Herstel Doopsgezinde kerk september van start Sneker boegspriet op schoener Alma ADVENDO ORGANISEERT TWEE GRATIS CONCERTEN IJLSTER STADSFEESTEN GESTART van Pagina over skütsjesilen Officieel Orgaan en de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Brug Geeuw aanbesteed P. Jeiles Hüs verkocht i jagll mlpo O» W IBIi ’Young Americans in Concert’ en ’Stevenson Highschool Choir Dtt blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN m NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de SLEKERWïQERIER en de Oók dit jaar is het de drum fanfare van ADVENDO ge lukt enige Amerikaanse groe pen naar Sneek te halen. Het zijn de „Young Americans in Concert” en het „Stevenson Highschool Choir”, die respec tievelijk in de Sneker Sporthal en het Amicitia Theater twee gratis optredens zullen verzor gen. een B SR TB MM «l!! G W Werkzaamheden bemoeilijkt door zoekgeraakte tekeningen (Foto Studio Ger Dijs) Verschijnt: maandags en donderdags DONDERDAG 22 JUNI 1972 127ste JAARGANG No. 50 nurrizcn iiiEHUioni An SNEEKER NIEUWSBLAD gebracht, waarna de bemanning de benen nam en Peter Colagrossi met de brokken liet zitten. De eilandbe woners trokken zich het lot van de sympathieke Amerikaanse kapitein aan en hielpen mee het schip weer zeewaardig te maken. Het werk is bijna klaar, alleen de boegspriet, die bjj een ongelukkige manoeuvre van een hulp biedende vrachtboot, was geknapt, moet nog gemaakt worden. En daar is men hard aan bezig bjj mastmakerjj S. Kuipers aan de Oos- B<jna een maand geleden liep in de haven van West-Terschelling een ge havende schoener, de „Alma” binnen. De kapitein, de Amerikaan Peter Co lagrossi, was gedesillusioneerd, de ondeskundige bemanning zeeziek. De bedoeling was Amerika te bereiken, maar ter hoogte van Terschelling maakte het schip water, de lenspom- pe:x vielen uit en de machinekamer liep vol. Door de harde wind scheur den de zeilen. De schoener werd door de reddingsboot Carlot in veiligheid Het koor van de „Young Americans in Concert” is opgerichit en wordt gediri geerd door de inmiddels in Sneek wel bekende Paul S. Thompson, die de Wa- terpoortstad al vanaf 1967 ieder jaar als dirigent van een groep met een be zoek heeft vereerd. De jazz-groep van de „Young Americans” staat onder leiding van Daniël Schoemmell. Het Koor en de jazz-groep zijn van 28 tot 30 juni in Sneek, en geven op donderdag 29 juni een gratis concert, dat om acht uur begint. De kaarten voor de uitvoe ring zijn verkrijgbaar (zo lang de voor raad strekt, uiteraard bij het secre tariaat van ADVENDO, Ooievaarslaan 32, telefoon 4961. De dag na de brand bood het Christelijk mannenkoor „Edoza” aan een uitvoering te geven, waar van de baten ten goede zouden ko men van het wederopbouwfonds. Later deed de organist Dirk S. Don ker nog een toezegging een gratis concert te willen geven, terwijl de heer F. Binnema, pianist en bari- om te werken tot een boegspriet. Hij denkt aan het eind van de week klaar te zijn. De spriet wordt zonder beslag afgeleverd. De avontuurlijke Amerikaan hoopt begin volgende week met ’n kundige bemanning, uit te kunnen varen. Het heeft nogal lang geduurd, voordat men de bouwplannen op papier had, want de groite moeilijkheid was dat de oude tekeningen zoek waren geraakt. „We hadden vroeger zelf een archief in de kelder. Maar het was hier zo voch tig, waarop we alles over hebben ge bracht naar het Rijksarchief in Leeu warden. De bouwtekeningen uit 1842 waren er ook bij, maar die kunnen we nu niet meer terugvinden. Het is wel jammer natuurlijk, want voor archi tect Walinga, die de tekeningen maakt, betekent het extra werk. Het is nogal een omvangrijk karwei, wait veel tijd VEELZIJDIG REPERTOIRE Sneek is de enige plaats in ons land, waar deze geselecteerde musici, die verder op hun Europese trip Engeland, België, Duitsland, Oostenrijk, Italië, Zwitserland en Frankrijk aandoen, op treden. Het koor telt 25 zangers en zangeressen, die alle stemmen vertegen woordigen. Zij komen uit Virginia, Ma ryland, Pennsylvania, en Nrd. Carolina. Het zijn studenten op middelbaar en hoger niveau. Hun repertoire omvat niet alleen klasieke muziek, ook