Ulle Bulle is lustoord voor kunstliefhebbers IJLST sneker>(koerier en van Flatbewoners Stadsfenne moesten traplopen Friesland niet één gewest! MARCUS HOFSTRA 40 JAAR IK DE KERMIS-BRANCHE l T de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan X Dirk S. Donker EEN KOEIESTAL VOL SPULLEN UIT GROOTMOEDERS TIJD B. EN W. VAN SNEEK 1. bespeelt vanavond Sneker beiaard John Hofland kreeg hartaanval op woelig Sneekermeer y SNEEKER NIEUWSBLAD O® r:w.^ Mlp! ii de 1IIIIIBIBIIIIIIIHIIIIIIIIM - GESLAAGD DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1972 127e JAARGANG No. 64 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en - ggr* MM 'H’U Foto Studio Ger Dijs (Foto Studio Ger Dijs). Verschijnt: maandags en donderdags meer tijd”. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendcms b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. f SNEEKER NIEUWSBLAD Een storing in de reminstallatie van een lift in één van de fiats aan de Loëngasterlaan zorgde ervoor, dat de bewoners van dit gebouw bijna een week lang van de trap gebruik moesten maken. Op het eerste ge zicht lijkt dit niet zo erg, maar als men even doordenkt komt men tot de conclusie dat het tamelijk lastig moet zijn voor de huisvrouwen om elke dag tientallen malen de trap op en neer te draven voor de bakker, de groenteboer en de andere leve ranciers die langs komen, maar op de begane grond blijven. Ook kin derwagens laten zich moeilijk tien trappen op en af vervoeren, om nog maar niet te spreken van het gesjouw met boodschappen. Frans Houtman en Jan André zijn rekwisiteurs. Zij zijn mensen die bij een film-, toneel of wat voor produktie dan ook de rekwisieten leveren. Zij bou wen dekors op, geven kleuradviezen en leveren alle voor de produktie beno digde voorwerpen. Dit varieert van een eenvoudig porseleinen vaasje tot kamelen en oude vliegtuigen. „Voor de meest krankzinnige dingen komen ze bij ons”, aldus Frans Houtman, hoofdbewoner van „Ulle Bulle”, een ver bouwde boerderij te Harich. Zijn compagnon Jan André vertoeft momenteel op de filmlökatie van „Turks Fruit”. „Maar dit zal wel een van onze laatste grote opdrachten zijn”. Houtman en André, bekende namen in de vader landse film- en toneelwereld, willen er een punt achter zetten en zich terug trekken op hun boerderij in Gaasterland. Hoe kon dit alles gebeuren? In het begin van de vorige week weigerde de lift verdere diensten en de heer J. Breeuwsma, de beheerder van de fiat, maakte er direkt werk van. Hierbij stuitte hij echter op een on gelukkige samenloop van omstan digheden: de monteur die met het repareren belast moest worden, bleek op vakantie, zodat een plaats vervanger gezocht moest worden. Toen die eenmaal gevonden was, kwam deze tot de ontdekking dat het te vervangen onderdeel uit Rotter dam moest komen. Dat nam ook de nodige tijd in beslag. Dank zij snel werk van verschillende mensen kon den de flatbewoners vrijdagavond weer gebruik maken van de lift die het nu weer prima doet. Vooral vóór en tijdens de Sneek-week liggen er elk jaar veel schepen van gasten dicht aaneengerygd langs de oever van de Oudvaart onder het lommer van de fraaie bomengordel aan de rand van het Burgemeester de Hooppark. Maar ook op andere dagen in het vaar- en toeristenseizoen is dit een aantrekkelijke en druk gebruikte aanlegplaats. Opvallend en bevreemdend is echter het totaal ontbreken van sanitair en waterleiding. Zou het gemeentebestuur hieraan niet eens aandacht kunnen besteden? (foto Studio Ger Dijs) ’s Winters staat zijn kraam met koop waar op stal, maar het seizoen zet voor hem al weer vroeg in: in febru ari is hij van de partij bij het carna val in Limburg, waar hij een dochter heeft wonen die eveneens een kraam heeft. Dat is trouwens niet zijn enige dochter in de kermissector: in Aals meer woont er een die hij altijd be zoekt tijdens het bloemencorso. Men kan dus wel met recht zeggen dat de heer Hofstra van alle markten thuis is. Op de vraag wanneer hij van plan is er mee op te houden, antwoordt hij: „Nooit, ik ga door zo lang ik kan. Ik kan er trouwens niet mee ophou den, ze rekenen er allemaal op dat