaart naar en In v Kantongerecht Sneek •gl r- dit nummer o.cl r Aanrijding met ernstige schade in Noorderhoek Ja ncmeenten SNEEK. WYMBRITSERADEEL en IJLST BI M.p. I GOED GESLAAGDE SAMENSPREKING VAN GCP-FRAKTIE IN SNEEK Bert v. d. Wal: Felle smashes doorkliefden Postale-verdediging DE MEERPAAL VOOR ALLEENSTAANDEN EN BEJAARDEN Dr. M. KLOMPé SPREEKT OVER DE VOEDSELNOOD Nicator toont haar klasse tegen LSC Hygiëa „zware kluif” voor Olympus Eindsprint redt WZS f Hei S».k« NieuwsMad h een 5«..»Ue«ae uHgave NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, URUFHOUTS NIEUWSBLAD d. Alweer volgens het proces verbaal had de de ces-verbaal opgemaakt. c. (Toto Studio Ger Dijs) Verschijnt: maandags en donderdags MAANDAG 6 MAART 1972 127ste JAARGANG No. 19 l SNEEKER NIEUWSBLAD Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o gP^Sm^hïllWIIEIIIlillllllllllllllllllllllllllM In Aere Perennius werd donderdag avond een bijeenkomst gehouden van de christelijke frakties in de raad van Sneek. Deze frakties, de ARP, de CHU en de KVP, trekken sinds enige jaren op in de raad als de GCP (de Gezamenlijke Christelijke Partijen) en l die samenwerking voldoet uitstekend. De belangstelling voor deze bijeen komst was goed en er werden vele I vragen op de fraktieleden afgevuurd. Op verzoek van de Stichting „Mensen in Nood” spreekt dr. M. Klompé op 29 maart a.s. voor de televisie via Ne derland 1 om 20.30 uur over de voed- selnood in de wereld en in het bijzon der het grote tekort aan hoogwaardig eiwitrijk voedsel voor de meest kwets bare groepen: vrouwen en kinderen. Zij spreekt als vertegenwoordigster van de rechtvaardigheid met leerlingen van de sociale-commissie van het leerlingen parlement van het Jeroen Bosch colle ge te Den Bosch die ’n grote actie ge voerd hebben voor Bangla-Desh. Neiskrift: Der is fan Rykswettersteat op rea- gearre yn safier dat it bistjür ütnoege is om moandeitojoun (6 maert) yn Ljouwert to kommen. L -1 links 11 rechts wel had zien aankomen, bleef -X --- na de klap. naar de auto’s’ is toegestapt, om te kijken, wat 1 hij nog kon doen. Toen zei de voor! hem van rechts gekomen automobilist: Ik schrok zo van die rode auto, maar I z’n meisje of verloofde heeft m’n zoon I nota bene helemaal niet gezien”, al-1 dus de expediteur. De in Rijs wonende I scholier Ids Jan Breimer echter stelde! dat wanneer hij met zijn Ford Cortina I op de driesprong niet was uitgeweken, er een botsing met de Fiat was ont-1 staan. Goed, hij week dus wel uit, en kwam in de berm terecht, en schoot vervolgens tegen de tegemoet komende door de heer D. de Jager uit Hindelo- pen bestuurde auto. De Jager nu zei, niet anders gezien te hebben, dat de Fiat stil heeft gestaan. „Volgens mij is I ie tegen het wegdek aangereden, maai er niet op”, wat min of meer ook door zijn echtgenote, mevrouw P. de Jager- Roorda werd verklaard. „IN DE W.W.” Officier mr. Bueno haalde in z’n requi sitoir de eerder door deze drie getuigen gedane verklaring aan. Ze waren toen alle drie tegen V. Nu evenwel was de „score” 12 in het voordeel van V; de officier vroeg dan ook vrijspraak, het geen bij de gelegenheid tot het stellen van vragen aan de getuigen eveneens al door Anne’s vader was gedaan.. „Hartelijk dank, hartelijk dank, hoor zei de succesvolle pleitbezorger bij het verlaten van de zaal tot kantonrechter „M’n zoon, die