Verkoop jachthaven Rauwerderhem Korter, maar gevaarlijk zit Wymbritseradeel niet erg lekker wL van PLAATSVERVANGEND HOOFD P. M. PLUIJMERSBurgemeester Dorpshuis in IJsbrechtum Kurobe bezoekt Sneek2 dagen Twee kruis punten worden verbeterd I i Vriéndelijke" briet naar g.s. s en Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK. WYMBRITSERADEEL en IJLST wl fe lm nillllllllllMIIHIIIIIIBIIIIIIIIIH BENOEMD mmiiiiiiiiBiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM TIRNS ALS VOORBEELD rtlIHIlllHIIHIIIIIIWMIlllllW J Berkenlaan/Leeuwarderweg en dr. Boumaweg/Parkstraat NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD «a de snekerMkoerier USNEEKER NIEUWSBLAD.^ en de Als de gemeenteraad van Sneek er dinsdag mee instemt zullen binnenkort twee kruis punten worden verbeterd. Het gaat hier om de kruisingen Berkenlaan Leeuwarderweg/ Sytsingawiersterleane en dr. Boumaweg/Parkstraat. De kosten van deze projecten bedragen resp. naar schatting f 175.000 en f 195.041,49. van een Be eeeee-e BS Verschijnt: maandags en donderdags DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1972 127ste JAARGANG No. 66 P. M. PLUIJMERS geld - geld UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERE AND, SLOTEN R. HEERINGA ATTENTIE over is voor hen korter en omdat de zebra verder af ligt. Op plaats die ze zelf hebben i geldt echter geen zodat meermalen automobilisten de schrik van hun le ven krijgen als er plotseling een 1 voor hun wagen altijd nog goed af, maar dinsdagmid- f SNEEKER NIEUWSBLAD BB, brandweer en Roode Kruis gecom bineerd en gecentraliseerd kunnen wer ken. 4 De Bescherming Bevolking wil een andere image kweken, men wil meer dan vroeger op gaan treden als ramporganisatie. Hulpverlening bij een „vredesramp” brengt evenwel nog moeilijkheden met zich mee. Buiten de vaste, in dagelijkse dienst zijnde staf van tien man, vallen de manschappen onder de verouderde „wet op de noodwacht”, waarin wordt bepaald, dat de BB haar men sen, naast de oefeningen uitsluitend in „oorlogsomstandigheden” kan op roepen. En dat is naar de mening van de heer Pluijmers een zaak die allang veranderd had moeten zijn, hoewel hij over de medewerking van de manschappen tevreden is. „We werkten vroeger met gewone dienst plichtigen, dié al in dienst waren ge weest. Ze zaten er dan ook niet om te springen om bij de BB te worden ingelijfd. We hebben nu buitengewoon dienstplichtigen, die het eigenlijk wel aanvoelen dat het rechtvaardig is, dat ze bij de BB worden getrokken. Er zitten natuurlijk altijd dwarskop pen tussen, maar de meesten hebben wel in de gaten, dat ze bij de BB beter uit zijn, dan 16 maanden te dienen.” De heer Pluijmers, één van de pio niers van de BB, is nauw bij de ont wikkeling van de organisatie betrokken geweest. In 1954 trad hij in dienst, de BB zag twee jaar eerder het levens licht. De heer Pluijmers, een Zeeuw, Gelijktijdig met de verbreding van de overweg bij de Parkstraat moet de ge meente onder meer opstelvakkcn en verkeerseilanden maken op de Bols- warderweg, nieuwe verkeersbelijningen - maken en een nieuwe verkeersafhanke- herdacht: lijke verkeerslichtinstallatie aanbren gen, die automatisch samenwerkt met en impulsen ontvangt van de Ahob- installatie. Weer een ander voorstel van het Sneker presidium behelst een subsidie van 2.863 te verlenen aan de heer P. A. Tuinman, Kleinzand 38, ten behoeve van de restauratie van e dakbedekking van dit pand. Dit is 30 procent van het door de numster van CRM vastgestelde subsidiabele bedrag. De reparatiekosten van de dakkapel vallen hier niet onder, omdat hieraan, aldus het voorstel, „vanuit een oog punt van monumentenzorg slechts zeer geringe betekenis moet worden toege kend.” „De BB stikt van ’t materiaal, dat niét gebruikt wordt. We kunnen hier in Sneek drie volledige noodhospitalen inrichten, er zijn honderden dekens, kussens, brancards en evenzoveel liter bloedplasma. We