BASISPLAN AANSLUITING IN STA VEREN VOLTOOID l l I vijftig jaar z’n hoeve verlaten werk deelnamen. Het welslagen J van jongens- en meisjesstad 1972 hangt mede af van de opbrengst van deze kollekte. De vakantie- 4 ontspanning, welke van 10 tot 22 juli a.s. aan de Sneker jeugd van J 9 t/m 12 jaar wordt aangeboden is naar mijn mening uw aan- dacht en goedgeefsheid ten volle waard. 4 Pt 4'. van WERK IN UITVOERING! Werner Matszat weer bij Animo gewend in I Officieel Orgaan en BLIKSEM SLOEG IN WATERTOREN „We zijn niet huis te zitten" de gemeenten SNEEK. WYMBRITSERADEEL en IJLST S I Kollekte jongens- en meisjesstod Èl ■mmi t IHHIIIliKJIIIIIIlililB ilHIllllHHIMffllIllllllll WPS Dtt blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND. SLOTEN e.o lllllllllllllNllllllllllliniMWIlllllllllllllllllllHIIIIIIIIW lllllllllllilllllllllB MSNEEKER NIEUWSBLAD ■w1® OIRiIhI Ohh* 4» ««vmMm Dtlll, WINMIHERAIHl UUT en de Het Sneek,, Nieuwsblad ia een gecombineerd' .Hg»' van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUB NIEUWSBLAD en d. SNEKERWKQERIER V 1 ■IM R. Bouma 7500ste gasverbruiker ,Westergo’ procent. ^•9*9' Verschijnt: maandags en donderdags DONDERDAG 8 JUNI 1972 127ste JAARGANG No. 46 De boerderij van de hoogbejaarde J. S. Heida, Klein Tinga nr. 1, ligt voor een part precies in de route, welke de aanstaande stadsrondweg Sneek gaat vol gen. Maar: „Dat spul is onteigend” zegt technisch hoofdambtenaar D. Plat van Rijkswaterstaat. „Het land en de schuur zijn in bezit gekomen van de gemeente. De rechter-commissaris heeft dit begin mei beslist, en dit betekent, dat wij daar mogen werken.” Het betekent óók, dat de tachtigjarige veehou der Heida met zijn even jongere broer een ander onderdak moeten zoeken voor de tien koeien, die de veestapel van deze grijsaard vormen. „We zijn er finaal uit”, vertelde hij ons van de week. „Het is evengoed jammer, maar ja; wij kunnen er ook niets aan doen.” UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. „Stel, dat we morgen de koeien kwijt zijn”, vervolgt hij, „dan staan we hier. Wat moeten we dan?” Wat res teert is een woonhuis met een grote en kleine woonkamer, één slaapkamer, en een zolder. „Als ze wat verder gaan, hebben we ook nog een deel van de keuken erbij” huilt hij bijna. Toen we deze week het erf betraden, was per soneel van de N.V.R. Bolt je en Zn. te Zwolle, belast met de uitvoering van de rondwegwerkzaamheden druk doen de de bomen te rooien. De gebroeders Heida verbleven in een donker ver trekje. Zij hebben bericht ontvangen, dat begin volgende week de schuur ont ruimd moet zijn. „De zegen” roept de oudste ons na, wanneer we hen gedag zeggen. Vervolg op pagina 19 4000, terwijl het totale jaarlijkse ver bruik van tien tot vijftien miljard zal toenemen. „Er is dus totaal geen re den voor onrust”, zo zei de heer Scheers, die „Westergo” 5000 kubieke meter gas schonk. De heer Th. van Hout, burgemeester van Staveren, merkte op dat het gas in Staveren wel wat lang op zich heeft laten wachten, maar dat hij blij was dat het nu toch eindelijk zo ver is ge komen. Vandaar dat ook de driekleur op de toren wapperde. Namens het gemeentebestuur bood hij een geijser aan. Later mochten de heer en me vrouw Bouma uit handen van een ver tegenwoordiger van de NV Algera, welk bedrijf veel van de benodigde pijpleidingen voor „Westergo” aan legt, een vier pits gasstel in ontvangst nemen. De NV Rouppe en v. d. Voort schonk een gevelkachel, terwijl de ge zamenlijke installateurs uit Staveren een elektrische mixer aanboden. Op dinsdag 14 mei kwam het hoge woord eruit, nadat twee weken eerder de rechter-commissaris met onder meer enkele advocaten een bezoek aan de al vrij oude boerderij in het ver lengde van de Van Schouwenburg- straait had gebracht. Volgens