DIT JAAR MISSCHIEN 50.000 LOTEN MEER IN ACTIE Sf! Sneker liberalen niet gelukkig met rapport „Noorden des lands” IJLST de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van Moeder en kinderen welvarende ZES ONTSLAGEN BIJ ZEILMAKERIJ GAASTRA N.V. ZES MAN IN GAUW ONDERSCHEIDEN „lnsprciak"-avond voor bewoners Lemmerweg-west Bs I 1 25 jaar lid van Chr. vakbeweging Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineenle uHgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT. DRUFHOUTS NIEUWSBLAD I Hüh f SNEEKER NIEUWSBLAD OVERSCHRIJDING Zakenlieden geven f 20.000, voor 17de eeuws schilderij Verschijnt: maandags en donderdags Op de maandag in restaurant Piso gehouden algemene ledenvergadering van de Vereniging van Sneker Zakenlieden maakte voorzitter J. Suwijn bekend, dat een bedrag van 20.000,een flink deel van het totale te verdelen be drag van de te verwachten bruto-opbrengst ad 110.000,in de komende Sint Nicolaasactie, geschonken wordt voor het 17de eeuws schilderij, dat de gemeente Sneek inmiddels heeft gekocht. Dit kunstwerk, zo is de bedoeling, zal tezijnertijd een plaatsje in het stadhuis krijgen. Men is, wat de loten be treft, van plan eind dit jaar minstens opnieuw 550.000 loten te laten uitgeven. De gang van zaken daarbij zal de zelfde zijn als vorig jaar, toen volgens de heer Suwijn een 30 a 40 duizend exemplaren meer in omloop gebracht hadden kunnen worden. „We kunnen proberen het totaal nu op 600.000 te brengen”, aldus de voorzitter. DONDERDAG 23 MAART 1972 127ste jaargang No. 24 sorteerd worden. Eén en ander is even wel nog lang niet in kannen en krr.i- ken. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevenda/ns n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-1,233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,231, 1,235, 221,7. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Centraal in het rapport staat de werke- loosheids-bestrijding in de drie Noor delijke provincies. Het Noorden, het mooiste en fijnste stuk van Nederland zou de heer Van Dijk zich een keer of wat laten ontvallen. mand houden. „Dat is een zaak, die men zelf zal moeten zien op te los sen,” aldus de voorzitter. Ook winke- ’t Was een gezellige avond, in ’t Singeltsje. De heer Van Dijk wist voortdurend zijn gehoor te boeien. Jammer was het alleen, dat behal ve een enkeling, niet meer leden van andere politieke partijen van de irtij waren. Het onderwerp Waarover Van Dijk ’t had was toch interessant genoeg geweest, zou men denken, om ook hen voor hun komst op te wekken. Immers, nu toch kwam een materie ter sprake, de regio zelf betreffend. Maar goed, 't Kamerlid dr. Van Dijk leek zo te zien hier wel ’n aangename ervaring opgedaan te hebben. „Ka merlid maakt je voorgoed onge schikt voor ander werk”, vindt Van Dijk, ,,’t Is krankzinnig, maar toch zou ik het niet willen mensen, dit werk”. Dr K. VAN DIJK van fouten leren geerde op de vraag van de heer Phei- fer. Waarop hij nog zei, dat alle ker nen gehandhaafd worden. „Het ligt aan de, activiteit van deze kernen zelf, wat ze eruit willen slepen. Iedere gemeen te zegt wel: Ik wil groeien, maar dan zeg ik op zeker ogenblik: niet meer doen, zo kan het wel”. Hij vond overi gens, dat g.s. wel eens te hard met de hand over het hart strijkt, waar het woningtoewijzing in kleine dorpen aan gaat. „Dat moeten ze niet doen. Ik kan het niet verkopen, om in Oosterlittens te komen verellen: Jullie moeten een kerndorp worden, want het gaat er al op achteruit”. Voorzitter Suwijn zei nog, dat dit jaar iedere straat een bepaald aantal Kilo watt krijgt 'ocgewezen. Bij overschrij ding daarvan zal men zelf voor het meerdere moeten opdraaien. Er zullen richtlijnen voor het wanneer de ver lichting zal branden, worden gegeven. Lovende woorden werden penning meester Van der Werf door het kas commissielid A. Looper toegezwaaid. „Het was tip-top voor