Solisten het kader van de jubileumviering concours in Balk Vele festiviteiten in Oranje Nassau Sneek bestaat veertig jaar i SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYM _lin„4. snEKERWKOERIER Hot laatste stadhuisconcert met het Amati-kwartet AFSCHEID P. REIJENGA TEOUDEGAVAN GEMEENTE WERKEN Geslaagde uitvoering chr. muziekvereniging „Excelsior” te Scharnegoutum I i ’s" XTp’rX™ >n i fWi O i 1 I gig Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in SLOTEN e.o NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de EERSTE WEDSTRIJD VERLOREN Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van STk X ™^.“X‘ltage v»etb»lb»..a v»,. ae Zuidwesthoek. N«. veert,g X. sZelt ONS de tweed, klas KNVB zaterdageoetba!. IR 1 laatsten beho- kwartetten I Richard Verschijnt: maandags en donderdags DONDERDAG 9 MAART 1972 127e JAARGANG No. 20 tetten, het opus 130 in bes grote terst. :iuvens „late” kwartetten beho- tot de innigste en diepzinnigste Het kamptoenselftal van het seizoen 1942-1943 V.l.n.r. staaud: de toenmalige voorzitter J. de Groot Boersma, H. de Vries, A. Kaspersma, F. Wiersma, G. Bruins, O. de Haan, F. Oppenhuizen, D. Schriemer en D. Zeilstra (bestuurslid). I Zittend: H. Gjeltema, I J. Speelman en P. de Jong noemen maar drie Op 25 februari gaf de Muziekvereniging „Excelsior” in „Elhn” te Scharnegou- lum haar jaarlijkse uitvoering. Onder leiding van de dirigent W. Valkema werd een gevarieerd programma uit- j gevoerd, bevattende werken van heden UITGEVERS Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. gulden en één zeven tot acht kunnen dus de leden op het Klemzand aan de Leeu- is een eerbetoon aan een der grootste vioolbouwers aller tijden, Nicolo Ama- ti (1596—1684). Het programma dat ditmaal in Sneek gebracht wordt, telt drie werken. Het strijkkwartet van Maurice Ravel (1875 1937) is het enige dat de componist schreef, een fris en spontaan jeugd, werk klassiek van vorm. Het dateert uit 1902—1903 en telt 4 delen. Van de 26 strijkkwartetten die Mozart (1756— 1791) schreef zijn er 6 gewijd aan zijn leermeester Joseph Haydn. Een y™ deze Haydn-kwartetten is het K.V. 458, bijgenaamd het Jachtkwartet, al- dus genoemd naar de jachthoornachti- ge inzet van het eerste deel (bes gro- te terts). Na de pauze weerklinkt een van Beet hovens (1770—1827) „late” strijkkwar- daagse en oudere componisten. De algehele leiding van deze avond was in handen van de voorzitter de heer R. Schaap die in z’n openings woord ’t overlijden memoreerde van t in 1971 overleden oudste lid, de heer K. Mollema, 47 jaar als bestuurslid en werkend lid aan de vereniging verbon- den geweest. „Z’n trouw en toewijding aan de vereniging zal steeds bij ons in dankbare herinnering' blijven voortle ven”, aldus de voorzitter in zijn ope ningswoord. Het programma bracht voor de pauze het zwaardere werk, terwijl na de pau ze een meer populair programma ten gehore werd gebracht. Op voortreffe lijke wijze werden de diverse nummers uitgevoerd, hiermee bevestigende het hoge peil van het corps, dat met zijn Het laatste stadhuisconcert van dit seizoen belooft weer iets heel bijzon ders te worden. Voor de tweede maal concerteert dan in Sneek het Amati- kwartet, dat in korte tijd op de rang lijst der Nederlandse kamermuzieken- sembles naar boven geschoten is, en dat ook in het buitenland steeds meer naam begint te krijgen. Velen zullen zich de sublieme en gespannen vertol- I king van Beethoven, Brahms en Bar tók van verleden jaar herinneren. en het bal halen (vier vijftig per persoon). Van en zaterdag van drie tot vijf in de^ kan tine van het sportpark warderweg terecht. Zondagmorgen om elf uur is er een plechtige herdenking op de Algemene Begraafplaats van de leden die in de I loop der jaren de vereniging zijn ont vallen. Belangstellenden worden ver zocht zich bij de poort van het kerk- I hof te verzamelen, ’s Middags znn er een aantal aktiviteiten. Zo zullen om twee uur elftallen van ONS de strijd I aanbinden met de mede-sportparkbe- woner LSC. Veteranen en huidige eer ste elftalspelers komen tegen elkaar uit. I In Amicitia is dan om twee uur een welpenmiddag begonnen, waar de wel pen