van Problematiek lokaal bestuur Th. Boot kwart eeuw bij K.N.M. Herstel historisch stukje Sneek bij herindeling Friesland vrijdag a.s. in raad IJlst IJLST SNEKE^nKQERIER JBÊ I Hli r de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en «o In dit nummer o.a. VEEMARKT SNEEK Inzittende loopt kaakfractuur op Bromfietser over de kop: lichtgewond GESPREIDE DRUKTE IN PINKSTERWEEKEINDE ORGELCONCERTEN IN MARTINIKERK PARKEERVERBOD OP DE OVERKLUIZING? Ds. J. LUGTIGHEID, VENHUIZEN OPVOLGER Ds. CHRIS MONDT lllinillllHIIIHIHHIIBIIIIIIH Seriewedstrijden KZVS iiiiiiiiiDiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiffi BRAND IN CARAVAN I OM Delfstrahuizen klopt Heeg in bekergevecht Bij ongeval in centrum Sneek Ruurd Heerschop bezorgt ONS tegen WT belangrijke 1-0 voorsprong W SNEEKER NIEUWSBLAD en de Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD f SNEEKER NIEUWSBLAD heer (Foto Obbema) VWUWWWWWWWWVWlWWWtWWVWVWWWiWWWWWWWWWWWVmUWWMUWWWWWWWWW'm 1923 dieren 1100,—, 900,—, 8 150,—, 700 514 10 (Foto Sudio Ger Dijs) VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVSVVVVVV VVVVVXVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWWWWVWVWWWVWWVVWXWVWWWVW* Verschijnt: maandags en donderdags BIJ DE FOTO: De heer Tj. Visser speldt de heer Th. Boot, die 25 jaar in dienst van de K.N.M. is geweest, een zilveren draagspeld op de revers. DINSDAG 23 MEI 1972 127e JAARGANG No. 41 Zaterdagnacht om één uur raakte de bestuurder van een Fiat, de 25-jarige P. H. uit Doniaga bij het nemen van de bocht Marktstraat-Grote Kerkstraat de macht over het stuur kwijt, waar door hij tegen de muur van de Algeme ne Bank Nederland botste. De naast hem zittende 22-jarige Cornells Hoek stra, eveneens uit Doniaga, liep een kaakfractuur op. Hij is met de ambu lance naar het ziekenhuis gebracht. De auto werd zwaar beschadigd. De heer Boot trad vlak na de oor log bij de K.N.M. in dienst. Hij haalde toen de melk op bij de boe ren in de omgeving. Dat was in die Naast het pand bij de laatste Stuiver- brug aan de Tweede Oosterkdade, waar eertijds scheepsjagers hun paarden stal den, en zich laafden, heeft lang een loods gestaan, die de laatste tijd als op- 30 530 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAHD, SLOTEN ex» hoe op gemeentelijk niveau over dit on derwerp wordt gedacht. Zodra deze no ta voldoende in behandeling is geweest zullen aan de Ver. van Nederland se Gemeenten de notulen van de dis cussies hierover worden verstuurd. De ze vereniging zal, wanneer ook van de andere desbetreffende gemeenteraden de aantekeningen binnen zjjn, over een maand of wat met een rapport over deze materie voor de dag komen. nn,lMl hmmim tNitn wnnunuMtn uur mingsregeling 1970 is toegekend aan de IJlsters U. Bergstra, mevrouw A. ter Heide-Visser, mevrouw J. de Jong- Wijbenga, P. Kooij, I. Kuipers, S. Meester, S. Nooitgedagt, T. Post, A. Schilstra, mevrouw A. Sijperda-Wijnja, mevrouw P. Veenstra-Woudsma, me juffrouw J. Wildschut en J. Wassenaar. afdeling Sneek overhandigde de Van der Heide hem ook nog een be- vrijdings-tientje en deze zelfde speldde de jubilaris namens het N.K.V. een zil veren draagspeld op de jas. kunnen lezen, zal beplanting worden aan gebracht, waarmee men dit historische stukje Sneek in ere hoopt te herstellen. dagen geen gemakkelijk karwei, want de „melkronde” werd per roeiboot gemaakt. Later kwam er een motorbootje en dat betekende natuurlijk een geweldige vooruit gang. Tegenwoordig bedient de heer Boot een uitgebreide vulmachine. heer A. H. Tromp, die namens de Zondagavond brak om ongeveer half elf brand uit in een caravan van de heer H. van Gelder, die bij het terrein van de gemeentereiniging staat. Bij ’t uitbreken van de brand was niemand in de caravan aanwezig. Het echtpaar bracht namelijk in verband met ziek te van mevrouw Van Gelder, een be zoek aan een arts. In de caravan brand de een haard... De politie stelt naar de oorzaak van deze brand een onder zoek in. ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling i Postabonnementen f 8,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEV EN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. De Maatschappij van Nijverheid en Han del enige woorden tot de jubilaris sprak, noemde het jubileum van de heer Boot op zich geen verdienste. Als je met plezier werkt, waarom zou je dan veranderen, meende hij. De heer Tromp vond dat men in het leven trouw moet zijn. „Trouw geven heeft vaak het gevolg dat je ook trouw ont moet. Dit zijn beide voorwaarden voor arbeidsvreugde”, zo sprak hij en reik te de heer Boot de oorkonde van de Maatschappij uit. De heer Boot werd deze dag overigens goed bedeeld, want uit handen van de heer A. van der Heide kreeg hij na mens het Sociaal Fonds nog een enve loppe met inhoud. Namens de A.V.B.- De verkeersgroepen Leeuwarden en Wymbritseradeel van de rijkspoli tie hebben op verzoek van b. en w. een onderzoek ingesteld naar de parkeermogelijkheden op de over kluizing, waarbij men tot de slot som kwam, dat de „P-borden” met daaronder vermeld: „niet lan ger dan een etmaal” het meest in aanmerking komen. Dit, omdat, al dus b. en w. in hun voorstel, de „lang”-parkeerders ongewenste si tuaties scheppen. Het instellen van parkeermeters wees men van de hand, daar dit nogal een dure zaak zou worden, terwijl bij een blauwe zóne de toegestane parkeertijd slechts anderhalf uur zou worden. Te kort, oordelen b. en w., en bo vendien doen zich buiten het zo merseizoen geen moeilijkheden voor. Er staan voor vrijdag 12 voorstellen op de agenda, waarvan twee te maken hebben met herstellingswerkzaamhe- den van sportaccommodaties. De Ijs club „De Ulster Schaats” vond dat de dijk rond de ijsbaan hard aan een op knapbeurt toe was. Eind vorig jaar is reeds een verzoek om een financiële bijdrage in de kosten van herstel ver stuurd, omdat de club zelf niet bij machte was het herstel te betalen. Men wilde de baan de weinigd dagen waar op de baan gebruikt kon worden niet onbenut laten, reden waarom de werk zaamheden reeds in december zijn af gerond. Eén en ander vergde 2.495. B. en w. vinden, dat „gezien het belang waarin deze baan voorziet, en gelet op de omstandigheid dat de Ijsclub niet over de benodigde middelen beschikt” een krediet ten grootte van dit bedrag aan de club beschikbaar gesteld dient. De heer Lugtigheid zal naar alle waar schijnlijkheid medio september z’n werk hier beginnen. Van 2 tot 9 sep tember namelijk heeft hij nog de alge hele leiding in het „Roosevelthuis” in Doom. Zijn taak in Sneek zal voorna melijk komen te liggen in het jongeren werk, waarbij hij, zo zei hij ons tele fonisch, wel de vrijheid heeft het naar eigen ideeën op te zetten. „Zet er óók bij, dat ik in de stuurgroep van Sep tuagint, een groep van kritische pries ters en predikanten zitting heb”, vroeg hij ons. „Dan kunnen de mensen in Sneek daar alvast aan wennen. Het be tekent, dat ik een geëngageerde vorm van werken, dat wil zeggen: de wereld in concrete vorm de kerk binnen bren gen, heb”. slagruimte voor gemeentewerken dienst deed. Vorige week is deze bergplaats al voor een flink part afgebroken. Zoals