elkaar. Hij be- Het VVD-Kamerlid dr. K. van Dijk uit Roden is „in smüke prater”. Hij kan het leuk vertellen. Maandagavond gaf de Groninger politicus daarvan blijk in Bar-Dancing ’t Singeltsje. De heer Van Dijk was door de VVD Statencen trale Sneek uitgenodigd op de meeting; hij sprak daarbij goed anderhalf uur over „Het Noorden”, en had daarmee geen enkele moeite. Ook geen wonder vanzelf, wanneer men weet, dat het bekende VVD-rapport „Het Noorden des lands” voor een flink deel van de heer Van Dijk z’n ideeën voorzien is. Hij heeft, zei h(j, de nota op Vlieland gebrouwd, werkte er dag en nacht aan, en liet doorschemeren, maandagavond tijdens deze gezellige bijeenkomst, het min of meer te betreuren, dat enkele van zijn hand afkomstige en voorgestelde initiatieven niet in het uiteindelijke rapport een plaatsje hadden gekregen. IMAGO Nu „woont” dit Kamerlid niet elke dag in Roden. „In wezen zit ik de halve week in Den Haag, en aldus leer ik het Noorden kennen vanuit het cen trum. Dat zou eigenlijk elke Nederlan der moeten doen” ,vond hij. De oud- medewerker bij Radio Omroep Noord, en nog steeds met hart en ziel ver knocht aan de journalistiek, zei hij, vond evenwel, dat de Noord-Nederlan- ders de beeldvorming van dit deel van het land positief kunnen beïnvloe den, door zich er zich zelf zo tegen over op te stellen. Des te beter komt het over, meent de heer Van Dijk. „Wij dragen zelf aan het slechte ima go bij”. Men zou elders wel denken, dat hier langzamer gewerkt wordt. Beeldvorming, dat moet volgens de heer Van Dijk bij alles wat je doet, voorop staan. Hij is van mening, dat in het Noorden voor jongeren te wei nig mogelijkheden aanwezig zijn. „De mensen trekken hier weg, omdat er geen gevarieerd beroepspatroon is”. Werk gelegenheid zag de heer Van Dijk in, zoals hij het noemde, de recreatieve- infrastructuur. Hier zou in het Noor den des lands veel aan te doen zijn, en het is volwaardig werk, zei hij. „Men denkt bij CRM altijd aan de con sumptie van de recreatie. Nooit aan de produktie. Een stuk of wat planolo gen moet voor ondernemende Neder landers - die mensen daar ben ik sta pelgek op - kansen scheppen. „Het barst hier straks van de recre- atiewegen”, meent Van Dijk, die deze ontwikkeling toeschrijft aan een voort vloeisel uit de wet. „De huidige wet geving voor de werkeloosheidsbestrij- ding heeft een kerkeerde fylosofie”. Urgente zaken, daar gaat het om in het kader van de werkeloosheidsbestrij- ding. „Niet het één of ander brugge tje of zo. Nee, bij voorbeeld de weg- verbetering Meppel-Heerenveen”. An ders gezegd, de heer Van Dijk pleitte voor uitvoering van grote projecten, en „zet er dan mensen op, die ons Noorden- altijd de zwarte plek op het werkeloosheidscijfer geven. Men kan hier leren van de fouten, die in het Westen zijn begaan”. In dit, zeg maar alternatieve Poli tiek Trefpunt - het waren in hoofd zaak liberalen, een man of twintig, die aanwezig waren - zei dr. Van Dijk verder, dat we bij dit alles moeten oppassen de ruimte hier niet te verliezen. „Een relatief leeg Noor den is een zegen voor heel Nederland. We leven hier in het mooiste stuk van Nederland”, zei hij nogmaals. „Met dit gebied wordt demagogie bedreven” zei het Kamerlid eens tot de aandachtige zaal, toen de discus sie, na de inleiding, al een mooi eind op weg was. „Het Noorden moet men internationaliseren. Waar om maak je van Eelde en Twenthe niet twee half Internationale air ports?” Te gek om los te lopen, vond hij. De eerste vraag uit de zaal kwam van de Sneker wethouder H. Pheifer. Of vraag, het was eigenlijk i—er een aanmerking op de gang van zaken bij het totstandkomen van de WD-nota. „Zeven leden van de commissie komen uit Leeuwarden, of uit de omgeving de braderij op bijvoorbeeld de Ooster- dijk met een stand aanwezig kunnen zijn. Sekretaris J. F. Repko vertelde in z’n jaarverslag over 1971, dat