van i Het Hoogend kan een der fraaiste Friese stadsgezichten worden Vier auto’s bij botsingen beschadigd snekerWoerier ■fc ilfcl 1 Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en i IJLST o SïW 1'- gsa Dodelijk ongeval op paaskermis „Edoza” nog tweemaal te beluisteren in dit concertseizoen I ■s 1 r Sneker in berm Rijksweg 43 met auto over de kop I Er zit vaart in de Stichting „Oud-Sneek en de Zuidwesthoek" WSNEEKER NIEUWSBLAD IP Slis ■IIIIIIMBillllIBBIIIIIIIWIlillH Tractorbestuurder keek niet uit IIHIIIIIIIIIUIIlilllBIIIIIBIIIIIB STEUNFRAUDE AVONDBIJEENKOMST IN VINEA DOMINI OPNIEUW INSLUIPING IN HUISHOUDSCHOOL en de Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD f SNEEKER NIEUWSBLAD Voor „Oud Sneek” mag de vlag uit H. H. wat moet je dan uitvinden om je erkentelijkheid te betuigen, om het maar eens duur te zeggen. DINSDAG 4 APRIL 1972 127ste JAARGANG No. 27 ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis«aan-huls in GA ASTER LA ND, SLOTEN e.o aan de Valkstraat, eigen aan de heer heer L. J. de Boer. De ruit werd ver nield, de bromfiets beschadigd en het meisje liep snijwonden op aan een van haar armen. Haar vader heeft haar naar de dienstdoende arts gebracht poor behandeling. Y. de J. uit Oppenhuizen bracht vrij dagmiddag om ongeveer vijf uur het verkeer op de rijksweg 43 ernstig in gevaar. Met zijn landbouwtractor reed hij zonder goed uit te kijken de rijks weg op met de bedoeling deze over te steken. Hij kwam vanuit het weiland aan de westzijde van deze rijksweg ter hoogte van Uitwellingerga. Uit de richting Sneek naderde dhr. H. Feen- stra in zijn personenauto. Hij deed een geslaagde poging om de tractor te ont wijken, week naar links uit, schoot voor de tractor langs, kwam in de linkerberm terecht, ploegde daar even verder en sloeg toen over de kop. De wagen raakte total-loss; wonder boven wonder bleek de heer Feenstra onge deerd te zijn. Naarmate de aanslagen op het stads en landschapsschoon in omvang toene men en de bevolking van ons land in steeds bredere kringen gaat beseffen dat het zo niet langer door kan gaan, alleen al niet omdat wij eenvoudig niet kunnen leven in een maatschappij wel ke bomen opoffert voor parkeermeters en zich niet bekreunt over de gevolgen van onbelemmerde lozing van afval stoffen op onze binnenwateren, rivieren en kustwateren, om over legio andere vergrijpen jegens het zo nauw luiste rende evenwicht in de ons omringende natuur nu maar te zwijgen, neemt de weerstand tegen deze gang van zaken toe. In dit licht moet men ook de sterk toenemende belangstelling zien welke binnen onze eigen Sneker gemeenschap valt op te merken voor instellingen als het Fries Scheepvaart Museum en de daaruit voortgekomen stichting „Oud- Sneek en de Zuidwesthoek”. inztraMHurasniKiBMuuijsw«mt sa «mm» Ofschoon het nog steeds een wonder schijnt dat „Oud-Sneek” het voor el kaar kreeg als eersteling het hoekpand Singel-Kleine Palen te verwerven en vervolgens - letterlijk en figuurlijk - grondig te herstellen, heeft deze onder neming b” vele Snekers de ogen ge opend voor de mogelijkheden welke een „regeneratie” of verjonging van de Sneker binnenstad biedt en hoe gewenst het niet zou zijn de trend van slopen, breken, dempen en kappen eindelijk eens om te buigen. Ook in materieel opzicht zou Sneek er op den duur veel, zeer veel bij winnen indien de kern van onze stad aantrekkelijker werd ge maakt voor het winkelend publiek zo wel als de vakantieganger door het aan banden leggen van het gemotori seerd verkeer, het planten van bomen en het aanleggen van strengere maat staven aangaande de architectuur. On der het laatste valt uit de aard der Een oude kiek van het Grootzand waar het thans aangekochte hoekpand (rechts) met zijn oude, 17e eeuwse gevel nog op staat. Het zou mooi zijn als wij die gevel weer konden terugrestaureren. De situatie is van circa 1890! In het kader van een reeks open avon den in Vinea Domini spreekt op vrij dag, 7 april, pater dr. M. Agterberg OSA over: „Geloven