Lange tijd geen bestemming 1 I «sa SNEKERS OP DE FLORIADE Scholier (9) verongelukt Officieel Orgaan van I 14 JUNI EERSTE EXPOSITIE OUD SCHILDERIJ *SS - de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST i I f UNIFORM TARIEF REINIGINGSRECHTEN Toogdag ger. jongeren clubs zaterdag 3 juni in Appelscha INZAMELING GRAMMOFOONPLATEN WAMS WATERSPORT WIL CATAMARANCLUB OPRICHTEN de Sneek in wintertooi herdenking 100-jarig bestaan Mij. v. Tuinbouw en Plantkunde Hei Sneeker Nieuwsblad is een Jongens- en Meisjesstad gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de SNEKERo|KQER in een Pakweg Actie voor pater Stockmann heer pater C. A. Stockmann ter af en toe, een nieuwe --1 bot. dat ding moet Aan leerlingen van delbare scholen Men zal zender middelbare scholen om ge- pater C. A. Stockmann DONDERDAG 25 MEI 1972 127«te JAARGANG No. 42 Verschijnt: maandags en donderdags inlichtingen over de- toch wel unieke, actie kan men tot mej. R. Hoogenraad, Sneek. Telefoon 05150- Voor veel meer ze, zich wenden Slenk 33 te 5943. L Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis !n GA ASTERLAND, SLOTEN m f', ZO ’_i der Wal. De hij dit werk voor Volgende week zaterdag (3 juni dus) is er in Appelscha een zo geheten toogdag van gereformeerde jongerenclubs, waar ook een aantal mensen uit Sneek, zo is de bedoeling, naar toe zullen reizen. Het vertrek vanuit Sneek is gepland op half negen ’s morgens vanaf Reisbure au Sijpersma aan de Bothniakade. Het inleggeld bedraagt 2,50 per persoon. Men wordt echter wel verzocht een lunchpakket mee te nemen. Om half ze ven ’s avonds hoopt men op de Bothnia kade terug te zijn. Voor verdere inlich tingen over deze dag kan men terecht bij de heer C. G. Mak, Scherhemstraat 27 (Oudercommissie Ger. Jongeren clubs), telefoon 5943. Heraldisch schild kreeg een vaste plaats op gebouw gemeentewerken Zwolle bezocht, zag hij het De bijeenkomst zal tevens een ten toonstelling inluiden, gewijd aan Friese stads- en dorpsgezichten. Deze exposi tie, die mogelijk wordt gemaakt door de medewerking van het Fries Mu seum te Leeuwarden, zal van 15 juni tot en met 8 juli in het Sneker stadhuis worden gehouden. Op deze wijze wordt aan iedere belangstellende de gelegen heid geboden deze voor de Sneker ge meenschap zo belangrijke aanwinst in I ogenschouw te nemen. gietijzer (de heer I voor heeft, gaaf stukje werk geweest”) adelaar, BIJVAL Intussen van de koningin gearriveerd om de herdenking mee te vieren en la ter op de middag een lindeboom te planten. Intussen had de Skotsploech zich opgesteld; het heeft onder groot bijval verschillende dansen uitgevoerd, terwijl de conferencier van de ploeg op humoristische wijze de nummers aankondigde. In de pauze werden fris dranken en thee aangeboden. Na de pauze werden de penningen uitgereikt. Ook hier ontbrak de komische noot niet. Na' het officiële gedeelte werd aan de bezoekers nog een drankje aan geboden, waarna ieder zijns weegs ging Ondanks de regen werd de terugreis in een allerplezierigste stemming aan vaard. Beladen met bloemen kwamen de heren Dotinga en de Skotsploech naar de bus, waar op zeer originele manier de bloemen aan de aanwezige Dezer dagen ontvangen al diegenen die aangesloten zijn op het gasnet in de gemeente Sneek een nota - met accept-girokaart - voor betaling van de kosten van gas en water, de huis huur (alleen van gemeentelflke wo ningen) en de reinigingsrechten. Van deze laatste - de reinigingsrechten - is het bedrag per 1 mei .1. gewij zigd in een uniform tarief van ƒ4, per maand voor drie eenheden huis vuil. Degenen die dit bedrag niet an ders dan met buitengewoon bezwaar kunnen betalen, kunnen bij burge meester en wethouders een schnfte- liik verzoek indienen om het reini gingsrecht geheel of gedeeltelijk met in rekening te brengen. In het alge meen komen hiervoor niet in aan merking degenen die een hoger in komen