Uitzendingen vangen overmorgen aan Wanneer minister ja zegt: In ’78’80 nieuw ziekenhuis in Sneek Sneek-bestuur contra KNVB afdeling Friesland IJLST snekerWkoerier ^too» shbu n ■iliB de gemeenten SNEEK, WYMBRITSER AD EEL Officieel Orgaan en van S. I rW® u Huidige ziekenhuis heeft te weinig uitbreidingsmogelijkheden OJ.C.-leerhuis Licht wedstrijd: Sneek-Ned. studenten Poaszongdienst op tweede Paasdag Kleine expositie van etsen in de openbare bibliotheek Aldfaers Erf met de Paasdagen geopend In chr. geref. kerk IIIIIIIIIIBIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIffl INGEZONDEN 9 •alma,? Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD WSNEEKER NIEUWSBLAD en de «ntowm f*- SwkSkZk' g SNEEKER NIEUWSBLAD Sneek proefkonijn voor lokaal radiostation b.g.g. -f L X, Verschijnt: maandags en donderdags Op tweede Paasdag zal ook dit jaar weer in de chr. geref. kerk een Paas- zangdienst worden gehouden. Medewer king aan deze dienst, die begint om half tien ’s morgens, zal worden ver leend door het zangkoor „de Lofstem” en het jeugdkoor. Beide koren staan onder leiding van de heer J. Hoekstra, en de heren P. Hoekstra, orgel, C. Boersma, trompet en P. Brandsma, de clamatie. De liturgie en de meditatie zullen worden verzorgd door ds J. Dol. Een ieder die mee wil zingen is van harte welkom. DONDERDAG 30 MAART 1972 127ste JAARGANG No. 26 Dit blad versehijnt bovendien donderdags huis-aan «huis In G AASTER LA ND, SLOTEN m Een kijkje in de studio met de draai tafels. Achter de microfoon één van onze stafleden. (Foto Studio Ger Dijs) In verband met een werkstuk voor te kenen zijn de hospitanten J. Dijkema en H. de Jong, studerend aan de Chr. Pe dagogische Akademie, op enkele lage re scholen en een brugklas van het Bo- german College bezig geweest met de etstechniek. Het bijzon ->re is dat de ze druktechniek in hi algemeen wei nig in het basisonderwijs wordt toege past. De moeilijkheid zit vaak in het afdrukken van de etsplaatjes. Hiervoor is een drukpers nodig, maar een dure pers tref je niet op elke school aan. De plaatjes zijn dan ook afgedrukt in het tegenlokaal van de C.P.A. Wat hebben de leerlingen gedaan? Het eerst werd geoefend met fijne lijn structuren. Het materiaal hiervoor was Oostindische inkt en pen. Hierna werd de etsplaat geschuurd en vervolden de etsgrond (tectyl) aangebracht. In de opgedroogde tectyl werd de tekening gemaakt. De afbeelding werd uitgebe ten met zoutzuur. De ontstane groefjes werden ingeïnkt en daarna onder de pers afgedrukt. De leerlingen zijn tot verbluffende resultaten gekomen. Het is erg aan te bevelen om dezer dagen de ze kleine expositie te bezoeken. Hier voor is nog gelegenheid tot enkele da gen na Pasen. Reeds enige tijd zijn er in Nederland in een aantal plaatsen experimenten aan de gang in verband met de mogelijkheid tot het uitzenden van televisiepro gramma’s via het Centraal Antenne Systeem. Bekend zijn onder meer de proeven die in Arnhem zjjn genomen. Minister Engels van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft onlangs deze experimenten een halt toegeroe pen. Hij heeft hiertoe de boevoegdheid omdat Omroepzaken onder zijn ver antwoording vallen. Een groep mensen in Sneek heeft zich nu al weer ruim een jaar geleden beraden over de mogelijkheden die Sneek op dit gebied biedt. Gebleken is in de diverse besprekingen, waarbij zowel de technische als de commerciële kant onder de loep werd genomen, dat Sneek ondermeer de be nodigde technische voorzieningen mist voor kabeltelevisie (een groot gedeelte van de Sneker t.v.-kijkers maakt gebruik van een eigen antenne en niet van het CAS). de functies van de ziekenhuizen. In de eerste plaats zullen de ziekenhuizen in een verzorgingsgebied in gezamenlijk overleg moeten trachten te komen tot een taakverdeling en functie-afspraken. Men stelde in de commissie dat wil men televisie brengen in Sneek met een zender in de Waterpoortstad of vlak daar buiten (een aantal jaren geleden werd het Philipscomplex als mogelijke studieruimte genoemd; dat was toen het gebouw grotendeels leeg stond), de financiële opzet zodanig moet zijn dat het uit kan, althans dat er quitte ge speeld wordt. Men behoeft bij proef nemingen niet te rekenen op een bij drage uit de pot luister- en kijkgelden. Het bestuur van het Sint Antonius Ziekenhuis