met handen en voeten”. Het gaat daarbij om de maat schappelijke en politieke consequenties van al datgene wat tijdens eerdere avonden verduidelijkt werd omtrent ge loofshouding, geloofsexpressie in ge bed en geloofsvoeding door bijbelse bronnen. Als statenlid heeft pater Ag terberg regelmatig te maken met de „handen en voeten” die het Evange lie moet krijgen, in onze provincie. De Vinea-werkgroep „Oecumene en Samenleving” die deze bijeenkomsten verzorgt, ziet deze avonden als een vervolg op de vroegere vriendenavon den. Deze waren in de loop van de tijd al uitgegroeid tot een soort open avon den. Het is niet nodig zich van tevo ren op te geven. Vinea Domini zet ge woon de deur open en wacht af wie er komt, erop vertrouwend, dat de onder werpen interessant genoeg zijn om vol doende mensen, zowel ouderen als jon geren, te trekken. De kosten bedragen een rijksdaalder per persoon. Voor houders van een Cultureel Jongeren Paspoort wordt, op vertoon van hun kaart, het entree verlaagd tot ƒ1,50. De bijeenkomst be gint om half acht en wordt om half elf besloten. In de nacht van zaterdag op zondag is men binnengedrongen in het pand van de Firma Bergstra, grossier in brom fiets- en rijwielonderdelen in de Valk straat op het zgn. Eiland. Men drong binnen door een ruit weg te nemen. Verschillende sloffen sigaretten en een Zaterdagavond vond om ongeveer kwart voor acht op het terrein van de Paaskermis een dodelijk ongeval plaats. De 34-jarige Sneker Klaus de Jong, die als tijdelijke kracht werkzaam was bij de exploitant van de Swing Mill '?0 km. in de bocht) wilde de met grote snelheid ronddraaiende wagentjes een andere wending geven. Hij werd, bij deze onvoorzichtige manoeuvre, op ze ker ogenblik door een van de wagen tjes tegen het ijzeren afzetrek geslin gerd. De heer De Jong liep daarbij zware inwendige kneuzingen aan het hoofd en lichaam op. Hij bleef ogen schijnlijk levenloos liggen en werd met spoed in de gemeentelijke ambulance naar het Sint Antoniusziekenhuis ver voerd, waar dokter Heijdenrijk de dood vast stelde. De Jong was al meerde re keren door de exploitant en colle ga's gewaarschuwd, om niet aan de rond draaiende wagentjes te komen. Hij laat een vrouw en vier - jeugdige - kin deren achter. Op Tweede Paasdag werd de Huis houdschool aan de Ooievaarslaan op nieuw door onbevoegden bezocht. De gemeentepolitie van Sneek spoorde drie 12- en 13-jarige jongens op, die beken den in de school te zijn geweest. Twee van hen gaven toe, dat zij ook vorige week vernielingen in deze school had den aangericht. Ondanks het uitbrengen van de nieu we grammofoonplaat welke nu ook lan delijk in de verkoop is verschenen, heeft het interkerkelijk mannenkoor „Edoza” zeven maal concerten en kerkdiensten verzorgd in het concert- seizoen 1971-1972. Nog tweemaal is het grootste mannen koor van Friesland te beluisteren, n.l. op zondag 9 april in de Doopsgezinde kerk tijdens een Baptistenc’ t te Bolsward *s avonds 7 uur. Ook ver zorgt „Edoza” een jeugddienst in de Ned. Hervormde kerk te MaLbum op zondag 23 april 's avonds 7 uur. Naast de inmiddels 96 aktieve leden zal Fol- kert Binnema als organist optreden en Foppe Wiersma als bariton-solist. Solist Wiersma zal optreden met o.a. „Swing low, sweet Chariot” en „The holy city”. Inmiddels heeft het bestuur bespre kingen gevoerd over de plannen voor het concertseizoen 1972-1973. Ook heeft het koor een uitnodiging ontvangen voor het geven van een kerstconcert op 16 december in de Mar tinikerk te Franeker. Dit zal overigens dan voor de derde maal zijn, dat „Edo za” in Franeker optreedt. Het ledenbestand groei, nog st ?ds. Was dit in februari j.l. nog 92, nu is dat al 96. Zijn er nog liefhebbers (mis schien wordt u de 100ste) dan is men van harte welkom! De repetitie-avond is elke dinsdag van 8 '.A 10 uur in de kantine van de Rehobothschool aan de Lindenlaan. De gemeentepolitie van Sneek heeft pro ces-verbaal opgemaakt tegen de 27-ja rige loswerkman K. J., terzake van steunfraude. Hij