schuwt men 't werk van moderne com ponisten niet, terwijl de groep ook goed Nog negen dagen, en het is weer zover. Dan binden (traditioneel) 14 schippers in Grouw de strijd om de zo fel begeer de SKS-wimpel met elkaar aan. In elf wedstrijden zullen Jan van Akker op de „Sneeker Pan”, Klaas van der Meulen op de „Keimpe van der Meu- len”, Saco Eekma op het „Südwest- hoek”-skütsje en al die anderen uitma ken, wie op vrijdag 14 juli in de tuin van en achter het Sneker stadhuis op de hoogste trede van het ereschavot mag plaatsnemen. Hoe liggen de kan sen? Wat denken met name de drie bo vengenoemde schippers van deze edi tie van het skütsjesilen? Is „nieuwko mer” Saco Eekma, opvolger van Cor Salverda, klaar voor de strijd? Een antwoord op deze, en nog veel meer vragen treft u aan op een in dit num mer afgedrukte pagina over het eve nement, dat jaarlijks gedurende twee weken vele duizenden in de ban houdt. Skütsjesilen 1972, veel plezier ermee. De YAIC-groepen werden samenge steld om eerste klas musici in Staait te stellen: samen te werken in hun pogen hoog gekwalificeerde muziek op de juiste wijze over het voetlicht te brengen; de Europeanen hun systeem van muzikale oplei ding te tonen en de opleiding van de deelnemende studenten te ver breden en in t algemeen door via de universele taal van de muziek de goede wil en ’n beter begrip van de volkeren en culturen te bevorde ren. Hiermee hoopt men mee te werken in *t streven naar de vrede. ton Foppe Wiersma te kennen ga ven, geheel belangeloos, ook wel iets voor de kerk te willen doen. Op vrijdagavond 10 oktober zal dit he le gezelschap in de Gereformeer de Noorderkerk een uitvoering ver zorgen, waarvan de opbrengst naar de Doopsgezinde kerk gaat. Daar naast kreeg men ook nog een aan bieding van de Zwaagwesteinder cabaretgroep „Mennist of men is’t niet” om een keer gratis in de Wa- terpoortstad op te treden. Dit op treden zal vermoedelijk plaats vin den in september, een nadere da tum is nog niet vastgesteld. „We krijgen erg veel steun en zijn daar heel erg dankbaar voor. We houden on ze kerkdiensten nu nog in de Menno- zaal, maar na september zullen we naar andere mogelijkheden moeten om zien, want dan begint ook de zondags school weer te draaien. Dit zal evenwel geen problemen opleveren, want alle kerken in Sneek hebben al ruimte aan geboden. We zijn hier ontzettend blij mee”, aldus de heer Zeilstra. thuis is in de verschillende songs van diverse populaire musicals, ’t Jazz-en semble bestaat uit ’n selecte groep van 18 muzikanten uit de grotere james Wood High School in Winchester. Zij hebben talloze muzikale onderscheidin gen ontvangen en spelen veelvuldig bij officiële gebeurtenissen in hun stad of staart. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 11, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4255, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-11.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2241. Gironr. 932130. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. REDAKTIE: Singel 11, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3119, L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. De tweede .groep Amerikanen, het „Ste venson High School Choir” bezoekt Sneek van 1 tot 3 augustus. Dit koor bestaart uit 62 personen; het is voor t eerst, dat dit onder leiding van Lo well Everson staande koor naar Sneek komt. Woensdagavond 2 augustus treedt dit gezelschap, vanaf acht uur, gratis in het Amicitia Theater op. Evenals het eerste belooft ook dit een uitzonderlijk goed concert te worden, te meer, omdat het optreden van de Amerikanen afgewisseld wordt met op tredens van de „Bobbies”, het meisjes- koor van het Bogerman College in Sneek, dat door de heer B. Pruiksma, ADVENDO-lid wordt gedirigeerd. Het „Stevenson High School Choir” uit Li vonia-Michigan zal begin augustus wor den „ondergebracht” op een aantal lo- giesadressen. Echter, nog niet voor elk lid van dit koor heeft men huisvesting; daarom verzoekt ADVENDO ons, graag even een telefoontje naar he<t secreta riaat. in beslag neemt”, zo zei de heer Zeil stra. Maar men is nu zover