hr. huishoud- en landbouwschool te Balk verzet de bakens W. TRENNING 25 jaar directeur Sociale Dienst IJLST snekerXK^IEB s ■l Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSER A DEEL en dit wereldtsje van ons Eerlijkheid 1 ■SB I fc |ti Meer bezoekers streekmuseum „Klif en Goost" te Oudemirdum Zelfbescherming B.B. bestrijdt gevolgen gasexplosie Geld maakt gelukkig in de kinderbescherming Het veranderd Godsbeeld WSNEEKER NIEUWSBLAD «w..i shr mwnmmim uiu te&SWK 'f 1 DRUK BEZOCHTE RECEPTIE IN SNEKER STADHUIS NCVB afd. Scharnegoutum vergaderde Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls In GAASTERLAND, SLOTEN e.o 8 J: en de Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD SNEEKER NIEUWSBLAD .J en IBU Om I mijn b.g.9* ■M :C Verschijnt: maandags en donderdags voor in DONDERDAG 8 APRIL 1972 127ste JAARGANG No. 28 Op 23 maant 1972 hield de NCVB af deling Scharnegoutum weer haar ver gadering. Na de gebruikelijke opening hield zuster Woutera uit Sneek een le zing over „de levensfasen van de vrouw”. Op boeiende wijze vertelde zij over de moeilijkheden die zich hierbij kunnen voordoen. Na de pauze was zuster Woutera bereid om op de vele vragen antwoord te geven. God is onveranderlijk. Maar het beeld dat de mensen van God hebben, ver andert met hun cultuur. Vroeger zag men God dichtbij in alles: Hij troonde op de wolken, Hij deed de zon verschij nen boven de kim, Hij stuurde wind en regen, de ziekten van planten, dieren en mens zond Hij en nam Hij weg. Wie de natuur wilde beïnvloeden, deed dat door het gebed, door de voorbede van de heiligen, door relekwieën of gewij de voorwerpen. En dikwijls heerste de vrees, dat rampen zouden treffen, als God of Zijn heiligen niet genoegzaam vereerd werden. („Vitusdans”). In die zelfde tijd was het bestaan van God zonder meer voor ieder duidelijk. Als men naar bewijzen zocht, dan vond men die in een redenering vanuit de natuur: iedere beweging veronder stelt een eerste Beweger, alle tijd ver- Steeds meer wordt men door middel van artikelen in de pers geconfron teerd met de problemen van het mi lieubeheer. De vele actiegroepen dui den er op dat het ook de bevolking aangaat. Mede dank zij actiegroepen wordt hier en daar een stuk natuur of landschap gespaard en een andere oplossing voor het gerezen probleem gezocht. Hoe dan ook, er wordt over het algemeen nog veel te gemakke- lijk een aanslag op de natuur beraamd, van de natuur waar wy allen enorm kunnen genieten en wat noodzakelijk is en blijft uit het oogpunt pan mi lieuhygiëne. Of deze ontboezeming van Jacqueline Busser uit klas 4, eveneens over de bazar: „Ik vond het erg leuk op de bazar. Ik heb niks gewonnen. Dat hindert niks. Ik heb ook drop gehad. Een jo jo. Daar heb ik in één keer in mijn mond gestopt. Lekker!! Ringen wer pen kon ik niet. Ballen gooien ook niet. Speertje werpen ook niet. Wat dan wel? Snoepen!!! Ik heb een hele boel kwartjes vermatst. We hebben toen nog een schilderrijtje gekocht. En toen gingen we naar huis.” REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779, L. Jellema, redakteur. F0T0REDAKT1E: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 18 et. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. Heeg, Woudsend, Arum/Zu- en Vlie- De A-kring Friesland a(West) van de Bescherming Bevolking is momenteel bezig met groepsvaardigheidsoefenin- gen, waaraan door 24 ploegen wordt deelgenomen. Deze oefeningen van de georganiseerde zelfbescherming, zijn dinsdagavond begonnen en ze worden vanavond en morgenavond voortgezet Deze wedstrijden vinden eveneens nog plaats volgende week van maandag tot en met vrijdag. Alle ploegen zullen de oefening houden in Sneek, in de voormalige ULO- school aan de Oude Koemarkt. De si tuatie waarin de ploegen moeten wer ken is als volgt: er heeft een aardgas explosie plaats gehad in de school. Er zijn instortingen, terwijl er brand is ontstaan binnen en buiten het gebouw. Tijdens de explosie bevonden zich zes personen in het gebouw. Aan