RASTERHOFF: Idee provincie één gewest begraven Skütsjes in vol ornaat Op openbare school van meester Speerstra heerste christelijke geest snekerWkoerier suvwraArararranntfuLD£-£x)ra «rara ra «aunsrara de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST en Dieven gingen 's nachts op pad Officieel Orgaan van SB IS In dit nummer o.cl: PRETRIT BLAUWHUIS TER TIMMERMAN EINDIGDE IN SLOOT ■h M Voor ongeveer f 15.000 1 J T i Meningen over behoefte gewestvorming verschilden hemelsbreed Amateurs zeilden met skütsjes op Sneekermeer Start voetbalseizoen Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN ex> W SNEEKER NIEUWSBLAD Johan Kijne weer winnaar maraton Sneek-Bolsward v.v. AUTO EN BROMFIETS 7' w BOTSTEN IN BLAUWHUIS bij juwelier gestolen :4 Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en SNEEKER NIEUWSBLAD uitbreiding bevoegdheden het A Verschijnt: maandags en donderdags L. RASTERHOFF zeggenschap Burgemeester H. W. F. Mumsen (mid den) overhandigt de heer Speerstra (links) een radiotoestel namens het ge meentebestuur. Rechts mevrouw Speer stra. Het echtpaar Speerstra zal zich in Heerenveen vestigen. MAANDAG 28 AUGUSTUS 1972 127ste JAARGANG No. 69 UITGEVERS; Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Het grote skütsjesilenspectakel mocht dan al weer enkele weken achter de rug zijn, de tjalken werden zaterdag in twee wedstrijden op het Sneekermeer nog eens hun wil opgelegd door „amateur” schippers'”, van wie die uit Heeren. veen ’s morgens zowel als ’s middags als eerste finishte. Een wedstrijdverslag vindt u op één van de sportpagina’s. (Foto Studio Ger Dijs). De 22-jarige Blauwhuister timmerman Robert Timmers reed zaterdagavond zonder toestemming van zijn werkge ver, de firma Hegeman in Njjverdal, in diens VW-bestelauto. Dit pretritje, Robert had twee vrienden bij zich in de auto, eindigde vrjj abrupt in een sloot te Blauwhuis. Daarvóór reed hij op de weg tussen Bolsward en Blauw huis met een dermate hoge snelheid, dat hij in Jouswerd van de weg schoot, in een heg belandde en tenslotte te gen een betonpaaltje tot stilstand kwam. Hij reed achteruit, vervolgens vooruit, en zonder zjjn identiteit aan de politie bekend te maken vervolgde hij zijn joy-rit. Een slordige 500 meter verder slipte de auto opnieuw, reed aan de kant van de weg, en schoof tenslotte in een sloot. De bestuurder, die al in zekere mate aan Bacchus had geofferd, had geen rijbewijs. De be stelauto werd licht beschadigd. M’mk. mwiMinuim M Hoewel in eerste instantie wellicht enkele leden van het algemeen bestuur van het samenwerkingsorgaan „Zuidwest Friesland”, donderdagavond in het Sneker stadhuis in vergadering bijeen, het niet met hem eens konden zijn, sloeg waarnemend burgemeester L. Rasterhoff van Sloten later toch de spij ker op z’n kop toen hij concludeerde: Er is in dit gebied behoefte aan samen werking tussen de gemeentebesturen; er is ook behoefte aan een lichaam, dat bepaalde taken van die gemeentebesturen overneemt. „En”, zo luidde de mogelijkheid, die deze oud-burgemeester van Sneek de zaal instrooide, „zou Zuidwest Friesland niet als zo’n orgaan kunnen functioneren, wanneer erin structurele wijzigingen worden aangebracht?” Kortom: uitbreiding van de bevoegdheden van dit samenwerkingsorgaan, welke woorden al eerder door de heer Rasterhoff waren gebruikt. „Vanaf welke kant moet je nu ei genlijk redeneren,” stelde na deze eersite ronde voorzitter B. van Haer- sma Buma terecht. „Wij hebben nog geen goed inzichit in deze materie, en zo gezien zou je kunnen stellen, dat de tijd nog niet daar is, om er een oordeel over te vellen. Aan de ande re kant zijn er toch wel punten, die nu al naar voren zijn gekomen. Pun ten, vanwaaruit verder gesproken zou Zaterdagmiddag vond om vier uur bij Blauwhuis een aanrijding plaats tussen een auto en een bromfiets. De tractor chauffeur Jan Andela (19) van Welsu- merketting reed meit zijn Kreidler van Wolsum in de richting