van alle Sneker voetbalclubs wel kom zijn. Naast bijzonder leuke films zijn drie mensen als bijzondere gasten I gevraagd te komen en dat zijn Azing I Griever (dcHman van Heerenveen), Gerrie Mühren en Barry Hulshof, bei de van Ajax. Zij zullen foto’s met hand tekeningen uitdelen en de jongens op andere manieren bezig houden. Tevens f SNEEKER NIEUWSBLAD is zaterdagsmiddags om vijf uur in Hanenburg een receptie waarop men het bestuur kan feliciteren. Het voetballen wore natuurlijk ook voor de jeugd niet vergeten. Op 1 en 11 mei wordt een jubileum-jeugdtour- nooi gehouden. Vele verenigingen zul len hier aan deelnemen. In de loop van de maand juli is men van plan een wedstrijd te organiseren met een top club in de klasse van een FC Brugge, een Go Ahead Eagles of een FC Twen te. Men denkt in de jubileumcommis sie tegenover een dergelijke club een ploeg te stellen uit de Sneker voet balverenigingen of uit die van de hele Zuidwesthoek samengesteld. Hoe en wat is nog niet precies bekend, maar dat de wedstrijd doorgaat staat vast. AKTIVITEITEN EN NAMEN Niet alleen op voetbalgebied heeft ONS door de jaren heen aktiviteiten ont plooid ook op het culturele vlak is men bezig. Zo was jarenlang aan de vereniging een toneelgroep verbonden die de jaarlijkse feestavond verzorgde met stukken als „Drie is teveel” cn „De tante van Charlie”, sottermjen ruim veertig leden een vergroot waum nodig had om iedereen te kunnen her- De ^bezoekers hebben genoten van het gebodene, waarbij wel speciaal m de smaak vielen een uitvoering van Or pheus in de Onderwereld, en de solo s op trombones en saxophoons inrespec tievelijk The Lost Chord en de Fantasie Duo voor twee saxophoons. Gebleken is, dat dirigent Valkema zijn mensen tot grote prestaties weet te in spires hetgeen in niet geringe ma te te danken is aan zijn grote muzika le deskundigheid en enthousiasme. Het was dan ook een genoegen deze uitvoering bij te wonen, en degenen die thuis bij de buis waren gebleven mag het spijten deze avond te hebben ge mist, temeer omdat de in de pauze gehouden verloting, welke ter dekking van de kosten van deze gratis uitvoe ring werd gehouden, vele en fraaie prijzen opleverde. „Excelsior” kan op een bijzonder goed geslaagde uitvoering terug zien. Vrijdag 3 maart j.l. nam de heer P. Reijenga van Oudega (W) afscheid als gemeentewerkman van de gemeente Wymbritseradeel. Dit gebeurde tijdens een keurig verzorgde receptie in de raadzaal van het gemeentehuis van Wymbritseradeel te Sneek. Verschil lende sprekers voerden het woord on- I der wie burgemeester B. W. Casemier, wethouder G. Miedema en de direc teur van Gemeentewerken, de heer J. v. d. Wal uit Oppenhuizen. Laatstge noemde herinnerde er aan, dat ze bei den meer dan 30 jaar de belangen der I gemeente hebben gediend. De heer Van der Wal las enkele grappige „documen ten” uit de kronieken der gemeente voor, die betrekking hadden op de heer I Reijenga. Ook werden enkele geschen ken aangeboden, die betrekking hébben I op de sportvisserij. Andere sprekers 1 waren de voorzitter der personeelsver- 1 (die ook met enkele kadoos I kwam aandragen), de heren G. Zijistra, 1 - cn I. Hibma. Verder voerden woord J. Yntema (chauffeur y 1 van dank mevrouw Reijenga betrok en haar een visset beloofde (foar de folie bak jes kofje), en niet te vergeten de heer P. Brattinga van Westhem die op de hem geëigende, humoristische wijze 1-411 trr\ zoals een programma uit die jaren ver meldt. De ploeg trad niet alleen voor ONS op, men trok ook naar andere plaatsen, zoals naar het sanatorium in I Appelscha, de militairen op Vlieland en de strafkolonie in Veenhuizen. Ver der natuurlijk op voetbalgebied de ne- derlaagwedstrijden. Deze serie startte in 1937 en was eigenlijk in die tijd een soort bedrijfsvoetbalcompetitie. Verder werd er vele jaren gestreden om de Cees de Haan-zuil. De Haan was meer dan vijftien jaar wedstrijdcommissaris bij ONS en de ploegen die uitgenodigd werden om een wedstrijd om de zuil, te spelen, waren verenigingen die in de ja ren van Cees de Haan tegen ONS uit kwamen. Nu we toch aan het namen zijn: ONS heeft eigenlijk voorzitters in al die jaren gehad, in