Gaasterlandse burgemeester: Misverstand in AR-fractie Regionaal Jeugdorkest musiceerde enthousiast IJLST snekerWkoerier BW i|W' I van 7-6 verworpen Voorstel b. en w. met AUTO KANTELT BIJ AANRIJDING Zaterdag in Sneek jaarlijkse folkloredag de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en in dit nummer o.a. Ernstig ongeval onder Loënga Goede belangstelling in aula Bogerman college de IBIBIIIIIIIIIIIIIIIBIIIIIIIIIM Inzittenden ongedeerd H 1 llliillllllllHHIIIIW O BI HH ■Ml Man uit Wommels (66) zaterdag overleden Jacob Bos scoort openingstreffer bij LSC-Fc. Wolvega Animo (dames) spelen beslissingswedstrijd WZS nu definitief gedegradeerd W SNEEKER NIEUWSBLAD I ■'F'" Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT. DRUFHOUTS NIEUWSBLAD en I islll ilL W f SNEEKER NIEUWSBLAD a i Wyldemerk komt wéér in debat het amendement Mous hadden onder Op Op -JOH. MOUS (KVP) - - - - - welvaartsbron aamboren - - Verschijnt: maandags en donderdags MAANDAG 10 APRIL 1972 127ste JAARGANG No. 29 Het 40-jarige O.N.S. kreeg zaterdag de bondsvlag van de KNVB aangeboden. Links de voorzitter van de jubileumcommis sie, de heer W. Faber, rechts de heer F. Stemmers voorzitter van de sectie zaterdagvoetbat van KNVB, die de vlag aanbood. (Foto Studio Ger Dijs) FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling) ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,234 1,235, 221,7. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. DH blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAHD. SLOTEN e.o „basiskamp” in Oldebroek gerepeteerd en dat dit degelijk is geschiedt viel donderdagavond te beluisteren in wer ken van Mozart, Beethoven, Hindemith en Rosenstengel. Voorzitter H. L. Sixma baron van Heemstra van de Gaasterlandse raad maakte donderdag na afloop van de debat ten over het bestemmingsplan „Wyldemerk” bekend, dat binnenkort weer over dit project in de raad gesproken zal moeten worden. Het plan, zoals dat op tafel lag werd met 76 verworpen. Tegenstemmers waren de CHU-er L. Zijlstra, de socialisten C. Gaastra en G. H. Overdiep, mevrouw W. T. Spoelstra-Postmus (FNP) en de gehele AR- fractie, geformeerd door J. Bangma, M. Steegenga en D. v. d. Berg. Deze laatste drie nu zorgden op deze avond voor flink wat opschudding, doordat zij even eerder, althans Bangma en v. d. Berg, vóór het voorstel Mous hadden gestemd, wat inhoudt dat de raad medewerking verleent aan de totstandkoming van de plannen van het voorlopige bestuur van „Wyldemerk”. Voorwaarde daarbij was dat de raad bij het besturen van het project in de toekomst een belangrijke medezeggenschap heeft. „In ingezonden stukken worden de cij fers schromelijk overdreven”, vond de heer Van der Goot, die meende, dat de mensen, die het nlan niet goed ken den op deze manier de bevolking heb ben misleid. „Eén heeft gedreigd, dat de ja-stemmers in de raad zouden worden opgeschreven. Bij de eerst ko mende verkiezingen zouden dan deze raadsleden er wel van lusten. Nu, als wij dan straks uit de raad worden ge stemd hebben we, zei Van der Goot, mooi de tijd met z’n allen een duik in het bad te nemen, het zand uit tW oihh«i o.,". AI—-wnmwBAMMmir tStóSi '■in«Hwww -^QVOOB 8MBXK SM OMBTSBSBM Aan de verwondingen, opgelopen bij het ernstig verkeersongeval donder dagmorgen om half elf onder Loënga, is zaterdagavond om 11 uur in het Sint Antonius Ziekenhuis te Sneek overle den de 66-jarige C. Wijbenga uit Wom mels. Hij reed in een Simca, en kwam uit Goënga. Bij hem in de auto za ten mejuffrouw J. Heringa, mevrouw A. Heringa-Meertens en mevrouw J. Meesters-Zaadstra. Ook deze drie per sonen zijn in het ziekenhuis opgeno men. Het ongeval gebeurde, toen de heer Wijbenga onder Loënga de rijksweg SneekLeeuwarden wilde oversteken, in de richting Scharnegoutum. O.p dat moment naderde vanuit de richting Sneek een Mercedes, bestuurd door de heer A. Visser uit Osingahuizen. Bij de aanrijding liepen beide auto’s gro te schade op. De heer Visser bleef on gedeerd. den, liet V. d. Goot weten, dat Gaas- terland niet alleen een Talma-Hiem is. Aan het bezwaarschrift van de gere formeerde gemeente in Oudemirdum (verontrusting wat de zondagsheili ging betreft) was de CHU-fractie niet stilaan voorbij gegaan. Temeer om dat soortgelijke geschriften van de ge meente Balk, ondersteund door Wijckel en Nijemirdum waren ontvangen. Ook hadden predikanten de raadsleden in de vergaderingen benaderd. „Maar,” aldus v. d. Goot, „als mensen in de Wyldemerk kunnen worden opgevan gen krijgen we nog geen uitspattingen! Dat heb ik ook tegen de predikanten gezegd. Het is een gesloten terrein, wat waarborg is, dat Gaasterland in haar rust niet wordt gestoord.” de kruising Ath Bonningaleane/ Tsjomme Wiardaleane knalden zater dagmiddag om een uur of vier twee auto’s op elkaar. De aanrijding was het gevolg van een onoplettendheid van de 25-jarige Sneker bedrijfsleider W. A. v. d. Broek; hij reed in de richting van de Groenedijk over de Ath Bon ningaleane, en zag de van rechts ko mende Renault, bestuurd door de 34- jarige boekhouder J. Dijkstra uit Sneek niet aankomen. De Renault reed hier door tegen de rechterzijkant van de auto van Van der Broek, met het ge volg, dat deze kantelde. Van der Broek zelf, zjjn vrouw en kind, konden onge deerd de auto verlaten. Beide auto’s werden ernstig beschadigd. tekst van het voorstel, ingediend door de KVP-er Joh. Mous luidt: „De raad van Gaasterland besluit medewerking te verlenen aan de totstandkoming van de plannen van het voorlopige be stuur van „Wyldemerk”, zoals die op dit moment aan de raad bekend zijn of zoals die in een later stadium zo dat noodzakelijk of nuttig zou mogen wor den geacht zouden worden gewijzigd in overleg met de daarvoor in aan merking komende instanties en/of de initiatiefnemers. Dit besluit wordt ge nomen onder voorbehoud van goedkeu ring door de raad van de statuten der stichting en onder het daaraan vooraf gaand beding dat ten minste 40 pro cent van het aantal leden van het stich- tingsb^~Luur benoemd dient te worden door de raad, op voordracht van raad en stichtingsbestuur gezamenlijk. De ze vormgeving aan het bestuur en de goedkeuring der statuten zal plaats ge vonden hebben alvorens verdere trans acties kunnen worden voorgesteld aan de raad. Voorts zal omtrent aanvang, voortgang en voltooiing van elk der afzonderlijke delen van het totale plan de raad uitvoerig worden geïnformeerd en is hij bevoegd goed of afkeuring van het overgelegde schema.” Het Regionaal Jeugdorkest moet z’n ruim zestig leden heeft een variabele bezetting hetgeen betekent dat ze niet allemaal aan hetzelfde nummer mee werken maar dit wel mee hebben inge studeerd. Het geeft hun dan gelegen heid hun collegea te beluisteren. Als eerste nummer stond op het pro gramma de „Symfonie Concertante” van Mozart. De drie delen: het allegro, adagio en thema con variazioni waren een wel heel zware opgave voor dit jeugdige orkest maar zonder merkba re worsteling leidde dirigent Sevenhuy- sen het tot een goed einde. Ook de vier solisten in dit werk: Peter Onnes, ho bo (Haren) Siela Engwirda, klarinet (Hoogezand) Leo de Jong, fagot (Em men) en onze stadgenoot Wiebe Pieter- sma, hoorn brachten hun moeilijke par tijen naar behoren en de kleine foutjes zijn hun wel vergeven. Een grote tegenstelling met de gedegen Mozart was het nu volgende werk van een meer „hedendaagse” strekking Paul Hindermith: „Spielmusiek op. 43 no. 1”. Hindemith heeft - met Schonberg, Stra vinsky en Webem - nieuwe vormen in zijn composities gelegd die de muziek niet alleen een andere klankkleur geven maar ook andere ritmen die grote vaardigheid van de uitvoerenden eisen. Muziek die bij onze jeugd past maar ook dooi de ouderen - in déze opvatting - wel wordt gewaardeerd. Anneke Bae- rends, altviool (Amersfoort) en Rob Tempelaar, hobo (Amsterdam) vertolk ten op uitstekende wijze de obligaat-so- li. Het voorstel nu werd vrijdag met 8 stemmen voor en 5 tegen aangenomen. Tegen deze wijziging in het voorstel van het college waren: Zijlstra, Gaas tra en Overdiep, mevrouw Spoelstra- Postmus en Steegenga. De volledige fractie”, oordeelde voorzitter Sixma, na afloop. Hij meende, dat hem zelf echter ook enige blaam trof. De bur gemeester had namelijk, vond hij, de consequenties