Ulster raadslid P. Grondsma: Recreanten zijn heel aardige mensen maar snekerWkqerier de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van ontsnapt Automobilist aan dood IJLST In dit nummer o.a. Meer crediet verbouwing kantoor gemeentewerken DRUGGEBRUIKER RAMT ETALAGERUIT KANTON GERECHT SNEEK INBRAAK IN ICHTHVSKERK „OP ZOEK NAAR IETS ANDERS" „AMBACHTSCHOOL" GAF OPENBARE LES ap 'Typisch iets voor mensen van uw leeftijd' COURANT, DR1JFHOUTS NIEUWSBLAD de ffillffllBlfflllllllllllllffllllllllBffl IJVC 3 grijpt titel illllllHlllllllllllllllimillllUIUIH A Motelgesprek Heerenveen Bij Bondsspaarbank in februari goed gespaard Raad Ijlst werkte zich snel door kleine agenda heen ONTSNAPTE GEDETINEERDE IN SNEEK AANGEHOUDEN KETTINGBOTSING OP LEMMERWEG Sneek heeft weinig moeite met Germanicus Frisia met 03 de meerdere van Black Boys Nog geen kampioensfeest voor PZH Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o GEEN BEZWAREN TEGEN ONTWERP-PLAN „SPERKHEM II” y SNEEKEO lETO^ Het Sneeker Nieuwsblad is een van NIEUWE SNEEKER COURANT. - f SNEEKER NIEUWSBLAD miljoen Lesje van voorzichtigheid „Normaliter, aldus mr. Bueno Verschijnt: maandags en donderdags De behoefte aan deze aanlegplaats zou zich de laatste tijd overduidelijk ge openbaard hebben. Burgemeester Mum- sen zei nog: De watersport komt over je, en dat moet je - dit is een gemeen- telijke taak - op een zo adeuate wij- te heeft zich nu van de goede kant laten zien. Van het bestede geld komt vaak te weinig terug, vond het heer Rijpma. Er moeten vaak veel dingen achterwege gelaten worden, wegens te kort in cash”. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4%3j 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. MAANDAG 20 MAART 1972 127e jaargang no. 23 UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. Binnen vijf kwartier was de Ulster vroedschap vrijdagavond tijdens de raadsvergadering al klaar met de 14 punten tellende agenda. De (voltallige) raad ging met alle voorstellen van het college van burgemeester en wethou ders akkoord. Zo ook met het voorstel een krediet van 36.000,voor de in richting van een aanlegplaats voor komende en gaande waterrecreanten aan het Zouw beschikbaar te stellen. Zoals men weet - we schreven hier afgelopen donderdag reeds over - stelt het ministerie van C.B.M. een subsidie van 27.000,(is 75 procent) hiervoor beschikbaar, zodat de gemeente zelf ei genlijk „maar” opdraait voor 9.000,Genoeg evenwel voor de CHU-er P. Grondsma, om zich af te vragen, wat hiervan terug komt in de gemeentekas. „Ik vind recreatie-mensen heel aardige mensen hoor”, verklapte hij. Voor zitter H. W. F. Mumsen liet weten, dat men bezig is te onderzoeken, hoe op sympathieke wijze hier wat van terug te krijgen. „We hebben het geprobeerd, aldus de veehouder z’n verweer, met mensen met een stok; die heeft die man ook wel gezien”. Die man nu was een motor rijder, die op één van de koeien knal de. V. d. M. had nog nooit zo’n akke fietje gehad; de koeien waren niet eer der ’s morgens en ’s avonds verweid, maar, zo vond de veehouder, „bedrijf- technisch menen wij, dat dit het beste is”. Hij vertelde voorts, dat de man, die er met de stok staat tevens de koeien moet keren, en dat juist daarom de afstand tussen hem en het vee zo moeilijk is. „Ik dacht dat een remweg van 40 meter wel genoeg was, maar daar wil ik verder niet inkomen”. Enfin, dit voorstel van b. en w. haal de met glans de eindstreep, evenals dat, waar het ging om het beschik baar stellen van een krediet voor aan koop van een houtbewerkingsmachine ten behoeve van gemeentewerken. De ze komt de gemeente niet op 10.225.80; neen, men had een korting van 