Woonwagenbewoners in conflict’ met gemeente de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST en Wereldprimeur bij ADV ENDO 1 Sneek IA wint de Frieslandcup Officieel Orgaan van SNEKERMKOERIER VOO» 8NBSK BN OM8TUSSW Oud-leerlinge Bolwerkschool wil r linie houden BOERDERIJ IN DE AS GELEGD AHOB’S BIJ PARKSTRAAT ,/t Harste" in vlammen op Bestelling uit Frank rijk, Engeland en Tsjechoslowakije In dit nummer o.a. Woonhuis Heida's óók onder slopershamers en wens van dirigent Theo 1 ■M IWi Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o Juffrouw Dijkstra overleden v d. Kamp uit Assen in vervulling gegaan. e"| De blazers van ’t seniorenkorps van ADVENDO zijn sinds vrijdag uitgerust met 23 speci aal in Frankrijk. Engeland en Tsjechoslowakije gemaakte in strumenten. Daarmee is een Schoolvoetbaltournooi Wymbritseradeel (deel 2) Sneek 1A verovert Frieslandcup tegen CVVO IA Reportage van Ger Dijs over Harlingen- T er schellingrace Deelnemerslijst van Waterpoortpartij Scheidsrechtersvereniging Sneek en Omstreken kampioen van Nederland IBIlIlillWMIllllllllllffllIllllia Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD f SNEEKER NIEUWSBLAD I de blikvangers bij de nieuwe instrumenten is deze in Tsjechoslowakije f Tolerant optreden van politie voorkomt moeilijkheden MAANDAG 12 JUNI 1972 127ste JAARGANG No. 47 [ftfnïiiiiiT morgen maar terug te komen. De wa gen zou eerst door deskundigen van de politie onderzocht worden. Hier en daar gaan in Sneek stem men op, als zou H beter zijn, de AHOB’s bij de Parkstraat niet eer der dienst te laten doen, dan wan neer de stadsrondweg gereed is. De heer Gielstra gaf op de vraag, of hij deze mening eveneens was toegedaan, geen commentaar. Wel had hij begrip voor deze „bezwa ren” van de zijde van Snekers, maar, zo zei hij, „bij de Goeman Borgesiuslaan loopt hert immers net zo soepel als wat. Ik kan wel be grijpen, dait men wat huiverig is voor de situatie, zoals die aan stonds zal komen; als we ons al lemaal echter houden aan de spel regels, hoeft er toch niets te ge beuren?” Gisteren, zondag 11 juni, overleed in Nij Nazareth mejuffrouw Hielkje Dijk stra, juffrouw Dijkstra zoals honderden Snekers haar kenden. Als vroedvrouw heeft zij vele, vele Snekers het levens licht doen aanschouwen, waarbij haar werkterrein alle lagen der bevolking besloeg. Haar sociale bewogenheid leid de er toe dat zij in de gezinnen waar financiële moeilijkheden waren, geen cent in rekening bracht, sterker nog: vaak bracht zij uitkomst door verster kende middelen die zij dan, in haar „ridekuultsje” meebracht. Deze letter lijk en figuurlijk grote vrouw heeft in haar drukke leven velen uitkomst ge bracht, waardoor zij bij talrijken een grote plaats innam. Zij is 76 jaar oud geworden. De financiering van één en ander is rond. Zoals men weet de Sneker ge meenteraad nam daarover op de laat ste schrikkeldag een beslissing heeft men uit de gemeentekas een renteloos voorschot van 4.000 gekregen; hert Anjerfonds deed een gift van ƒ1000, terwijl het bestuur van het Old Burger Weeshuis een bedrag van 500 schonk. De vorig jaar gehouden lijsrt- collectes leverden zo’n 6.000 op, en de rest „verdiende” het Tamboer-, Trompetter-, Jachthoorn- en Pijper- korps bij optredens. De heer G. de Boer, die allereerst dank bracht aan het adres van de Heerenveense impor teur, voor het snel klaar maken van het instrumentarium, gewaagde van ’n wereldprimeur in Sneek. Hij doelde daarbij op de samenstelling van de 23 „werktuigen”. Bovendien had de gemeente voor on derdak van hert gezin Rijkers (vier personen) moeten zorgen. „Die men sen slapen met twee kleine kinderen in een auto. Dat kan toch niet,” al dus De Gelder. Korpschef S. H. Bos merkte op dat wanneer iemands huis afbrandit, hij de volgende dag ook di- rekt geen nieuw heeft en dat hij zich voor onderdak tot vrienden en familie wendt. Wel, De Gelder was hierover Dankzjj het