Fransman verkocht alles om in Uitwellingerga zeiljacht te bouwen snejkerWoerier a|b i iH lm II rr- van f 9.000,- VOOR HET SNEEKWEEK COMITÉ I IJLST In vijf jaar de wereld rond M 41 llll ■aar// 7 de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en H* Parkeermonopolie voor bewoners Popmawal in IJlst METER LANGE KRENTENMIK VOOR PECHSCHIPPER" JACOB ZWERVER OUDEGA HEEFT 'N TENNISCLUB gr.* W f ■A BR h‘- rtja NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD jllllllllllllllllffllffllllllll ANDERHALF JAAR VOOR JUWELENDIEFSTAL ANJERFONDSCOLLECTE IN NIJLAND: f 295.— Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o RUITEN VERNIELD d. Mark, werd hem ok het bekende „Sulveren skütsje” ter hand gesteld. W SNEEKER NIEUWSBLAD In een overvolle stadhuistuin heeft de suksesvolle Grouwster schipper Ulbe Zwaga vrijdag avond voor de elfde maal de bekende kampioenswimpel van de Sintrale Kommisje Skütsje- silen in ontvangst kunnen ne men. Tijdens dit traditionele slotgebeuren, dat ondermeer werd bijgewoond door gede puteerde P. v. d. Mark, werd en de GESLAAGD I van een I I WH! •WWW |gL. sgw- R NIEUWSBLAD Ulbe Zwaga krijgt elfde kampioenswimpel wees- ,plan de campagne” uitgewerkt. Het schip draagt de b.g.g. (Foto Studio Ger Dijs) o c MAANDAG 17 JULI 1972 127ste JAARGANG No. 57 Verschijnt: maandags en donderdags De heer Dick van der Werf feliciteert Ulbe Zwaga met diens kampioenschap nadat hij hem de krans had omgehan gen. De Grouwster schipper wordt ge flankeerd door Tjitte Brouwer (links, tweede) en Lodewijk Meeter (rechts, derde). Ook de echtgenotes werden in de hulde betrokken. (Foto Studio Ger Dijs) vrouw „Ik vaarwel Zaterdagnacht hebben enige jongelui een grote etalageruit vari de A. en O.- winkel aan de Anna Paulownastraat vernield. Een ruitje van de automaat van de winkel van Van der Pol in de J. W. Frisostraat werd eveneens stuk geslagen. Hier werden 12 pakjes siga retten uitgehaald. In Oudega (W) is, tijdens een bijeen komst van een aantal dorpelingen woensdagavond, een tennisclub opge richt, die naar verluidt, reeds 41 leden telt. Het dorp is al een tennisbaan rijk, die bekostigd is door de bungalowbe- woners. Voor de leden van de tennis club bestaat nu de mogelijkheid na ’t seizoen (per 15 augustus) van de baan gebruik te maken. De Oudegaasters zouden eerst geen rechten, om op deze dit jaar gereed gekomen baan te spe len, hebben gehad. Voorzitter van de piepjonge tennisclub is de heer J. W. Veld. het IJsselmeer gemaakt worden. Als het schip zeeklaar is vertrekt de heer Crolard er mee naar Frankrijk, waar hij het eerst aan zijn vrienden wil la- IT GEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-1,233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-11.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2241. Gironr. 932130. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. grote sküt sjesilen 1972 Ulbe Zwaga het erescha- hij de had Het college van burgemeester en wet houders van Sneek stelt de raad, die morgenavond in zitting bijeen is, voor de jaarlijkse bijdrage aan de beide in het Sneekweek Comité samenwerken de zeilverenigingen voor dit jaar te bepalen op 9.000. Begin dit jaar be sloot de raad de bijdrage voor 1971 op 8.000 vast te stellen. In het ad vies bij het desbetreffende raadsvoor stel berichtten b. en w. toen dat door het Sneekweek comité voor dit jaar opnieuw een verzoek om financiële steun aan het provinciaal bestuur zou worden gedaan, en dat zij voor dat jaar op de verhoging van het gemeen telijk subsidie zouden terugkomen. Het schip draagt de naam „An’dén sioul-N” (die laatste „N” houdt in dat het schip geregistreerd is in Nantes). Dit is Bretons en betekent in het Frans „l’homme tranquille” wat in ’t Nederlands dan weer is: „de rustige- kalme man”. Toen kwam dan eindelijk het ogenblik waarop de kampioen 1 4 14 O I T 1 1' f w t n r. 1* rfs vot mocht beklimmen, nadat bekende trofeeën in ontvangst kunnen nemen. Hierbij was onder meer een beker, die hij in 1946 voor het eerst een jaar lang mee naar huis mocht nemen. Het zal vermoe- delijk ook de laatste keer zijn, dat zijn naam er in wordt gegraveerd, de beker is vol en zal geschonken wor den aan een scheepvaartmuseum. Ge flankeerd door Tjitte Brouwer (2) en Lodewijk Meeter (3) hing de heer Dick van der Werf hem de krans om de nek waarop de aanwezigen staan de daverend het „Frysk Folksliet” ten gehore brachten. Het feest in de stadhuistuin was hiermee tot een ein de gekomen, maar de Beerenburg liet zich later op de avond op een gran