740.71 gekregen, zodat er nu 9.485,19 voor de Felder machine uitgeteld moet wor den. Volgens de heer Mumsen valt de afschrijving in het niet bij de rekenin gen die men tot nu toe jaarlijks ont ving. Raadslid Grondsma kreeg een open doekje van de tribune bij zijn kostenbesparingsuitleg. De 21-jarige Makkumer timmerman Anne O. wist zich vrijdag weinig meer te herinneren van het ongeval op 6 september, tussen Exmorra en Allinga- wier. Hy bestuurde toen een Opel, en zou bij het tegemoet komen van een Fram-bus niet voldoende rechts hebben gehouden, of in het andere geval niet genoeg naar rechts zijn uitgeweken. „Ik mag u feliciteren, dat u hier staat. Als je de foto’s ziet, lopen de koude rillingen je over de rug”, aldus officier mr. E. F. Bueno, voor wie het als een paal boven water stond, dat Anne mid den op de weg was blijven rijden. „Dit rijbewijs lijkt nergens op”, vervolgde mr. Bueno tot de voor de balie staande timmerman, die volgens de officier „een veel te hoge snelheid” gevoerd had. In het gymnastieklokaal was een ten toonstelling van werkstukken inge richt. Duidelijk kwam naar voren dat de school ook aansluiting zoekt met wat er momenteel in de maatschappij bezig is. Een aantal affiches gaf daar blijk van. Andere werkstukken verdui delijkten onder meer de werking van verkeerslichten, het voortbewegen van een wiel door middel van een dynamo en de princpes van een zuiger weer. Op twee manieren visualiseerde men de muziek. Allereerst door een schema waarin een ouverture van Mozart was uitgewerkt en in de tweede plaats de klanken die een electronisch orgel voortbrengt op het scherm van een os- cillograaf. Vrijdagmiddag werd door de gemeen tepolitie Sneek aangehouden de 23-ja rige R. D., die gedetineerd was in de jeugdgevangenis te Zutphen en die op 10 maart j.l., toen hij in Sneek op fa miliebezoek was, aan zijn begeleider ontsnapte. Hij is overgebracht naar het Huis van Bewaring te Groningen. „Het is geen gemeentelijk belang en daarom valt dit buiten ons ge zichtsbeeld en bevoegdheden’, moti veerde burgemeester Mumsen. De Vrije Kiezer Rijpma kon ’t stand punt van b. en w. wel respecteren. „Dergeliike dingen stinken naar po litiek”. Het college schreef in haar voorstel t de raad onder meer, dat deze „éénzijdige steun een po litieke keuze zou inhouden, die uit sluitend aan het ministerie van bui tenlandse zaken c.q. de volksverte genwoordiging moet worden voor behouden”. P. GRONDSMA een open doekje Tijdens de rondvraag pleitte de heer S. Wassenaar voor het vuilruimen door gemeente-mensen op alle vrijdagmid dagen. Aldus zou de stad in het week end er netjes uitzien, zei hij, en het zou wel wat cachet aan de „hele zaal” geven. De voorzitter zegde toe, de mo gelijkheid hiervoor, ’ns te zullen gaan bekijken, al wist hij wel, dat het moei lijk is, mensen van de gemeente hier voor in te schakelen. Onder meer de jeugd zal, zo zei de heer Mumsen op een aanvullende vraag van de heer Waasenaar, nauw betrokken worden bij een dit jaar opnieuw te voeren schoonmaakactie. In de nacht van donderdag op vrijdag werd tegen één uur de etalageruit van de Fa. Van der Wal, Oud Kerk hof, geramd door een personenauto, bestuurd door de 28-jarige H. v. d. M. uit Leeuwarden. De etalageruit werd totaal vernield terwijl in de eta lage ook schade is ontstaan. De auto, een huurauto en eigendom van ver huurbedrijf Wiersma te Leeuwarden, werd eveneens zwaar beschadigd. De bestuurder die alcohol had gebruikt en voorts verklaarde onder de invloed van drugs te verkeren is voor nader onderzoek in het bureau van politie alhier ingesloten. Later op de dag is hij overgebracht naar het bureau van politie te