Oud-bestuurslid legde eerste steen Stadsfeesten IJlst 1972 VEEL ANIMO VOOR AVOND VIERDAAGSE Oud-burgemeester Van Hout van Wymbritseradeel overleden IJLST snekerWkoerier I n a a BW de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van Drs. Van Bruggen met pensioen MM i Si s Geld ontvreemd Sneker B.B. onderzocht „sinistere" cylinder 1 ölw „Uit de Marktstraat" IE r i f a J In dit nummer is als bijlage opgenomen (voorlichtingsorgaan van de gemeente Sneek). Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN m W SNEEKER NIEUWSBLAD Maandagmiddag heeft de heer S. U. Lemstra uit Scharnegou- tum de „eerste steen” gelegd van de nieuwe P. Bakkerschool die aan het Plevierenpad zal verrijzen. In de school zal les worden gegeven aan geestelijk gehandicapten, ze is eigendom van de Vereniging voor chris telijk buitengewoon onderwijs, waarvan de heer Lemstra vroe ger bestuurslid is geweest. Het nieuwe gebouw zal in novem ber klaar zijn. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD «Ie JllBUWiHDC s U f SNEEKER NIEUWSBLAD Nieuwe P. Bakkerschool november klaar door VAN HOUT (j-) (Foto Studio Ger Dijs) s (Foto Studio Ger Dijs) s - i Verschijnt: maandags en donderdags en”. Op donderdag 22 juni vindt des avonds om 7 uur de traditionele ring- rijderij met Friese sjezen plaats, waar bij de deelnemers in Fries kostuum ge kleed zijn. DONDERDAG 15 JUNI 1972 127ste JAARGANG No. 48 UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-1,233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,231, 1,235, 221,7. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. De voorzitter van het bestuur, de heer L. S. Pasma, meende dat het leggen van de eerste steen voor de heer Lem stra, die jarenlang bestuurslid is ge weest, wel een bekroning van zijn werk moest betekenen. De heer Pasma sprak de hoop uit dat het nieuwe schoolgebouw in de toekomst zal .vol doen’ en dat het mogelijk is „om onze plicht in dienst van de barmhartigheid er in uit te voeren”. W3® oiii.bj n. 4* mfr, imninrtu»nibik «iSnsr •--wmSUlMUIWI Maandagavond is in het St. Antonius Ziekenhuis alhier, waar hij een opera tie had ondergaan, op 67-jarige leef tijd Wymbritseradeels oud-burgemees ter J. van Hout overleden. De heei Van Hout volgde op 1 augustus 195’ wjjlen burgemeester T. Tjaberings 0| en ging op 1 februari 1970 met pen sioen. Hij was dus 12*/2 jaar burge meester van Wymbritseradeel en daar voor eveneens 12*/a jaar van Hennaar deradeel. Hij heeft dus een kwart eeu’ lang de ambtsketen gedragen. De oude P. Bakkerschool aan de Ha- rinxmakade is verouderd. Het gebouw werd in 1946 in gebruik genomen, maar voldoet niet meer aan de eisen. Bovendien is het te klein, reden waar om men een dependance heeft inge richt in de zalen van de Baptisten- ^took sraxx okstukb bestuurslid van het Fries Scheepvaart Museum, voorzitter van de provisoren van het St. Geertruidsleen te Abbe- ga, lid Adviescommissie voor bejaar denzorg in Friesland, lid van de Com missie van Bijstand van de Stichting Sneek 1940-’45 en de laatste jaren voor zitter van de Chr. Pedagogische Akade- tnie alhier. De begrafenis is bepaald op a.s. vrij dagmiddag te Wyckel na een rouwdienst in de Nederlands Hervormde Kerk te Oudemirdum. Het hoofd van de bescherming bevol king, A-Kring Friesland a west, de heer D. de Vries en zjjn assistent, de radiologisch deskundige de heer R. P. Gerrits, beiden uit Sneek zjjn in de nacht van maandag op dinsdag te hulp geroepen om eventuele radioactiviteit van een ten noorden van Borkum aan getroffen cylinder te constateren. Schip per B. van der Zee op de Harlingen 1 had het gevaarte op de ET-vaarroute in zijn net gekregen. In het Engels stond op de één meter lange buis ge schilderd, dat het radioactieve stof zou bevatten. De twee Snekers echter kregen de indruk, dat de cylinder meer voor wetenschappelijke dan voor oorlogs-doeleinden was bestemd. ONSCHULDIG Om twaalf uur ’s nachts ontving de heer De Vries bericht. Hij ried de heer Van der Zee aan de „nagelnieuwe” stalen cylinder naar Harlingen te va ren; hem aan boord