OUDEGASTER SLAGER ..KIN IT NET LITTE Roel Hiemstra (72) hakt na 50 jaar nog steeds biefstuk 'e snekerWkoerier „Bij monument haal je deskundigen” de gemeenten SMEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan ULST van en KM Oosthem wint j Vierkamp '72 u-' i Bejaarden van Heeg en omgeving reisden naar Texel Geslaagden modevak school „Mariahof" in Bakhuizen ft: I GESLAAGDEN P.B.N.A. An j erf ondscollecte iiffliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiw llllllllllllffllllllliillli!# Dft blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls In GAASTERLAND, SLOTEN m W SNEEKER NIEUWSBLAD eaasBB Hel Sneekei Hieuwrtlad is een geumebmeerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIffHOUTS NIEUWSBLAD I f SNEEKER NIEUWSBLAD Linden in Rij s worden dit najaar geopereerd b.g.g. Vervolg op pagina 17 Mevr. A. Brandenburg-Vogelzang KVP - - - - elk jaar ia winst Verschijnt: maandags en donderdags De Anjerfondscollecte heeft in Sneek ƒ2.005,31 opgebracht. DONDERDAG 6 JULI 1972 127ste JAARGANG No. 54 „Ik ha al lang pensioen, mar ik kin d’r net mei ophalde ju. De winkel is myn hobby. Ik bin net in man, dy’t de hiele dei mei de angel oan ’t wetter sitte kin. Yn ’e winkel hearre je noch ris hwat, je kinne noch ris hwat prate....” Dit zegt Roel Hiemstra, slager te Oudega (W). Hij is al 72 jaar, een leeftijd waarop menig ander op „zijn lauweren rust” en iedere maand naar het post- kantoor stapt om zijn AOW-uitkering in ontvangst te nemen. Hiemstra krijgt dat geld ook wel, oh ja, maar zijn winkel is hem dierbaar. Daar kan hij geen afscheid van nemen en daarom gaat de deur van de slagerij aan de Breksdyk, de enige in Oudega, nog steeds iedere morgen om 8 uur open. Dit gaat zo nu al bijna 50 jaar. Bijna, want het was op 6 augustus („it kin ek de fiifde west ha, ik wit it net sa krekt mear) 1922 dat Hiemstra zijn eerste klanten ontving in zijn eigen winkel. nel hüs sette, hiene se my forteld dart ik wol birjochrt krije soe as ik oan- nomd wie. Mar dart birjocht duorre noch al hwart. Ik wie ündertusken troud en der moast bólle op ’e planke komme. Der waerden doe feimten frege yn Akkrum en dér bin ik mar hinne gongen. Ja, hwat moasten je, je koe ne net oars. Meester Hylkema en zijn echtgenote waren voor het laatst in deze kring aanwezig. De heer Hylkema heeft als secretaris van de commissie voor het organiseren van de jaarlijkse tochten zeer veel werk verricht. De erkente lijkheid hiervoor werd door de voor zitter onderstreept met het aanbieden van een cadeautje aan het echtpaar Hylkema. Namens de deelnemers dankte de heer D. Osinga de commis sie voor de prachtige dag, die voor I hen was verzorgd, uiteraard mede dank zij de spontane financiële steun van het gehele dorp. Maar de dienst-vreugde was van kor te duur, want nauwelijks een jaar na dat hij voor de eerste oefening onder de wapenen was geroepen, stond hij al weer op straat. Hiemstra was afge zwaaid, maar wat nu? „Ik bin doe hwat foar my seis bigoun to prutsen yn Koudum. Mar dat woe net ju. Der waerd hast niks forkoft, it wie in earme tiid. Ik woe wolris hwaït oars, nou, en dat kaem moai üt, hwanit by de polysje yn Amsterdam fregen se minsken foar de motortsjinst. Dat li ke my wol hwat. Ik sollisitearde, waerd keurd en moast in eksamen óf- lizze. Alles gong goed en doe’t ik wer REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3779, L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE; Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per hal] jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 8,— per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs In 1912 zei Hiemstra de lagere school banken vaarwel. Verder leren was er niet bij, er moest verdiend worden. Maar hoe en wart, Roel wist het niert. Vader kwam met de oplossing. „Heit hie in fiskersboat, in logger. Hy fiske op ’e Noardsé. Nou, doe bin ik mar by him oan board kommen. Mar doe’t ik it in skoftke dien hie, krige ik yn ’e gaten dat it myn wurk net wie. Doe’t heit yn sepimber 1912 