ACTIE MEDISCH KOMITEE ANGOLA, AFDELING SNEEK Jeugd en Muziek a Jongens- en meisjesstad 1972 Statutenwijziging leverde veel stof tot praten op I I 1 en van Vervoer, publiciteit en geldinzameling Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK. WYMBRITSERADEEL en IJLST Weinig belangstelling voor ledenvergadering Huishoudschool r Onofficiële première Rhythm Stars viering van Koninginnedag „SNEEKER NIEUWSBLAD" hl de ail|!!lilllW!!!;WIIIIIMIIIIIIIIIIIIIHIIimill!lll!IIIIIM!IBIIIIIIIIIIM Geslaagd GEVARIEERDE EN ERG GESLAAGDE SLOTAVOND VAN ■IIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIffllIlillllllllllllllllllllll^ a a ;s I iaiimiiiiijiii USNEEKER NIEUWSBLAD.^ Het «-t- is gecombineerde uitga» een NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD en de SNEKERy'sKQERIER MMI .4"- s r F Wanneer Reny de Boer en/of Oré Visser de „strijd” moet (en) staken, staan Willem Bijleveld en Margriet Ripke ‘ti i. -.1 J m A A-vi o z^'v«z7/-«/vm u/’imroO'T rlo **Zl7 f A 7.4^^ Verschijnt: maandags en donderdags DONDERDAG 27 APRIL 1972 127ste JAARGANG No. 34 UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o In verband met de op MAANDAG 1 MEI a.s. verschijnt het lllll VRAAG Een tweede, en zeker zo belangrijke gedachte hierbij is geweest het inzame- De Commissie Vakantie-Ontspanning „Jongens- en Meisjesstad Sneek” is al weer druk bezig met de voorbereidingen voor een in 1972 te organiseren jongens- en meisjesstad. Zij prijst zich daarbij ge lukkig dat de hoofdleiding van vorig jaar weer bereid is gevonden ook dit jaar de leiding van het kamp op zich te nemen en bij de voorbereiding daar van te willen helpen. Hoofdleiding al leen is echter niet voldoende om jon gens- en meisjesstad ’72 te doen slagen. Daarvoor is tevens de hulp nodig van een groot aantal leidsters en leiders die tegen een kleine tegemoetkoming één of twee weken van hun vakantie be schikbaar willen stellen om een groot aantal kinderen uit onze stad weer een Onze oud-stadgenoot Jan de Vries is aan de Rijksuniversiteit te Groningen geslaagd als tandarts. Zijn middelba re opleiding ontving hij op het Boger- man-college alhier. Deze informatie, maar dan meer in ’t algemeen over de doelstellingen van het vorig jaar februari in Amsterdam opgerichte Medisch Komitee Angola is één van de verrichtingen, die de af delingen plegen. „Steun aan het An golese volk, dat zich bevrijdt van de Portugese overheersing en meewerken de onwetendheid in Zuidelijk Afrika te GEDURFDER Hierna weer twee blaasinstrumenten, maar nu koperen. Wiebe Pietersma en Auke Adema speelden drie hoomduo’s van Mozart. Deze stukken zijn erg hoog geschreven voor de eerste hoorn, maar alles kwam behoorlijk uit de verf. Het blijft echter Mozart, dus el ke oneffenheid valt op. Als laatste aan- gekondigde onderdeel speelden de vio listen Gert Jan Klijnstra en Sako van Foeken een duo van J. F. Mazas. Het stuk werd erg leuk gespeeld, al kan ook hier gezegd worden: wees wat ge durfder en strijk er op los. Als een soort toegift op het programma speel de het hobo-trio nog de finale uit het eerder genoemde trio van Van Beet hoven. Dit stuk was nauwelijks inge studeerd en ging ook niet van begin tot einde goed, maar het was een geestig stuk en een leuk slot van deze gezel lige avond. Het was ook in de stijl van Jeugd en Muziek: spelen voor el kaar, samen muziek maken; de inzet is belangrijker dan de perfektie. Het was al met al een zeer gevarieerde en zeer geslaagde avond. AANTAL LEERLINGEN STEEG Voor het overige was de gang van za ken tijdens deze ledenvergadering niet afwijkend van voorgaande jaren. Er was wederom geen belangstelling van de leden. De heer F. van der Sluis, directeur van de school, gaf een over zicht van de gang van zaken in de school. Hij had veel kritiek op de hui dige situatie die een gevolg is van het len van geld. Hanny de Vries, Gré Vis ser, Geertje Rijpkema, Kees van Liere, Carmen Schuttebeld, Willem