ik kom. Als ik straks niet in Blauwhuis ben, worden ze daar kwaad. Ik moet er bij wezen.” Sinds 1932 is de Sneker kermis on denkbaar zonder de figuur van de heer M. Hofstra, want vanaf die tijd is hij elk jaar in zijn kraam met toe ters, molens en vliegende vogels te vin den. Hij begon met zijn handel op ze ventienjarige leeftijd, net in de crisis tijd: „Het kostgeld was toen een gul den, en je had soms dagen waarop je niks verdiende.” De heer Hofstra, die steeds alle dorpsfeesten bijwoont is ook geen onbekende in de rest van Neder land. In 1937 was hij bij de Wereld jamboree te Vogelenzang bij Haarlem met een kar vol vliegende vogels. Maar ook nu nog reist hij heel Neder land door. Als de Sneekweek afgelo pen is gaat hij naar Limburg om ver volgens door te trekken naar Budes heim In Dutsland, waar hij ook altijd zijn handel vandaan haalt. 25 augustus is hij weer present op de dorpsfeesten in Blauwhuis. John Hofland, de 56-jarige Regenboog- zeiler uit Rotterdam, kreeg dinsdag morgen tjjdens de eerste teamwed strijd in de Regenboogklasse op het Sneekermeer een hartaanval en is op genomen in het Sint -Antoniuszieken- huis. De wedstrijd, waarbij drie Frie zen op kop lagen, werd afgebroken. De wedstrijden op woensdag en van morgen zijn normaal verzeild. De heer Hofland zeilde in een voorde- winds rak nabij de strekdam bij Terhor- ne toen hij plotseling onderuit zakte. Hein de Goederen, die in de buurt voer, werd gewaarschuwd door de be manning van Hofland en stuurde zijn „Maas” langszij. De Goederen is op de „Beneventum” van Hofland overge sprongen en heeft de Regenboog, onder escorte van de Waterpolitie naar het Paviljoen gezeild, waar een inmid dels per mobilofoon opgeroepen ambu lance klaar stond. Pogingen om de heer Hofland over te nemen in een vlet strandden in de woelige golven, waardoor de schepen flink lagen te slingeren. De heer Hofland, die al vaker een hartattaque heeft gehad, mocht eigen lijk geen wedstrijden meer zeilen. Dit was ook de reden waarom tijdens de Kaagweek zijn dochter de „Beneven tum” stuurde en Hofland zelf als be manningslid aan boord was. Later heeft de heer Hofland de raad van de medici in de wind geslagen en bracht hij tijdens de Alkmaardermeer Week de nationale titel op zijn naam. Ulle Bulle verloor een jaar of vier ge leden de funktie als boerderij. Door de ruilverkaveling „Gaasterland” kwam ’t gebouw vrij en heeft ’t een tijd leeg gestaan, totdat een beatgroep de kwaliteiten als oefenruimte er van ont dekte. De jongens maakten er evenwel een puinhoop van, de buren gingen klagen over het lawaai en de gemeen te heeft de formatie daaron de deur gewezen. En het was toen dat de heer Houtman via een relatie, en na moei zame onderhandelingen, de boerderij op de kop wist te tikken. Aan heit Instituut Vakopleiding van Tandtechnici te Utrecht slaagden de heren D. L. Makken en R. M. Mak ken jr. respectievelijk voor de diplo ma’s „Inleg- Kroon en Brugtechniek” en „Prothese-techniek”. De boerderij is een lustoord voor de kunst- en antiekliefhebber. Houtman heeft zich namelijk in een heel apar te vorm van kunst bekwaamd: hij is een hartstochteljjk liefhebber van het naaldschilderen. „Dit kun je beschou- zonder verf. Ik met knopen, Zijn werken 1 in de schuur, die je na een ingrijpende ver bouwing nauwelijks meer als zodanig herkent. De stal wel, die is onveran derd gebleven en op de plaatsen waar daan, nadat de aannemer „het grote werk” had verricht. Alle binnenmuren vielen onder de slopershamer en het interieur werd, met uitzondering van de stal, omgebouwd tot een gezellige woon- en werkruimte. De buitenmuren werden wit geschilderd en het dak van een nieuwe rietbedekking voorzien. HERENKAPPER „Mijn hobby’s waren vroeger altijd kussens maken en kleden knopen. Ik bekleedde ook wel eens een oud stoel tje en in dit werk lag mijn hart. Ik was herenkapper, toen ik met de heer André in kontakt kwam. Hij had een antiekzaak en daar lag m’n werk. Die kapperszaak werd gewoon een obses sie voor me. Ik moest daar weg. André en ik kregen toen een aanbod van een vriend die in Parijs een oes terbar exploiteerde. Vlak