gevorderd, dat de plannen op papier bijna rond zijn. Na de bouwvakvakantie wordt er met de aannemers gepraat om een begroting te maken, die dan weer in geleverd moet worden bij de verzeke ring. De kosten liggen volgens de heer Zeilstra tussen de drie en vijf ton. Het „reviseren” van het orgel, dart nogal wart waterschade opliep, schat hij op ruim een ton. De firma Flentrop uit Zaandam heeft het al gedemonteerd en is druk bezig met het herstel er van. Mannen van een schoonmaakbedrijf zijn bezig de kerk op te ruimen en „uit te mesten”. De kerk wordt weer helemaal in de oude stijl opgebouwd. Dit kan niet an ders, want het gebouw staat op de monumenenljjst, wat betekent, dat er niets aan veranderd mag worden. Ook het orgel is een monument. Het bezit een uitstekende, krachtige klank en werd in 1847 aangebracht, waarbij de bouwer, Schuer uit Zwolle, gebruik had gemaakt van een ouder instrument, in 1786 gebouwd door Van Cruisen uit Leeuwarden. Hoogstwaarschijnlijk had dit oudere orgel al dienst gedaan in de kerk, welke in 1842 plaats had moeten maken voor de nuidige. VEEL STEUN De verzekering zal de schade dekken, maar om de bijkomende kosten op te kunnen vangen heeft men een „weder- opbouw-fonds” (giro 81 15 48) ge vormd, waarin iedereen een bijdrage kan storten. De Sneker Doopsgezinden zijn namelijk niet meer zo talrijk als in vroeger jaren en evenmin meer zo goed bij kas als in 1842, toen men het aandorst zulk een imposante kerk te bouwen. Dinsdagmiddag vond in Voorburg ten overstaan van de directie bruggen van Rijkswaterstaat de aanbesteding plaats van de brug over de Geeuw; zoals men weet wordt dit een zgn. bas- cule-brug met drie vaste zij-overspan ningen in rijksweg 43. Er waren een vijftig inschrijvingen binnen gekomen; de laagste inschrijving was van het Aannemingsbedrijf Veldhuizen, Bakker en Van der Klok in Beverwijk, te we ten 1.325.000,—. De hoogste inschrij ving, van 1.725.000,— kwam van de firma Christian! en Nielsen in Voor burg. De begroting vermeldde een be drag van f 1.600.00,—. De gunning is aangehouden. De inwoners van IJlst, en omliggende dorpen en steden kunnen deze week wel aan hun trekken komen. Het is 4 dagen feesten geblazen in „het stedeke”, waar op de overkluizing een groter Lunapark dan ooit is opgebouwd. Gistermiddag hebben pupillen-teams gestreden om de burgemeester Cazemier-beker, en s avonds is langs de Galama- en Eegracht weer veel van man tot man gegaan op de braderie, waaraan alle Ulster middenstanders meededen Dit jaar is daarbij voor ’t eerst gebruik gemaakt van materiaal de winkeliersvereniging „IJlst”, zodat men niet meer voor tenten en wat dies meer zij elders hoefde aan te kloppen. Er was, als altijd, veel „publiek” op de been, dat van de overkluizing tot het stadhuis aan beide zijden van ’t water flink wat „zaken deed. Men denkt in september met de werkzaamheden die moeten leiden tot herstel van de Doopsgezinde Kerk, die zoals bekend door brand werd verwoest, te kunnen beginnen. Er wordt naar gestreefd de hele zaak voor de winter „on der de pannen” te hebben. Wind en water hebben nu nog vrij spel door grote gaten in het dak en in de achtermuur, waar vroeger het orgel, de kerkeraads- kamer en garderobe waren. Het interieur wordt op deze manier nog meer be schadigd. De heer S. Zeilstra, voorzitter van de kerkeraad, hoopt de kerk in mei van het volgend jaar weer in gebruik te kunnen nemen. terkade, die vorige week vrijdag Pe ter Calogrossi en de Terschellinger zeeloods Richard Gorter op bezoek kreeg. De heer Jan Visser, een „oud-gediende” bjj de firma Kuipers, is druk aan het hakken, beitelen en schaven, om de ruim tien meter lan ge boomstam (Noors „spierhout”) Het voormalige verenigingsgebouw „Piter Jelles Hüs” aan het Kleinzand alhier is door bemiddeling van Van der Valk’s administratief- en make laarskantoor in Leeuwarden verkocht aan de heer Douma. hotelhouder in Egmond aan Zee. In het pand zal waarschijnlijk een counter-restaurant (open keuken met.balie) worden geves tigd, tevens ingericht voor het houden van partijen en zalen-verhuur. '1 -j. J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1