Als gemeenten bepaalde zaken samen willen aanpakken Politiek Trefpunt wordt dit seizoen attractiever WYMBRITSERADEEL en IJLST snekerWkoerier Dorpshuis Hommerts januari klaar? 1 T' ■B hit JO j m Ij Busrondritten voor bejaarden en „WHAT 'S IN THE NAME" ft 3 f Zaterdag officiële eerste steenlegging iIIMm K SNEEKER NIEUWSBLM1 1 4 ■■IIIIIB I IIIIBIIIM Woensdag 27 september f DH blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN ex> «i S - r 1_ - «til ar kwam. - COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD de Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, tegen gewestvormmg onverwacht *1 ...X ’s middags om opgave, Er zal zoveel mo- Verschijnt: maandags en donderdags DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1972 127ste JAARGANG No. 70 daar alleen hok, hier krijgen de spe- s en UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. M. STEEGEXGA (ARP) touwtrekkerij Het dorpshuis in Jutrijp-Hommerts op een voor een symbolisch bedrag door de kerkvoogdij van de Nederlandse Hervormde Gemeente aan het Stichtings bestuur verkocht stuk grond, zal voor deze tweelingdorpen in de toekomst van grote betekenis zijn. „Als alles meeloopt”, zegt uitvoerder Ruurd Berg sma van de Fa. D. Steneker en Zn. in Sint Nicolaasga, „komt het in de laatste week van januari *73 klaar. We zitten nu precies op het schema.” Begin april zijn de fundamenten voor het dorpshuis, dat naast de ijsbaan ligt, gelegd. De eerste bijeenkomst zou worden ge houden op maandag 18 september, maar omdat op die dag ’t Singeltsje bezet is, begint het eerste Politiek Tref punt in dit seizoen een week eerder, namelijk op maandag 11 september. Op deze datum komen er een spreker van de KVP en iemand van de PvdA, op 2 oktober zijn de CHU en de PPR aan de beurt, op 16 oktober de WD en DS’70, op 30 oktober zullen D’66 en de Politiek Trefpunt zal in het komende winterseizoen weer van start gaan, maar de manier waarop men deze avonden zal houden, verschilt met die van vorige jaren. Het ligt namelijk in de bedoeling op elke avond van Poli tiek Trefpunt sprekers van twee poli tieke partijen aan het woord te laten komen. Politiek Trefpunt vindt, even als vorige jaren, weer onderdak in Bar-Dancing ’t Singeltsje aan de Sin gel. f SNEEKER NIEUWSBLAD cc xc':-:: - 1 4, Offerden de dorpelingen (ongeveer duizend in getal) voor „hun” huis een bedrag van zo’n 35 mille, de investe ring van het gehele project zal zeker 500.000 zjjn. Maar daarvoor heeft men dan ook heel wat. Denk aan een zaal van ruim 18 bjj 13 meter, kleedgele- taak voor de provincie zou kunnen lig gen.” Einde eerste omloop, waarna de heren Bangma, D. v. d. Berg en mevrouw Spoelstra zich direct schaar den achter het standpunt van de heer Coenders: Accoord met de nota, als gewest wordt vertaald als een uitbouw van de wet op gemeenschappelijke re gelingen, en niet als iets, wat van bo venaf wordt opgelegd. Voorzitter Van Heemstra verbond aan de hierbij in de aanhef geformuleerde stelling de con clusie, dat blijkt, dat er voor de ge meenten genoeg zaken, waaraan de bevolking behoefte heeft, blijven te be hartigen. De inmiddels reeds gepensioneerde M. A. Apperloo uit Gorredijk, die jaren lang heeft geijverd de leefbaarheid op de dorpen in Friesland te verbeteren, zal zaterdagmorgen om tien uur offi cieel de eerste steen in het nog in aan bouw (een derde van de werkzaamhe den zitten er nu op) zijnde huis leg gen. Het Stichtingsbestuur Dorpshuis te Jutrijp-Hommerts heeft juist hem hiervoor uitgenodigd, omdat de heer Apperloo in het bijzonder zich heeft ingezet voor deze aanwinst voor de dorpen aan de rijksweg Sneek-Lemmer. worden gehouden, waarbij de orga niserende commissie zich