frege as ik wer mei gong, haw ik né sein. Ik hie myn bikomst,” vertelt Hiem stra, die meer heil in een baan aan de wal zag. Het slagersvak trok hem wel en zo kon het gebeuren dart Hiem stra iedere morgen achter de toon bank van slager Rinze Hoekstra uit Koudum was te vinden. Hier heeft hij drie jaar gewerkt, voordat hij van baas veranderde. In 1915 ging hij naar Herman Spoelstra in Sneek, waar Hiemstra heit niet zo lang heeft vol gehouden, want nauwelijks een jaar la ter zocht hij zijn geluk in Noord-Hol- land. De heer C. Gaastra (PvdA) zei van „deskundige zijde” vernomen te heb ben, dat de ontstane schade het ge volg is van uitstel van onderhoud. Hij was overigens bijzonder ingenomen met het verschijnen van dit voorstel, waarbij echter de heer J. Timmerman ’n reeks vraagtekens plaatste. „Komt het met die kruinen wel weer goed?”, zo vroeg hij zich onder meer af. Hij wilde, teneinde de kosten van het pro- jeot te drukken, eigen krachten in schakelen. „Welke verzekering hebben we eigenlijk?”, stelde vervolgens over buurman J. Bangma (AR). „En hier mee zijn we er nog niet. Hoe komt dit eigenlijk?”, wilde hij ook wel eens we ten. Zoals we al eerder schreven zijn de kruinen van de bomen danig aange tast; er zit geen greintje leven meer in. De operatie die begin dit najaar een aanvang zal nemen, kost op z’n minst ƒ25.000, waarvan de gemeente een bedrag als subsidie hoopt terug te vangen, zo onthulde de voorzitter, die had vernomen, dart Staatsbosbeheer erg positief tegenover "t initiatief van het college stond. De kruinen worden uitgesneden, zo mogelijk krijgen de linden nu weer een goede boomvorm, de takstommels worden weggenomen, en de wonden aan de stammen gaan onder het mes van de chirurgen, door de heer Van Heemstra de deskundigen bij uitstek op dirt gebied in ons land genoemd. Maar toen kwam ook voor hem het ogenblik dat hij werd opgeroepen voor de militaire dienst. In augustus 1919 trok hij de wapenrok aan en ging toen een naar zijn zeggen prachtige tijd te gemoet. „Ik wie by de motortsjinst. Och man, dat wie in prachtige tiid, skitterend moai. D’r binne my nou al in protte kammeraden üntfallen, mar inkele komme noch stéfêst eltse sim mer nei Aldegea.” Voor de PBNA-voorjaarsexamens zijn geslaagd de heren H. C. Visser en G. Wijnja, beide uit Sneek. De heer Vis ser slaagde voor cultuurtechnisch uit voerder, de heer Wijnja voor bedie- ningsman procesindustrie. spring je voorzichtig mee om. Deze mooie bomen moeten d<? beste behan deling hebben. Elk jaar dat ze er staan is winst,” merkte mevrouw Bran denburg op. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. „Dit is het resultaat van zeer lange pogingen iets aan de bomen te doen. Er is uitvoerig en lang contact met staatsbosbeheer geweest, maar dit is op niets uitgelopen,” aldus de voor zitter. Hij vond, dat de laan deze aan pak zeker waard is, en dat was ook de mening van wethouder mevrouw A. Brandenburg-Vogelzang (KVP). „Al zou dit maar voor tien jaar zijn,” zei z(j, „dan zou ik die f 25.000 nog welbesteed vinden. Bij een monument haal je deskundige mensen; daar Er wordt vaak druk gediscussieerd wanneer de „achterblijvers” de uitslag van het skütsjesilen, die dagelijks op «8* verschillende punten in de stad wordt neergehangen, in ogenschouw nemen. Dat het hierbij vaak ook een kwestie is van de beste stuurlui die aan de wal staan laat zich gemakkelijk raden Vooral het nieuwe, als proef overigens, toegepaste systeem, waarbij de wed strijd een „tijdrace” wordt, brengt de tongen danig in beroering. De uitslagen van de wedstrijden worden nadat het laatste schip is afgeblazen, zo snel mo gelijk dor middel van de bulletins be kend gemaakt. Geïnteresseerden kun nen iedere dag tussen 5 en 6 uur de uitslag vernemen door telefoonnummer (05150) 4233 te draaien, waardoor men wordt verbonden met de redaktie van dit blad. (Foto Studio Ger Dijs) gezien een hele gekke zaak. „Het was veel logischer op een concepitbestem- mingsplan, bestemd voor scholen bouw, een school te