Boomfeestdagen in Sneek IJLST snekek<koerier I l JHHL ft, Aanlegplaats bij het Zouw in Ijlst komt gemeente op f 9000.- 1 en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 1 ■i n Sneker organist Gerben Bergstra bij Matthaus Passion in Frankrijk F T jgM F VOORLAATSTE POLITIEK TREFPUNT MET J. TERLOUW (D ’66) NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de „Ramp zou voor versobering met nodig moeten zijn” „EDOZA” ZINGT ZONDAGMIDDAG IN BAPTISTENKERK 1 - Kamerlid liet waakvlam branden, meer niet me- Zoals hem was verzocht, repte 600 kinderen zijn al weken bezig met dit onderwerp b.g.g. Bij de foto: (Foto Studio Ger Dijs) Verschijnt: maandags en donderdags DONDERDAG 10 MAART 1972 127ste JAARGANG No. 22 UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4'234 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o iSSSK SNEEKER NIEUWSBLAD drs. J. TERLOUW centralisatie noodzakelijk ven, dat er ooit een progressieve meer derheid uit de bus zal rollen. „Het was inderdaad een goede mogelijkheid geweest”, aldus de inleider op een vraag van (opnieuw) Laansma, éérst personen van andere partijen al plaats te laten nemen in de commissie, „maar we wisten van te voren niet, wat eruit zou komen”. Het in heel Friesland zo bekende en graag gehoorde Sneker mannenkoor „Edoza” zal zondagmiddag verschil lende liederen zingen en op deze wijze meewerken aan de bijzondere dienst van de baptisten gemeente te Sneek, die om 5.00 uur in het kerkgebouw Wil lem Lodewijkstraat 4 wordt gehouden. Velen die om een of andere reden niet in de gelegenheid waren om Edoza te horen tijdens een van zijn konserten zullen graag van deze gelegenheid ge bruik willen maken. Ds. J. van Dam, de plaatselijke bap tisten predikant zal in deze dienst spre ken over: Als ik erbij geweest was, Ja, dan zou ik het geloven REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4^33 3779, L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKT1E: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 8,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. De noodzaak tot het aanschaffen van een houtbewerkingsmachine in IJlst deed zich de laatste tijd steeds duide lijker voelen. Zo’n machine, aldus meent het college, zou het mogelijk maken nog meer werkzaamheden dan nu al het geval is, in eigen beheer uit te voeren. Voor gebruik bij gemeentewerken nu zou een Felder houtbewerkingsmachine, die onder meer als cirkelzaag, vlak- bank en fraismachine kan worden aan gewend, de meest geschikte zijn. Deze komt, wanneer men eveneens een stuk of wat onderdelen erbij aanschaft, op 10.225,80. Welnu, burgemeester en wethouders van IJlst stellen de raad voor een krediet, gelijk aan dit bedrag beschikbaar te stellen. Ten zuiden van ’t zo geheten Oud-IJIst is het verlengde van de Eegracht op een weiland tussen de stads Ee en de Westelijke Dijgracht een aanlegplaats voor de watersport geprojecteerd. De inrichtingskosten hiervan worden ge schat op 36.000, waarvan ƒ27.000 door het ministerie van CRM wordt ge- subsidieëerd. Ergo 9.000 zal de ge meente IJlst zelf voor deze aanlegplaats bij het Zouw op tafel moeten brengen, in hun voorstel aan de raad, die zich hierover vrijdag aanstaande zal buigen, stellen b. en w. voor een krediet a.s. 36.000 voor de inrichting beschikbaar te stellen, zodat met de werkzaamhe den - van ’t Ingenieursbureau „Oran jewoud” in Heerenveen is een prijsop gave ontvangen - kan worden begon nen. Op de Sperkhemschool zijn de leerlingen van de zesde klas onder leiding van de heer Visser druk, bezig met de proeven voor de Boomfeestdag. Er worden bo men gewogen om. te zien hoeveel deze door wateropname in gewicht toenemen, in reageerbuisjes zijn stekken bezig wor tel te schieten en op een kaart van de omgeving van de school wordt omgere kend hoe het gesteld is met bomen en struiken. drs. Terlouw eerst een half uurtje over „za ken”, die met name de afgelopen we ken gespreksstof in de Kamer hebben opgeleverd. De gesprekken over de Drie van Breda daarbij, had hij als een gespannen en zenuwachtige ge