de woordvoerder van rijkswaterstaat wil de de heer Heida voor de boerderij en een deel van zijn landerijen méér ontvangen, dan geboden werd. Dit werd door de eigenaar bevestigd: „De gemeente wilde 2,de meter geven, maar m’n advocaat mr. Beekhuis uit Leeuwarden zei: Dat is kindergeld. Hij zei nog: Dat moet je voor 10,ver kopen”. Ondertussen zegt de heer J. S. Heida nog niet te weten, hoeveel hij aanstonds krijgt voor één en ander. Het moderne verkeer eist z’n tol. Daar om verdwijnt volgende week deze boer derij van de heer Heida, die meer dan vijftig jaar op deze plaats heeft gewoond. (Foto Studio Ger Dijs) REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3779, L. Jéllema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 8,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 18 et. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs Tijdens deze bijeenkomst schetste bur gemeester Van Haersma Buma de ont wikkeling van „Westergo” waarbij de uitvoering van de plannen vaak met veel moeilijkheden gepaard gingen. Hij noemde het gebied waarin „Wes tergo” haar aktivilteiten ontplooit over het algemeen dunbevolkt. Met de ve le meren en plassen stond dit een snel le aansluiting van de betrokken ge meenten vaak in de weg. GEEN SCHAARSTE „De praatjes als zou er binnen afzien bare termijn een schaarste aan gas zijn, zijn volkomen uit de lucht gegre pen”, aldus de heer M. Scheers van de NV Nederlands Gasunie. Er is vol gens hem nog genoeg gas, in ieder ge val zoveel dat er tot aan het eind van deze eeuw normaal aan alle kleinver bruikers geleverd kan worden. Van de voorraden waarover men tegenwoor- dit beschikt, is, zo zei de heer Scheers, nog geen zes procent ver bruikt. Bovendien is er inmiddels een hoeveelheid bij gevonden, die nog gro ter is dan de tot nog toe verbruikte zes lepenlaan 22, vrijdag 1 juni, ’s morgens om 5 uur. Het nog piepjonge echtpaar Jetten-van der Horst brengt er de eerste nacht door. Een dag eerder hadden mejuffrouw S. van der Horst, kantoorbediende bij de Offsetdrukkerij Flach N.V. aan de Leeuwarderweg, en de heer H. Jetten ’t welbekende contract op het stadhuis getekend. Waarschijnlijk niets bevroedend, die zelfde nacht, maar personeelsleden van met name de afdeling expeditie van genoemde drukkerij was buiten druk aan 't sleute len, om de twee bij het ochtendkrieken te laten opkijken. Nu, er viel eigenlijk verdraaid weinig te zien. Met materiaal van hun dagelijks werkterrein hadden de collega’s van mevrouw Jetten de ruiten aan de voorzijde bedekt. Op de deur was ’n bord met „Niet storen" en „Stoort hen niet”, opgefleurd door een voor zich zelf sprekende afbeelding bevestigd. Een, zo te zien, voortreffelijk nageschilderd bord, uitbeeldend „Werk in uitvoering”, met daaronds. een niets aan duidelijkheid te wen sen overlatende pijl maakt de „zaak” compleet. Nog afgezien van de andere versierselen aan huis en boom. (Foto Studio Ger Dijs). In 1967, op 6 december, kreeg „Westergo” haar 1000ste verbruiker, in oktober ’69 had men al 3000 afne mers, nauwelijks een jaar later waren er al weer 2000 bij gekomen en nu heeft men dus 7500. Maar met de aansluiting is men nog niet aan het eind van de werkzaamheden geko men, hoewel het basisplan zoals ge zegd nu wel voltooid is. „Westergo” hoopt voor het éinde van dit jaar nog de 8000ste aansluiting te kunnen ha len, zodat men met de samenwerken de gasbedrijven van de gemeenten Sneek, Bolsward, Workum en Lem- sterland op een totaal van 25.000 aan sluitingen komt. Binnenkort zullen Warns en Molkwe- rum in de kring worden opgenomen en „Westergo” streeft er naar nog vóór de winter aansluitpunten in Oudega en Nijland te hebben ingericht, waarop dan weer ’n 5-<tal dorpen kunnen wor- i den aangesloten, aldus burgemeester j Van