de oefeningen nemen deel de ploe gen uit Lemmer, St. Nicolaasga, Har lingen, Koudum, Idskenhuizen, Sloten, Oudega HO, Warns, Bolsward, Balk, Bakhuizen, Echten, Blauwhuis/Nijland, Oppenhuizen/Uitwellingerga, Jutrijp/Hommerts, IJlst, Scharnegoutum, Workum, rich, Pingjum/Witmarsum land. De ploeg die dit jaar het hoogste aantal punten behaalt, komt voor een jaar in het bezit van de door de kringraad beschikbaar gestelde wissel- weer een tweede prijs, beschikbaar baar gesteld door de Kringraad. Naast deze prijs is er dit jaar ook weer een tweede prijs, geschikbaar gesteld door de Hoofden Zelfbescher ming en een derde prijs beschikbaar gesteld door het vaste personeel van de kringorganisatie. winkel verkoop (st) er, dierenverzorging recreatiebedrijven, campings, plant soendiensten, bloemenzaken, medewer kers in handels- en coöperatieve instel lingen, zuivelindustrie, laboratoria, ver- tegenwoordig(st)er voor diverse agra rische instellingen, enz. Het is de bedoeling om in voortgaan de lijn de klassen met jongens en mei sjes zoveel mogelijk te integreren, waar mogelijk de vakken te combineren en alleen bij specifieke vakken te split sen in jongens en meisjes-afdelingen. Op deze manier bestaat de mogelijk heid ’n zo groot mogelijk aantal keuze pakketten voor de leerlingen samen te stellen. De uitbouw van één en ander hangt na tuurlijk ten nauwste samen met het to taal aantal leerlingen. In het rapport van Sudergoa over de doorstroming van leerlingen in de ZWH wordt gesteld dat 70 procent van de schoolhoofden het als een noodzaak ge voelt, dat er een leao-school komt. De chr. school voor lager beroeps- admi nistratief- en maatschappelijk onder wijs gaat reeds een heel eind in die richting. I Gezien de veranderingen in het onder wijs van de laatste jaren en gezien ook het rapport van Sudergoa over de doorstroming van leerlingen van de basisscholen naar het voortgezet onder wijs, heeft het bestuur van de christe lijke lagere huishoud- en nijverheids school (l.h.n.o.) en de lagere agrari sche school gemeend, de beide scholen om te vormen tot een nieuw instituut, dat tot taak heeft een groot deel van de jeugd op te vangen en te begeleiden die niet naar mavo, havo of v.w.o. gaat. Het ligt dan in de bedoeling het on derwijs in de brugklassen volledig al gemeen vormend te doen zijn met dien verstande dat er veel gedaan zal wor den aan diverse handvaardigheden, ook in het creatieve vlak. Ook het vak kennis der natuur krijgt een ruime plaats. Pas na de brugperiode komt de diffe rentiatie en een zekere beroepskeuze. In de eerste plaats komt dan de splitsing in een meer praktische (P) en een meer theoretische (T is moei- lijker) richting met in beide richtingen meer of minder praktische vakken. Het hangt van de animo der leerlin gen af, welke groepen er dan gevormd zullen worden, b.v. winkelopleiding, kantoor, boekhouden en typen, huishou- UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. die de heer Trenning een schilderij aanbood van de Martinikerk. Wethouder W. G. Baarda vond het een felicitatie waard dat de heer Tren- ning zijn functie 25 jaar lang heeft ver vuld. „Als ik de heer Trenning belde dan klonk aan de andere kant van de lijn de naam Trenning als een pistool schot. Dat is kenmerkend voor de heer Trenning, die gewend is snelle beslis singen te nemen. En wat is een wet houder zonder goede adviseurs. En de heer Trenning is een uitstekende ad viseur, die met alles op de hoogte is, waar het de sociale sector betreft. Het hele scala van het leven gaat aan de sociale dienst voorbij,” aldus wethou der Baarda, die ook nog wees op de belangrijke functie, die de heer Tren ning bij „Finkenburgh” vervult. Van deze instelling kreeg de familie Tren ning een fraaie plantenbak, terwijl de heer Baarda een persoonlijk cadeau, in de vorm van het boek „25 jaar Friesland”, aanbood. Namens de me dewerkers van de dienst van sociale onderstelt iets, wat op een bepaald moment is begonnen, en dus Iemand, die de tijd