schiedenis gezien. „Ik was tegen, en ben niet van mening veranderd, maar het scheelde weinig. Er heerste een sfeer van: Denk erom, anders zullen we je wel even. Bij alles zat één element, zo zei de heer Terlouw, me dwars. Je moet je goed realiseren, dat je de rechterlijke macht streng gescheiden De 37-jarige Sneker Gerben Bergstra, woonachtig in de Piekezijlstraat sinds 4 jaar organist in de doopsgezin de kerk te Leeuwarden, en al een jaar of zes dirigent van het Toonkunstkoor uit Heerenveen heeft een eervolle uit nodiging ontvangen volgende week woensdag in Parijs in een kathedraal bij het Louvre de Matthaus Passion op het orgel te begeleiden. Deze invitatie is min of meer voortgevloeid uit een concert, dat een Canadese bariton en de sopraan mevrouw A. Woltman-Le Gué uit Franeker vorig jaar oktober in de Martinikerk hebben gegeven. De ze bariton namelijk studeerde zang bij een vooraanstaande zangpedagoge in Parijs, n.I. Noémie Pérugia, die bij de één uur kerkmuziek-aflevering in okto ber eveneens in Sneek aanwezig was. In verband met het 25-jarig bestaan van het cultureel akkoord Holland- Frankrijk nu, zijn enkele Nederlandse musici, onder wie dus de heer Bergstra uit Sneek en mevrouw Wolfman voor de passion uitgenodigd. Een uitnodiging, die zij uiteraard aanvaarden. Zij ver trekken reeds zondag aanstaande, en zullen voor de uitvoering in de Licht stad enkele repetities bijwonen. Van dit grootse internationale gebeuren blijkt ook de Franse radio en televisiestich- ting belangstelling te tonen. Nogmaals, de heer Terlouw hield zich tamelijk o" de vlakte, maandagavond, toen hij niet naliet hier en daar cita ten aan te halen, en eigenlijk zelden in zijn betogen wat „kruiden” dompelde, om deze echt interessant te laten wor den. In elk geval hield hij aan zijn „spreekbeurt” een potje gember over, hem na afloop door de voorzitter uit gereikt, en vervolgens terstond geopend, ’ns Kijken, of liever: horen, of het Tweede Kamerlid voor de KVP vrouw Gardernier-Berendsen op 27 maart aanstaande wat meer gesprek stof bij haar bagage heeft zitten. Haar specialiteit heet cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Tot dan. Van de Stichting Emmaus Commu- nauteiten Nederland is een verzoek ontvangen, waarin de vroedschap van IJlst verzocht wordt: 1. Zich uit te roepen tot een >oppelge- meente” (men verbindt zich dan met de kampen in India). 2. Uit de burgerij een komité „Ifoppelge- meente Oost Bengalen” te laten op richten. 3. Bij het organiseren van moet houden van de wetsprekende macht”. „Was een besloten zitting hierover niet beter geweest? Zo wer den de Kamerleden in een moeilijke situatie gebracht”, meende het Sneker raadslid D. de Vries,' die zich tevens afvroeg, of het wel zo verstandig was dit onderwerp in de Kamer te behan delen. j dank voor en ter herin- het werk krijgt de klas een met het boomfeestdagen- AANTREKKELIJK PROGRAMMA Met elkaar gecombineerd hebben de ze uitgangspunten een aantrekkelijk programma opgeleverd, waarmee de vijfde of zesde klassen van 19 lagere scholen drie en een halve dag bezig zijn (elke ochtend of middag ee: groep je van twee a drie klassen). Deze da gen vallen net voor de Paasvakantie, namelijk vrijdag 24 en maandag, dins dag en woensdag 27, 28 en 29 maart. Elke klas gaat op een ochtend of mid dag zoveel mogelijk in de buurt van de eigen school, boomspiegels aanleg gen of bomen en struiken planten. Dit gebeurt onder leiding van de afdeling publieke werken en de plantsoenen dienst van de gemeente en de leiding van het werkvoorzieningsschap „Wa- ghenbrugghe” (Waghenbrugghe ver- Het Tweede Kamerlid voor D ’66 drs. J. Terlouw uit Utrecht zorgde maandag avond in Bar-Dancing ’t Singeltsje tijdens het voorlaatste Politiek Trefpunt van dit „seizoen” bepaald niet voor vuurwerk, zoals dat in eerdere edities wel is af geschoten. De betrekkelijk jonge politicus, door voorzitter D. de Vries als een „echt goed Tweede Kamerlid” bestempeld, sprak in hoofdzaak over problemen op langere termijn. Zijn betogen kregen in de maar matigjes ge vulde zaal