te laten; de be manning van het schip geen toestem ming te geven aan de wal te gaan en de rijkspolitie te verzoeken de HA I van andere schepen af te zonderen. Om drie uur ’s nachts zou het schip in Harlingen meren, het werd kwart voor vijf, aldus de heer De Vries. Hij en de heer Gerrits zijn aan boord geklom men. „Heit was een onschuldig uit ziend voorwerp, meit aan de onderkant schoepen, die gemakkelijk draaibaar waren”, zo vertelde de heer De Vries. Op de cylinder sitond vermeld: US AEC, waarvan de betekenis beide he ren ontging. Ook stond erop vermeld, dat de buis om de twee jaar door des kundigen van de ES AEC moest wor den gecontroleerd, óf „door deskundi gen van bevriende mogendheden”. Bij de meting door de heer Gerrits bleek van radioactieve straling geen sprake. Ook de bemanningsleden en de vis in het schip werden door de heer Gerrits „stralingvrij” bevonden. Vanavond beginnen op de Veemarkt de deelnemers aan de Avond Vierdaagse aan hun laatste mars van tien of vijf tien kilometer. De eerste wandelaars vertrekken om half zeven en worden rond kwart over acht in de Waterpoort- stad terug verwacht. Het is tot nu toe fraai wandelweer geweest, hetgeen er mede de oorzaak van is geweest, dat nog niemand van de ruim 700 deelne mers de strijd heeft opgegeven. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij u naar een verslag elders in dit blad. Het is steeds weer een magnifiek gezicht deze sjezen met de fiere Frie se paarden om de karakteristieke IJ1- ster gracht te zien rijden. IJlst is één van de plaatsen waar gereden wordt om een gouden zweep. Deze keer zul len eveneens ruiters van de partij zijn. De prijsuitreiking is na afloop in het Mienskipshüs. Nadat de heer Lemstra de 40 kilo zware steen op zjjn plaats had gezet, daarbij geassisteerd door de heer Huisman, merkte hij op, de uitnodi ging voor het verrichten van de plech tigheid met bijzonder veel genoegen te hebben aangenomen. Hij hoopte dat de kinderen hier opgeleid zullen worden tot nuttige leden van de maat schappij. Tydens een bijeenkomst in hotel Hanenburg bood hij later het be stuur een elektrische klok aan. Op de trottoirs van de H. Huizinga- Straat en de J. Hoomansstraat is vrij dagmorgen vanaf 9 uur een tekenwed strijd voor leerlingen van de lagere school. Dit belooft een kleurig festijn te worden, waaraan ongeveer 240 kin deren mee zullen doen, ’s Middags kan de jeugd zich uitleven op 't IJVC-ter- rein in de zeskamp, ’s Avonds vindt in het Mienskipshüs een avond voor en door IJlst plaats, d.w.z. de Ulsters zul len daar de hele avond voor eigen re kening nemen. Na afloop kan er bij muziek van The Midnight Four gedanst worden. Zaterdag wordt om 10 uur een begin gemaakt met een voetbalwedstrijd tussen elftallen, samengesteld uit ge- meentepersoneel en leden van kerkbe sturen. Als klap op de vuurpijl ’s mid dags ’t fierljeppen, wat de eerste com petitiewedstrijd van dit jaar vormt. Alle grote cracks zullen aanwezig zijn, zo wist het bestuur. De ereprijs is hier de wisselbokaal van IJlst. De prijs uitreiking is na afloop in het Mien skipshüs, waar ’s avonds om zeven uur een concert wordt gegeven door de mu ziekkorpsen, gevolgd door een „uitsmij ter” in de vorm van een dansavond, met medewerking van het overbe kende orkest „The Buil of Us” uit Hin- deloopen. Aan dit concert werken mee de corp sen O.K.K. uit Kimswerd, Studio uit Stiens en Concordia IJlst. Ook als burgemeester heeft de heer Van Hout Wymbritseradeel meit gro te ijver en toewijding gediend. Hij zet te zich in het bijzonder in voor de leefbaarheid in de 29 dorpen en was bij de bevolking als een echte burger vader zeer gezien. Hij werkte ook mee aan de oprichting van het Pottenplan aan het Sneekermeer en het tot stand komen van de jachthaven in Heeg. Naast het burgemeestersambt heeft hij nog vele funkties gehad: bestuurs lid van het Provinciale Groene Kruis, van de Academie voor Sociale en Cul turele arbeid in Groningen, algemeen Over de plaats van herkomst tastte men begin deze week nog in ’t duis ter. Toen de heer Van