plaatsen. Zo ko men we in conflict met de toekomst. Het gaat mij om de gevolgen, daar ben ik benauwd voor,” zei de socia list. Voorzitter Van Heemsitra zegde toe met een voorstel tot wijziging van de bestemming van dit terrein te zul len komen, wanneer het bestuur van de MAVO met een aanvraag voor de bouw van een nieuwe school aanklopt. Bij de te Leeuwarden gehouden mode examens slaagden voor het examen coupeuse de dames: J. Bangma en Gr. Bouma, beiden te Nijemirdum, F. Bergsma/ Harich, A. Coenders, S. Kuipers en M. Mous te Bakhuizen, Tj. Bouma, Rijs, Gr. Riemersma, Sondel, A. Muizelaar en S. Schotanus, Oude- mirdum, Grietje Westhof, Warns en J. Visser te Balk, allen leerlingen van de hier boven genoemde mode vakschool. Voor het diploma cositumiére slaagden de dames: D Jansma, Rijs, P. Koop man, Hemelum, H. Koopmans en W. Haitjema, Mirns, Fr. Draaijer en Sj. Tiemersma, Nijemirdum, KI. Mous en J. Witteveen, Bakhuizen, R. Laagland, Molkwerum en P. Schaap te Scharl. Ook deze dames ontvingen allen hun opleiding aan deze Modevakschool van de Eerwaarde Zusters te Bakhuizen. Deze school heeft sinds jaren in de wijde omtrek een uitstekende naam verworven. Voorafgegaan door de Christelijke Mu ziekvereniging „Hald Moed” begaven de vierkampploegen zich naar heit wedstrijdterrein om zich daar aan het publiek voor te stellen. De spandoe ken ontbraken niet. Na een openingswoord van vierkamp- voorzitrter de heer Van der Wal, werd de aftrap verricht voor een voetbal wedstrijd, waarbij hert fluitwerk werd verricht door de heer Nagelhout uit IJlst. Na het nemen van strafschop pen besliste Oosthem dit treffen met vier punten in haar voordeel. Nijezijl behaalde 3 punten, Folsgare 2 en Ab- bega 1. Abbega won de estafetteloop over 5 x 100 meter voor 5 dames. Oosthem werd tweede, Nijezijl eindigde als der de en Folsgare werd als vierde geno teerd. De krachtbehendigheidswedstrijd voor vier heren en een dame lever de een overwinning op voor Nijezijl (Abbega 2e, Oosthem 3e en Folsgare 4e). Ook in hert denkspel toonden de Nijezijlers zich de sterksten. Folsgare eindigde achteraan na Abbega (3) en Oosthem (2). Bij de mattenloop moest Nijezijl, na een botsing met hert team van Oosthem, genoegen nemen met de derde plaats. De ploeg uiit Oosthem ze gevierde met Abbega als goede twee de. Folsgare droeg de ,rode lantaarn’. Na afloop van deze zeer geslaagde vierkamp reikte de heer Van der Wal aan elke dorpscaptain een prachtige be ker met inspriptie uit. „We hawwe iit bést hjir, we hawwe ft sa lang, as ik slachter bin, noch nea sa goed hawn,” vertelt Hiemstra die zich de „minne tiden” nog maar al te best weet te herinneren, ,,’t Is wol in earmoedich spultsje west. Sltriemin wie it bytiden, mar we hawwe de kop der altyd foar halden. En, en dat moatte jo ek yn ’e krante sette, we hawwe dêrby altyd hiel folie steun hawn fan Ozinga hjir üt Aldegea en Groeneveld üt Sandfirden. Dizze minsken hawwe my finansieel bést holpen. Sünder harren wie ik in forleme man west”, memoreert Roel. Het zonovergoten eiland toonde zich aan de groep met een zeer gevarieerd landschap. Op de weilanden hier en daar flinke kudden schapen of koeien, terwijl daar tussen door akkers met granen voor afwisseling zorgden. Bij zonder mooi waren de duinen met daar achter het strand en de Noordzee. Voor en tijdens de warme maaltijd, die in een restaurant bij De Koog werd genuttigd, was de stemming op perbest. Hier en daar werden zeer „sterke” verhalen verteld en menige voorbijganger zal beslist niet de indruk hebben gekregen dat dit de 65-plus- sers van Heeg waren. Na een kort vertoeven op het strand werd koers gezet naar Den Burg, waar thee werd gedronken. Twee dames raakten verdwaald, doch een agent bracht hen veilig naar de ZWH-bussen, waar een commissielid hen weer op hun gemak stelde. Op de terugreis was nog even pauze in hotel Friesland te Wieringerwerf en om half negen werd het gezelschap bij het Heechhüs ver welkomd door het muziekkorps. Voor zitter Kaspersma dankte op de hem ei gen