dioos slotfeest in de foyer van Amici- tia nog „purbest” smaken De lijstcollecte voor het .Anjerfonds bracht te Nijland 295,op; voor gaande jaren toen men met bussen collecteerde kreeg men een bedrag van ongeveer 95,bijeen. De heer Crolard (met schuurapparaat) werkend aan zijn nieuwe schuit, die hem in vijf jaar de wereld moet rond brengen. De sympathieke Fransman Robert (voor vrienden Bob) Crolard is bij water sportbedrijf „Twellegea” in Uitwellingerga druk doende een zeewaardig jacht af te bouwen om daarmee in ongeveer vijf jaar de wereld rond te zeilen. Hij heeft om het schip te kunnen bekostigen zijn hele „hebben en houden” in Frankrijk verkocht. Met vijf man personeel van „Twellegea” werkt hij hard om de boot in augustus gereed te hebben, zodat de proefvaart gemaakt kan worden. Het schip heeft het zelfde model als de eerder op de werf gebouwde „Irishman”, maar is aangepast aan de ideeën van de eigenaar. De heer Crolard is bij H. Huisman, eigenaar van watersportbedrijf „Twel legea” terecht gekomen, omdat dit bedrijf grote ervaring heeft op het ge bied van de zeezeilerij. Ieder jaar ook kunnen mensen, die een theorie-cur- sus navigatie gevolgd hebben bij dit watersportbedrijf, hun praktische er varingen opdoen. Ook diegenen die eens willen zeezeilen maar (nog) geen geld hebben om een schip te kopen, kunnen hier terecht. Voor alle zeilers is er jaarlijks in november een reünie, en de laatste keer was de heer Cro lard ook van de partij. BESLISSING Op die reünie is toen een belangrijke beslissing genomen. Robert: „Ik liep al drie jaar met het idee rond om een wereldreis te gaan maken, maar in Frankrijk is het veel te duur om een boot te laten bouwen. Daarom ben ik naar Nederland getrokken. Ik heb hier Men hoopit het schip dus in augustus gereed te hebben. De proefvaart zal drie dagen in beslag nemen en zal op Als de gemeenteraad van IJlst er don derdagavond mee instemt, kunnen de hoofdbewoners van de Popmawal hun auto’s voortaan voor huis parkeren. „Het parkeerprobleem begint in deze straat bijzonder nijpend te worden, vooral in het seizoen”, aldus het col lege van b. en w. in het voorstel. „De enige oplossing voor de moeilijkheden is het instellen van een parkeerver bod voor beide zijden van de straat tot de woning Popmawal 8. De aan- wonenden zouden door een dergelijke maatregel ernstig gedupeerd worden daar ook zij hun auto dan niet meer kunnen parkeren. Hiervoor kan echter een oplossing worden gevonden, daar dan aan elke hoofdbewoner van de Popmawal een ontheffing zal worden verstrekt voor één auto”. af of de twee weken .skütsjesilen het werk van de vele honderden mensen in de tussenliggende tijd wel waard is. Hij zei verschillende pessimistische geluiden te hebben gehoord van men sen, die, achteraf bekeken, teleurstel lingen hebben meegemaakt. „Ik wil hiervoor waarschuwen,” zo zei hij. „De geest gaat er aan het eind van de wedstrijd altijd uit. Ik wil u hier bij oproepen toch door te gaan met het werk, want de dank daarvoor heeft de laatste twee weken op de wal ge staan. Ik bedoel hier de 10.000-den mensen, die we mooie dagen hebben be zorgd,” aldus de heer Brinksma, die later nog opmerkte veel bewondering te hebben voor de schippers, die steeds genoegen hebben moeten ne men met een plaats in de midden moot of het achterveld. „Het is moe deloos werk,” zo zei hij. De Italianen M. en Z., die in de nacht van 3 op 4 februari in Sneek voor 30.000 aan juwelen roofden uit de winkel van Repko, zijn veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Mr. Veder, president van de Leeuwarder rechtbank, vonniste conform de eis. deze traditie weer in ere te moeten herstellen. De mik is gebakken door bakkerij Velds, de hee. Baarda noem de het „een brood voor een huis...” REDAKTIE: Singel 11, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3119, L. Jellema, redakteur. FOTOREDACTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar l bij vooruitbetaling Postabonnementen f 8,— per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs Alvorens tot de eigenlijke prijsuitrei king werd overgegaan (de schippers en hun vrouwen hadden in het begin van de avond de prijzen, die door hen op het Sneekermeer waren gewonnen, uit kunnen zoeken), moest eerst Jacob Zwerver, de onfortuinlijke schipper van het Eernewoudster skütsje, voor de tafel verschijnen. De prestaties van Zwerver, die in het eindklassement als laatste gerangschikt werd, waren goed voor de poedelprijs, die bestond uit een in Frysk kostuum gestoken pop en een