tolerante optreden van de politie is vanochtend een „protest” van woonwagenbewoners, die domici lie hadden gekozen op het tij delg ke kamp bij de ijsbaan, in alle orde ver lopen, nadat de „voorvechter voor de rechten van de woonwagenbewoners”, zoals hij zichzelf noemt (volgens de politie was het een opruier), M. de Gelder uit Eindhoven, voor afkoeling mee naar het bureau was genomen. Op het kamp stonden vanmorgen na melijk 17 wagens, terwijl er maar 8 mogen staan. De overigen waren er naar toe gedirigeerd door de heer De Gelder als „protest tegen het onrecht dat één hunner vrijdag was aange daan.” Sneek IA heeft er donderdagavond op het fraaie Sportcomplex van ReNaDo in Sint Nicolaasga geen twijfel over laten bestaan, welke finalist de mees te aanspraak maakte op de Friesland- cup. In deze eindstrijd troffen de wit- hemden CVVO IA uit Lemmer, dat reeds na twintig minuten een gesla gen ploeg was. Sneek IA stond toen al met 30 voor; het vergrootte de ze voorsprong in de resterende speel tijd nog met twee treffers, terwijl Lemmer IA er niet één keer in slaag de de roos te treffen. Namens de Friese Voetbalbond reikte de heer Altenburg na afloop van dit door de heer Wittermans geleide duel de cup aan Sneek-aanvoerder Ane Hoekstra uit. Een verslag van deze eenzijdige vertoning treft u op één van de sport pagina’s aan. Mevrouw F. de Block-Oppenhuizen uit I Wolvega wil een reünie houden van oud-Ieerlingen van de Bolwerkschool. Ze heeft tot 1942 in de Waterpoortstad gewoond en uiteraard haar lagere schooljaren doorgebracht in de banken van de Bolwerkschool, de enige open bare lagere binnen de stadsgrachten. Het gebouw krijgt nu een andere be stemming en ’t lijkt me leuk om met alle vroegere leerlingen de oude school uit te luiden, vertelde mevrouw De Block, die overigens nog geen idee heeft hoe de zaken aan te pakken. Ze is er wel zeker van dat er belangstel ling voor een reünie zal zijn. Oud-leer- lingen van de Bolwerkschool kunnen zich in verbinding stellen met mevrouw De Block, die aan de H.W. Mesdag- straat 14 in Wolvega woont. Haar te lefoonnummer is 05610-2132. De hele zaak was aan het rollen ge gaan, toen J. L. A. Reijkers met zijn „woonwagen” van het kamp in Scha- gen werd gestuurd. Op weg naar hert zuiden kwam hij vrijdag door Sneek, waar bij de spoorwegovergang in de Bolswarderweg zijn wagen het begaf. Het ding was totaal verrat en werd naar het tijdelijke kamp gesleeprt. Daarna belde Rijkers De Gelder in Eindhoven op, die beloofde te zullen komen om de zaken te regelen. Rijkers was namelijk al bij de sociale zaken ge weest, die hem vertelden, maandag- „Wanneer bij voorbeeld een trein tus sen Mantgum en Sneek rijdt, staat in Mantgum automatisch het sein op rood; het springt niet eerder op groen, dan wanneer de betrokken trein in Sneek binnen is”, aldus de heer Giel stra. Dit gebeurde en de wagen werd to taal afgekeurd. Rijkers wil nu een nieuwe wagen van de gemeente, „maar dat kunnen we niet doen”, zo vertelde loco-burgemeester W. G. Baarda ons vanmorgen. „Dan blijven we bezig. Vanmiddag hebben we een collegevergadering, waarin besloten zal worden wat er gaat gebeuren.” En dat de gemeente geen andere wa gen wil geven, is volgens De Gelder niet juist, want er bestaat volgens hem een wet, die bepaalt dat de ge meente er zorg voor moet dragen, dat de wagen gerepareerd wordt en als dat niet kan, er voor moert zorgen dat er een nieuwe komt. tons, 5 trombones, 2 sousaphoons 1 sopranocornet uitreikte, en het korps daarmee evenveel succes toewenste, als met de „ingeleverde” blaasinstru menten was behaald. Met de aan schaf van het nieuwe, en bijzonder fraaie materiaal is een bedrag van 36.000 bruto gemoeid gegaan. De in- ruilwaarde van de oude, en kortingen op de nieuwe instrumenten bedragen tesamen ruim 10.000. Eén van gemaakte sousaphoon. rustend op de schouders van Jacob de Graaf, terwijl dirigent Van der