Volkswagen ramt lichtmast ’n Stichting ,Talma’ bouwt bejaardencentrum te Heeg SNEKERWOERIER Waardig afscheid in volle Sneker Sporthal Officieel Orgaan en van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en ULST NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUT NIEUWSBLAD Voorjaar 1973 begin werkzaamheden? ONS VERZWAKT In dit nummer o.a. Saco Eekma zeilt niet Bejaarde voetganger breekt been Waterpolo-interiand Nederland-Rusland gaat niet door Bestuurder wilde peukje weggooien Bij oversteken Lemmerweg: X Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e4> W SNEEKER NIEUWSBLAD aaas en de Evert Wilstra kampioen fierljeppen in Ijlst Kaatsresultaten Zomerwedstrijden S.Z.C. Oudega-pupillen kampioen van Friesland van een Sip 81 een het Talma-rustoord te kunnen starten. b.g.g» begon de Drs. A. van Bruggen was rector van oude stempel Verschijnt: maandags en donderdags MAANDAG 26 JUNI 1972 127ste JAARGANG No. 51 f SNEEKER NIEUWSBLAD Zaterdagavond is de 84-jarige heer Bleeker uit Zaterdagmiddag is de Volkswagen van S. W. uit Tiras zwaar beschadigd door een ongeval in Ysbrechtum, waarbij de auto een bcrmpaaltje en een lichtmast ramde. Het ongeval gebeurde toen W. een sigarettenpeukje van een passagier De op ’t Südwesthoek-skütsje benoem de schipper Saco Eekma uit Workum zeilt dit jaar het skütsjesilen niet mee. Hij is in verband met een ziekte opge nomen in het ziekenhuis. Wie nu het desbetreffende skütsje zal sturen, was bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet bekend. Vanavond zou hier over worden beslist. Dit was vrijdag de klap op de wel be kende vuurpijl in het in de steigers staande gemeentehuis aan de Markt straat. Mevrouw F. Kramer-Bouma uit Sneek werd met 12 van de 15 stemmen (de andere 3 verwierf mej. S. de Boer uit Ysbrechtum) benoemd als hoofd leidster aan de kleuterschool in Ys brechtum, die vermoedelijk begin okto ber wordt geopend. De heer R. Kleef- stra uit Akkrum kreeg 8 stemmen, toen gestemd werd over de benoeming van een derde onderwijzer aan de open bare lagere school in Ysbrechtum. Hij „won” het daarmee van de heren H. Buisman, Sneek (5 stemmen) en A. R. de Jong, Zwolle (2 stemmen). De raad hechtte vlot zijn goedkeuring De waterpolo-interiand Nederland - Rusland, die volgende maand in het L. Rasterhoff-bad gespeeld zou worden, gaat niet door. De plannen waren zo goed als rond, toen Rus land de overeenkomst annuleerde. De resultaten van de Russen in de laatste wedstrijd zouden van dien aard zijn, dat de spelers in een trainingskamp zouden zijn onder gebracht. kaar veel geholpen heeft, waaruit niet hechte vriendschap is De selectiegroep van de Sneker zater- dagmiddagvoetbalver. ONS is, in ver gelijk met vorig jaar, danig verzwakt. Moeilijkheden met het bestuur, zo ver namen wij van één van de oud-spelers, is de aanleiding voor een aantal gese lecteerden geweest, de band met ONS te verbreken. Terwijl zeker nog enkele leden zich beraden over vertrek, staat ’t al vast dat de volgende oud-selectie- spelers het komende seizoen, wanneer Jac Haak de training verzorgt, de ONS- kleuren niet zullen verdedigen: Tjippie Boersma, Rob Plantinga, Tjitte de Vries, Sjoerd Faber, Jan de Haan, Jan de Vries, Gerrit van Diggelen, Anne Bremer en Jacob Krol. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-1,233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,231, 1,235, 221,7. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Drs. W. C. Riel was één van de vele sprekers die zaterdagmiddag 't woord voerden op de afscheidsreceptie van drs. A. van Bruggen. (Foto Studio Ger Dijs). heer Osinga. „Het is voor de ge meente een hele teleurstelling ge weest, dait de zaak nog niet gerea liseerd kon worden. Ik ben blij, dat b. en w. zo snel hiermee nog zijn gekomen”. In vrijwel de zelfde toonaarden sprak de heer Visser, die het college voor z’n werk hieraan bedankte. Burgemeester Cazemier lichtte aan de hand van een maquette nog toe, dat gedacht wordt aan 80 a 90 twee-persoons wooneenheden. „Het is de bedoe ling dat naast de woningen de mo gelijkheid voor een stuk begeleidend werd (denk aan een ziekenzaaltje) wordt geschapen. In hoeverre dit doorgaat, moet de praktijk aange ven, maar deze ruimte wordt wel degelijk geschapen. Ook wordt ge dacht aan een dienstencentrum in groter verband”. RESPECT Dr. S. Blankert, voormalig rector van het gymnasium, zei veel respect te hebben voor de wijze waarop drs. Van Bruggen tot het einde is doorgegaan, nadat de mammoetwet het gymnasium vorig jaar van zijn zelfstandigheid had beroofd. Vele oud-collega’s, die in de zelfde positie verkeerden, hebben wok nsax bk ombtbbkbb aan de voorstellen: een krediet be schikbaar te stellen om de zolder van de bijzondere school in Gauw geschikt te maken voor het geven van handenar- beidlessen; medewerking te geven aan de Vereniging voor Christelijk Natio naal Schoolonderwijs in Heeg voor de aanschaf van een cassetterecorder; 160m2 grond van het schooiert in Oost- hem te kopen voor 1,en grond ad 1,— te kopen van de Ned. Hervormde Gemeente in ’t zelfde dorp; de pacht overeenkomst met de heer W. Posthu mus in Heeg aan te gaan; 2.60.30 hec tare grond in Gaastmeer van de heer T. Poelstra in Bilthoven te kopen voor realisering van een bungalowwijkje ten noorden van de Liuwedam en ten slot te het recht te krijgen woonwagenbewo ners, die in Wymbriitseradeel willen bi vakkeren, als zodanig te „weigeren”. uit het portierraampje wilde gooien, hij verloor hierbij de macht over het stuur. Bij de volgende botsing raakten zowel het bermpaaltje als de lichtmast beschadigd. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. burgemeester B. van Haersma Buma, die als oud-leerling de opmerking maakte: „U heeft mij vier jaar lang beoordeeld, ik wil nu eens laten horen, hoe men u beoordeelde”. Hij meende dat dit rapport, hoewel er veel ver anderd is, nog steeds van toepassing is op drs. Van Bruggen. In zijn hoe danigheid als burgemeester overhan digde hij later de zilveren erepenning van de stad Sneek, namens de oud-leer- lingen schonk hij een zilveren brood- mandje. F. Sneek gewond geraakt toen hij de Lemmerweg wilde overste ken in de buurt van het kruispunt van deze weg met de Frieswijkstraat, Hij stak plotseling achter een passerende personenauto de rijbaan over, waarbij hij werd aangereden door een daar achter rijdende auto, die werd bestuurd door de 24-jarige G. H. uit Balk. H. heeft nog uit alle macht geremd, maar kon een botsing niet vermijden. De be jaarde voetganger is met een onder- beenbreuk naar het ziekenhuis ver7 voerd. Eén van de hoogtepunten tijdens de stadsfeesten IJlst 1972 was ongetwij feld het fierljeppen, zaterdagmiddag, over de Oostelijke Dijgracht. Hier voor bestond, zoals op deze opname van Ger Dijs te zien is, een vrij grote belangstelling. Evenals tijdens het ringrijden, donderdagavond, liet het weer zich hierbij van de goede kant zien. Voor verslagen van alle evene menten van vorige week in IJlst verwijzen we u graag naar elders in deze editie. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1,233 3779, L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per hal) jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs Mr. H. van Bottenburg, oud-president en curator, merkte op nooit een ogen blik spijt te hebben gehad van de be noeming van drs. Van Bruggen. Hij zei dat het moeilijk was door te dringen tot de persoon in de oud-rector en vond dat de leerling die de bijnaam „de Ijsberg” had uitgevonden precies in de roos had gemikt. U.komt pas in uw element als het ijs gebroken is”, aldus mr. Van Botenburg. Hij bood een aar dewerken wandbord aan. Deze woorden richtte de heer W. E. de Jong, ondermeer namens de minis ter van Onderwijs en Wetenschappen, zaterdagmiddag tot de oud-rector van het Magister Alvinus gymnasium, drs. A. van Bruggen, die in maart van dit jaar de pensioengerechtigde leeftijd bereikte en nu, aan het eind van het schooljaar, zijn functie neerlegt. Hem was een waardige afscheidsreceptie bereid in de Sporthal, van welke ge legenheid vele oud-leeriingen, collega’s docenten en ook tegenwoordige „pupil len” gebruik maakten het echtpaar Van Bruggen de hand te schudden. De bij eenkomst, tijdens welke een negental sprekers het woord voerde, werd mu zikaal omlijst door oud-leerling Henk Hoekema en zijn vrouw Henny Emmes. Drs. W. C. Riel, rector van de Rijks- scholengemeenschap, verhaalde hoe z’n collega Van Bruggen met lede ogen „Het is een verhaal, wat al meermalen op tafel is gelegd”, aldus begon bur gemeester Cazemier z’n inleiding over het nieuwe bejaardencentrum. Archi tect Grunstra heeft ook reeds eerder (praat)plannen gemaakt, die nu, al thans de kosten daarvan, geheel door de stichting „Talma”, die een groot aantal bejaardencentra in ons land ex ploiteert, worden overgenomen. „Een particuliere stichting met particuliere bejaardenwoningen als uitgangspunt”, zo zei de voorzitter vrijdag. „Volks huisvesting heeft zich vandaag (vrijdag Red.) in principe accoord verklaard en steun toegezegd dit plan te realise ren. Een verheugende mededeling”, meende de heer Cazemier, terecht. had aangezien hoe het mammoetbeest steeds meer de „sappige weiden rond het gymnasium had afgegraasd”. Hij benijdde hem in de manier waarop de oud-reotor zijn leerlingen benaderde. Namens de docenten e het niet onder wijzend personeel schonk hij de schei dende rector een elektronenflitser. DUIDELIJK Eén en ander betekent voor de gemeen te, dat ze dit plan uit handen moet ge ven, omdat de exploitatie nu voor re kening van een stichting zal komen. „Wil de raad aan b. en w. medewer king geven, dit plan zo snel mogelijk door „Talma” tot uitvoering te laten brengen?”, wierp hij in de zaal. Van het project, waarvan het grootste ge deelte gelijkvloers komt te liggen, en elders drie verdiepingen telt, zijn „nog maar” praattekeningen. Als de bespre kingen, denk aan voorbereidingen, en over de subsidies niet vast lopen, hoopt men volgend voorjaar daarmee klaar te zijn. De mening van de raad liet niets aan duidelijkheid te wensen over. het bijltje er voortijdig bij neergelegd. Dr. P. Greep, rector van het Boger- man-college en drs. H. de Boer, oud- dir. van de HBS, spraken van een goede samenwerking, waarbij men el kaar veel geholpen heeft, waaruit niet alleen een collegiale band is gegroeid maar ook ontstaan. EREPENNING „Hij bereidt zijn lessen uiterst nauw keurig voor, hij kan goed orde hou den, straft weinig, geeft duidelijk les en geniet het vertrouwen van de leer lingen”. Aldus luidt een passage uit het beoordelingsrapport van de toen malige rector van het Stedelijk gym