Boomfeestdag in Sneek vrijdag reeds begonnen IJLST smkebMsoerier Sloegen buitenlanders hun slag bij horlogerie Schurer? II nfc'i van H IMP 11 Officieel Orgaan en de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL W 1 j yx.. Openbare les Huishoudschool in andere vorm VANDALISME In dit nummer o.a. 1 -n Ongelukken bij afslag naar Folsgare liepen goed af f IS liiixxSi Kmipi ONS klopt koploper MMH WEGENS DIEFSTAL BIJ HORLOGERIE AUTO SLAAT OVER DE KOP, BESTUURDER ONGEDEERD SCHADE AANGERICHT BIJ GRASDROGERIJ „PASVEER” Set Up kampioen eerste klas dames Frans Schilder schiet Emmeloord tegen WZS naar 1—0 voorsprong NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD wr Animo heeft moeite met Mesacosa, maar meeste met zichzelf en de |M x. Mg^ I ||||i I -1 XX van Leerlingen creëerden middeleeuwse stad De In het afgelopen sSmm s -S XX 3 foCM Verschijnt: maandags en donderdags MAANDAG 27 MAART 1972 126e JAARGANG No. 25 UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4% 3 4 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. DH blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o f SNEEKER NIEUWSBLAD Tegen half zes werd de auto door de politie Kar-' a gesignaleerd L. de na bijheid van Ramspol. De auto kwam met grote snelheid uit dc richting van de Noordoostpolder. Een tweede auto reed met grote snelheid achter de Fiat x.'.. <-** - Van de politie vernamen wij, dat in de nacht van 15 op 16 maart door Pfeiffer en Meijer ook enige perso nen met een auto voor de zaak van Schurer werden gesignaleerd. Toen zij de twee Snekers opmerkten zijn zij vertrokken. In die nacht werden de auto’s van de heren Timmerarends en Van der Wal ontvreemd. De auto Ttan Timmerarends werd enige uren later op de Leeuwarderweg nabij Loënga aangetroffen, terwijl de auto van de heer Van der Wal enige dagen later in Amsterdam werd terugge vonden. Het is niet onwaarschijnlijk, dat het hier dezelfde personen be treft. In de loop van de laatste maanden zijn in ’t Oosten en Noorden van ons land talrijke etalages van juweliers geplunderd en het vermoeden bestaat dat het hier werk betreft van een ge organiseerde bende buitenlanders. Vrijdagavond omstreeks zeven uur vond op de Leeuwarderweg, even bui ten de bebouwde kom, een ongeval plaats, dat buitengewoon goed is af gelopen. De 35-jarige metaalbewerker J. de J. uit Sneek passeerde met zijn Opel een voor hem rijdende Mercedes op het moment, dat een tegenligger naderde. Teneinde een botsing te voor komen stuurde hij scherp naar rechts en kwam met zijn wielen in de berm terecht. De auto sloeg over de kop en werd zwaar beschadigd. De J. bleef ongedeerd. In de nacht van donderdag op vrij dag werd tegen half vijf één van de etalageruiten van horlogerie Schurer aan de Oosterdtfk stuk geslagen door drie Zuid-Europeanen, vermoedelijk Italianen. De barhouder G. Pfeiffer en zijn bediende Th. Meijer die in de bar zaten te praten, bemerkten, dat de drie mannen in de etalage gristen. Zij liepen naar buiten en zagen, dat de mannen in een gereedstaande Fiat 125 sprongen en dat de auto met gro te snelheid de Leeuwarderweg op reed. Zij namen het kenteken op en waarschuwden telefonisch de politie. Het kenteken bleek te zijn af gegeven aan de heer A. Penalver-Penalver, uit de Anna van Burenstraat alhier. De auto bleek na donderdagavond elf uur te zijn ontvreemd. De politie alarmeer de terstond een groot aantal politie korpsen in de wijde omgeving. aan. De auto’s reden door rode stop lichten bij de brug in Kampen. De achtervolgende agenten zagen daarna op een afstand, dat de Fiat op de weg tussen Kampen en Wezep in de berm werd achtergelaten. Vrij zeker zijn de inzit’enden overgestapt in de andere auto en doorgereden. In de achter gelaten auto werden eni ge horloges en prijskaartjes afkomstig uit de etalage van Schurer aangetrof fen. Er is voor ongeveer f 15.000, aan dames-, heren- en jongenshorlo- ges gestolen. De heer Schurer is tegen diefstal verzekerd. nationale boomfeestdag wordt dit jaar overmorgen gehouden. In Sneek is deze plantdag vrijdag echter reeds