sneker4Hkqerier Clubgebouw bij volkstuinen nadert voltooiing Ruime keus voor kermisgasten I Ruim 200 Snekers tuinieren in Noorderhoek s Damsimultaan Ton Sijbrands Officieel Orgaan en van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST N. J. de Vries overleden ii 28 september: Sneek- Ned. Militair elftal Ulster klok wordt 18 augustus onthuld Openstelling postkantoor op Hardzeildag y SNEEKER NjEUWSBLAD aaa. f 500,- ontvreemd bij Fritsma's pompstation de Op 29 september in Sneek BBL...... L Oud-directeur Tonnema N.V. fflillllilliffilllBlillilllfflilM ll M Ite' DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1972 127ste JAARGANG No. 62 Dit blad versehQirt bovendien donderdags huis-aan-huls In GAASTERLAND, SLOTEN «M> Gestolen Ford Capri in Bolsward gevonden Mg Morgenavond wordt, der traditie getrouw, in het Sneker stad huis met het in 1628 alhier gegoten klokje de kermis ingeluid. Een vermaak, dat onverbrekelijk met de tegelijkertijd geopende Sneek-week verbonden is, en als ieder jaar ook nü talrijke de begrafenis ophert RK-kerk- bezoekers zal trekken, gezien de vele vermakelijkheden, die dit traditionele open lucht gebeuren biedt. Ha NinwMxl is gKomtto.rde «Hg», va. NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD e. F WWWWVWWVVVIWWIVVWVXVWWVVW t Verschijnt: maandags en donderdags De heer E. de Vries bij zijn trots, het nieuwe clubhuis in aanbouw. (Foto Studio Ger Dijs) l Een paar jaar geleden dreigde het mis te lopen. De animo verflauw de en de tuin raakte in verval. De gemeente liep toen met plannen rond een stuk van het complex af te nemen en er een voetbalveld van te maken. „Maar hier hebben we ons fel tegen verzet. Er waren 35 verwilderde percelen en die moes ten volgens de gemeente binnen 3 jaar weer opgeknapt zijn anders zouden we ze kwijt raken. We heb ben er stevig achteraan gezeten met als resultaat dat die grond binnen het half jaar weer in cultuur ge bracht was. Nu hebben we een wachtlijst...” aldus dhr. De Vries. OUDE GESCHIEDENIS Het Nederlands volkstuinwezen heeft een verre geschiedenis achter de rug. Vroeger was het bezit ervan een blijk van armoede, het beschikbaar stellen van tuingronden voor de arme werk- De alom bekende klok van IJlst is reeds ’n tijdlang op z’n bestemde plaats. Door verschillende omstan digheden, vooral door vakanties, is tot dusver geen aandacht ge schonken aan ’t feit dat dit. monu mentale stadseigendom tot z’n recht is gekomen. Niettemin heeft ’t steeds in het voornemen van het college van burgemeester en wet houders gelegen te zijner tijd de gehele klok-historie officieel te beëindigen. Welnu, dit zal gebeu ren op vrijdag 18 augustus om half drie ’s middags. Gedeputeerde P. v, d. Mark zal de plechtige han deling verrichten. Het Ulster pre sidium heeft allen, die op enigerlei wijze hebben meegewerkt aan het totstandkomen van het monument voor dit „feest” uitgenodigd. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. ill- Dat het bestuur van de vele honderden leden tellende personeelsvereniging van Lankhorst Touwfabrieken in Sneek bepaald niet stil zit om het maar eens zacht uit te drukken is reeds meermalen in deze ko lommen naar voren gebracht. Gaat het daarbij vooral (natuurlijk) om het vermaak van de medewerkers van dit concern, nu is een attractie op touw gezet, waarbij met name hooguit vijftig dammers uit geheel Friesland hun sportieve driften kun nen botvieren. Vrijdagavond 29 sep tember namelijk komt de wereld kampioen Ton Sijbrands uit Den Haag z’n krachten meten met voor aanstaande dammers van ,Huizum’, „Oldehove”, SDC, „De Kroonschjjf”, personeelsleden van Lankhorst zelf en andere liefhebbers van deze sport. man was rond de eeuwwisseling een vorm van liefdadigheid. Als moralis tische drijfveer zat hierachter het we ren van armoede en het verhogen van het arbeidsvermogen om de arbeiders op te trekken tot de „bezittende klas se”. Op initiatief van de arbeiders, die niets van deze vorm van „armenzorg” moesten hebben, ontstonden later nut- tigheidstuinen, die vooral voor de eigen kweek werden benut. Een groepje van deze lieden stapten bij elkaar en huur den samen een weiland, wat door ge zamenlijke inspanning tot een tuinderij werd omgebouwd. Maandagmiddag om ongeveer