verleden tijd Twee dagen feest in IJsbrechtum B. en W. Gaasterland: Grootst mogelijke haast met de gemeentelijke herindeling Papier ophaaldienst straks I 1 Orgelconcert Dirk S- Donker IJLST de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van BÉ Opheffing papierophaaldienst Finkenburgh J VIERDE BESTUURS LAAG AFGEWEZEN „Volksvermaken" zette voor eik wat wils op touw citi? ir i? D%firifp O 0 lIBIIIIIIIIIMIIBIIIIliffilllllllllifflffilM «■liffllillli™ y t*r*j DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1972 127ste JAARGANG No. 68 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huls-aan-huls in GAASTERLAND, SLOTEN m en de Hri Snedur Nieuwsblad h e» jeeombiueewle «Hg.» NIEUWE SHEERER COURANT, SHEERER COURANT, DRIIFHOUTS NIEUWSBLAD I f SNEEKER NIEUWSBLAD Sneek voor „lichte” gewestvorming B. DE VRIES aanvulling KINDEROPTOCHT I H. POSTMA skea oan fémerk Verschijnt: maandags en donderdags ceerdheid van de bestuurlijke proble men en het hoger worden van de te stellen eisen dwingen ons echter hoe langer hoe meer de problemen In gro ter verband te zien en op te lossen. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Na betoogd te hebben dat de burgers zo goed en eenvoudig mogelijk moeten worden voorgelicht over de maatrege len die op bestuurlijk gebied worden Op 8 september zullen de gele wagen tjes van Finkenburgh voor het laatst door Sneek rijden. Dan zal de papier ophaaldienst, een van de oudste werk zaamheden van de werkplaats, verle den tijd zijn. Het stichtingsbestuur acht hert niert meer verantwoord dat de werknemers van deze afdeling zich da gelijks in het steeds drukker wordende verkeer begeven. Bovendien hebben de moderne opvattingen over de werk zaamheden die op een sociale werk plaats kunnen worden verricht een be langrijke invloed op de beslissing ge had. Voor de prettige medewerking die ge durende al deze jaren is ontvangen wordt hierbij aan de bevolking van Sneek oprecht dank gebracht. genomen en waarom dat moet gebeu ren, terwijl de burger zoveel mogelijk vertrouwen moet geven aan de bestuur ders, stellen b. en w. dat van de drie nu bestaande bestuurslagen rijk, provincie en gemeente het gemeen tebestuur het dichtst bij de bewoners van ons land staat en daar ook het contact tussen bestuurders en bestuur den het nauwst is. Dit betekent dat de gemeentebestuurders een heel belang rijke taak hebben die zo weinig moge lijk aan andere bestuurslagen moet worden overgedragen. Men zou dus tot de conclusie kunnen komen dat een vierde bestuurslaag 'de gewesten) de overzichtelijkheid van de burger nog meer vermindert en het daarom onge wenst is gewesten in te stellen. De schaalvergroting, de grotere gecompli- Het instellen der gemeenschappelij ke regeling Zuid-West Friesland be wijst nog eens dat de gemeentebe stuurders in deze regio sterke be hoefte hadden aan samenwerking en gezamenlijke aanpak binnen deze re gio. Wel moeten b. en w. tot hun spijt constateren, dat het tempo waarin het hele samenwerkingspro ces vordert hl. nog te laag is. De hoofdreden lijkt te zijn dat de finan ciën grote moeilijkheden opleveren en ook blijkt dat de overdracht van bevoegdheden v n de verschillende raden aan hert samenwerkingsorgaan heel moeilijk is. De PvdA-fractie weest gewestvorming van de hand. De heer J. Jonker: Als de bewindslieden de noodzaak van gro tere bestuurlijke eenheden in de Nota Bestuurlijke Organisatie toelichten is het duidelijk, dart daarbij in feite al leen gedacht wordt aan de groot-stede- lijke moeilijkheden. Daar doen zich pro blemen voor die binnen de huidige be stuurssituatie onoplosbaar zijn gewor den. Gigantische vraagstukken, die in het bijzonder de randstad Holland al bijna in de houdgreep hebben, maar dit lijkt mij meer een Hollandse dan een 1 heer Jonker. „Als we ons beperken tot Sneek en de Zuidwesthoek begrijpen we de noodzaak van gewestvorming hele maal niet. Belangrijk en begrijpelijk vinden wij het, dat de omliggende ge meenten helemaal niet geporteerd zijn voor een gewestvorming met Sneek.” Stoelendans heren: 1. dhr. Van Balen moeilijke opgave was en 2. dhr. Bosscha. De bekroningen waren als volgt: Ere prijs: Fam. Zondervan. Prijzen: 1. 