Schoolgeld door ongunstige financiën met f2,- omhoog IJLST snekerWkoerier 1O I IT de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan van en Vestiging Fred v. d. Werf nog lang niet zeker in Scharnegoutum H *0^ af MSF/iïi en Finkenburgh ledenvergadering Kleuterschool IJlst Nachtelijke bezoekjes aan Yoshida Slachtoffer ongeval onder Balk aan ver wondingen overleden Tentoonstelling Joodse rituele voorwerpen in Sneker stadhuis Bf® wi Dr. J. P. OTTO RIDDER BROMFIETSER VIEL: HERSENSCHUDDING EN SNIJWOND WSNEEKER NIEUWSBLAD JONGENS BETRAPT Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de o js wg t Jg f SNEEKER NIEUWSBLAD Koninklijke onderscheidingen in Sneek en omgeving Donderdag 27 april j.l. was het ruime speellokaal van de kleuterschool weer geheel bezet, zoals we dat van vorige jaren gewend zijn. Een ledenvergade ring van de basisschool trekt doorgaans weinig belangstelling, vooral moeders ziet men daar weinig, vergeleken althans met de kleuterschool. Wat daarvan de oorzaak is, we weten het niet. Verschijnt: maandags en donderdags ge- ge- Burgemeester B. van Haersma Buma (rechts) speldt de versierselen, behoren de bij het Ridderschap in de Orde van Oranje Nassau, op de revers van dr. J. P. Otto. Links mevrouw Otte-van den Hamme. (Foto Studio Ger Dijs) Het staat echter nog lang niet vast dat Fred van der Werf zich ook in Schar- negoutum zal vestigen. Er zijn nog be sprekingen gaande over eventuele aan koop van grond met de gemeente Wym- britseradeel, maar of die besprekingen zullen leiden tot een accoord, hangt ook af van de resultaten van de be sprekingen die het gemeentebestuur van Wymbritseradeel met het bestuur van Dorpsbelangen en de middenstand in Scharnegoutum zal hebben. De heer DINSDAG 2 MEI 1972 127ste JAARGANG No. 35 UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-11.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2241. Gironr. 932130. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Mejuffrouw I. Harkema, werkster van het eerste uur: ere-medaille in zilver (Foto Studio Ger Dijs) Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls in GAASTERLAHD, SLOTEH e.o xrawmn ^voog skbxk xx omstsxu* Bakker van- Fred van der Werf in Leek vertelde ons er niets van af te weten. „Wij zijn op zoveel plaatsen be zig en misschien ben ik ook wel eens een keer in Scharnegoutum geweest. Waar ligt dat dorp eigenlijk?”, zo zei de heer Bakker ons via de telefoon. De heer J. van der Meer, voorzitter van Dorpsbelangen in Scharnegoutum bevestigde ons dat er inderdaad ge ruchten zijn dat Fred van der Werf zich in Scharnegoutum zal vestigen. „Maar er staat nog niets vast, de zaak is nog lang niet rond en er komt in elk geval eerst een gesprek met ons”, zei de heer Van der Meer, die hier nog aan toevoegde dat burgemees ter en wethouders van Wymbritseradeel wel hebben gevraagd, of de leden van Dorpsbelangen hun gedachten eens over deze kwestie willen laten gaan. Op het gemeentehuis van Wymbritse radeel verzekerde men ons dat Fred van der Werf nog geen grond in Schar negoutum heeft gekocht. Er gaan geruchten als zou Fred van der Werf op het industrieterrein in Scharnegoutum een vestiging willen plaatsen, een soort supermarket, cash and carry of een zogenaamde miro. Wat precies is nog niet bekend. Nu is het echter zo dat Fred van der Werf wel in Scharnegoutum is geweest om te zien of er in dit dorp mogelijkheden liggen, maar dat doet Fred van der Werf ook in andere plaatsen. In Sneek werden vrijdagmorgen twee Koninklijke onderscheidingen uitgereikt en wel aan mejuffrouw I. Harkema en aan de heer