Klets... boem... en daar lag ie... sneker^koerier fife Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en JUDOVERENIGING „SNEEK" BINNENKORT TER ZIELE IJLST Burgemeester Rasterhoff tot Raadslid De Jong:„U kunt b. en w. helemaal niets verwijten" Verbetering verkeerssituatie Hooiblokstraat Stereo-installatie ontvreemd bij J. Pop Brand ruïneert hooimijt, schade bijna f 6000,- Caravan en auto bij botsing vernield SNEKER INZITTENDE (14) AAN VERWON DINGEN OVERLEDEN In Elahuizen HM y wiiffiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiniiiiwiiHiiiiiiiiiiM Na aanrijding vrijdag onder Scharnegoutum FRIESE BEELDENDE KUNSTENAARS LATEN KRANT VERSCHIJNEN SPORTACCOMMODATIES VRIJDAG AANBESTEED 0 In een laatste poging om in ie der geval de judosport voor Sneek en omgeving te behouden is tijdens een vergadering, eni ge weken geleden, besloten de Judovereniging „Sneek”. die was ondergebracht in ’n stich ting, over te dragen aan de heer Jan Ebert te Heerenveen. De vereniging wordt begin volgende maand opgeheven. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD ea de muwM 3 pa»»#® f SNEEKER NIEUWSBLAD Stemmen staakten in Sloten over bestemming kaaspakhuis geworden (Foto Studio Ger Dijs) Verschijnt: maandags en donderdags Tj. DE JONG kinderlijke vertoning Schitteren door afwezigheid. Dat ging donderdagavond helemaal op voor de socialist J. Bouwsma van de gemeenteraad van Sloten. Hij woonde de zitting van de vroedschap niet bij, wat met name Gemeentebelanger Tj. de Jong erg speet. Toen namelijk het voorstel van b. en w. over de verbouw van het veel besproken kaaspakhuis in stemming was gebracht werd de ’uitslag onbeslist:’ 33. Tegenstanders waren de heren De Jong, J. Deinum en J. Th. de Vreeze, die evenals de deze keer absente Bouw’sma op 7 oktober voor verkoop hadden gestemd. Dit „feest” kon echter, bij gebrek aan toestemming (lees goedkeu ring) ran gedeputeerde staten, niet doorgaan. Tot tweemaal toe verwierp de raad vervolgens een voorstel van het college een plan voor de restauratie van het Kaaspakhuis te doen opmaken. Nu vorige week de stemmen staakten, zal dP onderwerp nogmaals te berde worden gebracht. over niet MAANDAG 14 AUGUSTUS 1972 127ste JAARGANG No. 65 UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendcuns b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-1,233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,231, 1,235, 221,7. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN «.o De heer Ebert is leider van een sport school, me werkzaam is in onder meer Heerenveen, Joure en Drachten. Na ruim dertien jaar judo in vereni gingsverband zal nu deze sport in de toekomst alleen nog beoefend kunnen worden in een sportschool. Dit hangt nauw samen met het feit, dat de heer Postema uit Harlingen na het afgelo pen seizoen niet meer bereid bleek „Sneek” te trainen. Ondanks verwoe de pogingen en veel moeite is het stichtingsbestuur er niet in geslaagd een trainer te vinden. Ruim 1200 pakken hooi zjjn zaterdag middag verloren gegaan bij een brand op de boerderij van veehouder W. Schaper te Elahuizen. De brand, die om ongeveer half vier uitbrak, beperk te zich tot de hooimijt. De schade be draagt bijna 6000, „Wij hebben de mogelijkheid niet ge had de stukken in te zien; nu moeten we in een minuut beslissen over 80.000. De vorige keer is hierover een erg „onverkwikkelijk” debat ge weest. Ik wil er daarom nu niet veel meer over zeggen. Maar een ie der mag hier zijn visie over hebben. dragen vraagtekens moet