krentebrood van een me ter lang. Bij „hurdsilerijen” in het Heidenschap had men een halve eeuw geleden de gewoonte de laatst aan komende schipper te „belonen” met een krentenbrood van genoemde afme tingen. Bekend daarvan is het verhaal van de „linke” stuurman die, om het brc in de wacht te slepen, vlak voor de finish de zwaarden op de grond liet zakken, om er zeker van te zijn als laatste c -er de winlijn te gaan. De gemeente Sneek heeft gemeend goed rondgekeken en gezien de erva ring die de heer Huisman heeft en de schepen die hij reeds gebouwd heeft, vertrouw ik hem volledig”. Om de boot te kunnen kopen, heeft de „pionier” zoals gezegd al zijn eigendommen in Frankrijk moeten verkopen. Huis en inboedel, auto, alles heeft hij van de hand gedaan en is naar Friesland ge trokken. Hij woont nu in Scharnegou- tum waar hij met zijn vrouw een klein huisje heeft gehuurd. „Ik heb Frankrijk „detivement” vaarwel ge zegd.” Voor de heer Huisman is een en an der ook een interessante aangelegen heid. Alle snufjes van de laatste jaren zijn in het schip verwerkt. Het is on der meer voorzien van een zelfstuur- inrichting, een goed geoutilleerde na- vigatiehoek en een werkplaats zodat de heer Crolard zelf zijn reparaties kan doen. Het zeiljacht is een twee master en heeft 84 vierkante meter Voor het aannemersdiploma avond cursus MTS te Leeuwarden slaagde de heer D. Feenstra te Nijland. zeil. Het casco van de boot, die ont worpen is door W. de Vries-Lentsch jr„ is gebouwd door jachtwerf Saa- man uit Appingedam. Vijf weken ge leden is het in Uitwellingerga aange komen, waar het wordt afgewerkt. Ook wordt er hier een 60 pk motor ingebouwd. „Feestleider” W. G. Baarda, loco- burgemeester, ontving een warm ap plaus toen hij de bungalowparkbeheer- ders de suggestie aan de hand deed de schippers en hun familie uit te no digen eens een weekend in een bun galow door te brengen. Dit als ver goeding voor de door hen aan het skütsjesilen opgeofferde vakantie. „Ik dacht dat er in september wel hier en daar ruimte was en daag hierbij de bungalowparken uit de suggestie werkelijkheid te laten worden,” woor den waarmee de heer Baarda veel bijval oogstte. Tijdens het gezellige tuinfeest, dat muzikaal werd opgeluisterd door de „Weidumer Boerenkapel”, vroeg Alex Brinksma, voorzitter van de SKS, zich ten zien, waarna de tocht met zijn vrouw begint. Het ligt in zijn bedoe ling om eerst naar Martinique te va ren. Daar aangekomen wordt een na der „plan de campagne” uitgewerkit. Wat de heer Crolard bij zijn terugkeer gaat doen, is nog niet bekend. „Het hangt helemaal van de situatie dan af, en van mijn gezondheid, maar mis schien ga ik dan wel een grotere boot kopen en weer een wereldreis ma ken”. Aan de Galamagracht zal, als de boer derij van de heer J. Brekeveld is af gebroken, ’n parkeerplaats worden ge creëerd. Gebouwen, zo luidt dit voor stel, zullen op korte termijn door de huidige bewoners worden ontruimd. B. en w. hebben bij de raad nu ’n voor stel ingediend tot het laten afbreken van het desbetreffende pand. Een deel van de vrijkomende ruimte zal, als het aan ’t Ijlster presidium ligt, voor par keerplaats bestemd moeten worden. Om een zo hoog mogelijke opbrengst voor de binnenkort te ontruimen woning Zevenpelsen 18. bewoner de heer U. Speerstra, te verkrijgen achten b. en w. het wenselijk deze woning publie kelijk te verkopen. Zij stellen de vroed schap voor te besluiten het college hiervoor te machtigen, onder voorbe houd echter van de goedkeuring van Welnu, van g.s. heeft het comité ver nomen, dat ook nu niet aan het ver zoek om een financiële bijdrage kan worden voldaan. Het college van g.s. ziet dit jaarlijks sportevenement als een zaak van locale betekenis, zodat om die redenen plaatselijk een oplos sing zal moeten worden gevonden voor de financiële problemen. Uit de begro ting 1972 voor de Sneekweek is b. en w. van Sneek gebleken, dat deze opzet resulteert in een sluitende exploitatie bij een gemeentelijke bijdrage van 6.000 en een geraamd provinciaal subsidie van 3.000. Burgemeester en wethouders van Sneek kunnen zich met de exploitatiebegroting voor 1972 wel verenigen, terwijl zij de begroting „reëel van opzet” vinden. „Voor een goede gang van zaken bij de Sneek week achten wij het gewenst, aldus het voorstel, dat de gemeente het geraam de provinciaal subsidie overneemt te meer, nu in tegenstelling tot voorheen, meer aandach'. aan de publiciteit rondom dit gebeuren zal worden gege ven.” i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1