van STAND BY" HIELD INSTRUCTIEVE DAG WEG GEGOOID GELD BIJ SNEKER MUZIEKSCHOOL? XT- I s 4É Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST *-vnr»ii.p S behoefte was aan een bespreking hier van in het verband van dut orgaan. I In dit nummer o.a. WIJZIGING TELEFOONNUMMERS HULPPOSTKANTOOR IN WOUDSEND WORDT POSTAGENTSCHAP B. W. Cazemier: Verfijningsregeling meest ideale zaak RÏ 1 J L. ■V ■MM WZS-, Black Boys- en Poliotournooien IJVC-pupillen slagen in opzet Sneker Sportnieuwtjes, 547ste aflevering Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van DU blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls In GAASTERLAND, SLOTEN e.o en de WSNEEKER NIEUWSBLAD^ I Waterpolo: Neptunia succesvol tegen Isis HIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUIS NIEUWSBLAD «i de ^eker^koeriek Verbouw belangrijkste factor in „enorme” kostenstijging W K# s 1 1 "r Pleidooien uniforme toeristenbelasting in Burgemeester een zeer Ijlst het komend jaar een bedrag van 20.000.— bedraagt. ■K „Over de vuurhaard richten”, zegt commandant W. Slob. (Foto Studio Ger Dijs Wethouder K. Frankena (CHU) verbazing MAANDAG 29 MEI 1972 127 ste JAARGANG No. 43 Verschijnt: maandags en donderdags kontakt met hebben. De verklarende Het dak van het klokhuis door de firma -- de Zuidwesthoek ontworpen Fries Kofschip voor als symboliek middeleeuwse schutspatroon van middag zullen ze officieel worden overgedragen aan C- - Ingaande 1 juni 1972 wordt het hulp- postkantoor te Woudsend omgezet in een postagentschap. Dit agentschap zal worden gevestigd in het warenhuis van de heer en mevrouw Van der Vel- de-de Boer in het pand Midstraat 34 te Woudsend. In vergelijking met de oude openstelling van het hulpkantoor zjjn de openstellingsuren van het agentschap aanmerkelijk uitgebreid. Dit is voor het publiek uiteraard veel aantrekkelijker. MOEITE In Wymbritseradeel bestaat de toeris tenbelasting (nog) niet. Burgemeester B. W. Cazemier donderdagavond: „Boatbelasting behoort niet tot de'mo gelijkheden. Bij algehele heffing in het hele land bestaat de kans dat het geld in een pot komt, waarin het niet thuis hoort. Daar heb ik géén behoefte aan’ Hij meende dat tegenover de uitgaven op het gebied van de recreatie, die jaarlijks op de begrotingen prijken, „bijzonder weinig” inkomsten staan. „Is het niet mogelijk, vroeg hij, dat m de Zuidwesthoek een uniforme heffing wordt opgezet?” Zoals gezegd, daar mee stond hij niet alleen. Later tijdens deze 2 uur durende vergadering kwam hij toit een ander punt: Waarom zouden we niets kunnen doen aan instelling van een verfijningsregeling? Dat is, naar de heer Cazemier opmerkte, de meest ideale zaak. „Ik heb er moeite mee een toeristenbelasting in te voeren als ik daarmee niet alle toeristen te pakken kan krijgen”. komt, zal volgend jaar niet voorkomen. „Het is nuttig dat we erop aandnngen bij het dagelijks en algemeen bestuur van de school, dat dergelijke kosten zoveel mogelijk door structurele maat regelen in de hand worden gehouden Hieraan voorafgaand had mevrouw J. Nooitgedagt-Oranje (AR) geadviseerd erop aan te dringen, dat „ze het zo eenvoudig mogelijk doen’„Maar, zei zij, we zitten hier voor vijf jaar in, hè Als we ermee ophouden, wat is dan het alternatief?” Die vraag bleef onbeant woord. Op een uitlating van wethouder Frankena („het aantal leerlingen in verband met de kostenstijging maar te beperken”) reageerde de heer Zijsling zeer fel: „Daar ben ik erg huiverig van geworden. Dat wilde ik toch, wel even naar voren spuien. „Dit kan z» ónmogelijk doorgaan. Ze moeten weten, dat het ons ten teerste verbaast, dat hier geen grenzen getrokken zyn. En ™”'“p a« in de Paukenslag leest, zit er veel weggegooid geld m. Als het zo doorg komen we volgend jaar misschien op 30 of zelfs 40 duizend gtddem zijn we eigenlijk al over onze grenzen gegaan.” Aldus wethouder A. van IJlst vrijdagavond in de raadsvergadering over de beS™t‘ng' 1973 van de Muziekschool Sneek en Omstreken, waaruit blijkt, dat de „con tributie” voor IJlst het komend jaar een bedrag van 20.000. bedraag f SNEEKER NIEUWSBLAD REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779, L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half /aar (bij vooruitbetaling' Postabonnementen