het verkeer van voor” de~weg staan.' Het funeste is_ ge weest, dat Anne Op woensdag, 8 maart 1972 zal in Ami- citia een ontspanningsavond worden ge houden voor alleenstaanden en bejaar- Deze avond zal optreden selskip „Tet- man de Vries” uit Leeuwarden. De avond wordt georganiseerd door „De Meerpaal” en reeds vele mensen gaven zich de afgelopen weken op. Voor alle duidelijkheid nog even het volgende: Wil degene, die te kennen heeft gegeven, afgehaald te willen worden plm. half 8 klaar zitten. neer er mensen zijn, die zich niet heb- ben opgegeven en toch graag deze avond willen meemaken, dan kunnen deze mensen rechtstreeks naar Ami- citia komen. De avond is gratis en be gint om 8 uur De uitzending geschiedt vanuit de raad zaal van het stadhuis te Den Bosch, omdat boven de burgemeesterszetel in de raadzaal een schilderij hangt dat de Bossche kunstschilder Theodoor van Tuiden maakte in 1646 en waarop de rechtvaardigheid en de eendracht zijn afgebeeld. Als gas.' voor deze uit zending treedt op burgemeester Mr. G. van de Ven. De film wordt uitgezonden in het kader van de jaarlijkse Paas-ac- tie van de stichting „Mensen in Nood”. De actie is dit jaar gericht op hulp aan moeders en kinderen die gebnek lijden aan eiwitrijk voedsel. Leo Bal is een uitstekende fotograaf en tevens een boeiende verteller. Men kreeg werkelijk magnifieke kleuren dia’s te zien en de manier waarop Leo Bal de dia’s van een toelichting voor zag, wees er op dat hij Joego-Slavië, de duizend eilandjes voor de kust en de bevolking op zijn duimpje kent. Met zijn nieuwe Stormbal III, een bijzonder fraai schip heeft hij van mei tot sep tember 1970 totaal 3500 mijl ge zeild via de Joegoslavische kust, met een oversteek naar Brindisi, vanwege Albanië, rond de Pelaponesus. De reis per zeiljacht ging vanuit Monfalcone in Italië. Het zeiljacht was een Flying Dutchman Cruiser, een prachtig slank schip van negen meter lengte. Van Monfalcone ging de reis door de Adria naar Piran in Joegoslavië om daarna via Opatija de gehele kust van Joego slavië af te reizen. De Joegoslavische kust der duizend eilanden wordt niet voor niets het zeilersparadijs van Eu ropa genoemd. Dat bewees Leo Bal vooral door de prachtige dia s. Van Dubrovnik werd de oversteek naar Brindisi gemaakt, om de Albanese kust te mijden, vandaar via Corfu en de Golf van Corinthe naar het be roemde Delphi door het fotogenieke kanaal van Corinthe naar Pireus-Athe- ne. Vervolgens naar Kaap Sunion. Daar bouwden meer dan 2000 jaar geleden Griekse zeevaarders hun tempel ter ere van Poseidon, God van de Zee. De wonderlijk mooie zuile i van de tempel, witter nog dan ze eens waren door eeuwen zout en wind trotserend mar mer boven op de ongenaakbare kaap, zijn voor iedere zeeman nog steeds iets meer dan zomaar een Griekse tempelruïne. Het was 3500 mijl zwer ven langs de kusten van het oude Eu ropa. Dankzij de kleurenfotografie kon die reis mee naar huis worden geno men En wat voor kleurenfotografie! Gewoon fantastischNogmaals een bijzonder mooie avond en we kunnen ons voorstellen dat de SZC-ers Leo Bal graag nog eens in Sneek willen terugzien. De heer B. de Vries, fraktievoorzitter van de GCP zei dat de samenwerking uitstekend is en dat dit samen optrek ken een voordeel blijkt te zijn. Er is meer mankracht aanwezig om het veelomvattende werk in de raad te kunnen