Leeuwarden waar hij door de politie werd gezocht in verband met andere strafbare feiten. Bij de voorbereiding van het plan is overleg gepleegd met de betrokken diensten van rijk en provincie, het wa terschap „Oppenhuizen c.a.” alsmede met de door de minister van volks huisvesting en ruimtelijke ordening aangewezen eerstaanwezend ingenieur der genie. Tegen het plan bestonden geen beden kingen bij het waterschap en de eerst aanwezend ingenieur der genie. Tegen het ter inzage gelegde ontw"rp-plan zijn binnen wettelijk vastgestelde ter mijn geen bezwaren ingediend. B. en w. stellen de raad voor over te gaan tot vaststelling van het bestem mingsplan „Sperkhem II”. Voortvloeiend uit het vrij ernstige on geval, vanmorgen op de kruising Rijks weg Sneek-Lemmer/Sudergoweg, ont stond even later op de rijksweg nog een kettingbotsing, waarbij vier auto’s betrokken waren. Het eerste ongeluk om ongeveer 8 uur, veroorzaakte op de rijksweg Sneek-Lemmer nogal wat opstopping. Ecu groot aantal auto’s, gekomen vanuit de richting Lemmer stond stil toen de Simca-bestuurder E. J. v. d. B. uit Balk achterop de Citroen Diana van J. v. d. M. uit Sondel knalde. Deze schoot door op de voor hem staande auto, die op zijn beurt de daar weer voor staande wagen raakte. Behalve de Simca en de Citro en werd schade aangericht aan een VW en nog eens een Simca. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. in Groningen wordt verteld over hun moeizaam zoeken en proberen. Dit ver volggesprek over de kerk staat zondag 26 maart in het teken van zoeken en is bedoeld voor mensen die echt nog de moed hebben om te zoeken. Die het nog niet opgegeven hebben. Misschien ge ven we elkaar wat moed om door te zoeken? Het Motelgesprek in Heeren veen wordt zonda geleid door pater A. van Straaten uit Witmarsum. De vordering van de officier - 60,- kwam de man uit Heeg erg hoog voor. Hij zei: „Als deze man ernstig veron gelukt was, dan meen ik te moeten zeg gen, dat het z’n eigen schuld was ge weest. Waren die koeien niet op de weg verschenen, dan was die man met de zelfde snelheid doorgereden, ’t Is jam mer, zo’n mentaliteit”, zo besloot Van der M., die ten slotte een vonnis van ƒ50,— moest aanhoren. „Er zijn /nu eenmaal verkeersdeelnemers, die rijden, en zij zijn het meestal ook, die brokken maken”, zo zei mr. Gielen. Hij veroordeelde de boer wegens overtre ding van het bekende „kapstokartikel” (dat kort gezegd: het verkeer onnodig in gevaar brengen inhoudt), en wenste Van der M. „voortaan meer succes” toe. In do vergadering van 15 december 1970 werd besloten tot verbouw en uit breiding van ’t kantoor van de dienst gemeentewerken aan de Schoolstraat no. 2 te Sneek. Voor dit doel werd een krediet van 214.700,beschikbaar ge steld. In verband met de sedert het opstel len van de aan dit krediet ten grond slag liggende kostenraming plaats ge vonden materiaal- en loonkostenstijging is het gevoteerde krediet niet toerei kend. Voorts is het gewenst het ver- bouwin splan enigszins uit te breiden. In het gewijzigde plan zijn thans on der meer opgenomen het creëren van een vergader- en archiefruimte op de zolder, het vergroten van de water bouwkundige afdeling, het afwerken van een toiletgroep op de eerste ver dieping, alsmede ’t verrichten van enig aanvullend schilderwerk. Er zal in totaal nog een krediet be nodigd zijn van ƒ67.000,Met de uit deze investering voortvloeiende finan cieringslasten is in de begroting van gemeentewerken voor 1972 rekening ge houden. Op grond van het vorenstaande stel len b. en w. de raad voor ten behoe ve van de verbouw van het kantoor van de dienst gemeentewerken aan Je Schoolstraat no. 2 te Sneek, een