van het aannemen van het voorstel Mous beter moeten uit duiden. De volgorde van de stemmerij zat overigens enkele raadsleden niet lekker. Met name Zijlstra en Gaastra keerden zich tegen de gang van zaken, zoals de voorzitter en Mous, dat wil den. Voor verdere informaties over de ze zitting van de raad verwezen wij u graag naar elders in dit nummer. Evenals vorig jaar trok het concert, donderdagavond gegeven in de Aula van het Bogerman-college, weer een goede belangstelling. En terecht, want deze jeugdige musici (variërend in de leeftijd van 12 tot 24 jaar) wisten, hun „amateurstatus” in aanmerking geno men het zware programma voortreffe lijk te brengen. Ondanks de drie korte repetitieperioden in herfst-, kerst- en paasvakantie heeft het orkest een goe de homogeniteit en dit is zeker het re sultaat van de geweldige aktiviteit die uitgaat van de leider van dit orkest - en daarboven de spil waar Jeugd en Muziek in ons land om draait - Ru Sevenhuysen. Met z’n staf van vrijwil lige medewerkers is vanaf dinsdag morgen tot donderdagmorgen in het AD VERTEN TIETARI EVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. Dankbaar annlaus en veel bloe: _n ken merkten de ongedwongen sfeer van dit concert. De avond volgende op dit concert speelt het Regionale Jeugdorkest nog in Hoogezand waarbij ook één van Bach’s Brandenburgse Concerten op het programma. Daarna vaat het or kest weer uiteen. Een hechte muzikale band is in deze drie vakanties ge vormd en de hoop leeft dat al deze jeugdige musici ook late, in eigen plaats of omgeving hun instrument zul len blijven bespelen en de weg zoeken naar een orkest of ensem’.le van ama teurs. Het Sneker aandeel uit het Regionaal Jeu kest bestond uit Xander Wad man en Geert Jan Klijnstra, viool; Thys Wadman, cello; Berend van Hal- sema, Hobo; Wiebe Pietersma, Loom en Auke Adema uit Scharnegoutum eveneens hoorn. 5 SLAGWERKERES Albrecht Rosenstengel schreef een „Concertino” voor 1 slagwerker, vier handige piano (oftewel vier„billig”) en strijkorkest. Ru Sevenhuysen her schreef dit werkje en gaf daarbij werk aan vijf slagwerkers die dan ook alle instrumenten die tot deze groep behoren lieten klinken. Moeilijke ritmen - vaak syncopisch - en met soms een aziatische inslag. Een kleurrijk werkje dat en uit voerenden en toehoorders veel genoegen schonk. Ru Sev huysen liet aan elk werk een korte inleiding voorafgaan waarbij hij het laatste uit te voeren stuk - Beet hovens Symfonie no. 4 - aankondigde als een ,„tour de force”, eigenlijk een te zware opgave voor deze jeugdige or kestleden. „Maar waarom zal men de ze jongelui - misschien wel als enige keer in hun leven - niet eens de gele genheid geve~ zich in orkestverband in zo’n magistraal werk uit te leven?” vroeg deze „vriend” v_n zovele Jeugd- en Muziekers. Het excuus vooraf aan de componist was niet nodig geweest; het was geweldig op welke wijze deze symfonie werd vertolkt! Tot dit district Noord, omvattende de provincies Drenthe, Friesland en Gro ningen, behoren ook de skotsploegen uit Bolsward en Leeuwarden, de fraaie Hindelooper zang- en dansgroep, de Amelander en Terschellinger volks dansers, de dansgroep ’t Aol Volk uit Emmen en de bekende dansgroep „De Grunneger Daansers” uit Zandeweer, aan wie nog kortgeleden de culturele prijs van de provincie Groningen werd toegekend. Het is (een goede) gewoonte, dat de groepen in folkloristisch kostuum de folkloredag waarvan de jaarlijkse voorjaarsvergadering een onderdeel uit maakt bezoeken. Voorafgaande aan deze vergadering in de foyer van het Amicitia-theater zullen door de ver schillende groepen tussen 2 en 3 uur ’s middags korte optredens worden verzorgd voor de bewoners van de Sne ker bejaardencentra. Het programma omvat voorts naast een optreden van de zanger Roel Slofstra een ge zamenlijke koffietafel en een onderlin ge competitie, waarbij de groepen zul len worden beoordeeld naar de wijze waarop zij hun programma over het voetlicht brengen, de kleding, dans technische kwaliteiten en muzikaliteit. De folkloredag wordt besloten met jeen, hopelijk gezellig, bah zaterdag 15 april a.s. houdt het district