1. Fam. Romp, 2. Fam. Mollema, 3. Brenda Stienstra, 4. Nico Silvius, 5. Arend de Boer en 6. Ane en Sjoerd Hettinga. Eervolle vermeldingen: Es ther en Saskia van Enk, Geke ten Burg en Afke Kempenaar, Annemarie Merkies en Caroline Bles, Kies en Pier re Modderman en Fam. v.d. Eems. Dinsdagavond behandelt de raad van Gaasterland het voorstel van burge meester en wethouders betreffende het ontwerp-structuurschets voor de be stuurlijke indeling, door Gedeputeer den van onze provincie aan de ge meenten toegezonden. Het lijkt b. en w. van eminent belang vooral in ons gewest de grootst mogeljjke haast met de gemeentelijke herindeling te ma ken. PROGRAMMA Er zou voor het gewest een program ma moeten worden vastgesiteld en al les moert in het werk worden gesteld op een vlotte en degelijke wijze te ko men tot uitvoering van die taken. In dien helt in ons gewest spoedig tot een structuurplan zou kunnen komen, zou bijvoorbeeld de behoefte aan regelin gen in de zin van een parklandschap komen te vervallen, omdait daarin rui me aandacht zal worden geschonken aan landschappelijke elementen. B. en w. gaan daarna in op de vragen van Ged. Staten. Zij kunnen zich wel verenigen met het concept van de structuurschets, maar tekenen daarbij aan dat naar hun mening over de re gio Sneek meer zou moeten worden ge steld over de noodzakelijkheid ook de ze regio tot een goede ontwikkeling te brengen. De recreatie is een belangrij ke factor, maar het scheppen van werkgelegenheid en industrie en in de dienstensector, het verbeteren van de voorzieningen en het welvaartspeil in deze regio met hert laagst gemiddeld inkomen in ons land, Is een zaak van eerste orde. Tenslotte beantwoorden zij de vijf na der door Ged. Staten gestelde vragen. De gemeenten, verenigd In de ge meenschappelijke regeling Zuid-West Friesland, dient te worden aangevuld met Hennaarderadeel en Rauwerder- hem. Om praktische redenen kunnen zij instemmen met een minimum aan tal inwoners per gewest van 75000- 100.000. Communist C. Meijer, die de debatten had geopend, begon aldus: In de eer ste plaats wil ik iets zeggen over het wetsontwerp, wat door het kabinet De Jong al is ingediend en nog steeds in Den Haag in de kast ligt, ondanks het feit, dat nu reeds het derde kabinet, ik zou willen zeggen gelukkig, bezig is te verdwijnen. Vuurwerk, zo vroeg in de avond dus. De heer Meyer haalde enkele punten uit het wetsontwerp aan: De regering kan gemeenten verplichten tot gewestvorming over te gaan; ’t ge west kan bindende richtlijnen en aan wijzingen aan het gemeentebestuur ge ven, en gemeentebesturen zijn verplicht mee te werken aan de uitvoering van door het gewest vastgestelde verorde ningen. Het zal duidelijk zijn, zo zei de communist, dat door een eventuele gewestvorming een verdere uitholling van de autonomie van de gemeenten zal plaatsvinden. „De weinige bevoegd heden, die de gemeente nu nog resten, dreigen met gewestvorming verloren te gaan, wat de animo van vele ge meenten deel te nemen aan gewestvor ming niet zal bevorderen. En: Het ge hele pakket, zoals dit nu wordt ge- tracteerd onder het mom van nu kun nen de gemeenten er zelf over beslis sen, is een reeds lang opgezette zaak, uitgaande van de ontwerp wet gewest vorming in Den Haag”. De communist voelde veel meer voor samenwerkings organen om via 'n gemeenschappelijke regeling op vrijwillige basis, op basis van gebleken behoefte, bestuurlijke vraagstukken op te lossen. een oordeel te vellen. Begeleid door de „Rhythm Stars” trok de bonte stoert door het dorp, zo de bewondering af dwingend van de vele toeschouwers die dit gebeuren niet wilden missen. die stimme”. 3. Fantasie en fuga in G moll van Joh. Seb. Bach. 4. Sona ta II van Felix Mendelssohn: a. Gra ve, b. Adagio, c. Allegro Maestoso e Vivace, d. Fuga (Allegro Moderato). 