L. Koopman vijftig jaar boekhouder bij de KNM c- „Himmeldei” in Sneek en omg. leverde 95m3 vuil op ■Kr i Jlk’ lil BI van electrificatie AFSLUITBOMEN KOST F 60.000 o fife Officieel Orgaan sneekerjie™ de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 1 X; In dit nummer o.a. Bos Epema State dicht Leeuworden- Oosterparkers in Sneek? Ir.Kwant: „Man, die ons voorbeeld kan geven" Het Snuta h S-o-b-wxIe HIEllWE SNEEH" COmMT’ S"03®1 C0URANI’ MUEH0UB NIEUWSBL*D d' §NEK^^(K(ffiRIER NOMI start verbluffend I SHC beleeft goed weekeinde Harkema Opeinde veilig door winst op Sneek Animo-dames volgend jaar derde divisionist en de - (foto Studio Ger Dijs) De bloemetjes werd geplaatst. „Dank a (Vervolg zie pagina lp I 1 Jp©rt Verschijnt: maandags en donderdags IJlst laat zich begeleiden door Ver. v. Nederlandse Gemeenten echter de somma van ongeveer 60.000, all-in. Vandaar. MAANDAG 24 APRIL 1972 127ste JAAGANG No. 33 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o voor wat u indirect voor de zaak hebt ge daan” Zoals we vorige week maandag reeds berichtten gaat het nu niet meer om een collectieve opdracht, doordat ver schillende Friese gemeenten hebben af gezien van deelname. Dit wordt in IJlst betreurd; vooral het niet deelne men van een stuk of wat buurgemeen ten van IJlst is, zo viel te beluisteren, een jammerlijke zaak. Niettemin vond men het, met het oog op herindeling en/of gewestvorming, een goede zaak de opdracht te verstrekken, al werden er hier en daar in de vroedschap, en ook in het presidium, vraagtekens ge plast Vond hjj, moet in grote lijnen door het college zelf worden verricht”. Over het eventueel opschroeven van de kosten merkte burgemeester H. W. F. Mum- sen op: Bij een uitbreiding van het on derzoek, wat dan opnieuw het beschik baar stellen van een krediet zou bete kenen, komt de zaak weer in de raad. Dan zal er opnieuw over moeten wor den gestemd. „Wij moeten echter een 3 ft personeelsraad, de staf met het vol tallige kader van deze vestiging, het complete kantoorpersoneel, alsmede een delegatie uit Sneek en de onderne mingsraad vertegenwoordigd waren. Dait de heer Koopmans een uiterst ge waardeerd medewerker, zoals dat van daag de dag heet, is bleek overduide lijk uit de verschillende toespraken, die de jubilaris, zijn echtgenote, en overige familieleden aanhoorden. De kans is niet gering, uat de belang rijke beslissingswedstrijd om het kam pioenschap in de eerste klas C, zon- dagvoetbal, tussen Leeuwarden en Oos- terparkers woensdagavond op het ter rein van de v.v. „Sneek” aan de Lem merweg zal worden gespeeld. De stad- Groningers gingen by de besprekingen met de lichtwedstrijd in Sneek ac- coord, terwjjl nog onderhandelingen met het bestuur van Leeuwarden gaan de zijn. het gebeuren werden door Polygoon filmopnamen gemaakt. De jeugd, die zaterdagmorgen in de stad aan het schoonmaken was geweest, kwam na afloop bijeen in de kantine van de sporthal, waar zij eveneens op een kop je koffie of een frisdrankje werden getracteerd. Dc heer Rijpma leek onvermurwbaar. Hij betwijfelde het nut van de opdracht; „Ik heb het destijds (in een besloten zitting Red.) ook niet kunnen zien. Ik kan dit onderzoek in IJlst niet als een enorm groot probleem beschouwen”, stelde hij andermaal. Tot slot van het debat hierover motiveerde de heer Wassenaar zijn „voor”-stem nog met: Als de uitslag straks negatief is kun nen we toch zeggen: Wij hebben gedaan wat we konden, en ik dacht dat dit veel bevrediging geeft. Tot stemmen kwam het niet, want de heer Rijpma kreeg geen steun, toen hij een ieder zich wilde laten uitspreken over deze opdracht. „Een man, die van jongste bediende wist op te klimmen tot de rechterhand van de directeur van een groep fabrieken. Dat is een enorm stuk carrière. De klemtoon lag bij hem steeds op het gezond verstand. Hij houdt de grote Hjnen in. het oog; hij loopt echt niet achter. Trots en man niet. Hij deed z’n werk goed,, bleef trouw vorig jaar in totaal 125 kubieke meter afval en verontreiniging opgevist. Deze „Himmeldei” was in Sneek en omge ving uitstekend georganiseerd. Er wa ren zaterdag ongeveer dertig motorbo ten en 250 vrijwilligers. Het te zuiveren gebied was cp kaart vastgelegd, pra men met containers van de gemeente Sneek en Wymbritseradeel voeren af en aan om het opgehaalde vuil af te voeren naar de plaats waar het behoort. Over het algemeen hadden plastic en lege flessen de overhand, maar er was