bepaalt; de wijsheid, waar mee alles is samengesteld, veronder stelt een groot Ingenieur, want het kan niet „vanzelf” zo geworden zijn, etc. Wie dit alles niet zo wilde zien, wie dus het bestaan van God uit de na tuur niet wilde aannemen, was onwil lig óf onmachtig, was dus bewust God afwijzend of debiet In onze dagen zien we het betrekkelijke van dit Gods beeld. Niet alleen, omdat in de prak tijk deze bewijzen alleen maar opgaan voor degene, die al gelooft, niet alleen omdat er talrijke goed willende intel lectuelen /’in, die ondanks dit alles toch niet geloven, maar vooral omdat al deze redeneringen alleen maar lei den tot de God van de wijsgeren, en niet tot een levend Christendom. De Openbaring, hoe ook door het histo risch onderzoek gesteund, eist toch in de eerste plaats gelovige overgave aan God in Christus. In de praktijk van vandaag komen er meer tot geloof langs een andere weg als de verstandelijke redenering. Door dat zij de menselijke bestaansnood diep ervaren, en vandaaruit zoeken naar een Redder: God. Of doordat zij de on toereikendheid van het menselijke, het genot, dat steeds tot walging leidt, steeds scherper zien, en zo komen tot openheid van het goddelijke, of door dat in hun geweten een stem zich meldt, waarvan zij weten, dat het niet hun eigen stem is. Vandaaruit ont staat er een Godsbeeld, dat de Heer aanwezig weet als onze Vader en Be schermer. De angst voor God heeft plaats gemaakt voor overgave en ver- trouwe... Geloof is nu niet meer een systeem van waarheden, dat wij moe ten geloven, op straffe van tijdelijk of eeuwig onheil, maar een blijde en ver trouwvolle overgave aan Hem, die ons in Christus van alle angst en vrees bevrijdt. Wij weten, dat Hij ons véél in handen heeft gegeven: zélf mogen wij en moeten wij de wereld leiden naar het einddoel, zelf trachten de ziekten te boven te komen en de natuur te be heersen. B ding, agrarische vakken, mechanisatie (motoren). Zijn er leerlingen die dan niet terecht kunnen, dan bestaat de mogelijkheid over te stappen naar een andere lage re beroepsschool van hun gading. Dit wordt en is geregeld bij de nieuwe wet op het lager beroepsonderwijs, waarbij tot en met het tweede leerjaar alle lagere beroepsscholen gelijk ge schakeld worden als voorbereiding op het meer beroepsgerichte derde vierde leerjaar. In afwachting van het feit, dat men in de toekomst gelijksoortige diploma’s gaat instellen met landelijk gelijke examens voor diverse schooltypen waar men nu al door middel van zogenaam de proefexamens op in gaat schieten, zullen voorlopig nog de oude diploma’s gelden, zoals in dit geval l.h.n.o. P en T en landbouw A en B. Over enkele jaren komt daar zeker ver andering in. De Lochumse commissie (vertegenwoordigers uit het hele lage re beroepsonderwijs) is met de bestude ring van deze materie druk doende. Welke mogelijkheden zijn er na diplo- mering? In de eerste plaats natuurlijk verder studeren, b.v. Inas-opleiding, tegen woordig zowel voor jongens als meisjes, verpleging, politie, technologische- school (is levensmiddelen branche), middelbaar land- of tuinbouwonderwijs (afhankelijk van het vakkenpakket), middelbaar huishoud of nijverheidson derwijs, kostuumnaaien, bosbouwschool, diverse leerlingenstelsels, cursussen be- jaardenhelp(st)er, enz. Het is de vooropleiding voor kinder verzorging, jeugdverzorging, oriënte ring verzorgende beroepen (o.v.b.) Bovendien zijn er talloze mogelijkhe den rechtstreeks in de praktijk of via cursussen in het bedrijfsleven, maar enkele te noemen: Meer dan 40.000 Nederlandse kinderen groeien op zonder de sfeer van het ei gen nest, zonder het stimulerend voor beeld van eigen ouders. Groeien wordt dan een griezelige zaak, vooral wanneer er alleen maar ge zorgd kan worden voor een bed, een bord, droge kleren aan het lijf en een goede begeleiding. Zo liggen de feiten. De Nederlandse kinderbescherming kan weinig méér doen als er buiten de overheidssubsidies geen geld bin nenkomt. De Stichting SAKOR (SAmenwerkende Kinderbescherming ORganisaties) pro beert om voor alle kinderbeschèrmings- kinderen geld bij elkaar te halen. Geld doet wonderen in de kinderbe scherming. Met geld kun je een ver- jaardagskadootje kopen, een schoolfiets aanschaffen, een pleeggezin zoeken, een studeerkamertje inrichten, versleten kleding vernieuwen, ’n paar dagen va kantie financieren. Dat zijn extra’s(!) die ’t leven van ’n kinderbeschermings- kind bijna normaal maken. Normaal opgroeien is het grootste geluk dat een kinderbeschermingskind ten deel kan vallen. Geld maakt gelukkig in de kin derbescherming. GUNT U ZE DAT? STOP ZE DAN WAT EXTRA’S TOE. Tijdens de nationale koliek te van 17 t.e.m. 22 april a.s. Of op giro 82.45.66 ten name van Ned. Middenstandsbank te Leeuwarden t.gv Prov Sakor Co mité Friesland zaken voerde de heer D. van Hijum het woord. Hij haalde verschillende herinneringen aan en sprak van de leidsman op de sociale weg. De heer Van Hijum sprak uit ervaring, want hij heeft achttien jaar met de heer Trenning samengewerkt. Hij bood een cadeau aan. Secretaris K. Koster zei dat de heer Trenning steeds getracht heeft de band met de secretarie te bewaren. De jubilaris gaat straks het „ouderlijk” huis verlaten, maar hij wil de band met het stadhuis bewa ren, getuige het feit dat de heer Tren ning er speciaal op heeft aangedron gen, dat er tussen het stadhuis en de nieuwe behuizing van de sociale dienst aan de Lemmerweg een speciale kabel wordt gelegd. De heer Koster bood de jubilaris een klokje aan. Intussen hield de stroom van mensen, die de familie Trenning gelukwensen aanbood, niet op. Onder de aanwezigen merkten wij ook vele afgevaardigden op van verenigingen die werkzaam zijn op sociaal en charitatief gebied. Het was een gezellige receptie, waar aan de familie Trenning ongetwijfeld prettige en dankbare herinneringen zal bewaren. „Ik heb de beste vader die er be staat hij is altijd zo lief als wat. Een fries spreekwoord zegt: hij is zo goed als bolle. Als er één in de hemel komt dan is het mijn vader. Hij ook een beetje hip hij heeft bakkebaard jes en een beetje lang haar. En hij heeft een gochem hoedje op.” En zo oordeelde een leerling (e) over zijn (of haar) moeder: „Ja wat zal ik zeggen van moeder, o ja nu weet ik het weer ze draagt me veel te lange rokken en zij wordt er niet jonger op, maar och wat geeft dat nou. Maar ze is een beste moeder voor mij.” Het Natuurhistorisch streekmuseum „Klif en Gaast” te Oudemirdum tracht haar steentje bij te dragen de belang stelling tot de natuur, door middel van haar expositie waar de bezoekers op merkzaam wordt gemaakt op het ve le wat er aan natuur en landschaps- schoon in Gaasterland nog waar te ne men is. De aparte tentoonstelling c.lt jaar was gewijd aan het water. Met medewer king van de CJN afd. Sneek en het IWGL (waterleiding) te Leeuwarden kwam de uitstalling tot stand. 5410 be zoekers konden begroet worden, ruim 700 meer dan vorig jaar. Het leden tal werd versterkt met 12 personen, zodat nu 216 leden geboekt staan. De beheerder, de heer Van Bree, leidde ook dit jaar de bezoekers rond op een prettige wijze. Het is ook pret tig te melden, dat de heer Van Bree m.i.v. 1 nov. 1971 een volledige dag taak heeft kunnen krijgen in het mu seum. In combinatie met de heer Van der Wal, opzichter van het Rijsterbos, en het Staatsbosbeheer werden een aan tal excusies naar het Rijsterbos geor ganiseerd. De plantenbakken werden dit seizoen op voorbeeldige wijze door de heer A. de Vries te Oudemirdum verzorgd. De tentoonstelling werd ingericht en van teksten voorzien met behulp van de heer A. Roosenstein te S. _ek. H verzorgde ook dc muurschilderingen. PLANNEN 1972 In het najaar 1971 is een aanvang ge maakt met het leggen van een vloer op de zolder boven de voorste twee lo kalen. Het ligt in de bedoeling hier ten- toonstellingruimte te creëeren. Gedacht wordt aan oude ambachten b.v. eek- schille: enz. Een eenmalige sub die voor deze verbouwing is door CRM toegezegd. De