half zes werd door de inzittenden van een oude, donkere Ford-personenauto benzine ge tankt bij het servicestation Fritsma aan de Rijksweg 43 te Sneek. Nadat zij in de aangrenzende lunchroom koffie hadden gedronken, vertrokken de drie jongemannen. Direkt na hun vertrek bemerkte de pompbediende, dat er on geveer 500,uit de kassa in heit kan- toorvertrekje was weggenomen. Hij had dit kantoor enige minuten onbeheerd gelaten. Later bleek dat één van de inzittenden de lunchroom iets eerder had verlatten dan de anderen en wel via het kantoortje. De politie stelt een onderzoek in. De Sneker amateur-tuindervereniging werd in 1937, door grote inspanning van meester Brinkman, opgericht. Eén der doelstellingen was te komen tot een eigen, vast tuinencomplex. „De tuinders werden voorheen van allerlei plaatsen weggetrapt, omdat de gemeente de grond bestemde voor woningbouw. Vooral de latere voorzitter de heer Ringnalda heeft sterk geijverd om te komen tot een echte volkstuin zoals we die nu hebben”, zegt de heer De Vries. In het begin van de jaren zestig is de Heidemij, in het kader van de werk verschaffing, begonnen met de aanleg van een royaal volkstuinencomplex in de Noorderhoek. De totale oppervlakte bedraagt zeven hectare en is verdeeld in een aantal percelen van 200 vierkan te meter. Elk lid van Nut en Genoegen (de ledenlijst vermeldt 210 namen) kan tegen betaling van 15,per jaar zo’n lap grond huren. De „tuintjes” zijn nu uitverkocht, er is geen ruimte meer. Er staan nog vier mensen op de wachtlijst, maar de kans is heel groot dat deze aan het eind van ’t jaar, zo rond november ook de beschikking krij gen over een eigen tuin. Rond die tijd zeggen verschillende leden hun tuin op, en dan blijven er vaak wel percelen over heeft de voorzitter ervaren. Maandagavond tussen half tien en half elf werd de Ford Capri van de heer J. Eringa uit Sneek gestolen uit de ga rage van Van der Goot, waar de wa gen gestald stond. De auto werd de volgende dag onbeschadigd in Bols ward teruggevonden. zoals te z:en is, keus zat op het Mar- tiniplein. Op het Oud-Kerkhof treft men een klein vervolg op dit alles, in de vorm van de draaiband en het lijntrekspel. Meer voor kinderen, dach ten we zo, maar je weet maar nooit, nietwaar? Om de gezelligheid wat op peil te houden kan een ritje in een autoscooter, een kijkje in de parade tent, een wandeling op de maan wel licht dienst doen. Om nog maar te zwijgen van ’t bekende 80-in-de-bochit- werk en het meedoen op de sensatie- baan. En wat te denken van een romantisch reisje in de draaimolen, of de rups? De krachtpatsers, en zij die menen dat ze daar bij horen, kunnen nog Om kort te gaan (zo dat nu nog kan...) de kermismannen en -vrou wen zijn klaar voor de „strijd”. Ver gaten we nog bijna de loge op dat zelfde Leeuwenburg en een evange- liesatietent, of wat daarvoor mag doorgaan. Ja, ook dat is, pardon, hoort bij de Kermis 1972. „Onze vereniging is gezond, dat blijkt wel uit dit clubgebouw”, zegt de heer E. de Vries, gepensioeneerd kapitein ter koopvaardij en sinds twee jaar de voorzittershamer hanterend van de amateur-tuinvereniging. Hij toont zich bijzonder ingenomen met het nieuwe gebouw, dat ruimte biedt aan een win keltje en een „lokaal" voor het houden van bestuursvergaderingen. Helemaal tevreden is hij evenwel nog niet. „Dit is nog maar een begin. We willen er nog een gebouw bij hebben, dat plaats biedt aan alle leden, maar dat is nog toekomst-muziek”, aldus de voorzitter, die veel van z’n vrije tijd op het tui nencomplex doorbrengt. Hij is dan meestal te vinden in „Het Verkoop huis”, een houten optrekje, dat dienst doet als winkeltje, waar de leden de voor het bewerken van de grond beno digde materialen tegen zeer voordelige prijzen in kunnen slaan. Hert winkeltje, dat de voorraden via een centrale in kooporganisatie inkoopt en daardoor tegen grote kortingen kan leveren, voert een omvangrijk assortiment, dat vari eert van rozenstruiken tot kunstmest, potaarde, sla en koolsoorten. „In het voorjaar zetten we wel 10.000 planten om. De winkel draait nu een jaar of tien, maar het assortiment is vooral de laatste jaren sterk uitgebreid. Alles wat er nodig is voor de tuin verkopen we hier”, vertelt de heer De Vries. Nog twee