der Zee het te ken op de cylinder zag, alarmeerde hij via radio Scheveningen de Rijkspolitie te water, waarvan opperwachtmeester Zijlstra dienst had. Deze heeft eerst ’de Marine-basis in Den Helder om instruc ties gevraagd. „Wij bemoeien ons daar niet mee”, zo zou geantwoord zijn. Van de mijnopruimingsdienst vernam men ’t zelfde, waarna het reactorcen trum in Petten is gebeld. Deze bericht te de heer Van der Zee evenmin tot hulp in staat te zijn, maar adviseer de de b.b. ervan in kennis te stellen. De overledene, die in 1905 in Bal) werd geboren begon zijn ambtelijk loopbaan op de secretarie van Gaas terland waar zijn vader secretaris wa: Op 17-jarige leeftijd verwisselde h Balk met Bolsward en zes jaar late op 1 juni 1928 kwam hij als derc ambtenaar op de secretarie van Wyir britseradeel, waar hij opklom tot hoogste rang onder de secretaris e 17 jaar heeft gewerkt. Daarna volgd' zijn burgemeesters-periode, die zoal boven vermeld op 1 februari 1970 ein digde. Hij keerde toen naar zijn geboor tegrond terug en vestigde zich met zijn vrouw in een bungalow te Oudemir dum. In maart van dit jaar werd drs. A. van Bruggen 65 jaar, hetgeen bete kent dat hij afscheid zal nemen als rik tor van het Magister Alvinus gym nasium. In feite was hij na de inlij ving vorig jaar conrector van de Rtfks- scholengemeenschap, met als per soonlijke titel „rektor gymnasii”. Drs. Van Bruggen werd in 1946 als docent oude talen en geschiedenis aan het gymnasium verbonden. Vrijdag 24 ju ni zal er een officiële afscheidsbijeen komst worden gehouden in de Sport hal. Een intervieuw met de heer Van Bruggen vindt u elders in dit blad. Volgende week woensdag wordt be gonnen met een welpentournooi op het IJVC-terrein; de inzet is hierbij de burgemeester Cazemier-beker, waar voor vijf elftallen gaan strijden. Op de Galamagracht wordt ’s avonds een braderie gehouden. Vrijwel alle mid denstanders uit IJlst zijn daarbij met een stand vertegenwoordigd. Verder is er onder meer een „derde wereld win kel”. Eén en ander zal zonder twijfel een fleurige aanblik geven. Ook wordt die avond gestart met het Lunapark. Dit zal verder de gehele week „draai- Uiit een bureaula in het bijkantoor van de Friese Pers is in de nacht van maandag op dinsdag een bedrag van ruim 700,ontvreemd. De politie kon geen aanwijzingen vinden die dui den op inbraak, er was niets gefor ceerd. Men vermoedt dat de dader gebruik heeft gemaakt van een loper (valse sleutel). Het onderzoek is nog in volle gang. 1 i De nieuwe school is een ontwerp van het architectenbureau J. Grunstra uit Bolsward en wordt gebouwd door de Hollandse Bouwcombinatie NV te Den Haag. Het gebouw krijgt onder meer vier leslokalen, een keuken voor les doeleinden, een was-droogruimte, een zaal voor lichamelijke opvoeding en een overblijflokaal voor de dagelijks reizende leerlingen. iM?' Het bestuur van de vereniging Stads feesten IJlst heeft voor de kleine feestweek in „het stedeke” een voor iedereen aantrekkelijk programma sa mengesteld. Er is voor een ieder wel wat bij, anders gezegd: de „kypman- tsjes” wacht een afwisselende feest week. De inwoners van IJlst wordt verzocht de stad dan uitbundig te ver sieren. Voor de origineelst versierde straten heeft de organiserende vereni ging prijzen klaar liggen. De bootbe- zitters, zo stelt het bestuur, wordt ver zocht hun schepen te pavoiseren. kerk. De school, die in 1958 zelfstandig werd, telt 60 leerlingen variërend in de leeftijd van 7 tot 20 jaar. Ruim veer tig pupillen zijn ondergebracht in het internaat „Het Zwaluwnest”, even eens aan het Plevierenpad. De overir gen reizen dagelijks op en neer. Het onderwijs wordt verzorgd door hert hoofd de heer L. Huisman, drie leer krachten en twee assistentes. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1,233 b.g.g. 3779, L. Jéllema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling 1 Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling 1 ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs r. ij

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1