de eerste plaats was Boersma, d-- l„t eerste elftal, na li;;; als aktief voetballer in 1953 voor drie wedstrijden van stal ge- haald om - gradatie. Hij heeft al vele jaren het beheer over het materialenbest an cl. I De vereniging kent maar één erelid en I dat is Th. R. Bunning, lid van het eerste bestuur. Lid van verdienste zijn er meer, zoals G. Cnossen, H. Gjelte ma en D. Plat en dan is er natuurlijk erevoorzitter J. de Groot Boersma. I Het huidige bestuur bestaat uit J. I Steenwijk (voorzitter), G. Rooda (sec-1 retaris), H. J. Drost (penningmees ter). R. van den Akker, B. Algera, P. de Boer, Sj. Jaarsma (tevens voorzit ter jeugdbestuur), S. de Jong en H. Minks. ONS heeft uiteraard ook een welpen en adspirantenafdeling. In 1941-1942 werd voor het eerst met adspiranten deelgenomen aan de competitie, terwijl in 1948-1949 voor het eerst de pupillen (toen nog welpen) uitkwamen in de welpencompetitie. ONS heeft momen teel 465 leden. De meesten zijn senio ren (156), daarna komen pupillen (136) de C-junioren (74), B- en A-junioren vertonen een kleiner wordend aantal (58 en 41). Het oudste nog voetballen de lid is J. Speelman (52 jaar), het jongste B. Visser (zeven jaar). Beethovens „late” ren L. =>--- -.- werken van de meester. Hijzelf be schouwde dit werk ook als een van zijn meest indrukwekkende composities. Be roemd is uit dit kwartet de melodieuze maar tegelijk hier en daar beklem mende Cavatine, c. aan de finale voor afgaat. Geen licht p.„gramma dus. We zijn er niettemin zeker van dat vele tientallen muziekliefhebbers uit Sneek e.o. ook ditmaal weer van de partij zijn. Om de muziek, maar ook om de u ke sfeer van onze stadhuisconcerte. Het concert is op donderdag 16 maart ’s avonds 8 uur. De toegangsprijs bedraagt 3,— speciale toegangsprijs voor 65 -ers en paspoorthouders 2, Wit’34 die met 21 werd verloren, de gradeerde men naar de derde klasse. De huidige voorzitter Steenwijk maak te in die wedstrijd in het beruchte ge bied hands en dat betekende de neder laag. Dit jaar staat Blauw Wit even als ONS in de gevaarlijke onderste re gionen en men hoopt in de vereniging I niet op een herhaling van 1966. ONS was overigens vrij snel weer terug in I de tweede klasse. JUBILEUMVIERING I In het kader van de jubileumviering I zal er niet alleen gevoetbald worden, al is er uiteraard wel veel plaats voor I ingeruimd in de festiviteiten De jubi- I I leumcommissie, bestaande uit W. a I ber als voorzitter, J. Zuidema, L. Bil I en B. Algera, heeft een aantrekkelijk programma opgesteld. Men begint dins dag 4 april met een buitengewone le- I denvergadering in het Singeltsje, deze is toegangkelijk voor leden boven de achttien -'aar en oud-leden; vooral de zijn bijzonder hartelijk wel kom. Deze avond is niet alleen een le- denvergadering, maar tevens bedoeld als raünieavond, waarop oude tilms, onder andere van het bezoek van ONS aan de Crown Sport Club in de Lon- dense voorstad Merton-Morden, wor- den vertoond. Vrijdag 7 april is dan in Amicitia de grote feestavond. Tal van bekende ar- tisten zullen optreden. Om een paar na men te noemen Toby Rix, Gonme Baars, I Salvadore I Victor en Sjakie Schram. Na afloop is er in de foyer bal met medewerking van het Holland Quintet. De kaartverkoop start morgenavond in I Aere Perennius. Daar kunnen de leden I hun kaarten voor het zaalprogramma De vier spelers, Jacques Holtman en Richard Kilmer, vio Ton Wilmes, altviool en Ben de Ligt, zijn in de ge legenheid gesteld zich van hun orkest- praktijk los te maken en zich geheel aan het veeleisende kwartetspel te wij- iden De naam die het kwartet draagt, Op zaterdag 22 april a.s. houdt de Culturele Raad van Gaasterland een solisten-concours voor amateurs in „de Treemter” te Balk. Dit wordt dan de 6e keer dat zo’n evenement in Balk ge houden wordt. Elk jaar was dit een groot sukses, met een grote belangstel- ling van het publiek. Muzikanten en zangers kunnen optreden zowel indivi dueel als met een klein groepje. Zo nodig is pianobegeleiding aanwezig, maar men mag ook zelf voor begelei ding zorgen. Repetitiemogelijkheden m de zaal, vóór de uitvoering. Het inleg- geld bedraagt slechts