maanden en dan hopen de leden van de amateur-tuindersvereniging „Nut en Genoegen” uit Sneek hun clubgebouw op het volkstuinencomplex in de Noorderhoek klaar te hebben. In mei van dit jaar is men met de bouw begonnen. Het werk wordt niet uitgevoerd door een aannemer, de tuinders hebben de handen zelf uit de mouwen gestoken en zijn dagelijks met ver eende krachten aan het werk om de zaak zo gauw mogelijk onder de pannen te hebben. Door deze zelfwerkzaamheid én de goedkope bouwmaterialen waar de vereniging via relaties de hand op heeft kunnen leggen, gaat het ge bouwtje „maar” 5000,— kosten. En dit wordt allemaal uit eigen middelen, zonder subsidie, betaald. Heel erg rijk is de penningmeester van „Nut en Genoegen” niet en daarom worden er onder de leden participatiebewijzen uitgegeven ter waarde van twintig gulden om op deze manier het voor het clubgebouw, dé trots van de vereniging, benodigde geld bij elkaar te brengen. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3779, L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKT1E: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 8,— per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 18 et. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs Evenals voorgaande jaren zal ook dit jaar de dienstuitvoering van het postkantoor te Sneek op Hardzeildag worden gewijzigd. Behalve voor de verkoop van zegels, de afgifte van poste restante stukken en het afha len van busrechtcorrespondentie is het kantoor om 11.00 uur voor de postdienst gesloten. De openstelling van de Telegraaf- en Telefoondienst ondergaat deze dag geen wijziging terwijl ook de ont vangst en verzending van brief- en pakketpost normaal zullen worden uitgevoerd. Terwijl de „normale” competitie dan al een week of wat aan de gang is, ontvangt Sneek 1 op donderdag 28 september het Nederlands Mili tair elftal. Deze lichtwedatrijd hing al een maand of wait in de „lucht”, maar kon nog niet eerder plaats vin den. Heit Sneek-bestuur heeft al in mei contact opgenomen met de lei- der(s) van het militaire team. Eersit werd een datum in juni voorgesteld als speeldatum. Toen echter konden de militairen, wegens verplichtingen elders, niet in Sneek in acitie ko men. Vervolgens is 28 augustus als speeldatum genoemd, maar ook dén zijn de tegenstanders van Sneek be zet. De belofte liep evenwel nog steeds, en begin deze week is 28 sep tember als definitieve dag uit de bus gekomen. steeds Jult z’n kop beproeven. Wie z’n hoofd bij dit alles heeft verloren, en "is'he"t,",circus” daar opgetrok- het niet meer zo ziet ziten, resp. staan is welkom bij... juist, madame de waarzegster, die vast wel weet hoe vaak u vervolgens in een aangrenzen de tent in de roos schiet. Natuurlijk, de zweef niet te vergeten. Op weg, al dan nieit draaierig, naar de oergezelli ge Galigasitraat, waarin af en toe on getwijfeld wel weer een musicerende globetrotter z’n hand ophoudt, pas seert men ondermeer de suikerspin nen, de gebak- en nougatkramen. Ook op Leeuwenburg ontbreken deze win kels nieit. Sterker. Pinda’s, palingen, worsten (in allerlei soorten en maten) appels, peren en vul maar aan, van alles en nog veel meer kan daar weer ingeslagen worden. Na een kortstondige ziekte is maan dag j.l. in het St. Antonius Ziekenhuis alhier op 77-jarige leeftijd plotseling overleden de heer N. J. de Vries, ruim een halve eeuw president-direc- teur, daarna president-commissaris van de Kingfabrieken Tonnema NV die onder zijn leiding tot een grote na tionaal en internationaal bekende on derneming is uitgegroeid. Naast deze veel omvattende funkties heeft de heer De Vries zijn tijd, ken nis en grote werkkracht echter ook nog aan veel maatschappelijk werk gege ven. Zo is hij sinds 1939 dertig jaar bestuurslid, waarvan 24 jaar voorzit- te, geweest van het St. Antonius Zie kenhuis, dart in die periode van een be trekkelijk kleine inrichting uitgroeide tot een van dé beste streek-zieken- huizen van ons land. Vooral na de oorlog heeft hij ook als voorzitter van Volksherstel en van de Vereniging Hulp in Nood zeer ver dienstelijk werk gedaan, terwijl hij eveneens vele jaren bestuurslid was van de Sneker Onderlinge Brandwaar borg Vereniging en lid van de commis sie van toezicht van de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg. Ook de politiek had zijn belangstelling getuige zijn veeljarig bestuurslidmaat schap (van 1928-1952), eerst secretaris later voorzitter, van de R.K. Staats partij, nu de Katholieke Volkspartij. Al deze verdiensten leidden tot een Koninklijke onderscheiding Ridder in de Orde van Oranje Nassau en een kerkelijke Ridder in de Orde van Gregorius de Grote. Na een Eucha ristieviering, gisteravond in de ka pel van het ziekenhuis, gevolgd door de gelegenheid tort condoleren in de conferentiekamer, begon hedenmorgen om 10 uur de uitvaart in de JLK.