van Blauwhuis. Vanuit tegenovergestelde richting na derde de 59-jarige vertegenwoordiger Ane Oosterhof uit Oranjewoud. Ande la lette op zeker ogenblik niet op, en' knalde tegen de linker zijde van de Opel Caravan, bestuurd door ede heer Oosterhof. De bromfiets werd bij deze aanrijding zwaar beschadigd, de auto liep aan de voorkant vrij lichte scha de op. De heer Andela raakte licht ge wond; hij klaagde over pijn in een knie, elleboog en een duim. de hoofd, de heer H. A. Visser zei dat hij op zijn nieuwe school heel erg zijn best zou doen. Hij hoopte dat hij met het geven van deze belofte het afscheid van de heer Speersitra wat lichter en gemakkelijker zou maken. „Ik denk dat u nog wel eens in IJlst zult komen. Dan bent u altijd welkom, de deur staat voor u open.” Op de vrijdagmiddag in It Mienskips- hüs gehouden afscheidsreceptie van de heer U. Speerstra, hoofd van de open bare lagere school in IJlst, was ook oud-burgemeester mr. J. Oppedijk van IJlst aanwezig. Hoewel het aanvanke lijk niet in zijn bedoeling lag een toe spraakje te houden, bekende hij later dat hij het niet kon laten een oude vriend weg te laten gaan zonder een „By ons staat voorop,” zo zei de heer Mulder, „dat het geval geënt moet zijn op de gemeenteraden”. De om vang van dit geheel zag hij niet als ’n moeilijke aangelegenheid: De recon structie van de gemeentegrenzen moe ten we voorop stellen. Nu concludeer de de heer Rasterhoff uit deze woor den, dat het niets anders kan beteke nen, dan uitbreiding van wat het or gaan al jaren doet. Meer niet. „En wat is precies een licht gewest, een term, die ook hier en daar wordt ge bezigd. Het houdt in elk geval in, dat men daar vóór een gewest is. Hoe dan ook. Een lichaam, waar een totaal van belangen wordt ingebracht. Maar de zeggenschap van de gemeenteraden is dan wel erg beknot, en hét is ver keerd, als we die weg inslaan,” meen de de heer Rasterhoff. ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bi] vooruitbetaling) Postabonnementen f 8, per hall laar Iby vooruitbetaling i ADVERTENTIETARIEVEN 18 et. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bi] kontrakt lagere mm-pnjs woord van waardering te hebben uit gesproken. „Ik kan met u meevoelen, ik ben ook een aan de kant gescho ven man, maar je moet proberen er wat van te maken. Als je dat maar hard genoeg doet lukt dat ook wel. Er heerste bij u op school altijd ge zelligheid, de kinderen waren gezeg- lijk en opgeruimd, kortom er heerste bij u op school een christelijke geest.” Hij is van oordeel, dait aan alles voor af de gemeentelijke indeling moet plaats vinden, en dat, nog afgezien daarvan, de taken en bevoegdheden van de gemeenten nader onder ogen moeten worden gezien, of: „dat gtne, wat uit beleidsoverwegingen tot de ge- meenite-huishouding behoort. Een regio bestuur wordt eigenlijk een vierde be stuurslaag. Het is in het belang van de democratische verhoudingen, dat we zorgen, dat de situatie niet verslech tert. De burgerij zal veel meer bij de gemeentelijke herindeling en eventueel een gewest betrokken moeten worden.” Ziet burgemeester Mulder van Bols ward een regiobestuur als een verleng stuk van de gemeenteraden („dat is heel wart anders dan een gewest, waar je wel een vierde bestuurslaag krijgt”), de heer Timmerman (Gaas- terland) noemde een gewest een per fectionering van een aantal gemeen schappelijke regelingen. „Er is wel behoefte aan een gewest, dat bewijst dit orgaan al”, vond hij. „Maar er zou den dan wel gelijkwaardige gemeenten in moeten zitten.” Bovenstaande suggestie werd overge nomen, en zal als mening van hert be stuur van „Zuidwest Friesland” aan het college van gedeputeerde staten worden toegezonden. De meningen ech ter over de behoefte aan gewestvorming in deze provincie verschilden nogal. Ziet Gaasterland, zo liet raadslid J. Timmerman horen, bijvoorbeeld wel deze behoefte, in Bolsward is dit ge heel anders. „Een gewest moet on herroepelijk een vierde bestuurslaag inhouden,” zei burgemeester J. M. A. Mulder van de hanzestad. Naar zijn oordeel heeft „Zuidwest Friesland” nog te weinig inhoud, om als alterna tief van een gewest te kunnen optre den. „Wij hebben de naam regiobe stuur laten vallen: een orgaan van ge meenten, die een aantal taken over neemt. Meer dan wat nu een gemeen schappelijke regeling heet, dat een wirwar, een spinneweb is geworden.” •x- V. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779, D Jellema, redakteur FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 De tegenwoordige burgemeester van IJlst, de heer H. W. F. Mumsen, ver telde dat het scheidende hoofd altijd nuchter was gebleven. Het onderwijs en de samenleving houden nauw ver band met elkaar, de samenleving ver nieuwt zich de laatste tijd steeds snel ler en meester Speerstra was dan de man die met beide benen op de grond bleef staan en objectief beoordeelde of elke vernieuwing wel een verbetering was. Namens het gemeentebestuur bood hij de heer en mevrouw Speer stra een radio aan. Mevrouw A. Jager, het waarnemend hoofd van de school, overhandigde de heer Speerstra de helft van een vul pen met de mededeling dat de andere helft zou worden aangeboden door de kinderen van de hoogste klassen die een toneelstukje zouden opvoeren. Met veel enthousiasme en zonder een spoor van verlegenheid speelden de leerlin gen het zelf bedachte „De gefopte zee rovers”. Een hele prestatie, daar ze slechts een week tijd hadden om het in te studeren. Mevrouw R. P. M. Bak- ker-Odinot had de regie en vond dat je beter van „improvisatie” dan van „opvoeren” kon spreken. Namens de ouders bood de heer R. Rijpma vier oude afbeeldingen van IJlst, in één lijst samengevoegd, aan. „U hebt in die negentien jaren zoveel beelden van IJlst gezien, we willen u niet weg la ten gaan zonder u een beeld van IJlst mee te geven.” Hij hoopte dat men de „Floralia” net zo goed zou kunnen organiseren als toen meester Speer stra nog de grote man achter dit ge beuren was. Want dat dit volgend jaar weer plaats moest hebben stond voor de inwoners van IJlst zo vasit als een, huis, aldus de heer Rijpma. Het openbaar onderwijs werd verte genwoordigd door de heer J. Sijsling: „U was een man die van vrede hield, dat blijkt uit de kinderen.'Het is een rustig, jeugd, maar met karakter en dat heeft u ze meegegeven”. Het leek hem eer. goede geste het echtpaar Speerstra een barometer aan te bie den, omdat hij hoopte dat ze nog veel zonnige uren mochten beleven. Heit hoofd van de Ylostinsschool vond dat er een stukje tragiek school in weggaan van de heer Speersitra: net nu hij het zou meemaken dat zijn tweemansschool een driemansschool zal worden, was hij genoodzaakt de school te verlaten. Het nieuw benoem- Dieven, die in Sneek opereren, slaan ’s nachts hun slag. Zo werd in de nacht van donderdag op vrijdag een bedrag van 1.000 gestolen uit een kast van machinefabriek Hubert aan de Franekerkade. Men kwam via de fabrieksruimte in de kantoren, waar een brandkast en een brandvrije kast werden open gebroken. In de nacht van zaterdag op zondag werd van de kantine van de voetbalvereniging „Sneek” op het terrein aan de Lem merweg een ruit vernield, en werden twee kratten bier ontvreemd. In de zelfde nacht is in de rnit van juwe lier Boonstra aan het Grootzand een gat gemaakt, en op deze wjjze zijn en kele tableaus met ringen, armbanden en horloges weg genomen. Een en an der ter (geschatte) waarde van 15.000. „Zuidwest Friesland” wil kunnen worden: de behoeftes naar een eenheid, een sterkere structuur, en die van sterke bevoegdheden”. De heer Rasterhoff zei aan het eind van dit bepaald niet altijd even duidelij ke verhaal, dat dit samenwerkingsor gaan in de huidige toestand nog wel moeilijkheden oplevert, en „dat we het er wel over eens zijn, dat we hier de gedachte om van Friesland één gewest maken wel kunnen begraven”. f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1