aan vullend krediet van ƒ67.000,te vote ren. Herman Anton S., een 35-jarige Sneker was op 25 oktober als bestuurder van een personenauto betrokken geweest bij een aanrijding op het Grootzand. Hij reed richting Hoogend, <>af naar links richting aan, en wilde de auto op de parkeerstrook zetten. Op dat moment werd hij links ingehaald door een door de 18jarige I'Ister metaalbewerker Haring de Jong bestuurde bromfiets; achterop zat zijn 17jarige collega en stadgenoot Jacob de Boet. Nu vertel de S., dat hij vanwege geparkeerde auto’s uiterst links gereden had, en op het ogenblik van de botsing stil stond. Hij had bij het „spiegelen” persé niets gezien. De openbare les die de Lagere Tech nische School aan de Kloosterstraat zaterdagmorgen organiseerde, heeft vele belangstellenden naar de „am bachtschool”, zoals het nog altijd in de volksmond heet, getrokken. In de diverse lokalen waren de leerlingen druk bezig de ouders, vrienden en an dere geïnteresseerden, onder wie ook een aantal oud-leerlingen, hun werk stukken te tonen. Vooral de praktjjl- lessen hadden een groot aantal toe schouwers te verwerken. ze begeleiden. De heer R. Rijpma vond, net als zijn collega-raadslid Grondsma, dat de watersporter best wat terug mocht doen. „De gemeen- dering luidde: 100,Na Anne’s laatste woord („De zon stond eerst niet in m’n gezichtconclu deerde kantonrechter mr. J. H. M. Gielen, dat „dit typisch iets is voor mensen van uw leeftijd”. Hij somde een aantal processen-verbalen op, en kwam dan ook tot de slotsom, dat „het wel kenmerkend is. Dat is wer kelijk waar”. Mr. Gielen vonniste ten slotte 75,en hoopte voor Anne, dat hij hieruit een lesje van voorzich tigheid zou trekken. Bij al wat er momenteel in alle ker ken dwars door de kerkgrenzen heen gaande is, is de grote vraag: is de huidige vaak heftige beweging in de kelken een doodskramp of een le vensteken. Zijn het misschien hier en daar wat ongerichte en te onwillekeu rige en spartelende tast- en zoek-bewe- gingen naar iets anders, of zijn het laatste stuiptrekkingen? Moet ook hier euthanasie bevorderd worden of moet het „ongeboren leven” gekoesterd wor den? Zetten we een at, gaan we res taureren, beginnen we met iets nieuws? Vanuit de interkerkelijke City-groep Vanmorgen rond acht uur is de heer W. Slump uit Sneek aan een zekere dood ontsnapt. Ter hoogte van de krui sing met de Sudergoaweg wilde hij de Lemmerweg oversteken. De dichte mist, het zicht bedroeg er zo’n vijftig meter, belemmerde hem Lot uitzicht. Een vrachtwagen van de firma E. Walinga en Zn. uit Heeg kon hem niet meer ontwijken. De heer Slump heeft zijn leven te danken aan het snelle optreden van de chauffeur van de vrachtwagen, de heer T. Leenstra, en de melkrijder T. Cnossen uit Osin- gahuizen die de heer Slump uit de VW haalden. Even daarna brandde de wagen als een fakkel. De Sneker brand weer was bijzonder snel ter plaatse. Dokter C. J. Overdijk verleende eerste hulp. ook zijn, dat de bromfiets de laatste meters voor de botsing niet meer ge remd heeft!” 30,was de boete, die de kantonrech ter de Sneker oplegde. „U had de brommer wel degelijk moeten zien. Niettemin, u heeft duidelijk te kennen gegeven, dat u wilde afslaan, maar toch was de meest afwijkende manoeu vre van u afkomstig”. Suffrides v. d. M. (44) is veehouder in Heeg. Op 23 oktober verweidde hij koeien van het ene naar het andere weiland, gelegen aan de weg Heeg-Gaastmeer. Hij maak te daarbij gebruik van ongeveer 50 meter van de weg, rfnaar zou bü deze „operatie” niet de nodige maatregelen getroffen hebben, om het verkeer op die weg te attenderen op zijn werk. Het was donker en de boer werkte niet met