5. Introduction und Passacaglia van Max Reger. 6. Andantino van Louis Vierne. 7. Grand Choeur in D van Ale$andse Guilmant (a la Handel). den gehouden aan de regeling dat slechts in zeer beperkte mate grofvuil in eenheden van 50x50x70 cm aan de weg mag worden gezet. In overleg tussen het gemeentebestuur en het bestuur van de Vereniging van Sneker Zakenlieden is naar een reële oplossing gezocht. Deze is ook gevon den en wel in deze vorm, dat de fa. Stallmann (v.h. Velleman) zich bereid heeft verklaard het ophalen van hert oud papier tegen een kleine vergoe ding ter hand te nemen. Dit bedrijf stelt hiertoe aan de deelnemende be drijven speciale kisten ter beschikking (formaat 100 x 60 x 50 cm.) met een uitneembaar touwwerk. Deze methode heeft weer hert grote voordeel, dat de enorme hoeveelheden papier niet op het stortterrein begraven worden, maar worden bewerkt voor wedergebruik. Natuurlijk blijft het hiernaast altijd mogelijk zelf af val naar het stortter rein te brengen; hiervoor geldt een speciaal tarief. Wie thans nog van de diensten van Finkenburgh gebruik maakt weet nu waar hij aan toe is. Niemand hoeft zich na 8 september door de nieuwe situatie te laten overrompelen. In de serie zomeravondconcerten op het orgel van de Grote- of Martini kerk te Sneek, zal vrijdag 25 aug. 8 uur n.m. het concert worden gegeven door Dirk S. Donker. Het programma bestaat uit de volgende werken: 1. Concerto in b moll van Johann Gottfr. Walther: a. Allegro, b. Adagio, c. Allegro. 2. Koraalvoorstpel van Joh. Seb. Bach: „Wachet auf, ruft uns De vraag stellend wart er in de prak tijk nu kan worden gedaan, lijkt het b. en w. allereerst een sitap in de goe de richting, dart op zo kort mogelijke termijn zoveel mogelijk alle gemeen schappelijke regelingen in ons gewest worden geconcentreerd of worden uit gebreid tort dirt gewest. Verder zou er voor de gewesten een duidelijker finan ciële basis moeten worden gelegd door zoals dit nu al gebeurt, een bijdrage door de verschillende gemeenten maar ook door een van het Rijk volgens een regeling financiële verhouding Rijk- Geweaten. Hoogtepunt op de tweede dag van de feesten was wel weer de grootse kin- deroptocht door Ysbrechtum. Diverse ouders zullen er met hun kroost weer ettelijke uren aan gewerkt hebben om toch maar zo goed mogelijk voor de jury te kunnen verschijnen. Het resul taat was dan ook wel geweldig. Het motto „Sport en Recreatie” bleek toch nog vele goede ideeën te kunnen ver- bestaande uit mevrouw Bonnema, me- Nienke Tienstra en 2. Henny de Groot. Na op enkele minuten na vijf uur vergaderen kon burgemeester B. van Haersma Buma woensdagmorgen voor de laatste maal de voorzittershamer laten vallen. Het was zo gezegd al in de kleine uurtjes, toen er een einde kwam aan deze augustusvergadering, waarin aan hete hangijzers geen gebrek scheen te zijn. Goed, enkele voorstellen pas seerden snel de revue, maar het merendeel was toch van een dergelijk gewicht dat deze en gene het noodzakelijk achtte zijn of haar zegje erover te doen. Voor niet weinige raadsleden duurde deze maraton duidelijk te lang. Het reactievermogen taande bij hen met de minuut, en nadat het spitsuur voor de WC-gangers had geklonken waagde raadslid A. Gerrits zich zelfs aan een „one-man trimshow” in de zaal, om aldus toch weer enige beweging in zijn beenspieren te brengen. Het klapstuk van de avond was, en dat was te verwachten, het onderwerp „concept-struc- tuurschets voor de bestuurlijke indeling van Friesland”. De raad sprak zich, met de stemmen van de heren C. Meijer en H. Postma tegen, uit voor lichte gewestvorming, een term, die de heer B. de Vries, sprekend namens de GCP, in zijn eerste betoog reeds gebezigd had. af doen”, vierde bestuurslaag is naar het deel van de burgemeester aan de ene kant een principieel en aan de andere kant een moeilijk te vatten punt. Het punt is, moet je een zelfstandige laag scheppen tussen provincie en gemeen ten”. In antwoord op het door de heer De