Kamp (links) en importeur Van der Glas uit Heerenveen alle onderdelen eraan bevestigen. „Hij is twee keer zo zwaar als die ik eerst had”, ondervond de muzikant. (Foto Studio Ger Dijs) In het gebouw aan de Korte Vreugde werd *s avonds symbolisch afstand gedaan van het oude materiaal, wat binnen een half jaar ingeleverd moet zjjn bij de Muziekinstrumenten- en trommenfabriek W. K. v. d. Glas in Heerenveen. De directeur van deze firma oogstte een spontaan applaus, toen hij één voor één de met de hand vervaardigde 15 trompetten, 5 bari- Als een trein vanuit Sneek in de rich ting Leeuwarden vertrekt, zal de dienst doende machinist, omdat hier de „aan loopperiode” te gering is, enkele han dels moeten overhalen om de AHOB’s nabij café-restaurant Piso te laten wer ken. Op de stations in Hindeloopen, Workum, Koudum en Mantgum zal zo het een en ander veranderen. In deze plaatsen verhuizen de verkooppunten van kaartjes namelijk naar banken, winkels en dergelijke. Dit in tegenstel ling meit Sneek, waar wat dit, én het personeel betreft alles nagenoeg bij ’t oude blijft. Het NS-personeel elders krijgt andere standplaatsen toegewe zen. Het bestand in Sneek zal vermoe delijk een betrekkelijk kleine inkrim ping ondergaan. Gisteravond is ,,’t Harste”, de voorma lige woning van de familie Van Haer- sma Buma tussen Sneek en Ysbrech- tum, geheel in vlammen opgegaan. De brandweer, die om half elf gealar meerd was, heeft geen pogingen gedaan het vuur te blussen .aangezien de wo ning, welke eigendom is van de Stich ting „Toutenburg” uit Dokkum, toch afgebroken zou worden. Volgens de heer W. Slob, commandant van hert brand weerkorps, is de brand het werk van de jeugd geweest. Burgemeester B. van Haersma Buma is wezen kijken hoe het huis, waar hij zeker 15 jaar ge woond heeft, door het vuur verteerd werd. De boerderij „Welgelegen” aan de Leeuwarderweg, welke tot voor kort eigendom was van de heer J, Gronin ger, is zaterdagavond in de as gelegd. De boerderij was nu eigendom van ga rage Fritsma en zou in verband met uitbreiding van dit bedrijf afgebroken worden. Bij de brand, welke volgens de commandant van de brandweer, de heer W. Slob, om ongeveer tein uur moet zijn aangestoken, heeft de brand weer geen poging gedaan de brand meester te worden, omdat het gebouw toch moest verdwijnen. andere I na wat de „aanhef” moeilijke Het „Hier heb ik jaren over zitten pein zen”, liet leider Van der Kamp los. „Dit is iets heel specifieks. We schie ten hiermee midden in de roos,” voorspelde hjj. Dit materiaal, zei hij, werd tot dusver slechts bij de intocht van de koningin gebruikt. „Doordat we er nu ook baritons bij hebben, krij gen we heel aparte sound. Het komt nu op keihard werken aan, dag en nacht,” waarop de zaal enig geroeze moes uitstiet. „Wees er voorzichtig mee,” drukte de heer De Boer de 23 betrokkenen op het hart. Terstond wer den de als bazoeka’s betitelde 110 een- timeter lange trompetten en instrumenten gehanteerd, en gerepeteer werd zowaar van één van de minder nummers de zaal in geblazen, klonk waarachtig niet slecht. Zoals we donderdag reeds berichtten, zou vandaag een begin worden ge maakt met de afbraak van de boer derij van de heer J. S. Heida in Klein Tinga. Het woonhuis, het voor ste gedeelte van de boerderij, zou, zo de zaken er vorige week voorstonden overeind blijven staan. Echter, na on ze publikaties hierover werd bekend gemaakt, dat óók het voorhuis onder de slopershamers zal vallen. Dit, om dat bouw- en woningtoezicht het niet verantwoord achtte alleen de schuur af te breken. De spanten, aldus werd ons van de zijde van rijkswaterstaat meegedeeld, zouden in elkaar lopen, vandaar. De gemeente is met de ge broeders omtrent de toewijzing van een tijdelijk onderdak van de beide he ren tot volledige overeenstemming ge komen. Met betrekking tot de aanleg van de stadsrondweg, waarmee het bo venstaande overigens ook direct