lantaarns. Op 31 januari 1972 is het ontwerp be stemmingsplan „Sperkhem II” voor de wettelijk voorgeschreven termijn van één maand, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage gelegd. Het plan „Sperkhem II” omvat het grond gebied begrensd door de Koningin Wil- helminastraat, rijksweg nr. 43, de ge projecteerde rondweg en de Woudvaart. In het plan zijn opgenomen de bestaan de R. J. Sipkensschool, de reeds aan legde sportvelden (Zuidersportpark en tennisbanen), het gemeentelijke reini- gingsbedrijf, het woonwagenkamp en de woonschepenhaven. Daarnaast is re kening gehouden met *n uitbreiding van het Zuidersportpark in de toekomst en is grond aangewezen voor bijzondere doeleinden (waaronder een LTS) en kleine bedrijven. Anne reed op de - bochtige - weg met een snelheid van tussen de 50 en 55 ki lometer, en voerde aan, verblind te zijn geworden door de laag staande zon. „Hij zat eerst niet in m’n gezicht, maar toen op zeker ogenblik wel”. Twee dorpsgenoten van de bouwvakker hadden de botsing wel min of meer zien aankomen. De ijzerwerker A. Kempenaar, die binnenkomend in de zaal de timmerman al meteen toelach te, stelde, dat wanneer de Opel min der snel gereden zou hebben deze en de autobus elkaar wel hadden kunnen passeren. De toen in de bus naast Kempenaar gezeten kraandrijver E. Terpstra had niet bemerkt, dat de Opel vaart minderde. Bij de Bondsspaarbanken werd in de maand februari ƒ824 miljoen ingelegd en ƒ761 miljoen opgenomen, hetgeen resulteerde in een spaaroverschot van ƒ63 miljoen, zijnde ƒ15 meer dan in januari. In februari 1971 werd ƒ747 miljoen ingelegd en ƒ672 miljoen opgeno men, waardoor in februari vorig jaar een bijzonder hoog spaaroverschot werd bereikt van ƒ75 miljoen. Per ultimo februari stond bij de Bonds spaarbanken een totaal tegoed uit van 9,37 miljard. zou dit aanleiding gegeven hebben tot een onvoorwaardelijke ontzegging. U heeft geluk gehad, en ik wil dat geluk in m’n eis laten meespelen.” De vor- CONTACT AL LOS Voor mr. Bueno heeft S. echter niet op de parkeerplaats stilgestaan, ten tijde van de aanrijding. Dit leidde hij af uit de verklaring van Jacob, die on der meer zei: De auto heeft nog een zwieper naar rechts t^..iaakt. en teen haalde Haring in. Verder was er op een afstand van 1.10 meter van de par keerstrook een remspoor gevonden. De officier eiste 40,S. die aan zijn au to een schade van zes- a zevenhonderd had opgelopen, kon zich niet indenken, dat hij doorgereden is. „Ik had het contact al los”, wist hij. „Het kan toch REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779, L. Jéllema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. De motivering van het college, waar om zij de raad voorstelde afwijzend te beschikken op het verzoek van de wat betreft de actie „Koppelgemeen- ten Oost-Bengalen” (zie ook hierover ons laatste donderdagnummer) vond het PvdA-raadslid J. Zij sling beneden peil. Hij had veel liever gehad, dat men gesteld zou hebben: de gemeente kin it net lüke. „Het idee van de Stichting is zeer sympathiek. Het valt me tegen, dat dit zo wordt belicht. Dat men wijst op mogelijke politieke consekuenties. „Ter volledigheid ech ter was het erbij gezet”. In de nacht van donderdag op vrij dag j.l. is ingebroken in de Ichthus- kerk alhier. Men drong binnen door een niet goed afgesloten raam. Ont vreemd werden 'n dia-projector, een zilveren schenkkan, een zilveren schaal en een zilveren beker (avond- maalsgoederen) alsmede een klein oud transistor-radiotoestel. Voorts werd één der zendingsbusjes open gebroken en van de inhoud ontdaan. De politie stelt een onderzoek in.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1