IJLST a.s. w Rolstoel al na 2 dagen in Amsterdam snekerwoerier Aan de orde komen woonwagenkampen en latere sluiting winkels op vrijdag IWIl Opperrabbijn E.Berlinger legde gedenksteen in Wijde Burgstraat ■f aan van en DODEN HERDACHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL jM 1 f h-' 3 en JMfflKaiiiiiiiih IIIMIIIlllllllllllllllIilIffllii ONS en Quick 20 winnaars Sneek-tournooien. Zesde Elfmerenfietstocht met 580 deelnemers. Drogeham wint finale in Sneek tegen Woudsend. Bekerduel: Heeg-Oudega. In dit nummer o.a.: Hef Sneek., NiemUaJ i. m. gecombineerde uitgave na NIEUWE SNEEKER tOURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD DODENHERDENKING IN IJLST heiligdom A IE Vanavond extra zitting raad Sneek f b.g.g. Fr. Verschijnt: maandags en donderdags MAANDAG 8 MEI 1972 127ste JAARGANG No.37 SNEEKER NIEUWSBLAD s CMFFIfED MICIIUICDI an de verplichting in Dit blad verschijnt bovendien donderdags huts-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o Sneek heeft donderdagavond op sobe re, maar toch indrukwekkende wijze de in de laatste wereldoorlog geval lenen herdacht. De belangstelling was vrjj groot bij deze plechtigheid, hoe wel wij de indruk kregen dat die min der groot was dan vorig jaar. Vóór de stille tocht naar het monument achter de Martinikerk begon, speelde de christelijke muziekvereniging „Harmo nie” onder leiding van H. Bakker, ko- raalmuziek op de Marktstraat voor „Onder de Linden”. VERMOEIDHEID Dat gebeurde dan ook niet, al heeft wel de verloofde van één der meis jes gedurende een half uur „de honneurs” waargenomen. (Om beur ten liepen Gré en Reny namelijk een half uur, of werden zij in de stoel ge duwd). Onderweg kregen zij nog steeds leuke reacties te horen, wat de vermoeidheid, die zich vooral na Edam liet merken, voor een groot deel deed vergeten. Gisteren hebben Gré en Reny slechts enkele keren een half uur gepauzeerd, om aldus te trachten zo spoedig mogelijk bij het secretariaat aan de Minahassastraat te komen. De twee dagen lang erg ge concentreerde verpleegsters zagen zich namelijk de volgende dag (van daag dus) weer voor hun dagtaak geplaatst. Het lukte allemaal wonder wel.. Margriet Ripke en Willem Bijle- veld, eveneens van de afdeling Sneek zijn in de hoofdstad gebleven, waar zij vandaag bij het secretariaat „het gevaarte” „franco” zouden afgeven. over 5 Den Oever te bereiken Het was, zo werd ons verteld, onderweg erg warm geweest. Echter, dit weerhield hen er niet van om, nadat ze in Den Oever uitgebreid gegeten hadden, door te lopen naar Wieringerwerf. Om ongeveer negen uur vernamen Reny en Gré aldaar, dat zij bij de familie Roos jen in de Van Steenstraat gratis konden over nachten. De directie van Hotel Fries land bood hen alvast voor de volgen de morgen een uitgebreid ontbijt aan, waarvan het tweetal gretig gebruik maakte. Voordat het zover was werd ons doorgegeven, dat noch Reny, noch Gré last van blaren of iets dergelijks ondervonden had. Vol enthousiasme, niet een weinig „gesteund” door de alsmaar claxonerende passerende au tomobilisten op de Afsluitdijk had den zij dit taaie stuk volbracht, om welgemoed de reis voort te zetten Op de Afsluitdijk is ’n wielrijder een flink eind met hen opgefietst, terwijl zij ook twee keer gezelschap hadden van een bejaard echtpaar op de brom fiets. Zoals reeds werd uiteengezet zou han delend kunnen worden opgetreden wanneer het woonwagenkamp aan de Woudvaart kon worden aangemerkt als een centrum in de zin van de Woonwagenwet. Nu zijn gedeputeerde staten bevoegd van de gestelde eisen ontheffing te verlenen, echter slechts bij wijze van hoge uitzondering. Naar de mening van b. en w. heeft de ge meente Sneek door het besluit