doen. Uiteraard waren er vele vragen over het woningprobleem. Sommigen wa ren van oordeel dat er nog te veel men sen te goedkoop wonen. Het lid van de woningcommissie, de heer J. P. de Vries, zei dat „we de mensen die het - o-. avcvv kunnen betalen, aansporen om in duur- TWEE BELANGEN dere huizen te saan wonen, want dan Mr. Gielen meende echter, dat N. had komen de goedkopere woningen vrij kunnen weten, dat het erg mistig zou|voor de minder draagkrachtigen”. worden. Hoe dan ook, zijn stadgenoot I Qok de milieuverontreiniging kwam T. van der Kooy knalde met een oer- ter sprake. zo was er een aanwezige sonenauto tegen een koe op, wat het die opmerkte dat er, meer nog dan tot dier met het leven had moeten bekopen. - - - -x- „Ik heb m’n uiterste best gedaan; ik heb nog naar getuigen gezocht, en zij vertelden, dat de automobilist wel met een snelheid van 80 kilometei reed”. Nu was mr. Gielen ook niet erg gelukkig met deze snelheid, maar, zei hij: Het is altijd de ander die het ge daan heeft, hè. Dit ontkende de boer, die zich wel degelijk schuldig voelde. De officier in z’n requisitoir: „Hier botsen twee belangen, namelijk het landbouwbelang en de verkeersveilig- Hij eiste 150,— en 2 maanden voor waardelijke ontzegging met 1 jaar proeftijd. H., die de auto nog maar 1 enkele weken had en hiermee wat han del wilde drijven, wacht op de kinder bijslag om de rest van de poen te kun nen afbetalen. „Ik heb alles tegen: Ik ben te oud om van baan te veranderen en op het abatoir is alles gemechani seerd”, zei hij in z’n laatste woord. Mr. Gielen bepaalde de geldboete op 100,— en handhaafde de voorwaardelijke ont zegging van 2 maanden. Jan N„ 48 jaar oud, is veehouder. Hij woont in Wist I en heeft een deel van het vee „thuis” in de wei. Als zo vaak echter dreef hij op 20 september 40 koeien over de Zuidwesthoekweg naar elders. Nu wil de het, dat het op die dag erg mistig was; N. zelf en een zoon waarschuw den het uit de richtingen Sneek en IJlst I komende verkeer niet met een lantaarn wat in dit geval het beste was ge weest. Nee, zij bedienden zich met een rode vlag. „Toen we van huis gingen, was het nog niet zo mistig, en we kon- den niet meer terug om lantaarns te 1 halen, daarvoor ontbrak ons de tijd”, zei de veehouder. nu toe, gebruik gemaakt moest worden van niet-gekleurd toiletpapier. Het verkeer kwam eveneens aan orde. In dit verband werd verteld dat de Dr. Boumaweg straks (weer) verbe terd zal worden en dat tegelijkertijd de spoorwegovergang bij „Piso” veran derd gaat worden in een ahob-over- gang. De thans steeds weer optredende verkeersopstoppingen zullen voor een groot deel verdwijnen wanneer de nieu we zuidelijke rondwe klaar zal zijn. Men hoopt dat deze rondweg in 1973 heid. De rode vlaggen zijn onvoldoende geree(i is> maar waarschijnlijk wordt geweest. Het beste is per keer twee dat iets iafer. Deze jaarlijkse samen- of drie koeien naar de overkant van spreking van de GCP is uitstekend ge- de weg te brengen”. Mr. Bueno vorder-1 sjaagd en zowel de wethouders als de de 100,—, waarop N. in z’n laatste raadsieden maakten aantekeningen van woord niets tegen in te brengen wist. d€ op. en aanmerkingen. Zoals be- e Vóór het uitspreken van het vonnis - kend bezet de GCP elf van de 21 raads- 80,-hield de kantonrechter nog zetels in Sneek. een (zij het kort) pleidooi voor koeien