wel het recht voorbehoudt de groepen zo in te delen, zoals dit uit organisatorisch oogpunt het beste is. Tot en met 14 september kan men zich opgeven bij: alle bejaar dentehuizen in Sneek; R. Tuinstra, Het Perk 42; H. Kuiper, H. Sytstra- straat 22; H. Zandstra, Fred. Hendrik straat; W. Pietersma, Piekezijlstraat 43; mevrouw Steenbergen, Franeker- vaart 14A; mevrouw Bos, Piekezijl straat 43 en bij mevrouw A. van der Zee-Van Veen, Waar nodig kan men zich voor verde re inlichtingen wenden tot de project leider van de Stichtirig dienstencen trum, Marktstraat 9, kamer 5. Tele foon 4241, toestel 34 of telefoon 7277. De Commissie van advies en bijstand bejaardenzorg en de Stichting dien stencentrum organiseert voor de be jaarden weer twee rondritten door en rondom Sneek. Deze zullen worden ge houden op woensdag 27 september. Al le bejaarden van 65 jaar en ouder, zowel zij die zelfstandig wonen, als zij, die in een bejaardencentrum ge huisvest zijn, kunnen meedoen. Onder weg wordt voor deskundig commen taar gezorgd, terwijl er een koffie- theepauze is gepland bij het recreatie centrum De Potten aan het Sneeker- meer. Gaasterland zegt „ja” genheid (oppervlakte 334,5 vierkante meter), douches, een hal, waarin za terdag de gedenksteen wordt aange bracht, en onder meer een instructie- lokaal. Deze wordt boven de kleedge- legenheid geprojecteerd. Het gebouw wordt voor een deel in twee lagen ge bouwd. Onder het podium (aan de voorzijde) wordt nu al gewerkt aan een „jeugdhonk”, een ruimte, waar kinderen zich in diverse liefhebberijen zullen kunnen uitleven. De totale leng te van het dorpshuis bedraagt 33,6, de breedte 28 meter. Is de kans, dat een gemeente een knechtje wordt van het gewest niet groot. En is een gewest niet het be gin van het einde van kleine gemeen ten? Vragen, die mevrouw W. T. Spoelstra-Postmus (FNP) de zaal in strooide. „Mij dunkt", zei zij, „dat met een „trime” tussen de provincie en gemeente de stukken nog langer in de ambtelijke molen blijven. We 'moe ten eerst naar grotere gemeenten,” stelde mevrouw Spoelstra. Geheel an dere geluiden liet de socialist C. Gaas tra horen, die meende, dat het zicht op bepaalde dingen in een gewest er beter op wordt. „Wat nu het meest demo cratische is, daar komen we vanavond toch niet uit, maar de wet op de ge meenschappelijke regelingen is de op lossing niet. Die is geen ideale ma- nier om uiit de problemen te komen afstand bestuur tot bestuurden wordt er zo ook niet kleiner op, zei gen met de nota van b. en w. die van Gaastra, op wiens adhesiebetuigin- gen met de nota van b. en w. die van de CHU-er J. Timmerman volgden. Het vertrek vanaf diverse startplaat sen is ’s morgens om kwart over ne- gen en ’s middags om kwart over twee. Deze vertrekplaatsen zullen nog nader in het Sneeker Nieuwsblad van donderdag 21 september en bij de be- jaardencentra in Sneek bekend wor- den gemaakt. Voor deelname is een J bijdrage van één gulden per persoon verschuldigd, te voldoen bij J die voor de morgen- of middagtocht kan worden gedaan. Er zal zoveel mo- gelijk met ieders voorkeur rekening 1 zxv. Tim rTü rvr'CTO „Wanneer we de zaak op de keeper beschouwen is het zo, dat de meningen hier eigenlijk niet zo heel ver uit el kaar liggen,” zei de voorzitter na de eerste omloop, waaruit inderdaad naar voren was gekomen, dat alle (7) spre kers voor uitbreiding van interge meentelijke samenwerking zijn. Wat is precies een gewest? Een vraag, die ook in deze raadszittin centraal stond. „Een gewestvorming is niet in over eenstemming met de democratie; het wordt van bovenaf geregeld. Zoals het woord schaalvergroting een eigen le ven is gaan leiden, kan dit ook wel eens het geval zijn