Bijleveld, Reny de Boer, Johanna Bakker en Margriet Ripke zij vormen de Sne- ker afdeling zullen deze „stunt” zo veel mogelijk bekendheid geven, en ge ïnteresseerden de vraag voorleggen: „We lopen naar Amsterdam, wat heb je er voor over?” Verder worden be langstellenden op het parcours door de Amsterdam-gangers geïnformeerd over wat de twee, tegenwoordig al ijve rig trainende, tippelaars (om beurten wordt één van hen in de stoel voort geduwd) precies voor bedoelingen heb ben. fijne vakantiebesteding te bieden. De gedachten hierbij gaan uit naar jonge ren boven de 16 jaar. Jongens- en meisjesstad 1972 wordt georganiseerd op het ijsbaanterrein en wel van 10 t.e.m. 14 juli en 17 t.e.m. 21 juli 1972. Tevens doet de commissie een beroep op zowel ouderen als jongeren om zich op te geven als collectant(e) voor de op 13, 14 en 15 juni 1972 te houden kollekte voor jongens- en meisjesstad 1972. Opgaven zowel voor leid(st)er als collectant(e) kunt u doen bij mej. H. Tuinstra, gem. secretarie, afd. VII, Marktstraat 17 (tel. 4241 toestel 25). De commissie en hoofdleiding rekenen op uw aller medewerking! een dag later, namelijk op DINSDAG 2 MEI. publiek erg aan. Wel bleek af en toe dat vooral de Engelse hoorn, speciaal in de laagte, een weerbarstig instru ment is. Het Sneker Jeugdorkest, onder de be zielende leiding van dirigent en mu- ziekschooldirekteur Bram Feenstra, o- pende gewoontegetrouw de slotavond van het Jeugd en Muziek-seizoen. De bezetting was helaas wat uitgedund, mede door de examens. Niettemin toon de ’t orkest dat het hard gewerkt had, en het werd een leuk optreden. Ge speeld werden de ouverture Oranda Paladine van Haydn en de Symfonie Concertante in C groot van Mozart. Een speciale hulde voor de solist Hil le Eppinga, die het pianoconcert in ,C groot van Haydn zeer knap vertolk te. Jammer dat hij het met een gewo ne piano moest stellen. Eén onderdeel van een artikel, op de keper beschouwd slechts één woord, heeft ervoor gezorgd dat dinsdagavond de jaarvergadering van de vereniging „Huishoudschool” in Sneek van onge kend lange duur werd. Was het ande re jaren in hooguit een uur bekeken, dit keer vergden de beraadslagingen het dubbele. Het kardinale punt was of men middels de statuten andere groepen dan de leden het recht moest geven één of meer bestuursleden, minder dan de helft van het totale aantal, in het be stuur te benoemen. Met name de heer G. A. Broek toonde zich een groot te genstander van het laatste woord „be noemen”. Naar zijn mening kon ieder een dan wel een bestuurslid benoemen. klaar om hun plaatsen in te nemen. Eet viertal bereidt zich al voor op de trip naar Amsterdam, vanwaar de rol stoel per schip naar Angola zal worden vervoerd. Hier is Margnet Ripke bezig het gevaarte met daarin Gié Visser door de straten van Sneek te duwen (Foto Studio Ger Dijs) 0RM..I 0-»». 4. MUI, WTMIMNfUMK MUI WWSSÏJ .ROLSTOELREIS’ naar Amsterdam drieledig doel Uiteindelijk werd het voorstel van de voorzitter, de heer J. Jonkers, om verwarring te voorkomen niet het raadslid maar de directeur van het Gewestelijk Arbeids Bureau, gevolgd. Hij gebruikte daarvoor de wijziging die was voorgesteld door de rechts kundig adviseur van de Algemene Bond ter Bevordering van het Be roepsonderwijs, dr. Hippe, waarbij voor het aantal bestuursleden en door wie ze voorgesteld mogen worden naar het Huishoudelijk Reglement wordt verwezen. Daarmee was een „overval” op het bestuur van buiten de vereniging grotendeels voorkomen. doorbreken, via informatie vooral op medisch terrein”, aldus een ons voor gelegde brochure. Het Medisch Komi tee Angola veroordeelt het gebruik van NATO-wapens in Portugese kolo niën, waarvan Angola er sinds 1450 één is. Met name die wapens, die ter bescherming van internationale econo mische belangen worden aangewend. Eeuwenlang, zo werd ons gedoceerd, is aan de ontwikkeling van het Ango lese volk niets gedaan. Op slechts vijf procent na