had in 1971 vrij regel matig werkzaamheden verricht, die hij niet had opgegevén. Donderdagmiddag knalden om vier uur op de Harmen Sijtstrastraat twee el kaar tegemoet komende auto’s op el kaar. Het waren de Ford, bestuurd door de 27-jarige A. J, en de Renault 6m bestuurd door de 25-jarige J. V. Beide komen uit Sneek. Het ongeval gebeurde, doordat V. niet voldoende rechts hield. De linkervoorzijden van beide auto’s raakten elkaar. Beide au to’s liepen schade op. In de nacht van vrijdag op. zaterdag vond om half twee op de hoek Oppenhuizerweg-Fre- derik Hendrikstraat een aanrijding plaats tussen een Simca, die (uit de Frederik Hendrikstraat komend) werd bestuurd door de 24-jarige D. T. uit Sneek en _n Volkswagen, die door de Marokkaan M. Z. werd bestuurd. B. verleende geen voorrein" aan de op de Opper.! uizerweg rijd .de Marokkaan, wiens auto, wegens technische gebre ken in beslag werd genomen. Beide au to’s liepen grote schade op. Gisteren verloor om ’s avonds acht uur de 11- jarige Anneke de J. uit de Draken straat, die even op de bromfiets van een buurmeisje mocht rijden, de macht over het stuur. Zij reed pardc tegen de winkelruit van de Centra-winkel Iwf OTWmI Ohm. ti« 4» 1HBL VTMBUUiUBMl BUT zaak ook het behoud van het te Sneek toch al zo geslonken monumentenbezit en het streven naar restauraties. Zoals zo vaak staat en valt het werk van de stichting „Oud-Sneek” met slechts enkele personen, wier namen hier niet zullen worden genoemd maar aan wie onze stedelijke gemeenschap zéér veel verschuldigd is. Ging de ver rijzenis van het hoekpand aan de Klei ne Palen al met kunst- en vliegwerk gepaard en kwam bij de financiering nogal wat financieel vernuft kijken, thans is de eerste verwerving gevolgd door een tweede, welke wel op een voor Sneek uiterst gelukkig punt kon wor den verwerkelijkt. Te weten ’t comple.; huizen - winkel, woonhuis en pakhuis je - gelegen on de hoek van het Groot- zand en het Hoogend, juist tegenover het hoekpand Kleine Palen! Op deze wijze is thans het behoud verzekerd van een belangrijk deel van een der mooiste hoekjes van Oud-Sneek. De thans aangekochte reeks panden be slaan dus het winkelpand op de hoek van het Grootzand met het aansluiten de woonhuis, dat front maakt naar het Hoogend en opvalt door de opkamer, gelegen boven een keldervertrek. Dit woonhuis heeft een afzonderlijke toe gang door een steegje, aan de andere kant waarvan weer een minuscuul pakhuisje staat. Dit pakhuisje schijnt oudtijds trouwens een éénkamerwoning met slaapzolder te zijn geweest, zoals men er in het oude Sneek zovele meer kende. Achter de steegpoort schijnt de tijd te hebben stil gestaan, zo vredig ligt alles er nog bij, en zo ongerept verrijzen er nog de oude muren met hun oorspronkelijke vensters en deuren. Het winkelpand dateert ongetwijfeld uit de 17 de eeuw, al is het de nodige keren in en uitwendig verbouwd en ont breekt - helaas - de oude voorgevel sinds deze, ongeveer een eeuw geleden, door de huidige werd vervangen. Het a—. .enzende woonhuis zal om streeks het jaar 1790 tot stand geko men zijn en doet denken aan een voor huis met opkamer en „molkenkelder” van een ouderwetse Friese kop-hals- romp-boerderij”. Oudere Snekers kun nen zich nog wel herinneren dat een maal de gezusters Hage een „lapke- winkel” in het hoekpand dreven en de „opkamer” hadden verhuurd aan de heer Anton ten Cate. Verstokt liefheb ber van de zeilsport als hij was, placht hij ieder najaar ’t roer en de zwaarden van zijn „fjouwer-acht”-tjotter, de „Albert en Nelly”, van boord te halen en tegen een van de wanden van zijn woonvertrek op te hangen! Om de ruimte kon dat best en ’t was ’n origi neel gezicht. Met name ’t roer van de tjotter was ’n juweelje om te zien met de sierlijk gebogen pauw - of paradijs vogel -, in de roerklik uitgesneden. De ze tjotter - later onder de naam „Mar- nocht” door wijlen de heer F. H. Pijt- tersen jarenlang gebruikt - bestaan trouwens nog altijd en behoort thans toe aan Dr. Ir. J. Vermeer te