genieten dan het minimum loon. Aan heit verzoek aan Sneker midden standers, een bijdrage te leveren voor ’t ook dit jaar te houden „Jongens- en Meisesstad-gebeuren” is al door velen gevolg gegeven. Er is nu een bedrag van bijna 800 binnen. Kan natuurlijk nog wel wat bij, wat mogelijk is door storting op de Raiffeisenbank. De col lecte voor j. en m.stad is dit jaar op 13 14 en 15 juni. Daarvoor zijn nog met genoeg collectanten eigenlijk. Ouders van kinderen die aan „de stad deel nemen, of scholieren die best een of meer avonden willen collecteren kunnen zich opgeven op de gemeentesecretarie, zevende afdeling, telefoon 4241, toestel 25. In stromende regen vertrok 17 mei om 8.00 uur een touringcar van Syperda uit Sneek. Doel: Floriade Amsterdam. Passagiers: De Snitser Skotsploech en het bestuur van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde te Sneek allen uitgenodigd om aanwezig te zyn bij de herdenking van het 100-jarig be staan van de Mij. De Skotsploech zou dan de bekende volksdansen uitvoeren, terwjjl het bestuur van de Mij. de uit reiking van de gedenkpenning zou mee maken. Voor deze penning kwamen twee leden van de Sneker Mij. in aan merking te weten de heren Binnema en Dotinga. Maar aangezien er maar één penning per afdeling beschikbaar werd gesteld, trok de heer Binnema zich terug voor deze eervolle onder scheiding en was het de heer Dotinga die de penning in ontvangst kon nemen. Na een prettige rit, met een kleine koffiepauze onderweg, kwam het ge- zelschap op de plaats van bestemming aan. In de Amsitelhal was ook de af deling Friesland van de Mij., welke veel aandacht trok. Tegen twee uur moest het gezelschap in de Oosthal i aanwezig zijn. Na de opening kwamen i verschillende sprekers aan het woord onder andere de heer Lardinois en de voorzitter van de eeuwfeest-commissie Jhr von Fisenne. de lagere en mid- in Sneek is gevraagd of ook zij mee willen werken. Deze me dewerking bestaat uit het plaatsen van doos, waarin de platen worden gedeponeerd. Men kan het affi- betrekking tot dit onderwerp, krijgen de kinderen van de ---i briefje mee naar Teneinde deze actie te laten sla- wordt verzocht de oude engelstali- instrumentale grammofoonpla- de schoolgaande kinderen mee Heeft men geen schoolgaan- (meer) in huis, dan kun- platen bij de dichtst bijzijnde stateerde de leraar op zekere dag, met bladgoud verguld worden. „Steek het maar in je zak”, aldus werd hem toen gekscherend geantwoord op zijn vraag, of hij het schild al of niet mocht bewerken, oftewel, als examenstuk op knappen. Deze opname va/n Foto Studio Ger Dijs toont het omstreeks 1896 ver vaardigde schild, dat nu een bestem ming als versiering heeft gekregen. Deze zender t voor noodgevallen, zoals voor het oproepen van artsen. De heer Stockmann, die als „lid” van de Millhill-orde reeds een kwart eeuw werkzaam is in een bisdom van de Nederlandse bisschop De Wit op de Philipijnen heeft sinds kort, dankzij hulp uit Nederland de beschikking ge- kregen over een kleine radiozender. Hiermee probeert hij de communica- tiemoeilijkheden, die door de uitge strektheid van zijn werkterrein ont staan, te overbruggen. - wordt nu alleen, maar gebruikt De negen-jarige scholier Lindert Bo ning uit de Meeuwenlaan is dinsdag middag bij een ernstig verkeersonge val op de Bolswarderweg ernstig ge wond geraakt. Onmiddcllijk hierna is hij per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij ongeveer een uur na aankomst is overleden. Het tragische ongeval vond omstreeks drie uur ’s middags plaats op de kruising Bolswarderweg Meeuwen laan. De jongen, die per fiets uiit de richting binnenstad kwam, stak plotse ling de rijbaan van de Bolswarderweg over om de Meeuwenlaan in te rijden. De 32-jarige heer A. Vis uit Schagen, die in een Peugeot-personenauto even eens vanuit de richting binnenstad kwam, kon helaas de vlak voor zijn auto overstekende fietser niet meer ontwijken. Het jongetje werd geschept en tegen het wegdek geslingerd Hij liep bij de smak ernstig hersenletsel op en is direct met een ambulance naar het Sint Antonius ziekenhuis ge bracht. Hier is hij ongeveer een uur la- gest.orven. Lindert was het tweede kind in het gezin Banning, dat vier kinderen telde. De Peugeot liep bij ’t onge val schade aan de linker koplamp en de radiateur op. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendams b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-1,233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,231, 1,235, 221,7. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1,233 b.g.g. 3779, L. Jéllema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen 8,Ver half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. wil hij nog directeur tegen Jellema van g-- gelegenheid hebben opgemerkt. gezegd zo gedaan. „Ik heb er met bijzonder veel ge noegen aan gewerkt”, meent de Van der Wal. Het was o zo secuur werk, met name het met goud vullen van enkele fracties van de afbeelding, die nu, tot gro te voldoening van de leraar de re clame tekenen een vaste plaats heeft gekregen. Het idee daarvoor is overigens afkomstig van mensen van gemeentewerken. Helt schilderij, dat een plaats zal krijgen in het Sneker stadhuis, zal voor het eerst te zien zijn in een op woensdag 14 juni a.s., ’s avonds om half acht in het stadhuis te houden bijeenkomst. Bij deze gelegenheid zal dr. P. J. J. van Thiel, direkteur van de afdeling schilderijen van ’t Rijks- museum te Amsterdam een lezing, toegelicht met dia’s, houden over Beerstraten en zijn werk. Het geheel zal op passende wijze muzikaal wor den omlijst. De heer J. W. Warns van Warns Watersportbedrijf wil komen tot de op richting van een catamaranclub, waar in hjj de catamaranzeilers uit het noor den van ons land wil verenigen. Hoeveel van deze bootbezitters er deze contreien zijn, weet de heer Warns niet te vertellen, maar dat het cata- maranbezit, ook in de noordelijke pro vincies steeds meer toeneemt, staat vast. Een catamaran is een schip apart, dat qua snelheid niet met een „conventio nele zeilboot” is te vergelijken. Aan de wind loopt hij bij een stevige bries wel zo’n 30 kilometer per uur, deze snelheid wordt tenminste opgegeven voor het type Hoby-Cait, dat door Warns Watersport wordt geïmporteerd uit Zuid-Frankrijk. Dit bootje, dat met al les d’r op en d’r an nog geen 130 kilo weegt, heeft een hoog tuig met zeiloppervlakte van 11 vierkante me ter. De beide drijvers, die van polyester zijn vervaardigd, zijn a-symetrisch ge vormd, waardoor een kiel of midzwaard overbodig is. Voordeel hiervan is na tuurlijk, dat het schip in bijzonder on diep water kan zeilen. Je kan bij wij ze van spreken zo het strand opzeilen, hetgeen ook al mogelijk wordt gemaakt door de speciale roerconstructie. De roerbladen klappen omhoog zodra deze de grond raken. De heer Warns zegt altijd al gechar meerd te zijn geweesit van de catama ran. Het zeilen in die scheepjes is door de hoge snelheid een sensatie. Het zou ideaal zijn om ook eens de krachten te kunnen meten met andere catamaranzeilers en daarom heeft hij nu het initiatief genomen een club op te richten. Door middel van adverten ties en dergelijke wil hij proberen de liefhebbers te bereiken. Het is de bedoe ling onderlinge wedstrijden te organi seren, toertochten uit te stippelen over het Wad (door de geringe diepgang is de catamaran uitstekend geschikt voor het zeilen op de Wadden), en bijvoor beeld een keer met een groep catama ranzeilers deel te nemen aan bijvoor beeld de Harlingen - Terschelhngrace. Als cartamaranzeiler alleen lukt dat moeilijk, omdat je veel sneller bent dan de overige deelnemers, zo zei de neer Warns, die goede hoop heeft op belang- stelling voor „zijn” club. een bak of een kunnen deze scholen herkennen