hier en daar de opmerking „wazig” en „op de vlakte” mee. Daar voor was inderdaad aanleiding. Met name de op de Domstedeling afgevuurde vragen (wat kwamen de toehoorders daarmee toch moeilijk uit de startblok ken) omzeilde de heer Terlouw vooral in het begin nogal eens, daarmee een kleine ontevredenheid van de aanwezigen bewerkstelligend. Het Kamerlid Terlouw, dat zich zelf nogal eens moest corrigeren, noemde één van de conclusies van het plan Mansholt het komen tot centralisering bij beslissingen. (Zo als men weet heeft de commissie van zes „wijze mannen” onder aanvoering van Mansholt advies aan de drie progressieve partijen uitgebracht). „De overheid zal een veel grotere greep op de investe ringen moeten krijgen. Maar die centralisatie moet gepaard gaan met democratisering van de besluit vorming. In ’t rapport van zo’n 45 kantjes wordt de nadruk gelegd op Europese beslissingen, waar wel een aantal bezwaren aan kleven. Maar je kunt dit niet nationaal aanpakken, en verder moet je wat aan de economische orde doen. Centralisatie moet absoluut gebeu ren; kijk maar naar het Oosten. Je moet er echter voor oppassen, dat je niet vervalt in een dictato riaal systeem”, aldus de heer Ter louw. De D’66-voorman A. Laansma in Sneek plaatste een vraagteken, waar hij het had over een 'meerderheid in Neder land, die voor een versoberingspro- gramma kiest. Drs. Terlouw hierop: Na een ramp zou het in elk geval kunnen. Daarom ook de acties, die in dit rapport genoemd worden. Met de analyses, uitgewerkt naar de arbeids verhouding was niet iedereen het eens gebleken, en juist daarom achtte de heer Terlouw het vooralsnog wat moeilijk. „Als we evenwel in staat zijn wat minder aan partijpolitiek te doen, dan wordt het gemakkelijker”. Wel zei de Utrechtenaar erin te gelo- 't de Boom feestdag op woensdag 29 maart. Het Comité Milieuzorg Sneek, dat in op dracht van burgemeester en wethou ders de organisatie van de Boom feestdag op zich heeft genomen, heeft deze viering echter enigszins aan de hier levende gedachten en de situatie aangepast, zodat in Sneek een enigs zins afwjjkende opzet is ontstaan. Wel inzamelingen bijvoorbeeld dit komi té alle medewerking toe te zeg gen en ten vierde: Door middel van een bijdrage uit het budget van de gemeente hieraan zelf deel te ne men. B. en w. stellen de raad voor op een en ander afwijzend te be schikken. Zij stellen o.a. dat steun een politieke keuze zou betekenen, die alleen aan het ministerie van Buitenlandse Zaken moet worden voorbehouden. Verder heeft de Stichting Centraal Archief en In lichtingenbureau inzake het Inza- melingswezen het verlenen van een collecte-vergunning ontraden, en ligt het doen van financiële steun voor internationale hulpverlenings doeleinden op de weg van de rijksoverheid. Als de Boomfeestdagen in Sneek dit jaar voorbij zijn, zijn ruim 600 kinde ren enkele weken met dit onderwerp bezig geweest, zijn ruim 100 bomen in de stad van boomspiegels voor zien en een enorm aantal bomen, struiken en wilgestekken in de Noor- derhoek en de milieutuin geplant. Ge hoopt wordt dat deze inspanningen re sultaat mogen afwerpen, bij de jeugd èn bij de ouderen. Belangstelling van de kant van de ouders zal door de jeugd zeker op prijs worden gesteld. GEEN RECHTERS „Kijk, zei Terlouw, we zaten er niet als rechters. Kunnen dat ook niet. Het hoort nu eenmaal bij ons systeem, dat dit in de openbaarheid behandeld wordt Maar we moeten ontzettend oppassen, dat we er niet als volksgericht zaten”. Enfin, al met al waren, aldus het Ka merlid, een stuk of wat wetsontwerpen blijven liggen; de besprekingen over de Drie had stagnatie in de hand gewerkt. Hij vervolgde met een verhaal over gasboringen bij Schoorl, „waarop ie dereen in Noord Holland tegen is. Maar op het Ministerie van Economische Zaken was men er van overtuigd, dat een en ander zonder veel schadelijke gevolgen zou kunnen verlopen. Minister Langman heeft, zo zei de heer Ter louw nog in dit verband, een soort vlekkenplan beloofd, waarop plaatsen, waar in elk geval geen boringen zou den