M. A. APPERLOO LEGDE „EERSTE” STEEN IN HOMMERTS n Druk bezochte afscheidsreceptie W. J. H. Mooren in ’t ziekenhuis IJLST snekerWkoerier I van de gemeenten SMEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en In dit nummer o.a.: Stabij's zijn geliefde vivisectiedieren Auto total loss bij frontale botsing onder Oudemirdum Nieuwe brandweerwagen fllIllilllllllHlllllllllllllffllIllilllllM dlllllllilllllllllllllllllllHIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIlllH GEEN BEATFEESTEN: DE BOEL MOET NIET STUK. Voetbalresultaten met - standen Zuidwesthoek-cup schaakwedstrijd W ater-Poorters” blinken uit ZESTIEN JAAR HOOFD ECONOMISCHE DIENST DH blad verschijnt bovendien donderdags huis- aan - huls in GAASTERLAND, SLOTEN e.o WSNEEKER NIEUWSBLAD 13*3 tm 4. Mits, wTNM»t»*>ut Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de I I I Lij;;?;' M. A. Apperloo: Platteland heeft wel degelijk toekomst (Foto Studio Ger Dijs) 1 t b.g.g. v*******w***v*******v*******wv***** (Foto Studio Ger Dijs) WM%S«MMiM*SMiM**M*************V l o o Verschijnt: maandags en donderdags De heer G. F. Disse, rechts op de foto biedt het echtpaar Mooren een cadeau aan. Wel heeft zij bereikt dat de zgn. vos- seklem voor Nederland werd afgeschaft en dat een begin gemaakt is met een „schoontijd” voor schadelijk wild, al moet hierbij opgemerkt worden dat dit niet veel met vivisectie te maken heeft. MAANDAG 4 SEPTEMBER 1972 127ste 1AAARGANG No. 71 „Wie niet ziet, dat er voor het platteland van Friesland een grote toekomst is, is blind,” Dit zei de heer M. A. Apperloo uit Gorredijk zaterdagmorgen in „It Lokael” in Jutrijp, even nadat hij in het aanstaande dorpshuis te Hom- merts de officiële eerste steen, waarin de tekst „Marten Apperloo 2 septem ber 1972”, had aangebracht. De heer Apperloo heeft vele jaren zitting ge had in een plancommissie, die het provinciaal bestuur adviseert over nood zakelijke sociale en culturele voorzieningen. Een man, die zich had verbaasd over „hoeveel gezond verstand er is bij gewone mensen”, én een man, die zich steeds fel heeft gekeerd tegen concentraties van accommodaties in grote steden. Hij met name, we schreven dit al eerder, heeft zich ingezet voor een dorpshuis in Hommerts-Jutrijp. Bij het neerleggen van zijn functie, eind vo rig jaar, nodigde het stichtingsbestuur Dorpshuis Hommerts/Jutrijp hem dan ook uit een gedenksteen in dit mienskipshüs te leggen. Hij was het óók, die het aanstaande stichtingsbestuur aanried: Jullie moe ten bij het dorpshuis aanstonds een goede sportaccommodatie hebben. „En als je het nu niet doet, komt het voor lopig niet meer.” Woorden, die de mensen uit Hommerts-Jutrijp kennelijk goed in hun oren hebben geknoopt. Wethouder Miedema zei, dat het ge meentebestuur van harte had meege werkt aan de totstandkoming van een en ander, nadat zijn inzicht in de ma terie door de heer Apperloo was ver helderd. „Wij zijn als Wymbritsera- deel blij, dat in de kleine dorpen zo’n voorziening komt. En als jullie de schouders eronder zetten, zal het met de exploitatie ook wel loslopen.” ABONNEMENTEN; Abonnementsgeld f 5,50 per halt jaar tbij vooruitbetaling Postabonnementen f 8,— per half laar bij vooruitbetaling ADVERTENT1ETAR1EVEN 18 ct per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij /contralet lagere mm-prijs De heer W. J. H. Mooren, sinds de cember 1956 hoofd van de economische dienst in het Sint Antonius Ziekenhuis te Sneek, is met ingang van 1 augus tus j.l. benoemd tot directeur van de Stichting