men een goed jaar achter de rug heeft. De ac tiviteiten waren vele geweest, aan tal van zaken was medewerking verleend, terwijl er een nauw contact met het gemeentebestuur was geweest. Voor beeld van dit laatste was het contact wat er met het gemeentebestuur was met betrekking tot het structuurplan voor de binnenstad. Over contact ge sproken, naar de sekretaris opmerkte heeft men vorig jaar eveneens met soortgelijke plaatselijke vereniging be sprekingen gevoerd. Uit ’t financiële overzicht van penningmeester D. van der Werf blijkt een exploitatie-tekort over 1971 van ƒ3.182,22. Dit bedrag is evenwel nog exclusief de uitgaven voor de festiviteiten in verband met het 25-jarig bestaan van de vereniging. De begroting voor 1972 geeft een te kort aan van 3160,de post Ver lichting Sneekweek heeft een grootte van 3.000, Het bestuur van de Woningstichting „Patrimonium” heeft aan de bewoners van Patrimonium-woningen in de Lem merweg-west een schrijven gestuurd, waarin zjj worden uitgenodigd dins dagavond a.s„ kwart voor acht, in de ontspanningszaal van de Christelijke Middelbare Technische School aan het Perk te komen. Het bestuur van „Patrimonium” is van mening dat het goed is het con tact met de huurders wat nauwer aan te halen. Tot nu toe beperkt dat con tact zich misschien wel te veel tot het innen van de huur aan de ene kant en het uiten van klachten op het spreek uur aan de andere kant. Het bestuur stelt zich voor om de ver schillende woningcomplexen een aantal contactpersonen te kiezen, die regel matig contact onderhouden met het bestuur van Patrimonium. Op de bij eenkomst, dinsdagavond a.s. wordt zo veel mogelijk informatie gegeven over het doel van Patrimonium de financi ële zijde van deze corporatie, hoe het gaat met nieuwbouwplannen, over de contakten met de gemeente en andere zaken. De bezoekers kunnen met het bestuur van gedachten wisselen over algemene wensen en opmerkingen. Het bestuur van „Patrimonium” heeft in het verleden meer van dergelijke bij eenkomsten gehouden, vooral met het oog op de „inspraak”, een woord dat tegenwoordig veel opgeld doet. BUREN Inhakende op deze bijeenkomst heeft de christelijk middelbare technische school op dezelfde avond de „buren” uitgenodigd de school van binnen ook eens te bezichtigen. Bovendien meent het bestuur van de school dat er enke le gemeenschappelijke belangen zijn, onder andere in het speelterrein van de school, waarover men graag met de bewoners van gedachten wil wisse len. Tenslotte is een goede buur beter, dan een verre vriend. Dr. van Dijk is, dit voor de goede orde eventjes, geen lid van de 32 man sterke WD-commissie, die verant woordelijk is voor het rapport. Hij is, of beter was, alleen maar adviseur. „Een stukje onoprechtheid in het Noor den. We lopen allemaal onze vuile was in het Westen van het land op te han gen”. Het zijn enkele door het sinds 1963 in de Kamer zittende lid Van Dijk genoemde grondslagen, waarop het in dienen van het VVD-rapport berust. ACTIVITEIT Ook deze opvatting kwam uit zijn mond, toen de heer Van Dijk nog rea- daarvan. Mij is echter nooit iets over het rapport gevraagd. Nee, wij zijn er niet zo gelukkig mee. Ik wil er te gen protesteren”, aldus de heer Pheifer. „Sneek wordt in het hele rapport niet genoemd. Welnu, als het over het ge hele Noorden gaat, dan had ik graag gehad, dat alle afdelingen er vooraf wat van geweten hadden”. Daar heeft de heer Van Dijk niet van terug, was de algemene gedachte vooraleerst. Over de methode van het totstandko men van het rapport nu zL Van Dijk onder meer, vooraf gesprekken met statenfracties en commissarissen ge voerd te hebben. In verschillende plaat sen in Groningen, Friesland en Drente had hij lezingen of zoiets gehouden. In Friesland zelf was hij hiervoor in Drachten en Leeuwarden geweest. „Kom nou, u denkt toch niet dat ik in al die uithoeken kom. Daar heb