In Sneek heeft het besluit ge nomen tot de bouw van een nieuw ziekenhuis op een nader te bepalen terrein. In januari van dit jaar heeft het bestuur de Minister op de hoogte gesteld van dit besluit. Tot aan het tijdstip waarop deze bouw zal zijn verwezenlijkt zal een aantal medisch en verpleegkundig urgente noodvoorzieningen moeten worden getroffen. Die noodvoorzieningen zijn er op gericht aan het bestaande ziekenhuis de gelegenheid te verschaffen zijn funktie redelijkerwijs goed te vervullen. Waar het nieuw te bouwen ziekenhuis komt is nog niet bekend. Er zijn drie terreinen, waar gebouwd zou kunnen (moeten) worden. Namelijk tussen Sneek en Ysbrechtum (bij de Harste) op een terrein tussen de oude Bolswarderweg en rijksweg 43 of op een terrein gelegen aan de Hemdijk. Wanneer alles volgens de plannen verloopt, zal het nieuw te bouwen zieken huis in 19781980 gereed kunnen zijn. ziekenhuis moet vervullen is bijzonder moeilijk. Voor een deel ontbreken de L Het bestuur van de voetbalvereniging „Sneek” heeft deze week de toezeg ging gekregen, om een wedstrijd op het terrein aan de Lemmerweg tussen de eerste keus van Sneek en het Ne derlands studentenelftal te organiseren. Deze ontmoeting zal plaats vinden in de maand mei, en wordt ’s avonds ge speeld. Door dinsdagavond de thuiswedstrijd tegen Zwaagwesteinde IA in een 50 overwinning om te buigen, is Sneek IA kampioen geworden in de hoofd klas bij de A-junioren. Normaliter zou dit kampioenschap automatisch pro motie naar de selectieklas betekenen. Bij de talrjjke felicitaties, die de wit- hemden na afloop van de krachtme ting met de „readtsjes” in ontvangst konden nemen, was ook die van de heer Mebius, secretaris van de sec tie jeugdvoetbal van de KNVB, afde ling Friesland. De heer Mebius nu kwam met de mededeling, dat Sneek IA nog niet zeker is van de stap naar de selectieklas. Men heeft bij de af deling namelijk besloten de kampioen van de hoofdklas zaterdagvoetbal, FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. HARMONISCH GESTRUCTUREERD ZIEKENHUIS Bij de uitwerking van de plannen heeft het bestuur van het ziekenhuis zich verzekerd van de medewerking van het Raadgevend Bureau Twijn- stra en Gudde te Deventer. Een dis cussienota van dit bureau, uitgebracht in september 1971, bev- 'gt de be staande indruk dat het tegenwoordige complex niet de mogelijkheden biedt tot uitgroei naar een harmonisch ge structureerd ziekenhuis met een capa citeit van ongeveer 400 bedden. Het huidige .^rrcin, hoew_l uitermate gun stig gelegen, is ook na een eventuele uitbreiding met de in de bestemmings plannen voor gezondheidszorg gere- reserveerde terreinen dermate beperkt DE UITZENDING Tijdens de uitzendingen, die in eerste instantie in de avonduren zullen plaats vinden en in het weekend ’s ochtends, zal één van onze telefoonlijnen geblok keerd zijn. Via deze lijn namelijk gaat het signaal van de Singel naar de zen der die aan de rand van Sneek staat opgesteld. Hiervoor zijn enige voorzie ningen nodig geweest. De PTT heeft daarvoor dan ook bij de Noorderpoort EXPERIMENTEN Er werd toen gezocht naar alternatie ve mogelijkheden. Al snel kwam de ge dachte naar voren dat men moest gaan werken in de richting van een plaatselijk radiostation. Het definitie ve besluit viel toen uit een rapport bleek, dat een frequentie in de zoge naamde FM-band zonder veel bezwaren wat betreft reikwijdte en storingsmo- gelijkheden het meest geschikt is. Daar komt nog bij dat men voor een radiostation over veel minder accom modatie behoeft te beschikken dan bij t.v. Men nam contact op met de be treffende instanties en daar bleek dat men wel wat voelde voor een experi ment met een dergelijk station. Vooral wil men, door middel van een onder zoek, te weten komen of via een plaat selijk station de cultuurbehoefte in de regio groter geworden is. Als voor waarde werd echter gesteld dat men geen reclame mocht gaan uitzenden. De inmiddels gevormde stichting heeft omgezien naar een geschikte accom modatie. Contact werd opgenomen met de directie en de hoofdredactie van het Sneeker Nieuwsblad die men wilde inschakelen bij de nieuwsvoorzie ning. DE MINISTER WEET ER VAN In januari van dit jaar heeft het be stuur de minister op de hoogte gesteld van het besluit tot nieuwbouw op een ander terrein. Het bestuur wees