Provinciale Bibliotheek Cen trale Limburg te Roermond. Tot nu toe was het nog niet gekomen tot een officieel afscheid, maar dat gebeurde dan zaterdagmiddag in het fraaie res taurant van het ziekenhuis, waar de heer en mevrouw Mooren en hun drie kinderen vele handen hebben moeten drukken en waarderende woorden heb ben aangehoord. De familie Mooren was voor deze gelegenheid graag van het zuiden naar het noorden gekomen. een perfectionist, die het zichzelf en wellicht soms ook anderen niet altijd even gemakkelijk maakte. Een recht vaardig mens, die naast een degelijk economisch beleid en een perfecte ad ministratieve organisatie, een grote belangstelling had voor de organisatie. De organisatiestructuur die het zieken huis heeft, is voor een groot deel het werk van de heer Mooren, zo zei de heer Disse, die tenslotte nog wees op de prettige samenwerking met de heer Mooren, die volgens de heer Disse een positief-critische instelling had ten aan zien van de vele en zeer uiteenlopende zaken, die aan de orde kwamen. Die instelling verhoogde de zekerheid dat in en door de staf verantwoorde be sluiten werden genomen. „Wij zullen uw vertrouwde figuur missen en als be- drijfsstaf willen wij graag uiting geven van de grote waardering voor uw werk en de steun die ieder van ons van u heeft ontvangen”, zo besloot de heer Disse, die de heer Mooren als aandenken enkele geluidsbanden aan bood. SNEEKER NIEUWSBLAD gebeurd, zou het in het jaar 2000 nog niet klaar zijn geweest.” Een „bruta le” brief aan „trochsetter” Apperloo betekende echter een andere koers; het gevolg was, dat augustus ’71 de eerste werkzaamheden al werden ver richt. Zij vertelde verder dat de proefdieren meestal gestolen worden en zo snel mogelijk over de grens getranspor teerd. Om deze gang van zaken tegen te gaan, wees mevrouw Hagedoorn op de noodzakelijkheid van een centrale alarmcentrale, waar men direkt de vermissing van een dier zou kunnen opgeven. Bij ontstentenis hiervan ka men voorlopig terecht bij mevrouw G, E. Versteeg, Eenheid 3, de districts commissaris voor Sneek e.o. Aannemer Sj.- Kramer uit Sint Nico- laasga bood de heer en mevrouw Apperloo nog het bij de „eerste” steenlegging gebruikte bakje (voor de specie) en de troffel (met in scriptie) aan, terwijl tenslotte de heer P. Hoekstra, die het woord voerde namens het fanfarekorps en de biljartclub, liet weten enigszins bang te zijn voor een hogere huur, dan welke nu van toepassing is. „Jim wurde net strupt, hear”, ver zekerde de heer Bergsma hem. En waarom het mienskipshüs niet ge bruikt zal worden voor een beatfes- ijn werd ook heel snel duidelijk. De voorzitter: We willen de boel niet stuk hebben VAN LIMBURG NAAR LIMBURG De heer Mooren zei in zijn dankwoord dat hij in 1956 van Limburg naar Sneek kwam en dat hij nu weer naar Limburg teruggekeerd is. Voor de ve le waarderende woorden toonde hij zich bijzonder erkentelijk, „er is wer kelijk en vermeend talent”, zo zei de heer Mooren, die dank zegde voor het vertrouwen, dat in hem is gesteld. „Wat mij is aangeboden aan cadeaus is een vor i van vrijetijdsberoving, maar ik ben er toch erg blij mee. Ik heb veel medewerking ondervonden in mijn Sneker jaren, maar ik wil een uitzondering maken ten aanzien van de heer Disse, in wie ik een grote inspi- Op de Jan Schotanuswei onder Oude- mirdum zijn in de nacht van zaterdag op zondag om kwart over twaalf twee autos’ zwaar beschadigd toen zjj fron taal met elkaar in botsing kwamen. De bestuurders liepen hoofdwonden op, maar konden na behandeld te zijn, naar huis terug keren. rator en stimulator heb gehad, de geest van saamhorigheid, die ik hier heb aangetroffen moeten bestendigd blijven en men zal zich niet moeten laten ont moedigen door de stuurlieden aan de wal, die er overigens altijd zijn en ook wel zullen blijven. De Sneker jaren zijn goede jaren voor mij en mijn gezin ge weest”, zo besloot de heer Mooren, die dankbare herinneringen aan deze druk bezochte receptie zal bewaren. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-1,233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,231, 1,235, 221,7. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Op de zaterdag in restaurant „De Koetslantaarn” gehouden lezing van de Anti-Vivisectie-Stichting is gezegd dat de laboratoriumproeven met dieren die in Duitsland genomen worden, voor 90 pet. verricht worden op Neder landse dieren. Mevrouw J. W. Hage doorn, dierenarts te Heemskerk, en ve terinair adviseuse van de Stichting weet dit aan het feit dat men in Duits land bang schijnt te zijn voor de daar nog veel voorkomende hondsdolheid. „Vooral herders, stabij’s en wetter- hounen uit Nederland zijn zeer ge liefd.” REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1,233 b.g.g. 3779, L. Jellema, redakteur EOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 GESCHIEDENIS Heel Hommerts-Jutrijp leek aanwezig te zijn op het complex naast de ijs baan, waar in de toekomst de leden van de zaterdagmiddagvoetbalclub HJSC hun sportieve driften ook zullen kun nen botvieren. „Een dorpshuis kan niet bestaan zonder sportveld erbij,” sprak stichtingsbestuur-praeses I. Berg sma, die na het officiële (buiten) ge beuren de historie nog even uit de doe ken deed. „Vier jaar geleden zijn de eerste contacten gelegd, en als we zien, wat er nu al staart, dan mogen we ze ker blij zijn,” zei hij. Het sportter rein zou eerst in DACW-verband wor den uitgevoerd,” maar als dat was B. de V., 27 jaar uit Hemelum, reed in de richting Rijs. In een flauwe bocht even buiten Oudemirdum raak te hij de macht over het stuur kwijt, slingerde een paar maal heen en weer en ramde daarbij de hem tegemoet komende wagen, die werd bestuurd door T J. F. uit Nijemirdum. De wa gen van de V. raakte total loss, F.’s auto werd zwaar beschadigd. Behalve voor de heer Apperloo („als die ergens mee begint, moet het al raar komen, wil het niet wat wor den”) had voorzitter Bergsma dank woorden voor het gemeentebestuur, waarmee overigens, zo zei hij, nog wel een appeltje over de centen voor het sporterrein zal worden geschild. Dat de heer Apperloo zijn sporen op het Friese platteland wel heeft verdiend, moge blijken uit de volgende lijst van complexen, met de aanleg waarvoor hij vooral de aanzet gaf: 100 dorpshui zen, 60 groene kruisgbouwen, talrij ke bibliotheken en dito zwembaden. „Er zijn mensen, die denken over een aantal grote steden en enkele grote kerngebieden, waar alle voorzieningen maar moeten worden ondergebracht, en dan hebben ze het idee, dat ieder een er zo wel van kan profiteren”. Een standpunt, waartegen de als fa brieksarbeider begonnen en bij zijn af scheid met geschenken overladen heer Apperloo zich steeds heftig heeft ge kant. „Bij dorpshuis hoort sportveld Tot nu toe heeft de Stichting die een zo sterk mogelijke beperking van vivi sectie nastreeft (het nemen van dik wijls zeer wrede proeven op levende mensen en dieren waarbij deze uitslui tend gebruikt worden als oefenmateri aal), weinig kunnen bereiken bij in stanties