zetten. „Maar wat hier gebeurt betreur ik; ik vind dit jammer. Is het juist, dat er niet een raadslid is, die deze zaak goed heeft gezien? Is dat besturen? De overleden knaap werkte als vakan- tiehulp bij de heer Jellema. De be stuurder van de auto liep bij het on geluk snij wonden op, maar het even eens bij hem inzittende 9-jarige broer tje Metske kreeg een hersenschudding en werd aan he hoofd verwond. Hij en Ronald zijn per ambulance van de gemeentepolitie Sneek naar het zieken huis gebracht. De schade was aanzien lijk; de auto werd total loss bescha digd, terwijl de achterste aanhangwa gen, waarvan de verlichting defect bleek te zijn, eveneens flink werd ver nield. De tractorbestuurder bleef on gedeerd. Uit een onderzoek van de brandweer en politie is komen vast te staan, dat hooibroei praktisch uitgestoten moet worden geacht. Het 5-jarig zoontje van de veehouder heeft met lucifers ge speeld en men neemt aan dat hier door de hooimijt in brand is geraakt. Het heeft enige tijd geduurd voordat de brandweer uit Koudum ter plaat se was. De meeste spuitgasten vertoef den namelijk op het nieuwe sportter rein te Koudum, dat juist werd ge opend door de heer L. S. Pasma, bur gemeester van Hemelumer Oldeferd. De brandschade wordt door de verze kering gedekt. ABONNEMENTEN. Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (by vooruitbetaling Postabonnementen f 8,— per half jaar (bij vooruitbetaling! ADVERTENTIETARIEVEN 18 et. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs Tegenstemmer Deinum: Ik zie dit geen 50.000 kosten. Het hok zal misschien wel afgebroken worden. Verkoop lijkt me veel gunstiger toe. Nu stond in het voorstel, dat bij het pakhuis een bergplaats gebouwd zou worden. „Ook u zou beter moeten lezen”, constateer de de heer Rasterhoff dan ook. „Ik kan met de beste wil van de wereld niet zien, dat men, in het belang van de gemeente, tegen dit voorstel nee zegt”, herhaalde hij. „Het is wel dui delijk, wat de bevolking het meest aanspreekt. In het andere geval treedt QUFCifFD NIFIIMIQRI All ataa- Toen de familie J. Pop, die aan de Hemdijk woont, terug kwam van va kantie, ontdekte zij dat de woning gedurende haar afwezigheid ongewenst bezoek heeft gehad. Er waren een ste reo-installatie, een brandrecorder, ge- luid-boxen en een platenspeler, dit al les ter waarde van f 2500,ont vreemd. De politie stelt een onder zoek in. Vrijdagmorgen vond in de Sporthal de aanbesteding plaats van de bouw van sportaccommodaties in Sneek, te we ten een was- en kleedgelegenheid op de tennisbaan aan de Woudvaart, een vergaderzaal en kleedruimte op het Zuidersportpark en was- en kleedge legenheid op het Sportpark aan de Leeuwarderweg. Directeur G. J. de Boer van Gemeentewerken maakte de inschrijf sommen van 23 bouwbedrijven bekend, variërend van 363.000 (van de gebr. Boomsma Sneek) tot ƒ480.000 (van bouwbedrijf Huitema in Bols- ward). De begroting van het geheel bedroeg 338.363; de begrote bedragen van de drie bovengenoemde projecten apart waren resp. 53.500, ƒ233.783 en 51.080. De begroting dateerde van 16 mei. De gunning is aangehouden, en zal, vermoedelijk over een week of twee, na overleg met b. en w. worden verstrekt. „Het is ons”, aldus b. en w. in hun laatste voorstel, „met de beste wil van de wereld niet mogelijk geworden te ontdekken, welke aan gemeentelijke be langen ontleende overwegingen, dit standpunt zouden kunnen steunen. Wij hebben de verantwoordelijkheid voor deze o.i. tegen het gemeentebelang in druisende zienswijze dan