doen er niets mee, het ligt allemaal in voorraad” aldus de heer Pluijmers, die, om de waar devolle spullen in de toekomst toch meer te gaan gebruiken, wijst op plan nen tot het vormen van regio’s, waar kwam toen terug uit de Antillen, Waar hij hoofd van de landelijke radio- en telefoondienst was geweest. Zeeland was een jaar eerder getroffen door de grote watersnood en toen is gebleken dat de verbindingen bij de BB niet naar behoren funktioneerden. „Men zag mij aan voor expert op dat gebied en zo ben ik er 18 jaar geleden in gevlo gen”. Dat de heer Pluijmers op verbindings- dienstgebied waarachtig geen kleine jongen is, moge blijken uit zijn staat van dienst. Hij was als radio-officier in dienst van Radio Holland en heeft deswege heel veel gevaren op de zee slepers van L. Smit en Co.’s Interna tionale Sleepdienst. „Dat was een avon tuurlijke beweging. Ik heb er wel hu zarenstukjes beleefd”, zo zegt de vroe gere „marconist”, die zijn carrière als zeeman afsloot op de Nieuw Amster dam. In 1939 vertrok hij naar de An tillen, een jaar later, op 10 mei 1940, werd hij onder de wapenen geroepen. „Ze pikten me weer voor de verbin dingsdienst. Eerst heb ik aan de wal de zaakjes zo georganiseerd dat we de verbindingen goed voor elkaar kre- naar „Het gaat om een besluit van een buurgemeente, dat gemeenterechte lijk is genomen. En wij zijn niett be voegd deze buurgemeente daarover te kapittelen. G.s. hebben over haar be sluit te oordelen. Terecht of niet. Wi] moeten niet optreden, als zouden wij het beter weten dan zij. Wij zitten in een andere keuken, en dat is de enige reden voor b. en w. geweest voor te stellen die brief voor kennis geving aan te nemen”, zo zei burge meester Cazemier op een opmerking van de heer Heeringa. „Wat weegt nu zwaarder,” vroeg vervolgens de heer I. Bergsma zich af. „Onze ei gen gemeenteleden of een buurge meente. Ik dacht, dat we hier in ie der geval zitten voor eigen inwoners. Hoe moeten we die mensen dan hel pen?” Rauwerderhem heeft besloten, de mogelijkheid bestaat, dat inwo- „We zouden g.s. kunnen attenderen opl i i_s* j hej. gevaar voor mensen uit Wymbrit- seradeel”, meende de heer Heeringa. „Neen,” vond burgemeester Cazemier in eerste instantie, dan spelen g.s. ge woon het balletje terug door te zeg gen: Komen jullie dan maar met een voorstel voor iets in eigen gemeente.” De heer I. Bergsma, naar aanleiding hiervan: „Er is weinig romantiek meer.” Het is geen romantiek, het is realiteit, dat is het, zo reageerde de voorzitter, die stelde, dat men te ver zou gaan, wanneer g.s. te horen zou den krijgen: Dit moet niet gebeuren. Wel ging hij accoord met een brief, die naar ’t oordeel van wethouder G. Mie- dema „vriendelijk” zal worden gefor muleerd. Burgemeester Hartsuo Terada van het thans 34.000 inwoners tellende Kurobe, sinds 1970 de Japanse zusterstad van Sneek, zal van dinsdag 22 tot donder dag 24 augustus een bezoek aan onze stad brengen. Dinsdagmiddag zal de heer Terada op het stadhuis worden ontvangen, waarna een rondrit door de stad, en een bezoek aan het zwembad en de jachthaven zal plaats hebben. Met het college van burgemeester en wethouders en de staf van de Yoshida- fabriek zal de Japanse gast ’s avonds aanzitten aan een diner, om vervol gens een bezoek te brengen aan oud- burgemeester L. Rasterhoff van Sneek en diens echtgenote. Voor woensdag staat een rondvaart over het Sneeker- meer en door de Zuidwesthoek van Friesland op het programma. Van vijf tot acht uur zullen Japanse relaties In de gelegenheid worden gesteld de eer ste burger van Kurobe, welke stad in 1954 werd gesticht te begroeten, ter wijl nog de zelfde avond de gemeen teraad van Sneek de heer Terada op heit stadhuis zal ontvangen. Donder dagmorgen zal hij enkele, bij het ter perse gaan van deze editie, nog niet bekende „objecten” in Sneek bezoe ken, om tenslotte de lunch in heit huis van de burgemeester te