men in de bijlage „Uit de Marktstraat” in ons nummer van 17 februari j.l. heeft De 34-jarige dominee J(an) Lugtig heid uit Venhuizen (NH) heeft het be gin mei ontvangen beroep in Sneek aangenomen. Hij heeft, voordat hij in de Waterpoortstad beroepen werd, een oriënterend bezoek aan onder meer de bewoners van de Rooms katholieke pastorie, De Meerpaal, mensen van de Oecumenische Jeugd Commissie en ui teraard Sneker collega’s gemaakt. Na het beroep te hebben ontvangen is ds. Lugtigheid, die eerst 2 jaar vicaris bij de zo genoemde „Kolenkit” (een op- standingskerk in Amsterdam West), en vervolgens vijf en een half jaar zielzor ger in de dorpen Hem, Oosterleek en Veenhuizen („een beetje een zendings- gebied”, vertelde hij ons gisteravond) is geweest, nog voor ’n „zakelijke be spreking” naar Sneek gereisd. Hij is een persoonlijke vriend van dominee Chr. Mondt, die hij, wat enkele functies betreft, opvolgt. In de gemeente Wymbritseradeel wa ren vooral de rijkswegen soms „over bevolkt”. Op rijksweg 43 is het ech ter allemaal rustig verlopen. Er werd niet snel gereden, hetgeen in verband met de grote drukte uiteraard ook moeilijk kon. Filevorming trad onder meer op de rijksweg 43 tot aan het Usbrechtumer bos op. De grootste drukte zette gistermiddag om een uur of 4 reeds in. „Behoorlijk druk” meld de men ons van de zijde van de rijks politie Gaasterland, die geconstateerd had, dat die drukte met name in de bossen waar te nemen was. Er waren niet bepaalde dorpen in deze gemeen te, waar een erg grote drukte geheerst had. De rijkspolitie te water Sneek sprak van een „ontzettend grote druk te” in de pinksterdagen. Vooral eerste en tweede pinksterdag Maandag heet te de „topdag” Er stond echter geen erg stevige bries, mede waardoor zich op het water geen moeilijkheden heb ben voorgedaan. Zondagmiddag is de Ulster Tj. N. lichtgewond geraakt, toen hij in Hom- merts met zijn bromfiets over de kop sloeg. N. reed op de parallelweg in de richting Sneek, zijn meisje zat achter op. Beiden keken naar een langs de weg staande woning toen N. met een trapper de rand van het trottoir raak te en over de kop sloeg. N. liep hier bij een lichte hersenschudding en schaafwonden in zijn gezicht op, ter wijl zijn meisje drie tanden verloor. N. is voor nader onderzoek met de snel- wegambulance van ’t Rode Kruis naar het St. Antoniusziekenhuis in Sneek afgevoerd. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. „U heeft heel wat werk verzet in de afgelopen 25 jaar. U was een man van weinig woorden en uw bezigheden ver liepen altjjd in een even grote rust als orde. Ik wil hier mijn oprechte dank betuigen, voor al hetgeen u in het be lang van ons bedrijf heeft gedaan”. Deze woorden richtte de heer Tj. Vis ser, directeur van de Kon. Ned. Mij. van Kaas en Roomboter N.V., kort ge zegd K.N.M., vrijdag aan het adres van de heer Th. Boot, die die dag precies 25 jaar in dienst was geweest van genoemd bedrijf. Hij recipieerde in restaurant „Piso”. Op het orgel van de Martinikerk te Sneek zal deze zomer weer een serie orgelconcerten worden gegeven door de organist Dirk S. Donker. De serie omvat vijf concerten waarvan er vier door Dirk S. Donker worden gegeven en één door een gastorganist n.l. Piet Post te Leeuwarden. Het eerste con cert dat op vrjjdag 26 mei a.s. plaats vindt, wordt gegeven door Dirk S. Donker. Hij zal een zeer afwisselend programma ten gehore brengen met composities van J. S. Bach, H. Pur cell, C. Franck, R. Schumann, Peter Eben en Jan Nieland. De heer Visser memoreerde nog even het feit, dat