mogen worden verricht. Bij rijks- grond ligt het helemaal aan de minis ter”. zorgt de aanleg van zowel het park In de Noorderhoek als de milieutuin). Na afloop van deze werkzaamheden is er reeds voor de groep die aan het werk geweest is een filmvoorstelling van en kele op de natuur betrekking hebben de films. Als dank voor en ter herin nering aan het werk krijgt de klas een vaantje bloem. Met een belangrijk deel van het werk zijn de kinderen echter nu al bezig, namelijk een serie lessen over plan ten, struiken en bomen, samengesteld door het comitélid de heer Y. Kooistra, biologieleraar in Sneek. In de lessen zijn allerlei proeven opgenomen met bomen, zaadjes en dergelijke om de kinderen duidelijk te laten zien wat er gebeurt in een groeiproces. Op de ze manier worden de kinderen met hun neus op de natuur gedrukt. Hopelijk maakt dat indruk. Het uitwerken van de lessen met de klassen is natuurlijk het werk van de klasseonderwijzers, die hieraan alle medewerking verle nen. „Er waren echter moeilijkheden, en door een overleg met een beetje geven en nemen is het zo gegaan. Het rap port is bedoeld als het geven van een aanbeveling, en van daaruit proberen mensen erbjj te krijgen”. „Waarom moet men zo drijven naar een pro gressieve volkspartij? Is men bang voor concessies van D’66 en de PvdA”, aldus een toehoorder. Nu viel het vol gens de heer Terlouw wat die conses- sies betreft wel wat mee. „De Partij van de Arbeid heeft echter vrij veel concessies aan ons gedaan, ’t Is ons steeds om ’t programma te doen ge weest. In het rapport van Mansholt zitten veel punten van D’66. We hebben in verhoudingen naar grote getallen wel degelijk een grote invloed”, stelde het Kamerlid. Aan het slot merkte hij nog op, dat het mr. Van Mierlo is ge weest, die met plannen voor een com- missie naar Mansholt is gestapt. Juist, omdat „deze altijd al met dit pro bleem had geworsteld”. overigens met hetzelfde doel: de kin deren liefde en belangstelling bijbren gen voor de levende natuur. Voor de huidige opzet waren enkele dingen belangrijk: ten eerste is het co mité van mening dat elke lagere school, ook voor buitengewoon onder wijs, moet meedoen; ten tweede, dat één uurtje planten en een film de kin deren niet echt laat zien waar het om gaat; ten derde hebben burgemeester en wethouders kort geleden op verzoek van het Comité Milieuzorg besloten alle bomen in Sneek, waar dat nodig is, van een zogenaamde boomspiegel te voorzien (dat wil zeggen een vrij stuk grond met een rand waar de stam in de stoep of straat staat); ten vierde zijn er twee belangrijke „plant-projek- ten” in uitvoering: het park in de Noorderhoek en de zogenaamde mi lieutuin „de Fok” in de Stadsfenne (bij de nieu’ jachthaven Zoals bekend zal zjjn doen de Sneker scholen dit jaar weer mee aan de Na tionale Boomfeestdag. Deze wordt in Nederland sedert 1957 elk jaar op een dag in het voorjaar gevierd. Sneek heeft hieraan reeds een aantal jmalen meegedaan. Dit jaar valt ARCHIEF WERKT SLECHT Als het aan b. en w. ligt zal het (schrikt u nietCentraal Advies bureau voor Organisatie, Documentatie, Registratuur en Personeelbeheer van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten het lopende archief herzien. Dit functioneert met betrekking tot de verzorging en de informatievestrekking volgens b. en w. slecht. Zij vindt het tijd worden, dat het 1 ende archief wordt georganiseerd, wat niet in eigen beheer zou kunnen worden uitgevoerd. Exclusief B.T.W. komt het herzien op 3.000. Na de reorganisatie zullen de gewone werkzaamheden weer door ei gen personeel verricht worden. De he ren H. van Brug en J. Meijer, beide wonen aan Uilenburg, komen in aan merking voor premies ingevolge de premieregeling woningverbetering en - splitsing 1953. De premies bedragen res pectievelijk 450 en 2.025. Achtereen volgens komen bedragen ad. 90 en ƒ405 hiervan voor rekening van de ge meente. B. en w. stellen voor deze aandelen in de premie aan de heren Van Brug en Meijer beschikbaar te stellen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1