meer. Lege zakken, kleden, vooral veel hout, ook veel huishoudelijk afval och men vindt alles in en ron het water. Wat de mensen is opgevallen is dat afgewerkte kuilbulten bij verschillende veehouders er zo onverzorgd bij lagen. Dat zo’n schoonmaakdag noodzakelijk is ondervond de heer D. van der Werf, eigenlijk wel de grote organisator van deze „Himmeldei” in onze omgeving, toen hij zaterdagmorgen in de Holle Greft een oude binnenband in de schroef van zijn schip kreeg. Hij kreeg daardoor enige vertraging bij de werk zaamheden. Om twaalf uur was het himmeljen gebeurd en kwamen de me dewerkers bijeen in het recreatiegebouw op het Kolmeersland om te genieten van een welverdiend kopje koffie. Van Het voorstel van het Ulster college van b. en w. voor het geven van een op-| dracht aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor een sociaal-geo- grafisch en bestuurskundige begeleiding haalde donderdag tijdens de raads vergadering vlot de finish. Er werd, na een vrij uitvoerige bespreking en vraag-en-antwoord-spel, waarin de voltallige vroedschap betrokken was, met eens over gestemd. Slechts de heer R. Rijpma (Vrije Kiezers) wilde, zo dat heet, geacht worden tegen gestemd te hebben. Hij viel onder meer over de f 6.000,— die er met deze opdracht gemoeid gaan. „Ik ben bang dat we de kant op gaan van een advocaat. Je moet eerst maar eens vijf bankjes storten, en dan zien we wel weer.” VISSEN „Heeft het nog wel zin na de laatste plannen”, stelde de heer J. Zijsling (PvdA). Hij doelde op de ontwerp- structuurschets, gemaakt door Gede puteerde Staten van Friesland. En de heer S. Wassenaar (CHU): De geraam de kosten zijn waarschijnlijk aan de lage kant. En vervolgens vroeg me vrouw J. Nooitgedagt-Oranje zich af, of de deskundige hulp zo is, dat „on ze wensen worden begeleid”. In de tweede ronde merkte de CHU-er P. Grondsma o.m. op: „Ik heb het ge voel dat we de wapens inleveren, als we niet zouden meedoen. Maar het is net als met vissen: Je wacht op ie mand, die je nog nooit hebt gezien..” Nu veronderstelde de heer Rijpma, dat de kosten van begeleiding „minstens verdubbeld worden”. „Dit onderzoek, HOOG BEZOEK De Commissaris der Koningin in Fries land, mr. H. Rijpstra heeft de schoon maakactie in Sneek en omgeving bij gewoond. Hij nam een kijkje bij de schoonmaakwerkzaamheden van leer lingen langs de Zwette en de Sneker grachten. Toen was hij reeds verwelkomd door de burgemeesters van Sneek en Wymbritseradeel en mevrouw D. x. W. de Graaff-Nauta, voorzitter van net Comité Milieuzorg Sneek. Om half tien voer de commissaris met de provincia le motorboot vanaf de aanlegsteiger aan het Zomerrak via de Houkesloot, de Joustervaart en de Gossepalen naar het Kolmeersland. De Commissaris werd vergezeld door de gedeputeerden P. van der Mark, R. Renkema en J. Spiekhout. belangrijke inbreng hebben. Maar die mensen kunnen ons in grote lijnen be geleiden. Daarzonder kunnen we niet; wij kennen deze materie niet, en het is daarom ook zeker gewenst dat we hier die deskundigheid die er is, inroepen”, aldus de voorzitter. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1,233 b.g.g. 3779, L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 8,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 18 et. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs Er is zaterdag veel vuil opgevist en verzameld door enkele honderden vrij willigers in Sneek en omgeving. De zakken waren vol en gedeputeerde E. Renkema, zjjn collega P. van der Mark en de commissaris der Koningin in Friesland mr. H. Rjjpstra (met zonne bril) kijken op het Kolmeersland be langstellend toe, wat er zich allemaal in die zakken bevindt. „Himmeldei” in Sneek en omgeving werd overigens een groot succes. AANVULLING Een voorstel, wat ter elfder ure op ta fel was gelegd, behelsde een krediet verstrekking van 25.000 voor elec trificatie van vier halve afsluitbomen van de ophaalbrug. Hiervoor was drie jaar geleden al een krediet van f 35.000 beschikbaar gesteld, maar het bleek achteraf geen haalbare kaart daarmee de zaak te klaren. Iedereen was voor verstrekking van het aanvullend kre diet; burgemeester Mumsen legde uit, dat g.s. louter om financiële redenen niet eerder hun goedkeuring aan het besluit van 25 september 1969 hadden kunnen hechten. De daarop onmiddel- I. lijk opgevraagde prijsopgaaf vermeldde De „Himmeldei”, die zaterdag in de I gehele provincie Friesland is gehou- den, is wat