gebruiken. „BB krijgt nooit geld genoeg” Verder zal de NV Nederlandse Spoor wegen de overweg verbreden, en de nu daar aanwezige hele overwegbomen vervangen door automatische halve- overwegbomen, hetgeen de gemeente een bedrag van 9000,kost. Het kruispunt Berkenlaan - Leeuwar- Sytsingawiersterleane is, naar de mening van het college van b. en w. van Sneek, de laatste jaren een steeds groter obstakel geworden voor een vlotte verkeersafwikkeling in de stad. Het acht een verbetering van dit kruispunt dan ook „dringend nood zakelijk”. Ook, aldus heit desbetreffen de voorstel aan de raad, omdat in de nabije toekomst het verkeer over het kruispunt nog aanzienlijk zal toenemen, nu de woningbouw in het bestem mingsplan De Domp is begonnen, en ook het verkeer van en naar het Snee- kermeer en Irnsum toeneemt. Onder meer het plaatsen van verkeerslichten ter plaatse, zal, zo meent het college „voorshands een goede doorstroming van het verkeer en voldoende verkeers veiligheid ten gevolge hebben”. Aan ’t begin van deze ruim anderhalf uur durende zitting werden staan de drie gemeentenaren 1 de op 27 juni overleden gemeenteont vanger S. G. de Bock, „een man die zijn werk met grote plichtsbetrachting verrichtte”, zo zei burgemeester Caze mier; oud-raadslid (van ’49'70) R. M. Nauta, „een onderwijsexpert, die zijn taak als raadslid zeer serieus en met trouw vervulde,” en mr. J. v. d. Velde, die in 1947 als commies ter secretarie werd benoemd. „Een zeer noeste werker, die steeds de belangen van de gemeente voor ogen had. Zij allen hebben op hun plaats de gemeen te gediend,” zo besloot de heer Caze mier. Waarna enige ogenblikken sui te in acht werden genomen. gen, later ben ik overgegaan naar de marine, waar ik chef-verbinding heb gespeeld. Toen in ’45 de oorlog was af gelopen ben ik zegge en schrijve veer tien dagen in Holland geweest, toen werd ik naar Indonesië gestuurd”, zo vertelt de heer Pluijmers, die op 18 januari ’48 afzwaaide en weer naar de Antillen terug keerde. Op 47-jarige leeftijd volgde de pensioe- nering en tevens de in diensttreding bij de BB kring Zeeland. Later kreeg de heer Pluijmers hier de funktie van commandant A.B.C.-dienst (ter bestrij ding van de gevolgen van een atoom-, biologische of chemise oorlog. In 1962 kwam hij naar Sneek als plaatsver vangend hoofd en tevens A.B.C.-com- mandant. In deze laatste hoedanigheid heeft hij „in den beginne” nogal wat werk gehad met het houden van lezin gen. Dat was in de tijd toen de Cuba- kwestie velen verontrustte. „De tele foon stond hier roodgloeiend. Iedereen vroeg wat ze moesten doen als er een atoomoorlog zou komen. Ja, als ze knijp zitten vragen ze waar de BB blijft De heer Jac. H. P. Ammerlaan te Sneek is in mei benoemd tot lid van de technische commissie gewest Fries land van de KNSB. Met de stem van wethouder I. Veldhuis tegen besloot de gemeenteraad van Wymbritseradeel eergisteravond een „vriendelijke” brief naar het college van gedeputeerde staten van Friesland te sturen, waarin gesteld wordt, dat de door verkoop van de jachthaven bij de Terzoolstersluis, waartoe schap van -- nets van Wymbritseradeel gedupeerd zouden worden, Dit besluit werd geno men, nadat'vooral de heer R. Heeringa zich fel had gekant tegen een eerder voorstel van b. en w. een brief van inwoners van Gauw7 en Goenganueden, waarin dezen de raad verzochten in appèl te gaan tegen het voornemen tot verkoop, voor kennisgeving aan te nemen. IJsbrechtum krijgt een dorpshuis, dat waarschijnlijk reeds in november ge bruikt kan worden. Dit deelde burge meester B. W. Cazemier van Wym britseradeel dinsdag tijdens de raads vergadering mee, toen de vroedschap haar stem uitbracht over een ter elf der ure ingelaste begrotingswijziging. „IJsbrechtum heeft te kennen gegeven, dat er behoefte bestaat aan ’n ruimte, waar veel activiteiten plaats zouden kunnen vinden. Welnu, zo’n ruimte 1 was niet voorhanden - *t dorpscafeetje vormde niet een adequate mogelijk heid”, aldus begon de heer Cazemier dit hoofdstukje, „de kwestie IJsbrech tum”. Na talrijke gesprekken met een stuurgroep, de vereniging Dorpsbe langen en de Vereniging voor Volksver maken, was vorige week een commis sie met de mededeling gekomen, dat men een noodgebouw a la Tirns (een houten recreatiezaal) in Maarn te koop aangeboden had zien staan, en dat vol gende week al moet worden afgebro- ken. Heit college van b. en w., dat zich on middellijk positief tegenover de plan nen had opgesteld, werd door de com missie gevraagd om een terrein, en financiële steun. Dat terrein, waar overigens eerst de bouw van garage boxen op gepland was, moet nu bouw rijp worden gemaakt, en er zal riole ring aangebracht moeten worden; dit laatste niet alleen voor het dorpshuis, maar tevens voor 15 woningen. De kosten hiervan worden op ruim 22.000.geraamd. Verder werd de gemeente verzocht zich garant te ver klaren voor een geldlening van 23.000 (het hele gebouw komt op zo’n 75.000), en een bedrag aan subsidie te verlenen: 24.000 (grondkosten en subsidie op gebouw). Deze cijfers wa ren eerst dinsdagmiddag rond gekomen. Het plan werd meit algemene instem ming begroet, óók nadat burgemeester Cazemier had verteld, dat het dorps huis tevens als derde lokaal van de openbare lagere school kan dienen. Er is nooit genoeg geld beschikbaar voor de BB. We moeten altijd matigjes aan. Met oefenen en zo ben je altijd aan een te klein budget gebonden De mensen denken dat we stil zitten, niets doen en dikke salarissen verdienen. Vergeet het maar! Om een apparaat als de BB op te bouwen en draaiende te houden komt heel wat kijken. Van ’s morgens vroed tot ’s avonds laat ben je bezig. Ik was vaak alleen de weekends thuis en ook dan moest ik nog wel naar de bunker in verband met de storm waarschuwingsdienst”. Dit zijn de woorden van de heer P. M. Pluijmers, die 1 augustus zijn functie als plaats vervangend hoofd BB A-kring Friesland a west heeft neergelegd wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Nu heeft de ruilverkavelingscommis- sie Sneeker Oudvaart, waarvan de heer Miedema deel uitmaakt, óók een schrijven naar g.s. doen uitgaan. Of liever, een bezwaarschrift, waarvan de heer Miedema wist, dat dit in be handeling is. „Je kunt dit van verschil lende kanten benaderen”, meende hij. „Ik heb dit onderwerp van A tot Z meegemaakt, en weet, dat betrokke nen steeds meenden tekort te komen, doordat hun vaargelegenheid in het nauw zou komen. Hier is door^ de wonderlijke omstandigheden is de jachthaven, waarmee een bedrag van anderhalf ton gemoeid is gegaan (de gemeente Rauwerderhem leverde een eigen inbreng van 30 procent) buiten hun gebied gekomen. En nu is de jachthaven verkocht,” stelde de heer Miedema. „Het bedrag wat is ge ïnvesteerd komt in gevaar voor men- I derweg - sen, die in dit gebied wonen.” I- J- - Op de Lemmerweg komen vaak kri- voorzien was. Toen werd namelijk de tieke verkeerssituaties voor doordat achtjarige Jelke van der Kooi uit ne gemaakte dam in de bermsloot tegen- de politie-ambulance naar .hetbt. An- de flats in de Potterzijlstraat. Dat tomus ziekenhuis overgebracht. Het gemakkelijker zijn overigens niet alleen kinderen die Gjj de van deze gevaarlijke oversteekplaats ueuuvii gecreëerd gebruik maken. Ook volwassenen glip- ----- snelheidsbeperking, pen vaak over de dam. Mevrouw W. commissie aandacht aan besteed; Door niets vermoedende de Haan-Rozema: „De kinderen zien het van de ouderen. Als de mannen een kind terugkomen van het voetbalveld gaan langs schiet. Dit liep ze daar ook altijd langs”. toch wat al lane te (Foto Studio Ger Dijs) REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779, L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetalingi Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 18 et. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1