ik geen lijf vooraldus Van Dijk op een opmerking uit de zaal. Waarop, tot niet geringe hilariteit van bijna iedereen, de FNP’er S. Cnossen zijn stem verhief met: U begint ook al Hollands te redeneren. Van Dijk kon zich de vraag van Pheifer volledig in denken. „Natuurlijk komt nu. „er Pheifer op voor Sneek als centrumstad van de Zuidwesthoek. Daarvoor is hij gehuurd en wordt hij betaald”. De liberale wethouder is overigens van mening, dat het gebrek aan kaderleden in het Noorden voortkomt uit de altijd al heersende werkeloosheid alhier. Van Dijk kon het daarm.e volledig eens zijn. Hij vindt echter, dat Sneek er in haar huidige gedaante „prachtig” bij ligt. „Elke keer (en dat is drie keer per jaar, zei hij) als ik naar Vlieland ga, en Sneek passeer, is er weer een industrie bij gekomen. Nee, het gaat hier niet zo slecht. Sneek doet ’t leuk, zo leuk, dat ik op zeker moment zeg: Ga toch op eigen benen staan. „De geit en bern maitsje it bést” vertelde de heer J. M. Dijkstra uit Bozum ons van de week. Wat vrij zeldzaam is gebeurde maandagmiddag aan de Tsjerkebuorren in dit dorpje. Het was half vijf ’s middags, toen één van zijn geiten een vierling baarde, 3 bokjes en een geitje. Natuurlijk is de heer Dijk stra overgelukkig met de beestjes. Zijn vreugde kende bijna geen grenzen, toen na 3 bokjes het geitje voor het eerst het levenslicht mocht zien. De heer Dijkstra heeft,zoals hij het uidrukt, nooit eerder een geitje mogen vangen. „Dit heb ik niet eerder beleefd”, riep de gelukkige dierenliefhebber uit Bozum door de telefoon. Hij houdt er, naast geiten - eentje daarvan moet nog lam men, en wie weet wordt het opnieuw een zeldzaamheid, wat die oplevert - nog een nest konijnen op na. (foto Studio Ger Dijs). Aan het begin van de avond werd, in plaats van de aftredende voorzitter van de VVD Statencentrale Sneek de heer J. Nauta uit Sneek, de heer Th. Terpstra, Grouw tot voorzitter geko zen. De nieuwe voorzitter had bij het vraag en antwoordspel, na de inleiding van dr. Van Dijk, de leiding, en gaf hem na afloop daarvan als l’ijk van waardering een boekenbon, waarvoor de politicus, naar hij zei geen studie materiaal, maar een Simenon gaat i aanschaffen. „Kan ik van Assen naar Den Haag in één stuk uitlezen”. Op vrijdag 17 maart zfjn in Gauw vijf heren onderscheiden, vanwege hun 25 jaar onafgebroken lidmaatschap van de Chr. Vakbeweging. Het waren de heren J. IJpma, Tj. Bakker, H. Postma, C. Wispelweij, A. Zeilstra en S. Talsma. De zevende „jubilaris”, de heer R. van der Meer was op deze avond niet aanwezig. Dit jaarfeest van de CV AT, afdeling Gauw werd door voorzitter J. IJpma geopend. Na ge bed heette hij allen van harte wel kom, in het bijzonder de dames. Toen de huishoudelijke bezigheden achter de rug waren, werd eventjes gepauzeerd, en koffie gebruikt. De zes „jubilaris sen” werden met de gouden insigne onderscheiden. Aan het slot van de avond, werd er nog gezellig gekiend; menigeen ging met een fraai prijsje naar huis. De directie van Zeilmakerij Gaastra NV aan Top 'op het industrieterrein heeft dinsdag zes van de ongeveer 60 personeelsleden ontslag aangezegd. Niet, zo zei directeur P. K. van An dringa, omdat de orders teruglopen, maar in verband met reorganisatie in het gehele bedrijf. Het gaat hier om personeel in de leeftijd van 18, 19 tot 44 jaar. De oudere personeelsleden kunnen normaal hun werk blijven uit oefenen. De ontslagenen zullen voor een deel reeds 1 mei afscheid nemen, de oudsten onder hen werken tot 1 ju li bij de N.V. Alle zes ontslagenen wo nen in Sneek. Nogmaals, alleen om ef ficiënt te kunnen werken bij Zeilma kerij Gaastra NV is hen ontslag aan gezegd. Het bleek een goed idee van het be stuur, de uit te geven som deze keer niet aan één project, maar aan meer dere te schenken. Bestuurslid F. A. J. M. Middelhoff: Het is goed elk jaar enkele projecten een goede injectie