die gerechtigd zijn tegen deze praktijken op te treden. Zij stuit hier bij af op een ondoordringbaar af schuifsysteem. De afscheidsreceptie was druk be zocht. We zagen er leden van het be stuur en directie van het ziekenhuis, specialisten verbonden aan het zieken huis, medewerkers, vertegenwoor digers van plaatselijke en provinciale ziekenfondsen, kennissen en vrienden van de familie Mooren. De heer G. F. Disse, directeur van het ziekenhuis was de eerste die de heer Mooren toesprak. „In 1956 uit Limburg naar Friesland Vrijdag 8 september a.s. ’s middags om vier uur vindt op het Martiniplein de overdracht plaats van een nieuwe brandweerwagen voor Sneek en Wym- britseradeel. Na de overdracht zal een demonstratie met de nieuwe wagen worden gegeven. In ons blad van don derdag a.s. technische gegevens over de nieuwe brandweerwagen. Deze plechtigheid, in aanwezigheid van wethouder Miedema, namens het gemeentebestuur van Wymbritseradeel present, directeur J. van der Wal van gemeentewerken, architect G. W. Goodijk en onder meer leden van het al genoemde stichtingsbestuur, werd voorafgegaan en gevolgd door optre dens van de plaatselijke christelijke muziekvereniging „Ere zij God”, on der leiding van de heer P. de Jong en leerlingen van de chr. basisschool Van Haersma Buma. Dezen brachten met groot enthousiasme, met de heer W. Wempe, hoofd van de school, voorop, het door mevrouw S. Duiker-Leenman uit Jutrijp geschreven lied „Wij zijn bijeen voor de eerste steen” ten geho re. Natuurlijk, de vreugde kon niet op, en dat het leggen van de Franse kalk steen nog even een tijdje op zich liet wachten, nam het hele dorp voor lief. gekomen, heeft de heer Mooren met een bewonderenswaardig aanpassings vermogen een topfunctie bij ons aan vaard. Die topfunctie in ons ziekenhuis was niet altijd even gemakkelijk, want een goed economisch en financieel be leid houdt de garantie in van een ver wezenlijking van de bijzondere wensen die in heit ziekenhuis leven”, aldus de heer Disse, die het werk van de heer Mooren „werk veelal achter de scher men” noemde, „niet spectaculair maar toch bijzonder belangrijk”. „Je zou niet durven zeggen, dat hij de dag schuwde, maar hij was toch ook een man, die bijzonder intensief en langdu rig ’s nachts werkte. Wat zo gemak kelijk gezegd wordt vandaag „de pa tiënt staat centraal”, was de leidende en stimulerende kracht, die de heer Mooren bezielde, zo zei de heer Disse, die vervolgde met: „veelzijdig be gaafd, bijzonder intensief, met een uit zonderlijk geduld. Dit vond zijn weer slag in het werk dat hij ondernam. Dank zij die grote eigenschappen bracht hij de ingewikkelde taken tot een goed einde”, zo vertelde de heer Disse. De heer Mooren was misschien GEVOEL VAN SPIJT Namens de specialisten voerde dr. C. S. Wallenburg (voorzitter van de spe cialistenvereniging) het woord. Dr. Wallenburg noemde de heer Mooren de man, die de kas van het zieken- I huis beheerde en hij gaf ruiterlijk toe, dat de artsen niet altijd de beste eco nomen zijn. „U hebt hier veel gepres teerd, we wensen u geluk met uw nieu we functie, maar die blijdschap gaat voor ons toch gepaard met een gevoel van spijt. U was steeds vatbaar voor onze wensen, die uit onze kring tevoor schijn kwamen en omdat u een doe- het-zelver is, bieden wij u als specia listenvereniging graag een electrisch verfspuitapparaat aan”, zo zei dr. Wallenburg. Het cadeau werd dank baar door de heer Mooren aanvaard. «-wS*** - -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1