nasium uit Groningen, zoals die dat in 1946 naar het Sneker gemeentebestuur zond, toen de heer Van Bruggen gesolli citeerd had naar de baan van docent aan het Magister Alvinus gymnasium. Deze zinsnede werd voorgelezen door „U bent een rector van de oude stempel en daardoor een goede opvolger van de vroegere voorganger Van Amersfoort (die in 1832 de scepter zwaaide). Hiermee bedoel ik niet dat u conservatief was. Integendeel, waar het ging om de democratie van het onderwijs, liep u zeker niet achteraan. Uw kracht heeft gelegen in het persoonlijk contact met de leerlingen. Wij hebben de grootste waardering voor uw vakbekwaamheid. U heeft uw stempel op de school gedrukt, welke de naam had gastvrij te zijn. De samenleving moet u danken voor al hetgeen u tot stand heeft gebracht. Er is een prachtig stuk werk verricht en ik hoop dat dat veel voldoening mag geven.” „Ik vind het prachtig, dat heit op deze manier kan”, zo Marjolein Suwijn bedankte tenslotte namens de leerlingen voor de prettige sfeer op school. In de ongedwongen verhoudingen konden zelfs de officiële reglementen geen verandering brengen, zo zei ze, waarop ze nog wees op de goede band leerling-docent-rector.Bloe- men en een passend geschenk omlijstten haar woorden. In zijn dankwoord, waarbij de emoties hem zo nu en dan te machtig dreigden te worden, merkte drs. Van Bruggen op, dat hij het laatste jaar, toen „zijn” school bij de Rijksscholenge- meenschap werd ingelijfd, het moei lijks! had gevonden. „Een gevoel van vervreemding is mij het hele jaar door bijgebleven. Het ontbrak mij aan aan passingsvermogen. Ik beschik niet meer over die lenigheid, zoals jongere col lega’s die wel hebben”, zo sprak hij. „Het werk in een school kan niet van één man zijn. Alleen door teamwork kan er sprake zijn van verantwoord onderwijs. Communicatie en samenwer king zijn hierbij noodzakelijk. Ik heb mezelf wel in een kwetsbare positie geplaatst, en ik ben ook wel eens in mijn vertrouwen beschaamd, maar ik heb nooit spijt gehad van de wijze waarop ik de leerlingen heb benaderd aldus drs. Van Bruggen, die met zorg vervuld de toekomst /oor het gymna sium als opleiding bekeek. „Het laat zich aanzien, dat voordat de strijd ge streden is, de mammoet een eind heeft gemaakt aan de specifieke oplei ding van het gymnasium. Het Latijn en Grieks zullen overblijven als wrange versierselen. De afbraak van dit school type ligt mij na aan het hart”, zo be sloot de oud-reotor, die zijn leerlingen de zelfde woorden meegaf als dr. Blankert indertijd: „De leidsman van het werk gaat heen, maar het werk blijft bestaan In Heeg zal een „Talma”-rustoord komen, waar tussen de 80 en 90 wooneen heden gecreëerd worden. Dit onthulde burgemeester B. W. Cazemier van Wymbritseradeel vrijdagavond na afloop van de raadsvergadering. De ge meentelijke bouw van een bejaardencentrum in Heeg was, omdat niet de ver eiste toezegging van volkshuisvesting kon worden verkregen gestagneerd. „Hierin zou de eerste jaren geen verbetering optreden”, verklaarde de heer Cazemier. De diverse naderhand gelegde contacten mondden uit in een ge sprek met architect J. Grunstra in Bolsward, die een geheel nieuw plan ont wierp. Welke mogelijkheden zijn er wel met rijksregeling?, zo luidde toen de vraag. „Een particuliere stichting was voor ons de enige weg”, aldus de heer Cazemier, „om tot snelle realisatie te komen.” Als alles meeloopt, hoopt men volgend voorjaar met de bouw van het Talma-rustoord te kunnen starten. L

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1