Haersma Buma die'het echtpaar I Bouma tenslotte een gashaard aan bood. jongens- en meisjesstad nog steeds in een behoefte voorziet, Hij merkte voorts op dat het groot ste deel van ons land nu wel op aard gas is aangesloten. De Nederlandse Gasunie zet jaarlijks per aansluitpunt 3000 kubieke meter gas af en in de nabije toekomst zal dit stijgen tot In de nacht van maandag op dinsdag is tijdens een hevig onweer de bliksem ingeslagen in de watertoren. Op het moment van inslag was men net bezig de toren te vullen met water. Door hevige inducatiespanningen, die niet door de bliksemafleider konden wor den verwerkt, sloegen zekeringen en transistoren kapot in de signalerings- kast van de IWGL, onder in de toren, wat tot gevolg had dat de pompen door bleven lopen, terwijl het reservoir al vol was. Met donderend geweld (het water wordt met een hoeveelheid van 280 kubieke meter per uur naar bo ven geperst), viel het daardoor via een ingenieus buizenstelsel terug in de ri oolbuizen. Dit ging met zulk een kracht gepaard, dat de deksels van de riool- putten op straat lagen te klepperen. IWGL is nog bezig de schade aan de automatische signaleringskast te her stellen. Dinsdag is Staveren als laatste van de tien gemeenten, die aandeelhouders zijn van het N.V. Intercommunaal Gasbedrijf „Westergo” aangesloten op het aardgasnet. Dit betekent dat het basisplan van „Westergo” voltooid is, maar het houdt niet in dat aan de werkzaamheden van de N.V. nu een einde is ge komen, want buiten de 41 aangesloten kernen, wachten nog vele dorpen op aardgas. „Westergo” bereikte nóg een mijlpaal, want dinsdagmiddag kon in Staveren ook de 7500ste verbruiker van „Westergo”-gas worden aangesloten. De gelukkigen waren de heer en mevrouw R. Bouma, die tijdens een feeste lijke bijeenkomst aan boord van het motorschip „Friesland” van het rond- vaartbedrijf M. Harder uit Sneek, dat ’s morgens uit de Waterpoortstad naar Staveren was vertrokken, met aan boord ondermeer vertegenwoordigers van aandeelhouders der gemeenten, leden van de raad van commissarissen (onder wie burgemeester B. van Haersma Buma als voorzitteren vertegenu oordi- gers van de N.V. Nederlandse Gasunie, tal van cadeaus in ontvangst konden nemen. De heer Heida heeft de boerderij in 1921 gekocht. „Het was veertien dagen voor de Snitser merke”, herinnert hij zich. De broers hebben er ruim een halve eeuw met hun moeder, die op 96-jarige leeftijd is gestorven, gewoond. Het afscheid valt hen natuurlijk zwaar. Zóver is het eigenlijk ook nog niet, want het voorhuis van de boerderij, die net buiten het werkterrein voor de rondweg ligt, blijft overeind. De schuur echter gaat volgende week maandag reeds onder de slopershamer. „Als ik dit geweten had, had ik het al veel eerder verkocht”, zegt de heer Heida met ’n trillende stem. Wij zijn niet ge wend om in een huis te zitten”. Dat is te begrijpen. f SNEEKER NIEUWSBLAD De 30-jarige topvolleyballer Werner Matszat komt het komend seizoen voor de Sneker club Animo uit. Hg woont sinds kort in Wolvega, verdedigde in de afgelopen competitie de kleuren van Dynamo/Apeldoorn, en is tijdens de transferbesprekingen geheel tot overeenstemming gekomen met ’t Ani- mobestuur. De beroepsmilitair Mats zat, gelegerd in Steenwijkerwold, is behalve een vooraanstaand volleybal ler een voortreffelijk tennisser, die in deze tak van sport hoge ogen in Fries land gooide. Voor een reportage over deze voor veel Snekers bekende sport- figuur verwijzen we u naar elders in deze editie. Graag wil ik de kollekte voor jongens- en meisjesstad 1972, die wordt gehouden op 13, 14 en o 15 juni a.s., bij u aanbevelen. Dat <-> B. van Haersma Buma, J burgemeester van Sneek. Hoogbejaarde boer moet na

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1