f 8,— per half jaar (bij vooruitbetaling/ ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs Deze begroting betrof één van de vier ingekomen stukken. Het college van b. en w. stelde de raad voor met de begroting accoord tè gaan, met de aanvulling, „dat de vertegenwoordi gers van de gemeente IJlst regelma tig zullen aandringen op een beperking van de kostenstijgingen”. In de debat ten over dit punt, die bijna een half uur vergden, verklaarde burgemees ter H. W. F. Mumsen, dat de kosten stijging (men sprak van 100 procent verhoging) vooral het gevolg is van de bouw van een nieuwe school, waartoe in 1969 is besloten, waaraan ook IJlst zijn fiat heeft gegeven. „We hebben to en dan kun je op je vingers natellen, wat er gebeuren gaat. Tja, die bouw kosten, daar zitten we mee”, zo zei de voorzitter. De tweede oorzaak van de stijging der kosten is het gestegen aantal Ijlster leerlingen aan de school. Dat zijn er momenteel totaal 1300. Hierdoor moest het lerarenbestand uitgebreid worden. Verder onderging de post ver lichting, verwarming en schoonhouden een „enorme” stijging. „Is het allemaal nog op te brengen?”, stelde de heer b. Wassenaar (CHU)! Wanneer we iets moeten opbrengen voor eigen vereni ging, gaat dat al met ’n schreiend hart. En dit betekent 100 procent verhoging. Men vraagt zich dan aft Hoe komt dit, en waar gaat ’t naar toe?” Zijn buur man P Grondsma (eveneens CHU) wilde de cijfers eerst nog wel eens goed bekijken. De vrije kiezer R. Rijp- ma: Onze gemeente is voor dit enorme bedrag 20.000) te klein. De socialist J. Zijsling vond, dat heit moeilijk is om over cijfers te praten. En: „We moeten de vinger op de pong houden, maar ja, zei hij, muziek is duur”. Op de opmerking van wet houder Frankena (CHU) - „dit kan zo onmogelijk doorgaan enz.” - reageerde burgemeester Mumsen met: Een der gelijke verhoging als nu naar voren --- zc™ nuttige bijeenkomst is ge weest. „Stand By”, die zijn diensten be langeloos verricht heeft nu een rooster opgesteld, zodat de leden bij toerbeurt „dienst” doen. Wel tracht het bestuur een regeling te vinden waardoor de uuul. medewerkers tijdens hulpverlening ver- heer zekerd zijn tegen schade. Dit punt namelijk kan veel konsekwenties met zich meebrengen ten tijde van hulpver lening. Binnenkort hopen wij hier uit voeriger op terug te komen. Het netnummer van Nijmegen zal op 26 mei a.s. om 22.00 uur worden ge wijzigd van 08800 in 080. Tevens zullen met ingang van deze datum alle 5-cij- ferige nummers worden omgezet m nummers van 6 cijfers door een cijfer te plaatsen vóór het bestaande num mer Dit zal een 2 zijn voor de nummers die beginnen met het cijfer 2 of 3 en een 4, 5 of 7 voor de nummers die begin nen met resp. 4, 5 of 7. zijn nac ucc„ -- dertijd ingestemd met de nieuwbouw, TEGENSPRAAK De heer J. Timmerman, die deel uit maakt van de vroedschap van Gaas- terland voorspelde oneerlijke concur rentie, wanneer gemeenten die nog tot invoering van toeristenbelasting beslui ten niet een zekere uniformiteit daarin hebben. Dit laatste achtte hij van „bui tengewoon groot belang”. Secretaris H. L. Sixma baron van Heemstra sprak de bewering van de heer Tjeerd- sma („De behoefte aan invoering is slechts vanwege een tekort in de ge meentekas”) fel tegen. „Dat is beslist niet juist, zei hij. Het is alleen doordat de gemeente voorzieningen maakt, die niet voor gemeentenaren bedoeld zijn”. Burgemeester Pasma van Hemelumer Oldeferd vond het goed, dat deze „ver goed” worden door de toerist. Friesland’s Zuidwesthoek in verschillende betrokken «em^n de vergadering van het alge- meester H. W. F. Mumsen van IJlst, die tijdens deve g hiervoor meen bestuur van het orgaan gehouden in het sneker He_ wogen. B. en w. van Gaasterland verzochten het samenwerkingsorgaan maart vorig jaar te informeren hoe de raden van de samenwerkende gemeenten denken ove een uniforme regeling voor de gehele Zuidwesthoek. „Zuidwest Friesland zal hierbij slechts een coördinerende rol vervullen. In eerste insta,nt?eth^ men Gaasterland geantwoord het met correct te vinden wanneer het samen werkingsorgaan zich zou inlaten met de vraag of door de gemeenten al ot niet belastingen moeten gorden inge voerd. Deze vraag leek „Zuidwest Friesland” namelijk een