wijze allen, die meegewerkt had den tot het zo goed slagen van de mooie reis. De ploeg van Oosthem heeft donder dagavond de Vierkamp 1972, waaraan ook werd deelgenomen door equipes van Abbega, Folsgare en Nijezijl, met een score van 16 punten gewonnen. De teams ontmoetten elkaar op het jjs- baanterrein te Nijezijl. De formatie uit dit dorp eindigde als tweede met 15 punten, Abbega volgde met 13 en Folsgare sloot de rij met zes punten. De raad van Gaasterland ging dinsdagavond na langdurig beraad accoord met vond een en ander vooral planologisch ’t voorstel van b. en w. de linden aan de Freule van Swinderenlaan in Rijs een l'~1 opknapbeurt te laten geven door de gebroeders Copijn uit Groenekan. Deze chirurgen zullen echter voordat de opdracht daarvoor de deur uitgaat geraad pleegd worden, of een herhaling van het proces, zo zich dat nu heeft afge speeld, in de toekomst uitgesloten is. „Als b. en w. tot twijfels komen, komen we hier op terug”, aldus besloot burgemeester H. L. Sixma baron van Heem- Begunstigd door fraai zomerweer maakte de „alderein” van Heeg en omgeving woensdag 28 juni haar jaar lijkse tocht. Ruim honderd personen vertrokken om 8 uur in twee bussen van de ZWH naar het eiland Texel. In Den Oever, waar koffie werd ge dronken, bracht voorzitter Kaspersma door zijn met humor doorspekt wel komstwoord, de stemming er, voor zo ver die er nog niet was, prima in. Een open brug in het Noordhollands kanaal maakte dat men niet op tijd bij de veerboot was, maar geen nood, een kwartier later kon met een ande re pont aan de oversteek worden be gonnen. stra de debatten over dit hangijzertje. Deze toezegging deed hij naar aanlei ding van herhaalde verzoeken van de heer J. Timmerman (CHU), die meende dat de gebroeders Copijn de oorzaak van de aantasting van 41 linden niet zullen kunnen wegnemen. Welnu, er zijn twee oorzaken, te we ten het te royaal te werk gaan met pekel bij een glad wegdek, en het kappen van de bomen bij ’t huls in Rijs. Als gevolg van dirt laatste had de wind vrij spel gekregen op de meters hoge linden. „Na de opknap beurt zal dit verschijnsel zich herha len. We moeten ons erop bezinnen twee nieuwe rijen bomen te planten. Hat is mijn overtuiging, dart deze linden ten dode zijn opgeschreven,” aldus de heer G. H. Overdiep na bo venstaande verklaring en van de burgemeester. Het verzoek van de chr. MAVO in Balk tot het plaatsen van een tijde lijk schoolgebouw aan de Jachthaven- dyk werd ingewilligd. Hert is een nood oplossing, die de voorzitter als bijzon der gelukkig omschreef, omdart deze school hopeloos in de klem zit, zei hij. „Dit gebouw komt op steenworpaf- stand van het complex; het is de eni- I ge manier om nog enig verband in de school te houden. Zodra het bestuur kans ziet een nieuwe school te creë ren, zal men dat ver prefereren boven deze noodoplossing”, aldus burgemees ter Van Heemstra. De heer Gaastra Mar dat halt net sa lang duorre, ik moast eltse sneontojoun fan Akkrum nei Warkum (der wennen wy doe) fytue en dêr hie ik ai gau genóch fan. Yn dy tiid kaem der famylje üt Aldegea mei de tip dart der yn dat plak in slachterij leech stie. Ik bin der fuortendaliks hinne setiten en de jouns wie alles al foarinoar, ik hie myn eigen slachterij. We binne for- huze mei in pream. Wy hiene irt hiele spul der al ynladen yn War kum en we soene krekt fan ’e wal sette, doe’rt de posit der oan draven kaem mei in brief yn ’e hannen. Ik ha dart ding yn ’e pream iepen makke en Uit dat nou in oprop wê- ze fan ’e Amsterdamse polysje. Ik moast oer fjirtsjin dagen oanrtrede. Ju, hwat moast Ik nou. Ik ha der noch yn ’e praem, lang oer praten mei ’rt wiif en ’t bislürt wie, dart we dochs mar nel Aldegea gongen. Ik wie eame leaver lyts baes dan great feint. Ik ha de kommissaris yn Amsterdam in greate brief skreaun en him alles ütlein. De man bigryp it hielendal en sei my ta, dart hy myn plakje noch in heal jier iepen hólde soe. Dat wie dochs aerdich net wier?” "g

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1