INDIANENKAMP OP ’T SCHOOLPLEIN OPERATIE BOMEN IN RIJS KOST GAASTERLAND ONGEVEER f 25.000 Sneker jachtverhuurders beleven weer hoogtijdagen w W ULST de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van KOERIER ram ann n arrow VERKEERSDRUKTE VRIJDAGMORGEN AL BEGONNEN Toeristen ondanks regen vroeg op pad Yvonne Scholten en Hessel Flach doen mee aan Ned. kam pioenschap zwemmen il-flill f' Neptunia-leden succesvol ■III DK blad verschijnt bovendien donderdags hals- aan -huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o ■iiliMHKII WSNEEKER NIEUWSBLAD Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombmeerie uügave va» NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD e» de L_._ tl 8 SNEEKER NIEUWSBLAD K (Foto Studio Ger Dijs) IIIIIIMIIIMIIIIIIIMIMWMMIIIIMIIMIIIIW^ Op het Kruispunt Oosterdijk - Prins Hendrikkade - Jousterkade - Leeuwarderweg werd zaterdagmiddag om een uur of drie het verkeer door agent K. Bleljenga met de hand geregeld. Verschijnt: maandags en donderdags MAANDAG 3 JULI 1972 127ste JAARGANG No. 53 UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendams b.v. ADMINISTRATIE Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4%34 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. om.w n. l sktol vnmnuuNnmn «gy»- vt- *-■— n—-"* De 41 linden aan de Freule van Swinderenlaan bij Hotel Jans in Rijs komen binnenkort op de operatietafel. De gebroeders Copijn uit Groenekan, die te boek staan als boomchirurgen zijn van mening, dat de kruin bij de bomen uit gesneden moet worden, de takstommels verwijderd moeten, de „wonden” aan de stam een behandeling nodig hebben, en dat - in verband met de toestand waarin ze verkeren, een goede vorm aan de linden gegeven moet worden. Eén en ander, aangevuld met de reis- en verblijfkosten van de doktoren vergt een investering van ongeveer 25.000. „Een vrij hoog bedrag” schrijven b. en w. van Gaasterland in hun voorstel aan de raad. Zij menen echter, dat deze uit gave verantwoord is voor het behoud van deze lindelaan in Rijs. dat men vreest, dat tijdens de terinza- gelegging de ruimte op de secretarie in Balk de grote toeloop van belang stellenden niet kan opvangen. Even eens, zo wordt gesteld, zal het ontbre ken aan voldoende technisch advies. B. en w. adviseren aan het verzoek tege moet te komen. Het college stelt ver der voor te verklaren dat in het ter rein aan de Jachthavendyk in Balk een bestemmingsplan wordt voorbe reid. Een ander voorstel behelst de be noeming van mevrouw A. Lei-Fri- so en mejuffrouw H. de Blaauw als leidsters in vaste dienst aan de openbare kleuterschool in Balk. Beide waren in tijdelijke dienst. Ten slotte wordt voorgesteld de heer M. Steegenga als vertegen woordiger van de vroedschap te benoemen in de raad voor Sociaal- Cuttureel Werk voor jongeren, die mei vorig jaar door de raad werd ingesteld. deze wijze was men al vanaf zaterdag morgen tien uur op de kruisingen Ge dempte Pol-Prins Hendrikkade (bij de Koninginnebrug) en Oosterdijk-Leeu- warderweg - Jousterkade - Prins Hen drikkade te werk gegaan. De kruinen van de Linden aan de Freule van Swinderenlaan hebben zo langzamerhand alleen maar dood hout. „Van veraf gezien maken deze dode staken een slechte indruk van de on- derhoudstoestand van het Gaasterland- se bosbezit. En dat niet alleen, maar deze dode kruinen zouden bij storm achtig weer een gevaar kunnen ople veren voor het verkeer en de niets vermoedende wandelaar”, aldus b. en w. van Gaasterland. De raad zal zich Toen de eerste skutsjesilerswedstryd bij Grouw een einde had bereikt, werd de „drukte” op het Sneekermeer iets intensiever. Erg druk is het echter niet geweest, zaterdag. Toen een dag later het getij keerde, en zelfs het zonnetje even doorbrak (de wind liet toen ook niet meer verstek gaan) nam het aantal watersporters wat toe. Hoe tegenstrijdig het ook mag klinken, de bootverhuurbedrijven hadden dit jaar niet over klandizie te klagen. Sterker, het was drukker dan verleden jaar. Jachtverhuur De Jong aan de Oude morgenavond over dit voorstel buigen. Het college stelt daarin verder dat het al het mogelijke zal doen om met na me van Staatsbosbeheer een bijdrage in de kosten te krijgen. 