tunnels, naast de al bestaande voet-| gangerstunnels. - Leo Bal uit Bergen in Noord Holland is voor de leden van de Sneeker Zeil- club geen onbekende meer. Twee jaar geleden verzorgde hij een avond voor de SZC op een zodanige suksesvolle manier, dat het bestuur hem prompt uitnodigde nog eens naar Sneek te ko men. Een gelukkige gedachte en de ve le aanwezigen woensdagavond in de Foyer van Amicitia hebben opnieuw genoten, nu van de „Bedevaart naar Kaap Sunion”. Bistjür en personiel fan de Van Haer- sma Buma School to Jutryp-Hommerts ha Rykswettersteat in skriuwen ta- komme litten mei de folgjende ynhald. „Bistjür en personiel fan de Van Haersma Buma Skoalle to Jutryp- Hommerts woene graech it under- steande yn omtinken jaen by de dir. fan Rykswettersteat. Inkele wiken lyn binne der buorden pleatst oan de Rykswei Lemmer-Smts. Dizze buorden halde yn, dat it trekker- forkear kor'mend fan rjochting Lem- mer, by de Jeltebrêge en trekker- j on forkear kommend fan Snits yn Jutryp aan de van rechts komende 20-jarige gebrflk meitsje moatte fan de bi- wold). Beide voertuigen raakten ernstig I kkej ds neat minder as Zaterdagmiddag ontstond er op de hoek Gysbert Japiksstraat/Wassen- berghstraat een aanrijding tussen een Daf-personenauto en een bestelwagen. De bestuurder van de laatste, de 27-ja- rige W. W„ verleende geen voorrang J. Bouma uit Tuk (gem. Steenwijker- I steaacfe parallelwei of de fintwei. woid). Beide voertuigen raakten ernstig Dit liket ds neat minder as in oan- beschadigd. Door de politie wordt pro- siack op >e nbbens fan üs bern üt de ces-verbaal opgemaakt. beide doarpen, om’t foaral yn ’e sim- - I mer hjir in drok forkëar fan trekkers mei oanhang is. a. By ynformaesje by de gêrsdroege- rij „Pasveer” waerd opjown dat yn it öfroune jier 4300 ton produkt forfierd is lans de Lemmerwei. hwat delkomt op 85 wi’nfol yn ’e wike en tagelyk bitsjut dat dizze weinen earst al in kear sünder fracht de ofstan óflein hawwe. b Leanbidriuwen mei great materiael, tink oan kranen, heaparsen en gewoan boereforkear. Bieteblêd, it is neistenby net to siz- zen hoefolle hünderten tünen hjirfan yn ’e hjerst forfierd wurde, njonken alle strie en oare frachten. Dat eltse dei fjouwer kear rom 170 bern gebrük meitsje moatte fan de pa- rallelwei om by de skoallen to kom- Dat1'de leefberheit hjirtroch op syn slimst bineidield wurdt, hoecht gjm fierdere ütliz. Dat it boppedat, mei de fytsgongers- oerstek yn ’e Jutryp noch yn it unt- hald, üt forkearstechnysk eachpunt Di- sjoen, ek yn twifel lükt wurde mei, dat dizze maetregel bydrage sil ta de alge- miene forkearsfeilichheit. Wy krije nou de sitewaesje dat op twa- plakken stra- dich forkear ynfoechje moat yn in drok- ke forkearsstream. len en oar oertinkende kinne wy oars net as freegje om op it bislüt werom to kommen de parallelwei to Jutryp- Hommerts forplicht to stellen foar it trekkerforkear. Nammens it bistjür en persoaniel S. Gerbrandy (sekr.) mr H. J. M. Gielen. De werkloze Har- linger Wim W. (25) berokkende als au- tochauffeur op 3 oktober op de Nieuwe Weide in Hindelopen al achteruitrijdend schade aan twee geparkeerde auto s. Hij had er echter niets van gezien, ge hoord noch gemerkt, zei hij ten minste. Mr. Bueno geloofde dit niet, „maar ik kan het niet bewijzen, en daarom staat u hier”. Hij vorderde een geldboete van t ei),—. Wim zag