Vries gestelde zei de voorzitter, dat je „gewestvorming en gemeentelij ke herindeling niet kunt scheiden. Je kunt niet zonder meer zeggen: eerst gemeentelijke herindeling en dan ge westvorming. En: eerst gewestvorming en dan zien we wel weer kan ook niet. Niettemin meende de heer Van Haersma Buma na de eerste ronde, dat de raad hierover in principe wel een standpunt zou kunnen innemen. (Vervolg op pagina 17) SIMPEL ANTWOORD Het standpunt van de éénkoppige FNP-fraatie was gauw duidelijk. „Nou’t dizze saek troch G.S. yn freeg- jende foarm dellein is, en gearflette yn 5 fragen mei der yn wezen in diels forstannich anitwurd by, troch dat G.S. stellen: Het lijkt ons niet noodzakelijk toe om in Friesland tot gewesrtvor- ming over te gaan”, mien ik, kin der hiel simpel anrtwurde wurde troch fraech 1 to bianderjen mei: Yn Frys- lan is gjin behoefte oan gewestfoar- ming, en efter de fragen 1 oant 5 to sertten: Net fan tapassing. (In het pre advies van b. en w. waren de volgen de vragen vervat: 1. Is er in uw om geving behoefte aan een gewest; wel ke taken en bevoegdheden dienen aan een eventueel in te stellen gewest toe gekend te worden; hoe denkt u zich de financiële regeling van een gewest; welke punten dienen in een eventueel in uw omgeving in te stellen gewest te worden betrokken en welke omvang Onder redelijke weersomstandigheden hield de Vereniging van Volksverma ken In Ysbrechtum vrijdag en zater dag weer de jaarlijkse festiviteiten. De wind was wat te krachtig en de temperatuur wat laag doch dit ver mocht de feeststemming niet te druk ken. Voor het werk dat de dames v.d. Eems, v.d. Weg en de dames uit ’t V.V.V. bestuur hebben verzet hebben zij wel een flinke pluim verdiend. Het aantal verkochte oliebollen bedroeg maar liefst 2800 stuks. Tijdens de di verse spelen kon jong en oud zich weer inspannen om voor een der prij zen in aanmerking te komen. Vrijdag was het de jeugd die moest tonen wat ze waard was, terwijl zaterdag de vaders en moeders de strijd leverden bij b.v. wasophangen, spijkers slaan of bussen gooien. Het geheel werd bege leid door de muziek van de zweefmo len en de aanmoedigingen van de di verse ouders tot hun kinderen of om gekeerd. Om met dit laatste te beginnen, wet houder D. Y. W. de Graaf f-Nauta noemde de veemarkt het „meest on- Friese problematiek, meende de gelukkige” voorbeeld van Postma om - - -zijn mening te staven. Toen de discus-, sie over dit punt al enige tijd liep dankte de heer Postma de rest van de aanwezige leden (wethouder Baar- da en de heer Poiesz ontbraken we gens ziekte) voor deze discussie. „Het heeft getoond, dat de FNP toch wel van belang is in Friesland”. Daaraan heeft nog nooit iemand getwijfeld, zo reageerde de voorzitter, die meende, dat de veemarkt met dit onderwerp niets te maken heeft. „Als hier be hoefte is aan een veemarkt, kan geen gewest daar iets aan af doen”. Een j- i~u...hot oor- De papierophaaldienst van Finken burgh wordt opgeheven; op vrjjdag 8 september a.s. zal het papier voor het laatst worden opgehaald. Veel Sneker bedrijven zullen dit erg jammer vin den, want deze dienst betekende voor hen een gemakkelijke en goedko pe manier om van de vaak enor me hoeveelheden oud papier en kar ton, die het gevolg zyn van de moder ne verpakkingsmethoden, af te ko men. Bovendien werd het papier niet weggegooid maar voor nieuw gebruik bewerkt. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779, L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling) Pbstabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 18 et. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs De heer B. de Vries: De behoefte aan gewestvorming en de omvang daarvan was beter te beoordelen geweest, als de gemeentelijke herindeling en de daarmee samenhangende problemen waren opgelost. Wij vinden ook dart de schaalvergroting en de daaruit voort vloeiende bestuurlijke gevolgen niet meer op te vangen zijn in afzon derlijke regelingen. Bij de schaalver groting, aldus de heer De Vries, zal men in het bijzonder steeds voor ogen moeten houden, dait de positie van de kleinere eenheden uit het oogpunt van democratie niet verloren gaat, en waar dit mogelijk is, tot decentralisatie moet worden overgegaan. Hij zei, dat de christelijke partijen de behoefte aan sa menwerking, die ook al blijkt uit hun bereidheid mee te werken aan het sa menwerkingsorgaan Zuidwest Fries land, onderschrijven. Hiermee wordt de openbaarheid gediend. „Wij zijn voor ’n lichte gewestvorming als aan vulling op ’t lokale bestuur, waarbij de relatie met de gemeenten duidelijk zichtbaar moet blijven en waarvan in Friesland er een aantal in het leven geroepen kunnen worden. Wij zijn te gen een vierde bestuurslaag.” Eveneens grote deelname was er zater dag bij hert kaatsen waarbij 13 partu ren elkaar de eer betwisten en de toe schouwers veel kijkgenot boden. Er is fel en sportief gekaatst waarbij de winnaars het echt niet cadeau kregen. De uitslag was: 1. Joh. Spoelman, Douwe Spoelman en Jan Terpstra; 2. Joh. v.d. Meer, S. Abma en Gerrit Repko; 3. H. Hazen berg, A. de Boer en W. Terpstra en poedel Piet v.d. Weg, A. Silvius en M. Hettinga. De koningsprijs, uitge loofd door het Sneeker Nieuwsblad werd door de arbiters toegekend aan de heer Douwe Spoelman. Hij ontving vele felicitaties, vooral doordat hij het met de jongeren durfde op te nemen. Uitslagen kinderspelen: Vlagje steken: (0—3 jaar): 1. Alberta Eppinga en 2. Esther van Enk; vlagje steken: (4 5 jaar): 1. Joke Hemrika en 2. Harry Diekstra. Zaklopen hindernis: 1. Frans Bart Ozinga, 2. Hillie Terpstra en 3. Siebe Schippers. Slalom fietsen: 1. Het ty Romp, 2. Fokje Seffinga en 3. Mei- ne Schotanus. Op reis: 1. Douwe Scho tanus, 2. Paola Diekstra en 3. Jan Terpstra en waterdragen: 1. Geertje Zondervan, 2. Jeltje Zondervan en 3. Wander Schotanus. dient een gewest te hebben). De fé merk kin troch it foarstel fan de greatte fan it gewest sa as yn it pré- advys forwurke, wolris skea ünderfine. Nou is dy fémerk net oan in „gewest” boun en komt lokkich it fé noch fan buten de „gewestgrenzen”. Troch it ynkapseljen yn gewesten koe der noch wol hwat forlern gean,” meende de heer Postma. Na afloop gaven de „Rhythm Stars” nog een muzikale show op het feest terrein aan de Finne. De tegelijkertijd gehouden inzameling door het corps heeft een bedrag opgebrachrt van 260,—. Nu zien de zakenlieden zich genood zaakt een andere oplossing te vinden. Daarbij staart vast dat deze partijen papier natuurlijk nooit als grofvuil langs de weg kunnen worden gezet om door de gemeentelijke reinigingsdienst te worden meegenomen. Dan zou de ophaaldienst al gauw „verstopt” ra ken of voor deze bedrijven grote hoe veelheden extra materieel moeten in zetten op kosten van de gemeen schap. Bovendien geeft papier op straat zonder twijfel weer ’n hoop ex tra rommel. Om dit te voorkomen zal dan ook voortaan de hand moeten wor- Vrij dagavond was er een zeer geslaag de voetbalwedstrijd met gecostumeer- de deelnemers waaraan zowel door het mannelijk als wel hert vrouwelijk deel van het dorp werd deelgenomen. O.l.v. scheidsrechter Suiphof is de wedstrijd tolt een zeer goed einde ge bracht waarvan alleen de uitslag nog niet helemaal bekend is en er dus voor volgend jaar alvast een revanche-wed- strijd op het programma staat. Groot was ook de belangstelling weer voor de levende stoelendans op zaterdag avond, die uiteindelijk hierin resulteer de dat de winnende dame bij hert ach tervolgen van de heer nog in de sloot terecht kwam. Uitslagen spelen ouderen: Wasophan gen: 1. Yvonne Spoelman, 2. mevr. Romp en 3. Willy Spoelman. Balgooien dames: 1. mevr. V. d. Meer, 2. mevr. Bles en 3. mevr. Spoelman. Spijkers slaan: 1. dhr. Jansen, 2. dhr. V. d. Wey en 3. dhr. Suwijn. Balgooien he- oren: 1. dhr. Lam, 2. dhr. Suwijn en schaffen, waardoor het voor de jury, 13. dhr. Rijker. Stoelendans dames: 1. vrouw Tamminga en de heer Nauta, weer een zeer

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1