ULST ADVIESGROEP GESPLITST IN VIER WERKEENHEDEN Aldert Koopmans was kwart eeuw „vakman” bij Osingahuizen Historie klok Winkeliers zijn tegen plaats bij Mienskipshüs Officieel Orgaan en van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSER ADEEL Oprichters en vrijwilligers willen aktie „Zuidwest Friesland" wil bij maatregelen overleg met Provinciale Brandweerbond Ulster wethouder Frankena: Geen Sneek en Leeuwarden heeft zó'n entree Schreeuwend tekort aan slaapplaatsen „Eén van weinige gelukkige mensen tussen 50 en 60" iHiiiiiiiiiiniiiiiiiiHiiiiiiiiiiiffi iiiiiiiffliiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiH J Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls In GAASTERLAND, SLOTEN m WSNEEKER NIEUWSBLAD WARM WATER VOOR BEWONERS „NIJ NAZARETH” Hei Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD eu de SNEKERWQERIER I I f SNEEKER NIEUWSBLAD CM8TB*m Known Veelbesproken affaire klinkt nu als ’n klok onvervangbare zaken niet door de vingers laten glippen, en zo voor ons en onze kinderen verloren laten gaan; Vervolg op pagina 4 Professor H. F. J. A. van den Eeren- van b.g.g (foto Studio Ger Dijs) Verschijnt: maandags en donderdags MAANDAG 21 AUGUSTUS 1972 127ste JAARGANG No. 67 Door de erover heen liggende stads vlag te verwijderen heeft gedeputeerde P. v. d. Mark vrijdagmiddag deze van 1542 daterende klok, nü geplaatst op een sokkel van zwerfkeien in de tuin bij het Mienskipshüs, onthuld. (foto Studio Ger Dijs) gieting was gekozen. „Dat zou op 1 oktober 1970 gebeuren. Om half twaalf Dit door bovengenoemde heren betitel de „monumentale gedenkteken” heeft tot 1830 in de toren van de Sint Mau- ritiuskerk gehangen. Daarna, zo ver haalde burgemeester H. W. F. Mum sen van Ijlst, heeft zij vanuit de to ren van de huidige N.H.-kerk haar bronzen Stem doen horen over stad en land. Na 1890 had deze stem ten gevolge van n’, bij het uitluiden van koning Willem III, ontstane scheur echter niet meer dat timbre van voorheen. Reparaties bleken helaas, zo zei de Ulster eerste burger, niet afdoende. In 1970 werd besloten de klok te doen hergieten: de klok zou worden hergoten, d.w.z. een volko men identieke klok zou worden ge goten uit het brons van het uit 1542 stammende exemplaar. Maar. gen om hulp van deze mensen gehad. Er zijn wezenlijke problemen, ze voe len zich achteruitgesteld en daaraan zullen we iets proberen te doen”. De werkgroep zal er bijvoorbeeld voor ijveren om te komen tot drempelvrije woningen, want drempels vormen voor velen vaak een onoverkomelijke hin dernis. De eerste werkvergadering is volgende week woensdag. Voor de 65-plussers zal ook iets ge daan worden. Spontaan is een aantal mensen bij elkaar gestapt, die onder leiding van Thea de Boer ondermeer de mogelijkheden van een boodschap pendienst zal onderzoeken. Dick Bolke stein uit IJsbrechtum leidt een werk groep hulpverlening, welke informaties op allerlei terrein zal verstrekken en aldus drempelverlagend moet werken. „Salvator is myn name om de ge- mente toeropen bin ick bequame myn dienst tot uuwen profijt alle uren verkundige ick den tijt Geert van Wou ende Johan ter Steghe go ten my domen scref XVC ende ILII daerby”. Zo luidt het opschrift op de in 1542 in Kampen gegoten klok, die in de laatste wereldoorlog het lot van zovele klokken moest delen. In 1943 is zij door de bezet ters gevorderd en naar Duitsland ver voerd om te worden stuk geslagen en vergoten. Zo ver kwam het niet na de oorlog ontving het Ulster ge meentebestuur namelijk het bericht, dat de klok in een opslagplaats in Hamburg stond. Zij werd naar Ne derland terug gebracht, maar bleek als gevolg van de onachtzame ma nier van werken bij het uit de toren nemen te zijn gescheurd. Uit het „logboek” van de Adviesgroep blijkt dat men een „redelijk aantal” informaties heeft verstrekt. „Het is mij persoonlijk een beetje tegengeval len”, zegt Jan Pieter Scheltema, één der kemploegleden. „Ik had echt ge hoopt dat het drempelverlagend zou UITGEVERS: Drukkerij H. Doevenda/ns b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11. Telefoon 05150-1,233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,231, 1,235, 221,7. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. zijn; de Wat ik De Adviesgroep wordt dus een aktieve- werkeenheid, iets wat ook de vrijwil lige medewerkers erg zal aanspreken. „Wachten is ook niet alles. Al die vrijwilligers hebben hun avonden opge offerd aan de Adviesgroep, hele avon den zaten ze te wachten op maar een paar klanten”, zegt Jan Pieter, „ze kunnen nu veel meer bij het werk be trokken raken”. WW*’1 0,“*‘ ,W”’ WTH,W”2Ü,2L^ Nadat deze wonde was geheeld kon de klok weer in de toren haar oorspron kelijke functie vervullen, doch na een jaar of wat kwam het niet af doende lassen aan het licht. De klok scheurde weer, en nu in erger mate, Er kon niet meer mee geluid wor den, maar is, naar het oordeel van dr. C. N. Fehrmann, historicus in Kampen en J. W. C. Besemer, res- tauratie-architect in Rotterdam, ,,’n goed bewaard gebleven belangrijk werkstuk. Ten zeerste om behouden te blijven en voor immer te getuigen van de kunde en de zin voor vorm schoonheid van een belangrijk mid deleeuws gietersgeslacht.” Zoals bekend heeft de Friese provin ciale Brandweerbond een aantal ge meenten in deze provincie verzocht zich uit te spreken over de door hem ontworpen gemeenschappelijke rege ling Brandweer Hulpverleningsdienst Friesland. Nu heeft het samenwer kingsorgaan „Zuidwest Friesland” een commissie ingesteld, die dit vraagstuk voor deze regio heeft bestudeerd, en dit probleem in zjjn totaliteit beziet, terwijl de gemeenschappelijke regeling zich speciaal bezighoudt met de taak gebleven”, aldus schrijven burgei ter en wethouders van Sneek in raadsvoorstel. Voor de bewoners werken, maar dat is er helaas niet helemaal uitgekomen. Het waren voor namelijk aanvragen om slaapplaatsen waarmee de mensen kwamen. We wer den beschouwd als ’n soort VVV-bu- reau, maar dat is de opzet niet hele maal geweesit. We hebben overigens wel een stuk ervaring opgedaan en dat is toch ook erg belangrijk. Als groep zijn we veel hechter geworden, we hebben nu mensen die er helemaal ach ter staan”. De werkgroep, die zich onder leiding van Henny Stroes uit Sneek zal gaan bezig houden met het creëren van goedkope slaapplaatsen, wil komen tot het oprichten van een eigen sleep-in „Die sleep-in groep is erg belangrijk”, aldus Jan Pieter. „Dit jaar, vooral tjjdens de Sneekweek is gebleken dat er een schreeuwende behoefte is aan goedkope slaapgelegenheid. Volgend jaar willen we zelf een sleep-in heb ben, waar eigen, deskundige mensen de gasten ontvangen en begeleiden”. Op 6 september zal de werkgroep voor het eerst in vergadering bijeen komen. Een groep, die zal worden geleid door Melt Bolkestein uit IJsbrechtum zal het gehandicapten-vraagstuk in Sneek aanpakken. „We hebben veel aanvra- van de brandweer in dit geheel. Daar om wil „Zuidwest Friesland” de acti viteiten van de brandweerbond in zijn regio en die van het orgaan zelf zo veel mogelijk laten samenlopen. Het dagelijks bestuur van het samenwer kingsorgaan stelt dan ook voor de bond te berichten, dat het op prijs wordt gesteld, dat maatregelen, die voor de regio Friesland Zuidwest no dig zijn, worden genomen in overleg met „Zuidwest Friesland”. ziening niet is aangebracht. „Gezien de toen bestaande opvattingen over de mate van verzorging is het treffen van een zodanige voorziening achterwege ■mees- het van „Nij Nazareth” zal een en ander aan stonds een verhoging van 10,per maand van de pensionprijs betekenen. beemt, die in Tilburg politieke en soci ale gesciedenis doceert, zette een actie tot behoud van de klok op touw. In een mum van tijd zorgden giften van het Prins Bernhardfonds en van naar Brabant „geëmigreerde” Friezen er voor, dat dit behoud een „Er wordt goed op mij gepast,” was het antwoord van de heer Koopmans die hierbij doelde op zijn vrouw en 9 kinderen, eveneens aanwezig. De di- rekteur overhandigde de gebruikelijke gratificatie en gaf het woord aan oud- direkteur H. Petter. Die was speciaal voor deze gelegenheid overgekomen en haalde herinneringen aan vroeger op. De heer A. Tiemersma vervulde die morgen een dubbele functie. Hij was door de Mij. van Nijverheid en Handel, departement Sneek, verzocht de gelukwensen over te brengen en uit naam van deze Mij. overhandigde hij de heer Koopmans het getuigschrift met medaille. Vervolgens bood de heer Tiemersma als blijk van waar dering een boekenbon aan uit naam van de vereniging van voormannen waar van de heer Koopmans lid is. GELUKKIG Ook de personeelsvereniging was pre sent. De voorzitter, de heer Sj. Vis ser, feliciteerde de jubilaris en schonk hem als vertegenwoordiger van het personeel een enveloppe met inhoud. Vervolgens wenste de heer M. Berk hout van het NKV de heer Koopmans geluk, „niet alleen met uw jubileum, maar ook met het feit dat u één van de weinige gelukkige mensen tussen de vijftig en de zestig jaar bent.” Uit handen van de heer R. Fortuin ontving de jubilaris een rookstandaard, die hem aangeboden werd door zijn afde ling, waarna de heer Sj. Visser de aanwezigen namens de heer Koopmans en zijn gezin bedankte voor de goede wensen en gaven. „Op de gedenkwaardige eerste okto ber 1970”, zo zei de Ulster burger vader, „togen de wethouders van IJlst en de toenmalige directeur van gemeentewerken naar Asten, om dit hergieten te bekijken. Dit reisje is in enkele woorden te omschrijven: men kwam, zag en ging zeer onvol daan naar huis. De oude klok was namelijk niet hergoten, maar stond nog keurig opgesteld in de klokken gieterij.” Naar het oordeel van de heer Mumsen een „pijnlijke” zaak, die het lot van de oude klok volko men wijzigde, en eveneens de plan nen van het gemeentebestuur. „IJlst had nu immers ongewild twee klok ken, maar de financiële middelen voor één.” Hierover zal donderdagavond in ’t Sne- ker stadhuis, waar ’t algemeen bestuur van het samenwerkingsorgaan dan zit ting heeft, worden gesproken. Ander onderwerp is de concept-structuur- schets voor de bestuurlijke indeling, welke van het college van gedeputeer de staten is ontvangen, en waarover op 25 mei reeds het een en ander is ge zegd. Toen echter stelde men, dat be ter gewacht kon worden, totdat de be sturen van de samenwerkende ge meenten zich daarover hadden bera den. De kosten, die dit jaar nog ge paard zullen gaan met de werkzaam heden van „Zuidwest Friesland” wor den door ’t dagelijks bestuur geschat op hooguit 40.000,d.w.z. de kos ten die met het samenstellen van een structuurplan gepaard gaan. Als de ver gadering er mee instemt, zal dit be drag (inplaats van 150.000) op de begroting voor dit jaar worden ge plaatst. De bewoners van het gemeentelijk be jaardentehuis „Nij Nazareth” aan de Leeuwarderweg kunnen in hun ka mers binnenkort warm water uit de kraan halen. Ten minste, wanneer de gemeenteraad van Sneek er dinsdag avond tijdens zijn vergadering mee in stemt 43.000,te voteren voor een warmwaterapparatuur in dit tehuis, bij de bouw waarvan destijds deze voor- „Onze Salvator kon naar IJlst’ terug keren. Een stukje oud-IJlst is behouden en zal straks temidden van moderne woningen en gebouwen een functie gaan vervullen, zij het dan een andere, waartoe zij in 1542 werd gecreëerd. Dit overdenkende zag ik onwillekeurig vele punten van overeenkomst met oud-IJlst. Ook hier ligt een taak om het waardevolle oude te behouden voor onze gemeenschap. Een taak, die gezien de omvang niet door particulier ini tiatief gerealiseerd kan worden. En ook hier moet snel gehandeld worden voor het te laat is. Het initiatief is geno men door de overheid, die ook voor de