zou de bevolking analfa beet zijn. De er vóór de inname heer sende cultuur is vrijwel geheel „gestor ven”, terwijl alleen maar een bevoor rechte klasse onderricht krijgt. Na 1961, toen de strijd van de Angolese bevol king „open” is geworden, kon een der de (dun bevolkt) deèl van Angola, èen land waar Nederland 37 keer in past, worden bevrijd. Uit de burgerij ont stond de MPLA, een leger van zo’n 10.000 Angolezen, dat zich nog dage lijks inzet om ook de overige landge noten van het Portugese juk te bevrij den. Met deze bevrijdingsbeweging cor respondeert het Medisch Komitee Ango la nogal eens. Op het ogenblik ver blijft een lid van dit comité in Angola, om eens te onderzoeken, hoe de we gen en hospitalen er daar „bij liggen eniging te veranderen in het bevorde ren en geven van voortgezet onderwijs in zijn ruimste omvang. In de oor spronkelijke statuten werd dit doel om schreven als de bevordering van het huishoudonderwijs in zijn ruimste om vang voor Sneek en omgeving. CONTACT De afdeling Sneek, in oktober ’71 op gericht na een congres in Wageningen waar diverse actiegroepen die zich met de toestand in Zuidelijk Afrika be zighouden van de partij waren, onder houdt regelmatig contacten met het Diaconessenziekenhuis in Leeuwarden, het Sint Antoniusziekenhuis en het Ge reformeerd Verpleeghuis in Sneek. Hiervan, en óók van de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis werd al heel wat voor de Medische Dienst in Angola benodigd materiaal ontvangen. Ook heeft de afdeling meegedaan aan de in november vorig jaar gevoerde landelijke actie „Laat Angola niet sterven”, waarbij geld voor aanschaf van middelen voor de Medische Dienst is ingezameld. Daarnaast zijn er al verschillende in- formatie-avonden (in De Meerpaal, in het opleidingsinstituut voor verpleeg kundigen De Wiekslag, in de Detail- handelsschool alhier, in de Wereldwin kel te Franeker, in Joure, alsook in Zwolle, waar een afdeling in oprich ting is) belegd. En met succes. Het ligt dan ook in de bedoeling méér van dit soort avonden gedacht wordt daarbjj aan o.m. het draaien van de film „Angola met eigen ogen”, on langs op de beeldbuis gebracht op touw te zetten; in Sneek, maar ook elders. De afdeling Sneek, in Fries land de enige op dit terrein, onder neemt veel acties in samenwerking met De Werkgroep voor de Vrede en de Oecumenische Jeugd Commissie in Sneek. SNEEKER NIEUWSBLAD Het duo hoopt deze (krachttoer in vier dagen tijds te volbrengen. Het ver trek is gepland op zaterdag 6 mei, vol gende week zaterdag dus, om 6.00 uur ’s morgens. Weer of geen weer, de reis gaat door, zo verzekerde men ons. Reny en Gré weten zich „op de ach tergrond” vergezeld van een begelei der, Reny’s verloofde, die samen met Willem Bijleveld de 125 km. per auto aflegt. Het doel van deze actie is drie ledig: in de eerste plaats is er het ver voer van de rolstoel, die onmogelijk in een personenauto kan worden meegeno men. (En om het transport niet met al te grote uitgaven gemoeid te laten gaan, koos men op initiatief van Reny en Gré voor deze manier). REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779, L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs Van de negen leden van het Medisch Komitee Angola, afdeling Sneek kan gezegd worden, dat zij niet stil zitten. Zij ontketenen de ene activiteit na de andere; de resultaten hiervan blijven dan ook op het secretariaat in Amster dam niet onopgemerkt. Veel van de (medische) materialen, die daar arrive ren zijn afkomstig uit Friesland. Het doel van de ongeveer 10 plaatselijke af delingen in ons land is namelijk in hoofdzaak het inzamelen van materiaal, bestemd voor de S.A.M., de medische dienst in het bevrijde (1/3) deel van Angola. De groep in Sneek heeft hiermee al flink wat succes geoogst; reeds enkele malen werden instrumenten met eigen vervoer naar de hoofdstad ge bracht. Vrij onlangs ontving de afdeling van het Gereformeerd Verpleeghuis