aan che met Bovendien lagere scholen een huis. gen ge- en ten aan te geven, de kinderen nen de school worden gebracht. De gemeente Sneek heeft onlangs de hand weten te leggen op een zich bij een Londense antiquair bevindend ze ventiende eeuw schilderij van de Am sterdamse schilder Jan Abrahamsz Beerstraten (16221666). Het schilde- rq toont een gezicht op de stad Sneek in wintertooi. De aankoop van dit unieke stadsgezicht - waartoe de ge- meenteraad op 18 april .1. besloot is mogelijk gemaakt door de finan ciële medewerking van verschillende instellingen, zowel binnen de Sneker gemeenschap als daarbuiten. Genoemd worden in dit verband de Vereniging van Sneker Zakenlieden, de Stichting Old Burger Weeshuis, het departe ment Sneek van de Nederlandse Maat schappij van Nijverheid en Handel, alsmede de Vereniging Rembrandt tot behoud en vermeerdering van Kunst schatten in Nederland en het dr. Hen drik Muller’s Vaderlandsch Fonds. kunnen begrijpen, dat deze /.cLiut. hierdoor niet optimaal ge bruikt wordt, en om dit te verhelpen is pater Stockmann in Nederland ge weest ten einde voor zijn radiozender grammofoonplaten bijeen te krijgen. Hij heeft door toedoen van z’n in de Waterpoortstad woonachtige zuster contact met mensen van de OJC in Sneek opgenomen. Deze hebben hun medewerking aan de actie reeds toe gezegd. Het werkstuk op Van der Wal: „Ik heb respect diegene, die het gemodelleerd toont een vleeskleurige wildeman met knots een gedeelde halve adelaar, zwart geschilderd op bladgoud front, drie kroontjes, goudkleurig op een zwart veld, rechts de leeuw in gele kleur met rode bek, en alles wordt ge dekt met een gouden kroon. „Het moest allemaal erg voorzichtig gebeuren; zo wel vier keer denk ik, heb ik laag verf aangebracht” vertelde de heer Van laatste maal nam 1_. „eigen rekening”. EXAMENSTUK SNEEKER NIEUWSBLAD r,e heer Van der Wal ving geen Ik stelde me zo voori bewaard blijven voor het Scheepvaart Museum. Nu had die er mderdaad ook wel interesse, maar geen ruimte, en ook géén geld voor”. Welnu, het schild werd, 15 jaar geleden dus, m onderhanden genomen door enkele leer lingen aan de Chr. UTS voor schilders, die het vakdiploma reeds op zak had den, maar de stap naar der” zo dat toen nog genoemd werd, nog ’moesten maken. In Zwolle werden de heraldische kleuren en het blad goud (231/» karaats en een 10 duizend ste millimeter dik) aangebracht. Edoch, het werkstuk klaar maar de bestemming ontbrak. Het schild heef vele jaren buiten gestaan, maar aldus de heer Van der Wal, „nu wordt het in ere hersteld, nu is het weer omhoog Tegaan” Directeur A. J. Dijkstra van de° Chr. Detailhandelsschool aan de IJlsterkade meende een tijdje terug, da i bord wel icils doör“de heer Van der -Wal te worden. „Dat wel eens doen”, moet de --n adjunct directeur b. gemeentewerken bij^ die De Oecumenische Jeugd Commissie in M veert eind met medewerking van de leerlingen van lagere en i... bruikte grammofoonplaten bijeen te krijgen voor uit Sneek. leraars in Zwolle bezocht, zag mj nei, gevaarte eens in de patio van het ge bouw staan. „Een mooi Stuk voor examenwerk”, redeneerde hij toen, „ue apwnr(]en antiekrage moest toen nog losbarsten; het onooghjk geworden zóveel belangstelling was er in die ja was, om „p.n(imen ren niet voor". Het schild moest, con- onder handenJanomen onderbroken, zodat ieder de gelegen heid kreeg om nog iets te gebruiken. Een daar reeds aanwezig gezelschap heeft meegeprofiteerd van de gezellig heid en vond hert jammer te moeten ver trekken. Het laatste gedeelte van de tocht verliep rusrtig. Ten zeerste vol daan kwamen Skotsploech en hun reisgenoten weer in Sneek aan. Vorie» week Vrijdag is boven de luifel van de Ingang van het gebouw van gemeentewerken in de Schoolstraat het schild ^”Sebracht; ^St ïiensï volke kon worden getoond. - Ss:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1