ook niet zon der meer kunnen aanvaarden en, on danks de beslissing van de raad, een plan voor de verbouwing van het kaas pakhuis tot woning laten opmaken.” Gemeentebelanger De Jong keerde zich fel tegen deze „procedure”: Ik had verwacht, dat we dit eerst nog eens over de tafel hadden gekregen dan hadden we veel verwarring kunnen voorkomen. Alle ellende komt voort uit schrijven en langs elkaar heen lopen. De caravan van de heer G. T„ 48 jaar uit Eelderwolde, is zaterdagmiddag to taal vernield bij een aanrijding op rijksweg 43, nabij het kruispunt Graaf Adolfstraait-Oude Oppenhuizerweg. De heer H. Silvius, een 21-jarige loodgie ter uit Sneek, stond hier voorgesor teerd om de Oude Oppenhuizerweg op te rijden. T., die een caravan achter zijn auto trok, merkte de stilstaande wagen te laat op. Hij heeft op het laat ste ogenblik nog wel het stuur omge gooid, maar kon niet vermijden dat de caravan er tegen op knalde, De auto van Silvius werd hierbij aan de achter zijde zwaar beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Tegen elf uur werd de afdeling Sneek van de Bescherming Bevolking door de heer D. E, Heere, provinciaal commandant van de B.B., gebeld in verband met de gevolgen van de windhoos, die vrijdagmorgen het kampeerterrein „Duinoord” bij Nes op Ameland trof. Chef de bureau de heer M. J. Reen: „Ze verzochten of we ons gereed wilden houden. Daar na zijn drie ambulances vertrokken. Ze waren op weg naar Holwerd, en ongeveer halverwege bij Leeuwar den vernamen de heren, dat ze geen assistentie behoefden te verle nen, omdat de hulp wel voldoende was. Men dacht eerst, dat er een paar honderd slachtoffers waren ge vallen.” De auto’s zijn verder de ge hele dag in paraatheid gehouden, uitgerust met medisch materiaal, dat zo nodig gebruikt zou kunnen wor den. Acht van de in totaal meer dan twee duizend mensen van de afde ling konden elk ogenblik van de dag uitrukken. Eén van de opvallendste dingen was voor de heer Reen ge weest de coördinatie, die pas goed op gang kwam, toen lieden van de griffie aanwezig waren, „Die mensen weten van wanten,” zei hij. Eén van de redenen voor de heer De Jong om voor te stellen, dit voorstel in te laten trekken. „Ik popel om u te antwoorden”, liet de heer Rasterhoff weten. „Maakt u er snel een eind aan”. De voorzitter verklaarde, dat veel van wat de gemeentebelanger had gezegd onwaar was. „In de vorige openbare vergadering heb ik uitdrukkelijk ge steld, dat dit een zaak van gemeente belang is. B. en w. hebben hei voor behoud gemaakt, dat er steeds van gedachten gewisseld zou kunnen wor den, als zij met alternatief konden ko men. Nu, dat is er helemaal in over eenstemming mee”, aldus de heer Rasterhoff. „De vorige keer is gesteld: Raad geef ons de toestemming om een voorstel in te dienen. Njet, was het antwoord!” „Ik had al eens eerder gezegd: Zul len we hier weg gaan, joh. We zit ten hier min met al die bomen.” De heren N. Bergstra en P. Velt- man bevonden zich vrijdagmorgen om kwart voor negen tussen de „toeschouwers” van het gebeuren in IJlst, dat later op de dag nog hon derden kjjkers zou trekken. Dat wil zeggen: de schade, die een bliksem straal toen aan één van de populie ren op het voetbalcomplex van IJVC toebracht. „Het was een felle flits en een klap; ik zag hem zo van bo ven mieteren”, vetrelt de heer Velt- man, die op dat moment net z’n hoofd buiten de „meganische trek hond” van de gemeente had gesto ken. Het regende dat het goot. „Het was de laatste klap. Eigenlijk ging het te snel