met gewestvor ming,” zo zei de heer J. B. Coen ders, die de debatten opende. „Punt twee is de onoverzichtelijkheid in het je besturen. De materie zelf is al zo in gewikkeld, en nu gaan we het nog ver groten, door gewesten te vormen. Punt drie, de vierde bestuurslaag, die nogal wat consequenties zal hebben. De le den van de gewe-traad zullen direct betrokken moeten zijn bij in, de des betreffende gemeenten heersende pro blemen, wat me nogal een moeilij ke zaak lijk”, aldus de pastoor. Als enig alternatief voor gewestvor ming („een zaak van nationale bete kenis”) zag de heer Coenders de uit bouw van gemeenschappelijke regelin gen. „Dan houden gemeentebesturen zelf een vinger aan de pols.” Nu vond de heer J. Bangma, „dat we al wer ken als een gewest. Gemeenschappe lijke regelingen willen nog niet zeg gen, dat we een gewest willen heb ben.”, stelde dit AR-lid nadrukkelijk. „De financiële armslag van provincie en gemeente moet gewoon worden uit gebreid. Gewestvorming is iets, waar over men zich twee keer moet bera den. En: het budget bepaalt wat be langrijk is niet het gezag”. Zn fractiegenoot M. Steegenga hield er duidelijk een andere opinie op na: Gewestvorming is helemaal geen pro bleem. Het rammelt bestuurlijk nu met de gemeenschappelijke regelingen. We moeten ja of nee zeggen. Ja, dan niet lauw, maar met de schouders er onder. Het blijft nu een intergemeen telijke touwtrekkerij, en juist daarom wordt dit van bovenaf opgelegd. GEEN ZEEF Evenals onlangs in de vergadering van het samenwerkingsorgaan Zuidwest Friesland zei deze een gewest te zien als een verdeling van gemeenschappe lijke regelingen. Ik sita, zei de heer Timmerman, positief achter dit dis cussiestuk. „En die vierde bestuurs laag? Och, als mensen uit de gemeen ten zouden worden gekozen, zou de de mocratie heit meest gediend zijn. Maar die vierde bestuurslaag moet geen zeef worden.” Buurman en partijgezel O. v. d. Goot vond, dat er eerst maar een andere indeling van de gemeenten moet komen, „zodat je enkele grote regelingen overhoudt. De gewesten zouden daarom helemaal overbodig worden, omdat voor die regelingen een REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779, I». Jellema, redaktewr. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 18 et. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagete mm-prijs „Had de voetbalclub maar een 1__X, Iers alle noodzakelijkc douches wasgelegenheden, terwijl erboven nog eens een lokaal zal zijn,” aldus de heer Bergsma, die de bekende schaat ser Marten Hoekstra, toen deze bij de laatste Friese kampioenschappen in Hommerts vroeg naar een dou che, nog moest antwoorden: Eerst maar eens een jaartje wachten. „Wat ze nu aanstonds hier aantref fen vinden ze nergens bij een na- tuurijsbaan”. Iets anders, maar toch ook een aanzienlijke verbetering wordt de vergaderruimte in het dorp. „Wat we nu nog hebben kun je tegenwoordig niet meer verko pen,” oordeelt de heer Bergsma. Wat hem niet lekker zit is het feit, dat dorpen als Hommerts en Jutrijp fi nancieel (bij voorbeeld) zelf een in- breng moeten leveren aan deze op ve le terreinen accommodatie-verbetenng, en zoiets voor steden als Sneek en Leeuwarden (de voorzitter noemt hier bij de tweede sporthal in Sneek) niet hoeft. „Maar,” voegt hij hier dan snel aan toe, „het is niet alleen dat bedrag van 35.000, wat de bevolking heeft opgebracht. Ook de zelfwerk zaamheid (het rooien van bomen uit wat eens een tuin was) van de men sen was hier enorm.” De festiviteiten, die zaterdag voor en na de om tien uur plaats hebbende plechtigheid m het dorpshuis zelf worden gehouden, zijn daar automatisch een gevolg van. Vóór het dorpshuis, dat in opdracht van de