geen kans dat te betalen, „ik zit in de W.W.” „Nu, dan moeten de op die dag meegereden fa- I milieleden maar een part bijdragen vond mr. Gielen, die 50,— vonniste. Dat onmiddelljjk weer achter het stuur kruipen na een warme maaltijd slech- I te gevolgen kan hebben, daarover kan de 58-jarige Bolswarder slager Hendri- kus H. meepraten. H\j was vorig jaar I op een mooie zomerdag met z n gezin I een dag naar Egmond aan Zee ge weest. Op de terugweg naar de hanze- stad was in Alkmaar aandacht aan de inwendige mens geschonken. De kinde- I ren waren op de achterbank al in I slaap gevallen en tegen het midder- nachtelijk uur kon de naast hem zit- tende echtgenote de strijd tegen de II slaap ook niet meer aan. H. zelf was op de Afsluitdijk ook in slaap gesuk keld; hij schoot met de auto, door ken nissen gefinancierd, rechts van de weg af. Aan de IJsselmeerkant kwam de auto van de al een jaar werkloze sla ger op de oever tot stilstand. „Dat had u uw hele familie kunnen kosten”, was de tot grote voorzichtigheid manende kantonrechter’s reactie. „Dit is een te groot risico”. „Het is een wonder dat u hier kunt staan; u mag maar wat blij zjjn want voor het zelfde was u in de plomp gereden”, zei op zijn beurt de officier. Op de tiende van de tiende knalden vorig jaar onder Oudemirdum op de Beu kenlaan twee auto’s op elkaar. De derde, volgens het proces verbaal nauw hierbij betrokken auto, werd bestuurd door expediteur Anne V. uit Franeker. Alweer volgens het proces verbaal had de van camping Elfberg komende in zijn rode Fiat 124 het op de Beukenlaan rijdende verkeer in gevaar ge bracht, als gevolg waarvan de botsing. Nu was Anne vrijdag zelf met van de partij maar z’n vader nam de verdediging („het tenlastegelegde wordt voor 100 procent betwist) voor z’n rekening. En met succes. Want na het onder vragen van drie getuigen was zelfs officier mr. E. F. Bueno niet meer over tuigd van Anne’s overtreding tegen het (beruchte) „kapstokartikel m de wet. Er gebeurt de laatste tijd wiet veel rond en op de maan. De verschillende Apollo’s hebben hun werk volbracht en hier en daar staat in één of andere „zee” een onderstel van een maanlander. Het leeft bij de jeugd nog wel. Zo werd door de jongens van de derde klas van de Lemmer- wegschool een „Sneker Maa/n- reis” in scene gezet. Van aller lei rommel maakten zij een maanlander die onze fotograaf vlak nadat de eerste Sneker voet op ’s Moan’s bodem had gezet, op de gevoelige plaat vastlegde. De technische staf achter de schermen bestond uit: Ronnie Bloemsma - Marcel Hartwich - Johan Canninga - Peter Moed - Allard Postmus - Ronnie Röfekamp - Duut Veen- sma - Jan de Vries - Wierd van der Zwaag - Hans Spitse - Marcel Kooi - Onke Blaauw - René van Buul - Freddy Fleur - Roelof Huisman - Theo Hui- tinga - Ids Piet Kedde - Klaas Kramer - Matty Kruis - Wil lem Ottens - Hendrik Ottens - Henk Postmus - Thijs Schuh- macher - Ruurd van Slot - Arend Smit - Martin Teige- ler - Raymond Visser - Peter de Vries - Theo Zandstra - Kees Baarda en Anske van der Laan. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-1,233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,231, 1,235, 221,7. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1,233 3779, L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKT1E: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1