J. P. Otto. Dat gebeurde ten huize van burgemeester B. van Haersma Buma, omdat Sneek’s eerste burger op advies van de dokter huis arrest had. In Blauwhuis reikte burge meester B. W. Cazemier van Wymbrit seradeel donderdagavond een Konink lijke onderscheiding uit aan de heer K. Bootsma. Dit gebeurde in de fraaie recreatiezaal van het Theresiahuis in Blauwhuis. Vrijdagmorgen om tien uur ontving burgemeester B. van Haersma Buma mejuffrouw I. Harkema uit Sneek, ge- zinsverzorgster bij de Gereformeerde Stichting voor gezinsverzorging en maatschappelijk werk in de classis Sneek en Omstreken. Zij ontving de ere-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De bur gemeester noemde mejuffrouw Harke ma een werkster van het eerste uur. In 1946 is ze op eigen houtje begonnen met dit werk, een werk van naasten liefde dat in die jaren eigenlijk in ge organiseerd verband nog niet bestond. Gezinsverzorging in die zin, zoals die nu wordt gedaan, was er toen nog niet en mejuffrouw Harkema heeft op dit terrein dan ook baanbrekend werk verricht. Wat mejuffrouw Harkema in al die tijd gedaan heeft, mag, volgens de burgemeester uniek worden ge noemd. Voor mejuffrouw Harkema, die vergezeld was van haar moeder uit Koudum, was deze onderscheiding een volkomen verrassing. Zij meende dat zij met de burgemeester de schaalvergro ting op het gebied van de gezinsver- Maandagavond om een uur of tien kwam de 50-jarige J. Beetsma uit de Kapelstraat met zijn bromfiets in de Sjarketorenstraat plotseling ten val. Waarschijnlijk is hij geslipt De heer Beetsma is terstond met een ambu lance naar het ziekenhuis vervoerd. Hij heeft bij de val een snij wond, en vermoedelijk een lichte hersenschud ding opgelopen. Vrijdagnacht betrapte de gemeente politie Sneek de 16-jarige W. de J. en de even oude Z. B., beide afkomstig uit de gemeente Lemsterland, toen zij op de Oude Koemarkt het stuurslot van een bromfiets wilden verbreken. De jongens bleken de bromfiets even tevoren uit de Wijnkanstraat te heb ben weggenomen. Na verhoor zijn ze aan de ouders teruggegeven. AFSCHEID De spreker voor deze vergadering, tij dens het huishoudelijk gedeelte bin nen gekomen, was de heer Linbeek uit Leeuwarden, van beroep pedagoog en had tot onderwerp gekozen: over- gang kleuterschool naar basisschool. De spreker toonde zich niet geschrok ken van de financiële zorgen, door draaien was zijn advies, dan maar met schulden. Het is een trieste zaak dat de post leermiddelen op een begroting vaak een sluitpost moet zijn. Er is, zo vervolgde hij, geen instituut in Neder land waar zo veel tegenaan geschopt wordt als tegen het onderwijs. Men gaat zich veel meer met het onderwijs bemoeien dan vroeger. De onderwijs vernieuwing in Nederland is al in 1801 begonnen. Rond 1830 kwam de eigenlij ke vernieuwing, maar op gang geko men is die nooit. De oorzaak daarvan is dat het onderwijs een politieke- en geen onderwijskundige zaak is gewor den. Maar ook de ouders zelf zijn daaraan debet. De ouders zijn alleen maar nieuwsgierig naar wat het kind pres teert. Dat begint al op de kleuter school en zet zich voort in het basis onderwijs. Zolang de ouders daar naar streven blijft de school een prestatie- object. Eigenlijk is dat onmenselijk, want een mens is geen prestatie-object maar het gaat er om wat het kind is! Vormwaameming, geheugen, sociale aanpassing, met anderen kontakt ma ken, mate van zelfstandigheid, het ini tiatief nemen, dat alles moet het kind bij gebracht worden. Een gevaar voor het kind is, dat het té lang klein wordt gehouden. Op de kleuterschool wordt met veel liefde en