daarbij ook op het feit dat een aantal nood voorzieningen op medisch en verpleeg kundig terrein noodzakelijk zal zijn tot aan het tijdstip waarop de nieuw bouw gerealiseerd is. In dit verband werd nog opgemerkt dat de dreiging van de bouw van een tweede ziekenhuis in Sneek van 1949 tot 1965 een bijzonder beperkende in vloed heeft gehad op de voorzieningen ten aanzien van behandelafdelingen, apotheek, laboratoria, polikliniek, e.d. Om de voortschrijdende ontwikkelingen te kunnen volgen, werden veel provi sorische voorzieningen getroffen, die relatief weinig investering vroegen. Tijdens de besprekingen bleek dat men in eerste instantie moest gaan star ten met aktualiteitenprogramma’s in gepakt in ’n muzikale omlijsting. Toen het voorlopige prögramma-schema voor de eerste uitzending vaststond, heeft m dit voorgelegd aan de di- recteur-generaal van de PTT, dit is de man die de zendvergunningen ver strekt, welke besloot een voorlopige machtiging tot 1 oktober af te geven. goede gegevens om omvang en aard te bepalen, terwijl voor een ander deel een visie ontwikkeld moet worden op de gezondheidszorg zoals die in de toe komst gegeven moet worden. Als pa tiënten meer poliklinisch behandeld zouden kunnen worden, betekent dit, dat ook meer en betere voorzieningen moeten worden getroffen voor deze patiënten. Een modem dagcentrum waar onderzoek en behandeling van pa tiënten op uitgebreide schaal kan plaatsvinden, zonder dat zij daartoe behoeven te worden opgenomen, zal veel meer mogelijkheden moeten bie den aan deze groep „poliklinische” pa tiënten, dan thans nog in vr^'wel alle ziekenhuizen het geval is. BETERE VERPLEGING De medische staf heeft reeds een ad vies aan het bestuur uitgebracht dat mede voor het opstellen van het pro gramma van eisen bepalend zal zijn. Ook de overige medewerksters en me dewerkers zullen van hun ervaring uit het werkvlak en hun visie op een be tere verpleging en organisatie hun in vloed op ’e uitelndelijke voi ...Ooving van het ziekenhuis kunnen doen gel den. Het is duidelijk dat de bouw van een modem ziekenhuis dat ook aan toe komstige behoeften zal voldoen slechts te verwezenlijken is door samenwer king van allen die binnen als buiten de muren van het ziekenhuis werken aan de gezondheidszorg. Blijft één klem..lende vraag. Zouden de (toekomstige) patiënten ook niet bij dit wordingsproces betrokken moeten worden en hoe? Zaterdag a.s. is het volgende OJC- Leerhuis. Het wordt gehouden in de oude R.K.-pastorie. We beginnen om ongeveer 5.00 uur. Er is een gezamen lijke maaltijd en daarna wordt het on derwerp Bijbelstudie” behandeld, vooral de Joodse achtergronden in de Bijbel. Ds. Nieuwpoort is gesprekslei der. Er is geen avondgebed, maar we gaan met z’n allen naar de nachtwa ke in de R.K. Kerk. Graag tot ziens. De OJC. Het museumkompleks „Aldfaers Erf” in de gemeente Wonseradeel, dat zoals bekend na het vorige seizoen door de eigenaar, de heer Y. Schakel, geslo ten werd, zal met de Paasdagen voor lopig toch weer worden o. engesteld. De reden voor deze openstelling is ge legen in het feit, dat als gevolg van het fraaie voorjaarsweer de afgelopen week honderden bezoekers overal vandaan zich meldden te Exmorra en Allinga- wier. Blijkbaar is het niet algemeen bekend, dat de eigenaar de museumroute ge sloten heeft. Het is de bedoeling dat leden van het gezin Schakel zaterdag vóór Pasen m de beide Paasdagen de belangstellen den in de gelegenheid zullen stellen, de gebouwen met hun interieur te bezich tigen. Ter gelegenheid hiervan zal de beken de Jantje de Knipster (mevrouw De Jong uit Sneek) in de expositieruiir e van „De Izeren Kou” haar knipkunst- werkstukken tentoonstellen. De opening van deze expositie vindt zaterdag 1 april ’s middags om twee uur plaats. Bij die gelegenheid zal de knipster la ten zien hoe zij haar produkten vei-- vaardigt Deze plannen werden ontvouwd door de directeur van het Sint Antonius Zie kenhuis, de heer G. F. Disse. Hij ver telde dat, toen in 1969 bekend werd, dat de oprichting van een tweede zie kenhuis in Sneek geen doorgang zou vinden, het bestuur besloot zich op kor te termijn te beraden over de maat regelen, die getroffen moesten worden om het ziekenhuis zijn taak in de toe komst naar behoren te laten vervullen. Een jaar eerder was het algemeen karakter van het ziekenhuis in de be stuurssamenstelling reeds tot uitdruk king gebracht. In 1970 werd aan de Minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid gevraagd zich in beginsel uit te spreken over de beddencapaci teit van het te vernieuwen of nieuw te bouwen ziekenhuis. Nu is bekend dat de huidige minister er vanuit gaat dat het hanteren van de vuistregels voor do bedbehoefte als zodanig een verouder de methodiek is en dat veel meer ge dacht moet worden aan planning van UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-1,233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,231, 1,235, 221,7. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1,233 3779, L. Jellema, redakteur. de kabel even moeten blootleggen om •onder meer een versterkerkastje en een signaalruisonderdrukker te plaat sen. Tijdens de proefperiode, welke zo als gezegd tot 1 oktober duurt, wordt uitgezonden op de 104 MC. U kunt het gemakkelijk vinden omdat het geruis van de band onderbroken wordt. Zaterdagmorgen wordt gestart met de eerste uitzending. Dit gebeurt om tien uur, vanaf negen uur echer zal de zen der met een testsignaal in de lucht zijn. Als eerste staat een korte aktualitei- tenuitzending in het programmasche ma gevolgd door een platenshow met korte impressies over de sport in het paasweekend, waarbij vooral de Sne ker clubs onder de loep zullen wor den genomen. Het tweede uur zal ge vuld worden met gesprekjes met men sen die deze week in het nieuws wa ren in Sneek en omgeving, afgewisseld met muziek. Wanneer men geïnteresseerd is in de gang van zaken rond deze uitzending, dan is u hartelijk welkom op Singel 17. Uiteraard zult u in de studio wel ach ter het glas moeten blijven in verband met de uitzending. DE MINISTER MOET ER MEE INSTEMMEN In die brief van januari 1972 heeft het bestuur de minister tevens gevraagd of hij kan instemmen met het besluit van het bestuur tot de bouw van een nieuw ziekenhuis op een ander ter rein, terwijl hem tevens gev lagd is een beslissing te willen nemen ten aan zien van het tijdstip waarop met deze bouw kan worden begonnen. Het spreekt vanzelf dat de aard en de om vang van de in de overbruggingsperiode te treffen noodvoorzieningen eveneens door de beslissingen van de minister worden bepaald. In april zal een delegatie van het de partement, de geneeskundige hoofdin spectie voor de volkgezondheid en de ziekenhuiscommissie een onderzoek in Sneek instellen naar de noodzaak van de doe het ziekenhuis gevraagde be slissingen aan de minister. VERLOSKUNDIG CENTRUM Het Sneker ziekenhuis meent dat het zinvol is dat alle belanghebbenden in de gezondheidssector in Sneek en de Zuidwesthoek van Friesland, die in het rayon werkzaam zijn, zich mede moeten uitspreken over de functies die naar hun inzicht het ziekenhuis moet vervullen. Als voorbeeld werd genoemd de bouw van een verloskundig cen trum, aanleunend tegen het nieuwe ziekenhuis, met een eigen funct' maar gebruikmakend van een aantal faciliteiten die het ziekenhuis kan bie den. De bepaling van de functies, die het X Oi.m. it 1MO, WTMMITJHAIHl ULIT •-*— - van v-.i ang dat aan de gestelde norm van 100 vierkante meter per bed (dat is 4 hectare bij 400 bedden) niet kan worden voldaan. Bij uitbrei ding van het bestaande ziekenhuis met de terreinen waar eens Ons Gebouw heeft gestaan en nu nog een gedeelte van de Frittemahovenstraten is te zien, zou men de beschikking hebben over ten hoogste anderhalf hectare. Op grond van deze overwegingen nam het be stuur van het Sint Antonius Zieken huis het besluit tot de bouw van een geheel nieuw ziekenhuis. eveneens een kans te geven voor pro motie. Een beslissing, die geheel en al voor rekening van het bestuur van de afdeling Friesland is, en waarte gen het Sneek-bestuur stelling heeft genomen. Voorzitter K. Doevendans zei ons, dat men in de Sneek-gelede- ren hevig verontwaardigd is. „Een kwalijke beleidszaak van de KNVB, afdeling Friesland”, zo oordeelde hij. De heer Doevendans baseerde dit op het feit, dat de reglementen vermel den, dat vóór het begin van de com petitie de promotie- en degradatiere geling gepubliceerd dient te worden. Dit is hier niet gebeurd, en op grond daarvan is het bestuur van de v.v. Sneek bij het sectiebestuur in beroep gegaan. ■n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1