ƒ2,50. Als jury fungeert ditmaal de heer H. Pijlman uit Makkum. De uit te voeren num mers zullen in 3 groepen worden in gedeeld n.l. licht, middel en zwaar. Er zijn fraaie prijzen te winnen en iedere eerste prijswinnaar krijgt een herinne ring. Zie ook de advertentie in dit blad. Namen van het eerste uur waren die van J. de Groot Boersma (voorzitter) I A. van der Woud (secretaris), W. van I der Goot (penningmeester), Th. R. I Banning en R. van Buren (tweede sec- I retaris en tweede penningmeester). De eerste wedstrijd die het jonge ONS I speelde was een uitwedstrijd en wel tegen de club Workum, welke I werd verloren met 53. De eerste I thuiswedstrijd was tegen HVV uit Hin- I delopen en die was eveneens een neder- I laag (03). Toch eindigden de Snekers I in deze competitie niet slecht. Het 1 eerste elftal kwam op de derde plaats (22 punten uit 16 wedstrijden met een doelsaldo van 4628); het tweede elf tal bezette in de eindrangschikking de achtste plaats. Gespeeld werd op het legendarische land van Koopmans („eerst de huur betalen en dan spe len!”). In 1933 ging men over naar de Chris telijke Nederlandse Voetbalbond afde ling zeven. Tot september 1940, toen op last van de bezetters de voetbalbon- den in Nederland moesten fuseren, l werd in deze bond gespeeld. ONS werd in deze periode twee keer kam- pioen en wel in het seizoen 1936-1937 I en 1938-1939. Vele ONS-ers zullen aan de competitie 1936-1937 en vooral aan I de kampioenswedstrijden de beste her inneringen bewaren. Vier ploegen I moesten gaan uitmaken wie de beste I was. Buiten ONS waren dat DOSK uit I Kampen, Dindua uit Enkhuizen en Nun- I speet. De uitwedstrijd in Enkhuizen wordt nog altijd beschouwd als de wedstrijd van doelverdediger H. Gjel tema die door uitstekend keepwerk de I stand op 00 hield. In 1947 werd voor het eerst gespeeld I in de vierde klasse KNVB zaterdag- voetbal. Daar was echter nog een jaar eerste klas FVB aan voorafgegaan. ONS was hierin gekomen dankzij een 13o overwinning op Buitenpost 2; scheidsrechter in deze ontmoeting was A. Boot uit Sneek! Jan Speelman, Lon ger Wiersma, Marten Ferwerda, Step Hettinga en Piet de Jong, het zijn een aantal namen uit die tijd. 1953-1954 le verde weer een kampioenschap op, waardoor men weer een klasse hoger uit mocht komen. De zaterdagcompeti- tie leeft nog steeds in een periode van opbouw. ONS was de eerste Friese club die recht had op een plaats in de derde klasse, die in 1954 van start ging. Hetzelfde deed zich voor in 1961- 1962 toen men de tweede klasse instel de en ONS de eerste Friese club was die rechten kon laten gelden op een plaats in deze afdeling. ONS heeft natuurlijk niet alleen vette jaren gehad, ook de magere kent men. Zo was het seizoen 1965-1966 niet zo prettig voor de vereniging. Na een be slissingswedstrijd in april tegen Blauw REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4^83 b.g.g. 3779, L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling i Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs Pol. ONS IS eigenl jk straatclubs die nog niet in competitie- dat J. de Groot daarna P. Bil (1954-1963) en momenteel J. Steenwijk. Bekende namen zijn ook die van S. de Jong, die momenteel nog een bestuurs functie bekleedt en M. Ferwerda, ^eens steunpilaar van het c„ zijn afscheid LL ONS te redden van de de-1 enigmg 1 R. Stolte en nog het - fan de wein), die in zijn woorden visset beloofde (foar de folie bak- Westhem die op de humoristische verschillende voorvallen uit het verle den naar voren haalde. Alle sprekers waren het er over eens, dat de heer Reijenga een sympathiek collega is geweest, die zijn werk steeds met veel humor en plichtsgetrouw heeft gedaan. Meer dan 37 jaar heeft hij de gemeente gediend, zonder één dag we gens ziekte te hebben gemist. Dit jpa2 zeker als een zegen worden gezien. Hem werd met zijn vrouw een gezegende „oude dag” toegewenst. Tot slot sprak nog een zoon van de heer Reijenga, de heer B. Reijenga van Drachten, die allen dankte, dat ze heit hulde hadden gebracht voor alles wat hij had mogen doen en voor hen had mogen betekenen. W

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1