te geven. Projecten, die het algemeen belang van Sneek dienen. Voorzitter Suwijn peilde op zeker moment de mening van de zaal over het houden van een braderie, en wel in de zomer maanden. Naar de heer D. van der Werf vanachter de bestuurstafel op merkte doet in Heerenveen hieraan vrijwel iedereen mee. In het Friese haagje zou er een grote belangstel ling voor bestaan. Een moeilijkheid die zich hierbij wel voordoet is: Hoe kan men tegelijkertijd de winkel zelf be- Zestig procent van de bruto-opbrengst, een som van 66.000,zal worden be steed aan een stuk of wat doeleinden. Zoals gezegd, 20.000,schenkt men liers in de buitenwijken zouden dan op voor het schilderij uit de 17de eeuw. De beide muziekverenigingen te Sneek het Stedelijk en de Harmonie kunnen waarschijnlijk ook een flink bedrag tegemoet zien, Advendo en Rhythm Stars mogen ook een som gelds ver wachten, terwijl men het Fries Scheep vaartmuseum, zo werd van bestuurs zijde min of meer voorgesteld, een be drag van 7.500,zal schenken. Nu kwamen er uit de goed bezette zaal enkele suggesties dit laatste bedrag op te schroeven. Daar had men bij het bestuur van de meer dan 320 leden tel lende vereniging wel oor naar. Behou dens de uitgave van 20.000,voor het schilderij stond over de verdere verdeling eigenlijk nog weinig vast. Zo bleef er al met al nog een bedrag van 21.000,over. Ook hiervoor zal men ongetwijfeld een bestemming vinden. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1,233 b.g.g. 3779, L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. handelt ’t als was ’t zijn eigen, en vecht ervoor, dat de centjes goed worden be steed. Alle hulde,” zo zei de heer Loopt.. Met de heer Velds, zal de heer Pietersma, die al zitting had in de kascommissie dit jaar de boeken controleren. De aftredende bestuursle den Middelhoff, Repko, B. Hanenburg, G. H. Minkema en G. Geertsma wer den herkozen; de heer F. J. Markink komt in de plaats van de niet herkies bare heer Versteeg. De contributie werd van 40,verhoogd tot 50, wat volgens de voorzitter landelijk ge zien nog aan de lage kant is. In de rondvraag kwam uit de zaal een suggestie de winkelbedrijven over alle linies zaterdagsmiddags reeds om 4 uur te sluiten. Aldus zou men zelf wat meer aan het weekeind hebben. Lang niet iedere aanwezige was het hiermee eens. Bestuurslid Van der Werf zag Sneek als een belangrijke seizoenplaats, en bij slecht weer blij ven de toeristen in het seizoen wel eens in de binnenstad „hangen”. Weer een ander vond, dat men de zaak niet zo vroeg al kan sluiten, als men gastheer pretendeert te zijn. „Wat blijft er van de serviceverlening over?” stelde de zopas in het bestuur gekozen heer Markink. „Wij worden slaven,” stelde iemand in een andere hoek van de zaal op de vraag: baar gaan wij eigenlijk naar toe, nu over al de werktijden worden ingekort. De heer Suwijn zei, dat men de eventue le nieuwe regels ten hoogste kan ad viseren. „We kunnen niets voorschrij ven,” aldus de voorzitter. Het bestuur van de Vereniging van Sneker Zakenlieden kan binnenkort een verzoek tegemoet zien van de „shopkickers”, een voetbalteam, dat een krachtmeting op het oog heefï met kernploegleden. Moeilijkheden daarbij zijn de financiën, nodig om een daar voor geschikt terrein te huren. Voor zitter Suwij..: „We krijgen legio aan vragen. Het gaat om het belang van Sneek in z’n algemeenheid. Maar dient u maar een schriftelijk verzoek in”. Een ander punt is het ophalen van papier, dozen, en noem maar op. De heer Suwijn zei, dat de ophaaldienst bij Finkenburgh, omdat men het niet langer verantwoord achtte, wordt be ëindigd. TM zou iemand bereid gevon den zijn de afval a 1,50 per week per zaak op te halen. Het is echter nog de vraag, of deze mogelijkheid van blijvende duur is. In elk geval moet het vuil bij deze ophaaldienst wel ge-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1