43.000 gaan gemoeid met de bouw van 13 autoboxen aan de ontsluitingsweg achter de bank en het postkantoor in het plan Sanering Dubbelstraat in de Gaasterlandse hoofdplaats. De huur van deze garages ligt tussen 29,50 en 32,10 per maand. De boxen moe ten echter gebouwd worden; b. en w. stellen de raad voor 43.000 daarvoor te voteren. In afwachting van de defi nitieve bouw van een vierde lokaal bij de Christelijke school in Bakhuizen moet een tijdelijke noodoplossing wor den genomen. B. en w. kozen voor een houten noodlokaal ad. 24.900, dat hooguit 7 meter van de school zelf zal komen te staan. De raad beslist mor genavond over het beschikbaarstellen van een krediet hiervoor. De Plaatselijke Commissie voor Ruil verkaveling „Warns” vraagt het ruil- verkavelingsgebouw aan de van der Feltzstraat in Harich van 18 septem ber tot 6 oktober ais hulpsecretarie aan te wijzen. Uit de toelichting blijkt, dus de hoofdleidster. Al de hele maand Stonden de spelletjes, die de kinderen speelden ,in het teken van het Indianen-gebeuren. Deze dag bracht de climax, 's Morgens om 9 uur was de ontvangst bij de totem paal; tussen de middag werd ge smuld van de zelf gemaakte slaatjes met patat en ijsjes, en om 3 uur werd het feest geëindigd met ’t vertonen van dia’s over de Indianen. (Foto Studio Ger Dijs). Zes en zeventig kinderen van kleuter school De Dotter” aan de Harmen Sytstrastraat maakten donderdag onder ’t toeziend oog van hun twee leidsters en dertien vrijwilligsters, van hun laatste schooldag een echte feestdag. Getooid in Indianenkos tuums die de avond daarvóór door de ouders waren gemaakt, deden zij talrijke spelletjes in de sfeer van de „roodhuiden”, zoals pijltjes wer pen, vissen en met water pistooltjes De verkeersdrukte was met name groot op de belangrijke verkeersader door Sneek, rijksweg 43. Vrijdagmorgen in alle vroegte kon reeds van een gro te stroom auto’s worden gesproken; het bleef echter de gehele dag druk op de Bolswarderweg, Prins Hendrik kade, Jousterkade, en Oppenhuizerweg. Zaterdag was de „toevoer” iets gro ter, hetgeen niet zelden filevorming tot halverwege Bolsward tot gevolg had. Was vorig jaar om twee uur 's mid dags de „rust” weer gekeerd, nu heeft men tot omstreeks half vier het ver keer met de hand moeten leiden. Op Djjk was helemaal volgeboekt. „Ik mag niet mopperen”, aldus de exploi tant, die vjjf zeilboten en vier grote motorjachten verhuurt. „Al had ik honderd boten gehad, dan was ik ze nog kwijtgeraakt,” zei hij. Wam’s Watersport aan de Stations straat zat, ondanks het bar slechte weer, met de belangstelling ook wel goed. „Het regent wel als de ziekte, maar al m’n achttien motorkruisers zijn weg.” Evenals bij zijn collega’s dient men bij hem lange tijd van te voren ’n boot te reserveren. Wam’s en De Jong hadden al tot oktober een vol le „wachtlijst”. De Waterpoort NV liet woorden van gelijke strekking los. Ook deze zat „vol”. Jachtverhuur Vijn Yachtcharters had alle 18 boten in de vaart; er lag niets voor de wal, wat vermoedelijk volgend jaar in de bouw- vakvakantie wel herhaald zal worden. Reeds nu worden boten door Duitsers, Denen, Engelsen, Zwitsers, en Neder landers (in totaal 20 procent) gereser veerd voor dan. Hier was het „iets” drukker dan vorig jaar. R. Moedt, met 45 boten, stond, er versteld van, dat al z’n klanten bij de slechte weersomstandigheden optimis tisch het water op gingen. „Als ik vijf keer zo veel materiaal had ge had, was ik ze ook kwijt geweest.” De ze exploitant zit voor het hele zomer seizoen reeds volgeboekt. Evenals de heer Vijn had hij te maken met talrij ke Deense, Duitse, Engelse en Zwit serse cliënten. De drukte was bij hem nagenoeg gelijk aan vorig jaar. Van uit jachthaven De Domp zijn zaterdag maar weinig schepen uitgevaren. Zo wat het hele botenhuis-eomplex lag nog vol. Voor het eerst hebben leden van de Z. en P.c. Neptunia uit Sneek zich weten te plaatsen voor de nationale titelstrijd zwemmen. Het zjjn Yvonne Scholten en Hessel Flach, die tjjdens de Friese kampioenschappen, vorige week in Joure gehouden, onder de ge stelde limieten voor deelname aan het Nederlands kampioenschap zwom men. Yvonne Scholten kwam vorige week uit op de 100 meter schoolslag meis jes onder de twaalf jaar. Haar tijd was 1.34.8, terwijl de limiet 