bij hem was nog zo’n zaak te huur en of wij er iets voor voelden. Wel, ik nam m’n ontslag, André stapte uit de zaak en wij naar Parijs. Maar dat liep niet allemaal zoals we het ons hadden voorgesteld. (Vervolg op pagina 9) ,,’t Was een behoorlijke troep. De balken waren volgespijkerd met dui zenden doppen van bierflesjes. Man, man, wat hebben we een werk gehad om die dingen eraf t halen”, herin nert de heer Houtman zich, die het meeste verbouwingswerk zelf heeft ge- Aan de Harichsterdyk, ongeveer twee kilometer buiten Harich staat een boerderfj, die door de eigenaar (op de voorgrond) Frans Houtman de naam „Ulle Bulle” meekreeg. „Het is een verzinwoord. We zochten naar een naam die blijft hangen, namen als Boszicht of Landzicht vergeet men zo gauw”, zegt de 59-jarige rekwisiteur, die in de schuur een permanente ex positie van naaldschilderkunst eta leert. wen als schilderen maak een „schilderij” draadjes en kraaltjes”, zjjn permanent geëxposeerd REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g, 3779, L. Jellema, redakteur EOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 8,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 18 et. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tariej Bij kontrakt lagere mm-prijs De organist Dirk S. Donker uit Sneek zal vanavond van 8 tot 9 uur het Sne ker klokkenspel op de Martinikerk be spoten. Hij zal een zevental werken uiit- voeren, geopend wordt met a. Prelu dium, b. Menuetto en c. Allegro I. Vervolgens geeft de heer Donker een inleiding, lied en fuga over „Wie dat zichzelf verheft temet”, als derde on derdeel vermeldt het programma een Andante Cantabile. De beiaardier brengt voorts twee va- leriusliederen, een petite suite Fran- caise en drie volksliedjes ten behore. Het concert wordt besloten met een Turkse mars. „De omgeving trok me ontzettend aan. Ik was hier wel eens bij een kennis geweest en had me Fries land Voor die tijd voorgesteld als een kale weilandenvlakte met koeien. Ik wist niet wat ik zag toen ik hier in deze bosrijke omgeving kwam,” zo vertelt Houtman, die eigenlijk een opslagruimte voor zijn rekwisieten alias antiek zocht. „We huurden een pakhuis in Amsterdam voor 350, per maand, maar de zaak was als maar dicht.' We hadden het gewoon veel te druk, en toen kwam hier (in 1969) die pracht-boerderij vrij.” B. en w. van Sneek wijzen het idee, om van Friesland één gewest te ma ken af. Dit blijkt uit een voorstel, dat zij de raad toezonden, en waarover volgende week dinsdagavond verga derd zal worden. Onder het hoofd stuk „Welke omvang dient een gewest te hebben?” schrijft het Sneker pre sidium, dat het van belang is, dat aan de zuidoostkant het gehele Tjeuke- meer binnen de grens van de regio Sneek valt, en aan de noordoostzijde het Sneekermeer. De ten oosten van het Sneekermeer liggende dorpen zijn naar de mening van b. en w. op an dere centra dan Sneek georiënteerd. Een en ander betekent, dat het colle ge met de begrenzing van de regio Sneek, zoals deze is vervat in de con- cept-structuurschets accoord gaat. Ook kan het zich verenigen met de meer in details aangegeven begrenzing van de regio Sneek. Wel, aldus b. en w. van Sneek blijken er een aantal onre gelmatigheden, waardoor de eerder uitgesproken mening wordt bevestigd, dat de indeling van gewesten paral lel moet lopen met de gemeentelijke herindeling. Over het afwijzen van Friesland als één gewest, merkt het college nog op, dat bij de totstand koming van gewesten er tussen de samenstellende delen van het gewest een vrjj nauwe verwevenheid van een groot aantal problemen van lokale aard aanwezig moeten zijn. „Aan dat criterium wordt bij het idee om van Friesland één gewest te maken niet voldaan. Er kan dan nog bezwaarlijk gesproken worden van lokaal bestuur.” eens „Anna” en haar soortgenoten (de namen van de koeien staan nog op de balken) een plaats vonden, is nu een verzameling antiek uitgestald. „Antiek kun je het eigenlijk niet noe men hoor. Daar zijn we niet voldoen de kapitaalkrachtig voor. Het zijn spulletjes uit grootmoeders

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1