-kerk, waarna c hof alhier. SNEEKER NIEUWSBLAD Waar evenwel de simultaan met Ton Sijbrands, die deze maand nog een al begonnen schaaktweekamp in Reykjavik zou gaan bekijken, wordt gehouden, is vooralsnog een vraag. Het ligt wel in de bedoeling van Wim Deenik de heren te laten dam men in de R. J. Sipkensschool. Hij zal nog in contact treden met onder meer voorzitter G. Brouwer van de Sneeker Damclub, die in het seizoen haar domicilie daar heeft, en zo no dig het materiaal zou kunnen aan vullen. Een andere reden is de ruim te, die zowel Sijbrands als de dan vast en zeker opdagende kijkers in deze school zullen hebben. Want dat deze happening goed zal zijn voor veel publiek staat wel als een paal boven water, dam-minded dat de Friezen zijn. Of niet soms? Voor amateur-tuinders heeft zo’n lap grond overigens al lang niet meer die betekenis als vroeger, toen hij z’n tuin bestemde voor de verbouw van zelf te nuttigen groente, vaak omdat het uit armoede bittere noodzaak was. Er heeft zich een verschuiving voorgedaan van nuttigheids- naar hobbytuin. De leden verbouwen in de Noorderhoek niet al leen groente en aardappelen, een deel (circa vijftien procent) houdt zich bezig met het kweken van sierbloemen en planten, waardoor het complex een parkachtig aanzien kreeg, met fraaie wandelallee’s, aan weerskanten om zoomd door grote rozenperken. Het complex staat voor de wandelaar dan ook ten allen tijde open en het is er vaal prettiger toeven dan in de grote stadsparken. „Dit is een rijk bezit voor Sneek, het is alleen bij velen nog on bekend” zo zegt een enthousiaste voor zitter tot slot. Nu is het niet de eerste keer, dat ge noemde personeelsvereniging een dergelijk sportief gebeuren organi seert. Toen Wim Deenik (de man achter de schermen) in ’70 Harm Wiersma in actie zag op een simul taan van de SDC, waarbij toen jam merlijk slechts 17 „denkers” van de partij waren, heeft hij de nu in Gro ningen studerende Wiersma uit genodigd. En mert succes. Vorig jaar hield veelvoudig wereldkampioen Piet Rozenburg uit Haaksbergen in Sneek een „massaslachting”. Hij was voor Lankhorst toen al geen onbe kende; op 11-jarige leeftijd had hij al eens het allereerste Lankhorst-dam- toumooi op z’n naam gebracht. Ove rigens, een dergelijke competitie vindt dit jaar begin oktober in Ha nenburg weer plaats. Stonden reeds vroeg de krijtlijnen op onder meer het Martiniplein, gister morgen i_ ken. Er is zogezegd opnieuw voor elck wat wils te vinden, al gebiedt de eer lijkheid op te merken, dat het aantal mogelijkheden iets lager ligt dan vo rig jaar, toen men er evenals nu geen steile-wand spektakel kon aantreffen. De op sensatie beluste kermisgasten kunnen evenwel weer volop aan hun trekken komen, evenals de sportieve- lingen, die er graag een heitje (of meer) voor over hebben om zich zes dagen, resp. avonden uit te leven. Na tuurlijk ontbreken de diverse snoep- tenten ook nu niet. Men kan, met cen ten op zak, te kust en te keur. Niet al leen op het Martiniplein, maar ook op het Oud-Kerkhof en Leeuwenburg, waar als altijd eveneens het nodige verhakstukt zal worden, en waar de voor ons liggende zes dagen ongetwij feld weer een gezellige sfeer zal heer sen. Om maar direct met de deur (lees prij zen, althans... wanneer die gewonnen worden) in huis te vallen, bij zoal het zig-zag-spel, de balco-rotor, het bum- perspel, babysport (jawel), de klok- kenwijzer, niet te vergeten de holy- cranes, het rotariospel en het bulldo- zerschijfspel, zullen als jaarlijks weer pogingen in het werk worden gesteld de inventaris uit te breiden. Nu, er is

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1