bos- en weidevogelzaal blijven ge handhaafd. De achterzaal zal dit jaar gebruikt worden voor een tentoonstel ling „Het belang van de -natuur voor onze samenleving." De Rijksgeologische Dienst te Haar lem is verzocht medewerking te ver lenen voor de permanente tentoonstel ling over het ontstaan van Gaaster land. Deze dienst heeft medewerking toegezegd. Hopelijk zijn deze plnen dit jaar zover gevorderd dat met het maken vaa het benodigde materiaal Kinderen kunnen soms bijzonder eer lijk zijn. Daarvan getuigt het stukje dat te lezen staat in Fennepraet, de schoolkrant van de openbare lagere school „De Terp” in de Stadsfenne. „BAZAR Dinsdagmiddag werd in de burge meesterskamer en de kleine raadzaal van het stadhuis in Sneek een recep tie gehouden ter gelegenheid van het feit dat de heer W. Trenning een kwart eeuw directeur is van de ge meentelijke sociale dienst in de Wa- terpoortstad. ’t Is een gezellige recep tie geworden, met veel bloemen, veel cadeaus en met veel mensen, die de familie Trenning kwamen feliciteren met dit jubileum. Och ze waren er eigenlijk allemaal: de burgemeester, de secretaris, de vier wethouders, ver schillende raadsleden, collega’s van de heer Trenning uit de gehele provin cie, oud-burgemeester L. Rasterhoff, de hoofd van dienst, het secretarie- personeel en de gehele staf van me dewerkers van de heer Trenning. Ook de oud-directeur van Cruycebroeders- hof, de heer P. Zijlstra was aanwezig om de heer Trenning te feliciteren. De familie Trenning werd welkom ge heten door burgemeester B. van Haer- sma Buma, die sprak van een feeste lijke gebeurtenis. Maar ook van de verantwoordelijkheid van de heer Tren ning als directeur van de gemeentelij ke sociale dienst. De heer Trenning, in Slochteren begonnen, heeft echter het grootste deel van zijn ambtelijke loopbaan in S: _ck doorgebracht en hier een enorme ontwikkeling in de so ciale zorg meegemaakt. De sociale wetten zijn uitgebreid, de bijstandswet is er gekomen, kortom de sociale dienst, die, toen de heer Trenning in Sneek kwam, drie man bevatte, is nu een afdeling met achttien medewer kers geworden. Deze dienst is het stad huis ontgroeid, aldus de burgemeester, want de heer Trenning krijgt nu een „eigen gebouw”, namelijk dat waarin tot voor kort de Rijkslandbouwvoor- lichting aan de Lemmerweg was ge vestigd. De burgemeester vervolgde met er op te wijzen dat de heer Tren ning veel heeft gedaan, dat hij zijn werk met veel energie en opgewekt heid heeft gedaan, dat hij veel met an dere mensen is omgegaan en dat hij ook op ander terrein talrijke be stuursfuncties heeft vervuld en nog ver vult. „De heer Trenning is ook altijd sussend opgetreden in het college van brandmeesters in Sneek, hij was een actief bestuurslid van het Gerefor meerd Verpleeghuis en hij heeft steeds een brede belangstelling getoond en toont dat nog, met name op het so ciale terrein,” zo zei de burgemeester, De heer W. Trenning wordt hier gefeli citeerd door burgemeester B. van Haer- sma Buma (links). In het midden de jubilaris, rechts mevrouw Trenning. Achter de burgemeester, die de heer Trenning een schilderij aanbiedt, twee kinderen van het echtpaar Trenning. (Foto Studio Ger Dijs) OUDERS Op de christelijke basisschool Wolsum en Nijland, zo lezen we het Skoalfinster, moesten de leerlin gen beschrijven hoe ze hun vader of moeder zien. Dit vond één van de kinderen van zijn vader: Het bazar vond ik erg leuk. In de grabbelton heb ik veel gewonen. Een toetertje dat het niet deed. En ik heb een stuk zeep gevonden. En vier arembanden gegrabeld. Een rose en blauwe en gele en een groene die kapot was. Juf wau die om doen maar ze waren te klein, meer heb ik nie gegrabeld. Nu weet ik niet meer. Tot het volgende jaar maar weer. En ik heb twee dubbeldjes gevonden. En twee kwartjes daar heb ik twee drop staaven voor-gekogt. En toen ik naar huis ging een dikke ijslolie. Hij had een sienasapel smaak. T.B. klas 2” !i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1