uitvoering zorg zal dragen. Toch is ook hier de wil en medewerking van de burger onontbeerlijk. Wij moeten er met elkaar voor waken in deze tijd van welvaart, dat wij ons deze kostbare en REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1,233 3779, L. Jellema, redakteur. POTORED AKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 1 BONNEMENTEN Abonnementsgeld f 5,50 per hal) jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen 8,— per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs Namens de Mij van Nijverheid en Handel, departement Sneek bood de heer A. Tiemersma de jubilaris het getuigschrift met de hierbjj behorende medaille aan. De Adviesgroep Sneek zal in vier werkeenheden uiteenvallen. Er zullen aktie- groepen komen voor gehandicapten, bejaardenhulp, sleep- in en hulpverle ning. De Adviesgroep zal als overkoepelende organisatie blijven bestaan, de tot nu toe passieve werkwijze wordt door het instellen van de werkgroepen in een meer aktieve omgebogen. De Adviesgroep blijft voorlopig bereikbaar in het pand Lemmerweg no. 3. Hoe lang dit nog zal duren is niet bekend. De oprichters en vrijwilligers van de groep zullen bij de eigenaar van het pand, de Gemeente Sneek, om een verlenging van het huurkontrakt vragen. Lukt dit niet, dan zal de Adviesgroep haar werkzaamheden vanuit de Meer paal uitoefenen. Deze niets aan duidelijkheid te wen sen overlatende woorden gebruikte bur gemeester H. W. F. Mumsen vrijdag middag in het Mienskipshüs, even voordat hij de heer P. van der Mark, lid van gedeputeerde .staten van Fries land, uitnodigde de onthulling van de klok en sokkel te verrichten. De heer Mumsen sprak na, dit door hem ge noemde uitstapje naar oud-IJlst, „waar onze Salvator zovele eeuwen heeft verkeerd”, de wens uit, dat de klok na deze 18de augustus 1972 nog vele, vele jaren het aanzien van IJlst zal mogen verfraaien, en „ons zal her inneren aan het rijke verleden van Drylts”. Een klok, die zoals elders in deze editie reeds wordt bericht, zou worden hergoten. Vrijdagmorgen is in de kantine het KNM-bestrijf in Osingahuizen een feestelijk samenzijn ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig dienstjubi- leum van de heer A. Koopmans uit dit dorp gehouden. De heer Koopmans was gedurende al die tijd werkzaam als pakhuisbaas en heeft als zodanig het toezicht op de kaas in het maga zijn gehad. Dat hij die taak altijd tot ieders tevredenheid vervuld heeft, bleek wel uit de woorden van de di recteur, de heer B. C. Nieuwendijk: „Als je vijfentwintig jaar hetzelfde doet, moet je wel vakman heer Koopmans is vakman. van hem gezien heb is dat hij een har de werker is, altijd driftig in de weer, maar als je hem zo ziet zitten, kun je niet zeggen dat hij daar veel onder ge leden heeft.” Friezen 7 feit werd. Namens het gemeentebestuur van IJlst bracht burgemeester Mumsen vrijdag dank aan genoemd fonds, het comité „Redding Ulster Klok” en alle andere goede gevers. Mede dankzij subsidies van „Monumentenzorg”, de provincie, het provinciaal Anjerfonds en door de opbrengst van een door de Ulster jeugdverenigingen gehouden lijstcollec- te kon in 1970 besloten worden tot het laten hergieten van de oude klok Wethouder K. Frankena verklaarde, dat het risico van beschadiging bij een transport naar Denemarken te groot was gebleken, waarom voor her- gieting was gekozen. „Dat zou op l kregen wij een telefoontje dat het zo ver was. Wij kwamen daar aan, en stom verbaasd zei ik: Verrek, dêr stiet üs klok. Van de reactie van de rondleider („Er moeten wel eens klokken model blgven staan”) zei ik niets te geloven. Het waren de raads leden Rijpma, Wassenaar en mevrouw Nooitgedagt-Oranje die in een besloten raadsvergadering zeiden: Met die nieu we klok hebben we niets te maken”, zo zei de heer Frankena, bij wie het feit, dat professor Van den Eeren-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1