Noord van de Federatie van Folkloristische Groepen in Nederland, waarbij ook de Snitser Skotsploech is aangesloten, in Sneek haar jaarlijkse folkloredag. onze hoofden te spoelen (dit even eens naar aanleiding van een inge- steund. „Een misverstand in de Ar- zonden stuk, red.) en dan nog een rondje op de trimbaan te maken. Zo zouden we ook nog eens kaï.s maken tot sportman van het jaar te worden uitgeroepenEn als het kan ne men we dan ook nog eens een sau nabad, om onze vermoeidheid kwijt te kunnen raken. Resumerend, o nee, dat is geen Fries hè (waarop de so cialist Gaastra prompt de vertaling „gearfetsjend” liet horen), nou goed, gearfetsjend dan nog wat vragen: Welke garantie hebben we dat het geen goktentenboel wordt. Kunnen we voorkomen, dat het stichtingsbestuur het plan ooit verkoopt? Voorzitter Sixma: Ik kan bij voorbaat wel zeg gen dat b. en w. bijzondere tegenstan ders zjjn van goktenten. Bovendien, het is geen gokplan. Het plan als zo danig,» zei de burgemeester, zal niet verkocht worden. Eventueel worden delen in erfpacht gegeven, maar dan nog houdt de gemeente een vinger in de pap. De gehele KVP-fractie en wethouder Y. Dijkstra, O. vander Goot en J. Timmerman, alle drie CHU, konden ten slotte, het was toen zo’n kwart voor één geworden, voor het bestem mingsplan stemmen. Dat gebeurde, na dat een voorstel Steegenga (waarover elders in deze editie) en het amende ment Mous in stemming waren ge bracht. Toen Mous z’n voorstel de fi nish had gehaald, leek er voor het bestemmingsplan „Wyldemerk” geen vuiltje meer aan de lucht. Echter, na een korte aarzeling zei Bangma, toen hij z’n stem moest uitbrengen „tegen” en even later deed V. d. Berg precies het zelfde. Volkomen tegen de alge mene verwachting in, omdat beiden REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779, L. Jellema, redakteur. BULTEN ZAND De meerderheid van de CHU-fractie was eveneens akkoord met het door b. en w. ingediende plan. Haar woord voerder O. van der Goot zei, dat bij de handtekeningenacties niet altijd zorgvuldig wordt gehandeld. „Daar om,” zei hij, „ben ik niet onder de indruk van het aantal (2125, red.) be zwaarschriften. Wij hadden echter lie ver gehad, dat de Van Swinderenvaart niet zou ./orden overschreden, hoe wel dat ook wel weer z’n voordelen heeft.” Van der Goot was sinds 30 jaar weer eens op het Oude Balkster- pad geweest. „Van mooie panorama’s is er niets te zien. Alleen bulten zand met daarachter wat bomen.” Hij kon zich dan ook niet voorstellen, waarom daar zo’n drukte over wordt gemaakt. De tegenstemmers, die het woord „rust” bij hun motieven gebruikt had- PIJNLIJK MOMENT De indiener van dit voorstel, dat de eindstreep dus wel haalde, was van oordeel, dat aan ieders rechtsgevoel zo goed mogelnk tegemoet gekomen is. „We zijn wel aan onze trekken geko men. Door het initiatief van mevrouw Spoelstra zijn een hoop mensen met dit plan geconfronteerd”. Tegenstem mers zijn volgens de heer Mous in we zen egoïstisch. „Gaasterland houdt haar eigen karakter wel,” waarmee de volle tribune het hoorbaar niet eens was. „Moeten we erin berusten dat hier steeds minder komt? Men moet het economische belang van de toeristen niet overschatten, maar zeker ook niet onderschatten. We moeten de wel vaartsbronnen blijven aanboren”, vond Mous. Hij kon niet begrijpen, dat men hiermee door het plafond zou schie ten. „Welk plafond eigenlijk? Wie heeft het neergezet, en is het plafond dan misschien ook te laag geplaatst?” Het plan was voor de katholiek, zo het er bij lag, aanvaardbaar, alleen, „deze ont wikkeling mag niet uit de hai.d lopen. Alle raadsleden ondergaan aanstonds een pijnlijk moment, wanneer ze een maal gestemd hebben. Want- daarna hebben zij, zo het er door komt, geen competentie meer.” Achter continuï teit in de bedrijfsvoering plaatste de heer Mous een groot vraagteken, ter wijl hij zich eveneens afvroeg, waarom men nog geen ontwerp-statuten heeft. Overigens vond hij praten over de ca paciteit op recreatief gebied een oefe ning op het slappe koord. „Niets staat nog vast,” zei hü. «sX Ssa

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1