de jubilaris vorig jaar meende al 25 jaar in dienst te zijn ge weest. Er zijn toen allerhande oude do cumenten opgediept, waaruit tenslotte bleek, dat hij mis was, maar vrijdag was het dan toch echt zover. De heer Visser liet zijn felicitaties vergezeld gaan Van de bekende enveloppe met (goede) inhoud en speldde de jubilaris tevens een zilveren draagspeld op de revers. AFRASTERING Met de afrastering rond ’t sportterrein is het slecht gesteld, aldus maken we op uit een ander voorstel van b. en w. Herstel is dringend nodig, menen zij. Het bestuur van de voetbalvereniging wil, met inschakeling van de leden, het herstel van de afrastering wel verzor gen, op voorwaarde, dat de gemeente het benodigde materiaal beschikbaar stelt. De kosten hiervoor schat men op 1.000, en het college stelt dan ook de raad voor een krediet van 1.000 be schikbaar te stellen voor het opknap pen van de afrastering rond het ter rein aan de Rinnert Anemastraat. De heer J. C. Scheer uit Arnhem heeft om een subsidie in de kosten van res tauratie van de woning Eegracht 44 gevraagd. Het bedrag der subsidiabele kosten is door de rijksdienst voor de Monumentenzorg van het ministerie van CRM op 54.557 bepaald. Het college van b. en w. nu stelt de i vroedschap voor een bijdrage ad 20 procent van dit bedrag (is 10.911,40) beschikbaar te stéllen. De heer G. v. d. Burg uit de Julianastraat verzocht om een premie ingevolge de Premierege ling woningverbetering en -splitsing 1953. Voorgesteld wordt hem een pre mie van 900 toe te kennen, waarvan 180 voor rekening van de gemeente komt. Een bijdrage van 1.250, inge volge de Krotopruimings- en Doorstro- Welke taak heeft het gemeentebestuur, wanneer tot gemeentelijke herindeling van Friesland word overgegaan? Met deze vraag zal de raad van IJlst zich vrijdagavond tijdens de openbare raads vergadering onder meer bezig houden. Het college van b. en w. heeft de vroedschap begin vorige week een no ta inzake de problematiek van het lo kale bestuur gezonden, bedoeld als eerste discussiestuk om te vernemen Op de vandaag in Sneek gehouden vee markt werden in totaal 1X3 X— aangevoerd, te weten: Melk- en kalfkoeien geen aanvoer; 40 Slachtkoeien 5,50, 6,00, 6,10, 6,70 gesl. gew.^ Pinken f 1300,—; Nuchtere kalveren 250,—, 300,—, 400,—; Bokken en geiten geen notering. Weide- en slachtschapen 170,— 240,—; 6,00, 7,00 gesl.; Weide- en slachtlammeren ƒ90,— 130,—; 7,00, 7,75 gesl.; 82 Varkens en slachtbiggen 1,80, 2,00, 2,15, 2,45 levend. Kleine biggen geen notering. Stemming: gebruiksvee geen aan voer; slachtvee duur; pinken duur; nuchtere kalveren duur; wolveemarkt ruim prijshoudend; varkensmarkt staande tot iets hogere notering en kleine biggen geen stemming, korte aanvoer. Sneek heeft ook dit Pinksterweekein- de een stevige portie verkeersdrukte te verwerken gehad. Het begon reeds vrijdagmiddag, toen het vooral tussen 4 uur ’s middags en 8 uur ’s avonds erg druk was, wat af en toe filevor ming tot gevolg had. ,,Vrjj druk” noemde de politie van Sneek de toe stand, die er op zaterdag en zondag heerste. Deze dagen trad er echter geen filevorming op, maar gister avond tussen 6 en 9 uur was de druk te op de invalswegen van Sneek erg groot. Filevorming ontstond vooral, wanneer bruggen opgedraaid moesten worden. Het was, in tegenstelling tot enkele voorgaande jaren, gisteravond nog vrjj Iaat druk in Sneek. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779, L. Jéllema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 X L' z

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1