allemaal om te kunnen schrikken. Het was klets boem en daar lag ie.” De helft van de boom bij de ingang van het voetbal- terrein werd er als het ware vanaf geschild, terwijl de „nok” (grootte een meter of twee) werd afgehakt, nadat de donderslagen tijdens de he vige onweersbui daarvoor enige tijd verstek hadden laten gaan. Het .pel len’ van deze grote boom had weer een andere ingezetene van het ste deke gehoord als een zweepslag. „Er valt akelig weinig over te ver tellen het ging zó hard”. Nog ve le uren na de klap kwamen geïnte resseerden polshoogte nemen van de ravage, die de elementen vrijdag hdden veroorzaakt. De gespleten boom werd daarbij uiteraard door velen op de gevoelige plaat vastge legd. De gemeenteraad van Sneek besloot in juni 1970 een strook grond langs de Hooiblokstraaft van de Doopsgezinde Gemeente te kopen, en tot aankoop van de hoekperceeltjes Hooiblokstraat 4 en 6 over te gaan. De verkeerssitua tie in de Hooiblokstraat zou nu verbe terd worden, n.l. door de straat aan de zuidzijde gedeeltelijk te verbreden en de aansluiting aan de Harinxmaka- de te veranderen. Na het tot stand ko men van het verbeteringsplan zal het verkeer uit de Hooiblokstraat vlotter en veiliger de Harinxmakade kunnen bereiken, ook is de verbinding Bothnia- kade-Singel hiermee gebaat, aldus schrijven b. en w. van Sneek in een voorstel aan de raad. De aankoop van de grond van de Doopsgezinde gemeen te vond echter plaats onder voorwaar de, dat de gemeente het aanwezige hek op haar kosten verplaatst naar de nieuwe grens-afscheiding en vervangt door een nieuw hek, waarin ook in- en uitgangen aangebracht moeten worden. De totale verbeteringskosten worden geraamd op 30.000. men dit gemeentebelang met voetei. Bij het college van b. en w. bestaa nu wel eens de behoefte om te weten. Zijn wij nu van die stomme jongens door dit te verkopen”. „Het wordt zo langzamerhand een kinderlijke verto ning”, ervaarde de heer De Jong, die terstond van de voorzitter te horen kreeg: „U kunt b. en w. hier niet; verwijten. Wij hebben hierin openheic van zaken gegeven”. Nee, vond ander maal de heer De Jong „We hebber niet inzage gehad”. Een, zoals de voor zitter het, uitdrukte, zure opmerking „Die moet u niet weer maken. Deze zaak komt pas, waar ie wezen moet, als de geraamde kosten bekend zijn. Dan komen we hierover bij u terug. U moet nu niet allemaal zijwegen in slaan”. (Wordt vervolgd). De beroepsvereniging van beeldende kunstenaars in Friesland, de BKF, heeft deze maand haar eerste nummer van de BKF-Courant uitgebracht. Op de achterpagina staan de medewer kers aan dit nummer vermeld, waar onder de naam van de Hichtumer boer Meinte Mulder opvalt. Deze blijkt hert hooi geleverd te hebben, dat zich in hert plastic hoesje bevindt waarin j dit nummer is verpakt. De inhoud van dit eerste nummer de voorpagina vermeldt ’t verschijnen van 6 nummers per jaar is gelijke lijk verdeeld over lees- en kijkwerk. Onder het leeswerk zit o.m. een inter- vieuw met recensent E. Kools, bijdra gen over de kontraprestatie en een es say over de BKF. Men kan een mooie prent van Jan v.d. Zee bewonderen, die tevens zijn werkstuk over het Ajax- en Feijenoordveld publiceert. Op het middenblad staat een vervolg-legpuzzel afgebeeld, die na 3 nummers een aar dige affiche op zal leveren. Het num mer is voor 1,50 in boekhandel en galerie verkrijgbaar. Jaarabonnemen ten a 10,— kunnen opgegeven worden bij J. Haantjes, Achter de Hoven 221 te Leeuwarden. Om wat beter naar elkaar toe te groeien, is