1.35,- be draagt. Hessel Flach had voor de 50 meter schoolslag jongens onder de tien jaar 47,8 seconden nodig; de limiet voor deelname aan de Nederlandse kampioenschappen, op zondag 23 juli in het bad Den Hommel in Utrecht, is gesteld op 0,49 sec. Een groot suc ces dus voor deze twee jonge Neptunia- leden, voor de club zelf, en zeker niet in de laatste plaats voor trainer V. d. Burg. de vlam uit de kaars „schieten”. Hoofdleidster mevrouw A. M. E. Seij er ling-Voogt uit Sneek, sinds ’n jaar leidster aan deze openbare kleu terschool, heeft hiermee willen aan tonen, dat een dag als deze veel be ter is dan de tot nu gehouden school reisjes. „Dit heeft verschillende voordelen. Ten eerste is heit veel veiliger, en ten tweede heb je de rompslomp van bussen afhuren e.d. niet meer”, al- SUPER SLECHT Jachtverhuur De Tros aan de Bloem- straat heeft 4 motorkruisers en 3 zeil boten in de vaart. Toit eind augustus hoeft men exploitant H. M. de Jong niet meer om een schip te „vragen”. Al zijn schepen zijn al verhuurd. I. Hospes aan de Jachthavenstraat, ver huurder van 18 verschillende schepen, had op een na ook niets meer aan de wal liggen. Bij zijn klanten zaten vooral veel Duitsers. Hij was februari dit jaar al vol geboekt voor de bouwvakva- kantie. Het Palviljoenrestaurant aan het Sneekermeer beleefde een kleine drukte; veertig procent minder dan vorig jaar. „He'. is super slecht; we hebben vier kelners in dienst, maar er is slechts werk voor een”, zo verna men wij zaterdagavond. Op de campings „De Domp” en „De Potten” en het kampeerterrein bij het Sneekermeer viel het bezoe kersaantal erg tegen. Bij geen van deze plaatsen zat men eigenlijk „vol”, zo dat heet. Bij „De Domp” kwamen de bezoekers gestadig bin nen; het verloop daarvan maakte za terdagavond een wat rommelige in druk. „De Potten” had 20 procent meer toeristen geregistreerd dan vorig jaar; de verwachtingen lagen echter nóg hoger. Hetzelfde kan ge zegd worden van de camping bij het Sneekermeer; ook hier konden nog flink wat tenten, resp. caravans ge plaatst worden. De skütsjevloot is zaterdag weer uit gevaren. Over niet meer dan ander halve ronde hebben de veertien schip pers met bemanningen elkaar dit jaar voor het eerst bij Grouw bestreden. Het grootste succes was weggelegd voor good-old Ulbe Zwaga, die „It Doarp Grou” een lengte voor de tjalk van Klaas van der Meulen uit Wouds- end langs de finishboei stuurde. De uitermate slecht van wal gestoken Sneker Pan werd na een bijna slaap verwekkende drijfpartij op het Pik meer en de Wijde Ee ais vijfde afge schoten. Voor een uitvoerig verslag van deze eerste skütsjesilertf verwijeen we naar elders in dit nummer. De foto’s over dit treffen werden gemaakt door Peter Prjjs. Voor diegenen, die alsnog een aantal bulletins willen ont vangen, liggen op het kantoor van dit blad nog exemplaren klaar. De uit slagen en tussenstanden zullen, indien mogelijk, iedere wedstrijd-middag door de redactie van het Sneeker Nieuws blad telefonisch worden verstrekt. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779, L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar f bij vooruitbetaling Postabonnementen f 8,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 18 et. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs Het eerste weekeind in deze bouwvakvakantie is „versleten”. In ons land zijn naar schatting een anderhalf miljoen toeristen er weer op uit getrokken. „Moedertje natuur” heeft hen daarbij nu niet bepaald het fraaiste weer voor geschoteld. Het was, wees eerlijk, bar en boos, zaterdag en zondag. Geen wonder daarom, dat het (om dicht bij huis te blijven) op het Sneekermeer tamelijk rustig was, hetgeen ook gezegd kon worden van de campings. Op de wegen rondom Sneek daarentegen heerste een drukte van jewelste, e ge meentepolitie Sneek had de handen vol om de hele stoet auto’s een beetje vlot de Waterpoortstad te laten passeren. Vooral uit de richting Holland naderde een „macht” auto’s Sneek. De door ons gepeilde jachtverhuurbednjven, waar- bij de reserveringen veelal maanden van tevoren waren verzorg a en over het algemeen niet te klagen, op deze eerste bouwvakvakantie-dagen. fc" - f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1