begonnen met het plaatsen van boom- spiegels op het Grootzand tussen de Eeierbrug en de brug in het midden van de Sperkhemschool en de Konin- liep de start van deze boomfeestdag enigszins anders dan het Comité Mi lieuzorg zich dat had gedacht. Vrij dagmorgen namelijk zouden leerlingen van de Serkhemschool en de Konin gin Wilhelminaschool de boomspie- gels in de Willem Lodewijkstraat aan brengen, maar een communicatiestoor nis was er de oorzaak van dat dit feest vrijdagmorgen niet doorging. De leerlingen van deze beide scholen, heb ben echter hedenmorgen de schade in gehaald. Vanmorgen en vanmiddag hebben en zullen leerlingen van de Thomas van Aquinoschool, de Jan van Nassau- school, de openbare lagere school De Terp en de Simon Havinga-school ook Door de politie te Sneek werd proces verbaal opgemaakt tegen de 19-jarige los werkman J. v. d. Z. uit Bolsward terzake van diefstal van een horloge ter waarde van 260,uit de winkel van Schurer aan de Oosterdijk. In het afgelopen weekeinde is inge- broken bij de coöperatieve grasdroge rij Pasveer, nabij Scharnegoutum. Men is vermoedelijk binnen gekomen via een gasinvoer aan de achterzijde van de fabriek. Aan in de kantine hangen de frisdrank- en koffie-automaten is aanzienlijke schade aangericht. Men spreekt van een bedrag van 400, Uit deze automaten zou een geldbe drag van ongeveer 25,zijn gesto len. De heer F. van der Sluis, directeur van de Huishoudschool aan de Ooie- vaarslaan hield tijdens de opening van de Creatieve Week in zijn school vrij dagavond een gloedvol pleidooi voor deze vorm van onderwijs. Dat gebeur de op de markt van de Middeleeuwse stad die in deze school als gevolg van de inspanningen van de gehele school bevolking tot stand is gekomen. UITSTEKEND GESLAAGD Van de redenen waarom dit project tot stand is gekomen berichtten wij u al in eerdere edities van ’t Sneeker Nieuws blad. In het programmaboekje dat ie dere bezoeker bij de ingang krijgt uit gereikt wordt het in het kort als volgt omschreven: door het scheppen van gelegenheid tot ge zamenlijk creatief bezig zijn de expressieve elementen in de gegeven persoonlijkheidsstructuur van leerlingen en leerkrachten te ont wikkelen; door het creëren van een - zij het tijdelijke - buitenschools samenle vingsverband, waarvan leerkrachten en leerlingen deel uitmaken en flexabiliteit en soepelheid van geest verhogen. Ten derde: door terug te gaan in het ver leden trachten een dragend deel van de fundamenten van ons bestaan bloot te leggen en tenslotte door vergelijking van samenlevingsverbanden begrip bij- brengen van het huidige maatschappe lijk bestel. Nu zal men dit alles wanneer men dat wat gemaakt is bekijkt niet snel be denken. De taveerne, de kapel, de hof zaal en de markt, de stalletjes waar de handwerken uit de middeleeuwen beoefend worden zijn allen van een speelsheid en stralen zoveel plezier uit, dat men er onbewust door gegrepen wordt. Gebruikt zijn allerlei soorten materiaal. Op de markt vindt men naast de kraampjes die in de school gemaakte producten zoals appeltaarten, touwtassen, houtsnijwerk en aardewerk te koop hebben, een wagenspel waarop twee kluchten worden uitgevoerd, na melijk de Schat en Nog Meer. Ook een schandpaal staat de gemeenschap ter Het afgelopen weekend zijn vanda len binnengedrongen in de Huis houdschool aan de Ooievaarslaan alhier waar een creatieve week wordt gehouden en verschillende lo kalen zjjn herschapen in middel eeuwse stadjes. Men heeft tientallen eieren stuk gegooid tegen de wand en voorts werden verschillende goe deren vernield. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779, L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKT1E: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 8,per half jaar (by vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-pnjs. huns teentje bijdragen aan „de kennis van de natuur”. Morgen komen de leerlingen van de Meester Visser- school, de Bol werkschoot, de Joh. Postschool, de Groen van Prinsterer- school, de Zwetteschool, de Juliana- school en de Gysbert Japiksschool aan de beurt. Woensdag volgen dan nog de leerlingen van de Prof. dr. Gerbran- dyschool, de Lemmerwegschool, de Ko ningin Emmaschool en de Lucas Foc- kensschool. In totaal zullen ongeveer zeshonderd leerlingen van de vijfde en zesde klas van de lagere scholen bij deze Boom feestdagen betrokken zijn. Na afloop van de plantingen en het aanbrengen van de boomspiegels kregen en krijgen de kinderen een filmprogramma, dat betrekking heeft op de natuur. Bij de foto: leerlingen van de Boni- fatiusschool en de Eben Haëzer- school zijn bezig met het aanbrengen van boomspiegels op het Grootzand. Foto Studio Ger Dijs beschikking om de misdadigers te kijk te zetten. Eén der leerkrachten kwam er in terecht en werd gestraft met een en op zijn gezicht; het struif droop bij alles neer. De officiële opening werd overigens verricht door de voorzitter van de Al gemene Vereniging voor Huishoud- en Nijverheidsonderwijs in Friesland de heer P. Kuiper (burgemeester van de gemeente Baarderadeel). De heer Kui per achtte de organisatie van de Crea tieve Week een bijzonder verfrissend idee, dat organisatorisch bijzonder goed op poten is gezet. Het is wel eens moeilijk, zo merkte hij op, om met dit onderwijstype, het huishoud- en nijver heidsonderwijs, te concurreren met andere scholen. Meestal wordt de huishoudschool geadviseerd wanneer men geen andere mogelijkheden meer ziet voor de leerling. Wat hij van bijzonder groot belang achtte was het feit dat men dit pro ject in het leerprogramma heeft inge past. De opvoedkundige waarde vond hij zeer groot. Hiermee, aldus de heer Kuiper, kan men de belangstellenden tonen dat de huishoudschool meer is dan een naai- en kookschool; het is een beroepsopleiding. Hij hoopte dat dit initiatief anderen zou prikkelen orr ook eens iets derg'elijks te presteren. - In het afgelopen weekeinde vonden op rijksweg 43, ter hoogte van de af slag naar Folsgare twee ongevallen plaats, die wonder boven wonder zon der ernstige persoonlijke ongelukken zijn afgelopen. Zaterdagmorgen knalde de motorbestuurder J. W. v. d. B. uit Sneek achterop de auto van zijn stadgenoot B. Kuipers. Beide reden in de richting Bolsward; de heer Kuipers wilde linksaf slaan. De motorrijder en de duopassagier werden licht gewond. De motor raakte bij dit ongeval zwaar beschadigd; de auto liep aan de ach terzijde lichte schade op. De volgende dag veroorzaakte de 55-jarige emeritus predikant B. M. uit Amersfoort om half twaalf op de zelfde plaats een aanrijding met de auto van de heer J. Laanstra (52) uit Sneek. M. had te kennen gegeven links af te willen slaan; hij reed voorgesorteerd, maar bedacht zich op het laatste moment en sloeg toen rechts af. Dat gebeurde op het moment, dat hij rechts werd in gehaald door de heer Laanstra. De ene auto raakte total-loss, de andere licht beschadigd. Een reidans in de hofzaal van de mid deleeuwse stad die in de Huishoudschool verrezen is. Deerlingen voerden het dansje uit, terwijl op de achtergrond het koninklijke paar (gevormd door lerares P. Groenveld en leraar K. Hagens) toe kijkt. Men kan vanavond tot tien uur, morgen en woensdag een bezoek brengen aan de school. (Foto Studio Ger Dijs) „Niet de afwerking van wat u hier ziet is belangrijk, maar wat er aan voor af gegaan is. De gezamenlijke inspanning van leerlingen en leerkrachten daar gaat het om. Nog te weinig soms aangeboorde creatieve krachten zijn hier gebruikt. U kunt kritiek hebben op de kwaliteit; het kan ons niets schelen. De mens is een samenstel van hoofd, hand en hart en op onze school besteden we er aandacht aan. Wij zijn geen instituut waar leerlingen klaar gestoomd worden voor het wetenschappelijk onderwijs. Wij werken niet uitslui tend aan de ontwikkeling van het verstand. Gelukkig komt er een kentering in de mening dat in deze intellectualistisch gevormde maatschappij alleen het intellect belangrijk is. Daardoor is de plaats eri het bestaan van het Huishoud en Nijverheidsonderwijs ook zo belangrijk’. ;s-- y x XX-- ■- '3 - FX- XX i X” Hi

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1