ver band houdt, werd ons nog meegedeeld dat het traject Lemmerweg-Wesrthem- straart met ingang van vandaag voor de tweede maal met zand besporten zal worden. Hiermee zijn dan deze werk zaamheden ten einde. De graafwerk zaamheden van de langs de rondweg komende sloten zullen waarschijnlijk nog vóór do bouwvakvakantie afge rond worden. zo verbolgen, dat hij kennissen met woonwagens naar Sneek had gediri geerd (deze kwamen gisteren in Sneek aan), om aldus een protest te vormen tegen dit „onrecht van de gemeente”. Hert bord bij de ijsbaan, waarop staat dat er maar acht wagens op het terrein mogen staan, had men verwijderd. Vanmorgen om ongeveer negen uur heeft de gemeentepolitie, geassi steerd door de rijkspolitie, maatrege len genomen. Er stonden teveel wa gens op het terrein, en als men niet goedschiks wilde vertrekken, zouden de wagens weggesleeprt worden door een viertal wagens van gemeentewerken. Korpschef Bos: We zullen eerst af wachten wart de mensen doen. We heb ben gezegd dat ze moeten vertrekken, we willen geen overhaaste dingen doen. Maar we laten ook niet over ons heen lopen natuurlijk. We moeten het gezag handhaven en als men niet wil vertrekken gaan wij slepen. De eer ste acht wagens mogen natuurlijk blij ven staan.” Er vertrokken enkele wagens, maar het gros onder druk van De Gelder bleef staan. Na urenlange discussies De spoorwegovergang tussen de Park straat en de Bolswarderweg zal naar alle waarschijnlijkheid vanaf oktober beveiligd worden door automatische halve overwegbomen, zoals dat nu reeds gebeurt tussen de Worp Tjaarda- straat en de Goeman Borgesiuslaan. Dit houdt verband met het automati seren van het baanvak Leeuwarden - Staveren, zo vingen wij uit de mond van de heer S. Gielstra, groepschef bij de NS in Sneek, op. Eén en ander betekent, dat het personeel zich niet meer met de beveiliging zal ophouden. De wissels worden dan, evenals de seinen automatisch in werking gesteld. had de politie er genoeg van, er was genoeg gepraat en men nam De Gel der in hechtenis. Onder schreeuwend protest van vele vrouwen van het kamp werd hij in de auto afgevoerd naar het bureau, de wagens van ge meentewerken werden het kamp op gestuurd, met de opdracht de onwil lige wagens weg te slepen, terwijl agenten van het korps rijkspoltie het terrein betraden met de wapenstok in de hand. Tot aktie is het niet ge komen, de wagenbewoners kozen eie ren voor hun geld, haakten hun wa gens aan en verdwenen, behalve dan de acht die er al stonden uiteraard. Na een uur op het bureau te zijn af gekoeld, werd ook De Gelder terug naar het kamp gebracht, waarop hij met zijn vrouw (die bij de arrestatie van haar man de politie opmerkingen naar het hoofd geslingerd had als: Zwijnen zijn jullie, ze hadden jullie in de oorlog moeten vergassen) in de aut< stapte en verdween. De rust was weergekeerd Sipke Bleeker was op het sfeervolle terrein in Sint Nicolaasga tegen CVVO 2 goed voor twee treffers. Hij scoorde al in de openingsminuut, en bracht even later het derde doelpunt voor Sneek 1A (zie foto) op zijn naam. Rechts Henk We*- sels> (Foto Studio Ger Dijs) Een half jaar dus, en dan zal men de nieuwe van ventiel (voordien be speelde men louter ventielloze blaasin strumenten) voorziene trompetten enz. enz. moeten kunnen bespelen. Met die trompetten is wel iets speciaals aan de hand; in deze vorm namelijk komen ze in geen enkel korps in Europa voor. Geen wonder dus, dat de handen vrijdagavond meermalen op elkaar kwamen. Het laatste applaus echter gold instructeur Jan de Wreede van Jong ADVENDO, die erin slaagde het meest waardevolle brevet bij het mu- ziekexamen (D) in de wacht te slepen. De onlangs opgenomen elpee van AD VENDO, door de maatschappij R. en R. Records in Nieuw Loosdrecht, zal zo is de bedoeling, vrijdagavond in het gebouw aan de Korte Vreugde worden aangeboden. o'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1