deel te nemen aan de gemeenschappelijke re geling gedaan, wat redelijkerwijs op dit moment van haar mag worden ver wacht. Dat de totstandkoming van het voor vrijdag 12 mei a.s. het sluitingsuur voor winkels op vast te stellen, in dit geval om negen uur ’s avonds. ter Mumsen de drie kransen legde bij de in IJlst begraven Canadese vliegers, de twee verzetstrijders Hendrik Huizin ga en Jurjen Hoomans en bij de in de oorlog gesneuvelde soldaat Kaspersma Het muziekkorps speelde een koraal, na het hoornsignaal werd twee minu ten stilte in acht genomen en daarna volgden het Canadees en het eigen volkslied. De klokken van de Hervorm de en van de Gereformeerde kerk wer den geluid van kwart voor acht tot acht uur. Er hingen vele vlaggen halfstok. Bij het stadhuis werd de stoet ontbon den. gemeente in Leeuwarden naar Kafar Batja in Israël gegaan. Na deze sobere plechtigheid ging het gezelschap weer naar het stadhuis, waar burgemeester B. van Haersma Bu rna onder meer zei dat een gemeente als Sneek in feite maar weinig heeft kunnen doen. Het op deze manier vast vond hij echter de beste hulde, die men aan de vroegere Joodse gemeenschap 1. Tijdens een sobere en stijlvolle plech tigheid heeft opperrabbijn E. Beriinger uit Utrecht donderdagmiddag een ge denksteen gelegd in het trottoir van de Wijde Burgstraat. De steen ligt tegenover de plaats, waar vroeger de synagoge heeft gestaan. Deze synago ge is enkele jaren na de laatste we reldoorlog afgebroken. Waar eens de synagoge stond is nu Het Couponhuis gevestigd. Deze steen in het trottoir is gelegd ter nagedachtenis aan de Joodse gemeenschap in Sneek. Nadat opperrabbijn E. Beriinger rechts het zand onder de gedenksteen heeft aangebracht zorgen de gemeentestraat- werkers S. Boot en W. de Roode voor -de afwerking. Links met ambtsketen burgemeester B. van Haersma Buma. (foto Studio Ger Dijs) Om kwart voor acht begon het muziek korps aan de stille tocht over de Markt straat en het Oud Kerkhof naar het monument achter de Grote Kerk. Bij het stadhuis gekomen sloot de stoet zich achter het korps aan. Die stoet werd voorafgegaan door burgemeester B. van Haersma Buma, de wethouders en secretaris K. Koster. Daarachter een deputatie van het politiekorps. Het viel op dat veel jonge mensen meelie pen in de stoet, met name kinderen van diverse scholen. Klokslag acht uur, men was deze keer op tijd bij het monument, werden twee minuten stilte in acht ge nomen. Na de twee minuten stilte klon ken de tonen van de Last Post, waar na burgemeester Van Haersma Buma namens het gemeentebestuur een krans legde bij ’t monument. Na de krans- en bloemlegging, die vrij veel tijd in be slag nam speelde het korps het Wilhel mus. Daarna werd de tocht voortgezet langs het Oud Kerkhof en de Grote Kerkstraat, waar bij het gedenkteken aan de Grote Kerk voor de gesneuvel de Canadezen in Sneek en omgeving, eveneens bloemen en kransen werden gelegd en het Canadese volkslied werd gespeeld. Na afloop van de plechtigheid werd op de Marktstraat voor Onder de Linden het Frysk Folksliet nog ge speeld, waarna de stoet werd ontbon den. In samenwerking met het Joods His torisch Museum te Amsterdam en de Joodse gemeente in Leeuwarden is in de hal van het stadhuis een beschei den, maar bijzonder interessante ten toonstelling ingericht. Deze expositie is geopend tot enm et 12 mei. ook dat het idee van dit gedenkteken komt van het lid van de Culturele Raad, de heer A. Wadman. Dat idee is graag door het gemeentebestuur overgenomen, zo zei de burgemees ter, die voorts nog zei dat er nog iets is in Sneek dat herinnert aan de Jood se gemeenschap, namelijk het Joodse kerkhof, dat in 1823 is gesticht. De laatste weken wordt Sneek gecon fronteerd met een ongekende hoeveel heid van elders komende woonwagens Te verwachten valt dat deze stroom zal voortduren. Deze ontwikkeling is mede gevolg van het feit dat Sneek (evenals de gemeenten Leeuwarden, Harlingen, Smallingerland en Heeren- veen) is aangewezen als regionaal centrum inzake het verlenen van bij stand aan woonwagenbewoners. Het is met het oog op deze situatie drin gend gewenst dat maatregelen wor den getroffen om de groeiende proble matiek het hoofd te kunnen bieden. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3779, L. Jellema, redakteur." FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 18 et. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bi] kontrakt lagere mm-prijs In de steen staat in het Hebreeuws „Ter herinnering” en verder in het Nederlands „Hier stond tot MCMXLV de synagoge”. De plechtigheid werd bijgewoond door tal van kerkelijke en burgerlijke autoriteiten en zij luister den naar een gebed, dat opperrabijn Beriinger in het Ivriet en het Neder lands uitsprak. Tot de aanwezigen be hoorden ook de heren D. Brouwer en G. Duits van het politiekorps in Sneek, in Sneek kan betuigen. Hij vertelde die nog tijdens de oorlog diverse voor werpen uit de synagoge overbrachten naar het naast de synagoge liggende belastingkantoor. Na de oorlog is een deel van deze inventaris via de Joodse staten, bepalen voor hoeveel woonwa gens een dergelijk centrum is bestemd. Wanneer dit aantal wagens op het cen trum aanwezig is kunnen de alsnog bin nenkomende wagens naar andere ge meenten worden doorgezonden. In Sneek is wel een woonwagenkamp aanwezig, maar omdat het niet aan de wettelijke eisen voldoet kan het niet worden aangemerkt als een centrum in de zin van de wet. De mogelijkhe den om regelend op te treden, die de wet verschaft wanneer wél van een aan de gestelde eisen beantwoordend cen trum kan worden gesproken, kunnen ten aanzien van dit kamp niet wor den toegepast. Het gevolg van deze si tuatie is dan ook dat woonwagens in onbeperkte mate op Sneker grondge bied moeten worden geduld en dat ver wijzing naar het kamp niet mogelijk is. regionale centrum in de gemeente Smallingerland trager verloopt dan werd verwacht kan haar niet worden verweten. Op grond daarvan hebben b. en w. gedeputeerde staten verzocht of zij, teneinde een oplossing voor dit moment te verkrijgen, bereid zijn ge bruik te maken van hun bevoegdheid ten aanzien van het woonwagenkamp aan de Woudvaart ontheffing te ver lenen aan de aan een centrum te stel len eisen. In dit verband moet echter nog een i ander punt worden genoemd. Zoals reeds werd opgemerkt wordt het hui- dige woonwagenkamp grotendeels be volkt door min of meer permanent aanwezige bewoners. Er zou ter plaat- se nog ’n twee- of drietal wagens kun nen worden geplaatst, maar de reeds in het kamp aanwezige bevolking ver draagt trekkers in het algemeen min der goed. Wanneer dezen daar toch zouden worden geplaatst moet voor de rust op het kamp worden gevreesd B. en w. zijn daarom voornemens op een nabij de ijsbaan gelegen terreintje een noodvoorziening aan te brengen voor een zes- tot achttal woonwagens door het plaatsen van een toiletwagen en een container. Op dit terreintje zul len dan trekkers kunnen worden on- dergebracht. Opgemerkt wordt dat, wanneer het ijsbaanterrein overeen komstig zijn bestemming of voor an dere doeleinden moet worden gebruikt, de getroffen noodvoorziening gemak kelijk zal kunnen overgebracht naar een ander op dat moment beschikbaar stuk grond. B. en w. hebben inmiddels van gede puteerde staten de mededeling ont vangen dat zij bereid zijn zowel voor het woonwagenkamp aan de Woud vaart als voor de geschetste noodvoor ziening