Arnhem. Het werd in 1892 te Joure gebouwd Er zit vaart in de Stichting „Oud- Sneek en de Zuidwesthoek”, maar niet minder ook in het Fries Scheep vaart Museum! Het inmetselen van bijna 2000 antieke tegels is namelijk achter de rug en thans zal worden be gonnen met het schilderwerk aan eni ge antieke betimmeringen op dezelfde verdieping, waarna deze zolderruimten eindelijk voor publiek zullen kunnen worden geopend! Na de ontvangst van de kostbare Har- linger beker uit 1685 het legaat Ages kan bovendien nog een twee de aanwinst van groot belang worden gemeld het prachtige model van een aardappelsnikke uit de Friese bouw- hoek, tot in de kleinste bijzonderheden nagebouwd aan de hand van origine le schepen, indertijd op de werf van Van Manen te Berlikum van stapel gelopen. De aankoop van dit model werd mogelijk gemaakt door een bij drage uit het Sneker Fonds voor Cul turele Doeleinden. Eerdaags zal de con servator het model uit Enkhuizen naar Sneek overbrengen. Sr zijn de laatste door Eeltsje Holtrop van der Zee. Zelf zijn wij zo gelukkig er een prachtig model van te bezitten, vervaardigd door een oud-Sneker, nauwkeurig op schaal. Het pakhuisje zal uit de twee de helft van de 18de eeuw stammen en is vermoedelijk iets ouder nog dan het pand met de opkamer. Te zijner tijd zal „Oud-Sneek” wel het een en ander in de „nijkeap” moeten investeren. Op dit moment ontbreken de fondsen daartoe, al ligt het wel in de bedoeling vast een restauratieplan te maken, waarbij naast het uitgestel de onderhoudswerk en het verhelpen van de nodige gebreken het in de ou de staat terugbrengen van vensters en deuren aan de orde komt, want daar aan is in de loop der jaren heel wat bedorven. Ook de ontsierende reclame borden zijn uit den boze. Het zou natuurlijk prachtig zijn als bovendien nog het andere hoekpand, voorheen het Twentsch Bierhuis, in handen van de Stichting kwam. De hiertoe reeds geruime tijd eerder in gestelde pogingen leverden echter nog geen resultaat op. De moeilijkheid is dat dit pand zó slecht is dat men het eerst vrijwel moet afbreken om het wee* te kunnen restaureren. De waar de bedraagt, zo gezien, dus in feite weinig meer dan de grondprijs. Laten wij echter hopen dat partijen het toch eens kunnen worden en ook de 17de eeuwse trapgevel, juist op dit mar kante punt, niet alleen van de aider gang wordt gered maar tevens in haar oorspronkelijke gedaante zal herrijzen. Maar ook dan mogen wij niet op onze lauweren rusten, er valt in de Sneker binnenstad, vooral aan het Hoogend achter de Waterpoort, nog zo veel méér te doen! REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779, L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEM ENTEN Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 8,— per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. Tijdens een bijzonder geanimeerde bijeenkomst hebben schoolbestuur en leerkrachten van de Meester van der Brugschool in Woudsend het feit gevierd dat juf T. Wittermans 35 jaar als docente handwerken aan de school verbonden is. Men heeft daar in Woudsend niet veel ophef gemaakt van dit jubileum. Per slot van rekening is 35 jaar nog geen 40 jaar en S‘: 8 W 7I I i-w-iw;.,.. In--- A'i' 7' 7 7: 7 A fr de beun van het bootje van de heer De Le iw, visser, dat in de Wc .dvaart ligt, werd in het afgelopen weekeind ongeveer 40 kilo paling weggenomen. Verschijnt: maandags en donderdags curieuze, kleinere aanwinsten geboekt, waarover na de terugkeer van de con servator uit Italië nader zal worden geschreven. allemaal stukjes en uiteraard cadeautjes. Op de foto krijgt juf Wittermans een zakje paaseieren van twee leerlingen aange boden. Maar daar bleef het niet bij. Van het bestuur kreeg zij een boekenbon, terwijl de kinderen en het personeel ook nog eens een zilveren broodschaal aan de jubilaresse aanboden. Na een uur gingen de kinderen weer naar huis, terwijl de ouderen het feest nog even voortzetten. (Foto Studio Ger Dijs)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1