aangelegen heid, die ter beoordeling van de afzon Stand By”, een organisatie die zich bezig houdt met o.a. het hulpverlenen bn zeilwedstrijden, hield zaterdagmor gen op het Kolmeersland een instruc tieve bijeenkomst, waarvoor de be langstelling, ondanks het stormachtige weer, redelijk goed was. Deze bpeen- 1 tot doel de medewerkers wegwijs te maken met mobilofoons, brandblussen en het redden van dren kelingen. „Stand By” kan, dank zij de B.B. te Sneek, tijdens de wedstrijden beschikken over mobilofoons. Deze ap paratuur wordt door deze instantie geheel belangeloos beschikbaar ge steld, een geste die door de „Stand By” zeer wordt gewaardeerd. Het doel van dit draadloze kontakt is om meer coördinerend op te treden, zo dat bijvoorbeeld niet twee schepen on derweg kunnen zijn naar een in moei lijkheden verkerend schip. Vanaf de starttoren heeft men nu de schepen die „dienst” heer Geertsma gaf een uitleg, waarna men de opgedane er varingen in de praktijk kon toetsen. De commandant van de Sneker brand weer, de heer W. Slob, vertelde iets over een effectieve brandbestrijding aan boord. Hij behandelde eerst een De openstellingsuren van het post- agentschap zijn als volgt: maandagt. e.m. vrijdag van 09.0012.00 en 13.00- 17.00; woensdagmiddags en zaterdags is het agentschap gesloten. Op het agentschap kunnen alle postzaken wor den afgewikkeld zoals: zegelverkoop, postpaketten, girostorttogen, cheques, postwissels, rijkspostspaarbank, tele grammen en telefoongesprekken. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4'^54 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Yde Schakel uit Exmorra op hun plaatsen wera g Amersfoort. De ene windvaan stelt een doOT d. heeteende h« wZ d. andere h.ete. Sint Maarten, de van de verbo werden vervaardigd in een Amersteortse smederij, waarna de Waterpoortstad, uit. Ze werden ve g. edragen door de Stichting vanen verguldde met „bladgo. gemeente Sneek (bejde f 290o,-). Vrijdag- de kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde Gemeente. (Foto Studio Ger Dijs) en wethouders van Slo ten “concludeerden bij hun onderzoek x zrs .Zr— ten en clravans, maar niet voor her en der verspreid zijnde gasten, die vaak te land moeilijk bereikbaar zijn Ook de rol van het toerisme vanuit econo misch oogpunt bezien is in dezen van belang”, zo vond men m de st ad, waarvan de heer L. Rasterhoff nu waarnemend burgemeester is De oud- burgervader van Sneek zei in cussie, dat het niet zo vanzeifsprekend is dat men in elke gemeente de toerist moet belasten. „De volledige gelqk- trekking met forensenbelasting zou ik niet willen hebben’, zo zei de heer Rasterhoff nog. ligt Zoals het landelijk beleid er nu bij ligt, zit er voor de gemeente mets anders op dan deze belasting in te stel ten”, had hij even eerder nog gezegte Wethouder Westendorp uit Wmtan noemde hert invoeren van deze belasting een noodgreep. Hij deed een beroep op ^^^F^Fab^^ ulmsFeE de ^rste die h^t woord verfij- tongsregel gebruikte. „Die bestaat niet, komst had en dat is jammer. Hert zou onbillijk Sn mensen die op het land verblijven te belasten”, meende hij. aantal typen schuimblussers en hun inhoud. Duidelijk kwam naar voren dat het beste materiaal alleen goede resultaten afwerpt. Er is veel waarde loos spul in de handel, aldus de heer Slob, en men moet verzekerd zijn van een goede werking van de apparatuur, Voor de demonstratie had de 1- Slob een aantal Ansul Ajax-poederblus- sers meegenomen, die proefondervin delijk werden gebruikt. Een bak met olie en benzine werd in brand gesto- ken en duidelijk bleek dat bij een juis- te benadering van de vuurhaard zeer goede resultaten kunnen worden ge boekt. Rustig blijven en de zaak goed bekijken, was de remedie van de heer Slob. Vervolgens werd geoefend in het redden van een drenkeling. Dit was niet een gemakkelijke opgaaf. Het Sneekermeer was bar en boos met de stormachtige wind. Ieder deelnemend schip zette zich in om de pop te red den. Hier kon men verschillende tech nieken bewonderen, Het lukte de meesten om vrij vlot de pop aan boord te krijgen zodat ook dit deel van de oefening als geslaagd kan worden beschouwd. Resumerend kunnen we zeggen dat het lil» SS

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1