de gevraagde ontheffing te ver lenen. Uiteraard zal deze ontheffing slechts gelden voor de periode die nog zal verlopen totdat het regionale cen trum in de gemeente Smallingerland gereed is. Tevens zijn zij bereid goed keuring te verlenen aan een besluit van uw raad, waarbij het maximum aantal op beide kampen te plaatsen wagens wordt bepaald op 16. Het college is van mening dat thans met spoed het woonwagenkamp aan de Woudvaart en de te treffen nood voorziening wordén aangewezen als openbaar centrum voor woonwagens, als bedoeld in artikel 2 van de Woon wagenwet en dat voorts wordt overge gaan tot het bepalen van ’t maximum aantal van op dit centrum te plaatsen wagens. Zaterdagavond al dacht men er sterk over de volgende dag door te „kar ren naar Amsterdam. Na ontbeten te hebben in Hotel Friesland begon nen Gré en Reny gistermorgen om half 8 aan, wat later bleek, het 2de hoofdstuk. Een deel, waarin zij meer malen de zo geheten „man met de hamer” tegen kwamen, en bij beide De stille tocht op donderdagavond 4 mei trok in IJlst ook dit jaar weer veel belangstelling. Begeleid door „Concordia” werd de bekende route vanaf de kleuterschool naar de be- stijfheid in de spieren optrad. Och, grafplaats gevolgd waar burgemees- wat wil men ook. Naar wij verna- x’ men van een begeleider, die de tocht - -heb ben Gré en Reny de week vóór deze geen gelegenheid te trainen meer gehad. Niettemin ging het voorwaarts, onderweg genie tend nu van fraaie landschappen die de Wieringermeer hen bood. Onder tussen had de rolstoel zelf nog geen spoor van „Inzinking” getoond (het liep zo gezegd nog steeds op rolletjes) en met het vorderen van de afstand voelden Gré en Reny er ook weinig voor bij de pakken neer te gaan zit ten. Opperrabijn Beriinger vond dat enke le oude Hebreeuwse woorden in dit ge val van toepassing waren, namelijk „als een heiligdom niet meer bestaat, verwoest is, blijft altijd nog iets be staan van de heiligheid van de plaats.” De opperrabbijn zei verder dat de Joodse gemeenschap in Sneek vroeger in Nederland een voorname rol heeft gespeeld. Vele Joden uit Sneek hebben namelijk een belangrijke plaats in de Nederlandse Joodse gemeenschap in genomen. „Natuurlijk herinnert deze dag,” zo vervolgde opperrabbijn Ber iinger, „ook aan bijzondere tijden. Tij den die in strijd waren met de ziel van een beschaafd volk. De meesten van houden van een stuk geschiedenis van de veertig Joden van de Sneker gemeenschap in 1940, zijn het slacht offer gewonden van de Nazi’s. Met hen herdenken wij zes miljoen Joden en al die anderen, die hun leven gaven voor vrijheid en rechtvaardigheid. Ik wil een woord van warme dankbaar heid uitspreken aan hen, die ons ge holpen hebben door bijvoorbeeld met risico van hun eigen leven ons onder dak te geven,” aldus de heer Beriin ger, die er nog aan toevoegde dat met name in Friesland de hulp aan Joden groot was. In dit verband noemde hij het verheugend dat juist enkele Frie se gemeenten zulke vriendschappelijke betrekkingen onderhouden met dorpen en nederzettingen in Israël. De heer A Kuyt, voorganger van de Joodse gemeente in Enschede en Sne ker van geboorte, voerde als laatste spreker het woord. Hij droeg enkele verzen voor uit Jesaja vijf, waarna hij opmerkte dat het onrecht de Joden aangedaan onevenredig groot is, gezien het aantal. Hij sprak ook van edele redders, daarbij aanhalende „verberg de verdrevenen en verraadt de vluch telingen niet” Ingevolge het bepaalde in artikel 2 van de Woonwagenwet dient elke ge meente, al dan niet in samenwerking met een of meer andere gemeenten, een openbaar centrum voor woonwa gens in stand te houden. Een dergelijk centrum moet voldoen aan in artikel 7 van