alhier een rolstoel, net als de andere spullen bestemd voor de al genoemde dienst, die een onderdeel van de Angolese Bevrijdingsbeweging (M.P.L.A.) is. Deze stoel nu zal door twee leden van de afdeling, Reny de Boer en Gre Visser, al lopend naar het hoofdkantoor in Amsterdam worden getranspor teerd. in werking treden van de mammoet wet. „Het kompas ontbreekt, de zee is fel in beweging, het schip is echter zeer hecht en zal wel behouden blijven. Ik hoop dat de koers goed blijft”, wenste hij zeer lyrisch. Het aantal leden van de vereniging daalde in 1971 tot 64, veel personeel- mutaties kwamen er voor, maar dit kon goed opgevangen worden onder meer door concentratie van de vakken. Het aantal leerlingen steeg. Bijzonder tevreden kon de heer Van der Sluis zijn over de uitbreiding van de school. Men kan nu spreken van een gebouwen complex. Bij een toekomstige eventue le uitbreiding zal bijzonder de nadruk moeten worden gelegd naar zijn mening op de bibliotheek annex documentatie centrum en een aula die een capaciteit moet hebben van zo’n 200 leerlingen. De toename van het aantal leerlingen tussen 31 december van 1970 en dezelf- -- - - „„„„v de datum van vorig jaar bedroeg 27. homogeenjnsemblejn^sprak^bi^ het Over de cursussen, zoals Mater Ama- bilis en Zonnebloem, kon hij alleen maar negatief gestemd zijn. Wat de examenresultaten betreft, deze waren uitstekend te noemen. Van het Lager Huishoud- en Nijverheids Onderwijs (totaal 189) was 125 en van ’t Middel baar Huishoud- en Nijverheids Onder wijs was 44 (totaal 157) uit Sneek af komstig. Besloten werd verder tijdens de statu tenwijziging dat, om in de toekomst eventueel andere opleidingen dan het Huishoud- en Nijverheids Onderwijs mogelijk te maken, ’t doel van de ver- Indien er nog „los lopende strijkers” zijn in Sneek, er is genoeg plaats in het Jeugdorkest. Neem eens contact op met de dirigent of één van de be stuursleden van Jeugd en Muziek. Als tweede optreden werd op het program ma aangekondigd een „ritme-groep”. Dit bleek het tamboer en lyra-corps „Rhythm Stars” (voormalig TGP) te zijn.De heer Hans Bergijk hield een inleidend praatje waarin hij een lans brak voor het moderne tamboercorps, dat moderne slagwerkmuziek maakt en weinig meer te maken heeft met de van oudsher bekende drumbands. Zijn groep, bestaande uit 19 jongeren, speelde een 7-tal stukken en bewees het enthousiaste publiek dat op slagwerk- instrumenten muziek gemaakt kan wor den. Het bleek een ware verrassing te constateren wat een groep mensen op gewone trommels en andere slaginstru menten kan presteren. Men valt van de ene verbazing in de andere; de ene moeilijke ritmische wending wordt ge volgd door een nog ingewikkelder rit me. Kortom, zeer verrassend, boeiend, gedisciplineerd samenspel. In sommi ge stukken speelden drie lyra’s een (meerstemmige) melodie, in andere was het uitsluitend ritme. De „Rythm Stars” hebben het nieu we instrumenten, waar zij voor het eerst „onofficieel” op speelden. Bij het kampioenschap van de KNF op 13 mei a.s. in Apeldoorn zal „Rhythm Stars” ook van de partij zijn. Na dit over het geheel nogal luide werk kwa men Hans Stoelinga, viool, Hille Ep pinga, piano, Wiebren de Wit, fluit, en Anneke de Jong, cello, voor het voet licht. Ze speelden een sonate a trois van Loeillet en een troisonate van Pur- cel. Er werd enthousiast gemusiceerd, maar vooral de violist mag echt wel iets meer bravour hebben. Alles was ook een beetje aan de zachte kant. Iets meer nuancering zou geen kwaad kunnen. Overigens hulde voor ’t feit dat men zulke moeilijke muziek aan durft. Onmiddellijk na de pauze, waar- in alle aanwezigen koffie en koek kre- gen aangeboden, speelden Berend van Halsema, Ali Groen en Karen Bergijk- Schuit het alegro uit een trio voor twee hobo’s en Engelse hoorn (altho- bo) van Van Beethoven. Deze niet vaak gehoorde combinatie bleek een .j-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1