de vorige keer na afloop van de raadsvergadering gezegd, dat hier nog eens over gesproken zou worden. Misschien dat er dan iets be ters uit zou komen”, zo zei de heer De Jong. „Dat is een leugen”, on derbrak waarnemend burgemeester L. Rasterhoff hem. De Jong ging on verdroten verder: En daar hebben b. en w. zich niet aan gehouden. De ze aangelegenheid wordt nu op de spits gedreven. Er zitten veel duistere punten in. „U beslist helemaal niet 80.000. Dan heeft u het stuk goed gelezen. Over cijfers wordt niet gesproken. Dat is kennelijk niet interes sant. Men mag toch verwachten, dat dit voorstel goed wordt gelezen? Wat u doet is, vergeef me het woord, ver draaiing van de feiten”, zo ging de heer Rasterhoff tegen de heer De Jong tekeer. „Als dit voorstel verworpen wordt, is de kous af. B. en w. willen niet de blaam hebben, dat ze het ge meentebelang tekort hebben gedaan. Misschien komen we na een hearing nog eens op deze zaak terug”, aldus de voorzitter, die wel met de heer De Jong van mening was, dat men bij be- REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1,233 b.g.g. 3779, L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKT1E: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 De 14-jarige Ronald ten Brake uit Sneek is gisteren in het Sint Antonius- ziekenhuis overleden aan de verwon dingen (inwendig letsel), die hjj vrij dagavond om vijf over negen bij een ernstig verkeersongeval op de Sint Maartensdyk bij Scharnegoutum had opgelopen. Ronald was inzittende van een door de 22-jarige Schamegoutu- mer Pieter Jellema bestuurde Ford Taunus, die achter op een in dezelfde richting (Scharnegoutum) rijdende on verlichte tractor met twee aanhangers knalde. Deze tractor werd bestuurd door de 36-jarige Sneker Douwe O. In de afgelopen dertien jaar is er op judo-terrein, niet alleen voor Sneek maar ook voor de omliggende gebie den veel tot stand gebracht, zo vertel de ons secretaris A. J. Oosterhoff. Uteraard zijn er ook magere jaren geweest, zeer magere zelfs,” meende hij. Dit laatste schreef hij vooral toe aan een zekere discontinuïteit in het in dienst hebben van bevoegde trai ners, die, zo zei de heer Oositerhoff in het noorden van het land niet be paald dik gezaaid zijn. De activiteiten van sportschool Ebert zullen dus nu worden uitgebreid met Sneek. Wat de judo-technieken betreft wordt de heer Ebert bijgestaan door Piet de Vries uit Mildam, die maan dags- en woensdagsmiddags Sneker judoka’s vanaf 4 uur in de Convent school zal gaan trainen. Hij is eerste Dan (zwarte band), en aangesloten bij de Judo Bond Nederland. De ruim hon derd leerlingen, die nu nog lid zijn van de judovereniging „Sneek” zijn al, of worden zo spoedig mogeljjk via een stencil, wat door het verenigingsbe stuur en de heer Ebert is opgesteld, ingelicht. Wat betreft de Stichting Judo Sport Sneek, deze zal elk jaar het welhaast traditioneel geworden „waterpoort- toumool” op touw zetten. Dit is mo gelijk, omdat het kassaldo „positief” is. Volgens de bepalingen in de stich- tingsacte moeten deze gelden besteed worden in het belang van de judosport, en naar hert stichtingsbestuur meent, valt het Waterpoorttournooi, dat ove rigens dit jaar op zaterdag 28 oktober zal plaats vinden, hier ook onder. Af hankelijk van de financiële resultaten van hert toumooi zijn we, zoals het zich nu laat aanzien, de eerstkomende ja ren verzekerd van een dergehjk groot(s) festijn, aldus de heer Ooster hoff. V.' i i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1