genoemde wet vermelde eisen, die nader zijn uitgewerkt in het Besluit woonwagencentra. Ter uitvoering van een openbaar woonwagencentrum stand te houden hebben de raad en het college van b. en w. besloten met een aantal andere Friese gemeenten een gemeenschappelijke regeling aan te gaan inzake de stichting en exploita tie van een regionaal woonwageneen- trum in de gemeente Smallingerland. Sinds 1954 is in de gemeente aan de Woudvaart een woonwagenkamp aan wezig, dat momenteel plaats biedt aan acht én tien woonwagens. Dit kamp wordt in het algemeen bevolkt door be woners, die zo langzamerhand deel zijn gaan uitmaken van de Sneker bevol king. Het spreekt vanzelf dat, aange zien de ontwikkelingen tijdens en na de totstandkoming van de Woonwagenwet duidelijk tendeerden in de richting van één regionaal centrum in de provin cie Friesland, ten aanzien van het kamp aan de Woudvaart niet meer die voor zieningen zijn, c.q. worden getroffen, die de wet en het Besluit woonwagen centra eisen. Wanneer in een gemeente een aan de eisen van de wet beantwoordend woon wagencentrum aanwezig is kunnen om dat het verboden is buiten zulk ’n cen trum standplaats in te nemen, alle bin nenkomende wagens daarheen wor den verwezen. De gemeenteraad kan, onder goedkeuring van gedeputeerde Reeds gisteravond, twee dagen dus nadat zij aan de reis naar Amster dam z(jn begonnen, hebben Reny de Boer en Gré Visser van de afde ling Sneek van het Medisch Komi- tee Angola de rolstoel bij het lan delijk secretariaat in Amsterdam kunnen afleveren. Zoals men weet is dit duo zaterdagmorgen (om tien over zes al) met de voettocht naar de hoofdstad gestart. Het doel wat zij voor ogen hadden bestond uit het vervoer van de rolstoel; door mid del van deze „stunt” informatie over Angola en de doelstellingen van het comité te geven, en het afsluiten van weddenschappen Om met dit laatste te beginnen, de afdeling Sneek heeft zo’n ƒ250,— ingeza meld. Tijdens de ongeveer 125 km. lange reis hebben zjj aan belangstel lenden folders uitgereikt, hun plan nen uiteengezet, en de mensen die daarnaar vroegen geïnformeerd over het hoe en waarom van het Medisch Komitee Angola. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11 Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Vrijwel iedereen die Reny (verpleeg ster in de wijk) en Gré (verpleegster m het Gereformeerd Verpleeghuis m Sneek) ontmoette stond veraasd te kijken, niet veel minder verbaasd evenwel keken Reny en Gré zelf op, toen ze zaterdag in de loop van de dag bemerkten hoever ze al waren gekomen. Uitgewuifd door de overi ge leden van de afdeling, en de nacht zusters van het verpleeghuis, waar van men de rolstoel gekregen had vertrokken de twee vol goede moed’ zaterdagmorgen in alle vroegte. Het gedeelte tot de kop van de Afsluitdijk legden zij bijzonder snel af. Reeds om kwart over 10 waren Reny en Gré daar aangekomen, nadat zij in Bolsward een tijdje nog met mensen hadden gesproken. Op de Afsluitdijk gelastten zij twee pauzes in van een half uur, om ’s middags om kwart R Vanavond wordt een buitengewone vergadering van de raad van Sneek ge houden. Op de agenda van deze openbare vergadering staan twee punten, namelijk een voorstel tot het aanwijzen van de in Sneek aanwezige woon wagenkampen als openbaar centrum voor woonwagens en tot het bepalen van het aantal woonwagens, waarvoor dit centrum bestemd is. Voorts is er een voorstel inzake een verzoek van de Vereniging van Sneker Zakenlieden om een later tijdstip wat wil men ook. Naar wij I--—-* •-«“ V-VH V-IV-IVACX UIU UIC in de achtervolgingsauto reed, pAOn ctt'a nr> Do»-,,, „T. marathon gelegenheid -V’

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1