Fa. Sj. Kramer te Sint Nico laasga door de Fa. Steneker gebouwd wordt naar een ontwerp van architec tenbureau G. W. Goodijk in Sneek, zal door de Koninklijke Nederlandse Hei- demij een parkeergelegenheid worden gecreëerd. De zelfde maatschappij heeft twee weken terug het naast en achter het dorpshuis gelegen (aan staande) voetbalveld gedrainneerd. Het streven is, zo zegt voorzitter I. Berg sma van het Stichtingsbestuur, dat dit terrein voor de competitie ’73-’74 door één elftal (waarschijnlijk het eerste) zal worden gebruikt. Wordt links naast het dorpshuis een oefenhoek gemaakt, een tweede speelveld zat er helemaal niet in. -.1 ■X.-...:; f’ ft ARP vertegenwoordigd zijn, terwijl op 13 november de FNP-voorman Singel- sma in debat zal treden met een poli ticus, die in het bijzonder bekend is met de problemen van het Noorden des lands. Alle PeTe’s vinden plaats op maandagavond. Vooral het systeem om twee politieke partijen, die verschil lend denken, op één avond hun ideeën naar voren te laten brengen, lijkt bij zonder interessant en zal het Politiek Trefpunt ongetwijfeld ten goede ko men. Gp 29 november is er in de Foyer van Amicitia gelegenheid de verkiezingsuitslagen te volgen. Maar omdat op dezelfde avond ook belang rijke Europacupwedstrijden worden ge speeld, is er in de Foyer tevens gele genheid deze wedstrijden te volgen. Politiek Trefpunt verdient met de nieuwe opzet in het komende seizoen veel belangstelling. Het comité dat Po litiek Trefpunt in de Waterpoortstad op poten zet, heeft intussen een nieu we voorzitter, namelijk de heer S. Cnossen van de FNP. Hij volgt de heer J. Laansma van D’66 op. „Is er in uw omgeving behoefte aan een gewest?7’ Een, of liever DE vraag, waarmee ettelijke gemeenteraden zich de laatste tijd hebben bezig gehouden, of in het andere geval dit op korte termijn nog zullen gaan doen, omdat het college van gedeputeerde staten van Friesland liefst voor 1 september anno 1972 daarop antwoorden willen weten. Burgemeester H. L. Sixma baron van Heemstra van Gaasterland concludeerde dinsdag na goed anderhalf uur ver gaderen van de raad, dat die noodzaak wel bestaat, „maar dan moet bij de deelnemende gemeenten de behoefte blijken om bepaalde zaken, waarovei gezamenlijk beslist moet worden, gemeenschappelijk aan te pakken”. En al dus zullen g.s. ingelicht worden over het standpunt van de Gaasterlandse vroedschap, waarvan vele leden angst hadden het woord „gewest in de mond te nemen. De voorzitter sprak aan het slot van de debatten zelfs van een organisatie, een woord waarvan het gebruik na de opmerking van de heer C. Gaastra „what ’s in the name” eigenlijk niet eens zo - - BIJ DE FOTO: Geheel links komt, zo als op deze afdruk van de plattegond is te zien de (gym) zaal. Daarvóór het podium, met er onder het „jeugdhonk”. Boven de aan de achterkant geplande kleedlokalen en douches komt een in- structielokaal met bar. Centraal in het EerZ°UOosterkadê gebouw is de foyer geprojecteerd, en geheel rechts drie zalen en kleedge- legenheden. Ook een scheidsrechters- kamer en keuken ontbreken niet. (Foto Studio Ger Dijs) wi Er heerste vrijdagavond uitbundige vreugde bij elf meisjes, die waren geslaagd voor verpleegster in het Sint Antonius Ziekenhuis. De geslaagden werden bij het ziekenhuis op een hooiwagen gezet, uiteraard met volledige instemming van de gediplomeerde verpleegsters. In optocht met de Ungetiders voorop ging men van het ziekenhuis naar De Wiekslag, waar 's avonds het feest werd voortgezet. Het oina er heel gezellig toe, wist men ons te melden. Op de foto de aankomst van de verpleegsters bij De Wiekslag. (Foto Studio Ger Dijs)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1