toewijding ge werkt, prestaties spelen nog niet mee. Straks hopen we een school te krijgen waar kinderen doorvloeien, als een kind er aan toe is moet het verder kunnen, die kans moet de school het kind ge ven. Cijfers zijn ondingen, maar de ouders willen het. Kinderen kijken naar elkaar en moeten elkaar waarderen, maar dat moet hen in ’t gezin geleerd worden. Er is een mogelijkheid het kind binnen de school te veranderen, maar alleen als de ouders ook veran deren. Het contact te bevorderen tus sen kleuter- en basisonderwijs is een belangrijke zaak, aldus de heer Lin beek. Verder werd deze avond nog afscheid genomen van de leidsters juffrouw Za- gemans, juffrouw Wiersma en het da- mes-comité dat als stimulans voor het bestuur steeds optrad, meende ook te kunnen verdwijnen op grond van het feit dat steeds meer dames een be stuursfunctie gaan innemen. Allen wer den door de voorzitter toegesproken, cadeautjes en bloemetjes werden aan geboden. In de pauze werden de werk stukjes van de jeugd bezichtigd, de leidsters hadden het gebouw van bin nen een feestelijk gezicht gegeven. Het was een mooie en geslaagde avond. Fr. SMllBliSESil waren te vroeg en zagen ze al in de strak-blauwe hemel, waar geen wolkje te bespeuren mei, verdwenen nog voerer een noot geklonken had. Er stuiterden een paar langs de schoorsteen en, hoe triest, er bleven een zestal m een boom hang Nadat er een driewerf hoera, voor de koningin geroepen was, beloofde de heer Baarda dat hy een telegram naar kontng Juliana zou sturen waarin hij haar namens de schoolkinderen van Sneek feliciteert met haar verjaardag. (Meer nieuws over- de viering van koninginnedag, elders in dit nummer) (foto btuaio <*er Gistermiddag om ongeveer twintig voor vjjf verleende de 29-jarige Ma rokkaan M. C. D. op het kruispunt van de weg Lemmer-Balk met die van Balk-Rijs geen voorrang aan de uit de richting Sondel komende 46-jarige D. Postma uit Sint Anna Parochie. De laatste reed met zjjn Daf-personenauto op de voorrangsweg. De in Frankrijk woonachtige Marokkaan boorde met zijn Simca 1100 in de linkerflank van de Daf waardoor de heer Postma ern stig gewond raakte. Hij werd onnrid- delljjk naar het Sint Antoniuszieken- huis in Sneek vervoerd, waar hij gis teravond aan zijn verwondingen is overleden. Zijn echtgenote, die naast hem in de auto zat kreeg een hersenschudding. De zes inzittenden van de Simca lie pen slechts lichte verwondingen op die ter plaatse behandeld konden wor den. Voorzitter A. Frankena was best te vreden met de opkomst en zei: houen zo! De vereniging bestaat niet alleen uit en door het bestuur, maar ook u allen hoort daar bij. Uw kleuter brengt een groot deel van de dag in deze omgeving door en voor de leidsters is het moedgevend telkens weer uw be langstelling te zien. Op deze avond werd afscheid genomen van twee leidsters, momenteel moeilijk te ver vangen „materiaal”, maar dank zij me vrouw Plantinga uit Heeg die tot de vakantie haar diensten heeft aangebo den, kunnen we met ons werk door gaan, aldus de heer Frankena. Een vlotte afhandeling van de agenda leek de voorzitter, gezien het groot aantal punten die vermeld stonden van be lang. Notulen en jaarverslag kregen ie ders instemming. Volgens de penning meester had de vereniging in het af gelopen jaar niet al te voordelig ge boerd, een gat van ruim 2.100 gulden was er door ontstaan. Mede wellicht daardoor werd unaniem de verhoging van het schoolgeld van 6 tot 8 gulden per maand per kleuter aangenomen. In de vacature Van der Spoel werd mevrouw Sietsma-Gulmans gekozen, terwijl J. Wiersma, mevrouw Van der