Sneek en omgeving betreft, een groot succes geworden. Er is in totaal 95 kubieke meter vuil en afyal verzameld. En dat is toch echt niet mis. De medewerking in Sneek was groot en men heeft met enthousiasme gewerkt. Vrijdagmiddag hebben onge veer 1350 leerlingen van de lagere scho len de parken en plantsoenen in Sneek schoongemaakt. Zaterdagmorgen heb ben leerlingen van middelbare scholen de grachten in Sneek „geveegd”, ter wijl er zaterdagmorgen eveneens schooljeugd en vrijwilligers aan het „himmeljen” zijn geslagen. Vrijdag werd er in de parken en plantsoenen zo’n dertig kubieke meter vuil opge haald en dat is een hoeveelheid, die toch wel tot nadenken stemt. Zaterdag morgen werd er in de grachten nog eens een vijftien kubieke meter afval opgevist, terwijl „op het water en langs de waterkant” ongeveer vijftig kubieke meter werd opgehaald. In to taal 95 kubieke meter. Toch was de indruk dat in en langs het water de hoeveelheid afval minder erg was dan vorig jaar, toen met de ze actie is gestart. Zo men weet werd Volgens oud gebruik waren de wandel paden van het Ysbrechtumer Bos rond de Epema State prettig open gesteld voor het publiek dat graag in deze rustige, natuurrijke omgeving vertoef de. Tuinlieden besteedden alle zorg aan „wat leeft en bloeit” omdat de inwoners van Ysbrechtum en omge ving dit „wees welkom” beloonden met eerlijke belangstelling. Nu is het echter zover gekomen dat de Stinser flora vol- ledig dreigde te worden vernietigd, dat bloemen werden geroofd, struiken vernield, zitbanken gemold en met bakstenen uit de brug over de slot gracht heen ramen van de daaraan grenzende woning werden ingegooid. Het trieste rekord daarbij was eens: 17 in één week. De a.s. bewoonster van deze tweede woning aarzelt nu of ze deze woning wel zal betrekken. Ten einde raad heeft de eigenaar, ds. jhr. C. van Eysinga, besloten de toegang tot het bos te verbieden, een besluit dat hij sterk betreurt omdat hij - net als op zijn andere bezittingen - het waarderende publiek graag zijn wandel- genoegen gunt, maar hij ziet geen an dere mogelijkheden. Het ligt echter [in zijn bedoeling de mensen van 65 [jaar en ouder, middels t.z.t. te ver- Lgtrèkken kaarten, wél toegang te blij- Voorzitter ir C J Kwant van de af deling Sneek van de Maatschappij van X j Nijverheid en Handel zag trouw, be- Het was een uitermate goed b^ochte kwaamheid_ betrouwbaarheid en integer receptie, waarvan tijdens het „o i gedrag als eigenschappen, die men bij gedeelte” onder meer leden van z0>n lang dienstverband wel moet be- 1 J J r. 4- -P znT rX OT 57(5 I UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-1,233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,231, 1,235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. ijdelheid kent de heer Koop- en amicaal aan de KNM en is op eigen kracht, op natuurlijke wijze naar boven gekomen...” Een veelheid lovende woorden, vrijdagmiddag door directeur B. C. Nieuwendijk van de KNM-fabriek te Osingahuizen,, concern van Nestlé Nederland, gericht aan de heer L. Koopman uit IJsbrechtum. Niet ten onrechte; de heer Koopman vierde zijn 50-jarig dienstjubileum in de kantine van de fabriek in Osinga huizen, alwaar hij door deze en gene gelukwensen in ontvangst mocht nemen, werd toegesproken, en een groot aantal geschenken kreeg aangeboden. De directeur concludeerde, dat de heer Koopman altijd „hard” gewerkt moet hebben. „Hjj werkt nu nog zo snel, daar ril je btf, als je dat ziet. Wat deze man op deze leeftijd (de heer Koopman bereikt eind dit jaar de 65-jarige leeftijd) nog weet te ver stouwenIk zie hem als een ver standige, eerlijke en vitale koopman”. De gouden jubilaris mocht, gevolgd door „bedankt, proficiat” een geschenk onder couvert in ontvangst nemen, ter wijl zijn echtgenote rijkelijk in de SNEEKER NIEUWSBLAD KOOPMAN Zoals de heer Nieuwendijk opmerkte is de heer Koopman als jongste be diende van start gegaan. Dat was in 1922 in Nijega. Van 1930 tot 1940 was hij de „rechterhand” van de toenmali ge fabrieksadministrateur, zoals dat in die jaren nog heette. In 1940 werd hij, aldus directeur Nieuwendijk, ont dekt door de heer J. Nauta, die hem naar Sneek liet overplaatsen. Bijna een kwart eeuw later „verhuisde” hij van de Waterpoortstad naar Heeg, als hoofd van de administratie. De ver koop van boter heeft hij aldoor „in de hand gehouden”. 'Ti ■ft in t OW -V 11 f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1