Velde-Schingenga en N. de Boer allen In het afgelopen weekeind zijn nach telijke bezoekjes afgelegd bij de rits- sluitingenfabriek Yothlda Nederland NV aan de Prof. Einsteinstraat en aan de werkinrichting voor minder validen Finkenburgh aan de P. Zeemanstraat. Vermoedelijk is men door kapotte ra men binnen gekomen. Er wordt ech ter niet gemist. Zowel bij Yoshida als Finkenburgh stonden enkele kastjes open. De insluiping bij Yoshida is vrij zeker in de nacht van zondag op maan dag, die bij Finkenburgh gisteravond laat geweest. Theresiahuis te burgemeester B. W. de Ter nagedachtenis aan de Joodse meenschap in Sneek heeft de meenteraad in zijn vergadering van 18 april 1972 besloten een gedenksteen aan te brengen in het trottoir voor het pand Wijde Burgstraat 5, waar de Joodse synagoge heeft gestaan. Het aanbrengen van de gedenksteen zal geschieden op donderdagmiddag 4 mei a.s. ’s middags om 2 uur door de weleerwaarde zeer geleerde heer opper rabbijn E. Berlinger. Ter gelegenheid van deze plechtig heid zal in de hal van het stadhuis van Sneek een kleine tentoonstelling wor den geopend, die hoofdzakelijk bestaat uit Joodse rituele voorwerpen en zal duren van 5 mei t.m. 12 mei 1972. De tentoonstelling is vrij toegankelijk en te bezichtigen ’s morgens van 9 uur tot 12.30 uur en ’s middags van 2 tot 5 uur, zaterdag 6 mei ’s middags van 2 tot 5 uur. Zaterdagmorgen 6 mei, zon dag 7 mei en donderdag 11 mei (Hemel vaartsdag) is de tentoonstelling geslo ten. REDAKTIE: Singel 11, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3119, L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKT1E: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 18 et. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-pr.ijs. zoring en het maatschappelijk werk zou moeten bespreken. Een uur later ontving burgemeester B. van Haersma Buma zijn buurman dr. J. P. Otto, dienst echtgenote en een dochter. Ook het bestuur van de Kynologenclub Sneek en Omstr. was hierbij aanwezig. Dr. J. P. Otto werd begiftigd met het Ridderschap in de Orde van Oranje Nassau. Dr. Otto kreeg deze onderscheiding vooral om het feit, dat hij de Kynologenclub „Sneek en omstreken” jarenlang als voorzitter op voortreffelijke wijze heeft geleid en deze vereniging tot grote bloei heeft gebracht. Van 7 oktober 1938 tot 1 december 1966 was de heer Otto leraar in de biologie aan de RHBS en ’t gemeentelijk gymnasium. De heer Otto heeft zich, .buiten zijn schoolarbeid, niet alleen verdienstelijk gemaakt voor de Kynologenclub, al liggen zijn activiteiten wel grotendeels in de belangensfeer van het dier. Zo was dr. Otto van 1945 tot 1961 voor zitter en vice-voorzitter van de afde ling Sneek van de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren. Sinds vier jaar is hij secretaris van de Nederlandse Vereniging van Stabij- en Wetterhounen. Voorts is' hij van 1948 tot 1966 voorzitter geweest van de Vo- gelbeschermingswacht Sneek en om ken. Ook heeft hij deel uitgemaakt van het hoofdbestuur van de Bond van Friese Vogelbeschermingswachten. Ook aan het blad „Vanellus”, dat in 1954 dreigde te verdwijnen, heeft hij een nieuwe impuls gegeven. Sedert 1965 heeft de heer Otto ook zitting in het algemeen bestuur van „it Fryske Gea”. In tegenwoordigheid van het bestuur van het Theresiahuis te Blauwhuis heeft burgemeester B. W. Cazemier donderdagavond de ere-medaille in goud uitgereikt aan de heer K. Boot sma, voorzitter van het Stichtingsbe stuur. In deze hoedanigheid heeft de heer Bootsma veel voor het Theresia huis betekend.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1